Het zweet breekt AA Gent uit: op weg naar enorme catastrofe

door
Het zweet breekt AA Gent uit: op weg naar enorme catastrofe

In de voorbije zomermercato vroeg AA Gent maar liefst 30 miljoen euro voor Gift Orban, een bedrag dat toen geen enkele geïnteresseerde club op tafel wilde leggen.

De Buffalo’s hopen dat hun ambitieuze Nigeriaanse goudklomp dit seizoen zal bevestigen bij de club. “En dan zullen die topclubs uiteindelijk wel 30 miljoen op tafel leggen, toch?” stelde Het Nieuwsblad.

Ondertussen is de doelpuntenregelmaat en de efficiëntie van Orban bijna met de helft verminderd tegenover het vorige seizoen. Daarnaast heeft de Nigeriaan heeft al 8 opeenvolgende wedstrijden (484 minuten) geen doelpunt meer gescoord, met zijn laatste goal op 20 augustus tegen Sint-Truiden.

Deze lange droogteperiode is ongekend voor Orban bij AA Gent en dat baart natuurlijk grote zorgen in Gent.

LEES OOK: Update marktwaarden JPL: alle winnaars & verliezers

Louwagie speelt ‘hard to get’

Gift Orban is een complete en moderne spits, die een indrukwekkend scala aan kwaliteiten in zijn spel combineert. Zijn snelheid, doelgerichtheid, explosiviteit, speloverzicht, technische vaardigheden en opportunisme maken hem een gevreesde tegenstander voor elke verdediging.

Maar het is vooral zijn fenomenale neus voor doelpunten die hem onderscheidt van anderen. Orban is de belichaming van een garantie op doelpunten en de definitie van een doelpuntenmachine. Vorig seizoen scoorde hij maar liefst 20 doelpunten in 22 wedstrijden voor AA Gent.

Orban is met voorsprong de strafste wintertransfer ooit van de Buffalo’s en de Europese topclubs lagen in het voorbije tussenseizoen aan zijn voeten. Michel Louwagie deed er alles aan om de hoogst mogelijke verkoopprijs te realiseren en hij dreef de vraagprijs naarstig op.

Naar de buitenwereld toe speelde AA Gent echter ‘hard to get’. Hoewel de noodzaak groot was om in de zomermercato flink te cashen om het businessmodel in evenwicht te houden, profileerde de club zich naar buitenaf absoluut niet als een vragende partij om Gift Orban te verkopen.

Luxeprobleem van 30 miljoen euro

“Hij is een luxeprobleem”, zei Michel Louwagie vorig seizoen aan Het Laatste Nieuws. Gift Orban heeft een contract tot 2027 en de club had hem eind januari niet gehaald om al in juli opnieuw te verkopen.

Niettemin besefte Louwagie natuurlijk dat Orban de jackpot kon opleveren en dat het goudhaantje misschien wel het uitgaande transferrecord van de Jupiler Pro League (Jonathan David, 32 miljoen euro) kon breken. “Heel ver kan zijn prijs er niet vandaan liggen”, dacht Het Nieuwsblad ook.

Louwagie plakte een prijs van minstens 30 miljoen euro op het hoofd van Orban. Al vroeg in de zomermercato profileerde Lille OSC zich als de meest concrete piste om Orban aan te trekken, maar de enige voorwaarde was wel dat Jonathan David eerst de Franse club moest verlaten.

Uiteindelijk bleef de Canadees vorige zomer gewoon op post bij Lille, de club die Orban naar verluidt als de ideale stap in zijn carrière zag en waar zijn entourage direct mee in contact stond. Daarna was er nog interesse van andere clubs in Orban, zoals in Engeland van Fulham FC en vooral van Tottenham Hotspur.

“Die topclubs zullen uiteindelijk wel 30 miljoen betalen”

De scouts van de Spurs waren overtuigd dat Orban een uitstekende investering voor de toekomst zou zijn, maar de Engelse topclub haakte af nadat AA Gent een te hoge vraagprijs hanteerde.

De Buffalo’s wilden een recordbedrag van meer dan dertig miljoen euro cashen, en dat schrikte zowel Tottenham als Fulham FC af. Beide clubs twijfelden namelijk om zo’n hoog bedrag op tafel te leggen voor een jonge spits die toen pas een halfjaar op het hoogste niveau had gespeeld.

Achteraf weet Het Laatste Nieuws dat de nieuwe eigenaar Sam Baro de zomertransfer van Orban hoogstpersoonlijk tegenhield. “Zonder die kapitaalverhoging was het een ander verhaal geweest, maar nu moéten we niet langer verkopen”, zei voorzitter Ivan De Witte in Het Laatste Nieuws.

Orban moest dus bij AA Gent blijven, maar dat deed hij niet met tegenzin. De Nigeriaan is ambitieus en hij wilde ook zelf bevestigen bij de Buffalo’s. “En dan zullen die topclubs uiteindelijk wel 30 miljoen op tafel leggen, toch?” aldus de krant.

Orban is dan toch maar een gewone sterveling

Vorig seizoen haalde Gift Orban waanzinnige statistieken bij AA Gent, met 20 doelpunten in 22 wedstrijden. Dit kwam neer op een indrukwekkend gemiddelde van 1,02 doelpunt per 90 minuten en een efficiëntie van 27,4%: deze opvallende prestaties rechtvaardigden een vraagprijs van 30 miljoen euro afgelopen zomer.

Michel Louwagie vergeleek deze vraagprijs met clubs als Ajax en PSV in Nederland, waar spelers zoals Antony voor 95 miljoen euro werden verkocht, en anderen voor bedragen van 40 tot 50 miljoen euro. Hij stelde de vraag: “Waarom moeten wij dan vinden dat 30 miljoen te veel is, hoewel de competitie hier minstens zo goed is?”

Het doel was dat Orban dit seizoen zou bevestigen bij AA Gent, zodat de topclubs uiteindelijk bereid zouden zijn om 30 miljoen euro neer te leggen voor een transfer, maar momenteel lijkt dat een moeilijk verhaal te zijn.

De Nigeriaan heeft namelijk al 8 opeenvolgende wedstrijden (484 minuten) geen doelpunt meer gescoord, met zijn laatste goal op 20 augustus tegen Sint-Truiden. Deze lange droogteperiode is ongekend voor Orban bij AA Gent en dat baart grote zorgen.

“Orban heeft het er duidelijk moeilijk mee dat niet elke bal meer in de winkelhaak vliegt en dat hij toch een gewone sterveling blijkt te zijn”, zei Wim De Coninck in De Zondag.

AA Gent vreest Moses Simon-scenario

Dit seizoen lijkt Gift Orban duidelijk in een sukkelstraatje te zitten, en verschillende factoren dragen bij aan zijn tegenvallende prestaties.

Hij krijgt minder kwalitatieve passes in vergelijking met vorig seizoen, hij wordt af en toe op de bank gezet of voortijdig gewisseld door Hein Vanhaezebrouck, hij kampte met fysieke ongemakken en kreeg bovendien een strenge rode kaart na een duw tegen KAS Eupen.

Bovendien is zijn doelpuntengemiddelde en efficiëntie dit seizoen ongeveer gehalveerd in vergelijking met vorig seizoen. Het is ook opvallend dat Orban zelfs op de training moeite heeft om doelpunten te maken.

“Het is een rare situatie. Dat vinden wij ook”, zei Hein Vanhaezebrouck eerder. “We werken intensief met hem om hem weer op zijn oude niveau te krijgen.Hij heeft een periode gehad waar alles lukte, maar in een carrière heeft iedereen ook momenten waar het allemaal net niet lukt.”

Hierdoor lijkt Orban op weg om het pad van Moses Simon te bewandelen, eerder dan een speler waarvoor in de toekomst mogelijk een bod van dertig miljoen euro wordt ontvangen.

Simon werd destijds ook gehyped, maar hij werd bij de club gehouden en uiteindelijk voor een aanzienlijk lager bedrag verkocht dan oorspronkelijk gehoopt. “Dat riskeer je altijd, maar het kan ook meer worden. Dat is de markt”, zei Michel Louwagie in Het Laatste Nieuws na de zomermercato.

Komt de magic nog terug?

Gift Orban moet beseffen dat hij in deze moeilijke fase van zijn carrière een extra inspanning moet leveren en iets extra’s moet doen om weer goed te kunnen functioneren in de ploeg.

Hij kon in de laatste wedstrijden dan wel niet scoren, maar hij toonde zich wel balvaster en strijdvaardiger in vergelijking met de voorbije weken. Hij creëerde gevaar, toonde zich gretig en zette zich goed in, zelfs tijdens invalbeurten.

“Het is gewoon een topspits, dat heeft hij al genoeg bewezen in deze competitie”, zei Archie Brown vorig weekend na de wedstrijd tegen KRC Genk. “Hij heeft gewoon nood aan één of twee treffers om weer helemaal zichzelf te kunnen zijn. Zo goed dat nu eenmaal. Soms komt die magic in de zestien plots terug.”

Zal AA Gent nog 30 miljoen vangen voor Orban,

Meest recent

Kahn helemaal bijgedraaid: straffe woorden doen Kompany blozen

Bayern München maakte deze week opnieuw indruk in de Champions League door met 1-6 te gaan ...

14
14
Dilemma voor Hayen: wissel(s) van de wacht in Genk?

In de achtste finale van de Europa League boekte KRC Genk donderdag een deugddoende zege tegen SC ...

11
11
Pech voor Anderlecht: nieuwkomer al in de lappenmand

RSC Anderlecht maakte vrijdag officieel bekend dat Jérémy Taravel het seizoen zal ...

52
52
Ruben Van Gucht neemt héél grote beslissing in Rome

Het was een opvallend rustige Van Gucht-week. De sportjournalist van de VRT stond de afgelopen weken ...

11
11
Antwerp krijgt eindelijk goed nieuws uit ziekenboeg

Antwerp krijgt zondag Standard over de vloer. Veel staat er op het eerste gezicht niet op het spel, ...

37
37
'Jackpot voor Club Brugge: record Jashari aan diggelen'

In de nieuwste update van het toonaangevende Transfermarkt vestigt Club Brugge een nieuw record, ...

217
217
Mbappé dropt relatiebom: actrice uit tophitserie

Kylian Mbappé zorgt normaal gesproken voor spektakel op het veld, maar dit keer lijkt hij ...

104
104
'Genk all-in: krankzinnig prijskaartje Karetsas lekt uit'

De zenuwen staan strakgespannen in Genk, dat zondag uitgerekend in de derby tegen STVV zijn kansen ...

141
141
Update marktwaarden JPL: alle winnaars & verliezers

Het toonaangevende Transfermarkt kwam vrijdag met een update van de verschillende marktwaarden in de ...

81
81
Rellen rond Club Brugge: zware maatregel zindert na

Wat ooit een praktische oplossing was voor Europese topavonden in Brugge, dreigt binnenkort volledig ...

301
301
Defour velt oordeel over Taravel: “Geen doordachte keuze”

Jeremy Taravel blijft al zeker tot het einde van het seizoen hoofdtrainer van RSC Anderlecht, dat ...

166
166
Limburgse derby op scherp: Hayen gooit olie op het vuur

Komende speeldag staat de Limburgse derby tussen KRC Genk en Sint-Truiden VV op het programma. Nicky ...

144
144
Eric Gerets verrast iedereen: “Zij stelen Play-Off 1”

Eric Gerets is een clubicoon van Standard Luik en La Dernière Heure sprak met de voormalige ...

418
418
Steven Defour snel terug als hoofdtrainer in België?

Steven Defour was in het verleden hoofdtrainer van KV Mechelen, maar sinds zijn ontslag bij Malinwa ...

145
145
Taravel reageert na vertrouwen: ambities Anderlecht bekend

RSC Anderlecht heeft ervoor gekozen om officieel door te gaan met Jeremy Taravel als hoofdtrainer. ...

156
156
Mazzu kan zijn oude liefde nieuwe hak zetten

Komend weekend zitten we al aan de voorlaatste speeldag van de reguliere competitie in de Jupiler ...

31
31
Witte rook: Anderlecht hakt trainersknoop definitief door

Anderlecht zat de voorbije anderhalve maand met een stevig trainersdilemma. Na het ontslag van ...

257
257
Camara geeft dé oorzaak voor vele blessures bij Anderlecht

Anderlecht kent de laatste weken een opleving, maar beleeft globaal gezien nog altijd een ...

259
259
Verbauwhede heeft slecht nieuws voor Kortrijk bij promotie

SK Beveren veroverde deze week al de titel in de Challenger Pro League en is daarmee ook al zeker ...

356
356
Courtois verbaast zelfs Arbeloa: "Nog nooit gezien"

Real Madrid zette deze week een reuzenstap richting de kwartfinale van de Champions League. De ...

134
134
Karetsas en Club Brugge zetten nieuwe transferrecords

Het lijkt erop dat we in de zomer weer het nodige transfervuurwerk gaan krijgen in de Jupiler Pro ...

298
298
TRANSFERUURTJE: 'Topclubs lonken naar Beveren, Hazard praat met JPL-club'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

184
184
Colpaert spreekt duidelijke taal over toekomst Zulte

Het rommelt ferm bij Zulte Waregem. Sven Vandenbroeck werd ontslagen en assistent Steve Colpaert ...

121
121
Comeback onder Taravel? Flips met statement naar Anderlecht

Alexis Flips staat nog tot 2028 onder contract bij RSC Anderlecht. De Franse middenvelder werd twee ...

277
277
Wesley Sonck kotsmisselijk na VTM-horror met Koen Wauters

Voor Wesley Sonck werd een ogenschijnlijk onschuldige uitdaging plots een kleine nachtmerrie. De ...

44
44

Meer sportnieuws