Het zweet breekt AA Gent uit: op weg naar enorme catastrofe

856 stemmen
Het zweet breekt AA Gent uit: op weg naar enorme catastrofe

In de voorbije zomermercato vroeg AA Gent maar liefst 30 miljoen euro voor Gift Orban, een bedrag dat toen geen enkele geïnteresseerde club op tafel wilde leggen.

De Buffalo’s hopen dat hun ambitieuze Nigeriaanse goudklomp dit seizoen zal bevestigen bij de club. “En dan zullen die topclubs uiteindelijk wel 30 miljoen op tafel leggen, toch?” stelde Het Nieuwsblad.

Ondertussen is de doelpuntenregelmaat en de efficiëntie van Orban bijna met de helft verminderd tegenover het vorige seizoen. Daarnaast heeft de Nigeriaan heeft al 8 opeenvolgende wedstrijden (484 minuten) geen doelpunt meer gescoord, met zijn laatste goal op 20 augustus tegen Sint-Truiden.

Deze lange droogteperiode is ongekend voor Orban bij AA Gent en dat baart natuurlijk grote zorgen in Gent.

LEES OOK: 'AA Gent wil in zeer verrassende transfervijver vissen"

Louwagie speelt ‘hard to get’

Gift Orban is een complete en moderne spits, die een indrukwekkend scala aan kwaliteiten in zijn spel combineert. Zijn snelheid, doelgerichtheid, explosiviteit, speloverzicht, technische vaardigheden en opportunisme maken hem een gevreesde tegenstander voor elke verdediging.

Maar het is vooral zijn fenomenale neus voor doelpunten die hem onderscheidt van anderen. Orban is de belichaming van een garantie op doelpunten en de definitie van een doelpuntenmachine. Vorig seizoen scoorde hij maar liefst 20 doelpunten in 22 wedstrijden voor AA Gent.

Orban is met voorsprong de strafste wintertransfer ooit van de Buffalo’s en de Europese topclubs lagen in het voorbije tussenseizoen aan zijn voeten. Michel Louwagie deed er alles aan om de hoogst mogelijke verkoopprijs te realiseren en hij dreef de vraagprijs naarstig op.

Naar de buitenwereld toe speelde AA Gent echter ‘hard to get’. Hoewel de noodzaak groot was om in de zomermercato flink te cashen om het businessmodel in evenwicht te houden, profileerde de club zich naar buitenaf absoluut niet als een vragende partij om Gift Orban te verkopen.

Luxeprobleem van 30 miljoen euro

“Hij is een luxeprobleem”, zei Michel Louwagie vorig seizoen aan Het Laatste Nieuws. Gift Orban heeft een contract tot 2027 en de club had hem eind januari niet gehaald om al in juli opnieuw te verkopen.

Niettemin besefte Louwagie natuurlijk dat Orban de jackpot kon opleveren en dat het goudhaantje misschien wel het uitgaande transferrecord van de Jupiler Pro League (Jonathan David, 32 miljoen euro) kon breken. “Heel ver kan zijn prijs er niet vandaan liggen”, dacht Het Nieuwsblad ook.

Louwagie plakte een prijs van minstens 30 miljoen euro op het hoofd van Orban. Al vroeg in de zomermercato profileerde Lille OSC zich als de meest concrete piste om Orban aan te trekken, maar de enige voorwaarde was wel dat Jonathan David eerst de Franse club moest verlaten.

Uiteindelijk bleef de Canadees vorige zomer gewoon op post bij Lille, de club die Orban naar verluidt als de ideale stap in zijn carrière zag en waar zijn entourage direct mee in contact stond. Daarna was er nog interesse van andere clubs in Orban, zoals in Engeland van Fulham FC en vooral van Tottenham Hotspur.

“Die topclubs zullen uiteindelijk wel 30 miljoen betalen”

De scouts van de Spurs waren overtuigd dat Orban een uitstekende investering voor de toekomst zou zijn, maar de Engelse topclub haakte af nadat AA Gent een te hoge vraagprijs hanteerde.

De Buffalo’s wilden een recordbedrag van meer dan dertig miljoen euro cashen, en dat schrikte zowel Tottenham als Fulham FC af. Beide clubs twijfelden namelijk om zo’n hoog bedrag op tafel te leggen voor een jonge spits die toen pas een halfjaar op het hoogste niveau had gespeeld.

Achteraf weet Het Laatste Nieuws dat de nieuwe eigenaar Sam Baro de zomertransfer van Orban hoogstpersoonlijk tegenhield. “Zonder die kapitaalverhoging was het een ander verhaal geweest, maar nu moéten we niet langer verkopen”, zei voorzitter Ivan De Witte in Het Laatste Nieuws.

Orban moest dus bij AA Gent blijven, maar dat deed hij niet met tegenzin. De Nigeriaan is ambitieus en hij wilde ook zelf bevestigen bij de Buffalo’s. “En dan zullen die topclubs uiteindelijk wel 30 miljoen op tafel leggen, toch?” aldus de krant.

Orban is dan toch maar een gewone sterveling

Vorig seizoen haalde Gift Orban waanzinnige statistieken bij AA Gent, met 20 doelpunten in 22 wedstrijden. Dit kwam neer op een indrukwekkend gemiddelde van 1,02 doelpunt per 90 minuten en een efficiëntie van 27,4%: deze opvallende prestaties rechtvaardigden een vraagprijs van 30 miljoen euro afgelopen zomer.

Michel Louwagie vergeleek deze vraagprijs met clubs als Ajax en PSV in Nederland, waar spelers zoals Antony voor 95 miljoen euro werden verkocht, en anderen voor bedragen van 40 tot 50 miljoen euro. Hij stelde de vraag: “Waarom moeten wij dan vinden dat 30 miljoen te veel is, hoewel de competitie hier minstens zo goed is?”

Het doel was dat Orban dit seizoen zou bevestigen bij AA Gent, zodat de topclubs uiteindelijk bereid zouden zijn om 30 miljoen euro neer te leggen voor een transfer, maar momenteel lijkt dat een moeilijk verhaal te zijn.

De Nigeriaan heeft namelijk al 8 opeenvolgende wedstrijden (484 minuten) geen doelpunt meer gescoord, met zijn laatste goal op 20 augustus tegen Sint-Truiden. Deze lange droogteperiode is ongekend voor Orban bij AA Gent en dat baart grote zorgen.

“Orban heeft het er duidelijk moeilijk mee dat niet elke bal meer in de winkelhaak vliegt en dat hij toch een gewone sterveling blijkt te zijn”, zei Wim De Coninck in De Zondag.

AA Gent vreest Moses Simon-scenario

Dit seizoen lijkt Gift Orban duidelijk in een sukkelstraatje te zitten, en verschillende factoren dragen bij aan zijn tegenvallende prestaties.

Hij krijgt minder kwalitatieve passes in vergelijking met vorig seizoen, hij wordt af en toe op de bank gezet of voortijdig gewisseld door Hein Vanhaezebrouck, hij kampte met fysieke ongemakken en kreeg bovendien een strenge rode kaart na een duw tegen KAS Eupen.

Bovendien is zijn doelpuntengemiddelde en efficiëntie dit seizoen ongeveer gehalveerd in vergelijking met vorig seizoen. Het is ook opvallend dat Orban zelfs op de training moeite heeft om doelpunten te maken.

“Het is een rare situatie. Dat vinden wij ook”, zei Hein Vanhaezebrouck eerder. “We werken intensief met hem om hem weer op zijn oude niveau te krijgen.Hij heeft een periode gehad waar alles lukte, maar in een carrière heeft iedereen ook momenten waar het allemaal net niet lukt.”

Hierdoor lijkt Orban op weg om het pad van Moses Simon te bewandelen, eerder dan een speler waarvoor in de toekomst mogelijk een bod van dertig miljoen euro wordt ontvangen.

Simon werd destijds ook gehyped, maar hij werd bij de club gehouden en uiteindelijk voor een aanzienlijk lager bedrag verkocht dan oorspronkelijk gehoopt. “Dat riskeer je altijd, maar het kan ook meer worden. Dat is de markt”, zei Michel Louwagie in Het Laatste Nieuws na de zomermercato.

Komt de magic nog terug?

Gift Orban moet beseffen dat hij in deze moeilijke fase van zijn carrière een extra inspanning moet leveren en iets extra’s moet doen om weer goed te kunnen functioneren in de ploeg.

Hij kon in de laatste wedstrijden dan wel niet scoren, maar hij toonde zich wel balvaster en strijdvaardiger in vergelijking met de voorbije weken. Hij creëerde gevaar, toonde zich gretig en zette zich goed in, zelfs tijdens invalbeurten.

“Het is gewoon een topspits, dat heeft hij al genoeg bewezen in deze competitie”, zei Archie Brown vorig weekend na de wedstrijd tegen KRC Genk. “Hij heeft gewoon nood aan één of twee treffers om weer helemaal zichzelf te kunnen zijn. Zo goed dat nu eenmaal. Soms komt die magic in de zestien plots terug.”

Zal AA Gent nog 30 miljoen vangen voor Orban,

Meest recent

PSG bestolen in Champions League-finale?

Vorig seizoen won Paris Saint-Germain nog met de vingers in de neus de finale van de Champions ...

12
12
'AA Gent wil in zeer verrassende transfervijver vissen"

AA Gent kan zijn seizoen nog afsluiten met een Europees ticket, maar daarvoor zal het zondag in de ...

22
22
'Frans toptalent van 15 miljoen naar JPL'

Het Belgische voetbalseizoen zit er nog niet helemaal op, maar heel wat clubs zijn toch al bezig met ...

53
53
'Leger grootmachten meldt zich voor Fernandez-Pardo'

Hij kon uitkomen voor Spanje, Italië en Argentinië, maar Matias Fernandez-Pardo koos er ...

37
37
Zulte Waregem kondigt volgende vertrekker aan

Zulte Waregem slaagde erin om in zijn eerste seizoen terug in de Jupiler Pro League het behoud te ...

56
56
Trossard start bij Arsenal, PSG zoals een jaar geleden

Om 18u staat de apotheose van het Europese voetbalseizoen op het programma, want dan wordt in ...

28
28
Volgend seizoen bij Standard? Witsel schenkt klare wijn

Verschillende Rode Duivels zullen deze zomer nog een transfer maken, of dat nu voor of na het WK zal ...

85
85
De Bruyne rouwt niet om vertrek: “Voor mij moest hij niet blijven”

Kevin De Bruyne wordt tijdens het WK 35 jaar en dus is de kans zeer groot dat het zijn laatste grote ...

105
105
Garcia mag dromen: 'Debast zorgt voor WK-mirakel'

Bij een WK liggen uiteraard alle nationale ploegen onder een vergrootglas en dat is bij de Belgen ...

72
72
‘KRC Genk zet zinnen op ervaren international’

KRC Genk gaat in de zomer toch de nodige transfers moeten afronden. De Limburgers hebben vooral nood ...

250
250
'Silva verrast aan gaat aan de slag bij Europese grootmacht'

Bernardo Silva heeft Manchester City transfervrij verlaten. De middenvelder kan daardoor gratis bij ...

125
125
Onrust bij Beveren: "Er is daardoor onzekerheid"

SK Beveren promoveerde naar de Jupiler Pro League, maar achteraf kwam er nieuws dat de Amerikaanse ...

297
297
Anderlecht geeft vier jonge talenten kans bij A-kern

RSC Anderlecht zit nog steeds op een berg talent, zoals we jullie al eerder meedeelden. Zoals ...

203
203
Wilmots komt met ferme tegenvaller voor Standard

Standard eindigde het seizoen in mineur. Geen Europees voetbal. Een gemiste kans, want ze kregen ...

166
166
Van Crombrugge noemt dé perfecte club voor El Ouahdi

Bij KRC Genk hebben ze heel wat spelers die een goed seizoen kenden. Individueel. Een aantal van hen ...

63
63
'Liverpool neemt afscheid van Slot: opvolger staat al klaar'

Binnen een paar uur doet Arsenal een gooi naar de beker met de grote oren. Een andere Engelse club ...

143
143
Boskamp kraakt AA Gent genadeloos vlak voor cruciaal duel

Wie pakt het laatste Europees ticket? Morgenavond staan AA Gent en KRC Genk tegenover mekaar. De ...

159
159
Bart Verhaeghe doet grote onthulling rond Club-avontuur

Wat als Bart Verhaeghe ooit gewoon nee had gezegd? Het is een vraag die veel Club Brugge-supporters ...

537
537
Wonderkind wordt zorgenkind: Sterling opgepakt in Engeland

Terwijl Raheem Sterling al jaren worstelt om zijn carrière nieuw leven in te blazen, duikt ...

57
57
'Wouter Vrancken heeft gedroomde bestemming te pakken'

Wouter Vrancken heeft ondertussen zijn laatste wedstrijd als trainer van STVV al achter de rug, maar ...

723
723
Dubbele Jackpot voor Courtois? Duizelingwekkende WK-zet

Thibaut Courtois staat deze zomer opnieuw in de schijnwerpers met de Rode Duivels op het WK, maar ...

62
62
TRANSFERUURTJE: ‘Club strijdt met Antwerp, Anderlecht vreest’

De zomermercato staat voor de deur, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in de ...

251
251
Jan Mulder serveert dwingend advies richting Nathan De Cat

Nathan De Cat wordt al maanden genoemd als één van de grootste talenten die Anderlecht ...

250
250
Champions League-chaos: zware rellen in Boedapest

De Champions League-finale wordt om 18u afgetrapt, maar in Boedapest zijn de supporters uiteraard al ...

196
196
Bayat laat bommetje vallen over nieuw stadion

Verschillende clubs in de Jupiler Pro League willen een nieuw stadion bouwen, maar dat is geen ...

115
115

Meer sportnieuws