Wilde dromen bij Anderlecht: supertransfer van 20 miljoen

door
Wilde dromen bij Anderlecht: supertransfer van 20 miljoen

In de voorbije zomermercato was Zeno Debast een zeer gewilde speler op de transfermarkt. Zowel Villarreal als Eintracht Frankfurt brachten elk een bod uit ter waarde van 10 miljoen euro.

De aanbieding van PSV Eindhoven was zelfs nog hoger, maar uiteindelijk ontving Anderlecht geen enkel bod dat overeenkwam met hun vraagprijs. Volgens Het Laatste Nieuws vroeg Anderlecht minstens 15 miljoen euro voor Debast, terwijl de club droomde van een bedrag van 20 miljoen euro.

Wat betreft zijn voetballende kwaliteiten rechtvaardigt Debast zeker en vast deze vraagprijs, maar er zijn nog gebieden waarop hij zich flink kan verbeteren.

LEES OOK: Géén Anderlecht: Duranville legt opvallende keuze uit

Anderlecht wijst 10 miljoen af van Frankfurt en Villarreal

In mei ondertekende Zeno Debast een nieuw driejarig contract bij RSC Anderlecht, en volgens Het Laatste Nieuws was Sporting daarmee enkele clubs uit de Premier League te snel af.

Volgens Het Nieuwsblad was de interesse vanuit Engeland nog steeds aanwezig: West Ham, Leeds en Brighton toonden allemaal belangstelling. Bovendien wakkerde zijn debuut als Rode Duivel de buitenlandse belangstelling alleen maar aan.

Zowat de hele zomermercato lang vreesde Anderlecht een vertrek van Debast, want ook bij Ajax, Fiorentina en Internazionale stond hij op de lijst.

In juli maakten Eintracht Frankfurt en Villarreal zelfs een voorstel over aan Anderlecht, naar verluidt elk ter waarde van zo’n 10 miljoen euro, maar beide aanbiedingen werden resoluut naar de prullenbak verwezen door Anderlecht.

De club voelde geen grote nood om hun talentvolle verdediger te verkopen en de club wilde Debast nog minstens één jaar koppelen aan de ervaren Jan Vertonghen.

Minstens 15 miljoen, dromen van 20 miljoen

Ondanks de sportieve en financiële aantrekkingskracht van clubs als Eintracht Frankfurt en Villarreal, wilde Zeno Debast afgelopen zomer zeker en vast geen transfer te forceren.

Hij was ervan overtuigd dat nog een extra jaar bij Anderlecht positief zou zijn voor zijn persoonlijke ontwikkeling en met het oog op zijn speelkansen bij de Rode Duivels: een buitenlandse transfer houdt altijd sportieve risico's in.

Eind juli liet coach Brian Riemer zeer duidelijk weten dat een vertrek van Debast niet aan de orde is. “We verkopen Debast niet”, zei de coach. “Niet deze zomer. Er plakt geen prijs op zijn hoofd.” Volgens Het Laatste Nieuws vroeg Anderlecht minstens 15 miljoen euro voor Debast, en de Brusselaars droomden zelfs van een bedrag van 20 miljoen euro.

In augustus bracht ook PSV Eindhoven een bod uit bij Anderlecht, dat naar verluidt hoger was dan dat van Frankfurt en Villarreal, maar ook het Nederlandse aanbod voldeed niet aan de minimale vraagprijs van 15 miljoen euro.

Anderlecht en PSV voerden daarna nog meerdere gesprekken, ook met de speler zelf, maar de Brusselse club had geen enkele intentie om Debast te verkopen voor minder dan de gestelde richtprijs.

Vraagprijs Debast zorgt voor grote discussie

De mogelijke transfer van Zeno Debast naar PSV Eindhoven zorgde voor veel speculatie in de Belgische en Nederlandse pers. Vooral de vraag of de geschatte prijs van 15 miljoen euro gerechtvaardigd was, hield velen bezig.

Marc Degryse was van mening dat dit zeker het geval is. “PSV gokt dat zij Debast over drie jaar voor het drievoudige kunnen verkopen”, aldus de analist in Het Laatste Nieuws.

Degryse vindt de vraagprijs van 15 miljoen euro correct, vooral als je deze vergelijkt met de 20 miljoen euro die Strasbourg betaalde voor Abakar Sylla van Club Brugge en de 25 miljoen euro die Bayer Leverkusen uitgaf voor Odilon Kossounou, ook van Club.

“Als Anderlecht 15 miljoen krijgt voor een speler in ontwikkeling, dan is dat correct ingeschat.” Aan de andere kant had Aad de Mos grote bedenkingen bij de mogelijke aankoop van Debast door PSV.

De Nederlandse voetbalanalist is van mening dat een verdediger in de eerste plaats moet kunnen verdedigen, en dat lijkt niet de grootste kracht van Debast te zijn.

“Hij is een alibiverdediger. Hij stapt te pas en te onpas verkeerd uit, is niet wendbaar en durft niet te koppen. Debast kan een bal wegleggen, maar dat is toch het minimum?” zei De Mos in Het Nieuwsblad.

“Voor 15 miljoen euro moet je een directe meerwaarde bieden. Dat is Debast op dit moment niet, PSV moet hem niet halen. Hij kan beter nog even bijtanken naast Jan Vertonghen.”

“Bal aan de voet is Debast de beste centrale verdediger van België”

De sterke punten van Zeno Debast liggen vooral in zijn voetballende kwaliteiten. Vincent Kompany beschreef hem eens als de speler met de beste voeten in de hele club en noemde hem een waanzinnig talent.

“Hij heeft de kwaliteiten om de absolute top te bereiken”, zei Kompany. Debast valt op door zijn indrukwekkende crosspass, een trap die op Neerpede zelfs wordt vergeleken met die van Kompany zelf. Millimeterwerk.

Debast voetbalt als een ancien, alsof hij al jaren de paars-witte defensie leidt. Hij durft het ook aan om zijn tegenstander te dribbelen - vaak met succes trouwens - en hij laat zich ook positief opmerken met het oprukken met de bal aan de voet. Keizerlijk en imponerend.

“Bal aan de voet is Debast voor mij de beste centrale verdediger van België”, zei Jan Vertonghen aan Het Laatste Nieuws over hem. “Hij is een óffensieve speler”, zei Jan Mulder in dezelfde krant. “Ik heb hem eens een wedstrijd zien spelen tegen Racing Genk — hij deed acties van een aanvaller.”

De passing Debast is echt wel van een hoog niveau en op dat gebied behoort hij tot de beste centrale verdedigers van de Jupiler Pro League. Hij excelleert in aspecten zoals de verticaliteit in zijn passing, het aantal passes naar de box, progressieve passes en doorsteekpasses.

In termen van voetballende kwaliteiten is de minimale vraagprijs van 15 miljoen euro, en de droomprijs van 20 miljoen euro, zeker en vast gerechtvaardigd.

Risicopatiënt en “immatuur” voetbal

Anderzijds is het duidelijk dat Zeno Debast nog aan zijn (start)snelheid, fysieke en defensieve kwaliteiten moet werken. Hoewel hij tot de top tien centrale verdedigers behoort die het meeste duels hebben gewonnen, heeft hij veel progressiemarge op het defensief gebied.

De efficiëntie van Debast in de kopduels is bijvoorbeeld een van de laagste onder alle centrale verdedigers in de Jupiler Pro League. Jan Vertonghen uitte zich als een fan van Debast, maar hij merkte ook op dat de jonge verdediger nog moet leren genieten van het verdedigen.

“Thomas Vermaelen, die voor mij op die positie speelde bij Ajax, had dat van nature. Die kon écht genieten van verdedigen, ik moest dat leren”, zei Vertonghen aan Het Laatste Nieuws. “Zeno ook, maar hij zet de stappen. Op Villarreal juichte hij nadat hij een schot had afgeblokt, dat is mooi om zien.”

Op 19-jarige leeftijd begaat Debast ook nog jeugdzonden, zoals zijn opzettelijke handsbal tegen KV Kortrijk. “Een tegengoal en een rode kaart”, vloekte Brian Riemer. “Dat is de ergste straf die je kunt krijgen. Die individuele fouten mag je niet maken als je aan de top wilt spelen. Dat is immatuur voetbal en moet er zo snel mogelijk uit”, zei de coach toen.

Op puur defensief gebied lijkt de vraagprijs van 15 miljoen euro vandaag de dag wellicht wat aan de hoge kant, maar dit wordt gecompenseerd door zijn indrukwekkende voetballende skills, zijn groot talent en ruime progressiemarge.

“Zonder bal te vaak een risicopatiënt, mét bal veelal een uitstekende voetballer”, vatte Het Laatste Nieuws het goed samen.

Is Debast 15 miljoen euro waard?

Meest recent

Géén Anderlecht: Duranville legt opvallende keuze uit

Julien Duranville maakte al op jonge leeftijd de overstap van RSC Anderlecht naar Borussia Dortmund. ...

2
2
Rode Duivels hebben tegenstander voor uitzwaaimatch beet

De Rode Duivels hebben hun voorbereiding op het WK van volgende zomer stilaan helemaal klaar. ...

12
12
Terug naar België of knaltransfer? Cuypers geeft hint

Door de langdurige afwezigheid van Romelu Lukaku was er de voorbije maanden een spitsenkwestie bij ...

49
49
STVV baalt hard: Antwerp plukt smaakmaker weg

STVV blijft iedereen verbazen in de Jupiler Pro League en dat blijft niet onopgemerkt. Stilaan ...

114
114
Onthutsende details over politie-optreden: Genk reageert hard

Eindelijk kon KRC Genk nog eens winnen. Donderdagavond maakte het in Utrecht een einde aan een reeks ...

340
340
AA Gent slaat toe en haalt nieuwe spits binnen

AA Gent veroverde vorig weekend opnieuw de zesde plaats in de rangschikking en ligt zo weer op koers ...

70
70
Marc Coucke richt zich tot God: "Het is verschrikkelijk!"

Marc Coucke blijft ook zonder grote aankondigingen moeiteloos de aandacht trekken. Niet met een ...

46
46
'Nieuwe mokerslag bij Genk: vertrek dichterbij'

KRC Genk kon donderdagavond eindelijk nog eens juichen. Het had al sinds 30 november geen wedstrijd ...

127
127
Club Brugge doet gouden zaak: "Fantastische aanwinst"

Club Brugge heeft zich deze winter tot dusver koest gehouden op de transfermarkt, maar nu lijkt het ...

459
459
Nainggolan kiest voor openheid: “Ik doe het elke dag”

Radja Nainggolan is 37 en weigert rustig uit te bollen. Na een opvallende overstap van Lokeren naar ...

115
115
Genk bevoordeeld? Utrecht-coach schiet uit krammen

KRC Genk heeft donderdagavond een uitstekende zaak gedaan. Het boekte een zege op het veld van FC ...

194
194
‘Club in paniek: dure stunttransfer gaat compleet fout’

Club Brugge wil uitpakken met een megadeal, maar die “stunttransfer” dreigt uit te ...

737
737
Club blijft verweesd achter: reden vertrek Furo bekend

De geruchtenmolen draait deze winter volop over het vertrek van verschillende sterkhouders bij Club ...

295
295
Breekt Genk eindelijk door? Hayen ziet iets kantelen

De kop is er eindelijk af voor Nicky Hayen. De trainer begon als trainer bij KRC Genk met twee ...

111
111
Opmerkelijke opstootje: Emery geeft Tielemans forse duw

Het was donderdagavond voor verschillende Belgen een bewogen avond in de Europa League. Zo ging ...

129
129
Genk reageert na onlusten met fans en doet mooie geste

KRC Genk deed donderdag een uitstekende zaak. Het boekte eindelijk zijn eerste zege onder Nicky ...

152
152
Stand UEL: Genk mag blijven dromen van 1/8ste finales

Nog één speeldag te gaan en de League Phase van de Europa League zit erop. Hoog tijd ...

54
54
Genk door in Europa League na uiterst tumultueuze avond

KRC Genk heeft voor het eerst sinds eind november weer kunnen winnen. In de Europa League klopte het ...

102
102
'Club Brugge de waanzin voorbij: transfersom van 48 miljoen'

Als het van de clubleiding afhangt, houdt Club Brugge zijn sterkhouders tijdens de huidige ...

1262
1262
UEL: Pijnlijke avond Belgische keepers, Lille in de penarie

In de Europa League werd donderdagavond de voorlaatste speeldag van de League Phase afgewerkt. De ...

62
62
Schokkende details incidenten Utrecht-Genk: "Nog nooit meegemaakt"

In de Europa League ging KRC Genk donderdagavond op bezoek bij FC Utrecht. Maar de match moest bijna ...

727
727
Zulte Waregem slaat toe: aanwinst tekent tot 2028

Zulte Waregem heeft de selectie van coach Sven Vandenbroeck verder versterkt. Zo kondigde Essevee ...

101
101
'Genk opent gesprekken voor eerste winteraanwinst'

KRC Genk wil donderdagavond in Utrecht zijn eerste overwinning sinds eind november boeken. ...

178
178
Utrecht-Genk uitgesteld: peperspray ingezet, uitfans niet meer binnen

In de Europa League kruist KRC Genk donderdagavond de degens met FC Utrecht. Maar de aftrap van dat ...

849
849
Straffe transfer Dzeko, United laat grote naam gaan

De winterse transferperiode nadert stilaan zijn climax, maar er wordt nog lustig van club gewisseld. ...

110
110

Meer sportnieuws