Wilde dromen bij Anderlecht: supertransfer van 20 miljoen

648 stemmen
Wilde dromen bij Anderlecht: supertransfer van 20 miljoen

In de voorbije zomermercato was Zeno Debast een zeer gewilde speler op de transfermarkt. Zowel Villarreal als Eintracht Frankfurt brachten elk een bod uit ter waarde van 10 miljoen euro.

De aanbieding van PSV Eindhoven was zelfs nog hoger, maar uiteindelijk ontving Anderlecht geen enkel bod dat overeenkwam met hun vraagprijs. Volgens Het Laatste Nieuws vroeg Anderlecht minstens 15 miljoen euro voor Debast, terwijl de club droomde van een bedrag van 20 miljoen euro.

Wat betreft zijn voetballende kwaliteiten rechtvaardigt Debast zeker en vast deze vraagprijs, maar er zijn nog gebieden waarop hij zich flink kan verbeteren.

LEES OOK: Garcia spreekt over speelkansen Debast en Vanaken

Anderlecht wijst 10 miljoen af van Frankfurt en Villarreal

In mei ondertekende Zeno Debast een nieuw driejarig contract bij RSC Anderlecht, en volgens Het Laatste Nieuws was Sporting daarmee enkele clubs uit de Premier League te snel af.

Volgens Het Nieuwsblad was de interesse vanuit Engeland nog steeds aanwezig: West Ham, Leeds en Brighton toonden allemaal belangstelling. Bovendien wakkerde zijn debuut als Rode Duivel de buitenlandse belangstelling alleen maar aan.

Zowat de hele zomermercato lang vreesde Anderlecht een vertrek van Debast, want ook bij Ajax, Fiorentina en Internazionale stond hij op de lijst.

In juli maakten Eintracht Frankfurt en Villarreal zelfs een voorstel over aan Anderlecht, naar verluidt elk ter waarde van zo’n 10 miljoen euro, maar beide aanbiedingen werden resoluut naar de prullenbak verwezen door Anderlecht.

De club voelde geen grote nood om hun talentvolle verdediger te verkopen en de club wilde Debast nog minstens één jaar koppelen aan de ervaren Jan Vertonghen.

Minstens 15 miljoen, dromen van 20 miljoen

Ondanks de sportieve en financiële aantrekkingskracht van clubs als Eintracht Frankfurt en Villarreal, wilde Zeno Debast afgelopen zomer zeker en vast geen transfer te forceren.

Hij was ervan overtuigd dat nog een extra jaar bij Anderlecht positief zou zijn voor zijn persoonlijke ontwikkeling en met het oog op zijn speelkansen bij de Rode Duivels: een buitenlandse transfer houdt altijd sportieve risico's in.

Eind juli liet coach Brian Riemer zeer duidelijk weten dat een vertrek van Debast niet aan de orde is. “We verkopen Debast niet”, zei de coach. “Niet deze zomer. Er plakt geen prijs op zijn hoofd.” Volgens Het Laatste Nieuws vroeg Anderlecht minstens 15 miljoen euro voor Debast, en de Brusselaars droomden zelfs van een bedrag van 20 miljoen euro.

In augustus bracht ook PSV Eindhoven een bod uit bij Anderlecht, dat naar verluidt hoger was dan dat van Frankfurt en Villarreal, maar ook het Nederlandse aanbod voldeed niet aan de minimale vraagprijs van 15 miljoen euro.

Anderlecht en PSV voerden daarna nog meerdere gesprekken, ook met de speler zelf, maar de Brusselse club had geen enkele intentie om Debast te verkopen voor minder dan de gestelde richtprijs.

Vraagprijs Debast zorgt voor grote discussie

De mogelijke transfer van Zeno Debast naar PSV Eindhoven zorgde voor veel speculatie in de Belgische en Nederlandse pers. Vooral de vraag of de geschatte prijs van 15 miljoen euro gerechtvaardigd was, hield velen bezig.

Marc Degryse was van mening dat dit zeker het geval is. “PSV gokt dat zij Debast over drie jaar voor het drievoudige kunnen verkopen”, aldus de analist in Het Laatste Nieuws.

Degryse vindt de vraagprijs van 15 miljoen euro correct, vooral als je deze vergelijkt met de 20 miljoen euro die Strasbourg betaalde voor Abakar Sylla van Club Brugge en de 25 miljoen euro die Bayer Leverkusen uitgaf voor Odilon Kossounou, ook van Club.

“Als Anderlecht 15 miljoen krijgt voor een speler in ontwikkeling, dan is dat correct ingeschat.” Aan de andere kant had Aad de Mos grote bedenkingen bij de mogelijke aankoop van Debast door PSV.

De Nederlandse voetbalanalist is van mening dat een verdediger in de eerste plaats moet kunnen verdedigen, en dat lijkt niet de grootste kracht van Debast te zijn.

“Hij is een alibiverdediger. Hij stapt te pas en te onpas verkeerd uit, is niet wendbaar en durft niet te koppen. Debast kan een bal wegleggen, maar dat is toch het minimum?” zei De Mos in Het Nieuwsblad.

“Voor 15 miljoen euro moet je een directe meerwaarde bieden. Dat is Debast op dit moment niet, PSV moet hem niet halen. Hij kan beter nog even bijtanken naast Jan Vertonghen.”

“Bal aan de voet is Debast de beste centrale verdediger van België”

De sterke punten van Zeno Debast liggen vooral in zijn voetballende kwaliteiten. Vincent Kompany beschreef hem eens als de speler met de beste voeten in de hele club en noemde hem een waanzinnig talent.

“Hij heeft de kwaliteiten om de absolute top te bereiken”, zei Kompany. Debast valt op door zijn indrukwekkende crosspass, een trap die op Neerpede zelfs wordt vergeleken met die van Kompany zelf. Millimeterwerk.

Debast voetbalt als een ancien, alsof hij al jaren de paars-witte defensie leidt. Hij durft het ook aan om zijn tegenstander te dribbelen - vaak met succes trouwens - en hij laat zich ook positief opmerken met het oprukken met de bal aan de voet. Keizerlijk en imponerend.

“Bal aan de voet is Debast voor mij de beste centrale verdediger van België”, zei Jan Vertonghen aan Het Laatste Nieuws over hem. “Hij is een óffensieve speler”, zei Jan Mulder in dezelfde krant. “Ik heb hem eens een wedstrijd zien spelen tegen Racing Genk — hij deed acties van een aanvaller.”

De passing Debast is echt wel van een hoog niveau en op dat gebied behoort hij tot de beste centrale verdedigers van de Jupiler Pro League. Hij excelleert in aspecten zoals de verticaliteit in zijn passing, het aantal passes naar de box, progressieve passes en doorsteekpasses.

In termen van voetballende kwaliteiten is de minimale vraagprijs van 15 miljoen euro, en de droomprijs van 20 miljoen euro, zeker en vast gerechtvaardigd.

Risicopatiënt en “immatuur” voetbal

Anderzijds is het duidelijk dat Zeno Debast nog aan zijn (start)snelheid, fysieke en defensieve kwaliteiten moet werken. Hoewel hij tot de top tien centrale verdedigers behoort die het meeste duels hebben gewonnen, heeft hij veel progressiemarge op het defensief gebied.

De efficiëntie van Debast in de kopduels is bijvoorbeeld een van de laagste onder alle centrale verdedigers in de Jupiler Pro League. Jan Vertonghen uitte zich als een fan van Debast, maar hij merkte ook op dat de jonge verdediger nog moet leren genieten van het verdedigen.

“Thomas Vermaelen, die voor mij op die positie speelde bij Ajax, had dat van nature. Die kon écht genieten van verdedigen, ik moest dat leren”, zei Vertonghen aan Het Laatste Nieuws. “Zeno ook, maar hij zet de stappen. Op Villarreal juichte hij nadat hij een schot had afgeblokt, dat is mooi om zien.”

Op 19-jarige leeftijd begaat Debast ook nog jeugdzonden, zoals zijn opzettelijke handsbal tegen KV Kortrijk. “Een tegengoal en een rode kaart”, vloekte Brian Riemer. “Dat is de ergste straf die je kunt krijgen. Die individuele fouten mag je niet maken als je aan de top wilt spelen. Dat is immatuur voetbal en moet er zo snel mogelijk uit”, zei de coach toen.

Op puur defensief gebied lijkt de vraagprijs van 15 miljoen euro vandaag de dag wellicht wat aan de hoge kant, maar dit wordt gecompenseerd door zijn indrukwekkende voetballende skills, zijn groot talent en ruime progressiemarge.

“Zonder bal te vaak een risicopatiënt, mét bal veelal een uitstekende voetballer”, vatte Het Laatste Nieuws het goed samen.

Is Debast 15 miljoen euro waard?

Meest recent

De Cuyper geniet van Belgische fans: "Héél leuk om zien"

De Rode Duivels spelen in de nacht van maandag op dinsdag tegen de Verenigde Staten. Maxim De Cuyper ...

47
47
'Union SG verhoogt bod: transfer stap dichterbij'

Union SG was al zeer actief op de transfermarkt. De Brusselaars zijn volop bezig met het proberen af ...

47
47
Egypte na triller door naar achtste finales

Australië en Egypte speelden vanavond hun zestiende finale. Beide landen hoopten geschiedenis ...

40
40
Vanaken, Tielemans of De Bruyne? Deze Duivel verliest plaats

Bepaalde media riepen zeer hard om een middenveld met Youri Tielemans, Hans Vanaken en Kevin De ...

154
154
'STVV slaat toe: derde zomeraanwinst is bijna een feit'

STVV is op weg naar een derde ingaande transfer. De Kanaries gaan weldra een volgende speler ...

76
76
'Anderlecht wil stunten met peperdure MLS-aankoop'

RSC Anderlecht heeft nood aan aanvallende versterkingen. De geruchtenmolen begint stilaan op gang te ...

255
255
Nederland oordeelt over Lukaku: "Rom is een betere versie"

Romelu Lukaku is al vele jaren een spits die het voortreffelijk doet bij de Europese top en subtop. ...

271
271
'Union SG ontvangt monsterbod van 20 miljoen euro'

Union SG gaat deze zomermercato héél flink cashen. De bekerwinnaar heeft vandaag een ...

77
77
Sibierski, Pétrot en Biancone: vloek doorbreken bij Anderlecht

RSC Anderlecht heeft met Gulian Biancone en Léo Petrot twee Franse verdedigers gehaald, nadat ...

308
308
Al-Nassr stunt met coach, Aké verrast iedereen

Toch wel verrassend transfernieuws. Al-Nassr heeft een nieuwe coach aangesteld en het is niét ...

39
39
De Cat dreigt transferbom Anderlecht zwaar te verknallen

Nathan De Cat moest dé droomtransfer van Anderlecht worden. Een jackpot van 25 miljoen euro ...

455
455
'Anderlecht plant miljoenenbod op ex-smaakmaker Antwerp'

RSC Anderlecht is op zoek naar ervaring, dat is duidelijk. De Brusselaars haalden al twee stevige ...

322
322
Transfervuurwerk bij STVV: ‘topspelers’ op komst

STVV zag al heel wat volk vertrekken. De club nam ook afscheid van Wouter Vrancken, die naar Hearts ...

411
411
Geen twijfel: waarom De Bruyne nét wel moet starten tegen de VS

Bondscoach Rudi Garcia gaat wisselen tegen de Verenigde Staten. Ondergetekende liet al meermaals ...

153
153
De Ketelaere krijgt gouden raad: “Bestudeer WK-revelatie!”

Charles De Ketelaere krijgt het vertrouwen in de basis van bondscoach Rudi Garcia dit WK, maar de ...

70
70
Verrassend oordeel akkefietje Tielemans – Trossard

Het was een opvallend beeld tijdens België – Senegal. Bij een 0-2 achterstand ging ...

125
125
Cercle Brugge hoort kassa rinkelen: onverwachte transfer

Cercle Brugge wist de afgelopen seizoenen enkele knappe uitgaande deals af te ronden. Groen-Zwart ...

108
108
Ongezien: 'aardbevingen' gemeten bij Duivelse comeback

De comeback van de Rode Duivels tegen Senegal blijft nog nazinderen. Na een 0-2 achterstand vochten ...

54
54
Kljestan roept ferme waarschuwing richting Rode Duivels

De Rode Duivels nemen het in de 1/8e finales op tegen de Verenigde Staten. Het gastland kent een ...

228
228
‘Diego Moreira versiert op WK direct toptransfer’

Diego Moreira leek als extra joker mee te gaan naar het WK, maar bondscoach Rudi Garcia gebruikte ...

293
293
Rode Duivels met voetjes op de grond: “Slechter kon niet”

Ondanks de kwalificatie voor de 1/8e finales blijft het bang afwachten hoe de wedstrijd tegen de ...

139
139
‘Westerlo start transferoorlog met Dender: juridische stappen'

Westerlo is druk in de weer om de zomermercato af te speuren. De Kemphanen willen ferm toeslaan deze ...

82
82
Dropt Garcia bom? ‘Mechele ineens geen zekerheid meer’

Brandon Mechele is één van de grote revelaties van de Rode Duivels, zoniet van het WK. ...

822
822
Anderlecht verbaast met opmerkelijke zomerplannen

Terwijl het WK volop aan de gang is, zijn de Belgische clubs zich al aan het voorbereiden op het ...

535
535
‘KAA Gent lonkt naar ambitieuze knaltransfer’

KAA Gent is naarstig op zoek naar opportuniteiten op de zomertransfermarkt. De Buffalo’s ...

307
307

Meer sportnieuws