Cijfers JPL: Vanaken of Kums, Brys nummer 1 en het rijke Club

door
Cijfers JPL: Vanaken of Kums, Brys nummer 1 en het rijke Club

De Jupiler Pro League heropent dit weekend de deuren. We haalden enkele cijfers naar voren. Wie heeft gemiddeld de meest waardevolle speler in huis? Wie heeft de meeste buitenlanders in de kern? Welke kern is de jongste? Welke trainer is het langst actief? Wie spendeerde het meest op de transfermarkt? Wie speelde de meeste matchen in de Jupiler Pro League? Je kan het hieronder allemaal ontdekken.


De zestien ploegen in de Belgische eerste klasse zijn volgens Transfermarkt voorlopig 792,20 miljoen euro waard. Club Brugge heeft de duurste kern (32 spelers) ter waarde van 137 miljoen euro, KRC Genk (29 spelers) is tweede met 132 miljoen euro. Bij Genk zijn de spelers gemiddeld wél het meeste waard: 4,56 miljoen euro in vergelijking met de 4,28 miljoen euro van Club. De selectie van RWDM is het minst waard en tikt af op 9,95 miljoen euro. Een speler is er gemiddeld 474.000 euro waard.

LEES OOK: Spanning in Brugge loopt op: bliksemontslag Leko?

Brys langstzittende coach

Club Brugge en KRC Genk hebben de meeste buitenlandse spelers, namelijk 20. Opvallend: RWDM telt amper 10 buitenlanders op een selectie van 21 spelers. KRC Genk heeft de jongste selectie met een gemiddelde leeftijd van 22,8 jaar, KV Mechelen de oudste met 25,3 jaar. De Jupiler Pro League start met 16 ploegen en met Marc Brys, Hein Vanhaezebrouck, Jonas De Roeck, Wouter Vrancken, Steven Defour, Felice Mazzu, Carl Hoefkens en Edward Still beginnen er 8 Belgische hoofdtrainers aan de competitie.

Opvallend: enkel Brys (3 jaar en 1 maand), Vanhaezebrouck (2 jaar en 7 maanden), De Roeck (2 jaar), Van Bommel (1 jaar) en Vrancken (1 jaar) begonnen ook vorig jaar het seizoen bij hun club. Met Fink (STVV), Kohlfeldt (Eupen), Deila (Club Brugge), Hoefkens (Standard), Still (Kortrijk), Blessin (Eupen) en Caçapa (RWDM) stelden 7 clubs een nieuwe coach aan voor de jaargang 2023/2024.

Club Brugge spendeert het meest

Club Brugge is de club die het meest uitgaf. Drie van de vijf duurste aankopen, tot op heden, kwamen en er via Brugge. De top vijf bestaat uit de volgende spelers: 
  1. Igor Thiago (Club Brugge): 8 miljoen euro 
  2. Hugo Vetlesen (Club Brugge): 8 miljoen euro 
  3. George Ilenikhena (Antwerp): 6 miljoen euro
  4. Michael Skoras (Club Brugge): 6 miljoen euro
  5. Matija Frigan (Westerlo): 5,5 miljoen euro
Inzake uitgaande transfers maakt de Jupiler Pro League zijn reputatie ook waar. Er werden al drie transfers van 20 miljoen euro afgerond. Victor Boniface (Leverkusen, 20,5 miljoen euro), Bart Verbruggen (Brighton, 20 miljoen euro) en Abakar Sylla (Straatsburg, 20 miljoen euro) zorgden daarvoor. Noa Lang (PSV, 12 miljoen euro) en Joseph Okumu (Stade Reims, 12 miljoen euro) leverden ook mooie transfersommen op. De komende weken zullen er daar ongetwijfeld nog bijkomen.

Tot slot zijn er nog Sven Kums en Hans Vanaken, de twee meubelstukken van de Jupiler Pro League. En dat is positief bedoeld. Kums speelde al 413 matchen in de Jupiler Pro League en staat momenteel 28ste op de ranking van meeste matchen in de Belgische competitie. Als hij 31 matchen speelt in de JPL, dan komt hij de top 15 binnen. Hans Vanaken staat 45ste en heeft 379 matchen op de teller staan. Als hij 38 matchen speelt sluipt Vanaken de top 25 binnen. Vital Borkelmans is met 533 matchen voorlopig nog ver uit zicht.

Gaat Kums ooit Borkelmans inhalen?

Meest recent

'Napoli en AS Roma krijgen ervaren Rode Duivel aangeboden'

AS Roma en Napoli zijn twee ploegen die strijden voor de landstitel in de Serie A, waar ...

6
6
Moet FCV Dender bod JPL-topclub(s) vrezen?

FCV Dender is al een tijdje beter bezig. Afgelopen weekend wonnen ze van een ontstellend zwak Royal ...

24
24
'KRC Genk en FC Utrecht openen transfergesprekken'

Bij KRC Genk was het tot dusver geen geslaagd seizoen. Nicky Hayen ziet dat er toch wel hiaten zijn ...

76
76
Verwerpelijke beelden: Marokkaanse ballenjongens over schreef in finale

Senegal heeft zondagavond de Africa Cup gewonnen ten koste van Marokko na een finale die om allerlei ...

93
93
Spanning in Brugge loopt op: bliksemontslag Leko?

In de Champions League neemt Club Brugge het dinsdagnamiddag op tegen Kairat Almaty. Voor de ...

409
409
Grote ambitie bij herboren Gent: "Gaan we voor vechten"

AA Gent heeft zich zondag op gepaste wijze gerevancheerd voor de bekeruitschakeling op RSC ...

64
64
'Overmars krijgt dubbele transferopdracht bij Antwerp'

Antwerp FC is tegenvallend aan de tweede seizoenshelft van de Jupiler Pro League. De Great Old zag ...

150
150
'Anderlecht maakt uitzondering: miljoenentransfer nabij'

RSC Anderlecht verloor zondagnamiddag met 4-2 op het veld van KAA Gent, daarbij werd andermaal ...

357
357
‘Paniek bij Club Brugge: Verhaeghe duwt Leko in problemen’

Het rommelt bij Club Brugge. Bart Verhaeghe duikt opnieuw op in de kleedkamer, en dat zet Ivan Leko ...

408
408
Penaltywoede bij Anderlecht: oud-ref spreekt duidelijke taal

KAA Gent won zondagmiddag met 4-2 van RSC Anderlecht en nam zo revanche voor de bekeruitschakeling ...

501
501
Waanzin op Africa Cup: nieuwe beelden en pittige details

Het is uiteindelijk Senegal geworden dat zondagavond beslag wist te leggen op de eindzege in de ...

217
217
Malaise bij Club Brugge: grote schuldige aangeduid

Club Brugge is zondag al vertrokken naar Kazachstan, waar dinsdag het Champions League-duel ...

527
527
'Done deal: Anderlecht is overbodige pion kwijt'

Anderlecht liep zondag tegen een serieuze sportieve domper aan door te gaan verliezen op het veld ...

373
373
Barça onderuit na dol VAR-festijn, Saelemaekers beslissend

Er stonden zondagavond nog enkele interessante affiches op het programma in het buitenland. In de ...

53
53
AZ zet Maarten Martens op straat

Er is weer een Belgische trainer minder in een buitenlandse topcompetitie. Zondagavond heeft AZ ...

129
129
Senegal pakt Africa Cup na enorme farce in slotfase finale

De finale van de Africa Cup heeft zondagavond een waanzinnige ontknoping gekregen. Senegal dompelde ...

229
229
Cornelis doet Charleroi dromen: "Op weg naar Play-Off 1?"

Bij Charleroi zaten ze in december in zak en as na het plotse vertrek van Rik De Mil naar AA Gent, ...

47
47
'Club mag kruis maken over mogelijke opvolger Ordoñez'

Club Brugge lijkt in de nabije toekomst afscheid te zullen moeten nemen van Joel Ordoñez. De ...

132
132
Vrancken zet STVV meteen weer met voetjes op de grond

STVV blijft dit seizoen maar verbazen. De Kanaries gaan ook in 2026 verder op hun elan in de ...

198
198
'Atletico Madrid legt miljoenen klaar voor verrassende Belg'

Atletico Madrid lijkt nu al bijna een kruis te mogen maken over de titel, want het heeft al een ...

205
205
Kantelpunt voor AA Gent? Baro en De Mil reageren

AA Gent heeft zondag een uitstekende zaak gedaan in de strijd om de top zes. Het nam immers revanche ...

194
194
Stayen ontploft: STVV wint opnieuw en wipt over Club

Stayen beleefde andermaal een prachtige avond. STVV rekende af met OH Leuven en profiteerde optimaal ...

102
102
'Lang verrast iedereen met knaltransfer naar topclub'

Afgelopen zomer versierde Noa Lang eindelijk zijn langverwachte transfer naar een Europese ...

186
186
Choc Wallon kleurt zwart-wit, Standard valt uit top zes

De Choc Wallon leverde vanavond voor de Zebra's nieuwe glorie op. Sporting Charleroi zette zijn ...

63
63
Hoe Anderlecht en Hasi énorm probleem hebben

RSC Anderlecht verloor met 4-2 van AA Gent. De tweede helft in de Planet Group arena was van een ...

379
379

Meer sportnieuws