Cijfers JPL: Vanaken of Kums, Brys nummer 1 en het rijke Club

door
Cijfers JPL: Vanaken of Kums, Brys nummer 1 en het rijke Club

De Jupiler Pro League heropent dit weekend de deuren. We haalden enkele cijfers naar voren. Wie heeft gemiddeld de meest waardevolle speler in huis? Wie heeft de meeste buitenlanders in de kern? Welke kern is de jongste? Welke trainer is het langst actief? Wie spendeerde het meest op de transfermarkt? Wie speelde de meeste matchen in de Jupiler Pro League? Je kan het hieronder allemaal ontdekken.


De zestien ploegen in de Belgische eerste klasse zijn volgens Transfermarkt voorlopig 792,20 miljoen euro waard. Club Brugge heeft de duurste kern (32 spelers) ter waarde van 137 miljoen euro, KRC Genk (29 spelers) is tweede met 132 miljoen euro. Bij Genk zijn de spelers gemiddeld wél het meeste waard: 4,56 miljoen euro in vergelijking met de 4,28 miljoen euro van Club. De selectie van RWDM is het minst waard en tikt af op 9,95 miljoen euro. Een speler is er gemiddeld 474.000 euro waard.

LEES OOK: Miskleun bij Duivels: 'Enorme blunder met Hans Vanaken'

Brys langstzittende coach

Club Brugge en KRC Genk hebben de meeste buitenlandse spelers, namelijk 20. Opvallend: RWDM telt amper 10 buitenlanders op een selectie van 21 spelers. KRC Genk heeft de jongste selectie met een gemiddelde leeftijd van 22,8 jaar, KV Mechelen de oudste met 25,3 jaar. De Jupiler Pro League start met 16 ploegen en met Marc Brys, Hein Vanhaezebrouck, Jonas De Roeck, Wouter Vrancken, Steven Defour, Felice Mazzu, Carl Hoefkens en Edward Still beginnen er 8 Belgische hoofdtrainers aan de competitie.

Opvallend: enkel Brys (3 jaar en 1 maand), Vanhaezebrouck (2 jaar en 7 maanden), De Roeck (2 jaar), Van Bommel (1 jaar) en Vrancken (1 jaar) begonnen ook vorig jaar het seizoen bij hun club. Met Fink (STVV), Kohlfeldt (Eupen), Deila (Club Brugge), Hoefkens (Standard), Still (Kortrijk), Blessin (Eupen) en Caçapa (RWDM) stelden 7 clubs een nieuwe coach aan voor de jaargang 2023/2024.

Club Brugge spendeert het meest

Club Brugge is de club die het meest uitgaf. Drie van de vijf duurste aankopen, tot op heden, kwamen en er via Brugge. De top vijf bestaat uit de volgende spelers: 
  1. Igor Thiago (Club Brugge): 8 miljoen euro 
  2. Hugo Vetlesen (Club Brugge): 8 miljoen euro 
  3. George Ilenikhena (Antwerp): 6 miljoen euro
  4. Michael Skoras (Club Brugge): 6 miljoen euro
  5. Matija Frigan (Westerlo): 5,5 miljoen euro
Inzake uitgaande transfers maakt de Jupiler Pro League zijn reputatie ook waar. Er werden al drie transfers van 20 miljoen euro afgerond. Victor Boniface (Leverkusen, 20,5 miljoen euro), Bart Verbruggen (Brighton, 20 miljoen euro) en Abakar Sylla (Straatsburg, 20 miljoen euro) zorgden daarvoor. Noa Lang (PSV, 12 miljoen euro) en Joseph Okumu (Stade Reims, 12 miljoen euro) leverden ook mooie transfersommen op. De komende weken zullen er daar ongetwijfeld nog bijkomen.

Tot slot zijn er nog Sven Kums en Hans Vanaken, de twee meubelstukken van de Jupiler Pro League. En dat is positief bedoeld. Kums speelde al 413 matchen in de Jupiler Pro League en staat momenteel 28ste op de ranking van meeste matchen in de Belgische competitie. Als hij 31 matchen speelt in de JPL, dan komt hij de top 15 binnen. Hans Vanaken staat 45ste en heeft 379 matchen op de teller staan. Als hij 38 matchen speelt sluipt Vanaken de top 25 binnen. Vital Borkelmans is met 533 matchen voorlopig nog ver uit zicht.

Gaat Kums ooit Borkelmans inhalen?

Meest recent

'Absolute droomtransfer voor Ismael Saibari'

Bij Anderlecht en Genk kon hij niet doorbreken, maar in Nederland maakt Ismael Saibari intussen wel ...

4
4
Pro League vs DAZN: dit zijn de volgende stappen

De Pro League haalde vlak voor de jaarwisseling nog een mooie slag thuis in de strijd tegen DAZN. ...

15
15
'Nachtmerrie voor Duivel: na 6 maanden alweer weg'

Met het oog op het WK van volgende zomer zullen mogelijk nog enkele Rode Duivels deze winter van ...

20
20
DAZN-uitspraak: dit zijn de gevolgen voor de voetbalkijker

De Brusselse arbitragerechtbank CEPANI deed woensdag een voorlopige uitspraak in het veelbesproken ...

200
200
'Barça duikt mercato op: opzienbarende comeback op tafel'

FC Barcelona kan terugblikken op een meer dan degelijke eerste helft van het seizoen. Desondanks ...

51
51
Ondanks rentree Doku: City smoddert meteen in 2026

De eerste matchen van 2026 hebben meteen enkele verrassingen opgeleverd in de Premier League. In ...

42
42
'Antwerp onverbiddelijk: zomeraanwinst nu al naar uitgang'

De Belgische clubs zullen nog enkele dagen geduld moeten hebben, officieel gezien opent de ...

308
308
Miskleun bij Duivels: 'Enorme blunder met Hans Vanaken'

Ongeacht de prestaties van de Rode Duivels, wordt het WK van komende zomer speciaal voor Hans ...

393
393
Club Brugge-titularis schittert: nationale vedette lyrisch

Verschillende spelers uit de Jupiler Pro League vertoeven momenteel op de Africa Cup en een aantal ...

315
315
'Huerta hakt knoop door over wintervertrek Anderlecht'

RSC Anderlecht wil zijn selectie tijdens de wintermercato versterken met enkele gerichte aanwinsten. ...

424
424
Onverwachte kampioen? Grootste titelfavorieten JPL bekend

De jaargang in de Jupiler Pro League is exact halfweg. Na de winterstop resteren nog tien speeldagen ...

643
643
'Genk zet zich schrap: absolute recordtransfer Karetsas'

KRC Genk zal ook in 2026 genoodzaakt zijn om enkele grote uitgaande transfers af te ronden. Gelukkig ...

814
814
Valse start 2026: Leeds bezorgt Liverpool nieuwjaarskater

De clubs uit de Premier League mogen ook dit jaar fluiten achter een winterstop, op de eerste dag ...

35
35
'Italië in shock: De Ketelaere weg voor hallucinant bedrag'

Atalanta wil De Ketelaere houden, maar hun transfermodel zegt: verkopen als de winst groot genoeg ...

534
534
DAZN-affaire: Belgisch voetbal tóch weer op Proximus en Telenet?

Op de laatste dag van 2025 kreeg de Pro League goed nieuws. Zo werd DAZN door de abitragerechtbank ...

1290
1290
Voetbalfans helemaal overtuigd: 'Híj́ wint de Gouden Schoen'

Het nieuwe kalenderjaar is aangebroken, maar de protagonisten van 2025 zullen weldra nog een keertje ...

839
839
Philippe Albert verbaast met top 3 voor 'Coach van het Jaar'

Vlak voor de tweede seizoenshelft van start gaat wordt traditiegetrouw de Gouden Schoen uitgereikt. ...

459
459
'Akkoord bereikt: knaltransfer Club Brugge krijgt vorm'

Club Brugge wil zijn huidige selectie tijdens de wintermercato zo goed mogelijk intact houden. Maar ...

1147
1147
Trainersbom deint uit: opvolger Guardiola al bekend?

Op de eerste dag van het nieuwe kalenderjaar, is de Premier League in de ban van een heuse ...

138
138
WK 2026: voetbalwereld kijkt uit naar dríé Rode Duivels

Het kalenderjaar 2026 gaat van start en daarin staat weer een historische voetbalafspraak op de ...

236
236
Vanhaezebrouck doet boekje open over AA Gent & Union

Hein Vanhaezebrouck neemt zelden een blad voor de mond. Precies om die reden mocht hij in Het ...

158
158
Gilles De Coster vertedert voetbalwereld met prachtbeelden

Wie Gilles De Coster volgt, weet dat hij zijn privéleven zorgvuldig buiten de spotlights ...

16
16
Benteke verbaast vriend & vijand met nieuwe bestemming

Net op het moment dat zowel Club Brugge, RSC Anderlecht als KRC Genk misschien wel een nieuwe spits ...

240
240
'Anderlecht casht op De Cat: record Doku aan diggelen?'

Vooraleer op zoek te kunnen gaan naar vers bloed moet RSC Anderlecht eerst de veel te brede kern ...

679
679
DAZN bijt van zich af: donkere wolken boven Pro League

De Belgische profclubs slaakten woensdag een collectieve zucht van opluchting toen de rechtbank DAZN ...

446
446

Meer sportnieuws