Cijfers JPL: Vanaken of Kums, Brys nummer 1 en het rijke Club

door
Cijfers JPL: Vanaken of Kums, Brys nummer 1 en het rijke Club

De Jupiler Pro League heropent dit weekend de deuren. We haalden enkele cijfers naar voren. Wie heeft gemiddeld de meest waardevolle speler in huis? Wie heeft de meeste buitenlanders in de kern? Welke kern is de jongste? Welke trainer is het langst actief? Wie spendeerde het meest op de transfermarkt? Wie speelde de meeste matchen in de Jupiler Pro League? Je kan het hieronder allemaal ontdekken.


De zestien ploegen in de Belgische eerste klasse zijn volgens Transfermarkt voorlopig 792,20 miljoen euro waard. Club Brugge heeft de duurste kern (32 spelers) ter waarde van 137 miljoen euro, KRC Genk (29 spelers) is tweede met 132 miljoen euro. Bij Genk zijn de spelers gemiddeld wél het meeste waard: 4,56 miljoen euro in vergelijking met de 4,28 miljoen euro van Club. De selectie van RWDM is het minst waard en tikt af op 9,95 miljoen euro. Een speler is er gemiddeld 474.000 euro waard.

LEES OOK: Vanaken legt vinger op wonde na late Brugse deceptie

Brys langstzittende coach

Club Brugge en KRC Genk hebben de meeste buitenlandse spelers, namelijk 20. Opvallend: RWDM telt amper 10 buitenlanders op een selectie van 21 spelers. KRC Genk heeft de jongste selectie met een gemiddelde leeftijd van 22,8 jaar, KV Mechelen de oudste met 25,3 jaar. De Jupiler Pro League start met 16 ploegen en met Marc Brys, Hein Vanhaezebrouck, Jonas De Roeck, Wouter Vrancken, Steven Defour, Felice Mazzu, Carl Hoefkens en Edward Still beginnen er 8 Belgische hoofdtrainers aan de competitie.

Opvallend: enkel Brys (3 jaar en 1 maand), Vanhaezebrouck (2 jaar en 7 maanden), De Roeck (2 jaar), Van Bommel (1 jaar) en Vrancken (1 jaar) begonnen ook vorig jaar het seizoen bij hun club. Met Fink (STVV), Kohlfeldt (Eupen), Deila (Club Brugge), Hoefkens (Standard), Still (Kortrijk), Blessin (Eupen) en Caçapa (RWDM) stelden 7 clubs een nieuwe coach aan voor de jaargang 2023/2024.

Club Brugge spendeert het meest

Club Brugge is de club die het meest uitgaf. Drie van de vijf duurste aankopen, tot op heden, kwamen en er via Brugge. De top vijf bestaat uit de volgende spelers: 
  1. Igor Thiago (Club Brugge): 8 miljoen euro 
  2. Hugo Vetlesen (Club Brugge): 8 miljoen euro 
  3. George Ilenikhena (Antwerp): 6 miljoen euro
  4. Michael Skoras (Club Brugge): 6 miljoen euro
  5. Matija Frigan (Westerlo): 5,5 miljoen euro
Inzake uitgaande transfers maakt de Jupiler Pro League zijn reputatie ook waar. Er werden al drie transfers van 20 miljoen euro afgerond. Victor Boniface (Leverkusen, 20,5 miljoen euro), Bart Verbruggen (Brighton, 20 miljoen euro) en Abakar Sylla (Straatsburg, 20 miljoen euro) zorgden daarvoor. Noa Lang (PSV, 12 miljoen euro) en Joseph Okumu (Stade Reims, 12 miljoen euro) leverden ook mooie transfersommen op. De komende weken zullen er daar ongetwijfeld nog bijkomen.

Tot slot zijn er nog Sven Kums en Hans Vanaken, de twee meubelstukken van de Jupiler Pro League. En dat is positief bedoeld. Kums speelde al 413 matchen in de Jupiler Pro League en staat momenteel 28ste op de ranking van meeste matchen in de Belgische competitie. Als hij 31 matchen speelt in de JPL, dan komt hij de top 15 binnen. Hans Vanaken staat 45ste en heeft 379 matchen op de teller staan. Als hij 38 matchen speelt sluipt Vanaken de top 25 binnen. Vital Borkelmans is met 533 matchen voorlopig nog ver uit zicht.

Gaat Kums ooit Borkelmans inhalen?

Meest recent

'Enorme plannen Barça: twee wereldtoppers in 2026

Ondanks de ongeziene transferdrukte in de rest van Europa, ging het sluiten van de zomermercato ...

42
42
Populaire tv-ster wijst Johan Derksen keihard de deur

Bij Vandaag Inside gebeurt nooit iets zonder vuurwerk, maar deze keer liep het anders dan Derksen ...

24
24
Verbazing na keuze Garcia: "Verwachtte hém als kapitein"

De Rode Duivels hervatten donderdagavond hun kwalficatiecampagne voor het WK 2026. Daags voor de ...

81
81
'Onthuld: met dit plan wil Anderlecht Dolberg doen vergeten'

RSC Anderlecht heeft dan toch afscheid genomen van Kasper Dolberg, die voor zo'n 10 miljoen euro ...

1049
1049
Batshuayi ontketent rel: vonken vliegen eraf

Geen Romelu Lukaku, geen plan. En dus kiest Rudi Garcia maar voor Michy Batshuayi. Maar waarom geen ...

347
347
Niet alleen Lukaku: nog Rode Duivel krijgt mokerslag in CL

In de komende week is er nog interlandvoetbal, maar daarna kan het vizier stilaan gericht worden op ...

75
75
Antwerp krijgt harde klap: Goots voorspelt rampscenario

De transferperiode zit er in de meeste landen op, terwijl Belgische clubs zich wel nog enkele dagen ...

382
382
Spelerslijsten CL: 5 afwezigen bij Union, Club verrast niet

Dinsdagavond verstreek de deadline voor het indienen van de spelerslijsten voor de Champions League. ...

228
228
Hein verrast met Duivels-defensie: "Hij is er klaar voor"

Donderdag en zondag zijn de Rode Duivels opnieuw aan zet in de kwalificatiecampagne voor het WK ...

286
286
Dolberg komt met emotionele boodschap voor Anderlecht

De voorbije dagen heeft het weer gestormd bij Anderlecht. De tegenvallende resultaten deden het ...

409
409
Na 'uiteenspatten' emotionele bom: Yamal haalt keihard uit

Lamine Yamal is dé sensatie in het Spaanse voetbal. Het 18-jarige FC Barcelona-talent staat ...

186
186
Union slaat weer toe met compleet onbekende Belg

Union moest de voorbije dagen plots nog vol aan de bak op de transfermarkt. Het moest onverwacht nog ...

198
198
Garcia kondigt nieuwe aanvoerder Rode Duivels aan

De Rode Duivels zijn stilaan klaar voor hun volgende opdrachten in de kwalificatiecampagne voor het ...

499
499
Genk krijgt dankzij ref verrassende opsteker

KRC Genk kende enkele bewogen dagen. Het verbrook zijn transferrecord met de verkoop van Tolu aan ...

453
453
'Westerlo verrast en shopt nog bij PSV'

In Nederland sloot de transfermarkt dinsdagavond al zijn deuren, maar Belgische clubs kunnen wel nog ...

88
88
Slaat STVV nog een grote transferslag?

Bij STVV doen ze al heel wat jaren goede transfers. Dat vulde de kassa al zeer goed, maar de ...

487
487
Lommel SK raast door: volgende vertrekker een feit

Lommel SK heeft een volgende uitgaande transfer afgerond. De Limburgers maakten vandaag nog een ...

53
53
Euvrard deelt nu al fikse waarschuwing uit bij Standard

Bij Standard is de start van het seizoen mislukt. De Rouches tellen na zes speeldagen amper zeven ...

361
361
Makelaar Dolberg doet boekje open over Anderlecht-vertrek

RSC Anderlecht heeft met Kasper Dolberg zijn beste speler verkocht. Dat brengt 10 miljoen euro in de ...

739
739
Debast hakt Duivelse knoop door: "Gesprek met Garcia"

Bij de Rode Duivels gaat Rudi Garcia wellicht met een jonge verdediging starten. Dat is logisch, ...

310
310
'Zeer fraaie transferslag voor La Louvière'

Belgische teams hebben nog enkele dagen om zich te versterken. Dat zal nodig zijn, zeker voor de ...

154
154
Tielemans doorbreekt stilzwijgen: terugkeer naar Anderlecht?

Youri Tielemans verliet RSC Anderlecht met een titel, maar nadien pakte RSCA geen platte prijs meer. ...

844
844
'Anderlecht in shock: gigantische transfer Verschaeren'

Anderlecht moest dinsdagavond nog afscheid nemen van Kasper Dolberg, die vlak voor het sluiten van ...

1646
1646
'Vergeten Origi zorgt voor complete transferbom'

De Rode Duivels moeten de komende maanden op zoek naar een vervanger voor de langdurig geblesseerde ...

723
723
'Shockgolf bij Standard: pijnlijke onthulling komt uit'

Bij Standard namen ze dit seizoen een nieuwe start. Met Marc Wilmots en Pierre François ...

608
608

Meer sportnieuws