Antwerp moet bliksemvertrek Mark van Bommel vrezen

door
Antwerp moet bliksemvertrek Mark van Bommel vrezen

Mark van Bommel heeft zichzelf opnieuw uitgevonden als trainer bij Antwerp FC en zijn geloofwaardigheid als (toekomstige) topcoach neemt weer stevig toe. Zijn triomf in de Croky Cup markeerde zijn eerste grote succes als coach, en het winnen van de Belgische landstitel zou zijn reputatie in het Europese voetbal naar nieuwe hoogten kunnen tillen. Van Bommel heeft nu al alle verwachtingen overtroffen op de Bosuil, maar zijn meesterwerk moet nog volgen.

LEES OOK: 'Van Bommel dicht bij comeback: topclub lonkt'

‘Dokter van Bommel’: kroonprins van het Nederlandse trainersgilde

Toen Mark van Bommel vorige zomer werd aangesteld als coach van Antwerp FC, keken wij ook met enige scepsis naar deze beslissing. Hoewel hij ooit de kroonprins van het Nederlandse trainersgilde werd genoemd, waren de eerste jaren van zijn trainerscarrière allesbehalve succesvol. Binnen een tijdsbestek van minder dan twee jaar werd van Bommel zowel bij VfL Wolfsburg als bij PSV Eindhoven de deur gewezen. Marco van Basten zei openlijk dat hij van Bommel niet hoog inschat als trainer. Hij zou niet goed overkomen. Te weinig inhoud hebben. Daarnaast werd van Bommel bij zijn vorige clubs beschreven als een controlefreak met moeilijk karaktereigenschappen.



“Hij ging op een gegeven moment de arts zeggen hoe hij moest opereren. Ja, schoenmaker blijf bij je leest”, zei Ibrahim Affelay. ‘Dokter van Bommel’, werd hij smalend genoemd. NRC schreef destijds op basis van anonieme bronnen dat van Bommel zich zelfs bemoeide met de medische staf en hun behandelplannen, terwijl hij helemaal geen fysische of medische achtergrond heeft. Maar bij Antwerp FC heeft van Bommel zich opnieuw uitgevonden als trainer en zijn geloofwaardigheid als (toekomstige) topcoach neemt weer toe. Zowel in de bestuurskamer, de kleedkamer als op de tribunes is er unaniem lof voor zowel de coach als de persoon van Bommel.

Enorm krediet afgedwongen bij Antwerp FC

Mark van Bommel lijkt in zijn trainerscarrière telkens een patroon te volgen, waarbij hij een veelbelovende en krachtige start maakt bij zijn clubs, gevolgd door een periode van grote teleurstelling. Dit was het geval bij VfL Wolfsburg, PSV Eindhoven, en dit seizoen ook bij Antwerp FC. Op de Bosuil kende van Bommel een verschroeiende start met een historische reeks van 27 op 27 in de competitie, maar na deze sterke reeks volgde een zware terugval met slechts 9 punten op 27. Bij zijn eerdere clubs leidde een vergelijkbare neergang telkens tot een pijnlijk ontslag, maar bij Antwerp FC heeft van Bommel altijd het vertrouwen weten te behouden, zowel binnen als buiten de club.

Mark van Bommel wist steeds een positieve sfeer rondom zichzelf te creëren, waarbij hij ook een goede verstandhouding met de pers en media onderhield. Dit heeft hem veel krediet opgeleverd in Deurne Noord, en niet in het minst bij voorzitter Paul Gheysens. Zelfs na de dramatische terugval waarbij de club slechts 9 punten behaalde iop27, stond de voorzitter volledig achter zijn coach. In een interview met Het Laatste Nieuws verklaarde Gheysens: “Eigenlijk is er niks aan de hand. Ik maak me niet al te veel zorgen over de recente resultaten, omdat ik het groeiproces zie. Marc Overmars en Mark van Bommel weten wat ze doen. Ze zijn echte vakmensen”, aldus de voorzitter van Antwerp.



Mark van Bommel heeft uiteindelijk ‘de crisis’ bij Antwerp FC weten te bezweren, en hij zal ongetwijfeld opgelucht zijn dat hij dit keer wel in staat was om het tij te keren, in vergelijking met zijn eerdere periodes bij PSV Eindhoven en VfL Wolfsburg. Bovendien vertoont de Nederlandse coach op andere vlakken ook grote vooruitgang. Voorheen hield hij krampachtig vast aan zijn persoonlijke visie op voetbal, die voornamelijk draaide om balbezit maar met beperkte diepgang. Bij Antwerp FC heeft van Bommel duidelijk aangepast, waarbij het team een herkenbaar en eerder aantrekkelijk voetbal speelt dat ook de fans kan bekoren. Vooral bij Wolfsburg was dat anders.

Veel clubs willen een coach als Mark van Bommel

Mark van Bommel maakt zijn spelers ook beter bij Antwerp FC en zelfs 'gemiddelde' voetballers zoals Jelle Bataille en Sam Vines hebben onder zijn leiding een onverwacht hoog niveau bereikt. Daarnaast zijn Gaston Avila, Arbnor Muja, Gyrano Kerk en Christopher Scott met alle respect ook geen wereldvoetballers. Antwerp FC beschikt niet over een kampioenenploeg, maar toch slaagt van Bommel erin om tot de laatste speeldag mee te strijden om de Belgische titel, iets wat aan het begin van het seizoen niet echt op de planning stond voor de club. Het is duidelijk: van Bommel overtreft de stoutste verwachtingen op de Bosuil en zijn geloofwaardigheid als (toekomstige) topcoach neemt weer toe.



“Ik denk dat veel clubs graag een coach als Mark van Bommel zouden willen hebben”, merkte Patrick Goots op in Gazet van Antwerpen. Het contract van de Nederlandse coach loopt na de zomer nog één seizoen, en volgens Goots moet voorzitter Paul Gheysens nu al zijn portemonnee opentrekken en van Bommel een flinke salarisverhoging geven. Sven Jaecques bevestigde dat de club na dit seizoen met de coach om de tafel zal zitten, en niet alleen vanwege de indrukwekkende resultaten. “Wat Mark hier heeft neergezet en hoe hij werkt, is bewonderenswaardig. Bovendien is er een sterke klik ontstaan tussen Mark, Marc Overmars, de voorzitter en mijzelf, wat voor een positieve sfeer heeft gezorgd.”

Het kroonstuk van Mark van Bommel

De ontwikkeling van Mark van Bommel bij Antwerp FC is indrukwekkend om te zien. Hij behaalde zijn eerste prijs als coach door de Croky Cup te winnen. Bovendien kan het winnen van de Belgische landstitel zijn reputatie in het Europese voetbal helemaal naar een hoger niveau tillen. Niet alleen door een extra prijs in zijn prijzenkast te zetten, maar vooral als hij erin slaagt om zijn ploeg te inspireren om de teleurstelling van het afgelaste titelfeest van vorig weekend om te zetten in positieve energie en de allesbeslissende wedstrijd tegen KRC Genk te winnen. Het is een uitdaging waarbij zijn leiderschap en vermogen om zijn spelers te motiveren van cruciaal belang zullen zijn.



Als hij daarin slaagt, zal het een mijlpaal zijn voor zowel hemzelf als voor Antwerp FC. De Nederlander blijft alleszins rustig en zijn houding is voorbeeldig. Hij gaf na de wedstrijd tegen Union toe dat hij niet veel tegen zijn spelers zei. “Als je zelf hebt gevoetbald, begrijp je hoe zwaar teleurstellend dit is. Dan weet je ook dat dit niet het moment is om in de kleedkamer te zeggen: 'Kom op jongens, we gaan ervoor...'. Nee, dan begrijp je het niet. We moeten dit verwerken en ons voorbereiden op zondag. We hebben de eerste kans gemist, maar we krijgen nog een tweede.” Als van Bommel erin slaagt om alsnog de titel naar Antwerp te brengen, dan wordt hij wellicht helemaal onhoudbaar voor de club.

Is van Bommel volgend jaar nog de coach van Antwerp?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

107
107
Lierse SK stelt nieuwe hoofdtrainer officieel voor

Lierse SK heeft vandaag zijn nieuwe trainer voorgesteld. De club zocht een opvolger voor de ...

3
3
Rode Duivel leeft op: "Buitengewoon"

Maxim De Cuyper mocht afgelopen weekend in de basis starten en bedankte voor het vertrouwen met twee ...

34
34
Vandenbempt snapt niets van JPL-club: “IJskoude keuze”

De Relegation Play-Offs zijn gedaan en Dender moet het in een tweeluik opnemen tegen Lommel. Peter ...

57
57
Trossard doet onthulling over VAR-controverse

Arsenal is nog steeds op titelkoers en een Belg speelt daar een grote rol in. Leandro Trossard werd ...

15
15
‘Courtois vreest: harde hand Mourinho dreigt bij Real’

José Mourinho wordt nadrukkelijker in verband gebracht met Real Madrid. De Portugese ...

59
59
‘Volgende uitdaging bekend: Openda geeft groen licht’

Loïs Openda kent een snertseizoen bij Juventus. De aanvaller speelt amper in Italië en ...

48
48
‘Club Brugge vreest vertrek: transferprioriteit onthuld’

Club Brugge verwacht een hete transferzomer. Blauw-Zwart strijdt nog volop voor de titel, maar ...

227
227
Absolute knaltransfer: Sadiki spreekt duidelijke taal

De opmars van Noah Sadiki is indrukwekkend. Na zijn transfer van Union SG naar Sunderland is de ...

51
51
Aardschok in Premier League: VAR afgemaakt na 17 replays

De overwinning van Arsenal op het veld van West Ham United zindert nog ferm na. In het absolute slot ...

67
67
Vandenbempt ziet twee titeltroeven Union SG opstaan

De titelstrijd is enorm spannend. Club Brugge is de leider in de Champions Play-Offs, maar Union SG ...

136
136
TRANSFERUURTJE: ‘Jackpot KRC Genk en Union, Vossen verrast’

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

270
270
Verheyen en Van der Elst zorgen voor magisch moment

Club Brugge heeft zaterdagavond opnieuw een krachtig signaal gestuurd in de titelstrijd. Blauw Zwart ...

109
109
Hayen heeft nieuw plan bij Genk: "Daar zie ik iets in"

Ondanks wisselvallige play-offs ligt KRC Genk nog steeds op koers om in de barrages te strijden voor ...

167
167
'Club keert kart volledig: play-offs plots weer op tafel'

Er is de voorbije maanden al heel wat discussie geweest over de competitiehervorming in de Jupiler ...

655
655
'Barça verbaast met komst voormalige JPL-smaakmaker'

FC Barcelona verzekerde zich zondagavond van een tweede titel op rij door in de Clasico af te ...

62
62
Vandenbempt waarschuwt Club Brugge: "Pas toch maar op"

Club Brugge is veruit de beste ploeg in deze Play-Offs. Ze overklasten STVV en beginnen als leider ...

409
409
Degryse velt oordeel: moet Hazard spelen of niet?

RSC Anderlecht is vanaf vandaag voluit bezig met de bekerfinale. Thorgan Hazard startte op de bank ...

133
133
Vandenbempt snoeihard voor AA Gent en Anderlecht

AA Gent - Anderlecht eindigde op 1-1. Het was een wedstrijd met te weinig goed voetbal en toch wat ...

257
257
Vanderbiest over cruciale topper: "Dan doe je helemaal mee"

KV Mechelen verloor met 3-0 op het veld van Union SG. De Maneblussers zagen RSC Anderlecht zo een ...

150
150
Verschaeren reageert op opstootjes: “Dit hoort erbij”

Yari Verschaeren speelt zeker geen onaardige Play-Offs. De aanvallende middenvelder deed het goed ...

93
93
'De Roeck op weg naar comeback in JPL'

Gaat Club NXT weer op zoek moeten gaan naar een nieuwe trainer? De kans is zeker aanwezig, want ...

595
595
Diepe emoties: kampioen Flick vecht tegen tranen na overlijden vader

FC Barcelona kroonde zich zondagavond tot kampioen uitgerekend in de Clasico tegen aartsrivaal Real ...

68
68
'Miljoenentransfer Karetsas: kersvers kampioen meldt zich'

Kos Karetsas viel zondagavond geblesseerd uit bij KRC Genk. Het valt af te wachten hoe groot de ...

330
330
'Anderlecht vreest: zware consequenties na rood Cvetkovic'

Mihajlo Cvetkovic speelde zondag opnieuw een sterke eerste helft namens RSC Anderlecht op het veld ...

457
457
Club Brugge helemaal titelrijp? Analisten doen uitspraak

Nog drie speeldagen te gaan en de Champions' Play-Offs zitten erop. De titelstrijd staat dus voor ...

571
571

Meer sportnieuws