Antwerp moet bliksemvertrek Mark van Bommel vrezen

1114
Antwerp moet bliksemvertrek Mark van Bommel vrezen

Mark van Bommel heeft zichzelf opnieuw uitgevonden als trainer bij Antwerp FC en zijn geloofwaardigheid als (toekomstige) topcoach neemt weer stevig toe. Zijn triomf in de Croky Cup markeerde zijn eerste grote succes als coach, en het winnen van de Belgische landstitel zou zijn reputatie in het Europese voetbal naar nieuwe hoogten kunnen tillen. Van Bommel heeft nu al alle verwachtingen overtroffen op de Bosuil, maar zijn meesterwerk moet nog volgen.

LEES OOK: Van Bommel in Cegeka Arena: verrassende kandidaat-Duivel?

‘Dokter van Bommel’: kroonprins van het Nederlandse trainersgilde

Toen Mark van Bommel vorige zomer werd aangesteld als coach van Antwerp FC, keken wij ook met enige scepsis naar deze beslissing. Hoewel hij ooit de kroonprins van het Nederlandse trainersgilde werd genoemd, waren de eerste jaren van zijn trainerscarrière allesbehalve succesvol. Binnen een tijdsbestek van minder dan twee jaar werd van Bommel zowel bij VfL Wolfsburg als bij PSV Eindhoven de deur gewezen. Marco van Basten zei openlijk dat hij van Bommel niet hoog inschat als trainer. Hij zou niet goed overkomen. Te weinig inhoud hebben. Daarnaast werd van Bommel bij zijn vorige clubs beschreven als een controlefreak met moeilijk karaktereigenschappen.



“Hij ging op een gegeven moment de arts zeggen hoe hij moest opereren. Ja, schoenmaker blijf bij je leest”, zei Ibrahim Affelay. ‘Dokter van Bommel’, werd hij smalend genoemd. NRC schreef destijds op basis van anonieme bronnen dat van Bommel zich zelfs bemoeide met de medische staf en hun behandelplannen, terwijl hij helemaal geen fysische of medische achtergrond heeft. Maar bij Antwerp FC heeft van Bommel zich opnieuw uitgevonden als trainer en zijn geloofwaardigheid als (toekomstige) topcoach neemt weer toe. Zowel in de bestuurskamer, de kleedkamer als op de tribunes is er unaniem lof voor zowel de coach als de persoon van Bommel.

Enorm krediet afgedwongen bij Antwerp FC

Mark van Bommel lijkt in zijn trainerscarrière telkens een patroon te volgen, waarbij hij een veelbelovende en krachtige start maakt bij zijn clubs, gevolgd door een periode van grote teleurstelling. Dit was het geval bij VfL Wolfsburg, PSV Eindhoven, en dit seizoen ook bij Antwerp FC. Op de Bosuil kende van Bommel een verschroeiende start met een historische reeks van 27 op 27 in de competitie, maar na deze sterke reeks volgde een zware terugval met slechts 9 punten op 27. Bij zijn eerdere clubs leidde een vergelijkbare neergang telkens tot een pijnlijk ontslag, maar bij Antwerp FC heeft van Bommel altijd het vertrouwen weten te behouden, zowel binnen als buiten de club.

Mark van Bommel wist steeds een positieve sfeer rondom zichzelf te creëren, waarbij hij ook een goede verstandhouding met de pers en media onderhield. Dit heeft hem veel krediet opgeleverd in Deurne Noord, en niet in het minst bij voorzitter Paul Gheysens. Zelfs na de dramatische terugval waarbij de club slechts 9 punten behaalde iop27, stond de voorzitter volledig achter zijn coach. In een interview met Het Laatste Nieuws verklaarde Gheysens: “Eigenlijk is er niks aan de hand. Ik maak me niet al te veel zorgen over de recente resultaten, omdat ik het groeiproces zie. Marc Overmars en Mark van Bommel weten wat ze doen. Ze zijn echte vakmensen”, aldus de voorzitter van Antwerp.



Mark van Bommel heeft uiteindelijk ‘de crisis’ bij Antwerp FC weten te bezweren, en hij zal ongetwijfeld opgelucht zijn dat hij dit keer wel in staat was om het tij te keren, in vergelijking met zijn eerdere periodes bij PSV Eindhoven en VfL Wolfsburg. Bovendien vertoont de Nederlandse coach op andere vlakken ook grote vooruitgang. Voorheen hield hij krampachtig vast aan zijn persoonlijke visie op voetbal, die voornamelijk draaide om balbezit maar met beperkte diepgang. Bij Antwerp FC heeft van Bommel duidelijk aangepast, waarbij het team een herkenbaar en eerder aantrekkelijk voetbal speelt dat ook de fans kan bekoren. Vooral bij Wolfsburg was dat anders.

Veel clubs willen een coach als Mark van Bommel

Mark van Bommel maakt zijn spelers ook beter bij Antwerp FC en zelfs 'gemiddelde' voetballers zoals Jelle Bataille en Sam Vines hebben onder zijn leiding een onverwacht hoog niveau bereikt. Daarnaast zijn Gaston Avila, Arbnor Muja, Gyrano Kerk en Christopher Scott met alle respect ook geen wereldvoetballers. Antwerp FC beschikt niet over een kampioenenploeg, maar toch slaagt van Bommel erin om tot de laatste speeldag mee te strijden om de Belgische titel, iets wat aan het begin van het seizoen niet echt op de planning stond voor de club. Het is duidelijk: van Bommel overtreft de stoutste verwachtingen op de Bosuil en zijn geloofwaardigheid als (toekomstige) topcoach neemt weer toe.



“Ik denk dat veel clubs graag een coach als Mark van Bommel zouden willen hebben”, merkte Patrick Goots op in Gazet van Antwerpen. Het contract van de Nederlandse coach loopt na de zomer nog één seizoen, en volgens Goots moet voorzitter Paul Gheysens nu al zijn portemonnee opentrekken en van Bommel een flinke salarisverhoging geven. Sven Jaecques bevestigde dat de club na dit seizoen met de coach om de tafel zal zitten, en niet alleen vanwege de indrukwekkende resultaten. “Wat Mark hier heeft neergezet en hoe hij werkt, is bewonderenswaardig. Bovendien is er een sterke klik ontstaan tussen Mark, Marc Overmars, de voorzitter en mijzelf, wat voor een positieve sfeer heeft gezorgd.”

Het kroonstuk van Mark van Bommel

De ontwikkeling van Mark van Bommel bij Antwerp FC is indrukwekkend om te zien. Hij behaalde zijn eerste prijs als coach door de Croky Cup te winnen. Bovendien kan het winnen van de Belgische landstitel zijn reputatie in het Europese voetbal helemaal naar een hoger niveau tillen. Niet alleen door een extra prijs in zijn prijzenkast te zetten, maar vooral als hij erin slaagt om zijn ploeg te inspireren om de teleurstelling van het afgelaste titelfeest van vorig weekend om te zetten in positieve energie en de allesbeslissende wedstrijd tegen KRC Genk te winnen. Het is een uitdaging waarbij zijn leiderschap en vermogen om zijn spelers te motiveren van cruciaal belang zullen zijn.



Als hij daarin slaagt, zal het een mijlpaal zijn voor zowel hemzelf als voor Antwerp FC. De Nederlander blijft alleszins rustig en zijn houding is voorbeeldig. Hij gaf na de wedstrijd tegen Union toe dat hij niet veel tegen zijn spelers zei. “Als je zelf hebt gevoetbald, begrijp je hoe zwaar teleurstellend dit is. Dan weet je ook dat dit niet het moment is om in de kleedkamer te zeggen: 'Kom op jongens, we gaan ervoor...'. Nee, dan begrijp je het niet. We moeten dit verwerken en ons voorbereiden op zondag. We hebben de eerste kans gemist, maar we krijgen nog een tweede.” Als van Bommel erin slaagt om alsnog de titel naar Antwerp te brengen, dan wordt hij wellicht helemaal onhoudbaar voor de club.

Is van Bommel volgend jaar nog de coach van Antwerp?

Meest recent

Brüls doet opvallende Anderlecht-uitspraak na stunt

Christian Brüls heeft zondagmiddag voor een knappe prestatie gezorgd. Zo was de routinier ...

23
23
Droomavond wordt nachtmerrie: Genk meldt dramatisch nieuws

KRC Genk heeft zaterdagavond zijn eerste zege van het seizoen geboekt. De Limburgers bogen tegen KVC ...

46
46
Eerste nederlaag Anderlecht: Vitor Bruno geeft oorzaak

De eerste nederlaag van het nieuwe seizoen is een feit voor RSC Anderlecht. De recordkampioen liet ...

181
181
'Club Brugge blijft versterken: bekende naam onderweg'

Club Brugge wil in het slot van de mercato nog een flankaanvaller en linksachter aantrekken. ...

292
292
'Bornauw weg voor prikje; verrassende transfer Batshuayi'

Het einde van de zomerse transferperiode komt stilaan in zicht, maar verschillende (kandidaat-)Rode ...

40
40
Brüls doet monden openvallen: "Heel Anderlecht in zijn zak"

SK Beveren heeft op de tweede speeldag van de Jupiler Pro League al voor zijn eerste stunt gezorgd. ...

113
113
Feest op Freethiel! Fris Beveren haalt Anderlecht van wolk

SK Beveren heeft zondagmiddag voor een knappe stunt gezorgd. De promovendus kwam tegen RSC ...

236
236
'Pocognoli geeft groen licht: fascinerende nieuwe job'

Sébastien Pocognoli werd na nog geen jaar dienstverband al aan de kant geschoven als ...

27
27
'Onverwachte wending: miljoenendeal Genk 'on hold' gezet'

KRC Genk toonde zaterdagavond een flink staaltje veerkracht en boog tegen KVC Westerlo een dubbele ...

371
371
'Club Brugge in actie: vizier op voormalig Cercle-chouchou'

Club Brugge wil in het slot van de mercato enkel gerichte aanwinsten aan de selectie toevoegen. Zo ...

502
502
Sterkhouder Anderlecht gebeten hond: "Wat een nonchalance"

Met een Europees najaar in de pocket en na een goede start van het seizoen, trok RSC Anderlecht ...

256
256
'Schoktransfer Manchester City: contract van 100 miljoen'

Als nieuwe bondscoach van Nederland zal Xavi Hernandez straks ook de Saudische competitie van ...

211
211
Van Bommel in Cegeka Arena: verrassende kandidaat-Duivel?

Het leven van een bondscoach kan soms hard zijn. Terwijl zijn zoon Ruben zaterdag zijn eerst ...

308
308
'Arsenal niet voldaan: Arteta pusht voor monsteraanwinst'

Arsenal FC wil komend seizoen zijn titel in de Premier League verlengen. Daarvoor hebben de Gunners ...

158
158
Bruno gooit elftal opnieuw om: Anderlecht met basisdebutant

RSC Anderlecht is veelbelovend aan het nieuwe seizoen begonnen. Dat vraagt wel om bevestiging ...

147
147
Onbegrip Anderlecht na Europees duel: "Hij was tegen ons"

RSC Anderlecht heeft zich donderdagavond van een Europees najaar verzekerd. In de laatste voorronde ...

505
505
TU: 'Club wil bekend gezicht, Anderlecht vindt buitenkans'

De zomerse transferperiode nadert stilaan zijn climax. Heel wat ploegen uit binnen- en buitenland ...

442
442
Straffe onthulling: ‘Lukaku wilde niet weg bij Napoli’

Romelu Lukaku zal komend seizoen te zien zijn bij het Turkse Fenerbahçe. Na een ...

99
99
‘Union houdt hart vast: plots gesprekken over smaakmaker’

Union SG verliest elke mercato sterkhouders en dat is ook deze zomer niet anders. Het einde van de ...

136
136
‘Fernandez-Pardo eist toptransfer en start oorlog bij Lille’

Matias Fernandez-Pardo werd afgelopen WK als wit konijn door Rudi Garcia geselecteerd bij de Rode ...

183
183
Heynen roept duidelijke taal na remontada KRC Genk

KRC Genk keek tegen Westerlo tegen een dubbele achterstand aan, maar de Limburgers wisten die nog om ...

307
307
Thorgan Hazard niet in selectie RC Lens voor PSG-clash

Thorgan Hazard nam afscheid van RSC Anderlecht en trok naar oude club RC Lens. Die club was vorig ...

94
94
Sam Kerkhofs slaat hard terug op kritiek Dender

In de Challenger Pro League werd het FVS-systeem meteen gebruikt. Via Football Video Support kunnen ...

70
70
'Anderlecht gelinkt aan peperdure Serie A-speler'

RSC Anderlecht is nog van plan zich te gaan versterken de komende weken. De Brusselaars worden ...

211
211
Vanaken looft ploegmaat: "Je moet hem vrij laten"

Hans Vanaken speelde een degelijke wedstrijd tegen OH Leuven. De Rode Duivel deed vooral verder ...

728
728

Meer sportnieuws