Antwerp moet bliksemvertrek Mark van Bommel vrezen

1114
Antwerp moet bliksemvertrek Mark van Bommel vrezen

Mark van Bommel heeft zichzelf opnieuw uitgevonden als trainer bij Antwerp FC en zijn geloofwaardigheid als (toekomstige) topcoach neemt weer stevig toe. Zijn triomf in de Croky Cup markeerde zijn eerste grote succes als coach, en het winnen van de Belgische landstitel zou zijn reputatie in het Europese voetbal naar nieuwe hoogten kunnen tillen. Van Bommel heeft nu al alle verwachtingen overtroffen op de Bosuil, maar zijn meesterwerk moet nog volgen.

LEES OOK: Van Bommel-blunder bij Rode Duivels: “Mislukte gok”

‘Dokter van Bommel’: kroonprins van het Nederlandse trainersgilde

Toen Mark van Bommel vorige zomer werd aangesteld als coach van Antwerp FC, keken wij ook met enige scepsis naar deze beslissing. Hoewel hij ooit de kroonprins van het Nederlandse trainersgilde werd genoemd, waren de eerste jaren van zijn trainerscarrière allesbehalve succesvol. Binnen een tijdsbestek van minder dan twee jaar werd van Bommel zowel bij VfL Wolfsburg als bij PSV Eindhoven de deur gewezen. Marco van Basten zei openlijk dat hij van Bommel niet hoog inschat als trainer. Hij zou niet goed overkomen. Te weinig inhoud hebben. Daarnaast werd van Bommel bij zijn vorige clubs beschreven als een controlefreak met moeilijk karaktereigenschappen.



“Hij ging op een gegeven moment de arts zeggen hoe hij moest opereren. Ja, schoenmaker blijf bij je leest”, zei Ibrahim Affelay. ‘Dokter van Bommel’, werd hij smalend genoemd. NRC schreef destijds op basis van anonieme bronnen dat van Bommel zich zelfs bemoeide met de medische staf en hun behandelplannen, terwijl hij helemaal geen fysische of medische achtergrond heeft. Maar bij Antwerp FC heeft van Bommel zich opnieuw uitgevonden als trainer en zijn geloofwaardigheid als (toekomstige) topcoach neemt weer toe. Zowel in de bestuurskamer, de kleedkamer als op de tribunes is er unaniem lof voor zowel de coach als de persoon van Bommel.

Enorm krediet afgedwongen bij Antwerp FC

Mark van Bommel lijkt in zijn trainerscarrière telkens een patroon te volgen, waarbij hij een veelbelovende en krachtige start maakt bij zijn clubs, gevolgd door een periode van grote teleurstelling. Dit was het geval bij VfL Wolfsburg, PSV Eindhoven, en dit seizoen ook bij Antwerp FC. Op de Bosuil kende van Bommel een verschroeiende start met een historische reeks van 27 op 27 in de competitie, maar na deze sterke reeks volgde een zware terugval met slechts 9 punten op 27. Bij zijn eerdere clubs leidde een vergelijkbare neergang telkens tot een pijnlijk ontslag, maar bij Antwerp FC heeft van Bommel altijd het vertrouwen weten te behouden, zowel binnen als buiten de club.

Mark van Bommel wist steeds een positieve sfeer rondom zichzelf te creëren, waarbij hij ook een goede verstandhouding met de pers en media onderhield. Dit heeft hem veel krediet opgeleverd in Deurne Noord, en niet in het minst bij voorzitter Paul Gheysens. Zelfs na de dramatische terugval waarbij de club slechts 9 punten behaalde iop27, stond de voorzitter volledig achter zijn coach. In een interview met Het Laatste Nieuws verklaarde Gheysens: “Eigenlijk is er niks aan de hand. Ik maak me niet al te veel zorgen over de recente resultaten, omdat ik het groeiproces zie. Marc Overmars en Mark van Bommel weten wat ze doen. Ze zijn echte vakmensen”, aldus de voorzitter van Antwerp.



Mark van Bommel heeft uiteindelijk ‘de crisis’ bij Antwerp FC weten te bezweren, en hij zal ongetwijfeld opgelucht zijn dat hij dit keer wel in staat was om het tij te keren, in vergelijking met zijn eerdere periodes bij PSV Eindhoven en VfL Wolfsburg. Bovendien vertoont de Nederlandse coach op andere vlakken ook grote vooruitgang. Voorheen hield hij krampachtig vast aan zijn persoonlijke visie op voetbal, die voornamelijk draaide om balbezit maar met beperkte diepgang. Bij Antwerp FC heeft van Bommel duidelijk aangepast, waarbij het team een herkenbaar en eerder aantrekkelijk voetbal speelt dat ook de fans kan bekoren. Vooral bij Wolfsburg was dat anders.

Veel clubs willen een coach als Mark van Bommel

Mark van Bommel maakt zijn spelers ook beter bij Antwerp FC en zelfs 'gemiddelde' voetballers zoals Jelle Bataille en Sam Vines hebben onder zijn leiding een onverwacht hoog niveau bereikt. Daarnaast zijn Gaston Avila, Arbnor Muja, Gyrano Kerk en Christopher Scott met alle respect ook geen wereldvoetballers. Antwerp FC beschikt niet over een kampioenenploeg, maar toch slaagt van Bommel erin om tot de laatste speeldag mee te strijden om de Belgische titel, iets wat aan het begin van het seizoen niet echt op de planning stond voor de club. Het is duidelijk: van Bommel overtreft de stoutste verwachtingen op de Bosuil en zijn geloofwaardigheid als (toekomstige) topcoach neemt weer toe.



“Ik denk dat veel clubs graag een coach als Mark van Bommel zouden willen hebben”, merkte Patrick Goots op in Gazet van Antwerpen. Het contract van de Nederlandse coach loopt na de zomer nog één seizoen, en volgens Goots moet voorzitter Paul Gheysens nu al zijn portemonnee opentrekken en van Bommel een flinke salarisverhoging geven. Sven Jaecques bevestigde dat de club na dit seizoen met de coach om de tafel zal zitten, en niet alleen vanwege de indrukwekkende resultaten. “Wat Mark hier heeft neergezet en hoe hij werkt, is bewonderenswaardig. Bovendien is er een sterke klik ontstaan tussen Mark, Marc Overmars, de voorzitter en mijzelf, wat voor een positieve sfeer heeft gezorgd.”

Het kroonstuk van Mark van Bommel

De ontwikkeling van Mark van Bommel bij Antwerp FC is indrukwekkend om te zien. Hij behaalde zijn eerste prijs als coach door de Croky Cup te winnen. Bovendien kan het winnen van de Belgische landstitel zijn reputatie in het Europese voetbal helemaal naar een hoger niveau tillen. Niet alleen door een extra prijs in zijn prijzenkast te zetten, maar vooral als hij erin slaagt om zijn ploeg te inspireren om de teleurstelling van het afgelaste titelfeest van vorig weekend om te zetten in positieve energie en de allesbeslissende wedstrijd tegen KRC Genk te winnen. Het is een uitdaging waarbij zijn leiderschap en vermogen om zijn spelers te motiveren van cruciaal belang zullen zijn.



Als hij daarin slaagt, zal het een mijlpaal zijn voor zowel hemzelf als voor Antwerp FC. De Nederlander blijft alleszins rustig en zijn houding is voorbeeldig. Hij gaf na de wedstrijd tegen Union toe dat hij niet veel tegen zijn spelers zei. “Als je zelf hebt gevoetbald, begrijp je hoe zwaar teleurstellend dit is. Dan weet je ook dat dit niet het moment is om in de kleedkamer te zeggen: 'Kom op jongens, we gaan ervoor...'. Nee, dan begrijp je het niet. We moeten dit verwerken en ons voorbereiden op zondag. We hebben de eerste kans gemist, maar we krijgen nog een tweede.” Als van Bommel erin slaagt om alsnog de titel naar Antwerp te brengen, dan wordt hij wellicht helemaal onhoudbaar voor de club.

Is van Bommel volgend jaar nog de coach van Antwerp?

Meest recent

Beveren ziet straffe reeks eindigen: "Niet goed genoeg"

De openingswedstrijd van de achtste speeldag in de Jupiler Pro League heeft meteen een verrassing ...

8
8
"Union was de enige club waar ik naartoe wilde"

Het was alweer een zeer bewogen transferzomer voor Union, waarin het op de valreep nog een paar ...

15
15
Kompany lacht in vuistje na dol slot, zorgen om Openda

Vrijdagavond werden ook de grote buitenlandse competities weer op gang getrapt. Vincent Kompany zal ...

41
41
Lommel maakt einde aan Beverse heerschappij op Freethiel

SK Beveren heeft vrijdagavond zijn eerste thuisnederlaag van het seizoen geleden. Na een negen op ...

27
27
Flames morsen met kansen, maar zetten stap richting WK

De Red Flames hebben vrijdagavond een nieuwe stap gezet richting kwalificatie voor het WK. In hun ...

39
39
Dender voorlopig op kop in 1B, ook Eupen blijft meedraaien

Ook in de Challenger Pro League wordt er dit weekend weer gevoetbald na de interlandbreak. Op de ...

36
36
Beale is opvallend hard voor revelatie Essevee

Na zeven speeldagen herbergt de Jupiler Pro League al enkele aangename verrassingen. Charleroi is de ...

41
41
'Woekerwinst van 30 miljoen lonkt voor Union'

Geen ploeg die de voorbije jaren zo'n indrukwekkend transferbeleid voerde als Union. De Brusselaars ...

56
56
Charleroi slaat fraaie slag: volgende revelatie verlengt

Het wordt dit weekend in de Jupiler Pro League onder meer uitkijken of Charleroi zal kunnen blijven ...

3
3
Jaecques doet ambities Antwerp en Vandenhaute uit de doeken

Bij Antwerp is er in de zomer een nieuw tijdperk begonnen. Vrijwel de hele voorbereiding op het ...

144
144
Vanderbiest geeft hét recept voor wederopstanding Mechelen

Nu de Jupiler Pro League weer op gang komt, zullen ze bij KV Mechelen liefst zo snel mogelijk uit de ...

62
62
‘Schandaal kost City Haaland: recordtransfer ligt klaar’

Erling Haaland kan in 2027 voor de duurste transfer ooit zorgen. Het schuldig verdict tegen ...

138
138
Hubert met handen in haar: ziekenboeg Union puilt uit

De Jupiler Pro League wordt dit weekend weer afgetrapt. Op de achtste speeldag verdedigt Union zijn ...

70
70
Rode Duivels treffen in november nieuwe bondscoach

De Rode Duivels zullen toch een beetje met gemengde gevoelens terugblikken op hun start in de ...

85
85
Vannieuwkerke huivert: Geldkraan definitief toegedraaid?

Karl Vannieuwkerke kreeg zopas een zware shock te verwerken. De veelzijdige presentator is betrokken ...

69
69
'Genk en Club Brugge mogen fluiten naar toptarget'

De wintermercato is nog ver weg, maar achter de schermen wordt er uiteraard niet stilgezeten in de ...

160
160
De Mil deelt ook goed nieuws uit ziekenboeg AA Gent

Na zeven speeldagen is AA Gent samen met Union de fiere leider in onze competitie. Om verder te gaan ...

66
66
Ronaldo haalt snoeihard uit: "Hij moet stoppen met botox!"

Cristiano Ronaldo laat opnieuw van zich horen, en dat doet hij op een manier die voor de nodige ...

101
101
Alderweireld viert comeback: Antwerp maakt fans al warm

Er waait sinds kort een frisse wind bij Antwerp, waar Wouter Vandenhaute het roer overnam van Paul ...

193
193
Leko hakt knopen door: zomeraanwinsten Club vallen af

Club Brugge gaat zaterdag op bezoek bij La Louvière, waar het vorig seizoen nog verrassend ...

281
281
Thorup klopt op tafel: crisisstemming bij KRC Genk

De competitiestart verliep niet van een leien dakje bij KRC Genk, dat na zeven speeldagen amper ...

245
245
Leko dropt hint: onuitgegeven opstelling Club Brugge?

Club Brugge hervat de competitie met een bezoek aan La Louvière. Op papier is de ...

347
347
Compper grijpt in: Antwerp verrast met nieuwe kapitein

Na vier nederlagen op rij kwam de interlandbreak niet ongelegen voor Antwerp, dat zondag in Westerlo ...

146
146
Schrijnend verhaal Zinho Vanheusden: "Het is genoeg geweest"

Jarenlang bleef Zinho Vanheusden vechten om zijn droom als profvoetballer niet op te geven. Achter ...

135
135
De Mil vloekt bij KAA Gent: “Ongelooflijk jammerlijke zaak”

KAA Gent neemt het na een lange interlandbreak op tegen Zulte Waregem. De Buffalo’s zagen ...

101
101

Meer sportnieuws