Tedesco maakt korte metten met ‘Belgische legende’

door
Tedesco maakt korte metten met ‘Belgische legende’

Domenico Tedesco moet zijn eerste wedstrijd nog coachen bij de Rode Duivels, maar het is duidelijk dat de nationale selectieheer er duidelijk niet voor terugdeinst om harde beslissingen te nemen. Het selectiebeheer van de Italiaanse Duitser was al veelbesproken, maar ook het afscheid van voormalig assistent-trainer Thomas Vermaelen is keihard. Enkele maanden geleden was Vermaelen nog een optie om zelf bondscoach of technisch directeur te worden bij de voetbalbond, maar uiteindelijk is er voor hem zelfs geen plaats meer in de staf van Tedesco …


DE PIONNEN VAN TEDESCO

Na het vertrek van Roberto Martinez was de KBVB van plan om Thomas Vermaelen binnen de organisatie te houden, maar in welke rol precies was nog niet duidelijk. Hij was een tijdje een optie om de nieuwe bondscoach te worden, en daarnaast stond hij ook open voor de vacante functie van technisch directeur. “We gaan binnenkort met Thomas spreken en hopen om hem aan boord te houden”, zei CEO Peter Bossaert begin februari aan Het Nieuwsblad. “Onze wens is om met hem verder te gaan. Hij is een legende voor het Belgische voetbal.”

Uiteindelijk werden Domenico Tedesco en Franky Vercauteren respectievelijk de bondscoach en technisch directeur van de Belgische voetbalbond, en dat bracht heel wat personeelswijzigingen met zich mee. De voetbalbond nam afscheid van Thierry Henry, Inaki Bergara, Anthony Barry, Erwin Lemmens en Thomas Vermaelen, wiens contracten allemaal niet werden verlengd. Enkel voor Vermaelen werd een nieuwe functie gezocht, maar een gemakkelijke opdracht was dat niet. Tedesco nam zijn eigen staf mee naar België, waardoor de plaatsjes in zijn team erg duur waren.



Domenico Tedesco stelde oude getrouwe Andreas Hinkel (voormalig Duits international) aan als zijn assistent-trainer, terwijl ook Max Urwantschky onder zijn impuls nieuwe doelmannentrainer werd. Luke Beanstead blijft bij de voetbalbond, hij werd gepromoveerd tot Head of Coach Development. Maar daarmee was de technische staf van Tedesco nog niet volledig. “Een kwestie van dagen”, zei de bondscoach medio februari. Over de toekomst van Thomas Vermaelen was er toen nog steeds geen uitsluitsel, maar dat zou snel komen.

GEEN PLAATS MEER VOOR ‘LEGENDE’ VERMAELEN

Domenico Tedesco gaf op 17 februari zijn eerste interview aan de Belgische pers en daarin verschafte hij eindelijk duidelijkheid over de rol van Thomas Vermaelen: voor de voormalige assistent-coach van Roberto Martinez was er geen plaats meer. “Dit was nooit een punt van discussie”, verklaarde Tedesco toen. “Ik ken Thomas Vermaelen bovendien niet. Soms is het goed om niemand van vroeger erbij te hebben. … Soms is het beter om vanaf nul te beginnen, en niet té veel te weten.” Pijnlijk voor Vermaelen, die met zijn enorme ervaring als speler, kennis van het Belgische voetbal én grote tactische expertise altijd een aanwinst was geweest voor de staf van Tedesco.



Franky Vercauteren gaf maandag meer duiding over het feit dat Thomas Vermaelen geen deel meer uitmaakt van de technische staf van de Rode Duivels. Een inkrimping van het aantal stafleden ligt aan de oorzaak hiervan omdat zijn staf “niet té groot moet zijn.” Lees: de Belgische voetbalbond moet besparen op het aantal stafleden van de nationale ploeg - het is zelfs noodzakelijk. Maar Vercauteren vindt het verlies van Vermaelen op het sportief vlak blijkbaar niet al te groot. “Er is geloof in het team en de staf die er nu zijn. In de toekomst zullen we die situatie evalueren. Een functie voor Thomas bij het A-elftal is niet aan de orde. We zijn met andere dingen bezig. Op dit moment zijn we tevreden over de mensen die in het sportieve op de bond werken.”

DE IDEALE ASSISTENT-TRAINER VOOR DE DUIVELS

Geen bondscoach, geen technisch directeur, en nu dus ook niet meer werkzaam bij de KBVB. De Belgische voetbalbond zoekt naar verluidt wel nog naar een nieuwe rol voor Thomas Vermaelen, maar het is duidelijk dat de ex-topverdediger moest wijken voor Domenico Tedesco en zijn pionnen. Nochtans staat Vermaelen te boek als een topcoach in wording, die geliefd is bij de spelers en een grote persoonlijkheid heeft. Maar die unieke kwaliteiten heeft de nieuwe bondscoach dus niet nodig in zijn staf.

Thomas Vermaelen haalde vorig jaar zijn UEFA A-diploma en in de voetbalwereld wordt hij een gouden toekomst voorspeld als hoofdcoach. Hij maakte grote indruk tijdens de trainerscursus van de voetbalbond en hij blies directeur Kris van Der Haegen zelfs meermaals van zijn stoel. Hij sprong al snel in het oog tijdens de trainersopleiding omdat hij altijd kalm is en steeds analytisch denkt. Vermaelen bezit ook de kunst om zijn visie en ervaring op de spelers over te brengen, en daarmee was hij de ideale assistent-trainer voor Roberto Martinez.



“Ik zie in hem een ongelooflijke meerwaarde voor onze staf”, zei Roberto Martinez over zijn toenmalige assistent-coach. Ook Vincent Kompany loopt hoog op met zijn ex-ploegmakker van bij de Rode Duivels. Twee jaar geleden wilde Vincent Kompany hem namelijk aanstellen als zijn eigen assistent-coach bij RSC Anderlecht. Maar Kompany was een jaar te vroeg met zijn vraag want Vermaelen was toen nog niet bereid om te stoppen met zijn actieve spelerscarrière.

Thomas Vermaelen viel tijdens de trainerscursus op door zijn diepgang en gedetailleerde coaching. Daar koppelt hij een grote uitstraling, professionalisme en expertise aan toe. Als speler had hij ook natuurlijk gezag binnen een groep, of dat nu bij Arsenal, FC Barcelona, AS Roma of de Belgische nationale ploeg was. En zo’n kwaliteiten komen als toekomstige hoofdcoach uiteraard goed van pas, maar niet als assistent-coach van de Rode Duivels blijkbaar.

LEES OOK: Alderweireld over WK van België: "Daar ben ik niet bang voor"

Vermaelen moest altijd in de technische staf gezeten hebben

Meest recent

Anderlecht heeft eerste 'zomertransfer' nu al beet

Bij RSC Anderlecht hebben ze al één zorg minder, want in principe hebben ze hun eerste ...

25
25
Defour streng: "Het failliet van de Jupiler Pro League"

Bij Standard kunnen ze het zelf amper geloven, maar ze staan wel knap zesde. Play-Off 1 is ...

49
49
Zorgt DAZN voor enorm JPL-probleem in januari?

DAZN stuurt veel mails als het maandabonnement nog niet is verlengd, maar zelf betalen ze de clubs ...

48
48
'Standard mikt zeer hoog en droomt van monstersom'

Standard hoopt dat het tegen komende zomer toch een nieuwe eigenaar kan voorstellen. Dat lange ...

89
89
'Anderlecht en KV Mechelen vechten om WK-ganger'

De wintermercato staat voor de deur en de geruchtenmolen draait steeds luider. De Belgische clubs ...

69
69
'Club Brugge mag plots dromen van 5 miljoen euro bonus'

Club Brugge is financieel de sterkste ploeg in België. De Bruggelingen kunnen komende zomer ...

174
174
'Anderlecht ontvangt waanzinnige financiële meevaller'

Bij RSC Anderlecht hopen ze dat er in 2026 een bonus uit de bus valt, zoals het in het verleden ...

217
217
‘AA Gent en Club Brugge op ramkoers: oorlog barst los’

De overstap van Ivan Leko naar Club Brugge is geen simpele ruzie, maar een breuk in vertrouwen. In ...

581
581
‘Transferoffensief Westerlo: in- en uitgaande topdeals?’

Bij KVC Westerlo mag er in januari wel wat worden verwacht. De Kemphanen gaan mogelijk in- en ...

34
34
Fink out? El Ouahdi komt met héél duidelijke boodschap

KRC Genk verloor met 1-0 van FC Midtjylland. Een nederlaag die de sluimerende crisis alleen maar ...

212
212
'Khalaili verlaat Union, Nederlandse sensatie als vervanger‘

Union SG heeft een neus voor (onbekend) talent. De Brusselaars zijn uiteraard volop bezig met het ...

64
64
'Ontslag Hayen: Verhaeghe stevig uit de bocht'

Het ontslag van Nicky Hayen blijft nazinderen bij Club Brugge. De fans keerden zich tegen het ...

837
837
'Na De Cat volgende topdossier voor Anderlecht: 30 miljoen'

Bij RSC Anderlecht moeten ze in 2026 spelers verkopen, wat bij elke Belgische club het geval is. ...

332
332
Grote schlemiel bij Genk: "Heel slecht van mijn kant"

KRC Genk raakt voorlopig niet weg uit de hoek waar de klappen vallen. Donderdag verloren de ...

124
124
Hoogspanning in Genk: Fink beantwoordt ontslag-vragen

Het beloven spannende dagen te worden bij KRC Genk. Donderdagavond incasseerden de Limburgers op het ...

155
155
Vuurwerk verzekerd: spelers krijgen pittige Leko-waarschuwing

Ivan Leko is begonnen aan zijn tweede ambtstermijn als hoofdcoach van Club Brugge. De Kroaat werd ...

374
374
UEL/UECL: Tielemans grote matchwinnaar, horror-avond Engels

In de Europa League heeft Youri Tielemans zijn goede vorm bij Aston Villa nog eens geetalleerd. Met ...

52
52
'Belletje in januari: Bayern pleziert Kompany met toptransfer'

Nog twee matchen te gaan en de winterstop gaat van start voor Vincent Kompany en zijn troepen bij ...

137
137
Nieuwe onthullingen Hayen-ontslag: oude bekende doet boekje open

Club Brugge zorgde deze week voor een heuse schokgolf met zijn veelbesproken trainerswissel. De ...

1847
1847
Over en uit voor Fink? Genk-spelers maken statement

Hoe lang houdt Thorsten Fink het hoofd nog boven water bij KRC Genk? Na de nederlaag van donderdag ...

580
580
"Anders wordt het moeilijk" - Leko krijgt heldere taak bij Club

Ivan Leko maakte deze week zijn grote rentree als hoofdcoach van Club Brugge. De Kroaat werd maandag ...

630
630
UEL/UECL: pijnlijke avond Ligue 1-Belgen, ruime zege Martens

Donderdagavond stond in de Europa en Conference League de laatste speeldag van 2025 op het ...

22
22
Job Fink aan zijden draadje: Genk verliest ook in Europa

KRC Genk heeft donderdagavond zijn derde pijnlijke nederlaag op amper één week tijd ...

225
225
Verstraete onthult: déze woorden deden Dean door lint gaan

Rik De Mil is sinds woensdag de nieuwe coach van AA Gent. Het wordt onder meer uitkijken naar welke ...

492
492
‘Anderlecht in extase: 'GO' voor nieuwe goalmachine’

In het hoofd van Anderlecht-fans is hij nu al de nieuwe Haaland. Maar wat als die mooie droom gewoon ...

359
359

Meer sportnieuws