Ajax-fiasco dreigt voor Club Brugge

door
Ajax-fiasco dreigt voor Club Brugge

Scott Parker in, Alfred Schreuder out? Het plan van Club Brugge is om de Nederlandse coach terug te halen naar het Jan Breydelstadion, terwijl Schreuder ook zelf bereid is om terug te keren naar Brugge. De duur van het contract is nog een struikelblok, maar vooral de timing is niet ideaal. Schreuder heeft er namelijk een erg lastige periode opzitten bij Ajax, waar hij eind januari pijnlijk op de keien werd gezet. De fans smeekten om zijn ontslag, de spelers waren hem kotsbeu, en het bestuur was zwaar ontevreden. Niet élke situatie kan hij ombuigen in een succesverhaal.


DE MONSTERKLUS VAN SCHREUDER

Ajax was verwend na 4,5 jaar onder Erik ten Hag. Hij zette nieuwe torenhoge standaarden bij Ajax, zowel op het Nederlandse als het Europees niveau. De Amsterdammers raakten stilaan gewend aan titels en glorieuze Champions League campagnes. Door het grote succes bij Ajax vertrok ten Hag eind vorig seizoen naar Manchester United, en als zijn opvolger werd een oude bekende aangesteld. Alfred Schreuder, de kampioenenmaker van Club Brugge die voorheen nog de assistent-coach was van ten Hag bij Ajax. Schreuder kende het reilen en het zeilen van de Nederlandse topclub dus erg goed, en dat was net zijn grote voordeel om de job te krijgen.



Erik ten Hag beschreef het werken bij Ajax al eens als ‘dansen op een vulkaan’. Algemeen Dagblad omschrijft de sfeer bij Ajax als “een wespennest.” En naast die complexe, uitdagende en explosieve sfeer bij de club, moeten er uiteraard ook resultaten geboekt worden. Het liefst nog met mooi en dominant voetbal, waarbij de tegenstander met veel technisch vernuft van het veld wordt gespeeld. Géén realistisch en resultaatgericht voetbal zoals bij Club Brugge. Alfred Schreuder moest dus een loodzware erfenis dragen van succescoach ten Hag en er wachtte hem bijgevolg “een monsterklus”, dixit De Telegraaf.

ZO SNEL MOGELIJK OPROTTEN

Alfred Schreuder startte verschroeiend aan zijn avontuur bij Ajax, maar al snel trad het verval in bij de Nederlandse topclub. De hoogspanning werd zichtbaar en voelbaar, en de druk nam wekelijks toe op Schreuder. Fluitconcerten waren zijn deel, net als het feit dat de supporters in de tribunes luidkeels om zijn ontslag schreeuwden. In de laatste weken onder Schreuder zwaaiden de fans zelfs met witte zakdoeken, om hem te laten weten om zo snel mogelijk op te rotten. De historische 6-1 nederlaag tegen Napoli in Champions League in november als katalysator.



In Italië lieten de spelers elkaar vallen als een baksteen en hing het elftal als los zand aan elkaar. Sindsdien staken onderlinge irritaties en verdeeldheid de kop op bij de spelers. Het hielp ook niet dat Alfred Schreuder maandenlang op zoek was naar de juiste tactiek, die hij uiteindelijk ook nooit gevonden heeft. Schreuder varieerde in opstellingen, tactieken, en spelers, maar hij vond nooit de succesformule. De balans tussen aanvallen en verdedigingen was nooit in evenwicht. Hij twijfelde vaak, ook openlijk. Ajax won dan ook geen enkele topwedstrijd onder de schipperende coach.

SABOTAGE ONDER DE SPELERS

Alfred Schreuder communiceerde moeizaam en ook niet erg handig met zijn spelers. Hij hield afstand van de groep en hij liet de veldtrainingen vaak over aan zijn assistenten. Schreuder fungeerde meer een manager, maar wel eentje die amper greep had op zijn spelers. Hij voelde bijvoorbeeld niet goed aan wanneer een (gepasseerde) speler nood had aan een uitgebreid gesprek. Maar vooral op het tactisch vlak vielen zijn richtlijnen niet goed in de selectie. De spelers wisten vaak niet wat er van hen verwacht werd. Logisch, gezien de vele position switches, tactische onbeslistheid en variatie in de opstellingen.



Alfred Schreuder maakte zich ook niet erg populair door het clubicoon Daley Blind naar de uitgang te forceren bij Ajax. Schreuder degradeerde de Oranje-international van belangrijke basisspeler tot bankzitter en beide heren onderhielden op z’n zachtst uitgedrukt geen al te beste relatie. Blind werd zelfs van sabotage beticht toen hij op een dramatische wijze inviel tegen Emmen. De verdediger bakte er toen bitter weinig van en Rafael Van der Vaart claimde in Studio Voetbal zelfs dat Blind de ploeg saboteerde. “Ik denk dat sommige spelers de tweede helft gesaboteerd hebben. Daar leek het op. Ik zag een blik in de ogen van Daley Blind … Die is zó boos, die loopt geen seconde meer voor Schreuder.”

SCHREUDER BEMOEIT ZICH MET TRANSFERS

Alfred Schreuder presteerde dus duidelijk onder de verwachtingen bij Ajax, maar hij werd ook niet geholpen door het dramatisch aankoopbeleid van de club. Marc Overmars stapte begin 2022 op vanwege grensoverschrijdend gedrag en sindsdien is het Amsterdamse schip stuurloos op de transfermarkt. Eigenlijk kreeg Schreuder een ondankbare taak bij Ajax want hij zag een half elftal vertrekken, en dat waren niet van de minste, terwijl hun matige vervangers allerminst van hetzelfde niveau waren.



De verkoop van Sébastian Haller, Lisandro Martinez, Ryan Gravenberch en Anthony bracht de clubkas ruim 200 miljoen euro op, een aardig potje waarmee elke club mooie zaken kan verwezenlijken op de transfermarkt. Maar Ajax heeft geen opvolger voor voetbaldirecteur Marc Overmars, waardoor Schreuder en zijn zaakwaarnemer zich zelfs moesten bemoeien bij (sommige) inkomende transfers. Erik ten Hag onderhield altijd korte lijnen met Overmars, maar Schreuder was intern dus aangewezen op eerder onervaren technische mensen, die slagkracht tekort komen aan de onderhandelingstafel.

LEES OOK: Garcia legt keuze Godts uit: ingewikkelde relatie KBVB

Schreuder is de ideale coach voor Club Brugge

Meest recent

De Bruyne maakt 90 minuten vol: Conte geeft mooi compliment

Kevin De Bruyne heeft voor het eerst sinds zijn zware blessure opnieuw een volledige wedstrijd ...

0
0
Drie debutanten bij Duivels: "Hij is de meest verrassende"

Rudi Garcia heeft vrijdagmiddag bekend gemaakt welke spelers hij meepakt op de WK-stage in de ...

8
8
Maguire anti-held United, Leipzig en Lens halen stevig uit

Geen vrijdagavond voetbal in de Jupiler Pro League, maar elders in Europa ging de bal wel aan het ...

4
4
'Made in Neerpede' : Anderlecht eist selectie Duivels op

Bij RSC Anderlecht zal ongetwijfeld tevreden zijn geweest met de selectie van de Rode Duivels. Met ...

62
62
'Monstertransfer Kompany: titanengevecht met City en United'

Bayern München is onder leiding van Vincent Kompany bezig aan een fenomenaal seizoen. Maar ook ...

38
38
Beerschot haalt Patro door gehaktmolen, Eupen mist kansen

In de Challenger Pro League heeft een efficiënt Beerschot vanavond Patro door de gehaktmolen ...

70
70
Publieke opinie tegen Garcia: één naam zorgt voor storm

Bondscoach Rudi Garcia heeft vrijdagmiddag bekend gemaakt welke 28 spelers volgende week mee op het ...

74
74
Lammens of Sels? 'Doublure voor Courtois staat al vast'

De Rode Duivels zullen het tijdens de oefenstage in de Verenigde Staten zonder Thibaut Courtois ...

94
94
'Zure deal voor Club: ruim 20 miljoen door neus geboord'

Club Brugge lijkt na amper één seizoen al afscheid te moeten nemen van Aleksandar ...

169
169
Klaar voor Duivels! De Bruyne speelt volle match in zege Napoli

Kevin De Bruyne lijkt volledig hersteld van de blessure die hem maandenlang aan de kant hield. ...

45
45
Genk likt zijn wonden: "Iedereen had hiervoor getekend"

Het heeft dan toch niet mogen zijn voor KRC Genk. Na een 1-0-zege in de heenmatch tegen SC Freiburg ...

222
222
Club Brugge houdt de adem in: Leko werkt aan ‘comebackbom’

Ivan Leko lijkt bij Club Brugge aan een opvallende comeback te werken. De trainer wil een ...

474
474
Garcia negeert JPL-smaakmaker: "Als je mijn mening vraagt ..."

Bondscoach Rudi Garcia maakte vrijdagmiddag zijn selectie bekend voor het komende oefenkamp van de ...

165
165
Gevecht om Play-Off I: doemscenario voor één kandidaat?

Aanstaande zondag wordt de slotspeeldag van de reguliere competitie integraal op hetzelfde tijdstip ...

375
375
Taravel reageert op selectie Rode Duivels: "Hazard?"

RSC Anderlecht heeft met Nathan De Cat eindelijk weer een Rode Duivel in de rangen. Al hadden dat er ...

81
81
Geel gevaar in JPL: wie riskeert een schorsing in PO's?

Zondag staat de laatste speeldag van de reguliere competitie op het programma. Nadien gaat het pas ...

120
120
'Anderlecht bindt transferstrijd aan met Atlético'

RSC Anderlecht heeft voorlopig nog altijd geen technisch directeur aangeworven, maar dat belet de ...

111
111
Alarm bij AA Gent: bemoedigend signaal voor KRC Genk

Mathematisch kan het nog. De vier woorden die de Rode Duivels jarenlang moed inpeperden, vaak ...

328
328
Donkere wolken pakken zich samen boven Ruben Van Gucht

Ruben Van Gucht kende een jaar met hoge pieken en stevige dalen. De VRT-man dook recent op in tal ...

61
61
Taravel wanhoop nabij: Anderlecht slikt bittere pil

Om nog naast de top zes te vallen moet het zondag al serieus mislopen voor RSC Anderlecht, dat op de ...

232
232
Garcia houdt adem in: Leko geeft update over Vanaken

Op de slotspeeldag van de reguliere competitie hoopt Club Brugge nog over Union naar de koppositie ...

180
180
Anderlecht zoekt doelman: 7 vervangers voor Coosemans

Het huidige machtsvacuüm in de bestuurskamer betekent niet dat RSC Anderlecht bij de pakken kan ...

360
360
Garcia legt keuze Godts uit: ingewikkelde relatie KBVB

Mika Godts kent dit seizoen een schitterend seizoen bij Ajax. Op clubniveau vallen de resultaten ...

77
77
Must see: reactie De Cat én Anderlecht na selectie

Nathan De Cat is op 17-jarige leeftijd geselecteerd voor de Rode Duivels. Bondscoach Rudi Garcia nam ...

203
203
Garcia speelt open kaart over Vermant, Hazard en Lavia

Bondscoach Rudi Garcia heeft de selectie voor de Rode Duivels bekendgemaakt. De Belgische nationale ...

193
193

Meer sportnieuws