Ajax-fiasco dreigt voor Club Brugge

door
Ajax-fiasco dreigt voor Club Brugge

Scott Parker in, Alfred Schreuder out? Het plan van Club Brugge is om de Nederlandse coach terug te halen naar het Jan Breydelstadion, terwijl Schreuder ook zelf bereid is om terug te keren naar Brugge. De duur van het contract is nog een struikelblok, maar vooral de timing is niet ideaal. Schreuder heeft er namelijk een erg lastige periode opzitten bij Ajax, waar hij eind januari pijnlijk op de keien werd gezet. De fans smeekten om zijn ontslag, de spelers waren hem kotsbeu, en het bestuur was zwaar ontevreden. Niet élke situatie kan hij ombuigen in een succesverhaal.


DE MONSTERKLUS VAN SCHREUDER

Ajax was verwend na 4,5 jaar onder Erik ten Hag. Hij zette nieuwe torenhoge standaarden bij Ajax, zowel op het Nederlandse als het Europees niveau. De Amsterdammers raakten stilaan gewend aan titels en glorieuze Champions League campagnes. Door het grote succes bij Ajax vertrok ten Hag eind vorig seizoen naar Manchester United, en als zijn opvolger werd een oude bekende aangesteld. Alfred Schreuder, de kampioenenmaker van Club Brugge die voorheen nog de assistent-coach was van ten Hag bij Ajax. Schreuder kende het reilen en het zeilen van de Nederlandse topclub dus erg goed, en dat was net zijn grote voordeel om de job te krijgen.



Erik ten Hag beschreef het werken bij Ajax al eens als ‘dansen op een vulkaan’. Algemeen Dagblad omschrijft de sfeer bij Ajax als “een wespennest.” En naast die complexe, uitdagende en explosieve sfeer bij de club, moeten er uiteraard ook resultaten geboekt worden. Het liefst nog met mooi en dominant voetbal, waarbij de tegenstander met veel technisch vernuft van het veld wordt gespeeld. Géén realistisch en resultaatgericht voetbal zoals bij Club Brugge. Alfred Schreuder moest dus een loodzware erfenis dragen van succescoach ten Hag en er wachtte hem bijgevolg “een monsterklus”, dixit De Telegraaf.

ZO SNEL MOGELIJK OPROTTEN

Alfred Schreuder startte verschroeiend aan zijn avontuur bij Ajax, maar al snel trad het verval in bij de Nederlandse topclub. De hoogspanning werd zichtbaar en voelbaar, en de druk nam wekelijks toe op Schreuder. Fluitconcerten waren zijn deel, net als het feit dat de supporters in de tribunes luidkeels om zijn ontslag schreeuwden. In de laatste weken onder Schreuder zwaaiden de fans zelfs met witte zakdoeken, om hem te laten weten om zo snel mogelijk op te rotten. De historische 6-1 nederlaag tegen Napoli in Champions League in november als katalysator.



In Italië lieten de spelers elkaar vallen als een baksteen en hing het elftal als los zand aan elkaar. Sindsdien staken onderlinge irritaties en verdeeldheid de kop op bij de spelers. Het hielp ook niet dat Alfred Schreuder maandenlang op zoek was naar de juiste tactiek, die hij uiteindelijk ook nooit gevonden heeft. Schreuder varieerde in opstellingen, tactieken, en spelers, maar hij vond nooit de succesformule. De balans tussen aanvallen en verdedigingen was nooit in evenwicht. Hij twijfelde vaak, ook openlijk. Ajax won dan ook geen enkele topwedstrijd onder de schipperende coach.

SABOTAGE ONDER DE SPELERS

Alfred Schreuder communiceerde moeizaam en ook niet erg handig met zijn spelers. Hij hield afstand van de groep en hij liet de veldtrainingen vaak over aan zijn assistenten. Schreuder fungeerde meer een manager, maar wel eentje die amper greep had op zijn spelers. Hij voelde bijvoorbeeld niet goed aan wanneer een (gepasseerde) speler nood had aan een uitgebreid gesprek. Maar vooral op het tactisch vlak vielen zijn richtlijnen niet goed in de selectie. De spelers wisten vaak niet wat er van hen verwacht werd. Logisch, gezien de vele position switches, tactische onbeslistheid en variatie in de opstellingen.



Alfred Schreuder maakte zich ook niet erg populair door het clubicoon Daley Blind naar de uitgang te forceren bij Ajax. Schreuder degradeerde de Oranje-international van belangrijke basisspeler tot bankzitter en beide heren onderhielden op z’n zachtst uitgedrukt geen al te beste relatie. Blind werd zelfs van sabotage beticht toen hij op een dramatische wijze inviel tegen Emmen. De verdediger bakte er toen bitter weinig van en Rafael Van der Vaart claimde in Studio Voetbal zelfs dat Blind de ploeg saboteerde. “Ik denk dat sommige spelers de tweede helft gesaboteerd hebben. Daar leek het op. Ik zag een blik in de ogen van Daley Blind … Die is zó boos, die loopt geen seconde meer voor Schreuder.”

SCHREUDER BEMOEIT ZICH MET TRANSFERS

Alfred Schreuder presteerde dus duidelijk onder de verwachtingen bij Ajax, maar hij werd ook niet geholpen door het dramatisch aankoopbeleid van de club. Marc Overmars stapte begin 2022 op vanwege grensoverschrijdend gedrag en sindsdien is het Amsterdamse schip stuurloos op de transfermarkt. Eigenlijk kreeg Schreuder een ondankbare taak bij Ajax want hij zag een half elftal vertrekken, en dat waren niet van de minste, terwijl hun matige vervangers allerminst van hetzelfde niveau waren.



De verkoop van Sébastian Haller, Lisandro Martinez, Ryan Gravenberch en Anthony bracht de clubkas ruim 200 miljoen euro op, een aardig potje waarmee elke club mooie zaken kan verwezenlijken op de transfermarkt. Maar Ajax heeft geen opvolger voor voetbaldirecteur Marc Overmars, waardoor Schreuder en zijn zaakwaarnemer zich zelfs moesten bemoeien bij (sommige) inkomende transfers. Erik ten Hag onderhield altijd korte lijnen met Overmars, maar Schreuder was intern dus aangewezen op eerder onervaren technische mensen, die slagkracht tekort komen aan de onderhandelingstafel.

LEES OOK: Antwerp in actie: terugkeer plots wél op de tafel

Schreuder is de ideale coach voor Club Brugge

Meest recent

Vermant nu al zeker: "Als híj́ de Gouden Schoen niet wint ..."

Aanstaande zondag wordt de Gouden Schoen uitgereikt. Hoewel hij in het voorbije kalenderjaar voor ...

23
23
Luke Littler met verstomming geslagen door Rode Duivel

In Alexandra Palace kwam zaterdagavond een einde aan een spetterend WK Darts. De winnaar konden de ...

30
30
'Masterplan Anderlecht: ruwe diamant wordt klaargestoomd'

Bij RSC Anderlecht loopt er nog héél veel talent rond op Neerpede. De Brusselaars ...

89
89
'Premier League zet Club Brugge op jackpot'

Club Brugge verkocht de afgelopen jaren zeer goed. Eén van die spelers doet het nu zeer goed ...

165
165
'Bologna speurt rond en komt uit bij Belgische topclub'

Bij Bologna hebben ze altijd de Belgische spelersmarkt goed in de gaten gehouden. De Italiaanse club ...

31
31
Hommeles bij Manchester United: Amorim zorgt voor onrust

Zijn de dagen van Ruben Amorim als manager van Manchester United geteld? Het begint er steeds meer ...

45
45
'Como wil Union SG beroven van smaakmaker'

Union SG sloot de afgelopen jaren heel wat straffe deals en een volgende is alvast op komst. Nu de ...

42
42
'Club Brugge ontploft: schokkende transfer met FC Barcelona'

Er wordt gesproken met zijn entourage en Barça zou al een sportief plan klaar hebben: ...

295
295
Hasi krijgt meteen twee enorme opstekers bij Anderlecht

Bij RSC Anderlecht heeft Olivier Renard na een povere zomermercato veel werk. Hij staat toch voor ...

203
203
Gouden Schoen-race terug open: Vanaken spreekt zich uit

Komende zondag is het zover, dan wordt bekend gemaakt wie de Gouden Schoen 2025 heeft gewonnen. Hans ...

234
234
'Zware klap voor Hayen: steunpilaar naar uitgang'

Nicky Hayen werd vlak voor de interland-break aangesteld als de man die het seizoen van KRC Genk ...

277
277
'Overuren Renard: drie vertrekkers voor twee topaanwinsten'

Bij RSC Anderlecht is de voorbereiding op de tweede seizoenshelft inmiddels al begonnen. Afgelopen ...

401
401
Transfer naar Belgische topclub? Titraoui reageert

Charleroi loodste de voorbije jaren vrij consistent spelers door naar de Belgische top, met vorige ...

183
183
Broos baalt na eliminatie: "Niet onze dag"

Voor Hugo Broos zit de Africa Cup er al op. Onze landgenoot zag zijn Zuid-Afrika sneuvelen in de ...

44
44
'Standard heeft eerste winteraanwinst beet'

Standard mag nog hopen op een ticket voor de Champions' Play-Off, want na 20 speeldagen prijkt het ...

191
191
Kompany verliest nieuwe chouchou: "Ik wil absoluut naar Real"

Vincent Kompany heeft dit seizoen van Bayern München een machine gemaakt die amper af te ...

532
532
'Spaans toptalent wil doorbreken in Jupiler Pro League'

Nu de wintermercato van start gegaan is, zijn de Belgische clubs volop aan het zoeken naar ...

205
205
Anderlecht lanceert toptalent: Proto optimistisch

Anderlecht vertrok dit weekend naar Spanje om zich in warmere en zonnigere omstandigheden te kunnen ...

215
215
Broos ziet Africa Cup al in achtste finale eindigen

Hugo Broos is er zondagavond niet in geslaagd om het goede voorbeeld van Tom Saintfiet te volgen. ...

70
70
De Zerbi doet zeer pijnlijke uitspraak over rode Vermeeren

Arthur Vermeeren beleefde zondag een zeer pijnlijke primeur. De middenvelder pakte immers de eerste ...

190
190
Transfer bijna rond: Vanzeir niet mee op stage met Gent

Heel wat eersteklassers brengen de komende week door in zonniger oorden om zich klaar te stomen voor ...

252
252
'Club Brugge trekt dikke streep door twee miljoenentransfers'

Club Brugge vertoeft momenteel in Marbella, waar coach Ivan Leko zijn troepen klaarstoomt voor de ...

669
669
Hans Vanaken verovert ook naast het veld alle harten

Hans Vanaken is al jaren een vaste waarde bij Club Brugge. Niet alleen met zijn voeten, maar ook met ...

260
260
City sputtert in 2026: Chelsea steelt punt in 94ste minuut

De eerste grote Premier League-topper van het nieuwe kalenderjaar heeft geen winnaar opgeleverd. ...

63
63
'Wending Anderlecht: onverwachte aanwinst op radar'

RSC Anderlecht wil zich in januari verzekeren van enkele gerichte aanwinsten. Op de verlanglijst ...

515
515

Meer sportnieuws