Ajax-fiasco dreigt voor Club Brugge

door
Ajax-fiasco dreigt voor Club Brugge

Scott Parker in, Alfred Schreuder out? Het plan van Club Brugge is om de Nederlandse coach terug te halen naar het Jan Breydelstadion, terwijl Schreuder ook zelf bereid is om terug te keren naar Brugge. De duur van het contract is nog een struikelblok, maar vooral de timing is niet ideaal. Schreuder heeft er namelijk een erg lastige periode opzitten bij Ajax, waar hij eind januari pijnlijk op de keien werd gezet. De fans smeekten om zijn ontslag, de spelers waren hem kotsbeu, en het bestuur was zwaar ontevreden. Niet élke situatie kan hij ombuigen in een succesverhaal.


DE MONSTERKLUS VAN SCHREUDER

Ajax was verwend na 4,5 jaar onder Erik ten Hag. Hij zette nieuwe torenhoge standaarden bij Ajax, zowel op het Nederlandse als het Europees niveau. De Amsterdammers raakten stilaan gewend aan titels en glorieuze Champions League campagnes. Door het grote succes bij Ajax vertrok ten Hag eind vorig seizoen naar Manchester United, en als zijn opvolger werd een oude bekende aangesteld. Alfred Schreuder, de kampioenenmaker van Club Brugge die voorheen nog de assistent-coach was van ten Hag bij Ajax. Schreuder kende het reilen en het zeilen van de Nederlandse topclub dus erg goed, en dat was net zijn grote voordeel om de job te krijgen.



Erik ten Hag beschreef het werken bij Ajax al eens als ‘dansen op een vulkaan’. Algemeen Dagblad omschrijft de sfeer bij Ajax als “een wespennest.” En naast die complexe, uitdagende en explosieve sfeer bij de club, moeten er uiteraard ook resultaten geboekt worden. Het liefst nog met mooi en dominant voetbal, waarbij de tegenstander met veel technisch vernuft van het veld wordt gespeeld. Géén realistisch en resultaatgericht voetbal zoals bij Club Brugge. Alfred Schreuder moest dus een loodzware erfenis dragen van succescoach ten Hag en er wachtte hem bijgevolg “een monsterklus”, dixit De Telegraaf.

ZO SNEL MOGELIJK OPROTTEN

Alfred Schreuder startte verschroeiend aan zijn avontuur bij Ajax, maar al snel trad het verval in bij de Nederlandse topclub. De hoogspanning werd zichtbaar en voelbaar, en de druk nam wekelijks toe op Schreuder. Fluitconcerten waren zijn deel, net als het feit dat de supporters in de tribunes luidkeels om zijn ontslag schreeuwden. In de laatste weken onder Schreuder zwaaiden de fans zelfs met witte zakdoeken, om hem te laten weten om zo snel mogelijk op te rotten. De historische 6-1 nederlaag tegen Napoli in Champions League in november als katalysator.



In Italië lieten de spelers elkaar vallen als een baksteen en hing het elftal als los zand aan elkaar. Sindsdien staken onderlinge irritaties en verdeeldheid de kop op bij de spelers. Het hielp ook niet dat Alfred Schreuder maandenlang op zoek was naar de juiste tactiek, die hij uiteindelijk ook nooit gevonden heeft. Schreuder varieerde in opstellingen, tactieken, en spelers, maar hij vond nooit de succesformule. De balans tussen aanvallen en verdedigingen was nooit in evenwicht. Hij twijfelde vaak, ook openlijk. Ajax won dan ook geen enkele topwedstrijd onder de schipperende coach.

SABOTAGE ONDER DE SPELERS

Alfred Schreuder communiceerde moeizaam en ook niet erg handig met zijn spelers. Hij hield afstand van de groep en hij liet de veldtrainingen vaak over aan zijn assistenten. Schreuder fungeerde meer een manager, maar wel eentje die amper greep had op zijn spelers. Hij voelde bijvoorbeeld niet goed aan wanneer een (gepasseerde) speler nood had aan een uitgebreid gesprek. Maar vooral op het tactisch vlak vielen zijn richtlijnen niet goed in de selectie. De spelers wisten vaak niet wat er van hen verwacht werd. Logisch, gezien de vele position switches, tactische onbeslistheid en variatie in de opstellingen.



Alfred Schreuder maakte zich ook niet erg populair door het clubicoon Daley Blind naar de uitgang te forceren bij Ajax. Schreuder degradeerde de Oranje-international van belangrijke basisspeler tot bankzitter en beide heren onderhielden op z’n zachtst uitgedrukt geen al te beste relatie. Blind werd zelfs van sabotage beticht toen hij op een dramatische wijze inviel tegen Emmen. De verdediger bakte er toen bitter weinig van en Rafael Van der Vaart claimde in Studio Voetbal zelfs dat Blind de ploeg saboteerde. “Ik denk dat sommige spelers de tweede helft gesaboteerd hebben. Daar leek het op. Ik zag een blik in de ogen van Daley Blind … Die is zó boos, die loopt geen seconde meer voor Schreuder.”

SCHREUDER BEMOEIT ZICH MET TRANSFERS

Alfred Schreuder presteerde dus duidelijk onder de verwachtingen bij Ajax, maar hij werd ook niet geholpen door het dramatisch aankoopbeleid van de club. Marc Overmars stapte begin 2022 op vanwege grensoverschrijdend gedrag en sindsdien is het Amsterdamse schip stuurloos op de transfermarkt. Eigenlijk kreeg Schreuder een ondankbare taak bij Ajax want hij zag een half elftal vertrekken, en dat waren niet van de minste, terwijl hun matige vervangers allerminst van hetzelfde niveau waren.



De verkoop van Sébastian Haller, Lisandro Martinez, Ryan Gravenberch en Anthony bracht de clubkas ruim 200 miljoen euro op, een aardig potje waarmee elke club mooie zaken kan verwezenlijken op de transfermarkt. Maar Ajax heeft geen opvolger voor voetbaldirecteur Marc Overmars, waardoor Schreuder en zijn zaakwaarnemer zich zelfs moesten bemoeien bij (sommige) inkomende transfers. Erik ten Hag onderhield altijd korte lijnen met Overmars, maar Schreuder was intern dus aangewezen op eerder onervaren technische mensen, die slagkracht tekort komen aan de onderhandelingstafel.

LEES OOK: 'Droomtransfer in de maak: Barça wil kandidaat-Duivel'

Schreuder is de ideale coach voor Club Brugge

Meest recent

Geen transfers voor Foket en Rits: één man in de wolken

Bij Anderlecht zullen ze met gemengde gevoelens terugblikken op de wintermercato. Op het eerste ...

29
29
'Kompany lacht tanden bloot: Bayern slaat slag bij PSG'

Vincent Kompany is goed op weg om Bayern München een boerenjaar te bezorgen. In de Bundesliga ...

16
16
'Fink stuurt Anderlecht wandelen: echte reden onthuld'

Bij Anderlecht wordt het maar niet rustig. Nadat er de voorbije maanden nog maar eens een ...

378
378
KV Mechelen slaat voor tweede keer in twee dagen toe

KV Mechelen is nog volop verwikkeld in de strijd om de top zes, maar desondanks maken ze Achter de ...

29
29
Lommel kondigt achtste(!) uitleenbeurt in 5,5 jaar aan

Lommel prijkt na 22 speeldagen op een knappe vierde plaats in de Challenger Pro League en mag nog ...

14
14
'Vandevoordt door concurrent bij Duivels verlost van bank'

Maarten Vandevoordt maakt intussen al iets meer dan een jaar vast deel uit van de kern van de Rode ...

60
60
'Anderlecht baalt: gedroomde coach haakt af'

Anderlecht belandde de voorbije weken nog maar eens in een crisis. Na een twee op vijftien in de ...

388
388
TRANSFERUURTJE: 'Genk casht op Oh, eerste zomertransfer Club'

De winterse transfercarrousel is afgerond. Ploegen in binnen- en buitenland hebben op Transfer ...

89
89
‘Halve Belg Sacha Boey maakt alsnog knaltransfer'

De Turkse wintermercato is nog even open en daar profiteren de clubs optimaal van. Fenerbahçe ...

39
39
Smets doet boekje open: Fink naar Anderlecht?

Matte Smets kon afgelopen wintermercato naar Duitsland. Wolfsburg had 19 miljoen euro over voor de ...

366
366
Rampscenario Dams in Saudi-Arabië: "Verhaal is over"

Matteo Dams kwam bij PSV snel op de voorgrond. Het jeugdproduct van Royal Antwerp FC brak volledig ...

129
129
Oosting stuurt duidelijk signaal over toekomst Janssen

Toen Joseph Oosting overnam bij Antwerp, stond de Great Old in de kelder van het klassement. ...

147
147
Harde kern Anderlecht grijpt in en haalt uit naar spelers

Anderlecht hoopt om 20u30 een eerste stap richting de bekerfinale te zetten. Daarvoor zal het wel ...

304
304
'Ajax stelt keiharde eis voor transfer Godts'

Voor Ajax lijkt de titel in Nederland nu al een utopie, want de achterstand op leider PSV bedraagt ...

87
87
'KV Mechelen beslist: eerste zomervertrekker bekend'

Bij KV Mechelen dromen ze nog steeds van de Champions' Play-Off, maar na een matige drie op vijftien ...

117
117
'Chelsea wijzigt transferkoers met gevolg voor Penders'

Anderhalf jaar geleden zorgde Mike Penders voor grote verbazing. De jonge doelman verkaste voor maar ...

165
165
Dubbel gevoel bij Charleroi: "Top zes of bekerfinale?"

De strijd om de bekerfinale ligt nog steeds helemaal open. De eerste heenwedstrijd van de halve ...

37
37
Van Damme ziet één grote transferfout bij Antwerp

Royal Antwerp FC moet RSC Anderlecht uitschakelen in de Croky Cup. De Great Old heeft immers weinig ...

200
200
Deschacht legt de vinger op open RSCA-wonde

RSC Anderlecht moet vandaag aan de bak tegen Royal Antwerp FC. Een zéér belangrijk ...

232
232
PSV zorgt voor 'paniek' in Nederland na demonstratie

In Nederland lijken ze toch wel een probleem te hebben. Daar is er één club die ver ...

86
86
‘Keiharde beslissing: Club Brugge zet speler bij huisvuil’

Wat begon als een statement-transfer, is uitgegroeid tot een dossier vol blessures en twijfel. Na ...

1198
1198
Smets wijst miljoenenbod af: “Genk primeert”

KRC Genk verkocht Hyeon-gyu Oh voor 14 miljoen euro aan Besiktas. De Limburgers hadden ook Matte ...

147
147
Vanhaezebrouck naar Anderlecht? Niet zolang hij daar zit

Anderlecht moet opnieuw op zoek naar een trainer na het vertrek van Besnik Hasi. In de HLN-podcast ...

363
363
'Anderlecht praat na Fink met tweede coach'

RSC Anderlecht is intensief bezig met de zoektocht naar een opvolger voor Besnik Hasi. De ...

421
421
Janssen ziet Antwerp-diamant ontploffen

Bij Royal Antwerp FC moeten ze de kaart van de jeugd trekken. Er is amper geld voor heel stevige ...

292
292

Meer sportnieuws