Ajax-fiasco dreigt voor Club Brugge

door
Ajax-fiasco dreigt voor Club Brugge

Scott Parker in, Alfred Schreuder out? Het plan van Club Brugge is om de Nederlandse coach terug te halen naar het Jan Breydelstadion, terwijl Schreuder ook zelf bereid is om terug te keren naar Brugge. De duur van het contract is nog een struikelblok, maar vooral de timing is niet ideaal. Schreuder heeft er namelijk een erg lastige periode opzitten bij Ajax, waar hij eind januari pijnlijk op de keien werd gezet. De fans smeekten om zijn ontslag, de spelers waren hem kotsbeu, en het bestuur was zwaar ontevreden. Niet élke situatie kan hij ombuigen in een succesverhaal.


DE MONSTERKLUS VAN SCHREUDER

Ajax was verwend na 4,5 jaar onder Erik ten Hag. Hij zette nieuwe torenhoge standaarden bij Ajax, zowel op het Nederlandse als het Europees niveau. De Amsterdammers raakten stilaan gewend aan titels en glorieuze Champions League campagnes. Door het grote succes bij Ajax vertrok ten Hag eind vorig seizoen naar Manchester United, en als zijn opvolger werd een oude bekende aangesteld. Alfred Schreuder, de kampioenenmaker van Club Brugge die voorheen nog de assistent-coach was van ten Hag bij Ajax. Schreuder kende het reilen en het zeilen van de Nederlandse topclub dus erg goed, en dat was net zijn grote voordeel om de job te krijgen.



Erik ten Hag beschreef het werken bij Ajax al eens als ‘dansen op een vulkaan’. Algemeen Dagblad omschrijft de sfeer bij Ajax als “een wespennest.” En naast die complexe, uitdagende en explosieve sfeer bij de club, moeten er uiteraard ook resultaten geboekt worden. Het liefst nog met mooi en dominant voetbal, waarbij de tegenstander met veel technisch vernuft van het veld wordt gespeeld. Géén realistisch en resultaatgericht voetbal zoals bij Club Brugge. Alfred Schreuder moest dus een loodzware erfenis dragen van succescoach ten Hag en er wachtte hem bijgevolg “een monsterklus”, dixit De Telegraaf.

ZO SNEL MOGELIJK OPROTTEN

Alfred Schreuder startte verschroeiend aan zijn avontuur bij Ajax, maar al snel trad het verval in bij de Nederlandse topclub. De hoogspanning werd zichtbaar en voelbaar, en de druk nam wekelijks toe op Schreuder. Fluitconcerten waren zijn deel, net als het feit dat de supporters in de tribunes luidkeels om zijn ontslag schreeuwden. In de laatste weken onder Schreuder zwaaiden de fans zelfs met witte zakdoeken, om hem te laten weten om zo snel mogelijk op te rotten. De historische 6-1 nederlaag tegen Napoli in Champions League in november als katalysator.



In Italië lieten de spelers elkaar vallen als een baksteen en hing het elftal als los zand aan elkaar. Sindsdien staken onderlinge irritaties en verdeeldheid de kop op bij de spelers. Het hielp ook niet dat Alfred Schreuder maandenlang op zoek was naar de juiste tactiek, die hij uiteindelijk ook nooit gevonden heeft. Schreuder varieerde in opstellingen, tactieken, en spelers, maar hij vond nooit de succesformule. De balans tussen aanvallen en verdedigingen was nooit in evenwicht. Hij twijfelde vaak, ook openlijk. Ajax won dan ook geen enkele topwedstrijd onder de schipperende coach.

SABOTAGE ONDER DE SPELERS

Alfred Schreuder communiceerde moeizaam en ook niet erg handig met zijn spelers. Hij hield afstand van de groep en hij liet de veldtrainingen vaak over aan zijn assistenten. Schreuder fungeerde meer een manager, maar wel eentje die amper greep had op zijn spelers. Hij voelde bijvoorbeeld niet goed aan wanneer een (gepasseerde) speler nood had aan een uitgebreid gesprek. Maar vooral op het tactisch vlak vielen zijn richtlijnen niet goed in de selectie. De spelers wisten vaak niet wat er van hen verwacht werd. Logisch, gezien de vele position switches, tactische onbeslistheid en variatie in de opstellingen.



Alfred Schreuder maakte zich ook niet erg populair door het clubicoon Daley Blind naar de uitgang te forceren bij Ajax. Schreuder degradeerde de Oranje-international van belangrijke basisspeler tot bankzitter en beide heren onderhielden op z’n zachtst uitgedrukt geen al te beste relatie. Blind werd zelfs van sabotage beticht toen hij op een dramatische wijze inviel tegen Emmen. De verdediger bakte er toen bitter weinig van en Rafael Van der Vaart claimde in Studio Voetbal zelfs dat Blind de ploeg saboteerde. “Ik denk dat sommige spelers de tweede helft gesaboteerd hebben. Daar leek het op. Ik zag een blik in de ogen van Daley Blind … Die is zó boos, die loopt geen seconde meer voor Schreuder.”

SCHREUDER BEMOEIT ZICH MET TRANSFERS

Alfred Schreuder presteerde dus duidelijk onder de verwachtingen bij Ajax, maar hij werd ook niet geholpen door het dramatisch aankoopbeleid van de club. Marc Overmars stapte begin 2022 op vanwege grensoverschrijdend gedrag en sindsdien is het Amsterdamse schip stuurloos op de transfermarkt. Eigenlijk kreeg Schreuder een ondankbare taak bij Ajax want hij zag een half elftal vertrekken, en dat waren niet van de minste, terwijl hun matige vervangers allerminst van hetzelfde niveau waren.



De verkoop van Sébastian Haller, Lisandro Martinez, Ryan Gravenberch en Anthony bracht de clubkas ruim 200 miljoen euro op, een aardig potje waarmee elke club mooie zaken kan verwezenlijken op de transfermarkt. Maar Ajax heeft geen opvolger voor voetbaldirecteur Marc Overmars, waardoor Schreuder en zijn zaakwaarnemer zich zelfs moesten bemoeien bij (sommige) inkomende transfers. Erik ten Hag onderhield altijd korte lijnen met Overmars, maar Schreuder was intern dus aangewezen op eerder onervaren technische mensen, die slagkracht tekort komen aan de onderhandelingstafel.

LEES OOK: UCL: Ajax buigt nieuwe afgang om, slechte zaak Belgische clubs

Schreuder is de ideale coach voor Club Brugge

Meest recent

Defour streng: "Het failliet van de Jupiler Pro League"

Bij Standard kunnen ze het zelf amper geloven, maar ze staan wel knap zesde. Play-Off 1 is ...

8
8
Zorgt DAZN voor enorm JPL-probleem in januari?

DAZN stuurt veel mails als het maandabonnement nog niet is verlengd, maar zelf betalen ze de clubs ...

21
21
'Standard mikt zeer hoog en droomt van monstersom'

Standard hoopt dat het tegen komende zomer toch een nieuwe eigenaar kan voorstellen. Dat lange ...

60
60
'Anderlecht en KV Mechelen vechten om WK-ganger'

De wintermercato staat voor de deur en de geruchtenmolen draait steeds luider. De Belgische clubs ...

57
57
'Club Brugge mag plots dromen van 5 miljoen euro bonus'

Club Brugge is financieel de sterkste ploeg in België. De Bruggelingen kunnen komende zomer ...

144
144
'Anderlecht ontvangt waanzinnige financiële meevaller'

Bij RSC Anderlecht hopen ze dat er in 2026 een bonus uit de bus valt, zoals het in het verleden ...

191
191
‘AA Gent en Club Brugge op ramkoers: oorlog barst los’

De overstap van Ivan Leko naar Club Brugge is geen simpele ruzie, maar een breuk in vertrouwen. In ...

501
501
‘Transferoffensief Westerlo: in- en uitgaande topdeals?’

Bij KVC Westerlo mag er in januari wel wat worden verwacht. De Kemphanen gaan mogelijk in- en ...

29
29
Fink out? El Ouahdi komt met héél duidelijke boodschap

KRC Genk verloor met 1-0 van FC Midtjylland. Een nederlaag die de sluimerende crisis alleen maar ...

176
176
'Khalaili verlaat Union, Nederlandse sensatie als vervanger‘

Union SG heeft een neus voor (onbekend) talent. De Brusselaars zijn uiteraard volop bezig met het ...

58
58
'Ontslag Hayen: Verhaeghe stevig uit de bocht'

Het ontslag van Nicky Hayen blijft nazinderen bij Club Brugge. De fans keerden zich tegen het ...

747
747
'Na De Cat volgende topdossier voor Anderlecht: 30 miljoen'

Bij RSC Anderlecht moeten ze in 2026 spelers verkopen, wat bij elke Belgische club het geval is. ...

288
288
Grote schlemiel bij Genk: "Heel slecht van mijn kant"

KRC Genk raakt voorlopig niet weg uit de hoek waar de klappen vallen. Donderdag verloren de ...

117
117
Hoogspanning in Genk: Fink beantwoordt ontslag-vragen

Het beloven spannende dagen te worden bij KRC Genk. Donderdagavond incasseerden de Limburgers op het ...

151
151
Vuurwerk verzekerd: spelers krijgen pittige Leko-waarschuwing

Ivan Leko is begonnen aan zijn tweede ambtstermijn als hoofdcoach van Club Brugge. De Kroaat werd ...

366
366
UEL/UECL: Tielemans grote matchwinnaar, horror-avond Engels

In de Europa League heeft Youri Tielemans zijn goede vorm bij Aston Villa nog eens geetalleerd. Met ...

51
51
'Belletje in januari: Bayern pleziert Kompany met toptransfer'

Nog twee matchen te gaan en de winterstop gaat van start voor Vincent Kompany en zijn troepen bij ...

129
129
Nieuwe onthullingen Hayen-ontslag: oude bekende doet boekje open

Club Brugge zorgde deze week voor een heuse schokgolf met zijn veelbesproken trainerswissel. De ...

1725
1725
Over en uit voor Fink? Genk-spelers maken statement

Hoe lang houdt Thorsten Fink het hoofd nog boven water bij KRC Genk? Na de nederlaag van donderdag ...

566
566
"Anders wordt het moeilijk" - Leko krijgt heldere taak bij Club

Ivan Leko maakte deze week zijn grote rentree als hoofdcoach van Club Brugge. De Kroaat werd maandag ...

627
627
UEL/UECL: pijnlijke avond Ligue 1-Belgen, ruime zege Martens

Donderdagavond stond in de Europa en Conference League de laatste speeldag van 2025 op het ...

21
21
Job Fink aan zijden draadje: Genk verliest ook in Europa

KRC Genk heeft donderdagavond zijn derde pijnlijke nederlaag op amper één week tijd ...

222
222
Verstraete onthult: déze woorden deden Dean door lint gaan

Rik De Mil is sinds woensdag de nieuwe coach van AA Gent. Het wordt onder meer uitkijken naar welke ...

478
478
‘Anderlecht in extase: 'GO' voor nieuwe goalmachine’

In het hoofd van Anderlecht-fans is hij nu al de nieuwe Haaland. Maar wat als die mooie droom gewoon ...

355
355
Leko trekt eerste conclusie na verloren Club-debuut

Ivan Leko heeft zijn officiële comeback als hoofdtrainer van Club Brugge gemaakt. Dat deed hij ...

301
301

Meer sportnieuws