Deila treedt in de voetsporen van Kompany

door
Deila treedt in de voetsporen van Kompany

Standard en RSC Anderlecht spelen al enkele jaren niet meer mee voor de landstitel. Wanbeleid uit het verleden zorgde voor financiële putten. RSCA leek onder Vincent Kompany op de weg terug naar de top, maar die werd abrupt afgebroken. Standard heeft met Ronny Deila zijn leider wel nog aan boord. Er zijn de nodige gelijkenissen tussen de twee, die als gegoten pasten/passen bij het DNA van Standard en RSCA. 


Het eerste jaar met Vincent Kompany als officiële coach was zeker niet makkelijk, aangezien Paars-Wit zeker geen sterke kern had. Toch eindigde Kompany in zijn officiële debuutjaar als trainer derde in de reguliere competitie en vierde na de play-offs. Een jaar later werd beter gedaan met een derde plaats in de reguliere competitie en de play-offs, plus een bekerfinale.

Bij Standard doet Deila het best goed. Het bekeravontuur was geen groot succes, maar Standard staat op een zesde plaats op twee punten van nummer vier Club Brugge. De Noor moet het net als Kompany doen met een niet al te sterke spelerskern. We trokken enkele paralellen bij het eerste jaar van Kompany en Deila bij hun clubs.



Beste spelers weg

Kompany zag voor en tijdens dat seizoen zijn beste spelers vertrekken. Hijzelf stopte, Nacer Chadli vertrok en vooral het vertrek van Jérémy Doku was een grote domper. Daardoor moest de coach van Anderlecht toen zwaar puzzelen met vooral huurlingen. Anderlecht had amper geld en kon maar voor 4,5 miljoen euro aan spelers kopen. Deila zit in hetzelfde schuitje. Financieel zijn er de nodige problemen in de Vurige Stede en hij zag met Nicolas Raskin en Selim Amallah zijn beste spelers vertrekken. Echt veel geld voor versterking was er niet in de zomer en in januari, met 5,4 miljoen euro aan geïnvesteerde transfergelden.

Beste transfer via de coach

Kompany wist via zijn netwerk Lukas Nmecha op huurbasis naar Anderlecht te halen. De spits was een schot in de roos en groeide uit tot één van de beste spitsen in België. Jammer genoeg werd hij gehuurd zonder aankoopoptie en had RSCA niet de middelen om hem nadien over te nemen. Deila wist Philip Zinckernagel, die hij nog kende uit de Noorse competitie, naar de Vurige Stede te halen. De Deense aanvallende middenvelder is een absolute meerwaarde voor Standard en de Belgische competitie. Maar ook hier is er het feit dat Standard geen aankoopoptie heeft. De Deen houden zal financieel zéér moeilijk worden.



Indrukwekkend in topmatchen

Anderlecht was in de reguliere competitie in het eerste jaar onder Kompany bijzonder sterk in toppers. Tegen Club Brugge, KRC Genk, Standard, Antwerp en AA Gent boekte het een knappe 21 op 30. De ploeg miste echter de kwaliteit om zelf het spel te maken tegen kleinere ploegen, waar het regelmatig punten verloor. Standard is hetzelfde verhaal. Pover in de kleine matchen, goed in de topwedstrijden. Tegen Union SG, Anderlecht, Club Brugge, KRC Genk, AA Gent en Antwerp wisten ze tot op heden 14 op 27 te halen. Vooral de thuiswedstrijden tegen Club, Antwerp en RSCA en de uitmatch op Union waren indrukwekkend.

Eigen jeugd

Kompany moest de eigen jeugd kansen geven. In dat seizoen maakten spelers als Lucas Lissens, Anouar Ait El Hadj, Killian Sardella, Hannes Delcroix, Zeno Debast, Marco Kana, Yari Verschaeren, Francis Amuzu, Sambi Lokonga, Mario Stroeykens, Jérémy Doku en Antoine Colassin minuten. De ene uiteraard al wat meer dan de andere. Deila doet dit seizoen hetzelfde met spelers van de eigen academie zoals Nathan Ngoy, Alexandro Calut, Lucas Noubi, Cihan Canak, William Balikwisha, Rayan Berberi en Leandre Kuavita.



Spelers nadien op lager niveau

De spelerskern van Anderlecht liep toen niet over van kwaliteit, dat bewees hun parcours achteraf. Timon Wellenreuther (Feyenoord, tweede keeper), Bogdan Mikhalychenko (Shakhtar Donetsk), Elias Cobbaut (Parma), Matt Miazga (Cincinatti), Michael Murillo, Josh Cullen (Burnley), Sambi Lokonga (Crystal Palace), Yari Verschaeren, Lukas Nmecha (Wolfsburg), Francis Amuzu en Anouar Ait El Hadj (KRC Genk) waren vaak de basispionnen. Vooral Lokonga en Nmecha waren toen de absolute smaakmakers die de ploeg bij de hand namen.

Invallers (waarvan er in januari een aantal van de hand werden gedaan) als Kemar Lawrence (Minnesota United), Adrien Trebel, Majeed Ashimeru, Percy Tau (Al-Ahly), Paul Mukairu (bankzitter FC Kopenhagen), Mo Dauda (Tenerife), Mustapha Bundu (FC Andorra), Antoine Colassin (Heerenveen), Zakaria Bakkali (RKC), Luka Adzic (Cucaricki), Warner Hahn (Kyota Sanga), Michel Vlap (Twente), Peter Zulj (Changchun Yatai), Ognjen Vranjes (Hatayspor), Derrick Luckassen (Maccabi Tel Aviv), Jacob Bruun-Larsen (bankzitter Hoffenheim) en Abdoulay Diaby (Al-Ittihad) wisten zich nadien niet bepaald door te zetten. Daarnaast maakten zeer jonge knapen als Bart Verbruggen, Lucas Lissens, Marco Kana, Killian Sardella, Zeno Debast, Mario Stroeykens en Kristian Arnstad deel uit van de A-kern. Dat seizoen had Kompany ook de pech dat sterkhouders als Hendrik Van Crombrugge en Hannes Delcroix maandenlang buiten strijd waren en het grootste deel van het seizoen misten.

Bij Standard is dat nog afwachten, maar we denken niet dat spelers als Noë Dussenne, Jacob Laursen, Filippo Melegoni, Osher Davida, Renaud Emond, Stipe Perica & co op termijn hoger zullen spelen dan de Rouches.

CR

LEES OOK: Jan Mulder breekt de stilte: "Het wordt een martelgang"

Gaat Deila net als Kompany snel een mooie transfer versieren?

Meest recent

"Irritant" - Club Brugge-steunpilaar keihard aangepakt

Club Brugge heeft woensdagavond een flinke tik te verwerken gekregen in de Champions League. Op het ...

13
13
Antwerp in de penarie: "Iedereen in het voetbal wist het"

Slechts enkele dagen na het ontslag van Stef Wils, heeft Antwerp FC zijn nieuwe trainer beet. Zo ...

90
90
Ook politiek bindt strijd aan met DAZN: "Schandalig!"

Het Belgische voetbal davert sinds enkele dagen op zijn grondvesten. Rechtenhouder DAZN besloot ...

99
99
UEL/UECL: Tielemans en Meunier goud waard, pijnlijke avond Feyenoord

In de Europa en Conference League hebben de vroege wedstrijden wisselend succes opgeleverd voor de ...

26
26
Union of Club? 'Slechts één Belgische ploeg door in UCL'

De League Phase van de Champions League is inmiddels alweer vijf speeldagen ver. De twee Belgische ...

141
141
Grote rentree in basiself, Fink slachtoffert titularis

In de Europa League staat KRC Genk donderdagavond voor een belangrijke wedstrijd. Op eigen veld ...

31
31
'Portugese afgang heeft gevolgen: Club vliegt mercato op'

Club Brugge is in de Champions League stevig op zijn limieten gebotst. Op het veld van Sporting CP ...

619
619
Kompany moet brandje blussen: "Hij was een ramp"

De ongeslagen reeks van Bayern München dit seizoen is ten einde gekomen. Arsenal FC wist de ...

89
89
Loting WK-groepsfase: oplawaai Rode Duivels dreigt

Binnen anderhalve week is het zover, dan wordt geloot voor de groepsfase van het WK 2026. De Rode ...

278
278
Belgisch voetbal in verval: oorzaak gevonden voor DAZN-explosie?

Het Belgische clubvoetbal kreeg deze week een heuse klap te verwerken, zo besloot DAZN om het ...

330
330
Club-smaakmaker krijgt volle laag: "Geen dribbel lukte"

Na de vorige speeldag in de League Phase van de Champions League vertoefde Club Brugge nog in de ...

449
449
'Antwerp compleet het noorden kwijt met nieuwe coach'

Nauwelijks was Stef Wils buiten, of de naam van Joseph Oosting lag al op tafel – en nu dreigt ...

352
352
'Anderlecht mist sterkhouder: Hasi overweegt verrassing'

RSC Anderlecht deelde donderdag slecht nieuws uit de ziekenboeg, want César Huerta ligt nog ...

321
321
Jan Mulder breekt de stilte: "Het wordt een martelgang"

Jan Mulder veroverde jarenlang de harten van veel kijkers op televisie in Vlaanderen. En toen kwam ...

461
461
DAZN spreekt klare taal over uitzendingen speeldag 16

Na de abrupte breuk tussen DAZN en de Pro League, die intussen al naar de rechtbank trok, was de ...

390
390
Hayen vreest rampscenario: noodoplossing bij Club Brugge?

Club Brugge ging woensdag met de billen bloot in Lissabon. Bovenop de kansloze 3-0 nederlaag tegen ...

425
425
Fink hakt knopen door: twee wijzigingen bij KRC Genk?

KRC Genk heeft weinig tijd om stil te staan bij de nederlaag tegen KV Mechelen, want in de Europa ...

147
147
Ruben Van Gucht slaat VRT met absolute verstomming

Ruben Van Gucht nam gisteren afscheid van De Slimste Mens tijdens zijn vijfde passage in het ...

222
222
Witte rook op de Bosuil: Antwerp stelt opvolger Wils voor

De nederlaag tegen Dender bleek de druppel teveel voor Stef Wils, die meteen nadien bedankt werd ...

122
122
Pro League houdt adem in: Belgisch voetbal van de buis?

Na een maandenlange patstelling trok DAZN dinsdag abrupt de stekker uit het tv-contract. Het ...

352
352
Anderlecht bevestigt opdoffer: sterkhouder lange tijd out

Anderlecht maakte de laatste weken een stevige opmars. Met een negen op negen tegen KV Mechelen, ...

173
173
Hein geeft Hayen wijze raad: "Al de tweede keer"

Het werd deze keer geen feest in de Champions League voor Club Brugge. Alle euforie na het knappe ...

226
226
'Club Brugge en Union kruisen degens bij voetbalbond'

Het heeft er alle schijn van dat de titelstrijd dit seizoen opnieuw een duel zal worden tussen Union ...

190
190
'Real Madrid plant Haaland-bom: op één voorwaarde'

Er staat dit seizoen weer geen maat op Erling Haaland. De doelpuntenmachine scoorde voor Manchester ...

192
192
'Genk mengt zich in strijd om peperdure goalgetter'

KRC Genk gaat donderdagavond op zoek naar een nieuw resultaat in de Europa League. Daarvoor zal het ...

549
549

Meer sportnieuws