Deila treedt in de voetsporen van Kompany

159
Deila treedt in de voetsporen van Kompany

Standard en RSC Anderlecht spelen al enkele jaren niet meer mee voor de landstitel. Wanbeleid uit het verleden zorgde voor financiële putten. RSCA leek onder Vincent Kompany op de weg terug naar de top, maar die werd abrupt afgebroken. Standard heeft met Ronny Deila zijn leider wel nog aan boord. Er zijn de nodige gelijkenissen tussen de twee, die als gegoten pasten/passen bij het DNA van Standard en RSCA. 


Het eerste jaar met Vincent Kompany als officiële coach was zeker niet makkelijk, aangezien Paars-Wit zeker geen sterke kern had. Toch eindigde Kompany in zijn officiële debuutjaar als trainer derde in de reguliere competitie en vierde na de play-offs. Een jaar later werd beter gedaan met een derde plaats in de reguliere competitie en de play-offs, plus een bekerfinale.

Bij Standard doet Deila het best goed. Het bekeravontuur was geen groot succes, maar Standard staat op een zesde plaats op twee punten van nummer vier Club Brugge. De Noor moet het net als Kompany doen met een niet al te sterke spelerskern. We trokken enkele paralellen bij het eerste jaar van Kompany en Deila bij hun clubs.



Beste spelers weg

Kompany zag voor en tijdens dat seizoen zijn beste spelers vertrekken. Hijzelf stopte, Nacer Chadli vertrok en vooral het vertrek van Jérémy Doku was een grote domper. Daardoor moest de coach van Anderlecht toen zwaar puzzelen met vooral huurlingen. Anderlecht had amper geld en kon maar voor 4,5 miljoen euro aan spelers kopen. Deila zit in hetzelfde schuitje. Financieel zijn er de nodige problemen in de Vurige Stede en hij zag met Nicolas Raskin en Selim Amallah zijn beste spelers vertrekken. Echt veel geld voor versterking was er niet in de zomer en in januari, met 5,4 miljoen euro aan geïnvesteerde transfergelden.

Beste transfer via de coach

Kompany wist via zijn netwerk Lukas Nmecha op huurbasis naar Anderlecht te halen. De spits was een schot in de roos en groeide uit tot één van de beste spitsen in België. Jammer genoeg werd hij gehuurd zonder aankoopoptie en had RSCA niet de middelen om hem nadien over te nemen. Deila wist Philip Zinckernagel, die hij nog kende uit de Noorse competitie, naar de Vurige Stede te halen. De Deense aanvallende middenvelder is een absolute meerwaarde voor Standard en de Belgische competitie. Maar ook hier is er het feit dat Standard geen aankoopoptie heeft. De Deen houden zal financieel zéér moeilijk worden.



Indrukwekkend in topmatchen

Anderlecht was in de reguliere competitie in het eerste jaar onder Kompany bijzonder sterk in toppers. Tegen Club Brugge, KRC Genk, Standard, Antwerp en AA Gent boekte het een knappe 21 op 30. De ploeg miste echter de kwaliteit om zelf het spel te maken tegen kleinere ploegen, waar het regelmatig punten verloor. Standard is hetzelfde verhaal. Pover in de kleine matchen, goed in de topwedstrijden. Tegen Union SG, Anderlecht, Club Brugge, KRC Genk, AA Gent en Antwerp wisten ze tot op heden 14 op 27 te halen. Vooral de thuiswedstrijden tegen Club, Antwerp en RSCA en de uitmatch op Union waren indrukwekkend.

Eigen jeugd

Kompany moest de eigen jeugd kansen geven. In dat seizoen maakten spelers als Lucas Lissens, Anouar Ait El Hadj, Killian Sardella, Hannes Delcroix, Zeno Debast, Marco Kana, Yari Verschaeren, Francis Amuzu, Sambi Lokonga, Mario Stroeykens, Jérémy Doku en Antoine Colassin minuten. De ene uiteraard al wat meer dan de andere. Deila doet dit seizoen hetzelfde met spelers van de eigen academie zoals Nathan Ngoy, Alexandro Calut, Lucas Noubi, Cihan Canak, William Balikwisha, Rayan Berberi en Leandre Kuavita.



Spelers nadien op lager niveau

De spelerskern van Anderlecht liep toen niet over van kwaliteit, dat bewees hun parcours achteraf. Timon Wellenreuther (Feyenoord, tweede keeper), Bogdan Mikhalychenko (Shakhtar Donetsk), Elias Cobbaut (Parma), Matt Miazga (Cincinatti), Michael Murillo, Josh Cullen (Burnley), Sambi Lokonga (Crystal Palace), Yari Verschaeren, Lukas Nmecha (Wolfsburg), Francis Amuzu en Anouar Ait El Hadj (KRC Genk) waren vaak de basispionnen. Vooral Lokonga en Nmecha waren toen de absolute smaakmakers die de ploeg bij de hand namen.

Invallers (waarvan er in januari een aantal van de hand werden gedaan) als Kemar Lawrence (Minnesota United), Adrien Trebel, Majeed Ashimeru, Percy Tau (Al-Ahly), Paul Mukairu (bankzitter FC Kopenhagen), Mo Dauda (Tenerife), Mustapha Bundu (FC Andorra), Antoine Colassin (Heerenveen), Zakaria Bakkali (RKC), Luka Adzic (Cucaricki), Warner Hahn (Kyota Sanga), Michel Vlap (Twente), Peter Zulj (Changchun Yatai), Ognjen Vranjes (Hatayspor), Derrick Luckassen (Maccabi Tel Aviv), Jacob Bruun-Larsen (bankzitter Hoffenheim) en Abdoulay Diaby (Al-Ittihad) wisten zich nadien niet bepaald door te zetten. Daarnaast maakten zeer jonge knapen als Bart Verbruggen, Lucas Lissens, Marco Kana, Killian Sardella, Zeno Debast, Mario Stroeykens en Kristian Arnstad deel uit van de A-kern. Dat seizoen had Kompany ook de pech dat sterkhouders als Hendrik Van Crombrugge en Hannes Delcroix maandenlang buiten strijd waren en het grootste deel van het seizoen misten.

Bij Standard is dat nog afwachten, maar we denken niet dat spelers als Noë Dussenne, Jacob Laursen, Filippo Melegoni, Osher Davida, Renaud Emond, Stipe Perica & co op termijn hoger zullen spelen dan de Rouches.

CR

LEES OOK: Hugo Broos komt met pikant De Bilde-verhaal: "Halfzat..."

Gaat Deila net als Kompany snel een mooie transfer versieren?

Meest recent

Lierse veegt de nul weg met knappe comeback tegen Patro

Lierse begon zijn seizoen vorige week nog teleurstellend met een pandoering in Virton, maar heeft ...

0
0
'Marseille komt aankloppen voor smaakmaker Standard'

Standard wist vrijdagavond in de tweede helft nog La Louvière van zich af te schudden en ...

3
3
Charleroi verbaast: Ousou duidt grote verschil aan

Na drie speeldagen is er al zeker één ploeg die nog met het maximum van de punten zal ...

4
4
Enorme blamage Tottenham; Inter haalt meteen stevig uit

Ondanks alle investeringen op de zomermercato is Tottenham Hotspur belabberd aan het seizoen in de ...

63
63
9 op 9! Charleroi leider ten koste van pover KV Mechelen

Sporting Charleroi blijft voorlopig maar winnen in het prille seizoen. De Carolo's staan momenteel ...

32
32
‘Leko legt bom onder derby: Club-fans zien het al fout gaan’

Club Brugge trekt met veel vertrouwen naar de Brugse derby, maar Ivan Leko dreigt één ...

516
516
Drie wissels bij Antwerp, Thorup maakt statement met basiself

Antwerp FC is met een perfect rapport aan het nieuwe seizoen begonnen, maar staat zaterdagavond voor ...

95
95
Zulte Waregem mee aan kop: "De perfecte wedstrijd"

Of het lang zal duren valt te betwijfelen, maar momenteel is het Zulte Waregem dat aan de leiding ...

57
57
CPL: Club Nxt goed uit startblokken, eerste nederlaag Beerschot

De beloften van Club Brugge zijn goed aan hun seizoen in de Challenger Pro League begonnen. Zo won ...

80
80
'Saliba krijgt transfer niet cadeau: forse eis Anderlecht'

Het belooft nog een druk einde van de transferperiode te worden bij RSC Anderlecht. Met name aan ...

502
502
IJskoude douche Sels; De Cat toont zich bij debuut

Matz Sels heeft niet te veel plezier beleefd aan de openingsspeeldag in de Premier League. Zijn ...

80
80
Leko maakt selectie bekend: basisdebutant tegen Cercle?

Club Brugge wil zondagavond zijn perfecte competitiestart tot dusver bevestigen. Dan moet het in de ...

368
368
Zulte Waregem haalt hakbijl boven: Beveren krijgt pandoering

Zulte Waregem heeft zaterdagnamiddag flink indruk gemaakt. Op eigen veld maakte Essevee brandhout ...

111
111
Meteen blamage United: Engelsen fileren Lammens en Tielemans

De eerste speeldag van de Premier League heeft meteen een heuse verrassing opgeleverd. Zo won ...

649
649
Thorup bekent kleur: definitieve beslissing in basiself

KRC Genk staat zaterdagavond voor de lastige verplaatsing naar Antwerp FC. Het wordt uitkijken naar ...

361
361
Hugo Broos komt met pikant De Bilde-verhaal: "Halfzat..."

Hugo Broos heeft in een pittig interview teruggeblikt op een oude en blijkbaar nooit helemaal ...

540
540
Friis dik tevreden: Cercle met extra wapen tegen Club

Cercle Brugge is degelijk aan het nieuwe seizoen begon, maar staat zondag wel voor een loodzware ...

351
351
'Extra toptransfer Barça: wereldkampioen vlak voor deadline'

FC Barcelona trapt zondagavond zijn nieuwe seizoen op gang, in La Liga wacht dan een bezoek aan ...

227
227
Extra troeven voor KRC Genk: Thorup onder indruk

KRC Genk wil zaterdagavond zijn eerste punten van het seizoen op verplaatsing veroveren. Maar dat ...

564
564
Marc Coucke pakt door en gooit plots fortuin op tafel

Marc Coucke lijkt momenteel niet te stoppen. Terwijl het bij Anderlecht eindelijk de goede kant ...

266
266
KVM shopt in Eredivisie; Anderlecht legt goudhaantje vast

De Jupiler Pro League draait inmiddels weer op toerental, desondanks zijn de eersteklassers nog ...

189
189
'Club niet te stuiten: volgende recordtransfer al bepaald'

Club Brugge is andermaal bezig met een erg lucratieve transferzomer. Het werd zelfs de eerste ...

1565
1565
Gebrekkig respect en verrassende mol: Broos rekent af met Anderlecht

Hugo Broos heeft op zijn 74ste een indrukwekkende carrière als speler en als trainer achter ...

908
908
'Tielemans slikt: United haalt concurrent van 75 miljoen'

Manchester United hoopt dit seizoen opnieuw mee te strijden voor de prijzen in Engeland en haalde ...

97
97
TRANSFERUURTJE: 'Plotse jackpot Antwerp, nieuwe exodus Anderlecht'

De zomerse transferperiode nadert zijn ontknoping, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

244
244

Meer sportnieuws