Jupiler Pro League likt wonden na desastreus WK

142
Jupiler Pro League likt wonden na desastreus WK

Neen, het WK in Qatar is uiteraard nog lang niet afgelopen. Een pak afgevaardigden uit de Jupiler Pro League volgen het verdere verloop van het toernooi ondertussen evenwel al gewoon opnieuw thuis vanop de bank. Niet alleen voor de Rode Duivels, maar voor heel het Belgisch voetbal in het algemeen werd het zo een editie om vlug weer te vergeten.


Om maar direct met de deur in huis te vallen: 25 spelers uit onze competitie verdedigden de kleuren van hun land in Qatar. Maar liefst 21 van hen keerden inmiddels alweer met lege handen huiswaarts, waarvan tien zonder zelfs maar één minuut achter hun naam. Tenzij hij mag aantreden tegen Spanje en/of Marokko voor een stunt zorgt vervoegt Bilal El Khannouss (KRC Genk) allicht die laatste categorie – in dat geval schiet enkel het Nederlandse duo Noa Lang (Club Brugge) en Vincent Janssen (Antwerp) over. El Khannouss zijn ploegmaat Gerardo Arteaga mocht Mexico helaas niet doorheen de groepsfase proberen te loodsen, Angelo Preciado toonde zich daar bij Ecuador wél voor de hele wereld. Gelukkig beschikt Genk over een optie in zijn aflopend contract, al kiest de koploper straks mogelijk toch eieren voor haar geld. Daarover later meer.

WK ZONDER JPL
Terwijl zijn Antwerpse collega William Pacho de bank warm hield maakte Preciado alleszins bijna drie keer de 90 minuten rond. Samen met Club Brugge-winger Tajon Buchanan (Canada) kwam hij van alle buitenlanders zo veruit het vaakst in actie. Net zoals Charleroi-linkspoot Ali Gholizadeh (Iran) en Toby Alderweireld (Antwerp) waren ze daarin elk goed voor één assist, de enige wapenfeiten uit de JPL op dit WK. Nog bij de Rode Duivels bleef ook Jan Vertonghen (Anderlecht) een vaste kracht in de defensie, Zeno Debast en de Brugse tandem Hans Vanaken en Simon Mignolet daarentegen zaten erbij en keken ernaar. Hetzelfde geldt voor Kamal Sowah bij Ghana, waar Denis Odoi een kwartiertje mocht opdraven. Elisha Owusu (AA Gent) en Eupen-doelman Abdul Nurudeen kwamen er niet aan de bak, net zomin als STVV-sluitstuk Daniel Schmidt (Japan).



Cercle Brugge-spits Ayase Ueda kreeg één helft bij de Comeback Kings van dit toernooi, Samuel Oum Gouet (KV Mechelen) een honderdtal minuten bij Kameroen. Selim Amallah (Standard) stuwde mee Marokko naar de volgende ronde, al bleek zijn plaats in de pikorde gaandeweg wel alsmaar te zakken. Wat de acht vertegenwoordigers van Club Brugge betreft ving Cyle Larin bij Canada tot slot weinig aan met zijn kansen, Andreas Skov Olsen (Denemarken) kon de hoge verwachtingen evenmin echt inlossen. Lang mocht zich van Louis van Gaal nog niet uitleven bij Oranje. Janssen paste daar wél al in de plannen, weliswaar slechts in een bijrol: afwachten of straks nog een beroep wordt gedaan op de spits. Senegal ging alvast ten onder zonder Anderlecht-linksback Moussa N'Diaye, door de blessure van Sadio Mané in allerijl nog bij de selectie gehaald.

GELUK BIJ ONGELUK
Alles opgeteld beleefde de JPL-delegatie geen geslaagd avontuur in Qatar. Een geluk bij een ongeluk? Vooral de ploegen die na nieuwjaar nog actief zijn in Europa vreesden voor de bijkomende belasting van hun WK-gangers. Gezien de drukke kalender en unieke omstandigheden van een wintertoernooi zat de angst voor blessures er goed in. Club Brugge, Anderlecht en AA Gent kunnen echter op hun beide oren slapen, want het merendeel van hun afgezanten heeft amper minuten in de benen. Even werd er loos alarm geslagen omtrent Lang, maar ook van de andere teams hun internationals verzeilde gelukkig niemand in de ziekenboeg. Op 18 december vindt de WK-finale plaats, als een van de enige competities hervat de onze reeds een week later. Tussendoor staat zelfs nog tevens de achtste finale van de Croky Cup op het programma.



Alle beetjes helpen dus om op adem te komen, elk greintje ontspanning is welkom. Neem nu pakweg Club Brugge, dat op 8 januari een zespuntenmatch in Genk voor de boeg heeft. Nu al een cruciale partij in de titelrace, die Carl Hoefkens dankzij de snelle terugkeer van een aantal sleutelfiguren grondiger kan voorbereiden dan vooraf voorzien. Net zoals elders sluiten zij wel pas aan na een korte vakantie, een luxe die ze zich bij een latere uitschakeling wellicht niet hadden kunnen permitteren. Geen extra kilometers op de teller staat trouwens niet zomaar gelijk aan platte rust. Op zowel fysiek als mentaal gebied werd de deelnemers aan het WK geen onderbreking gegund, de afreis naar en oefensessies in de broeierige woestijn gaan nog steeds niet in de koude kleren zitten. Net zomin als de emotionele tik van een teleurstellend toernooi.

GERUST IN JANUARI
Dat het er vandaag reeds opzit is in dat opzicht misschien een opsteker. Jammer voor de Rode Duivels, maar terwijl Club graag Vanaken en Mignolet terug verwelkomt in Westkapelle is Anderlecht er allicht niet rouwig om dat Vertonghen straks alweer neerstrijkt in Neerpede. Op de Bosuil duimt men vooral dat Alderweireld in de terugronde de lijn doortrekt, Janssen kan hopelijk nog wat vertrouwen tanken. Samen met fit blijven – Paars-Wit haalde opgelucht adem omtrent Vertonghen – was dat voor deze anciens de voornaamste prioriteit. Anderen maken dan weer minder kans op een transfer in januari. Ploegen die als de dood waren om hun sterkhouders dan te verliezen kregen geruststellend nieuws. De belangstelling in Skov Olsen wordt er ondanks zijn matige prestaties wel alsmaar concreter op, ook Buchanan wekte heel wat interesse.



Club Brugge mag zich voor beide flankspelers alvast aan de nodige belletjes verwachten, benieuwd of het kan weerstaan aan de miljoenen. De landskampioen heeft de centen alleszins niet echt nodig. Genk en Antwerp zijn evenmin gehaast om de kassa te spijzen, al wrijft de fiere leider zich toch in de handen wat Preciado betreft. Bij een goed bod mag de rechtsachter, die louter dienst doet als stand-in voor de onaantastbare Daniel Muñoz, vermoedelijk vertrekken. In de jacht op de titel willen de Limburgers evenwel bovenal hun goede flow, en dus tevens Wouter Vrancken zijn vaste basiselftal, intact houden. Cashen op linksback Arteaga was daarom sowieso niet aan de orde, op goudhaantje El Khannouss – net als Pacho en N'Diaye opnieuw een waardevolle ervaring rijker – al helemaal niet. Alleen gaat dat verhaal natuurlijk lang niet overal op.

KATER VAN QATAR
Anderlecht hoopte stiekem dat Debast en N'Diaye toch een kans zouden krijgen om zich in de kijker te spelen, AA Gent zag dan weer een gelegenheid om Owusu te slijten verloren gaan. De middenvelder, geen titularis meer, zal de rode boekhouding van de Buffalo's helaas niet meteen opfleuren. Club baalt voornamelijk om Lang, die van alle Blauw-Zwarte aanwezigen in Qatar het nadrukkelijkst aast op een nieuwe uitdaging maar zijn kandidatuur in de topcompetities nog geen kracht kon bijzetten. De alsmaar meer overbodige Larin zal ook in niet veel scouts hun boekje zijn beland. Uiteraard kruisten de mindere goden in ons land, zoals KV Mechelen, STVV en Cercle Brugge, eveneens de vingers dat de marktwaardes van hun WK-pionnen de hoogte zouden inschieten. De vergoeding voor hun deelname kwam overigens ook best handig van pas.



Met uitzondering van Preciado, Skov Olsen en Buchanan, al mogen we ook Amallah en Gholizadeh niet vergeten. Allebei de laatste tijd wat op kant geschoven bij hun Waalse werkgever, de ene nog radicaler dan de andere, maar door hun respectievelijke bondscoaches wél naar waarde geschat. Het sein voor Standard en Charleroi om hen voortaan opnieuw wat vaker te benutten? Of net om vlug poen te scheppen – het contract van Amallah in Sclessin loopt komende zomer af? Hoe dan ook behoren zij tot het selecte kransje spelers uit de JPL die terug kan blikken op een succesvol toernooi, waar in het geval van Amallah zelfs nog een vervolg aan kan worden gebreid. De rest van de WK-gangers keerde echter met een fikse kater terug uit Qatar. Wie draait de knop om, en wie blijft bij de pakken zitten? Het antwoord kennen we vanaf 20 december.

AD

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Club Brugge wil toptalent. Genk strijdt met Gent’

Welke speler uit de JPL verdiende volgens u meer speeltijd op dit WK?

Meest recent

Lukaku boezemt weer angst in: oorlogstaal in Europa

Romelu Lukaku heeft zijn eerste doelpunt bij Fenerbahçe gescoord. Big Rom startte twijfelend ...

4
4
PSG onthult masterplan om Lamine Yamal uit te schakelen

PSG en FC Barcelona slijpen de messen om het tegen elkaar op te nemen in de Champions League. De ...

10
10
Bayern meldt onheilspellend nieuws over Kompany

Vincent Kompany sukkelt met zijn gezondheid bij Bayern München. Tijdens de 6-1 zege tegen RB ...

34
34
Seys verbaast Club Brugge met straffe taal over knaltransfer

Club Brugge verbaasde vorige speeldag vriend en vijand in de Champions League door Internazionale in ...

190
190
Ophef rond Real Madrid na bekentenis: "Besloten om beelden niet te tonen"

Real Madrid stampt dit seizoen ferm tegen de schenen. De formatie van José Mourinho kwam al ...

60
60
Vitor Bruno dumpt talenten: rampscenario Anderlecht

RSC Anderlecht incasseert de ene klap na de andere. In Europa kampt Paars-Wit met een nul op zes en ...

185
185
Thibaut Courtois verrast met primeur over toekomst

Thibaut Courtois is al jarenlang de nummer 1 onder de lat bij Real Madrid. De Belgische goalie wordt ...

69
69
PSG-Barça escaleert al voor aftrap: nachtelijke chaos

PSG en FC Barcelona staan tegenover elkaar namens de Champions League. De twee grootmachten worden ...

89
89
Napoli-bom barst voor De Bruyne: schoktransfer nakend?

Het loopt dit seizoen voor geen meter bij Napoli. En dan wordt er uiteraard meteen naar de coach ...

161
161
TRANSFERUURTJE: ‘Club Brugge wil toptalent. Genk strijdt met Gent’

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

245
245
Club Brugge hoort finaal verdict over Mechele voor RC Lens

Club Brugge kijkt RC Lens recht in de ogen namens de Champions League. Blauw-Zwart stuntte vorige ...

572
572
Alle hens aan dek voor Compper: code rood Antwerp

Royal Antwerp FC zit in de Jupiler Pro League in de hoek waar de klappen vallen. The Great Old won ...

280
280
Europese nachtmerrie dreigt plots voor STVV-supporters

De Europese droom van STVV zorgt voor een opvallend probleem bij de Truiense supporters. De tickets ...

95
95
Erik ten Hag maakt Ronaldo compleet met de grond gelijk

Erik ten Hag was in het verleden de hoofdtrainer van Manchester United. De Nederlander had ook ...

104
104
UEFA zet Infantino op het blok: deadline voor FIFA

De hetze rond Gianni Infantino blijft voortduren. De FIFA-baas wil een nieuw ambtstermijn ...

280
280
Paniek bij Bayern: wat is er aan de hand met Kompany?

Vincent Kompany veroverde heel wat harten sinds zijn aanstelling bij Bayern München. De ...

179
179
Géén Anderlecht: De Cat incasseert enorme mokerslag

Nathan De Cat heeft een flinke tik te verwerken gekregen bij TSG Hoffenheim. De jong Belg viel ...

187
187
Wilmots gecharmeerd: bekertransfer bij Standard in de maak?

Standard heeft zich na enkele tegenvallende resultaten kunnen herpakken in de Croky Cup. De Rouches ...

178
178
Leger topscouts in Jan Breydel: vijftal op Europese radars

In de Champions League staat Club Brugge woensdagavond opnieuw voor een belangrijke wedstrijd. Zo ...

295
295
Kritiek op Croky Cup: drastische verandering op komst?

De 1/16de finales van de Croky Cup zijn achter de rug. Om de publieke belangstelling aan te wakkeren ...

629
629
'Nervositeit bij Anderlecht: grote irritatie in bestuurskamer'

RSC Anderlecht staat deze week voor cruciale duels tegen Jagiellonia Bialystok en AA Gent. Het kan ...

473
473
'Comeback Conte: opzienbarende trainerswissel nabij'

Manchester United liet afgelopen weekend andermaal punten liggen in de Premier League. Stilaan komt ...

270
270
Happy Hour in gevaar? Van Gucht opent vol de aanval

Ruben Van Gucht heeft er met Happy Hour een opvallend avontuur bij, maar het nieuwe VTM-programma ...

44
44
Champions League op TV: hier kijk je PSG-Barça en Club-Lens

De derde speeldag in de League Phase van de Champions League wordt deze week afgewerkt. En er staan ...

118
118
‘PSG schrikt: droomclub maakt einde aan avontuur Godts’

Mika Godts zit nog maar enkele maanden bij PSG, maar zijn Parijse avontuur kan sneller voorbij zijn ...

969
969

Meer sportnieuws