Martinez verlaat België met slaande deuren

2834
Martinez verlaat België met slaande deuren

"Laat ons na donderdag de balans opmaken en zien of dit het einde van een cyclus is", aldus Roberto Martinez voor de match van de waarheid tegen Kroatië. Het antwoord bleek helaas 'ja<’ te zijn. Exit de bondscoach dus, die het WK in Qatar naar eigen zeggen met opgeheven hoofd verliet. Zijn aftocht in Tubeke daarentegen gaat met slaande deuren gepaard. De kroniek van een aangekondigd 'ontslag'.


Niet letterlijk natuurlijk, want de eeuwige gentleman is nu eenmaal niet het type om plots met modder te gooien. Dat laat hij liever over aan zijn Belgische zaakwaarnemer Jesse De Preter, die ook vlak voor het toernooi al eens vrij fors uithaalde. "Een tekort aan respect", sneerde hij toen richting CEO van de voetbalbond Peter Bossaert, die volgens De Preter zijn belofte om het aflopend contract van Martinez voor het WK reeds open te breken niet nakwam. Waarop zijn kwade cliënt nog voor de openingsmatch dan maar eigenhandig zijn conclusies trok. Een emotionele beslissing waarvan hij blijkbaar slechts een aantal spelers meteen op de hoogte bracht. Direct na de pijnlijke uitschakeling leek tenslotte nog niet iedereen ingelicht. Misschien geen toeval: zelfs op dat gebied bleek de kleedkamer dus versplinterd.

VALSE VERWACHTINGEN
Zowat iedere Rode Duivel die het woord nam klonk unaniem wel lovend over Martinez, maar na alle geruchten over spanningen binnen de selectie leek hij zijn grip op de groep toch een beetje kwijt. De sympathieke Spanjaard kreeg veen vat meer op Kevin De Bruyne en co, wiens openlijke kritiek aan zijn adres eveneens een smet op zijn blazoen als alom geliefd peoplemanager vormt. Ondanks die mindere sfeer nam Martinez met tranen in de ogen afscheid van de spelers die hem de mooiste periode in zijn carrière bezorgden. "Dit was gedurende zes jaar een geweldig avontuur waar ik enorm van genoten heb. We laten een gigantische erfenis na die de echte fans volgens mij appreciëren. Ik ben trots op wat we gedaan hebben. Nu moet ik aanvaarden dat mijn tijd erop zit", luidde het met de krop in de keel.



"Sinds het brons in Rusland kreeg ik een pak aanbiedingen op clubniveau, maar ik bleef trouw aan het project en wou de klus afmaken. Ik werk steeds op de langere termijn", aldus Martinez nog. Een sneer richting Bossaert, wiens aarzeling om met een concreet voorstel op de proppen te komen ook volgens De Preter blijk gaf van een gebrek aan toekomstvisie en wederzijdse loyauteit? Al was het ongenoegen van de advocaat nog meer ingegeven door de communicatie omtrent het onderwerp. Zonder akkoord in de maak verkondigde Bossart op tijd en stond verder te willen met Martinez, waardoor die laatste volgens De Preter in de publieke opinie werd afgeschilderd als enige schuldige voor het uitblijven van een overeenkomst. Intussen betwist men vanuit Tubeke dat er valse verwachtingen werden gecreëerd.

BLINDE BOSSAERT
Wel was het wel degelijk de intentie van alle partijen om voor de derde keer een verlengstuk te breien aan de samenwerking. Alleen zat niet iedereen op dezelfde lijn wat de timing betreft. Nochtans wenste ook Bossaert naar verluidt liefst nog voor de generale repetitie tegen Egypte duidelijkheid te scheppen. De gesprekken sleepten evenwel iets te lang aan om alles nog tijdig rond te krijgen of zelfs mondelinge afspraken te maken. Geen erg, zo meende de CEO. Hij ging nooit uit van het rampscenario dat zich in Qatar ontvouwde en dacht dat alles wel in orde zou komen. Tevens met Martinez dus, wiens besluit dan echter reeds vaststond. "Ik ging sowieso stoppen, zelfs indien we wereldkampioen werden. Dit is het einde van mijn contract. Ik stap niet op. Dit was simpelweg altijd het plan", klonk het na Kroatië.



Geen verrassing voor een handvol ingewijden, maar Bossaert – die de onderhandelingen na het WK wilde hervatten – werd zo wel op snelheid gepakt. Verblind door zijn geloof in een goede afloop, en in de veronderstelling dat Martinez dan gewoon aan boord zou blijven, bleef hij al die tijd in het duister tasten. Met als gevolg dat de KBVB nu nogal halsoverkop op jacht moet naar een opvolger. Zelf zegt de CEO dat hij wél voorbereid was op een eventuele breuk, binnenkort zou duidelijk worden hoe die zoektocht precies zal verlopen. Toch moet hij zich verantwoorden tegenover zijn Raad van Bestuur, die zich menig vragen zou stellen bij de huidige gang van zaken in Tubeke. Daar waren de meningen over Martinez overigens verdeeld: niet iedereen bleek het idee genegen om met hem langer door te gaan.

(GEEN) VECHTSCHEIDING
Martinez, voor wie het financiële aspect alleszins geen rol zou hebben gespeeld, bracht Bossaert met zijn handelswijze nu dus in een lastig parket. Niet dat hij daar rekening mee moest houden: in de harde voetbalwereld is het ieder voor zich. Bovendien zat er op basis van De Preter zijn uitspraken enigszins sleet op de relatie met de CEO. Logisch dus dat Martinez louter aan zichzelf denkt en vindt dat hij hem geen transparantie verschuldigd is, maar hij speelde zo evenmin open kaart. Moet hij in plaats van zich bedrogen te voelen dan ook geen begrip opbrengen voor het standpunt van de bond? Is het niet meer dan normaal dat Bossaert en co even de kat uit de boom wilden kijken alvorens hun vertrouwen om te zetten op papier? Zijn verbintenis vooraf verlengen zou vandaag als wanbeleid worden bestempeld.



Gelukkig werden er geen kribbels gezet, anders kwam het nog tot een vechtscheiding. Het vaarwel van Bossaert aan Martinez leest nu als één grote lofzang, die bol staat van dankbetuigingen en ontzag. Zelf prefereert de afscheidnemend bondscoach alvast zulk een gracieuze exit, jammer genoeg niet langs de grote poort maar ietwat via een achteruitgang. Zonder zijn gal te spuwen met slaande deuren ook, al klinkt een zachte tik in het geval van de charmante Catalaan geloofwaardiger. "De bond heeft een verkeerd signaal gestuurd. Het moet van twee kanten komen. Roberto is een trainer met zelfrespect en heeft de knoop uiteindelijk zelf in eer en geweten doorgehakt", aldus De Preter, die het vertrek van zijn cliënt – "de beste bondscoach ooit" – ook een onschatbaar verlies voor het Belgisch voetbal noemt.

FRONTMAN MARTINEZ
Martinez stoorde zich er dus aan dat hij niet van tevoren uitsluitsel kreeg over zijn toekomst. Een van de redenen waarom het grondig misliep in Qatar? De externe kritiek was niks nieuw, zijn communicatie stak al langer tegen. Waar hij in het verleden steevast verheven leek boven alle consternatie vertoonde de Spanjaard evenwel de eerste tekenen van irritatie, wat tevens zijn weerslag had in de kleedkamer – waar Martinez weinig deed om de toenemende wrevel te ontwrichten. Zelf zal hij het nooit toegeven, maar loste hij in de wetenschap dat zijn dagen toch geteld waren al dan niet bewust de teugels op dit WK? Allicht was Martinez niet voor de volle 100 procent gefocust of gemotiveerd. Liever dan het over een andere boeg te werpen ging hij tijdens zijn laatste uitje ten onder met zijn vertrouwde bemanning.



De animo rondom de Rode Duivels geraakte zo bekoeld, Martinez zijn eigen populariteit zakte onder het vriespunt. Tel daarbij zijn pittige salaris en de dalende lijn die sowieso reeds in de prestaties zat en de wegen scheiden niks te vroeg. Met pijn in het hart blijkt de houdbaarheidsdatum van de dure vogel na zes jaar ruimschoots overschreden. Aan alle mooie liedjes komt een eind, zeker wanneer ze eigenlijk te lang duren en de valse noten alsmaar luider weerklinken. De vacature voor de nieuwe bondscoach krijgt stilaan vorm, met een open blik gaat Bossaert op zoek naar een volgende frontman – wiens eerste optreden op 24 maart tegen Zweden op het programma staat. Succesvolle bands gaan helaas wel vaker met onenigheid uit elkaar. Eens het stof gaat liggen koestert iedereen echter toch vooral die ene hit.

AD

LEES OOK: 'Van kwaad naar erger: Bakayoko incasseert mokerslag'

Valt de KBVB volgens u iets te verwijten?

Meest recent

Tresoldi wrijft zijn ogen uit na hattrick: "Sprakeloos"

Voor de wedstrijd verklaarde Nicolo Tresoldi nog dat het een jongensdroom was om in San Siro te ...

52
52
Kranten delen 10 uit bij Club: "40 miljoen niet meer genoeg"

Club Brugge heeft dinsdagavond &eacute;&eacute;n van de strafste resultaten uit zijn geschiedenis ...

226
226
CL: Vandevoordt de held van Leipzig, andere Belgen balen

Naast Club Brugge kwamen er dinsdagavond nog heel wat Belgen in actie in de Champions League. ...

17
17
Wat een stunt! Hattrickheld Tresoldi loodst Club langs Inter

Club Brugge heeft in zijn tweede wedstrijd in de league phase van de Champions League de nul op ...

210
210
Bondscoach buiten? Flames reageren na WK-domper

De Red Flames zijn dinsdagavond tegen een enorme ontgoocheling aangelopen. Ze moeten immers een ...

98
98
'OHL kijkt aandachtig mee: overname Leicester op komst'

Enkele jaren geleden investeerde OH Leuven nog stevig met het doel om de Belgische subtop te ...

56
56
Geen stunt voor Club halfweg: fans zien grote achilleshiel

Club Brugge begon zijn campagne in de Champions League in september met een pijnlijke thuisnederlaag ...

119
119
'Nachtmerrie Hubert: 11 afwezigen bij Union tegen Sociedad'

Donderdag wordt een drukke dag, want dan komen maar liefst vier Belgische clubs in actie in Europa. ...

73
73
Club NXT pakt op de valreep nog punt in Youth League

Club Brugge gaat in de Champions League op zoek naar zijn eerste punten op het veld van Inter. De ...

42
42
Drama voor Red Flames: WK-droom spat uiteen

Om 18u speelden de Red Flames de terugwedstrijd in en tegen Polen. In Leuven wonnen ze met 1-0. ...

178
178
Kongolo verklapt: De Condé en Croonen voerden druk op

KRC Genk boekte een deugddoende zege tegen KV Kortrijk. Ze wonnen overtuigend met 3-0 en de Cegeka ...

134
134
Grote gelijk van Rigaux: geviseerde JPL-transfer is succes

Nacho Ferri (22) heeft zijn draai inmiddels gevonden in Nederland, maar de Spaanse spits moest in ...

54
54
Inter-Club: Leko komt met één grote verrassing

Club Brugge speelt om 21u zijn tweede match in de League Phase in de Champions League. De ...

79
79
'Club Brugge-fans zien droomdeal wegvallen: géén terugkeer'

Het is voorlopig stil rond Aleksandar Stankovic. De middenvelder maakte afgelopen zomer de overstap ...

180
180
Verhuurde spelers: Belg verrast iedereen in Eredivisie

Ook dit jaar kunnen jullie bij VoetbalNieuws de prestaties van de uitgeleende spelers van de clubs ...

28
28
OH Leuven haalt slag thuis met nieuw contract

OH Leuven pakte afgelopen weekend knap een punt bij Union SG, maar tot op heden zijn de resultaten ...

26
26
Carvajal verrast iedereen met Spaanse transfer

Dani Carvajal begint aan een nieuw hoofdstuk in zijn indrukwekkende carri&egrave;re. De 34-jarige ...

28
28
Frankrijk maakt gehakt van Godts: PSG heeft nu al spijt

Zeven weken. Langer duurde het niet voor Frankrijk de naam van Bradley Barcola weer bovenhaalde. ...

106
106
Nainggolan steigert na Vanaken-uitspraak: "Wa zegde gij na?"

KRC Genk heeft afgelopen weekend eindelijk nog eens gewonnen en haalde het met 3-0 van KV Kortrijk. ...

672
672
'Gevecht om Frenkie barst los: spetterende transfersom'

In de Champions League gaat FC Barcelona dinsdagavond op bezoek bij Galatasaray. Dat zal vooralsnog ...

117
117
Markante Bruno-onthulling: "Toen Sibierski afwezig was ..."

RSC Anderlecht besloot afgelopen zomer om voor het eerst in zijn geschiedenis in zee te gaan met een ...

354
354
Goud voor Club: Leko voorspelt volgende toptransfer

Club Brugge kruist dinsdagavond de degens met Internazionale in de Champions League. Traditiegetrouw ...

242
242
'Ruben van Bommel slaat bloedmooie BN'er aan de haak'

Ruben van Bommel gaat momenteel door een erg aangename periode. De zoon van Belgisch bondscoach Mark ...

156
156
Grazie Infantino: Club Brugge in race om waanzinnige jackpot

Club Brugge wil dinsdagavond tegen Internazionale opnieuw een goed resultaat neertzetten in de ...

182
182
Ferme strijd barst los bij Rode Duivels: “Kans gegrepen”

De Rode Duivels beschikken weer over heel wat weelde en bondscoach Mark van Bommel moest afgelopen ...

193
193

Meer sportnieuws