Rode Duivels van de hemel naar de hel?

130
Rode Duivels van de hemel naar de hel?

Het merendeel van de Gouden Generatie lijkt ondanks de kater in Qatar nog niet van plan om er de brui aan te geven. De vroegtijdige exit op het WK betekent voor Roberto Martinez daarentegen wél het eindstation bij de Rode Duivels: hij koos de vlucht vooruit en kondigde meteen na de roemloze uitschakeling in de groepsfase zijn afscheid aan. Afwachten wie straks het roer overneemt in Tubeke. Slechts één ding is zeker: voor de toekomstige bondscoach ligt er daar heel wat werk op de plank.


Martinez kreeg geregeld het verwijt geen plan B in huis te hebben. Zijn voormalige baas Peter Bossaert, die als CEO van de voetbalbond nu verantwoording moet afleggen voor zijn gebrek aan vooruitzicht en transparantie, blijkt in hetzelfde bedje ziek. Wie de Spanjaard zijn schoenen moet vullen is momenteel koffiedik kijken, de zoektocht naar een nieuwe selectieheer kan nog even duren. Wel werd intussen al duidelijk dat enkele zwaargewichten in de kleedkamer hun zegje zullen mogen doen tijdens dat proces, ook het geschetste profiel om de open vacature – zónder dubbele pet – in te vullen krijgt langzaam vorm. Liefst een jongere trainer dan Michel Preud'homme, van de vele namen in de geruchtenmolen schijnbaar de voornaamste kandidaat, die toch ervaring heeft met topspelers in het moderne voetbal. Dat en tal van andere vereiste kwaliteiten komen dan ook handig van pas bij de vele taken op zijn bord.

NIEUWE NAMEN & TACTIEK?
Wie het uiteindelijk zal worden is vandaag nog een groot vraagteken, net zoals het spelersmateriaal dat hij dan onder zijn hoede zal krijgen. Jan Vertonghen, Dries Mertens en Axel Witsel gaven te kennen nog niet te willen stoppen, Toby Alderweireld en vooral Eden Hazard hintten wél op het einde van hun illustere loopbaan als Rode Duivel. Dat deze monumenten al dan niet op internationaal pensioen gaan wil evenwel niet automatisch zeggen dat de volgende bondscoach hen moet opstellen of überhaupt opnemen in zijn plannen. Sowieso dienen er harde knopen te worden doorgehakt, zoals ook Mexico, Uruguay en Denemarken ondervonden is doorselecteren meer dan ooit hét codewoord. Wordt de voorbereiding op de komende toernooien nog aangevat met pakweg Witsel en Hazard als titularissen? En wie komt er naast Amadou Onana nog meer in aanmerking om voortaan een basisstek op te eisen?



"In maart zien we wel wie er nog bij is", aldus Thibaut Courtois, samen met Kevin De Bruyne en Romelu Lukaku een van de kanshebbers om Hazard zijn aanvoerdersband eventueel over te nemen - als ze het zelf willen gaat het trio nog een pak langer mee dan recordinternational Vertonghen. Met een bezoek aan Zweden beginnen de Rode Duivels onder een nieuw bewind dan aan hun EK-kwalificatiecampagne. Afhankelijk van de haast die KBVB maakt voldoende tijd om er meteen ook een kersvers systeem in te slijpen? Al kan een lichte aanpassing reeds volstaan: Nederland, met fullbacks Denzel Dumfrie en Daley Blind in een glansrol, toont hoe het wél kan in een soortgelijke veldbezetting. Er gaan fiks wat stemmen op voor een terugkeer naar een formatie met vier achterin, als laatste stuiptrekking gokte Martinez op een soort van hybride 4-3-3 annex 3-4-3. Meer tactische flexibiliteit lijkt toch min of meer een must.

VARIATIE EN/OF STABILITEIT?
Iemand die sneller in staat is om strategisch om te schakelen dus. De schikking van de pionnen onder handen nemen is één ding, de nieuwe bondscoach moet vooral een andere spelwijze introduceren. In zijn wittebroodsweken stond Martinez garant voor aanvallend en aantrekkelijk voetbal, maar met de scheiding in zicht werd het allemaal wat stereotiep. Alsmaar meer kregen de Belgen moeite om kansen te creëren, zeker zonder Lukaku – die ondanks zijn missers tegen Kroatië nogmaals zijn immens belang voor de ploeg onderstreepte. Waren de offensieve ideeën van Martinez, onder wie Christian Benteke en Michy Batshuayi – zowaar onze enige doelpuntenmaker op dit WK – eveneens voortreffelijke cijfers voorlegden, te exclusief afgestemd op de diepe spits? Bij voorkeur worden de Rode Duivels minder afhankelijk van hun speerpunt om te wegen op de tegenstander, meer variatie in het aanvalsspel is welkom.



De opvolger voor Martinez moet dus voor nieuwe patronen zorgen. Hopelijk vallen er bij de volgende afspraak met ons nationale elftal tevens meer acties vanaf de flanken, bezetting in en rond de zestien en vrijheid aan de bal te zien. Meer dominantie en balbezit ook, geholpen door een vlottere opbouw. Zonder het leer kunnen de pressing en organisatie dan weer beter, bovendien oogt de defensie al een tijdje kwetsbaar. Al reageerden Alderweireld en Vertonghen, mede met dank aan een paar prima saves van Courtois, in Qatar op de twijfels en kritiek door tweemaal de nul te houden. De verdediging was dus op de afspraak, kiezen voor stabiliteit lijkt bijgevolg aanlokkelijk. Houden zij zich echter nog langer staande? Of is het moment toch aangebroken om de kaart van Arthur Theate en Wout Faes te trekken? Met voorts nog onder meer Zeno Debast stoomde Martinez de volgende generatie mondjesmaat klaar.

AMBITIES & AANPAK?
Slechts weinigen mochten evenwel proeven van het grote werk: behalve Onana kwam de jonge garde op dit WK amper in actie. Youri Tielemans blijft een bouwsteen, Jérémy Doku en Charles De Ketelaere zitten ook al aan meer dan tien caps – Alexis Saelemaekers tikt voorlopig af op negen stuks. Van alle Belgen jonger dan 27 jaar heeft verder enkel Yari Verschaeren, na zeven optredens gestagneerd, meer dan vijf interlands in de benen. Een resem Rode Duivels naderen of passeerden wel net de dertig en bevinden zich dus nog even op de top van hun kunnen, wat betekent dat de nieuwe bondscoach – die allicht hoogstens tot na het volgende WK tekent – normaal gezien nog op hen kan rekenen. De schifting moet en zal gebeuren, maar zich echt bekommeren om onze prille twintigers behoort nog niet tot zijn takenpakket. Resultaten boeken met de huidige mix aan jong, oud en alles daartussenin des te meer.



Wat dan precies als een succes kan worden beschouwd laten we vooralsnog in het midden. Hoe dan ook moeten de verwachtingen tijdens de aankomende overgangsperiode reeds wat worden bijgesteld. Niet dat we prompt terug worden gekatapulteerd naar de donkere jaren aan het begin van deze eeuw, ontbreken op een toernooi mag deze weliswaar iets net minder gezegende verzameling van talent niet overkomen. Zich met de vingers door de neus plaatsen lijkt voortaan echter evenmin nog een garantie. Zeker indien Martinez zijn konijnenpoot mee terug naar Spanje verhuisde, en de loting voor het WK in 2026 zwaarder uitvalt dan de andermaal gunstige groep richting het EK. Het niveau gaat onvermijdelijk naar beneden, de onversneden klasse van weleer komt jammer genoeg niet snel meer terug. Tijd om weer wedstrijden te winnen op karakter dus, strijdlust die Martinez zijn opvolger moet zien te kweken.

SFEER & COMMUNICATIE?
Belangrijk is dan om opnieuw een hechte selectie te smeden. De geruchten over wrevel werden dan wel stellig ontkend, helemaal in dezelfde richting leken alle neuzen in Qatar niet te staan. De brandjes blussen en iedereen weer verenigen is de boodschap. De Bruyne, niet bang om openlijk zijn mening te geven, voorop. Zelfs een volleerd people manager als Martinez had zijn handen vol met de gekrenkte ego's van alle toekomstige trainers in de kleedkamers. Zijn vervanger moet uit hetzelfde hout gesneden zijn. Ook op het vlak van mediatraining viel de immer charmante Catalaan weinig bij te brengen, maar mede door zijn gladde praatjes en halve waarheden geraakte zijn relatie met de pers stilaan verzuurd. Het enthousiasme rondom de Rode Duivels ruimde baan voor negativisme, ook het land moet terug achter de ploeg worden geschaard. Open communicatie kan alvast helpen om de steun van de fans te winnen.



Niet alles moet straks per definitie anders worden. Martinez bleek een uitmuntende ambassadeur van ons voetbal, die de nodige aandacht had voor de onderbouw. Niet alleen de eigen competitie, tevens de lagere regionen en jeugdreeksen. Mee een moderne structuur op poten zette in Tubeke ook, waar hij net zoals door de spelers op handen gedragen wordt voor de familiale werkomgeving die hij er tot stand bracht. Of worden dergelijke zaken, nu beide postjes opnieuw gescheiden worden, binnenkort weer de verantwoordelijk van de technisch directeur? Alles naast het veld is alleszins eventjes bijzaak, de nieuwe bondscoach moet voornamelijk tussen de lijnen een frisse flow met zich meebrengen. Aan de KBVB om zo spoedig mogelijk met een geschikte kandidaat, Belg of buitenlander, op de proppen te komen. Met de helse opdracht die hem te wachten staat, loert maart vroeger om de hoek dan je zou denken.

AD

LEES OOK: Van Bommel grijnst: De Cuyper imponeert na metamorfose

Denkt u dat we nog voor nieuwjaar al een nieuwe bondscoach hebben?

Meest recent

Cercle haalt slag thuis: international tekent transfervrij

Met 2 op 15 is Cercle Brugge niet bepaald goed aan het nieuwe seizoen begonnen. En dus besloot de ...

3
3
UCL: Lukaku niet voorbij ex-club; PSV blijft steken op punt

Donderdagavond worden de resterende matchen van de openingsspeeldag in de Champions League ...

22
22
Van Bommel grijnst: De Cuyper imponeert na metamorfose

Bondscoach Mark van Bommel maakt binnen een dikke week zijn eerste selectie bij de Rode Duivels ...

78
78
‘Ivan Leko zoekt 'ruzie' met zijn beste Club-speler’

Ivan Leko en Yann Sommer zitten nog niet helemaal op dezelfde golflengte. Tegen Cercle Brugge was er ...

257
257
Antwerp incasseert serieuze tik: "Héél ongelukkig"

Antwerp FC maakt zich op voor een loodzwaar tweeluik tegen Club Brugge en Union SG. In aanloop naar ...

263
263
Druk stijgt in Mechelen: Vanderbiest reageert op heikele situatie

Waar KV Mechelen vorig seizoen nog de grote revelatie in de Jupiler Pro League was, is de huidige ...

58
58
Facelift bij Anderlecht: gloednieuw middenveld in de maak

Binnen een tweetal weken ligt het seizoen in het clubvoetbal extra lang stil door een uitzonderlijk ...

424
424
Lang disciplinair in tribune gezet: nieuwe details bekend

Noa Lang moest woensdagavond vanuit de tribunes toekijken hoe zijn SSC Napoli in de Champions League ...

133
133
Kansen Belgische clubs: transfer Ito kaatst in extremis af

De mercato is in België alweer een weekje gesloten, maar de clubs uit de Jupiler Pro League ...

236
236
Courtois maakt plekje vrij: JPL-doelman bij Rode Duivels?

Wat al een tijdje in de lucht hing, heeft hij nu ook officieel bevestigd. Zo zal Thibaut Courtois de ...

270
270
Ziyech verrast iedereen met nieuwe club

Hakim Ziyech heeft een nieuwe club. De 33-jarige Marokkaanse smaakmaker heeft zijn handtekening ...

24
24
Anderlecht slaat wéér toe: contract tot 2029

Neerpede is al vele jaren een garantie op talentdoorstroming. Het hield Anderlecht financieel ...

126
126
Bruno en RSCA zijn klaar: "Of ik extra druk voel?"

Bij RSC Anderlecht zijn ze degelijk aan het seizoen begonnen. Er was de kwalificatie voor de Europa ...

160
160
Euvrard looft pion: "Je ziet zijn honger én kwaliteit"

Standard speelt dit weekend tegen KVC Westerlo. De Rouches hopen hun goede start daar verder te ...

63
63
Bruno: "Of Aasgaard en Amane in de selectie zitten?"

RSC Anderlecht neemt het vrijdagavond op tegen KV Mechelen. Vitor Bruno heeft een zeer ruime ...

362
362
Geen megadeal voor Patro: "Overstijgt ons jaarbudget"

Patro Eisden kende een zeer drukke zomermercato. De club uit de Challenger Pro League deed ...

71
71
Sibierski over mercato: "Dat was niet per se gepland"

RSC Anderlecht haalde elf nieuwe spelers. Dergelijke mercato gebeurde al eerder en is zowat het ...

249
249
'Leko grijpt drastisch in: 5 wissels bij Club Brugge'

Club Brugge heeft weinig tijd om stil te staan bij de nederlaag tegen Aston Villa, want zondag ...

836
836
'Vraagteken achter Vanaken: Leko kiest al vervanger'

Club Brugge likt zijn wonden na de nederlaag tegen Aston Villa. Niet alleen had de landskampioen op ...

365
365
Familie Pfaff na familieleed: Jean-Marie diep geraakt

De voorbije jaren waren bijzonder zwaar voor Jean Marie Pfaff en zijn familie. De Belgische legende ...

455
455
'Tresoldi zorgt alweer voor nieuwe plottwist'

Het is voor Club Brugge een zeer bewogen zomer geweest. Rond heel wat spelers draaide de ...

170
170
'Real grijpt meteen in na nieuwe masterclass Courtois'

Real Madrid is deze week met een overwinning begonnen aan zijn campagne in de Champions League en ...

267
267
'Nieuwe mokerslag voor getergd KV Mechelen'

Na amper vijf speeldagen lijkt het bij KV Mechelen al crisis te zijn. Met een schamele twee op ...

401
401
Dortmund komt met geruststellend nieuws over Karetsas

Kos Karetsas had deze week ongetwijfeld hoge verwachtingen gekoesterd voor zijn debuut in de ...

78
78
"Waarom ik niet bij Standard tekende? Vraag het Wilmots"

Standard heeft dit seizoen een uitstekende start genomen en lijkt een stevige kandidaat om op zijn ...

264
264

Meer sportnieuws