Rode Duivels van de hemel naar de hel?

130 stemmen
Rode Duivels van de hemel naar de hel?

Het merendeel van de Gouden Generatie lijkt ondanks de kater in Qatar nog niet van plan om er de brui aan te geven. De vroegtijdige exit op het WK betekent voor Roberto Martinez daarentegen wél het eindstation bij de Rode Duivels: hij koos de vlucht vooruit en kondigde meteen na de roemloze uitschakeling in de groepsfase zijn afscheid aan. Afwachten wie straks het roer overneemt in Tubeke. Slechts één ding is zeker: voor de toekomstige bondscoach ligt er daar heel wat werk op de plank.


Martinez kreeg geregeld het verwijt geen plan B in huis te hebben. Zijn voormalige baas Peter Bossaert, die als CEO van de voetbalbond nu verantwoording moet afleggen voor zijn gebrek aan vooruitzicht en transparantie, blijkt in hetzelfde bedje ziek. Wie de Spanjaard zijn schoenen moet vullen is momenteel koffiedik kijken, de zoektocht naar een nieuwe selectieheer kan nog even duren. Wel werd intussen al duidelijk dat enkele zwaargewichten in de kleedkamer hun zegje zullen mogen doen tijdens dat proces, ook het geschetste profiel om de open vacature – zónder dubbele pet – in te vullen krijgt langzaam vorm. Liefst een jongere trainer dan Michel Preud'homme, van de vele namen in de geruchtenmolen schijnbaar de voornaamste kandidaat, die toch ervaring heeft met topspelers in het moderne voetbal. Dat en tal van andere vereiste kwaliteiten komen dan ook handig van pas bij de vele taken op zijn bord.

NIEUWE NAMEN & TACTIEK?
Wie het uiteindelijk zal worden is vandaag nog een groot vraagteken, net zoals het spelersmateriaal dat hij dan onder zijn hoede zal krijgen. Jan Vertonghen, Dries Mertens en Axel Witsel gaven te kennen nog niet te willen stoppen, Toby Alderweireld en vooral Eden Hazard hintten wél op het einde van hun illustere loopbaan als Rode Duivel. Dat deze monumenten al dan niet op internationaal pensioen gaan wil evenwel niet automatisch zeggen dat de volgende bondscoach hen moet opstellen of überhaupt opnemen in zijn plannen. Sowieso dienen er harde knopen te worden doorgehakt, zoals ook Mexico, Uruguay en Denemarken ondervonden is doorselecteren meer dan ooit hét codewoord. Wordt de voorbereiding op de komende toernooien nog aangevat met pakweg Witsel en Hazard als titularissen? En wie komt er naast Amadou Onana nog meer in aanmerking om voortaan een basisstek op te eisen?



"In maart zien we wel wie er nog bij is", aldus Thibaut Courtois, samen met Kevin De Bruyne en Romelu Lukaku een van de kanshebbers om Hazard zijn aanvoerdersband eventueel over te nemen - als ze het zelf willen gaat het trio nog een pak langer mee dan recordinternational Vertonghen. Met een bezoek aan Zweden beginnen de Rode Duivels onder een nieuw bewind dan aan hun EK-kwalificatiecampagne. Afhankelijk van de haast die KBVB maakt voldoende tijd om er meteen ook een kersvers systeem in te slijpen? Al kan een lichte aanpassing reeds volstaan: Nederland, met fullbacks Denzel Dumfrie en Daley Blind in een glansrol, toont hoe het wél kan in een soortgelijke veldbezetting. Er gaan fiks wat stemmen op voor een terugkeer naar een formatie met vier achterin, als laatste stuiptrekking gokte Martinez op een soort van hybride 4-3-3 annex 3-4-3. Meer tactische flexibiliteit lijkt toch min of meer een must.

VARIATIE EN/OF STABILITEIT?
Iemand die sneller in staat is om strategisch om te schakelen dus. De schikking van de pionnen onder handen nemen is één ding, de nieuwe bondscoach moet vooral een andere spelwijze introduceren. In zijn wittebroodsweken stond Martinez garant voor aanvallend en aantrekkelijk voetbal, maar met de scheiding in zicht werd het allemaal wat stereotiep. Alsmaar meer kregen de Belgen moeite om kansen te creëren, zeker zonder Lukaku – die ondanks zijn missers tegen Kroatië nogmaals zijn immens belang voor de ploeg onderstreepte. Waren de offensieve ideeën van Martinez, onder wie Christian Benteke en Michy Batshuayi – zowaar onze enige doelpuntenmaker op dit WK – eveneens voortreffelijke cijfers voorlegden, te exclusief afgestemd op de diepe spits? Bij voorkeur worden de Rode Duivels minder afhankelijk van hun speerpunt om te wegen op de tegenstander, meer variatie in het aanvalsspel is welkom.



De opvolger voor Martinez moet dus voor nieuwe patronen zorgen. Hopelijk vallen er bij de volgende afspraak met ons nationale elftal tevens meer acties vanaf de flanken, bezetting in en rond de zestien en vrijheid aan de bal te zien. Meer dominantie en balbezit ook, geholpen door een vlottere opbouw. Zonder het leer kunnen de pressing en organisatie dan weer beter, bovendien oogt de defensie al een tijdje kwetsbaar. Al reageerden Alderweireld en Vertonghen, mede met dank aan een paar prima saves van Courtois, in Qatar op de twijfels en kritiek door tweemaal de nul te houden. De verdediging was dus op de afspraak, kiezen voor stabiliteit lijkt bijgevolg aanlokkelijk. Houden zij zich echter nog langer staande? Of is het moment toch aangebroken om de kaart van Arthur Theate en Wout Faes te trekken? Met voorts nog onder meer Zeno Debast stoomde Martinez de volgende generatie mondjesmaat klaar.

AMBITIES & AANPAK?
Slechts weinigen mochten evenwel proeven van het grote werk: behalve Onana kwam de jonge garde op dit WK amper in actie. Youri Tielemans blijft een bouwsteen, Jérémy Doku en Charles De Ketelaere zitten ook al aan meer dan tien caps – Alexis Saelemaekers tikt voorlopig af op negen stuks. Van alle Belgen jonger dan 27 jaar heeft verder enkel Yari Verschaeren, na zeven optredens gestagneerd, meer dan vijf interlands in de benen. Een resem Rode Duivels naderen of passeerden wel net de dertig en bevinden zich dus nog even op de top van hun kunnen, wat betekent dat de nieuwe bondscoach – die allicht hoogstens tot na het volgende WK tekent – normaal gezien nog op hen kan rekenen. De schifting moet en zal gebeuren, maar zich echt bekommeren om onze prille twintigers behoort nog niet tot zijn takenpakket. Resultaten boeken met de huidige mix aan jong, oud en alles daartussenin des te meer.



Wat dan precies als een succes kan worden beschouwd laten we vooralsnog in het midden. Hoe dan ook moeten de verwachtingen tijdens de aankomende overgangsperiode reeds wat worden bijgesteld. Niet dat we prompt terug worden gekatapulteerd naar de donkere jaren aan het begin van deze eeuw, ontbreken op een toernooi mag deze weliswaar iets net minder gezegende verzameling van talent niet overkomen. Zich met de vingers door de neus plaatsen lijkt voortaan echter evenmin nog een garantie. Zeker indien Martinez zijn konijnenpoot mee terug naar Spanje verhuisde, en de loting voor het WK in 2026 zwaarder uitvalt dan de andermaal gunstige groep richting het EK. Het niveau gaat onvermijdelijk naar beneden, de onversneden klasse van weleer komt jammer genoeg niet snel meer terug. Tijd om weer wedstrijden te winnen op karakter dus, strijdlust die Martinez zijn opvolger moet zien te kweken.

SFEER & COMMUNICATIE?
Belangrijk is dan om opnieuw een hechte selectie te smeden. De geruchten over wrevel werden dan wel stellig ontkend, helemaal in dezelfde richting leken alle neuzen in Qatar niet te staan. De brandjes blussen en iedereen weer verenigen is de boodschap. De Bruyne, niet bang om openlijk zijn mening te geven, voorop. Zelfs een volleerd people manager als Martinez had zijn handen vol met de gekrenkte ego's van alle toekomstige trainers in de kleedkamers. Zijn vervanger moet uit hetzelfde hout gesneden zijn. Ook op het vlak van mediatraining viel de immer charmante Catalaan weinig bij te brengen, maar mede door zijn gladde praatjes en halve waarheden geraakte zijn relatie met de pers stilaan verzuurd. Het enthousiasme rondom de Rode Duivels ruimde baan voor negativisme, ook het land moet terug achter de ploeg worden geschaard. Open communicatie kan alvast helpen om de steun van de fans te winnen.



Niet alles moet straks per definitie anders worden. Martinez bleek een uitmuntende ambassadeur van ons voetbal, die de nodige aandacht had voor de onderbouw. Niet alleen de eigen competitie, tevens de lagere regionen en jeugdreeksen. Mee een moderne structuur op poten zette in Tubeke ook, waar hij net zoals door de spelers op handen gedragen wordt voor de familiale werkomgeving die hij er tot stand bracht. Of worden dergelijke zaken, nu beide postjes opnieuw gescheiden worden, binnenkort weer de verantwoordelijk van de technisch directeur? Alles naast het veld is alleszins eventjes bijzaak, de nieuwe bondscoach moet voornamelijk tussen de lijnen een frisse flow met zich meebrengen. Aan de KBVB om zo spoedig mogelijk met een geschikte kandidaat, Belg of buitenlander, op de proppen te komen. Met de helse opdracht die hem te wachten staat, loert maart vroeger om de hoek dan je zou denken.

AD

LEES OOK: België écht niet naar WK? KBVB komt met krachtig statement

Denkt u dat we nog voor nieuwjaar al een nieuwe bondscoach hebben?

Meest recent

'Club Brugge maakt zeer straf transferstatement'

Voor Club Brugge begint het nieuwe seizoen vrijdagavond al met de Supercup. Tegen Union zal Ivan ...

50
50
Voetbalwereld in shock: legende van Milan en Italië overleden

De internationale voetbalwereld in het algemeen en de Italiaanse in het bijzonder is vrijdagochtend ...

0
0
'Union troeft prestigieuze club af voor nieuwste aanwinst'

Het Belgische voetbalseizoen begint om 20u30 met de Supercup tussen Club Brugge en Union. Daarbij ...

40
40
‘Lukaku verraadt Napoli voor de meest gehate vijand’

Romelu Lukaku kan Napoli deze zomer verlaten voor de meest gehate vijand. Een Italiaanse topclub ...

270
270
Roef zorgt voor straffe beelden en geeft verklaring

Het Europese avontuur van AA Gent gaat verder, al heeft het donderdag toch weinig gescheeld. Bijna ...

52
52
Maamar spreekt duidelijke taal over vertrek bij Anderlecht

Anderlecht heeft donderdagavond een nieuwe stap richting de league phase van de Europa League gezet, ...

364
364
'Volgende jeugdproduct op vertrekken bij Club Brugge'

Club Brugge begint vrijdag aan zijn seizoen met de Supercup tegen bekerwinnaar Union. Daarin wordt ...

244
244
Coosemans geeft verklaring voor twee gezichten Anderlecht

Anderlecht mag nog steeds dromen van de Europa League, want het wist donderdagavond zijn tweede ...

209
209
Europese held bij Anderlecht: kranten geven 9 op 10

Even dreigde het opnieuw helemaal mis te lopen, maar RSC Anderlecht mag dan toch een voorronde ...

525
525
UEL/UECL: Anderlecht kent opponent, wisselend succes Nederland

Donderdagavond werden de heenmatchen in de tweede voorronde van de Europa en Conference League ...

457
457
Roef flikt het wéér: AA Gent stoot door na strafschoppen

AA Gent heeft zich donderdagavond geplaatst voor de derde voorronde van de Conference League. Tegen ...

186
186
'Club Brugge verrast: dubbeltransfer van 14 miljoen'

Club Brugge wist de voorbije jaren heel wat jongeren te lanceren richting de eerste ploeg. Maar het ...

711
711
Anderlecht overkomt horror-start: Hammarby kraakt na rust

RSC Anderlecht heeft zich geplaatste voor de derde voorronde van de Europa League. In de return ...

209
209
Zware klap Oranje: gedroomde bondscoach haakt af

Met België, Frankrijk, Duitsland en Italië presenteerde vier grote Europese voetballanden ...

136
136
Cercle slaat wéér toe, Beveren haalt sterkhouder terug

Met nog een dikke week tot de competitiestart tonen de ploegen uit de Jupiler Pro League zich nog ...

138
138
Rampzalige start Anderlecht: "Slaapverwekkend B-ploegje"

RSC Anderlecht wil zich donderdagavond verzekeren van een plek in de derde voorronde van de Europa ...

314
314
België écht niet naar WK? KBVB komt met krachtig statement

De UEFA heeft één front gevormd tegen Gianni Infantino. De Europese voetbalbond maakte ...

279
279
Uitsluitsel Kompany: Bayern hakt zware transferknoop door

Vincent Kompany en zijn troepen staan voor de lastige taak om de uitmuntende prestaties van vorig ...

225
225
Noa Lang-stunt bij Club Brugge krijgt onverwachte wending

De droom van veel Club Brugge-fans lijkt plots weer wat minder gek. Noa Lang staat opnieuw op een ...

1763
1763
Anderlecht met basisdebutant, één wissel bij AA Gent

Hoewel de Jupiler Pro League nog moet beginnen, komen donderdagavond weer twee eersteklassers in ...

106
106
'Uittocht Anderlecht duurt voort: Nederlanders kloppen aan'

RSC Anderlecht zag de voorbije weken heel wat spelers vertrekken. Maar de Brusselaars zijn nog niet ...

545
545
Mokerslag Club Brugge: miljoenentransfer aan diggelen

Met Lee Han-beom lijkt Club Brugge zijn vierde zomeraanwinst beet te hebben. Maar er wordt nog meer ...

885
885
Recordtransfer nabij: Genk dropt emotionele Karetsas-video

KRC Genk staat op punt om zijn eigen transferrecord te verpulveren. Jeugdproduct Konstaninos ...

158
158
Transferitis bij Club: tweetal ontbreekt in selectie supercup

Ook bij Club Brugge zit het tussenseizoen er alweer op. Vrijdagavond werkt de landskampioen zijn ...

535
535
Aster Nzeyimana laat alle harten smelten met één video

Aster Nzeyimana toont een kant van zichzelf die zijn volgers niet onberoerd laat. Op sociale media ...

18
18

Meer sportnieuws