Lukaku geeft Mertens geen schijn van kans

door
Lukaku geeft Mertens geen schijn van kans

Luid gejuich en veel applaus omstreeks 16.55 in het Wintercircus te Gent. Tijdens de rust van de wedstrijd van de Rode Duivels tegen Kroatië warmde Romelu Lukaku zich intensief op. De verlosser der Belgen maakte zich op om zijn land naar de achtste finales van het Wereldkampioenschap te loodsen. Ei zo na lukte hem dat, maar het gebrek aan wedstrijdritme en scherpte was te groot. Lukaku creëerde in 64 minuten wel veel meer doelgevaar dan de andere Belgische spitsen Michy Batshuayi (in 161 minuten) en Dries Mertens (85 minuten).


VALSE NEGEN

Verrassing alom in de basiself van de Rode Duivels. Niet Romelu Lukaku maar wel Dries Mertens startte de levensbelangrijke wedstrijd tegen Kroatië. Menig analist nam de 35-jarige aanvaller van Galatasaray niet mee naar Qatar, maar Roberto Martinez maakte Mertens zijn aanvalsleider in belangrijkste wedstrijd voor het Belgische voetbal in jaren. ‘Ciro’ bracht goede looplijnen zonder bal en hij schuwde ook het werk niet in balverlies.



De kleine aanvaller kwam als valse negen goed in de bal, maar anderzijds ontbrak er aanwezigheid in de diepte en ook présence in de zestien. In de eerste helft hielden de Rode Duivels goed stand tegen Kroatië, waarbij de Belgen vooral defensief sterk presteerden. Tijdens de rust stond de stand op 0-0 en de Rode Duivels zaten goed in de wedstrijd. Achteraan werd alles dichtgehouden en er werd weinig weggegeven.

DE IMPACT VAN LUKAKU

En dat scenario was het gedroomde wedstrijdplan van Roberto Martinez. In de tweede helft kon hij daarom Jérémy Doku en vooral Romelu Lukaku in de ploeg gooien. De beresterke spits van Internazionale is niet volledig wedstrijdfit en voor de match gaf Martinez reeds aan dat Lukaku nog niet klaar is om negentig minuten te spelen. Tijdens de opwarming voor de wedstrijd tegen Kroatië stapte Lukaku trouwens vijf minuten vroeger naar binnen, samen met twee dokters.



Na 45 minuten verdween Dries Mertens uit de ploeg en Romelu Lukaku kwam in zijn plaats. En die wissel had een onmiddellijke impact op het spelbeeld. Lukaku’s aanwezigheid op het veld maakte een wereld van verschil voor de Rode Duivels want Big Rom is altijd aanspeelbaar en steeds gevaarlijk. De Belgische ploeg kreeg meer vertrouwen, bij Kroatië nam de angst toe. Kevin De Bruyne zocht zijn maatje Lukaku in de box, de belangrijke zone waar de ploeg met hem veel meer présence kreeg.

LEAST VALUABLE PLAYER

Daardoor kwam Romelu Lukaku verschillende keren in doelrijpe posities terecht om een doelpunt te scoren, maar de Belgische topschutter kon uiteindelijk geen enkele keer de netten doen trillen. Door de grote gemiste kansen kreeg Lukaku zware kritiek te slikken van de internationale pers. “De missers van Lukaku worden de Rode Duivels fataal”, schrijft Voetbal International. “De LVP, ofwel Least Valuable Player”, volgens AS. “Was zijn demonstratie aan kazonder zijn missers, had België zich wel gekwalificeerd. “Zonder zijn missers, had België zich wel gekwalificeerd”, stelt L’Equipe.

Romelu Lukaku genereerde 1,58 expected goal in 64 minuten, wat meteen het hoogste gemiddelde is van alle spelers op het Wereldkampioenschap. Enkel Lionel Messi, Kylian Mbappe, Enner Valencia, Salem Al Dawsari en Robert Lewandowski waren nog dreigender voor het doel, maar elk van deze spelers kon wel één doelpunt scoren in Qatar. Puur statistisch gezien heeft Lukaku op het gebied van efficiëntie en afwerking voor het doel zwaar ondergepresteerd tegen Kroatië. Anderzijds is hij ook de speler die het meeste kansen creëerde voor de Belgische nationale ploeg op het Wereldkampioenschap.



Michy Batshuayi (1,07 expected goal) speelde 97 minuten meer dan Big Rom, maar hij was dus ook een pak minder dreigender dan hem. Het enige wat voor Batshuayi spreekt, is dat hij één doelpunt scoorde. Voor de rest was de spits van Fenerbahçe één van de grootste Belgische teleurstellingen in Qatar. Want de bijdrage die Lukaku in amper 64 minuten leverde voor de Rode Duivels is van een gans ander niveau. Dries Mertens genereerde trouwens 0,31 expected goal in 85 minuten, een cijfer dat dus verbleekt bij Lukaku’s 1,58 expected goal in 64 minuten.

DE STUNT VAN LUKAKU

We mogen ook niet vergeten dat Romelu Lukaku bij de start van het Wereldkampioenschap medisch gezien niet helemaal fit was. Het was zelfs een huzarenstukje dat hij tegen Marokko mocht invallen en al 64 minuten kon spelen tegen Kroatië. In diezelfde medische context is het belangrijk te vermelden dat Lukaku vijf minuten vroeger naar binnen ging, samen met twee dokters, tijdens de opwarming voor de match tegen Kroatië. Een Lukaku in vorm en met meer wedstrijdritme, had minstens één keer gescoord tegen de Kroaten. Er kan Big Rom helemaal niets verweten worden.



We mogen ons zelfs gelukkig prijzen dat Romelu Lukaku ons nog zoveel hoop gaf in de tweede helft tegen Kroatië. Want het is bewezen: geen enkele Rode Duivel kon zoveel kansen creëren in Qatar zoals hij. En dat in amper één speelhelft tijd. “Hij is de enige die zoveel gecreëerd heeft in de drie matchen", stelt Didier Drogba bij RTBF. “Je mag niet vergeten dat hij in twee à drie maanden amper heeft gespeeld en het al een jaar behoorlijk moeilijk heeft. Het aantal kansen dat na de pauze werd gecreëerd is het bewijs dat België een andere ploeg heeft met een fitte Lukaku."

LEES OOK: Garcia onverbiddelijk: einde verhaal voor Rode Duivel

Lukaku is de enige Belgische topspits

Meest recent

Rampscenario bij Club Brugge: Hayen activeert Plan B

Club Brugge ging zondag vrij kansloos onderuit tegen RSC Anderlecht. In een uitzinnig Lotto Park ...

109
109
Bondsparket roept Stijn Stijnen alwéér op het matje

Geen coach in het Belgisch voetbal die de afgelopen jaren vaker in de clinch lag met het bondsparket ...

16
16
Pech voor Club Brugge: Anderlecht ontsnapt aan rood

RSC Anderlecht won zondag in eigen huis verdiend de topper van Club Brugge. Op de zege viel weinig ...

245
245
Antwerp of Ajax: Overmars hakt knoop definitief door

Dankzij een deugddoende zege tegen La Louvière is de crisis even afgewend bij Antwerp, waar ...

103
103
Na pijnlijke breuk: Ex Rik Verheye deelt pakkend bericht

Na tweeënhalf jaar eindigde onlangs het ogenschijnlijk 'sprookje' tussen Rik Verheye (38) en ...

212
212
De oplawaai te veel? Lavia krijgt triest verdict te horen

De Rode Duivels blazen deze week opnieuw verzamelen. Roméo Lavia zal echter andermaal niet ...

91
91
Club Brugge géén kampioen? Hein stelt scherpe voorwaarde

Nog één speeldag en de heenronde van de reguliere competitie in de Jupiler Pro League ...

193
193
'Garcia onverbiddelijk: pijnlijke reden niet-selectie Smets'

De Rode Duivels willen zich deze interland-periode tegen Liechtenstein en Kazachstan verzekeren van ...

525
525
'Huurdeal met optie: knaltransfer Club Brugge in januari'

Binnen een dikke anderhalve maand opent de transfermarkt opnieuw zijn deuren. Een aantal Belgische ...

491
491
Napoli implodeert: De Bruyne-cijfers schokken Italië

In de Italiaanse Serie A heeft titelverdediger SSC Napoli de rol moeten lossen aan de top van het ...

139
139
Kopzorgen bij AA Gent: "Het was twéé keer mijn fout"

Een week na de pijnlijke afgang tegen OH Leuven, heeft AA Gent de rug ietwat kunnen rechten. De ...

253
253
'Uitstel van executie: Anderlecht zet Renard op straat'

RSC Anderlecht wist zondag voor het eerst sinds lange tijd nog eens te winnen van Club Brugge. Een ...

472
472
Lardot velt verdict over speeldag 14 in Jupiler Pro League

Afgelopen weekend werd in de Jupiler Pro League speeldag 14 afgewerkt. Naar goede gewoonte ...

140
140
Marc Degryse breekt los: "Ze moeten mij daar niet steken!"

Hij was jarenlang één van de meest elegante aanvallers van het Belgische voetbal, en ...

198
198
Boeckx & Degryse maken Club Brugge met de grond gelijk

Een paar dagen na de stunt tegen FC Barcelona ging Club Brugge met de billen bloot op het veld van ...

444
444
De Cat reageert: nieuw contract bij Anderlecht?

RSC Anderlecht boekte zondag een fraaie zege tegen Club Brugge, met Nathan De Cat andermaal als ...

452
452
‘Arsenal in shock: Trossard gooit nu nieuwe contractbom’

Trossard duwt achter de schermen een nieuwe contractbom richting het Arsenal-bestuur. En dat amper ...

178
178
Club Brugge likt zijn wonden: Hayen met groot probleem?

Club Brugge verloor terecht met 1-0 van Anderlecht. Het was een zeer makke prestatie van de ...

294
294
Doku verovert Manchester City: nummer 100 met gouden randje

Jérémy Doku is dé sterspeler van de Rode Duivels. Zeker als Kevin De Bruyne en ...

61
61
Hayen verklaart waar het compleet misliep tegen Anderlecht

Club Brugge bakte er helemaal niks van tegen RSC Anderlecht. Het verloor met 1-0 en dat was meer dan ...

303
303
'Exit Yari Verschaeren: toptransfer krijgt vorm'

Yari Verschaeren lijkt stilaan richting uitgang te worden geduwd. De aanvallende middenvelder komt ...

587
587
Club NXT verrast compleet met komst ex-JPL'er

Club NXT is bezig aan een ronduit dramatisch seizoen in de Challenger Pro League. De Bruggelingen ...

198
198
Anderlecht weldra het PSG van België?

RSC Anderlecht zoekt al jaren naar prijzen. Met Kenneth Bornauw en Michael Verschueren hopen ze ...

587
587
Clement niet naar topclub: "Hij is géén kandidaat"

Ajax verloor afgelopen weekend met 2-1 van FC Utrecht. De titel lijkt nu al weg te zijn in ...

107
107
Hasi vindt succesformule: coach geeft criticasters lik op stuk

RSC Anderlecht won verdiend met 1-0 van Club Brugge. Als er één man opgelucht heeft ...

213
213

Meer sportnieuws