Lukaku geeft Mertens geen schijn van kans

1028 stemmen
Lukaku geeft Mertens geen schijn van kans

Luid gejuich en veel applaus omstreeks 16.55 in het Wintercircus te Gent. Tijdens de rust van de wedstrijd van de Rode Duivels tegen Kroatië warmde Romelu Lukaku zich intensief op. De verlosser der Belgen maakte zich op om zijn land naar de achtste finales van het Wereldkampioenschap te loodsen. Ei zo na lukte hem dat, maar het gebrek aan wedstrijdritme en scherpte was te groot. Lukaku creëerde in 64 minuten wel veel meer doelgevaar dan de andere Belgische spitsen Michy Batshuayi (in 161 minuten) en Dries Mertens (85 minuten).


VALSE NEGEN

Verrassing alom in de basiself van de Rode Duivels. Niet Romelu Lukaku maar wel Dries Mertens startte de levensbelangrijke wedstrijd tegen Kroatië. Menig analist nam de 35-jarige aanvaller van Galatasaray niet mee naar Qatar, maar Roberto Martinez maakte Mertens zijn aanvalsleider in belangrijkste wedstrijd voor het Belgische voetbal in jaren. ‘Ciro’ bracht goede looplijnen zonder bal en hij schuwde ook het werk niet in balverlies.



De kleine aanvaller kwam als valse negen goed in de bal, maar anderzijds ontbrak er aanwezigheid in de diepte en ook présence in de zestien. In de eerste helft hielden de Rode Duivels goed stand tegen Kroatië, waarbij de Belgen vooral defensief sterk presteerden. Tijdens de rust stond de stand op 0-0 en de Rode Duivels zaten goed in de wedstrijd. Achteraan werd alles dichtgehouden en er werd weinig weggegeven.

DE IMPACT VAN LUKAKU

En dat scenario was het gedroomde wedstrijdplan van Roberto Martinez. In de tweede helft kon hij daarom Jérémy Doku en vooral Romelu Lukaku in de ploeg gooien. De beresterke spits van Internazionale is niet volledig wedstrijdfit en voor de match gaf Martinez reeds aan dat Lukaku nog niet klaar is om negentig minuten te spelen. Tijdens de opwarming voor de wedstrijd tegen Kroatië stapte Lukaku trouwens vijf minuten vroeger naar binnen, samen met twee dokters.



Na 45 minuten verdween Dries Mertens uit de ploeg en Romelu Lukaku kwam in zijn plaats. En die wissel had een onmiddellijke impact op het spelbeeld. Lukaku’s aanwezigheid op het veld maakte een wereld van verschil voor de Rode Duivels want Big Rom is altijd aanspeelbaar en steeds gevaarlijk. De Belgische ploeg kreeg meer vertrouwen, bij Kroatië nam de angst toe. Kevin De Bruyne zocht zijn maatje Lukaku in de box, de belangrijke zone waar de ploeg met hem veel meer présence kreeg.

LEAST VALUABLE PLAYER

Daardoor kwam Romelu Lukaku verschillende keren in doelrijpe posities terecht om een doelpunt te scoren, maar de Belgische topschutter kon uiteindelijk geen enkele keer de netten doen trillen. Door de grote gemiste kansen kreeg Lukaku zware kritiek te slikken van de internationale pers. “De missers van Lukaku worden de Rode Duivels fataal”, schrijft Voetbal International. “De LVP, ofwel Least Valuable Player”, volgens AS. “Was zijn demonstratie aan kazonder zijn missers, had België zich wel gekwalificeerd. “Zonder zijn missers, had België zich wel gekwalificeerd”, stelt L’Equipe.

Romelu Lukaku genereerde 1,58 expected goal in 64 minuten, wat meteen het hoogste gemiddelde is van alle spelers op het Wereldkampioenschap. Enkel Lionel Messi, Kylian Mbappe, Enner Valencia, Salem Al Dawsari en Robert Lewandowski waren nog dreigender voor het doel, maar elk van deze spelers kon wel één doelpunt scoren in Qatar. Puur statistisch gezien heeft Lukaku op het gebied van efficiëntie en afwerking voor het doel zwaar ondergepresteerd tegen Kroatië. Anderzijds is hij ook de speler die het meeste kansen creëerde voor de Belgische nationale ploeg op het Wereldkampioenschap.



Michy Batshuayi (1,07 expected goal) speelde 97 minuten meer dan Big Rom, maar hij was dus ook een pak minder dreigender dan hem. Het enige wat voor Batshuayi spreekt, is dat hij één doelpunt scoorde. Voor de rest was de spits van Fenerbahçe één van de grootste Belgische teleurstellingen in Qatar. Want de bijdrage die Lukaku in amper 64 minuten leverde voor de Rode Duivels is van een gans ander niveau. Dries Mertens genereerde trouwens 0,31 expected goal in 85 minuten, een cijfer dat dus verbleekt bij Lukaku’s 1,58 expected goal in 64 minuten.

DE STUNT VAN LUKAKU

We mogen ook niet vergeten dat Romelu Lukaku bij de start van het Wereldkampioenschap medisch gezien niet helemaal fit was. Het was zelfs een huzarenstukje dat hij tegen Marokko mocht invallen en al 64 minuten kon spelen tegen Kroatië. In diezelfde medische context is het belangrijk te vermelden dat Lukaku vijf minuten vroeger naar binnen ging, samen met twee dokters, tijdens de opwarming voor de match tegen Kroatië. Een Lukaku in vorm en met meer wedstrijdritme, had minstens één keer gescoord tegen de Kroaten. Er kan Big Rom helemaal niets verweten worden.



We mogen ons zelfs gelukkig prijzen dat Romelu Lukaku ons nog zoveel hoop gaf in de tweede helft tegen Kroatië. Want het is bewezen: geen enkele Rode Duivel kon zoveel kansen creëren in Qatar zoals hij. En dat in amper één speelhelft tijd. “Hij is de enige die zoveel gecreëerd heeft in de drie matchen", stelt Didier Drogba bij RTBF. “Je mag niet vergeten dat hij in twee à drie maanden amper heeft gespeeld en het al een jaar behoorlijk moeilijk heeft. Het aantal kansen dat na de pauze werd gecreëerd is het bewijs dat België een andere ploeg heeft met een fitte Lukaku."

LEES OOK: Albert kiest Duivelse elf: twee sterren blijven op de bank

Lukaku is de enige Belgische topspits

Meest recent

'Witte rook in Anderlecht: medische testen gepland'

RSC Anderlecht staat op het punt om Nathan De Cat aan Hoffenheim te verkopen. Antoine Sibierski laat ...

41
41
'Club Brugge breekt record: akkoord met Arsenal'

Momenteel staat het record nog op naam van Ardon Jashari, maar verschillende smaakmakers van Club ...

334
334
'Union telt zijn centen: details van Khalaili-deal onthuld'

Union maakte de voorbije jaren indruk met zijn uitgekiende transferbeleid. De Brusselaars wisten ...

37
37
'Kogel door de kerk: dit bedrag vangt RSCA voor De Cat'

Anderlecht hoopte de voorbije maanden nog om Nathan De Cat nog minstens één seizoen in ...

301
301
Hazard velt oordeel over Rode Duivels: "Hij is de beste"

Alle ogen zullen vrijdagavond gericht zijn op de Rode Duivels, want dan geven ze in de kwartfinale ...

173
173
Dwomoh ziet verhoopte transfer alsnog afketsen

Enkele jaren geleden stond hij nog te boek als één van de grootste talenten van het ...

51
51
Nieuw Clubstadion? De oorlog lijkt nog lang niet voorbij

Twintig jaar strijd lijkt in één klap voorbij, maar achter de schermen is het laatste ...

747
747
Cercle reageert na plotse wending in Brugs stadiondossier

Er kwam donderdagmiddag vanuit Brugge plots zeer verrassend nieuws. Daar kon Club plots melden dat ...

198
198
Vanden Borre keert kar volledig over Garcia

De Rode Duivels hopen vrijdag tegen Spanje op een stunt, maar kunnen sowieso al tevreden zijn over ...

182
182
Grote opluchting in Brugge na stadionnieuws: "Onverwacht"

Bij Club Brugge kwamen ze woensdag met groot nieuws en het ging niet over een transfer. Wel kon de ...

156
156
'Club Brugge wint strijd van Anderlecht om toptalent'

Het is nog wachten tot het échte transfergeweld losbarst bij Club Brugge en Anderlecht. ...

192
192
Genk houdt interesse af, Japanner weg bij OHL

De zomermercato komt alsmaar meer op gang, ook voor Belgische clubs. Bij KRC Genk zijn ze erin ...

94
94
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht schiet in actie, sterkhouders weg bij Club'

De zomerse transfercarrousel komt stilaan op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn al ...

163
163
Fans reageren op stadionnieuws Club Brugge: “Knettergek!”

Club Brugge kwam op de officiële kanalen met het nieuws dat er een definitieve uitvoerbare ...

316
316
Rode Duivels zorgen nu ook buiten het veld voor chaos

Een plaats in de halve finale lonkt en heel België leeft toe naar de kraker tegen Spanje. Maar ...

123
123
Marokko incasseert mokerslag, Franse ophef om arbitrage

Vanavond staat de eerste kwartfinale van het WK 2026 op het programma. Marokko en Frankrijk bekampen ...

335
335
Van der Elst kiest twee verrassende Duivels in elftal van WK

De wereldbeker is intussen in zijn eindfase aanbeland. Acht landen blijven nog over en binnen acht ...

224
224
Ein-de-lijk! Club kan beginnen aan bouw van nieuw stadion

Club Brugge groeide de voorbije jaren uit tot de absolute primus in België op sportief en ...

486
486
'Volgende sterkhouder Union weg: PL meldt zich'

Union moest de voorbije zomers telkens zijn beste spelers laten vertrekken en dat zal dit jaar ...

74
74
'Anderlecht heeft derde aanwinst beet: 5 miljoen'

Er ligt deze zomer heel wat werk op de plank voor sportief directeur Antoine Sibierski bij ...

625
625
Ruben Van Gucht dropt enorme bom bij Vandaag Inside

Maandenlang werd er volop gespeculeerd, maar Ruben Van Gucht hield de lippen stijf op elkaar. Tot ...

165
165
'Standard vangt plots complete jackpot met transfer'

Standard lijkt deze zomer weer zeer actief te gaan zijn op de transfermarkt. Sportief directeur Marc ...

290
290
Olmo vreest één Rode Duivel vooral: "Beste ter wereld"

Vrijdag kunnen de Rode Duivels voor een enorme stunt zorgen op het WK. Dan nemen ze het in hun ...

451
451
'Anderlecht zet zinnen op vervanger van Hazard'

Antoine Sibierski moet stilaan toch gaan doorschakelen in de transferdossiers. Paars-Wit heeft nog ...

205
205
Moreira geeft aan hoe België Spanje moet aanpakken

België neemt het vrijdag op tegen Spanje. De Rode Duivels hopen op een stunt zoals 40 jaar ...

165
165

Meer sportnieuws