Lukaku geeft Mertens geen schijn van kans

1028
Lukaku geeft Mertens geen schijn van kans

Luid gejuich en veel applaus omstreeks 16.55 in het Wintercircus te Gent. Tijdens de rust van de wedstrijd van de Rode Duivels tegen Kroatië warmde Romelu Lukaku zich intensief op. De verlosser der Belgen maakte zich op om zijn land naar de achtste finales van het Wereldkampioenschap te loodsen. Ei zo na lukte hem dat, maar het gebrek aan wedstrijdritme en scherpte was te groot. Lukaku creëerde in 64 minuten wel veel meer doelgevaar dan de andere Belgische spitsen Michy Batshuayi (in 161 minuten) en Dries Mertens (85 minuten).


VALSE NEGEN

Verrassing alom in de basiself van de Rode Duivels. Niet Romelu Lukaku maar wel Dries Mertens startte de levensbelangrijke wedstrijd tegen Kroatië. Menig analist nam de 35-jarige aanvaller van Galatasaray niet mee naar Qatar, maar Roberto Martinez maakte Mertens zijn aanvalsleider in belangrijkste wedstrijd voor het Belgische voetbal in jaren. ‘Ciro’ bracht goede looplijnen zonder bal en hij schuwde ook het werk niet in balverlies.



De kleine aanvaller kwam als valse negen goed in de bal, maar anderzijds ontbrak er aanwezigheid in de diepte en ook présence in de zestien. In de eerste helft hielden de Rode Duivels goed stand tegen Kroatië, waarbij de Belgen vooral defensief sterk presteerden. Tijdens de rust stond de stand op 0-0 en de Rode Duivels zaten goed in de wedstrijd. Achteraan werd alles dichtgehouden en er werd weinig weggegeven.

DE IMPACT VAN LUKAKU

En dat scenario was het gedroomde wedstrijdplan van Roberto Martinez. In de tweede helft kon hij daarom Jérémy Doku en vooral Romelu Lukaku in de ploeg gooien. De beresterke spits van Internazionale is niet volledig wedstrijdfit en voor de match gaf Martinez reeds aan dat Lukaku nog niet klaar is om negentig minuten te spelen. Tijdens de opwarming voor de wedstrijd tegen Kroatië stapte Lukaku trouwens vijf minuten vroeger naar binnen, samen met twee dokters.



Na 45 minuten verdween Dries Mertens uit de ploeg en Romelu Lukaku kwam in zijn plaats. En die wissel had een onmiddellijke impact op het spelbeeld. Lukaku’s aanwezigheid op het veld maakte een wereld van verschil voor de Rode Duivels want Big Rom is altijd aanspeelbaar en steeds gevaarlijk. De Belgische ploeg kreeg meer vertrouwen, bij Kroatië nam de angst toe. Kevin De Bruyne zocht zijn maatje Lukaku in de box, de belangrijke zone waar de ploeg met hem veel meer présence kreeg.

LEAST VALUABLE PLAYER

Daardoor kwam Romelu Lukaku verschillende keren in doelrijpe posities terecht om een doelpunt te scoren, maar de Belgische topschutter kon uiteindelijk geen enkele keer de netten doen trillen. Door de grote gemiste kansen kreeg Lukaku zware kritiek te slikken van de internationale pers. “De missers van Lukaku worden de Rode Duivels fataal”, schrijft Voetbal International. “De LVP, ofwel Least Valuable Player”, volgens AS. “Was zijn demonstratie aan kazonder zijn missers, had België zich wel gekwalificeerd. “Zonder zijn missers, had België zich wel gekwalificeerd”, stelt L’Equipe.

Romelu Lukaku genereerde 1,58 expected goal in 64 minuten, wat meteen het hoogste gemiddelde is van alle spelers op het Wereldkampioenschap. Enkel Lionel Messi, Kylian Mbappe, Enner Valencia, Salem Al Dawsari en Robert Lewandowski waren nog dreigender voor het doel, maar elk van deze spelers kon wel één doelpunt scoren in Qatar. Puur statistisch gezien heeft Lukaku op het gebied van efficiëntie en afwerking voor het doel zwaar ondergepresteerd tegen Kroatië. Anderzijds is hij ook de speler die het meeste kansen creëerde voor de Belgische nationale ploeg op het Wereldkampioenschap.



Michy Batshuayi (1,07 expected goal) speelde 97 minuten meer dan Big Rom, maar hij was dus ook een pak minder dreigender dan hem. Het enige wat voor Batshuayi spreekt, is dat hij één doelpunt scoorde. Voor de rest was de spits van Fenerbahçe één van de grootste Belgische teleurstellingen in Qatar. Want de bijdrage die Lukaku in amper 64 minuten leverde voor de Rode Duivels is van een gans ander niveau. Dries Mertens genereerde trouwens 0,31 expected goal in 85 minuten, een cijfer dat dus verbleekt bij Lukaku’s 1,58 expected goal in 64 minuten.

DE STUNT VAN LUKAKU

We mogen ook niet vergeten dat Romelu Lukaku bij de start van het Wereldkampioenschap medisch gezien niet helemaal fit was. Het was zelfs een huzarenstukje dat hij tegen Marokko mocht invallen en al 64 minuten kon spelen tegen Kroatië. In diezelfde medische context is het belangrijk te vermelden dat Lukaku vijf minuten vroeger naar binnen ging, samen met twee dokters, tijdens de opwarming voor de match tegen Kroatië. Een Lukaku in vorm en met meer wedstrijdritme, had minstens één keer gescoord tegen de Kroaten. Er kan Big Rom helemaal niets verweten worden.



We mogen ons zelfs gelukkig prijzen dat Romelu Lukaku ons nog zoveel hoop gaf in de tweede helft tegen Kroatië. Want het is bewezen: geen enkele Rode Duivel kon zoveel kansen creëren in Qatar zoals hij. En dat in amper één speelhelft tijd. “Hij is de enige die zoveel gecreëerd heeft in de drie matchen", stelt Didier Drogba bij RTBF. “Je mag niet vergeten dat hij in twee à drie maanden amper heeft gespeeld en het al een jaar behoorlijk moeilijk heeft. Het aantal kansen dat na de pauze werd gecreëerd is het bewijs dat België een andere ploeg heeft met een fitte Lukaku."

LEES OOK: Mertens stuurt Napoli duidelijke boodschap over De Bruyne

Lukaku is de enige Belgische topspits

Meest recent

Nieuwe ambities Anderlecht: Club en Union krijgen waarschuwing

Het is straks alweer tien jaar (!) geleden dat RSC Anderlecht nog een prijs won. En dus werd in het ...

57
57
Circus bij Fener: coach stapt op vlak na match, voorzitter weigert

Fenerbahçe speelde donderdag 1-1-gelijk tegen AS Roma in de Champions League. Het echte ...

28
28
Miljoenenaankoop gooit ruiten in bij Club: "Scheelt iets aan"

Club Brugge wist de voorbije seizoenen gouden zaken te doen op de mercato. Maar niet alle transfers ...

122
122
UCL: Bayern deelt pak slaag uit; puike assist Tielemans

De laatste matchen van de openingsspeeldag in de Champions League zitten erop. Het Bayern ...

37
37
Sibierski geeft genadeloze boodschap aan Stroeykens

RSC Anderlecht haalde tijdens de voorbije transferperiode niet enkele heel wat versek krachten in ...

234
234
'Club Brugge weet hoe laat het is: miljoenenbod in januari'

Club Brugge wist in de zomermercato opnieuw een pak miljoenen op te halen met de verkoop van ...

158
158
Cercle haalt slag thuis: international tekent transfervrij

Met 2 op 15 is Cercle Brugge niet bepaald goed aan het nieuwe seizoen begonnen. En dus besloot de ...

92
92
Zware taak Antwerp-bestuur na 'aderlating Vandenhaute'

Groot nieuws woensdagvoormiddag van op de Bosuil. Zo kondigde Marc Overmars aan dat hij per direct ...

332
332
Van Bommel grijnst: De Cuyper imponeert na metamorfose

Bondscoach Mark van Bommel maakt binnen een dikke week zijn eerste selectie bij de Rode Duivels ...

200
200
UCL: Lukaku niet voorbij ex-club; PSV blijft steken op punt

Donderdagavond worden de resterende matchen van de openingsspeeldag in de Champions League ...

45
45
Tresoldi heeft duidelijke boodschap na CL-slipper Club

Club Brugge heeft ook dit jaar de ambitie om de League Phase van de Champions League te overleven. ...

305
305
‘Ivan Leko zoekt 'ruzie' met zijn beste Club-speler’

Ivan Leko en Yann Sommer zitten nog niet helemaal op dezelfde golflengte. Tegen Cercle Brugge was er ...

384
384
Antwerp incasseert serieuze tik: "Héél ongelukkig"

Antwerp FC maakt zich op voor een loodzwaar tweeluik tegen Club Brugge en Union SG. In aanloop naar ...

314
314
Druk stijgt in Mechelen: Vanderbiest reageert op heikele situatie

Waar KV Mechelen vorig seizoen nog de grote revelatie in de Jupiler Pro League was, is de huidige ...

114
114
Facelift bij Anderlecht: gloednieuw middenveld in de maak

Binnen een tweetal weken ligt het seizoen in het clubvoetbal extra lang stil door een uitzonderlijk ...

672
672
Lang disciplinair in tribune gezet: nieuwe details bekend

Noa Lang moest woensdagavond vanuit de tribunes toekijken hoe zijn SSC Napoli in de Champions League ...

214
214
Kansen Belgische clubs: transfer Ito kaatst in extremis af

De mercato is in België alweer een weekje gesloten, maar de clubs uit de Jupiler Pro League ...

325
325
Courtois maakt plekje vrij: JPL-doelman bij Rode Duivels?

Wat al een tijdje in de lucht hing, heeft hij nu ook officieel bevestigd. Zo zal Thibaut Courtois de ...

297
297
Ziyech verrast iedereen met nieuwe club

Hakim Ziyech heeft een nieuwe club. De 33-jarige Marokkaanse smaakmaker heeft zijn handtekening ...

30
30
Anderlecht slaat wéér toe: contract tot 2029

Neerpede is al vele jaren een garantie op talentdoorstroming. Het hield Anderlecht financieel ...

152
152
Bruno en RSCA zijn klaar: "Of ik extra druk voel?"

Bij RSC Anderlecht zijn ze degelijk aan het seizoen begonnen. Er was de kwalificatie voor de Europa ...

185
185
Euvrard looft pion: "Je ziet zijn honger én kwaliteit"

Standard speelt dit weekend tegen KVC Westerlo. De Rouches hopen hun goede start daar verder te ...

80
80
Bruno: "Of Aasgaard en Amane in de selectie zitten?"

RSC Anderlecht neemt het vrijdagavond op tegen KV Mechelen. Vitor Bruno heeft een zeer ruime ...

411
411
Geen megadeal voor Patro: "Overstijgt ons jaarbudget"

Patro Eisden kende een zeer drukke zomermercato. De club uit de Challenger Pro League deed ...

83
83
Sibierski over mercato: "Dat was niet per se gepland"

RSC Anderlecht haalde elf nieuwe spelers. Dergelijke mercato gebeurde al eerder en is zowat het ...

275
275

Meer sportnieuws