Lukaku geeft Mertens geen schijn van kans

1028 stemmen
Lukaku geeft Mertens geen schijn van kans

Luid gejuich en veel applaus omstreeks 16.55 in het Wintercircus te Gent. Tijdens de rust van de wedstrijd van de Rode Duivels tegen Kroatië warmde Romelu Lukaku zich intensief op. De verlosser der Belgen maakte zich op om zijn land naar de achtste finales van het Wereldkampioenschap te loodsen. Ei zo na lukte hem dat, maar het gebrek aan wedstrijdritme en scherpte was te groot. Lukaku creëerde in 64 minuten wel veel meer doelgevaar dan de andere Belgische spitsen Michy Batshuayi (in 161 minuten) en Dries Mertens (85 minuten).


VALSE NEGEN

Verrassing alom in de basiself van de Rode Duivels. Niet Romelu Lukaku maar wel Dries Mertens startte de levensbelangrijke wedstrijd tegen Kroatië. Menig analist nam de 35-jarige aanvaller van Galatasaray niet mee naar Qatar, maar Roberto Martinez maakte Mertens zijn aanvalsleider in belangrijkste wedstrijd voor het Belgische voetbal in jaren. ‘Ciro’ bracht goede looplijnen zonder bal en hij schuwde ook het werk niet in balverlies.



De kleine aanvaller kwam als valse negen goed in de bal, maar anderzijds ontbrak er aanwezigheid in de diepte en ook présence in de zestien. In de eerste helft hielden de Rode Duivels goed stand tegen Kroatië, waarbij de Belgen vooral defensief sterk presteerden. Tijdens de rust stond de stand op 0-0 en de Rode Duivels zaten goed in de wedstrijd. Achteraan werd alles dichtgehouden en er werd weinig weggegeven.

DE IMPACT VAN LUKAKU

En dat scenario was het gedroomde wedstrijdplan van Roberto Martinez. In de tweede helft kon hij daarom Jérémy Doku en vooral Romelu Lukaku in de ploeg gooien. De beresterke spits van Internazionale is niet volledig wedstrijdfit en voor de match gaf Martinez reeds aan dat Lukaku nog niet klaar is om negentig minuten te spelen. Tijdens de opwarming voor de wedstrijd tegen Kroatië stapte Lukaku trouwens vijf minuten vroeger naar binnen, samen met twee dokters.



Na 45 minuten verdween Dries Mertens uit de ploeg en Romelu Lukaku kwam in zijn plaats. En die wissel had een onmiddellijke impact op het spelbeeld. Lukaku’s aanwezigheid op het veld maakte een wereld van verschil voor de Rode Duivels want Big Rom is altijd aanspeelbaar en steeds gevaarlijk. De Belgische ploeg kreeg meer vertrouwen, bij Kroatië nam de angst toe. Kevin De Bruyne zocht zijn maatje Lukaku in de box, de belangrijke zone waar de ploeg met hem veel meer présence kreeg.

LEAST VALUABLE PLAYER

Daardoor kwam Romelu Lukaku verschillende keren in doelrijpe posities terecht om een doelpunt te scoren, maar de Belgische topschutter kon uiteindelijk geen enkele keer de netten doen trillen. Door de grote gemiste kansen kreeg Lukaku zware kritiek te slikken van de internationale pers. “De missers van Lukaku worden de Rode Duivels fataal”, schrijft Voetbal International. “De LVP, ofwel Least Valuable Player”, volgens AS. “Was zijn demonstratie aan kazonder zijn missers, had België zich wel gekwalificeerd. “Zonder zijn missers, had België zich wel gekwalificeerd”, stelt L’Equipe.

Romelu Lukaku genereerde 1,58 expected goal in 64 minuten, wat meteen het hoogste gemiddelde is van alle spelers op het Wereldkampioenschap. Enkel Lionel Messi, Kylian Mbappe, Enner Valencia, Salem Al Dawsari en Robert Lewandowski waren nog dreigender voor het doel, maar elk van deze spelers kon wel één doelpunt scoren in Qatar. Puur statistisch gezien heeft Lukaku op het gebied van efficiëntie en afwerking voor het doel zwaar ondergepresteerd tegen Kroatië. Anderzijds is hij ook de speler die het meeste kansen creëerde voor de Belgische nationale ploeg op het Wereldkampioenschap.



Michy Batshuayi (1,07 expected goal) speelde 97 minuten meer dan Big Rom, maar hij was dus ook een pak minder dreigender dan hem. Het enige wat voor Batshuayi spreekt, is dat hij één doelpunt scoorde. Voor de rest was de spits van Fenerbahçe één van de grootste Belgische teleurstellingen in Qatar. Want de bijdrage die Lukaku in amper 64 minuten leverde voor de Rode Duivels is van een gans ander niveau. Dries Mertens genereerde trouwens 0,31 expected goal in 85 minuten, een cijfer dat dus verbleekt bij Lukaku’s 1,58 expected goal in 64 minuten.

DE STUNT VAN LUKAKU

We mogen ook niet vergeten dat Romelu Lukaku bij de start van het Wereldkampioenschap medisch gezien niet helemaal fit was. Het was zelfs een huzarenstukje dat hij tegen Marokko mocht invallen en al 64 minuten kon spelen tegen Kroatië. In diezelfde medische context is het belangrijk te vermelden dat Lukaku vijf minuten vroeger naar binnen ging, samen met twee dokters, tijdens de opwarming voor de match tegen Kroatië. Een Lukaku in vorm en met meer wedstrijdritme, had minstens één keer gescoord tegen de Kroaten. Er kan Big Rom helemaal niets verweten worden.



We mogen ons zelfs gelukkig prijzen dat Romelu Lukaku ons nog zoveel hoop gaf in de tweede helft tegen Kroatië. Want het is bewezen: geen enkele Rode Duivel kon zoveel kansen creëren in Qatar zoals hij. En dat in amper één speelhelft tijd. “Hij is de enige die zoveel gecreëerd heeft in de drie matchen", stelt Didier Drogba bij RTBF. “Je mag niet vergeten dat hij in twee à drie maanden amper heeft gespeeld en het al een jaar behoorlijk moeilijk heeft. Het aantal kansen dat na de pauze werd gecreëerd is het bewijs dat België een andere ploeg heeft met een fitte Lukaku."

LEES OOK: Kerkhofs geeft Van Gucht lik op stuk: "Of hij te klein is?"

Lukaku is de enige Belgische topspits

Meest recent

'Anderlecht zet zijn zinnen op ex-speler van Chelsea'

Anderlecht is zijn voorbereiding begonnen met enkele tegenvallers, want meteen liepen Ilay Camara, ...

69
69
'Plots grote vraagtekens rond toekomst Cuypers'

Uteindelijk koos Rudi Garcia op het WK voor Romelu Lukaku, Charles De Ketelaere en Matias ...

31
31
Geen stunt voor Broos: Canada velt Zuid-Afrika op de valreep

Voor Hugo Broos zit het WK en wellicht ook zijn trainerscarrière erop. Zijn Zuid-Afrika is er ...

27
27
Union-target dringt aan: "ik wil de stap graag zetten"

Union was deze zomer al zeer actief op de transfermarkt. Het verwacht weer de nodige smaakmakers te ...

24
24
"We waren nooit van plan hem naar Club te laten gaan"

Bij Club Brugge staan ze nog voor een drukke transferzomer. Op heel wat posities zal versterking ...

306
306
'PSG wint titanenstrijd en versterkt aanval nog meer'

Paris Saint-Germain sleepte dit seizoen voor de tweede keer op rij de Champions League in de wacht. ...

47
47
'Anderlecht slikt alweer blessuredomper in voorbereiding'

Anderlecht heeft maar een maand om zich klaar te stomen, want het moet op 23 juli al een eerste keer ...

187
187
'Lewandowski geeft jawoord voor opmerkelijke transfer'

Bij FC Barcelona namen ze na vier seizoenen afscheid van Robert Lewandowski. De 37-jarige spits was ...

37
37
Eén grote afwezige op training Rode Duivels

De Rode Duivels dwongen zaterdagochtend met een ruime zege tegen Nieuw-Zeeland groepswinst en ...

220
220
Degryse ziet Senegal als 'boost' voor de Rode Duivels

België neemt het woensdag op tegen Senegal. Dat is een pittige tegenstander voor de Rode ...

153
153
'Standard: sterkhouder out, oude bekende in?'

Standard was al actief op de transfermarkt, maar de Rouches zijn nog niet klaar met hun huiswerk. ...

105
105
Ryan terug naar Club Brugge? Niemand zag deze klap komen

De mogelijke rentree van Mathew Ryan naar Club Brugge maakt iets los. Veel fans zullen bij zijn naam ...

660
660
Debast terug fit? Verdediger geeft update over blessure

Waar blijft Zeno Debast? Dat is een vraag die de afgelopen dagen toch wel de ronde deed op sociale ...

63
63
Vandenbempt ziet groot gevaar voor de Rode Duivels

België treft Senegal in de zestiende finales. Dat is een heel pittige tegenstander voor de Rode ...

161
161
Hugo Broos bewijst het Belgische voetbal énorme dienst

Anno 2026 wordt voetbal regelmatig benaderd alsof het een exacte wetenschap is. Data, data en nog ...

163
163
'Soap Adedji-Sternberg: Club en Genk zorgen voor nieuwe wending'

Club Brugge en KRC Genk staan momenteel op gespannen voet van mekaar. Dat heeft alles te maken met ...

1040
1040
Klasse! Bondscoach doet bijzondere Messi-onthulling

Lionel Messi is één van de absolute vedetten op het WK 2026. Met 6 goals in 3 matchen ...

65
65
Nieuw-Zeelanders trekken grote ogen na 'zeldzame' actie Mechele

Brandon Mechele is bezig aan een uiterst sterk WK 2026. De verdediger was in de groepsfase zelfs ...

660
660
'Drietal niet op eerste training Genk: transfer in de maak'

Terwijl het wereldkampioenschap de knock out-fase heeft bereikt, staan de clubs uit de Jupiler Pro ...

442
442
Ryan, Sels of Sommer? 'Club Brugge hakt keepersknoop door'

Ook bij Club Brugge staat de start van de voorbereiding stilaan voor de deur. Maar de Belgische ...

832
832
België tegen VS in 1/8ste finales? Amerikanen kleineren Duivels

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn op het WK 2026. In de 1/16de finales wacht een lastig ...

822
822
'Transferstruikelblok voor Raskin: prijskaartje onthuld'

Nicolas Raskin is momenteel volop gefocust op het WK met de Rode Duivels. Maar de middenvelder kijkt ...

132
132
'Warboel bij Antwerp: miljoenentransfer aan zijden draadje'

Maandag gaat bij Antwerp FC de voorbereiding op het nieuwe seizoen van start. Maar door de ...

486
486
'Inter mikt op nieuwe transferdeal met Club Brugge'

Een jaartje geleden vonden Club Brugge en Internazionale een transferakkoord over Aleksandar ...

802
802
België vs. Senegal: statistieken duiden favoriet al aan

De Rode Duivels weten waar ze aan toe zijn in de volgende ronde van het WK. Met Senegal kregen de ...

392
392

Meer sportnieuws