'Anderlecht neemt grote gok met Blessin'

1451
'Anderlecht neemt grote gok met Blessin'

Na een erbarmelijk eerste deel van het seizoen maakt Anderlecht zich op voor een stevige remonte. Sporting is naarstig op zoek naar een nieuwe hoofdcoach en die zou deze week wellicht worden voorgesteld. Het is de bedoeling dat de nieuwe T1 nog aansluit tijdens de stage die loopt tot 7 december. Die zoektocht verloopt erg discreet want in de pers circuleren er amper namen van potentiële coaches. Behalve één dan. Volgens La Dernière Heure staat Alexander Blessin op de shortlist. Al heeft die wel acht weken nodig om de ploeg naar zijn hand te kunnen zetten.


BLESSIN CHARMEERT OOK CLUB BRUGGE

De Franstalige krant weet dat Jesper Fredberg, de CEO Sports, dichtbij een akkoord staat met de nieuwe coach. Alexander Blessin is één van de pistes die bewandeld wordt, de enige die ook bekend is voor de buitenwereld. Maar het zou niet zó gek zijn mocht de 49-jarige Duitser de sportieve leiding krijgen bij Sporting. Het Nieuwsblad stelde eind oktober dat de ideale coach voor Anderlecht er een is die tactisch vooruit denkt, maar van het team ook een hecht legertje maakt. “Een type Alexander Blessin? Of denken we nu al te ver?”, vroeg de krant zich toen al openlijk af. Waar rook is, is vuur.

En Alexander Blessin heeft wel het juiste profiel om goed te kunnen presteren bij Anderlecht. In zijn periode bij KV Oostende wist de Duitse coach wist alvast menig sportleider van de grootste Belgische voetbalclubs te charmeren. In 2021 werd hij verkozen tot Trainer van het Jaar, toen hij de Kustploeg vanuit het niets naar een vijfde plaats in de reguliere competitie leidde. Het seizoen daarop liep het dan weer heel wat stroever voor KV Oostende. Logisch ook, door het vertrek van sterkhouders Arthur Theate, Andrew Hujlsager, Fashion Sakala, Jack Hendry en Jelle Bataille.



Ondanks de tegenvallende prestaties in zijn tweede seizoen bij KV Oostende bleef Alexander Blessin een grote reputatie genieten in België. “Ik kijk niet naar het resultaat, ik kijk naar het spel”, zei CEO Gauthier Ganaye toen de resultaten tegenvielen. “Volgens mij is hij minstens zo goed bezig als vorig seizoen en gaat deze ervaring hem zelfs een betere coach maken.” Club Brugge overwoog toen om Blessin aan te stellen als de opvolger van Philippe Clement. De visie en methodologie van Blessin beviel de West-Vlamingen, en daarom kwam hij toen al voor de tweede keer op hun radar terecht.

GEGENPRESSING

Uiteindelijk werd het geen Club Brugge voor Alexander Blessin, maar wel Genoa CFC. De Duitse coach degradeerde vorig seizoen naar de Serie B, waar de Rossoblu momenteel de derde plaats bezetten. In Genoa voert Blessin zijn beproefde ‘gegenpress-tactiek’ en verloochent hij zijn stijl niet. En het is die stijl en visie die Anderlecht danig charmeert. Blessin staat voor een bepaalde voetbalaanpak en daar wijkt hij niet van af. Continuïteit, herkenbaarheid en resultaatgericht, met het oog op een sterk collectief en groepsgevoel. In de voorbije jaren werd pressing een modewoord in het Belgische voetbaljargon.

Geïndoctrineerd door de Red Bull-filosofie voerde Alexander Blessin deze methodologie succesvol door bij KV Oostende. Maar om zijn stempel te kunnen drukken en een doorsnee ploeg te laten evolueren tot een fysieke en intensieve machine, heeft Blessin wel veel voorbereidend werk te verrichten. De Duitse coach heeft immers minimum acht weken nodig om zijn befaamde ‘gegenpress-tactiek’ te introduceren bij een nieuwe ploeg. Maar heeft Anderlecht die tijd wel?



Eén van de eerste ingrepen bij KV Oostende was de gebruikelijke voorbereiding van zes weken op te schroeven naar acht weken. Ongebruikelijk in Oostende, maar die extra inspanning vormde wel de basis van een uitzonderlijk sterke jaargang. En net dat voorbereidend werk kan een groot probleem vormen voor Blessin om bij Anderlecht zijn gegenpress-tactiek door te voeren. Anderlecht speelt al binnen vier weken hun eerstvolgende competitiewedstrijd tegen Sporting Charleroi. En op zo’n korte termijn kan Alexander Blessin nooit zijn strijdplan succesvol integreren in het Lotto Park.

KAN BLESSIN HET OOK BIJ ANDERLECHT?

Die bewuste voorbereiding van acht weken behelst trouwens niet enkel het tactische aspect. Vooral de fysieke parameters worden in die tijdspanne aangepakt. In de eerste zes maanden traint Blessin voornamelijk met de focus op de pressing op de bal. Niet zonder uitgedokterd plan weliswaar, maar wel met de nadruk op wanneer, waar en hoe er druk moet gezet worden. “65% van de doelpunten in het voetbal worden gemaakt na transitie. Slechts heel weinig ploegen hebben de kwaliteit om uit de pressing te voetballen”, lichtte Blessin zijn voetbalfilosofie toe in een interview met Het Laatste Nieuws.

Voor de spelers is het uiteraard wennen aan zo'n intensief wedstrijdplan. “De eerste weken op training was puur lopen”, verklaarde Jelle Bataille, toen bij KV Oostende, in het praatprogramma Extra Time. En ook spits Makhtar Gueye moest zich hard aanpassen aan ‘t zeetje. “Ik had nog nooit zoveel gelopen in mijn leven. Bij Nancy, in de Franse Ligue 2, liep ik al veel, maar hier was het nóg meer. Het systeem van hoge pressing was afmattend”, verklaarde de Senegalees aan Sport/Voetbalmagazine.



Maar het ging Alexander Blessin er niet om hoevéél kilometers zijn spelers lopen, maar wel wannéér en hoe ze op het juiste moment moeten druk zetten. De coach hamerde op het optimaal benutten van de omschakelmomenten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit. Dat de spelersgroep ook achter deze visie stond, was een andere verklaring van het Oostendse succes destijds. En ook belangrijk: Gauthier Ganaye haalde enkel spelers naar de club die voldeden aan de spelopvatting van Blessin - hallo Jesper Fredberg?

LEES OOK: Opvallend: 'ruzie' bij Jagiellonia na Anderlecht-vraag

Is Blessin de ideale coach voor Anderlecht?

Meest recent

STVV als door wesp gestoken: "Dat moet ons motiveren"

STVV nam vorige week een droomstart in de league phase van de Conference League, want het boekte ...

4
4
Essevee pakt uit en legt weer jong talent vast

Zulte Waregem was uitstekend aan het seizoen begonnen, maar is de laatste weken wat weggezakt met ...

6
6
Opvallend: 'ruzie' bij Jagiellonia na Anderlecht-vraag

Anderlecht moet zich donderdag zien te herpakken na een zwarte week door zijn eerste punten in de ...

35
35
Duitsland is klaar met Kompany: 5 snoeiharde uithalen

In Duitsland is de toon rond Vincent Kompany plots helemaal omgeslagen. Kranten, analisten en ...

261
261
'Raskin maakt wintertransfer naar CL-club'

Vorige zomer bleef Nicolas Raskin tot veler verbazing bij Rangers. De verwachting was nochtans dat ...

39
39
Beichler kondigt 'nieuw' KV Kortrijk aan

Vrijdagavond wordt de negende speeldag in de Jupiler Pro League afgetrapt. Dat gebeurt meteen met ...

76
76
Club NXT geeft goede voorbeeld met zege in Youth League

Om 21u probeert Club Brugge om tegen RC Lens zijn tweede zege in deze Champions League-campagne te ...

146
146
Union SG staat voor "rare match": "Nog nooit meegemaakt"

Union SG speelt in het stadion van Fortuna Düsseldorf zijn Europees duel tegen Hapoel Be'er ...

54
54
Pakt Ajax wéér uit met een grote transfer?

Ajax heeft Oleksandr Zinchenko opnieuw met open armen ontvangen. De Oekraïense international ...

38
38
Club grote favoriet tegen Lens: statistiek spreekt boekdelen

Club Brugge neemt het vanavond op tegen RC Lens. De Bruggelingen zijn de grote favoriet door hun ...

113
113
Buitenlandse lof voor STVV: "Geen typische Belgische ploeg"

STVV staat voor zijn tweede match in de Conference League. De Limburgers spelen in en tegen FC ...

31
31
'Van Gucht laat kijkers perplex staan met nieuwe stunt'

Ruben Van Gucht staat opnieuw voor een opvallende uitdaging op televisie. Terwijl de sportjournalist ...

23
23
Standard wil KRC Genk afhouden in enorme strijd

Standard krijgt er een stevige concurrent bij in de jacht op jonge Waalse voetbaltalenten. Racing ...

161
161
De Meyer glundert: "Heel mooi voor STVV én de spelers"

STVV speelt donderdagavond in en tegen FC Midtjylland. De Truienaars zijn uiteraard de underdog ...

33
33
Boeckx voert druk op Club Brugge stevig op

Om 21u staat Club Brugge voor zijn derde opdracht in de league phase van de Champions League. Daarin ...

127
127
Tresoldi, Seys en Brughmans figureren in zeer straffe lijst

De Jupiler Pro League geldt dezer dagen als exportcompetitie par excellence. Niemand weet zijn ...

72
72
"Het komt wel goed met Hazard bij Lens"

Wanneer Club Brugge straks om 21u in de Champions League RC Lens in de ogen kijkt, zal er op het ...

34
34
Boost voor Anderlecht: sterkhouder keert terug

Anderlecht blikt terug op een gitzwarte week, met eerst een pijnlijke nederlaag op het veld van ...

252
252
Oude bekende onthult geheimen achter ontbolstering Tresoldi

Club Brugge hoopt woensdagavond om een tweede zege te pakken in de Champions League, waarvoor het ...

155
155
STVV op zoek naar Europese stunt mét twee sterkhouders

STVV kende vorige week een zeer geslaagd Europees debuut, want het won zijn openingsmatch in de ...

41
41
AA Gent krijgt goed én slecht nieuws voor Europese clash

AA Gent begon vorige week goed aan zijn campagne in de league phase van de Conference League, want ...

127
127
Charleroi neemt keiharde maatregel na nieuwe onlusten

Charleroi beleeft voorlopig een topseizoen op sportief vlak, met na acht speeldagen een knappe derde ...

62
62
Pro League maakt speeldata Croky Cup bekend

Vorige week maakten alle eersteklassers hun intrede in de Croky Cup en dat leverde meteen enkele ...

249
249
"Vannieuwkerke voelt zich bedreigd"- Ontslag zorgt voor bom aan zee

Karl Vannieuwkerke krijgt bij KV Diksmuide Oostende met een bijzonder explosieve situatie te maken. ...

327
327
TRANSFERUURTJE: 'Exit De Bruyne, monstertransfer Haaland'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

152
152

Meer sportnieuws