'Anderlecht neemt grote gok met Blessin'

1451 stemmen
'Anderlecht neemt grote gok met Blessin'

Na een erbarmelijk eerste deel van het seizoen maakt Anderlecht zich op voor een stevige remonte. Sporting is naarstig op zoek naar een nieuwe hoofdcoach en die zou deze week wellicht worden voorgesteld. Het is de bedoeling dat de nieuwe T1 nog aansluit tijdens de stage die loopt tot 7 december. Die zoektocht verloopt erg discreet want in de pers circuleren er amper namen van potentiële coaches. Behalve één dan. Volgens La Dernière Heure staat Alexander Blessin op de shortlist. Al heeft die wel acht weken nodig om de ploeg naar zijn hand te kunnen zetten.


BLESSIN CHARMEERT OOK CLUB BRUGGE

De Franstalige krant weet dat Jesper Fredberg, de CEO Sports, dichtbij een akkoord staat met de nieuwe coach. Alexander Blessin is één van de pistes die bewandeld wordt, de enige die ook bekend is voor de buitenwereld. Maar het zou niet zó gek zijn mocht de 49-jarige Duitser de sportieve leiding krijgen bij Sporting. Het Nieuwsblad stelde eind oktober dat de ideale coach voor Anderlecht er een is die tactisch vooruit denkt, maar van het team ook een hecht legertje maakt. “Een type Alexander Blessin? Of denken we nu al te ver?”, vroeg de krant zich toen al openlijk af. Waar rook is, is vuur.

En Alexander Blessin heeft wel het juiste profiel om goed te kunnen presteren bij Anderlecht. In zijn periode bij KV Oostende wist de Duitse coach wist alvast menig sportleider van de grootste Belgische voetbalclubs te charmeren. In 2021 werd hij verkozen tot Trainer van het Jaar, toen hij de Kustploeg vanuit het niets naar een vijfde plaats in de reguliere competitie leidde. Het seizoen daarop liep het dan weer heel wat stroever voor KV Oostende. Logisch ook, door het vertrek van sterkhouders Arthur Theate, Andrew Hujlsager, Fashion Sakala, Jack Hendry en Jelle Bataille.



Ondanks de tegenvallende prestaties in zijn tweede seizoen bij KV Oostende bleef Alexander Blessin een grote reputatie genieten in België. “Ik kijk niet naar het resultaat, ik kijk naar het spel”, zei CEO Gauthier Ganaye toen de resultaten tegenvielen. “Volgens mij is hij minstens zo goed bezig als vorig seizoen en gaat deze ervaring hem zelfs een betere coach maken.” Club Brugge overwoog toen om Blessin aan te stellen als de opvolger van Philippe Clement. De visie en methodologie van Blessin beviel de West-Vlamingen, en daarom kwam hij toen al voor de tweede keer op hun radar terecht.

GEGENPRESSING

Uiteindelijk werd het geen Club Brugge voor Alexander Blessin, maar wel Genoa CFC. De Duitse coach degradeerde vorig seizoen naar de Serie B, waar de Rossoblu momenteel de derde plaats bezetten. In Genoa voert Blessin zijn beproefde ‘gegenpress-tactiek’ en verloochent hij zijn stijl niet. En het is die stijl en visie die Anderlecht danig charmeert. Blessin staat voor een bepaalde voetbalaanpak en daar wijkt hij niet van af. Continuïteit, herkenbaarheid en resultaatgericht, met het oog op een sterk collectief en groepsgevoel. In de voorbije jaren werd pressing een modewoord in het Belgische voetbaljargon.

Geïndoctrineerd door de Red Bull-filosofie voerde Alexander Blessin deze methodologie succesvol door bij KV Oostende. Maar om zijn stempel te kunnen drukken en een doorsnee ploeg te laten evolueren tot een fysieke en intensieve machine, heeft Blessin wel veel voorbereidend werk te verrichten. De Duitse coach heeft immers minimum acht weken nodig om zijn befaamde ‘gegenpress-tactiek’ te introduceren bij een nieuwe ploeg. Maar heeft Anderlecht die tijd wel?



Eén van de eerste ingrepen bij KV Oostende was de gebruikelijke voorbereiding van zes weken op te schroeven naar acht weken. Ongebruikelijk in Oostende, maar die extra inspanning vormde wel de basis van een uitzonderlijk sterke jaargang. En net dat voorbereidend werk kan een groot probleem vormen voor Blessin om bij Anderlecht zijn gegenpress-tactiek door te voeren. Anderlecht speelt al binnen vier weken hun eerstvolgende competitiewedstrijd tegen Sporting Charleroi. En op zo’n korte termijn kan Alexander Blessin nooit zijn strijdplan succesvol integreren in het Lotto Park.

KAN BLESSIN HET OOK BIJ ANDERLECHT?

Die bewuste voorbereiding van acht weken behelst trouwens niet enkel het tactische aspect. Vooral de fysieke parameters worden in die tijdspanne aangepakt. In de eerste zes maanden traint Blessin voornamelijk met de focus op de pressing op de bal. Niet zonder uitgedokterd plan weliswaar, maar wel met de nadruk op wanneer, waar en hoe er druk moet gezet worden. “65% van de doelpunten in het voetbal worden gemaakt na transitie. Slechts heel weinig ploegen hebben de kwaliteit om uit de pressing te voetballen”, lichtte Blessin zijn voetbalfilosofie toe in een interview met Het Laatste Nieuws.

Voor de spelers is het uiteraard wennen aan zo'n intensief wedstrijdplan. “De eerste weken op training was puur lopen”, verklaarde Jelle Bataille, toen bij KV Oostende, in het praatprogramma Extra Time. En ook spits Makhtar Gueye moest zich hard aanpassen aan ‘t zeetje. “Ik had nog nooit zoveel gelopen in mijn leven. Bij Nancy, in de Franse Ligue 2, liep ik al veel, maar hier was het nóg meer. Het systeem van hoge pressing was afmattend”, verklaarde de Senegalees aan Sport/Voetbalmagazine.



Maar het ging Alexander Blessin er niet om hoevéél kilometers zijn spelers lopen, maar wel wannéér en hoe ze op het juiste moment moeten druk zetten. De coach hamerde op het optimaal benutten van de omschakelmomenten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit. Dat de spelersgroep ook achter deze visie stond, was een andere verklaring van het Oostendse succes destijds. En ook belangrijk: Gauthier Ganaye haalde enkel spelers naar de club die voldeden aan de spelopvatting van Blessin - hallo Jesper Fredberg?

LEES OOK: 'Toptransfer Standard: Serie A en Ligue 1 lonken'

Is Blessin de ideale coach voor Anderlecht?

Meest recent

Hugo Broos beroert tot tranen toe met tragisch verhaal

Hugo Broos heeft in zijn carrière al zowat alles meegemaakt. Maar vanavond, wanneer ...

1
1
'Grote kuis Sibierski: abrupte exit bij Anderlecht'

Nadat het eerder al een aantal huurlingen uitzwaaide, en enkele aflopende contracten niet meer ...

112
112
Vlak voor WK: De Wever slaat voetbalfans met verstomming

Opvallende beelden vanuit de Wetstraat 16, waar Bart De Wever zich vlak voor de openingswedstrijd ...

71
71
'Club Brugge aast op dubbelslag bij PSG'

Bij Club Brugge lijkt er deze zomer heel wat te gaan bewegen. Het zal vervangers moeten vinden voor ...

214
214
Vossen ziet Genk goudmijn aanboren op transfermarkt

Jelle Vossen is nog op zoek naar een nieuwe uitdaging. De 37-jarige spits nam enkele weken geleden ...

195
195
Standard is toptalent definitief kwijt aan Feyenoord

Standard leek dit seizoen weer wat op te leven, al kon het zijn seizoen uiteindelijk net niet ...

35
35
'Feyenoord drukt door: komst Belg bijna rond'

Feyenoord eindigde vorig seizoen als tweede in de Eredivisie, maar kon PSV nooit bedreigen voor de ...

57
57
'KV Kortrijk keihard: oudgediende naar B-kern gestuurd'

KV Kortrijk is deze week als eerste eersteklasser begonnen aan de voorbereiding op het nieuwe ...

95
95
'Saibari staat op zucht van droomtransfer'

Bij Anderlecht en Genk kon hij ooit niet doorbreken, maar in Nederland is Ismael Saibari wel ...

44
44
'Anderlecht vangt minder dan gehoopt voor Goto'

Anderlecht staat voor een zeer drukke zomermercato en heeft donderdag een eerste belangrijke deal ...

366
366
'Club Brugge dokt miljoenen voor tienertalent'

Club Brugge ontwikkelde de voorbije jaren een bijzonder succesvolle transferstrategie, met ook een ...

371
371
'Rigaux wil nu ook JPL-smaakmaker naar Feyenoord halen'

Dévy Rigaux trok na het veroveren van de landstitel de deur achter zich dicht als Director of ...

118
118
TRANSFERUURTJE: 'Nieuwe club Hasi, Kompany gooit grote naam buiten'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

206
206
Garcia zet Duivel in de wachtkamer ondanks topseizoen

Het WK staat op het punt te ontploffen. Voor de Rode Duivels is het nog even wachten op de ...

130
130
Degryse zet druk op Duivelse 'jokers' vlak voor WK

Het WK 2026 gaat vanavond van start. De openingswedstrijd tussen Mexico en Zuid-Afrika zal het ...

58
58
Anderlecht bevestigt knaltransfer Goto: ferme miljoenensom

RSC Anderlecht neemt definitief afscheid van Keisuke Goto. De Japanner kwam in 2024 op huurbasis ...

555
555
Broos dankt Garcia en heeft opvallend toekomstnieuws

Hugo Broos beleeft donderdagavond een hoogtepunt in zijn carrière. De 74-jarige staat voor de ...

118
118
Union blijft maar gaan: derde aanwinst is een feit

Union werkte alweer een sterk seizoen af, met bekerwinst, een tweede plaats in de competitie en ...

127
127
Genk heeft beet: JPL-smaakmaker zet handtekening

KRC Genk heeft er een zeer woelig seizoen opzitten. Het slaagde er niet in de top zes te halen en ...

159
159
Marokko slikt enorme dubbele domper voor WK

Vier jaar geleden was Marokko nog dé sensatie van het WK door als eerste Afrikaanse land ooit ...

151
151
Opmerkelijke naam ving bot bij Rode Duivels

De Rode Duivels lijken intussen helemaal geacclimatiseerd te zijn op Amerikaanse bodem, waar de ...

71
71
FIFA kondigt grote verandering in transfersysteem aan

Alle ogen zijn donderdag gericht op de openingswedstrijd van het WK, maar in de schaduw daarvan is ...

452
452
Theate of Mechele? Defour heeft gouden tip voor Garcia

De Rode Duivels beginnen maandag aan hun WK. Dan nemen ze het op tegen Egypte. De Rode Duivels ...

146
146
Prioriteit voor Feyenoord: 'Rigaux wil stunten met Belg'

Dévy Rigaux drukt zijn stempel bij Feyenoord. Hij kreeg al veel kritiek vanwege het ...

168
168
Degryse glashelder over verwachtingen voor Duivels

Het WK start met een duel tussen Mexico en Zuid-Afrika, maandag spelen de Rode Duivels tegen Egypte. ...

171
171

Meer sportnieuws