'Anderlecht neemt grote gok met Blessin'

door
'Anderlecht neemt grote gok met Blessin'

Na een erbarmelijk eerste deel van het seizoen maakt Anderlecht zich op voor een stevige remonte. Sporting is naarstig op zoek naar een nieuwe hoofdcoach en die zou deze week wellicht worden voorgesteld. Het is de bedoeling dat de nieuwe T1 nog aansluit tijdens de stage die loopt tot 7 december. Die zoektocht verloopt erg discreet want in de pers circuleren er amper namen van potentiële coaches. Behalve één dan. Volgens La Dernière Heure staat Alexander Blessin op de shortlist. Al heeft die wel acht weken nodig om de ploeg naar zijn hand te kunnen zetten.


BLESSIN CHARMEERT OOK CLUB BRUGGE

De Franstalige krant weet dat Jesper Fredberg, de CEO Sports, dichtbij een akkoord staat met de nieuwe coach. Alexander Blessin is één van de pistes die bewandeld wordt, de enige die ook bekend is voor de buitenwereld. Maar het zou niet zó gek zijn mocht de 49-jarige Duitser de sportieve leiding krijgen bij Sporting. Het Nieuwsblad stelde eind oktober dat de ideale coach voor Anderlecht er een is die tactisch vooruit denkt, maar van het team ook een hecht legertje maakt. “Een type Alexander Blessin? Of denken we nu al te ver?”, vroeg de krant zich toen al openlijk af. Waar rook is, is vuur.

En Alexander Blessin heeft wel het juiste profiel om goed te kunnen presteren bij Anderlecht. In zijn periode bij KV Oostende wist de Duitse coach wist alvast menig sportleider van de grootste Belgische voetbalclubs te charmeren. In 2021 werd hij verkozen tot Trainer van het Jaar, toen hij de Kustploeg vanuit het niets naar een vijfde plaats in de reguliere competitie leidde. Het seizoen daarop liep het dan weer heel wat stroever voor KV Oostende. Logisch ook, door het vertrek van sterkhouders Arthur Theate, Andrew Hujlsager, Fashion Sakala, Jack Hendry en Jelle Bataille.



Ondanks de tegenvallende prestaties in zijn tweede seizoen bij KV Oostende bleef Alexander Blessin een grote reputatie genieten in België. “Ik kijk niet naar het resultaat, ik kijk naar het spel”, zei CEO Gauthier Ganaye toen de resultaten tegenvielen. “Volgens mij is hij minstens zo goed bezig als vorig seizoen en gaat deze ervaring hem zelfs een betere coach maken.” Club Brugge overwoog toen om Blessin aan te stellen als de opvolger van Philippe Clement. De visie en methodologie van Blessin beviel de West-Vlamingen, en daarom kwam hij toen al voor de tweede keer op hun radar terecht.

GEGENPRESSING

Uiteindelijk werd het geen Club Brugge voor Alexander Blessin, maar wel Genoa CFC. De Duitse coach degradeerde vorig seizoen naar de Serie B, waar de Rossoblu momenteel de derde plaats bezetten. In Genoa voert Blessin zijn beproefde ‘gegenpress-tactiek’ en verloochent hij zijn stijl niet. En het is die stijl en visie die Anderlecht danig charmeert. Blessin staat voor een bepaalde voetbalaanpak en daar wijkt hij niet van af. Continuïteit, herkenbaarheid en resultaatgericht, met het oog op een sterk collectief en groepsgevoel. In de voorbije jaren werd pressing een modewoord in het Belgische voetbaljargon.

Geïndoctrineerd door de Red Bull-filosofie voerde Alexander Blessin deze methodologie succesvol door bij KV Oostende. Maar om zijn stempel te kunnen drukken en een doorsnee ploeg te laten evolueren tot een fysieke en intensieve machine, heeft Blessin wel veel voorbereidend werk te verrichten. De Duitse coach heeft immers minimum acht weken nodig om zijn befaamde ‘gegenpress-tactiek’ te introduceren bij een nieuwe ploeg. Maar heeft Anderlecht die tijd wel?



Eén van de eerste ingrepen bij KV Oostende was de gebruikelijke voorbereiding van zes weken op te schroeven naar acht weken. Ongebruikelijk in Oostende, maar die extra inspanning vormde wel de basis van een uitzonderlijk sterke jaargang. En net dat voorbereidend werk kan een groot probleem vormen voor Blessin om bij Anderlecht zijn gegenpress-tactiek door te voeren. Anderlecht speelt al binnen vier weken hun eerstvolgende competitiewedstrijd tegen Sporting Charleroi. En op zo’n korte termijn kan Alexander Blessin nooit zijn strijdplan succesvol integreren in het Lotto Park.

KAN BLESSIN HET OOK BIJ ANDERLECHT?

Die bewuste voorbereiding van acht weken behelst trouwens niet enkel het tactische aspect. Vooral de fysieke parameters worden in die tijdspanne aangepakt. In de eerste zes maanden traint Blessin voornamelijk met de focus op de pressing op de bal. Niet zonder uitgedokterd plan weliswaar, maar wel met de nadruk op wanneer, waar en hoe er druk moet gezet worden. “65% van de doelpunten in het voetbal worden gemaakt na transitie. Slechts heel weinig ploegen hebben de kwaliteit om uit de pressing te voetballen”, lichtte Blessin zijn voetbalfilosofie toe in een interview met Het Laatste Nieuws.

Voor de spelers is het uiteraard wennen aan zo'n intensief wedstrijdplan. “De eerste weken op training was puur lopen”, verklaarde Jelle Bataille, toen bij KV Oostende, in het praatprogramma Extra Time. En ook spits Makhtar Gueye moest zich hard aanpassen aan ‘t zeetje. “Ik had nog nooit zoveel gelopen in mijn leven. Bij Nancy, in de Franse Ligue 2, liep ik al veel, maar hier was het nóg meer. Het systeem van hoge pressing was afmattend”, verklaarde de Senegalees aan Sport/Voetbalmagazine.



Maar het ging Alexander Blessin er niet om hoevéél kilometers zijn spelers lopen, maar wel wannéér en hoe ze op het juiste moment moeten druk zetten. De coach hamerde op het optimaal benutten van de omschakelmomenten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit. Dat de spelersgroep ook achter deze visie stond, was een andere verklaring van het Oostendse succes destijds. En ook belangrijk: Gauthier Ganaye haalde enkel spelers naar de club die voldeden aan de spelopvatting van Blessin - hallo Jesper Fredberg?

LEES OOK: Pijnlijk: Still 15 matchen na Anderlecht-exit op straat gezet

Is Blessin de ideale coach voor Anderlecht?

Meest recent

AA Gent met grond gelijk gemaakt: zondebok krijgt volle laag

In de Champions' Play-Offs kruisten de twee laatste ploegen uit het klassement zondagmiddag de ...

11
11
Opvolger Ordoñez: 'Club Brugge gaat Europese strijd aan'

Club Brugge maakt zich op voor een bijzonder drukke transferzomer. Blauw-Zwart is op weg om te ...

72
72
Pijnlijk: Still 15 matchen na Anderlecht-exit op straat gezet

Amper twee matchen nadat hij aan het roer werd geplaatst als interim-trainer, besloot Edward Still ...

48
48
"Schaamteloos" - Burgess grond ingeboord na heftig interview

Union SG heeft zaterdagavond dure averij opgelopen in de titelstrijd. Na een knotsgekke slotfase ...

318
318
Extra (finale)troef Taravel: grote comeback bij Anderlecht

De derde plaats lijkt inmiddels gaan vliegen, maar RSC Anderlecht wil de Champions' Play-Offs ...

478
478
'Standard rekent zich rijk: gigantisch winstgevende transfer'

Bij Standard zullen ze dit seizoen wellicht weer geen Europees ticket bemachtigen. De club gaat in ...

120
120
Van Kane tot Verschaeren: straffe cijfers onder Kompany

Vincent Kompany laat Bayern München dartelen. Velen zeggen al snel: 'met die aanvallende ...

41
41
TRANSFERUURTJE: 'Drukte bij Anderlecht, megadeal Sadiki'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

75
75
Burgess gaat stapje verder: “Wat er achter schermen gebeurt”

Union SG verloor met 2-1 van STVV en kan de leidersplaats verliezen aan Club Brugge. Na afloop was ...

275
275
KRC Genk bestolen? Ex-topref velt duidelijk oordeel

KRC Genk incasseerde een enorme mokerslag in de Europe Play-Offs. De Limburgers verloren van ...

188
188
Eredivisie op stelten: Ibiza-trip PSV zorgt voor woede

PSV mag zich al geruime tijd landskampioen noemen, maar de Eindhovenaren blijven in de slotfase van ...

42
42
'Anderlecht verrast voor Club Brugge: Taravel grijpt in'

RSC Anderlecht neemt het op tegen Club Brugge in de Champions Play-Offs. Paars-Wit lijkt zich vooral ...

639
639
Pique in midden van storm: “Ik slaag je in elkaar…”

Gerard Pique is in het middelpunt van een storm terechtgekomen in Spanje. De voormalige verdediger ...

67
67
Ook Kjell Scherpen reageert erg scherp na STVV-Union

De topper tussen Sint-Truiden VV en Union SG blijft nog nazinderen. De Kanaries wonnen op Stayen met ...

271
271
Cuypers grote schlemiel ondanks dubbelslag, Messi gaat KO

Hugo Cuypers wordt nadrukkelijk met een selectie voor de Rode Duivel in verband gebracht dus de MLS ...

88
88
Smaakmaker explodeert onder Taravel: weldra méér dan 20 miljoen

Bij RSC Anderlecht is het weer geen topseizoen, maar er zijn ook lichtpunten in de kern. Eén ...

219
219
Clement krijgt opvallende boodschap: woorden raken diep

Philippe Clement heeft dit seizoen een onuitwisbare indruk nagelaten in de Engelse Championship. De ...

258
258
Hubert haalt uit naar ref: woorden zorgen voor ophef

Union SG verloor met 2-1 van STVV en dat was een logische nederlaag. De Brusselaars zitten in de ...

515
515
Ruben Van Gucht geeft criticasters keihard lik op stuk

Ruben Van Gucht heeft voor heel wat beroering gezorgd met zijn beslissing om vanaf deze zomer ook ...

54
54
Kompany Ball verovert: van Anderlecht tot Bayern

Vincent Kompany flikt het alweer. Bij RSC Anderlecht en Burnley maakte hij al indruk, bij Bayern ...

77
77
'Wilmots ontploft na transferzet Club Brugge'

Club Brugge denkt aan een opvallende transfer, en in Luik schiet men meteen recht. De interesse uit ...

711
711
Anderlecht vs Club: waar zijn de helden van toen?

Er was een tijd dat Club Brugge bijna kansloos naar het Lotto Park trok. Ze wonnen er ruim 20 jaar ...

131
131
'Belgische clubs jagen op grote trainersnaam'

Zal er volgend seizoen een grote naam naast het veld staan in de Jupiler Pro League? Het zou zomaar ...

115
115
Anderlecht vs Club Brugge: transferzomer barst los

RSC Anderlecht – Club Brugge is nog altijd de grootste affiche, qua naam, in het Belgische ...

167
167
Nederlandse TD onthult geheim van Union SG

Union SG is een club die al jaren bijzonder goed presteert. Op het veld, maar ook op de ...

172
172

Meer sportnieuws