'Anderlecht neemt grote gok met Blessin'

1451 stemmen
'Anderlecht neemt grote gok met Blessin'

Na een erbarmelijk eerste deel van het seizoen maakt Anderlecht zich op voor een stevige remonte. Sporting is naarstig op zoek naar een nieuwe hoofdcoach en die zou deze week wellicht worden voorgesteld. Het is de bedoeling dat de nieuwe T1 nog aansluit tijdens de stage die loopt tot 7 december. Die zoektocht verloopt erg discreet want in de pers circuleren er amper namen van potentiële coaches. Behalve één dan. Volgens La Dernière Heure staat Alexander Blessin op de shortlist. Al heeft die wel acht weken nodig om de ploeg naar zijn hand te kunnen zetten.


BLESSIN CHARMEERT OOK CLUB BRUGGE

De Franstalige krant weet dat Jesper Fredberg, de CEO Sports, dichtbij een akkoord staat met de nieuwe coach. Alexander Blessin is één van de pistes die bewandeld wordt, de enige die ook bekend is voor de buitenwereld. Maar het zou niet zó gek zijn mocht de 49-jarige Duitser de sportieve leiding krijgen bij Sporting. Het Nieuwsblad stelde eind oktober dat de ideale coach voor Anderlecht er een is die tactisch vooruit denkt, maar van het team ook een hecht legertje maakt. “Een type Alexander Blessin? Of denken we nu al te ver?”, vroeg de krant zich toen al openlijk af. Waar rook is, is vuur.

En Alexander Blessin heeft wel het juiste profiel om goed te kunnen presteren bij Anderlecht. In zijn periode bij KV Oostende wist de Duitse coach wist alvast menig sportleider van de grootste Belgische voetbalclubs te charmeren. In 2021 werd hij verkozen tot Trainer van het Jaar, toen hij de Kustploeg vanuit het niets naar een vijfde plaats in de reguliere competitie leidde. Het seizoen daarop liep het dan weer heel wat stroever voor KV Oostende. Logisch ook, door het vertrek van sterkhouders Arthur Theate, Andrew Hujlsager, Fashion Sakala, Jack Hendry en Jelle Bataille.



Ondanks de tegenvallende prestaties in zijn tweede seizoen bij KV Oostende bleef Alexander Blessin een grote reputatie genieten in België. “Ik kijk niet naar het resultaat, ik kijk naar het spel”, zei CEO Gauthier Ganaye toen de resultaten tegenvielen. “Volgens mij is hij minstens zo goed bezig als vorig seizoen en gaat deze ervaring hem zelfs een betere coach maken.” Club Brugge overwoog toen om Blessin aan te stellen als de opvolger van Philippe Clement. De visie en methodologie van Blessin beviel de West-Vlamingen, en daarom kwam hij toen al voor de tweede keer op hun radar terecht.

GEGENPRESSING

Uiteindelijk werd het geen Club Brugge voor Alexander Blessin, maar wel Genoa CFC. De Duitse coach degradeerde vorig seizoen naar de Serie B, waar de Rossoblu momenteel de derde plaats bezetten. In Genoa voert Blessin zijn beproefde ‘gegenpress-tactiek’ en verloochent hij zijn stijl niet. En het is die stijl en visie die Anderlecht danig charmeert. Blessin staat voor een bepaalde voetbalaanpak en daar wijkt hij niet van af. Continuïteit, herkenbaarheid en resultaatgericht, met het oog op een sterk collectief en groepsgevoel. In de voorbije jaren werd pressing een modewoord in het Belgische voetbaljargon.

Geïndoctrineerd door de Red Bull-filosofie voerde Alexander Blessin deze methodologie succesvol door bij KV Oostende. Maar om zijn stempel te kunnen drukken en een doorsnee ploeg te laten evolueren tot een fysieke en intensieve machine, heeft Blessin wel veel voorbereidend werk te verrichten. De Duitse coach heeft immers minimum acht weken nodig om zijn befaamde ‘gegenpress-tactiek’ te introduceren bij een nieuwe ploeg. Maar heeft Anderlecht die tijd wel?



Eén van de eerste ingrepen bij KV Oostende was de gebruikelijke voorbereiding van zes weken op te schroeven naar acht weken. Ongebruikelijk in Oostende, maar die extra inspanning vormde wel de basis van een uitzonderlijk sterke jaargang. En net dat voorbereidend werk kan een groot probleem vormen voor Blessin om bij Anderlecht zijn gegenpress-tactiek door te voeren. Anderlecht speelt al binnen vier weken hun eerstvolgende competitiewedstrijd tegen Sporting Charleroi. En op zo’n korte termijn kan Alexander Blessin nooit zijn strijdplan succesvol integreren in het Lotto Park.

KAN BLESSIN HET OOK BIJ ANDERLECHT?

Die bewuste voorbereiding van acht weken behelst trouwens niet enkel het tactische aspect. Vooral de fysieke parameters worden in die tijdspanne aangepakt. In de eerste zes maanden traint Blessin voornamelijk met de focus op de pressing op de bal. Niet zonder uitgedokterd plan weliswaar, maar wel met de nadruk op wanneer, waar en hoe er druk moet gezet worden. “65% van de doelpunten in het voetbal worden gemaakt na transitie. Slechts heel weinig ploegen hebben de kwaliteit om uit de pressing te voetballen”, lichtte Blessin zijn voetbalfilosofie toe in een interview met Het Laatste Nieuws.

Voor de spelers is het uiteraard wennen aan zo'n intensief wedstrijdplan. “De eerste weken op training was puur lopen”, verklaarde Jelle Bataille, toen bij KV Oostende, in het praatprogramma Extra Time. En ook spits Makhtar Gueye moest zich hard aanpassen aan ‘t zeetje. “Ik had nog nooit zoveel gelopen in mijn leven. Bij Nancy, in de Franse Ligue 2, liep ik al veel, maar hier was het nóg meer. Het systeem van hoge pressing was afmattend”, verklaarde de Senegalees aan Sport/Voetbalmagazine.



Maar het ging Alexander Blessin er niet om hoevéél kilometers zijn spelers lopen, maar wel wannéér en hoe ze op het juiste moment moeten druk zetten. De coach hamerde op het optimaal benutten van de omschakelmomenten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit. Dat de spelersgroep ook achter deze visie stond, was een andere verklaring van het Oostendse succes destijds. En ook belangrijk: Gauthier Ganaye haalde enkel spelers naar de club die voldeden aan de spelopvatting van Blessin - hallo Jesper Fredberg?

LEES OOK: 'Anderlecht komt te laat: De Cat bereikt voorakkoord'

Is Blessin de ideale coach voor Anderlecht?

Meest recent

Castagne bewierookt Duivel: "Hij toonde echt karakter"

Voetbalminnend België hapte woensdagnacht collectief naar adem. Op het WK 2026 kwalificeerden ...

45
45
Contract tot 2031: Duranville heeft toptransfer beet

Terwijl de Rode Duivels zich voorbereiden op hun 1/8ste finale op het WK 2026, werken verschillende ...

53
53
Oostenrijkse muur sneuvelt: Spanje vlot naar 1/8ste finales

Spanje heeft zich zonder grote problemen geplaatst voor de 1/8ste finales van het WK. Oostenrijk ...

38
38
Crisismeeting Duitsland: gedroomde bondscoach staat klaar

Terwijl België doorstootte naar de 1/8ste finales, werden verschillende andere grote landen ...

119
119
Verheyen tipt ideale basisploeg: dríé sleutelwissels bij Duivels

Om de kwartfinale van het WK 2026 te halen, zullen de Rode Duivels moeten afrekeken met co-gastland ...

376
376
Nederlanders gaan los op incident Tielemans/Trossard

Youri Tielemans en Leandro Trossard speelden dinsdag een cruciale rol in de overgetelijke comeback ...

523
523
'Club trekt bleek weg: groots keepersplan op instorten'

Club Brugge had gehoopt om tegen de eerste trainingen een nieuwe doelman beet te hebben. Dat plan ...

477
477
Transferhonger Union niet te stillen: WK-ganger naar Dudenpark

Union SG toont zich bijzonder actief op de zomermercato. Donderdag werd alweer de zesde ...

82
82
Anderlecht en Meunier: pijnlijke waarheid komt boven

Thomas Meunier lijkt op papier een droomoplossing voor Anderlecht. Transfervrij, Belg, ervaren en ...

405
405
'Club Brugge schrikt op: Tresoldi rond met twee ploegen'

Club Brugge wil Nicolo Tresoldi tijdens de huidige zomermercato aan boord houden. Maar dat wordt ...

546
546
'Transferwaanzin Tottenham: clubrecord sneuvelt twee maal'

Tottenham Hotspur kon afgelopen seizoen slechts op het nippertje de degradatie uit de Premier League ...

249
249
Premier League davert: City verpulvert Brits transferrecord

Na tien gouden jaren onder Pep Guardiola, wil Manchester City komend seizoen een nieuwe ...

69
69
Brusselmans vreest hommeles bij Duivels: "Zij zijn pissig"

Maandagnacht strijden de Rode Duivels met de Verenigde Staten om een plek in de kwartfinales van het ...

238
238
Garcia moet fors ingrijpen: Vanaken en De Ketelaere gedumpt?

De Rode Duivels staan in de 1/8ste finales van het WK 2026 na een onwaarschijnlijke thriller tegen ...

464
464
Garcia slaat voetbalwereld met verstomming: "Gekker, gek, gekst"

Na een onwaarschijnlijke comeback heeft België zich dan toch geplaatst voor de 1/8ste finales ...

267
267
'Anderlecht komt te laat: De Cat bereikt voorakkoord'

Na de komst van Giulian Biancone heeft RSC Anderlecht met Léo Pétrot nu al twee ...

730
730
KRC Genk pakt uit: kampioenenmaker viert terugkeer

Voorlopig is Jeppe Erenbjerg nog altijd de enige nieuwkomer bij KRC Genk, dat wel nog op zoek is ...

223
223
Garcia op glad ijs: racismerelletje rond Rode Duivels

Het heeft bloed, zweet en tranen gekost, maar de Rode Duivels zitten in de achtste finale van het ...

247
247
'Club Brugge gaat vol voor winger: bod van 5 miljoen'

Nog geen maand na het veroveren van de titel hervatte Club Brugge maandag de trainingen. Voorlopig ...

573
573
Ruben Van Gucht krijgt zware klappen: "Heel zielig ventje!"

Ruben Van Gucht ligt andermaal (zwaar) onder vuur. De journalist, ondertussen actief voor drie ...

396
396
'Vandenhaute wil Antwerp: akkoord met Gheysens op til'

Van een bommetje gesproken. Eerder deze week geraakte bekend dat niemand minder dan Wouter ...

756
756
Kranten maken sterspeler Rode Duivels met grond gelijk

Na een thriller van jewelste wisten de Rode Duivels zich alsnog te kwalificeren voor de achtste ...

630
630
Filip Joos ontploft hélémaal bij 'Mirakel van Seattle'

Kan een scenario nog knotsgekker geschreven worden? De Rode Duivels zwalpten gisteren ongeveer 85 ...

225
225
'Club schrikt zich hoedje: Arsenal kaapt droomtransfer'

Bij Club Brugge wachten ze nog altijd op hun eerste aanwinst van de zomer. De landskampioen is ...

741
741
PSV-watcher brengt belangrijke De Cat-update

Het blijft een groot vraagteken of Anderlecht volgend seizoen nog op Nathan De Cat zal kunnen ...

180
180

Meer sportnieuws