'Anderlecht neemt grote gok met Blessin'

1451 stemmen
'Anderlecht neemt grote gok met Blessin'

Na een erbarmelijk eerste deel van het seizoen maakt Anderlecht zich op voor een stevige remonte. Sporting is naarstig op zoek naar een nieuwe hoofdcoach en die zou deze week wellicht worden voorgesteld. Het is de bedoeling dat de nieuwe T1 nog aansluit tijdens de stage die loopt tot 7 december. Die zoektocht verloopt erg discreet want in de pers circuleren er amper namen van potentiële coaches. Behalve één dan. Volgens La Dernière Heure staat Alexander Blessin op de shortlist. Al heeft die wel acht weken nodig om de ploeg naar zijn hand te kunnen zetten.


BLESSIN CHARMEERT OOK CLUB BRUGGE

De Franstalige krant weet dat Jesper Fredberg, de CEO Sports, dichtbij een akkoord staat met de nieuwe coach. Alexander Blessin is één van de pistes die bewandeld wordt, de enige die ook bekend is voor de buitenwereld. Maar het zou niet zó gek zijn mocht de 49-jarige Duitser de sportieve leiding krijgen bij Sporting. Het Nieuwsblad stelde eind oktober dat de ideale coach voor Anderlecht er een is die tactisch vooruit denkt, maar van het team ook een hecht legertje maakt. “Een type Alexander Blessin? Of denken we nu al te ver?”, vroeg de krant zich toen al openlijk af. Waar rook is, is vuur.

En Alexander Blessin heeft wel het juiste profiel om goed te kunnen presteren bij Anderlecht. In zijn periode bij KV Oostende wist de Duitse coach wist alvast menig sportleider van de grootste Belgische voetbalclubs te charmeren. In 2021 werd hij verkozen tot Trainer van het Jaar, toen hij de Kustploeg vanuit het niets naar een vijfde plaats in de reguliere competitie leidde. Het seizoen daarop liep het dan weer heel wat stroever voor KV Oostende. Logisch ook, door het vertrek van sterkhouders Arthur Theate, Andrew Hujlsager, Fashion Sakala, Jack Hendry en Jelle Bataille.



Ondanks de tegenvallende prestaties in zijn tweede seizoen bij KV Oostende bleef Alexander Blessin een grote reputatie genieten in België. “Ik kijk niet naar het resultaat, ik kijk naar het spel”, zei CEO Gauthier Ganaye toen de resultaten tegenvielen. “Volgens mij is hij minstens zo goed bezig als vorig seizoen en gaat deze ervaring hem zelfs een betere coach maken.” Club Brugge overwoog toen om Blessin aan te stellen als de opvolger van Philippe Clement. De visie en methodologie van Blessin beviel de West-Vlamingen, en daarom kwam hij toen al voor de tweede keer op hun radar terecht.

GEGENPRESSING

Uiteindelijk werd het geen Club Brugge voor Alexander Blessin, maar wel Genoa CFC. De Duitse coach degradeerde vorig seizoen naar de Serie B, waar de Rossoblu momenteel de derde plaats bezetten. In Genoa voert Blessin zijn beproefde ‘gegenpress-tactiek’ en verloochent hij zijn stijl niet. En het is die stijl en visie die Anderlecht danig charmeert. Blessin staat voor een bepaalde voetbalaanpak en daar wijkt hij niet van af. Continuïteit, herkenbaarheid en resultaatgericht, met het oog op een sterk collectief en groepsgevoel. In de voorbije jaren werd pressing een modewoord in het Belgische voetbaljargon.

Geïndoctrineerd door de Red Bull-filosofie voerde Alexander Blessin deze methodologie succesvol door bij KV Oostende. Maar om zijn stempel te kunnen drukken en een doorsnee ploeg te laten evolueren tot een fysieke en intensieve machine, heeft Blessin wel veel voorbereidend werk te verrichten. De Duitse coach heeft immers minimum acht weken nodig om zijn befaamde ‘gegenpress-tactiek’ te introduceren bij een nieuwe ploeg. Maar heeft Anderlecht die tijd wel?



Eén van de eerste ingrepen bij KV Oostende was de gebruikelijke voorbereiding van zes weken op te schroeven naar acht weken. Ongebruikelijk in Oostende, maar die extra inspanning vormde wel de basis van een uitzonderlijk sterke jaargang. En net dat voorbereidend werk kan een groot probleem vormen voor Blessin om bij Anderlecht zijn gegenpress-tactiek door te voeren. Anderlecht speelt al binnen vier weken hun eerstvolgende competitiewedstrijd tegen Sporting Charleroi. En op zo’n korte termijn kan Alexander Blessin nooit zijn strijdplan succesvol integreren in het Lotto Park.

KAN BLESSIN HET OOK BIJ ANDERLECHT?

Die bewuste voorbereiding van acht weken behelst trouwens niet enkel het tactische aspect. Vooral de fysieke parameters worden in die tijdspanne aangepakt. In de eerste zes maanden traint Blessin voornamelijk met de focus op de pressing op de bal. Niet zonder uitgedokterd plan weliswaar, maar wel met de nadruk op wanneer, waar en hoe er druk moet gezet worden. “65% van de doelpunten in het voetbal worden gemaakt na transitie. Slechts heel weinig ploegen hebben de kwaliteit om uit de pressing te voetballen”, lichtte Blessin zijn voetbalfilosofie toe in een interview met Het Laatste Nieuws.

Voor de spelers is het uiteraard wennen aan zo'n intensief wedstrijdplan. “De eerste weken op training was puur lopen”, verklaarde Jelle Bataille, toen bij KV Oostende, in het praatprogramma Extra Time. En ook spits Makhtar Gueye moest zich hard aanpassen aan ‘t zeetje. “Ik had nog nooit zoveel gelopen in mijn leven. Bij Nancy, in de Franse Ligue 2, liep ik al veel, maar hier was het nóg meer. Het systeem van hoge pressing was afmattend”, verklaarde de Senegalees aan Sport/Voetbalmagazine.



Maar het ging Alexander Blessin er niet om hoevéél kilometers zijn spelers lopen, maar wel wannéér en hoe ze op het juiste moment moeten druk zetten. De coach hamerde op het optimaal benutten van de omschakelmomenten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit. Dat de spelersgroep ook achter deze visie stond, was een andere verklaring van het Oostendse succes destijds. En ook belangrijk: Gauthier Ganaye haalde enkel spelers naar de club die voldeden aan de spelopvatting van Blessin - hallo Jesper Fredberg?

LEES OOK: Trainerstwist Anderlecht? Contract per direct beëindigd

Is Blessin de ideale coach voor Anderlecht?

Meest recent

Nog geen paniek bij Garcia: "Dat is nu het belangrijkste"

De verwachtingen waren hoog bij de Rode Duivels voor het WK, want de voorbereiding was overtuigend ...

104
104
Buitenlandse media verschroeiend voor 'tandeloos' België

Ook tegen Iran wou het weer niet lukken voor de Rode Duivels. Net als tegen Egypte bleven ze weer ...

240
240
Punten van VN: zondebok krijgt woede van ploegmaats op de hals

De Rode Duivels hebben ook in hun tweede wedstrijd op het WK 2026 geen goede beurt gemaakt. In Los ...

935
935
Lukaku legt de vinger op de wonde bij Rode Duivels

De Rode Duivels hebben zondagavond ook hun tweede wedstrijd op het WK niet kunnen winnen. Na het ...

104
104
Wat een ontgoocheling: Duivels raken ook niet voorbij Iran

Het WK van de Rode Duivels dreigt een grote ontgoocheling te worden. De verwachting was dat ze ...

154
154
'STVV grijpt naast nieuwe Yamamoto'

STVV blikt terug op een geweldig seizoen, maar betaalt daar deze zomer ook de prijs voor. ...

75
75
Duivels lichtpunt: "Wie dat jaar geleden voorspeld had..."

Na het gelijkspel in de openingsmatch tegen Egypte moeten de Rode Duivels eigenlijk winnen tegen ...

70
70
Opvallende gast tijdens België-Iran: voor KDB en Lukaku?

De Rode Duivels proberen momenteel om af te rekenen met Iran. Makkelijk blijkt dat niet, want ...

38
38
Lukaku zorgt meteen voor discussie: rood of penalty?

De Rode Duivels hebben een bewogen eerste kwart van de wedstrijd beleefd tegen Iran. Twee keer ...

164
164
'Stevige hint over toekomst Benitez bij Antwerp'

Antwerp staat voor een zeer belangrijke zomer, waarin heel wat knopen doorgehakt moeten worden. Er ...

202
202
Nederland plots in de ban van ‘hun Romelu Lukaku’

In Nederland spreken ze weer van de wereldtitel, al zien we dat niet gebeuren. Oranje gaf ...

25
25
Degryse en Alderweireld zien twee vreemde keuzes bij Garcia

Rudi Garcia voert vier wissels door bij de Rode Duivels. Marc Degryse en Toby Alderweireld stellen ...

158
158
Spanje recht de rug met zeer riante overwinning

Spanje speelde om 18u een zeer belangrijk duel op het WK. Na de blamage tegen Kaapverdië (0-0) ...

27
27
Opstelling Duivels: fans hebben het allemaal over één man

De Rode Duivels spelen vanavond tegen Iran. Bondscoach Rudi Garcia voerde vier wissels door. Hans ...

295
295
Garcia verrast compleet met basisplaats Lukaku

De Rode Duivels spelen om 21u tegen Iran. De Belgen hebben geen enkele andere optie dan te winnen, ...

247
247
'Anderlecht haakt af na horen perperdure vraagprijs'

Er ligt bij Anderlecht heel wat transferhuiswerk op de plank. De club wil onder meer twee wingers ...

387
387
'Mourinho gaat los in Madrid: nieuwe transferknaller Real'

Real Madrid toonde zich al bijzonder actief op de zomercato. De Koninklijke haalde inmiddels drie ...

202
202
'Transfersoap Olise: Bayern grijpt daadkrachtig in'

Michael Olise heeft zich in het voorbije seizoen opgeworpen tot één van de betere ...

116
116
'Duel met Egypte maakt groot slachtoffer in basiself Duivels'

Het aftellen tot de tweede WK-wedstrijd van de Rode Duivels is begonnen. Maar wie zal bondscoach ...

160
160
Trainerstwist Anderlecht? Contract per direct beëindigd

Hoewel de trainingen maandag alweer hervatten, heeft RSC Anderlecht nog steeds geen nieuwe ...

863
863
'Miljoenen voor Tzolis: Club spreekt met grootmacht'

Club Brugge gaat ook deze zomermercato ongetwijfeld weer een pak miljoenen opstrijken met de verkoop ...

523
523
Verbazende vervanger voor Doku? "Absoluut een goede optie"

Daags voor de belangrijke WK-wedstrijd tegen Iran, lekte slecht nieuws naar buiten uit het Belgische ...

366
366
Spanje onder grote druk: De la Fuente grijpt fors in

Spanje staat zondagavond onder grote druk op het wereldkampioenschap. Tegen Saudi-Arabië ...

39
39
Opstelling Rode Duivels: Albert voorspelt cruciale wissel

De Rode Duivels willen straks vanuit pole-positie voor groepswinst aan de slotspeeldag beginnen. ...

267
267
'WK-sensatie ontketent titanenstrijd: pokerspel van 120 mil'

Het wereldkampioenschap vormt uiteraard een ideaal uitstalraam voor spelers die later in de zomer ...

50
50

Meer sportnieuws