Angsthaas Martinez moet Rode Duivel laten vallen

1047
Angsthaas Martinez moet Rode Duivel laten vallen

Axel Witsel (33) is niet langer onaantastbaar bij de Rode Duivels. De nummer zes staat al geruime tijd ter discussie bij de nationale ploeg, maar na twee dramatische wedstrijden in Qatar is zijn ster nu écht tanende. Witsel, sierlijk en technisch onderlegd maar qua fysiek en vista eerder beperkt, speelt als centrale middenvelder of als nummer zes geen rol van betekenis meer in het moderne voetbal.


WITSEL IS ACHTERHAALD

Axel Witsel is zo’n speler waarop je altijd kan rekenen. De intelligente middenvelder blijft altijd in zijn rol als verdedigende middenvelder en hij staat steeds goed in positie om de tegenaanvallen te neutraliseren. Slechts sporadisch trekt hij ook eens naar voren toe, maar doorgaans bewaakt hij over het evenwicht in de ploeg. Hij positioneert zich steeds goed en hij loopt ‘slim’ in plaats van veel. In een dominante en goed voetballende ploeg heeft Witsel zijn plaats, maar dat zijn de Rode Duivels nu al een hele poos niet meer. En dan is een speler zoals Witsel helemaal achterhaald als nummer zes.

Of als centrale middenvelder, want de 33-jarige speelt op het Wereldkampioenschap zelfs iets hoger dan normaal. Axel Witsel kan de ruimtes niet belopen, hij valt fysiek uit de toon en qua passing brengt hij de ploeg bijna niets bij. “Ik ben Witsel beu, ik ben hem strontbeu”, zei Herman Brusselmans in Villa Sporza. “Ik zou een regel willen placeren in het voetbal en dat is dat een speler op zijn eigen helft maximum één keer achteruit mag spelen. Anders trekt de scheidsrechter geel. Dan zou Witsel pertinent niet meer meespelen. Dan is hij zijn hele bestaan kwijt”, aldus Brusselmans.



Ook Sporza-journalisten Filip Joos en Tom Boudeweel hebben al langer hun vragen bij de rol van Axel Witsel bij de nationale ploeg. “Ik begrijp al jaren niet waarom Witsel nog altijd onomstreden is. Witsel is top om uit de problemen te voetballen. Je kunt altijd de bal aan hem kwijt, hij is een brandkast. Maar wij missen een defensieve middenvelder die ook voor drive zorgt. Ik zag bij Fulham Palhinha aan het werk. Dat is ab-nor-maal. Zo'n type missen wij al jaren”, zei Joos. Boudeweel vroeg zich ook al openlijk af of Witsel niet veel te weinig was voor het niveau op de Wereldbeker.

MARCO ROSE HAD HET AL DOOR

Roberto Martinez blijft desondanks koppig vasthouden aan Axel Witsel op het centrale middenveld. Nochtans is het al veel langer duidelijk dat een type speler zoals Witsel niet voldoet aan de eisen van een moderne centrale middenvelder. Marco Rose had dat vorig seizoen al opgemerkt bij Borussia Dortmund. Onder de vorige coach Lucien Favre was Witsel nog incontournable, maar Rose verkoos een ander type speler op het centrale gedeelte van het middenveld.



Eentje die alomtegenwoordig is en zich niet enkel beperkt tot het controleren en het temporiseren. Op het gebied van aantal sprints was Axel Witsel vorig seizoen bijvoorbeeld steevast één van de minst presterende spelers bij Borussia Dortmund. Maar Marco Rose hanteerde een speelstijl met een hoge intensiteit en fysieke arbeid. En dat ligt Witsel duidelijk minder. “De perfecte nummer zes”, zoals Leander Dendoncker ooit zei over Witsel, is hij dus niet meer.

MISTER LATERAAL

Op het Wereldkampioenschap in Qatar is het duidelijk geworden dat Axel Witsel als nummer zes of als centrale middenvelder geen plaats meer heeft in het moderne voetbal. “Dat hij Witsel in het hart van de ploeg blijft zetten, toont dat bondscoach Roberto Martinez in wezen een angsthaas is”, schreef Filip Joos dinsdag in zijn column voor De Standaard. Witsel is té controlerend, hij brengt geen schwung en geen tempo. Op het fysiek vlak kan hij het niet meer belopen en in de duels laat hij het ook al te vaak afweten.



En daar komt ook nog eens zijn weinig opbouwende passing bij. Axel Witsel is weliswaar één van de zuiverste passeurs in Europa, maar dat komt vooral omdat hij amper verticaliteit in zijn passing legt. Onder alle centrale middenvelders op het Wereldkampioenschap in Qatar, is Witsel na Sergio Busquets (Spanje) de speler die het minst verticaal voetbalt. Amper 17% van zijn totaal verstuurde passes zijn in een voorwaartse richting. Op het gebied van laterale passing is Witsel zelfs de primus in Qatar. 58% van zijn totale verstuurde passes waren in een zijdelingse richting, wat meer is dan Ruben Neves (Portugal, 56%), Declan Rice (Engeland, 54%), Sofyan Amrabat (Marokko, 52%) en Jhegson Méndez (Ecuador, 52%).

LEES OOK: Witsel velt oordeel over België en Frankrijk

Moet Witsel spelen tegen Kroatië?

Meest recent

Kompany krijgt “zwaarbeveiligde gevangenis” bij Bayern

Vincent Kompany werd afgelopen seizoen kampioen met Bayern München en ook dit seizoen maakt de ...

1
1
Vanden Borre praat over toekomst: opvallend plan

Anthony Vanden Borre speelde in het verleden onder meer bij RSC Anderlecht en KRC Genk en was ook ...

9
9
Vanhaezebrouck over Rode Duivel: "Gouden Bal-niveau"

Hein Vanhaezebrouck heeft weinig twijfels over de kwaliteiten van Roméo Lavia. De analist is ...

56
56
Scaloni waarschuwt héél Argentinië na afhaken van Messi

Lionel Messi heeft afgelopen nacht afscheid genomen van de Argentijnse nationale ploeg. De 39-jarige ...

22
22
Balans Van Bommel: gemiste kans versus nieuwe schwung

De eerste interlandperiode van Mark van Bommel ligt achter de rug. Het werd er eentje met ups en ...

31
31
PSV legt zeer knappe financiële cijfers voor

PSV is al vele jaren de nummer één in Nederland en de club wil dat ook blijven. Er ...

17
17
"Anderlecht deed ons een officieel transfervoorstel"

RSC Anderlecht kende een héél drukke zomermercato. De Brusselaars deden ook heel wat ...

117
117
Verrassende data: België slechtste leerling tegen Frankrijk

Mark van Bommel sprak over het verbreken van records met bepaalde data. Sprintmeters, high intensity ...

77
77
Ronaldo-statement zindert na: "Niet uit te leggen"

Na een soap die bijna de volledige interland-periode de gemoederen bedaarden, heeft Cristiano ...

51
51
Onverwachte Duivel eist basisplaats op: "Ongelooflijke speler"

Een aantal Rode Duivels heeft serieus indruk gemaakt tijdens het voorbije vierluik. Zo werden met ...

125
125
'Vitor Bruno onverbiddelijk: aanvaller definitief afgeschreven'

Nu de interland-periode erop zit, mag ook RSC Anderlecht zijn internationals terug verwelkomen. En ...

244
244
"Grootste teleurstelling" - Waalse pers boort Duivel de grond in

Het eerste interland-luik onder Mark van Bommel zit er weeral op. De nederlagen tegen Frankrijk ...

399
399
Nieuwe naam voor Van Bommel: grote uitblinker Jonge Duivels

De nationale beloften hebben zich rechtstreeks geplaatst voor het EK U21 van komende zomer. Ze deden ...

329
329
Eigen ploegmaat slaat terug: Godts compleet vernederd

Mika Godts vindt zichzelf even goed als een ploegmaat van hem bij PSG. "Ik heb dezelfde kwaliteiten ...

250
250
Kippenvel! Messi schittert in emotioneel Argentijns afscheid

Dinsdagnacht is een einde gekomen aan één van de mooiste hoofdstukken uit de moderne ...

102
102
Grote lichtpunten bij Duivels: "Over zes weken andere speler"

Het heeft niet mogen zijn voor de Rode Duivels. Maandagavond stonden ze tot de 77ste minuut nochtans ...

296
296
Perisic heeft zéér straf record in zicht

Ooit maakte Ivan Perisic nog furore op de Belgische velden, want hij lanceerde zijn ...

48
48
'AA Gent heeft vervanger Ngom in vizier'

AA Gent is verrassend sterk aan het seizoen begonnen. Het plaatste zich voor de league phase van de ...

175
175
Nieuwe zeperd voor Pocognoli voor eigen volk

Sébastien Pocognoli maakte tijdens deze interlandperiode zijn debuut als bondscoach van ...

74
74
Sterkhouder legt uit waarom hij plots bij Beerschot verdween

Beerschot kende best een bewogen transferzomer, nadat het vorig seizoen op de valreep naast promotie ...

111
111
Spanje wint op de valreep nog, glorieus jubileum Kane

Dinsdagavond werden ook de laatste wedstrijden van dit interlandluik in de Nations League afgewerkt. ...

138
138
'Napoli klopt weer aan: Union droomt van megasom'

Union beleefde de voorbije maanden alweer een zeer drukke transferzomer. De Brusselaars zagen voor ...

66
66
Stijnen springt in de bres voor neergesabelde Rode Duivel

De Rode Duivels hebben deze interlandperiode afgesloten met een domper, want ze kregen maandagavond ...

220
220
'Grote verrassing: KV Kortrijk haalt toch nieuwe coach'

Komend weekend trekt de Jupiler Pro League zich na een pauze van drie weken weer op gang. Dat lijkt ...

167
167
Ronaldo onthult zijn waarheid: bondscoach helemaal afgemaakt

In Portugal is er de voorbije week een heuse bom ontploft rond Cristiano Ronaldo. De 41-jarige ...

147
147

Meer sportnieuws