Angsthaas Martinez moet Rode Duivel laten vallen

1047
Angsthaas Martinez moet Rode Duivel laten vallen

Axel Witsel (33) is niet langer onaantastbaar bij de Rode Duivels. De nummer zes staat al geruime tijd ter discussie bij de nationale ploeg, maar na twee dramatische wedstrijden in Qatar is zijn ster nu écht tanende. Witsel, sierlijk en technisch onderlegd maar qua fysiek en vista eerder beperkt, speelt als centrale middenvelder of als nummer zes geen rol van betekenis meer in het moderne voetbal.


WITSEL IS ACHTERHAALD

Axel Witsel is zo’n speler waarop je altijd kan rekenen. De intelligente middenvelder blijft altijd in zijn rol als verdedigende middenvelder en hij staat steeds goed in positie om de tegenaanvallen te neutraliseren. Slechts sporadisch trekt hij ook eens naar voren toe, maar doorgaans bewaakt hij over het evenwicht in de ploeg. Hij positioneert zich steeds goed en hij loopt ‘slim’ in plaats van veel. In een dominante en goed voetballende ploeg heeft Witsel zijn plaats, maar dat zijn de Rode Duivels nu al een hele poos niet meer. En dan is een speler zoals Witsel helemaal achterhaald als nummer zes.

Of als centrale middenvelder, want de 33-jarige speelt op het Wereldkampioenschap zelfs iets hoger dan normaal. Axel Witsel kan de ruimtes niet belopen, hij valt fysiek uit de toon en qua passing brengt hij de ploeg bijna niets bij. “Ik ben Witsel beu, ik ben hem strontbeu”, zei Herman Brusselmans in Villa Sporza. “Ik zou een regel willen placeren in het voetbal en dat is dat een speler op zijn eigen helft maximum één keer achteruit mag spelen. Anders trekt de scheidsrechter geel. Dan zou Witsel pertinent niet meer meespelen. Dan is hij zijn hele bestaan kwijt”, aldus Brusselmans.



Ook Sporza-journalisten Filip Joos en Tom Boudeweel hebben al langer hun vragen bij de rol van Axel Witsel bij de nationale ploeg. “Ik begrijp al jaren niet waarom Witsel nog altijd onomstreden is. Witsel is top om uit de problemen te voetballen. Je kunt altijd de bal aan hem kwijt, hij is een brandkast. Maar wij missen een defensieve middenvelder die ook voor drive zorgt. Ik zag bij Fulham Palhinha aan het werk. Dat is ab-nor-maal. Zo'n type missen wij al jaren”, zei Joos. Boudeweel vroeg zich ook al openlijk af of Witsel niet veel te weinig was voor het niveau op de Wereldbeker.

MARCO ROSE HAD HET AL DOOR

Roberto Martinez blijft desondanks koppig vasthouden aan Axel Witsel op het centrale middenveld. Nochtans is het al veel langer duidelijk dat een type speler zoals Witsel niet voldoet aan de eisen van een moderne centrale middenvelder. Marco Rose had dat vorig seizoen al opgemerkt bij Borussia Dortmund. Onder de vorige coach Lucien Favre was Witsel nog incontournable, maar Rose verkoos een ander type speler op het centrale gedeelte van het middenveld.



Eentje die alomtegenwoordig is en zich niet enkel beperkt tot het controleren en het temporiseren. Op het gebied van aantal sprints was Axel Witsel vorig seizoen bijvoorbeeld steevast één van de minst presterende spelers bij Borussia Dortmund. Maar Marco Rose hanteerde een speelstijl met een hoge intensiteit en fysieke arbeid. En dat ligt Witsel duidelijk minder. “De perfecte nummer zes”, zoals Leander Dendoncker ooit zei over Witsel, is hij dus niet meer.

MISTER LATERAAL

Op het Wereldkampioenschap in Qatar is het duidelijk geworden dat Axel Witsel als nummer zes of als centrale middenvelder geen plaats meer heeft in het moderne voetbal. “Dat hij Witsel in het hart van de ploeg blijft zetten, toont dat bondscoach Roberto Martinez in wezen een angsthaas is”, schreef Filip Joos dinsdag in zijn column voor De Standaard. Witsel is té controlerend, hij brengt geen schwung en geen tempo. Op het fysiek vlak kan hij het niet meer belopen en in de duels laat hij het ook al te vaak afweten.



En daar komt ook nog eens zijn weinig opbouwende passing bij. Axel Witsel is weliswaar één van de zuiverste passeurs in Europa, maar dat komt vooral omdat hij amper verticaliteit in zijn passing legt. Onder alle centrale middenvelders op het Wereldkampioenschap in Qatar, is Witsel na Sergio Busquets (Spanje) de speler die het minst verticaal voetbalt. Amper 17% van zijn totaal verstuurde passes zijn in een voorwaartse richting. Op het gebied van laterale passing is Witsel zelfs de primus in Qatar. 58% van zijn totale verstuurde passes waren in een zijdelingse richting, wat meer is dan Ruben Neves (Portugal, 56%), Declan Rice (Engeland, 54%), Sofyan Amrabat (Marokko, 52%) en Jhegson Méndez (Ecuador, 52%).

LEES OOK: Van Bommel vloekt mee: vier Duivelse transferdompers

Moet Witsel spelen tegen Kroatië?

Meest recent

'El Hadj blaast zélf transfer af ondanks akkoord Union'

Het slot van de zomermercato zit vol verrassingen. Ook bij Union SG is er een transfersoap van ...

6
6
Cercle krijgt nog nieuwe doelman van Monaco

Cercle Brugge is aan zijn seizoen begonnen met een twee op twaalf en had wellicht toch op meer ...

5
5
Genk heeft opvolger El Ouahdi helemaal binnen

Bij KRC Genk moesten ze in allerijl nog op zoek naar een extra versterking, want ze zagen deze week ...

40
40
Drukke dag Anderlecht: Bruno beoordeelt nieuwkomers

Anderlecht was woensdag zeer druk in de weer op de transfermarkt. Met Andrew Omobamidele, Oleg ...

216
216
'OHL wil ex-speler Club, Japanner voor Charleroi'

Donderdag is ook in België Deadline Day en dus zijn heel wat clubs nog druk in de weer. Bij OH ...

34
34
STVV strikt WK-ganger als ultieme attractie

Bij STVV hebben ze op de valreep ook nog enkele versterkingen aangetrokken. De Kanaries konden nog ...

51
51
'Anderlecht heeft aanwinst 11 klaar: één struikelblok'

Het was dinsdag een zeer drukke dag bij Anderlecht, want dat haalde maar liefst drie nieuwkomers ...

314
314
Anderlecht is gewaarschuwd: "We gaan er onze kans"

KV Kortrijk staat na drie wedstrijden met lege handen, maar volgens coach Michiel Jonckheere vertelt ...

262
262
Fans Anderlecht hoopvol en hebben grote lof voor één man

RSC Anderlecht deed tien zomertransfers. Dat waren er dus een stuk meer dan de vier à vijf ...

313
313
STVV zwaar onder de indruk: "Het blijft een machine"

Union SG won makkelijk met 0-3 van STVV. Daar deed Frédéric De Meyer toch enkele ...

195
195
Meedogenloze De Cat-ingreep na droomdebuut

Nathan De Cat kende een droomstart bij Hoffenheim, maar één week later ziet zijn ...

205
205
AA Gent laat alsnog een speler de club verlaten

AA Gent heeft nog een speler laten vertrekken. De Buffalo's bereikten een akkoord met het ...

110
110
Lommel stunt met transfer, vertrekker bij Club NXT

PEC Zwolle en FC Eindhoven hebben nog zaken gedaan met Belgische clubs. De twee Nederlandse ploegen ...

79
79
Bruno na stevige kritiek na Union: "Dat zie ik graag"

De 3-0-nederlaag tegen Union kwam hard aan bij RSC Anderlecht. Toch weigert trainer Vitor Bruno om ...

218
218
Dendoncker verrast iedereen met nieuwe club

Leander Dendoncker (31) heeft een nieuwe club gevonden. De voormalige Rode Duivel zet zijn ...

43
43
Anderlecht heeft er interessante speler bij: "Kan blijven lopen"

RSC Anderlecht is héél actief op de transfermarkt. Met Romeo Amane haalden ze een ...

310
310
Transfersurprise! 'Nikola Storm terug naar Jupiler Pro League'

Donderdagnacht sluit de transfermarkt ook in België onverbiddelijk zijn deuren. Maar vlak voor ...

235
235
Tot víér last-minute vertrekkers Genk: oplossing Mirisola?

KRC Genk is bezig aan een erg drukke slotweek van de zomermercato. En de Limburgers zijn nog niet ...

578
578
Op de valreep: Anderlecht kondigt 10de zomeraanwinst aan

Woensdag om middernacht moet RSC Anderlecht zijn Europese spelerslijst binnen doen bij de UEFA. Vlak ...

896
896
Ondanks schrikmomentje: Kompany en co razen door in DFB Pokal

Vincent Kompany kan voorlopig een perfect seizoensstart voorleggen met Bayern München. ...

66
66
Union onder stoom: STVV krijgt pak voor de broek op Stayen

De motor van Union SG begint stilaan op volle toeren te draaien. Daags na de 3-0-thuisoverwinning ...

225
225
'Anderlecht helemaal los: transferakkoord van 7 miljoen'

RSC Anderlecht moet woensdag om middernacht zijn Europese spelerslijst binnen doen. Vlak voor die ...

601
601
Antwerp kondigt vertrekker aan; Cercle haalt Braziliaan

Donderdag om middernacht gaat de transfermarkt ook in België weer voor enkele maanden op slot. ...

120
120
Anderlecht verbaast met international: straffe deal in Ligue 1

RSC Anderlecht wil voor het sluiten van de transferperiode nog enkele versterkingen in huis halen. ...

530
530
Van Bommel vloekt mee: vier Duivelse transferdompers

In de grootste Europese voetballanden is de transfermarkt sinds dinsdagavond weer achter slot en ...

363
363

Meer sportnieuws