Angsthaas Martinez moet Rode Duivel laten vallen

door
Angsthaas Martinez moet Rode Duivel laten vallen

Axel Witsel (33) is niet langer onaantastbaar bij de Rode Duivels. De nummer zes staat al geruime tijd ter discussie bij de nationale ploeg, maar na twee dramatische wedstrijden in Qatar is zijn ster nu écht tanende. Witsel, sierlijk en technisch onderlegd maar qua fysiek en vista eerder beperkt, speelt als centrale middenvelder of als nummer zes geen rol van betekenis meer in het moderne voetbal.


WITSEL IS ACHTERHAALD

Axel Witsel is zo’n speler waarop je altijd kan rekenen. De intelligente middenvelder blijft altijd in zijn rol als verdedigende middenvelder en hij staat steeds goed in positie om de tegenaanvallen te neutraliseren. Slechts sporadisch trekt hij ook eens naar voren toe, maar doorgaans bewaakt hij over het evenwicht in de ploeg. Hij positioneert zich steeds goed en hij loopt ‘slim’ in plaats van veel. In een dominante en goed voetballende ploeg heeft Witsel zijn plaats, maar dat zijn de Rode Duivels nu al een hele poos niet meer. En dan is een speler zoals Witsel helemaal achterhaald als nummer zes.

Of als centrale middenvelder, want de 33-jarige speelt op het Wereldkampioenschap zelfs iets hoger dan normaal. Axel Witsel kan de ruimtes niet belopen, hij valt fysiek uit de toon en qua passing brengt hij de ploeg bijna niets bij. “Ik ben Witsel beu, ik ben hem strontbeu”, zei Herman Brusselmans in Villa Sporza. “Ik zou een regel willen placeren in het voetbal en dat is dat een speler op zijn eigen helft maximum één keer achteruit mag spelen. Anders trekt de scheidsrechter geel. Dan zou Witsel pertinent niet meer meespelen. Dan is hij zijn hele bestaan kwijt”, aldus Brusselmans.



Ook Sporza-journalisten Filip Joos en Tom Boudeweel hebben al langer hun vragen bij de rol van Axel Witsel bij de nationale ploeg. “Ik begrijp al jaren niet waarom Witsel nog altijd onomstreden is. Witsel is top om uit de problemen te voetballen. Je kunt altijd de bal aan hem kwijt, hij is een brandkast. Maar wij missen een defensieve middenvelder die ook voor drive zorgt. Ik zag bij Fulham Palhinha aan het werk. Dat is ab-nor-maal. Zo'n type missen wij al jaren”, zei Joos. Boudeweel vroeg zich ook al openlijk af of Witsel niet veel te weinig was voor het niveau op de Wereldbeker.

MARCO ROSE HAD HET AL DOOR

Roberto Martinez blijft desondanks koppig vasthouden aan Axel Witsel op het centrale middenveld. Nochtans is het al veel langer duidelijk dat een type speler zoals Witsel niet voldoet aan de eisen van een moderne centrale middenvelder. Marco Rose had dat vorig seizoen al opgemerkt bij Borussia Dortmund. Onder de vorige coach Lucien Favre was Witsel nog incontournable, maar Rose verkoos een ander type speler op het centrale gedeelte van het middenveld.



Eentje die alomtegenwoordig is en zich niet enkel beperkt tot het controleren en het temporiseren. Op het gebied van aantal sprints was Axel Witsel vorig seizoen bijvoorbeeld steevast één van de minst presterende spelers bij Borussia Dortmund. Maar Marco Rose hanteerde een speelstijl met een hoge intensiteit en fysieke arbeid. En dat ligt Witsel duidelijk minder. “De perfecte nummer zes”, zoals Leander Dendoncker ooit zei over Witsel, is hij dus niet meer.

MISTER LATERAAL

Op het Wereldkampioenschap in Qatar is het duidelijk geworden dat Axel Witsel als nummer zes of als centrale middenvelder geen plaats meer heeft in het moderne voetbal. “Dat hij Witsel in het hart van de ploeg blijft zetten, toont dat bondscoach Roberto Martinez in wezen een angsthaas is”, schreef Filip Joos dinsdag in zijn column voor De Standaard. Witsel is té controlerend, hij brengt geen schwung en geen tempo. Op het fysiek vlak kan hij het niet meer belopen en in de duels laat hij het ook al te vaak afweten.



En daar komt ook nog eens zijn weinig opbouwende passing bij. Axel Witsel is weliswaar één van de zuiverste passeurs in Europa, maar dat komt vooral omdat hij amper verticaliteit in zijn passing legt. Onder alle centrale middenvelders op het Wereldkampioenschap in Qatar, is Witsel na Sergio Busquets (Spanje) de speler die het minst verticaal voetbalt. Amper 17% van zijn totaal verstuurde passes zijn in een voorwaartse richting. Op het gebied van laterale passing is Witsel zelfs de primus in Qatar. 58% van zijn totale verstuurde passes waren in een zijdelingse richting, wat meer is dan Ruben Neves (Portugal, 56%), Declan Rice (Engeland, 54%), Sofyan Amrabat (Marokko, 52%) en Jhegson Méndez (Ecuador, 52%).

LEES OOK: Albert duidt hét probleem voor de Duivels op het WK aan

Moet Witsel spelen tegen Kroatië?

Meest recent

Albert duidt hét probleem voor de Duivels op het WK aan

Het voetbaljaar 2026 zal uiteraard vooral in het teken staan van het WK in de Verenigde Staten, ...

7
7
'Charleroi keihard: miscast alweer doogestuurd'

Voor Charleroi was december een vreemde maand. De Carolo's werden geschokt door het plotse vertrek ...

12
12
'Enorm transfervuurwerk op komst bij Club Brugge'

Na een zware eerste seizoenshelft genieten de Belgische clubs van een korte maar welverdiende ...

450
450
Benito Raman verrast iedereen met toekomstplan

KV Mechelen is tot dusver één van de revelaties van het seizoen en gaat de winterstop ...

98
98
Proto waarschuwt Anderlecht over revelatie

Anderlecht sloot zijn kalenderjaar af met een pijnlijke thuisnederlaag tegen Charleroi. Het gaat zo ...

133
133
'AA Gent wrijft zich in handen: miljoenentransfer op komst'

AA Gent zal in 2026 nog heel wat werk voor de boeg hebben om zich te plaatsen voor de Champions' ...

122
122
TRANSFERUURTJE: 'Iconische naam voor Ajax, schoktransfer De Winter'

De wintermercato staat voor de deur, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in de ...

120
120
Hein vol ongeloof: “Dat is de beste transfer van Antwerp”

Royal Antwerp FC kende een jaar vol ups en downs. Van het mislopen van Europees voetbal en de ...

168
168
Alderweireld beweegt tot tranen toe met emotionele beelden

Eind vorig seizoen nam Toby Alderweireld een definitief afscheid van het profvoetbal bij Antwerp. Na ...

67
67
Courtois vult voorpagina’s: Spanje in de ban van Duivel

Thibaut Courtois is al jaren de nummer 1 van Real Madrid en zijn status in de Spaanse hoofdstad ...

106
106
‘De Mil stroopt mouwen op: grote transferplannen KAA Gent'

KAA Gent hoopt op een beter 2026. De Buffalo’s zagen coach Ivan Leko vertrekken naar rivaal ...

365
365
Liefdesbom rond Sydney Sweeney: topvoetballer haalt uit

Hollywood en topvoetbal lijken opnieuw gevaarlijk dicht bij elkaar te komen. Volgens Italiaanse ...

288
288
Conte geeft belangrijke update over Lukaku en De Bruyne

Napoli sloot 2025 af met een zege tegen Cremonese. Dat gebeurde zonder Romelu Lukaku en Kevin De ...

66
66
'Antwerp vreest: Kerk lokt lucratieve interesse'

Royal Antwerp FC mag heel tevreden zijn over de gang van zaken in december, maar het is ook ...

353
353
'Duranville en Bongonda mogen hopen op knaltransfer'

De transfermarkt opent volgende week weer zijn deuren. Voor heel wat spelers een belangrijke ...

131
131
Vanhaezebrouck: "De beste zomertransfer van Anderlecht"

RSC Anderlecht is bezig aan een matig seizoen. De druk op Olivier Renard en Besnik Hasi neemt ...

446
446
'La Louvière haalt oude bekende van RSCA als sportieve baas'

Bij La Louvière zagen ze sportief directeur David Verwilghen naar RSC Anderlecht vertrekken, ...

79
79
'Vertrek Verschaeren krijgt vorm: onderhandelingen op komst'

RSC Anderlecht wil zich tijdens de wintermercato gericht versterken, maar zal dan eerst ...

444
444
Dessers zet deur open voor deze Jupiler Pro League-club

Cyriel Dessers zit met Nigeria momenteel op de Afrika Cup. De aanvaller speelt in clubverband voor ...

445
445
'Club krijgt cruciaal Onyedika-nieuws: transfersom gemeld'

Raphael Onyedika vertoeft momenteel op de Africa Cup, waar hij tot dusver niet van de bank kwam bij ...

339
339
Gouden Schoen: Philippe Albert zet verrassende naam op één

Binnen een tweetal weken hervat het Belgische voetbalseizoen alweer met de kwartfinales van de Croky ...

734
734
Gert Verheyen verrast iedereen met straffe nieuwe uitdaging

Op 55-jarige leeftijd blijft Gert Verheyen verrassen. Terwijl velen hem vooral kennen als vaste ...

396
396
'Barça schiet in actie: transferdeal met Man City'

FC Barcelona kan terugblikken op een meer dan degelijke eerste helft van het seizoen. Desondanks ...

119
119
'Donderslag bij Duivels: grote verandering in hiërarchie'

De Rode Duivels staan voor een belangrijk kalenderjaar 2026. Komende zomer willen ze immers zover ...

328
328
'Club Brugge plant winterknaller: powerhouse van 10M'

Club Brugge wil deze winter iets doen waar de fans van wakker schieten. Alleen: de 10 ...

384
384

Meer sportnieuws