Angsthaas Martinez moet Rode Duivel laten vallen

door
Angsthaas Martinez moet Rode Duivel laten vallen

Axel Witsel (33) is niet langer onaantastbaar bij de Rode Duivels. De nummer zes staat al geruime tijd ter discussie bij de nationale ploeg, maar na twee dramatische wedstrijden in Qatar is zijn ster nu écht tanende. Witsel, sierlijk en technisch onderlegd maar qua fysiek en vista eerder beperkt, speelt als centrale middenvelder of als nummer zes geen rol van betekenis meer in het moderne voetbal.


WITSEL IS ACHTERHAALD

Axel Witsel is zo’n speler waarop je altijd kan rekenen. De intelligente middenvelder blijft altijd in zijn rol als verdedigende middenvelder en hij staat steeds goed in positie om de tegenaanvallen te neutraliseren. Slechts sporadisch trekt hij ook eens naar voren toe, maar doorgaans bewaakt hij over het evenwicht in de ploeg. Hij positioneert zich steeds goed en hij loopt ‘slim’ in plaats van veel. In een dominante en goed voetballende ploeg heeft Witsel zijn plaats, maar dat zijn de Rode Duivels nu al een hele poos niet meer. En dan is een speler zoals Witsel helemaal achterhaald als nummer zes.

Of als centrale middenvelder, want de 33-jarige speelt op het Wereldkampioenschap zelfs iets hoger dan normaal. Axel Witsel kan de ruimtes niet belopen, hij valt fysiek uit de toon en qua passing brengt hij de ploeg bijna niets bij. “Ik ben Witsel beu, ik ben hem strontbeu”, zei Herman Brusselmans in Villa Sporza. “Ik zou een regel willen placeren in het voetbal en dat is dat een speler op zijn eigen helft maximum één keer achteruit mag spelen. Anders trekt de scheidsrechter geel. Dan zou Witsel pertinent niet meer meespelen. Dan is hij zijn hele bestaan kwijt”, aldus Brusselmans.



Ook Sporza-journalisten Filip Joos en Tom Boudeweel hebben al langer hun vragen bij de rol van Axel Witsel bij de nationale ploeg. “Ik begrijp al jaren niet waarom Witsel nog altijd onomstreden is. Witsel is top om uit de problemen te voetballen. Je kunt altijd de bal aan hem kwijt, hij is een brandkast. Maar wij missen een defensieve middenvelder die ook voor drive zorgt. Ik zag bij Fulham Palhinha aan het werk. Dat is ab-nor-maal. Zo'n type missen wij al jaren”, zei Joos. Boudeweel vroeg zich ook al openlijk af of Witsel niet veel te weinig was voor het niveau op de Wereldbeker.

MARCO ROSE HAD HET AL DOOR

Roberto Martinez blijft desondanks koppig vasthouden aan Axel Witsel op het centrale middenveld. Nochtans is het al veel langer duidelijk dat een type speler zoals Witsel niet voldoet aan de eisen van een moderne centrale middenvelder. Marco Rose had dat vorig seizoen al opgemerkt bij Borussia Dortmund. Onder de vorige coach Lucien Favre was Witsel nog incontournable, maar Rose verkoos een ander type speler op het centrale gedeelte van het middenveld.



Eentje die alomtegenwoordig is en zich niet enkel beperkt tot het controleren en het temporiseren. Op het gebied van aantal sprints was Axel Witsel vorig seizoen bijvoorbeeld steevast één van de minst presterende spelers bij Borussia Dortmund. Maar Marco Rose hanteerde een speelstijl met een hoge intensiteit en fysieke arbeid. En dat ligt Witsel duidelijk minder. “De perfecte nummer zes”, zoals Leander Dendoncker ooit zei over Witsel, is hij dus niet meer.

MISTER LATERAAL

Op het Wereldkampioenschap in Qatar is het duidelijk geworden dat Axel Witsel als nummer zes of als centrale middenvelder geen plaats meer heeft in het moderne voetbal. “Dat hij Witsel in het hart van de ploeg blijft zetten, toont dat bondscoach Roberto Martinez in wezen een angsthaas is”, schreef Filip Joos dinsdag in zijn column voor De Standaard. Witsel is té controlerend, hij brengt geen schwung en geen tempo. Op het fysiek vlak kan hij het niet meer belopen en in de duels laat hij het ook al te vaak afweten.



En daar komt ook nog eens zijn weinig opbouwende passing bij. Axel Witsel is weliswaar één van de zuiverste passeurs in Europa, maar dat komt vooral omdat hij amper verticaliteit in zijn passing legt. Onder alle centrale middenvelders op het Wereldkampioenschap in Qatar, is Witsel na Sergio Busquets (Spanje) de speler die het minst verticaal voetbalt. Amper 17% van zijn totaal verstuurde passes zijn in een voorwaartse richting. Op het gebied van laterale passing is Witsel zelfs de primus in Qatar. 58% van zijn totale verstuurde passes waren in een zijdelingse richting, wat meer is dan Ruben Neves (Portugal, 56%), Declan Rice (Engeland, 54%), Sofyan Amrabat (Marokko, 52%) en Jhegson Méndez (Ecuador, 52%).

LEES OOK: Voetbalbond verrast iedereen: Georges Leekens mee naar WK?

Moet Witsel spelen tegen Kroatië?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

51
51
POLL⎜Arsenal of PSG: Wie wint de Champions League 2026?

De kaarten in de Champions League zijn geschud. Op 30 mei zullen Paris Saint-Germain en Arsenal FC ...

18
18
Nieuwe beelden duiken op: Kompany en co genekt door vierde ref

Vincent Kompany zal nog minstens een jaartje moeten wachten op de eindzege in de Champions League. ...

107
107
Lukaku terug naar Anderlecht: makelaar speelt open kaart

Datt Romelu Lukaku op weg is naar de uitgang bij SSC Napoli lijkt wel duidelijk na de recente ...

48
48
Géén treble Kompany: PSG naar UCL-finale na markante penaltyfase

Het is dan toch Paris Saint-Germain dat op zaterdag 30 mei Arsenal FC zal bekampen in de finale van ...

65
65
Dé fase in Bayern-PSG: Sonck en Alderweireld vellen verdict

In de Champions League streden Bayern München en Paris Saint-Germain woensdag om het tweede ...

112
112
'Sibierski krijgt meteen transfertaak bij RSCA-aanstelling'

RSC Anderlecht presenteerde woensdag zijn nieuwe sportief directeur officieel aan de pers. Nu de ...

223
223
Kompany wordt compleet gek: Bayern geflikt tegen PSG?

Woensdagavond was het weer likkebaardend uitkijken naar de return in de halve finales van de ...

143
143
'Hard gelag voor Noa Lang: wééral nieuwe transfer'

Na een moeizame periode bij SSC Napoli, kreeg Noa Lang in januari een reddingsboei toegeworpen ...

190
190
'Tzolis krijgt ultieme revanche Gouden Schoen-debacle'

Het einde van het seizoen nadert en dus is het weer tijd om de uitblinkers van de voorbije maanden ...

383
383
'Bom ontploft bij Real: sterren clashen brutaal op training'

Aanstaande zondag kan FC Barcelona zich mathematisch tot landskampioen kronen, uitgerekend op eigen ...

213
213
"Hier spreekt men decennia over" - ophef na Arsenal-Atlético

De eerste finalist in de Champions League is bekend. Arsenal FC won dinsdagavond met het kleinste ...

278
278
'Barça beslist: schokkende transfer met Club Brugge'

Barça wil hem koste wat kost binnenhalen, maar Club Brugge denkt er niet aan om hem te laten ...

555
555
Opvallende transformatie bij Lommel: "Op lange termijn..."

Lommel mag nog steeds dromen van promotie naar de Jupiler Pro League. Het moet daarvoor zaterdag op ...

110
110
Amuzu en RSCA Futures-speler straks naar WK?

De voorbije maanden switchten al tal van Belgische spelers naar een ander land. Met het WK in ...

34
34
'Garcia tovert straf wit konijn uit de hoed voor WK'

De tijd dringt stilaan voor Rudi Garcia om knopen door te hakken voor het WK, want ten laatste op 1 ...

211
211
'Alles op bekerfinale: Anderlecht spaart 2 sterkhouders'

Anderlecht kreeg vorig weekend een nieuwe tik met een thuisnederlaag tegen Club Brugge. Het blijft ...

208
208
Bornauw doet onthulling over pijnlijke Renard-anekdote

Bij Anderlecht kunnen ze eindelijk beginnen werken aan volgend seizoen, want met Antoine Sibierski ...

142
142
Beveren blijft gaan: volgende sterkhouder tekent bij

SK Beveren was dit seizoen oppermachtig in de Challenger Pro League. Het bleef het hele seizoen ...

59
59
Toekomst Taravel in gevaar? Sibierski spreekt meteen

Het was lange tijd wachten op witte rook, maar deze week is Antoine Sibierski eindelijk officieel ...

191
191
Cercle pakt nog eens uit met talent van eigen kweek

Bij Cercle Brugge zetten ze sinds de overname door AS Monaco zwaar in op jonge buitenlandse ...

45
45
Sibierski spreekt klare taal over toekomst Taravel

Nieuwe bazen, nieuwe wetten. Nu technisch directeur Antoine Sibierski eindelijk officieel werd ...

151
151
'Verhaeghe verrast: paleisrevolutie bij Club Brugge'

Al ruim een decennium lang rijgt Club Brugge de successen aan mekaar. Ook na het vertrek van Vincent ...

627
627
Anderlecht dropt bommetje over comeback Kindermans

RSC Anderlecht stelde woensdag Antoine Sibierski officieel voor als technisch directeur. Tijdens dat ...

389
389
'Club Brugge op stelten: Feyenoord all-in voor Rigaux'

Net nu het een bijzonder drukke zomer te wachten staat, dreigt Club Brugge op zoek te moeten gaan ...

314
314
Sibierski onthult concrete doelstellingen in Anderlecht

Op de korte termijn staat er nog veel op het spel voor RSC Anderlecht, maar met de intrede van ...

273
273

Meer sportnieuws