Stemming bij Rode Duivels bereikt absoluut dieptepunt

door
Stemming bij Rode Duivels bereikt absoluut dieptepunt

Eén goede helft van de Rode Duivels was niet voldoende om te winnen van Marokko. De jongens van Roberto Martinez moeten donderdag winnen van Kroatië om de groepsronde te overleven, maar dat wordt alvast een helse klus om te klaren. Speltechnisch, tactisch maar ook qua teamgeest. De onderhuidse fricties in de Belgische selectie komen tijdens dit Wereldkampioenschap steeds nadrukkelijker naar boven.


DE BRUYNE-ALDERWEIRELD

In de eerste wedstrijd van België tegen Canada uitte Kevin De Bruyne meermaals zijn ergernis en zijn frustratie over de tactiek en het spelniveau van de Rode Duivels. Een irritatie die zijn climax kende net na het doelpunt van Michy Batshuayi. De Bruyne ging aan de zijlijn verhaal halen bij Roberto Martinez en op dat moment kwam ook Toby Alderweireld zich bemoeien in de discussie. Daarna raakten de gemoederen verhit tussen de twee Rode Duivels, waarbij De Bruyne zelfs een wegwerpgebaar maakte richting Alderweireld.



Kevin De Bruyne wilde Roberto Martinez duidelijk maken dat de ploeg moest afstappen van de lange bal, hoewel Toby Alderweireld de assist leverde voor het doelpunt van Michy Batshuayi - net met een heerlijke lange pass. Het schouwspel was zorgwekkend, maar na afloop van de wedstrijd was het akkefietje vergeten en vergeven. Al zette Alderweireld in een interview met het ANP toch nog fijntjes de puntjes op de i. “Af en toe moeten we ook de lange bal durven spelen. De eerste helft waren we drie keer gevaarlijk en dat was drie keer na een lange pass van mij.”

DENIGRERENDE HAZARD

Zaterdag stond Eden Hazard de pers te woord in aanloop naar de wedstrijd tegen Marokko. De aanvaller van Real Madrid beantwoordde zijn vragen op een relaxte manier, maar verrassend genoeg deelde hij ook een steek onder water uit aan zijn (defensieve) ploegmaats. De aanvoerder van de Rode Duivels werd gevraagd hoe het gebrek aan snelheid kan worden opgelost. “Snellere speler opstellen zou het oplossen”, zei hij eerst met een kwinkslag, om daarna een meer serieuze toon te zetten. “Neen, wij - en zij weten dat ook - hebben niet de snelste verdedigers ter wereld. Dat is toch wat je wilt dat ik zeg.”



Eden Hazard is altijd in voor een grap en een grol, maar toch werd deze uitspraak met de nodige vraagtekens onthaald. Gert Verheyen vond het antwoord van Hazard bijvoorbeeld toch wat ongepast. De analist en oud-Rode Duivel vond dat de aanvoerder iets genuanceerder mocht reageren. “Ik zou dat nooit zo zeggen over die jongens”, vertelde Verheyen bij Villa Sporza. “Daar kan je anders op antwoorden. Hij moet niet zo direct zeggen dat 'we weten dat onze mannen van achter niet de rapste van de wereld zijn'. Het is niet echt lachen met de eigen verdedigers, maar ik vind het toch een beetje denigrerend.”

MOL IN DE KLEEDKAMER

De opstellingen van de wedstrijden in Qatar worden één uur voor de aftrap vrijgegeven maar zondag wist Sporza al om 11u30 hoe het basiselftal van de Rode Duivels er zou uitzien tegen Marokko. Dat is dus twee uur en half voor de aftrap van de wedstrijd. Dat is toch wat ongezien, want op de vorige grote toernooien onder Roberto Martinez was dat nooit het geval. De laatste keer dat de opstellingen uitlekten was onder het bewind van Marc Wilmots, die in de kleedkamer veel tegenstanders kende. “Er zit dus een mol in de selectie van de Rode Duivels”, stelde Karl Vannieuwkerke in Villa Sporza.

“Zeer ambetant”, vulde analist Frank Boeckx aan, die daar ook veel ervaring mee heeft bij Anderlecht. “Je kan er tegen proberen te vechten maar je weet toch nooit van waar het precies komt. Die informatie wordt zo snel gedeeld.” Het lekken van informatie uit de kleedkamer is nooit goed nieuws, al het is nog maar de vraag wat de mol in de kleedkamer hiermee precies wil bereiken. Het lekken van de basiselftal was evenwel niet de oorzaak van de 2-0 nederlaag van de Rode Duivels tegen Marokko.



Na de eerste helft zag het er nog veelbelovend uit voor België. De ploeg van Roberto Martinez had het meeste balbezit, was baas over de bal maar het kon geen al te grote doelkansen creëren. De prestatie in de eerste helft was in elk geval stukken beter dan die tegen Canada, de intenties waren ook goed, maar het was altijd net niet in de laatste fase van de aanval. In de tweede helft ging het dan weer steil bergaf met de Rode Duivels, die bezweken onder de druk van de intensieve en enthousiaste Marokkanen. Zij gingen doorjagen en onder die helse pressing kon België nooit meer uitvoetballen.

GROTE VRIENDENBENDE BESTAAT NIET MEER

Na de wedstrijd kon Jan Vertonghen zijn ontgoocheling niet verbergen voor de camera’s van Sporza. “Er gaan veel dingen door mijn hoofd die ik beter niet zeg, of toch niet buitenskamers”, sakkerde de verdediger van Anderlecht. “Het is heel frustrerend.” Daarmee zei Vertonghen alles en niets, maar ook dit is een behoorlijk onrustwekkend signaal dat het niet helemaal snor zit in de Belgische selectie. Gert Verheyen vreest ook dat er binnen de kleedkamer het één en ander speelt. “Als je luistert naar de interviews, dan zijn sommige zaken niet helemaal oké”, stelt Verheyen bij Villa Sporza, waarmee de analist ook verwees naar de persconferentie van Eden Hazard zaterdag (zie hierboven).



Gert Verheyen vindt dat het interview met Jan Vertonghen ook in diezelfde lijn lag. “Dan beland je in een straatje waarin de verdedigers aanvallers iets verwijten en andersom. Dan weet je: het zit niet zo goed in die groep. Ik had ook al geluiden opgevangen dat de grote vriendenbende niet meer bestaat. Dat is eigen aan voetbal, zo weet ik uit ervaring. Als je ploeg niet meer wint, dan wordt er vaak naar elkaar gekeken en kijk je niet naar jezelf. Je hoeft ook geen dikke vrienden te zijn om te presteren. Maar je moet wel letten op wat je zegt en je moet respect houden”, aldus Verheyen bij Sporza.

COURTOIS

Het eerste tegendoelpunt van België tegen Marokko was een vrije trap van Abdelhamid Sabiri, die Thibaut Courtois verraste in de korte hoek. De doelman de schuld geven van dit tegendoelpunt kán, maar is misschien ook wat te kort door de bocht. Roberto Martinez zette Courtois alvast uit de wind tijdens zijn postgame interview want nu iemand met de vinger wijzen, heeft helemaal geen zin. Maar de doelman van de nationale ploeg was er wél als de kippen bij om de schuldigen aan te duiden.



Thibaut Courtois verklaarde meteen na de wedstrijd dat de organisatie onvoldoende was bij de bewuste vrije trap van Abdelhamid Sabiri. “We verdedigen niet goed op die vrije trap. We lieten de bal doorschieten, als keeper is dat dodelijk en frustrerend. We hebben onze afspraken zodat iedereen zijn taak opneemt bij stilstaande fases. In de eerste zone mag de bal niet erdoor komen. Die is voor de rekening van de verdedigers. Het is moeilijk en is voor een keeper geen fijne goal om te slikken”, zei Courtois aan Sporza.

LEES OOK: Africa Cup: Marokko door dankzij uitblinker (en keepersblunder)

Is het stilaan over & uit voor deze generatie Duivels?

Meest recent

'Done deal: AA Gent neemt afscheid van topschutter'

AA Gent heeft een teleurstellende eerste helft van het seizoen achter de rug, en dus lijkt een ...

31
31
Hasi verschaft cruciale update uit ziekenboeg Anderlecht

RSC Anderlecht begon met een valse noot aan het nieuwe jaar, want op het oefenkamp in Spanje ...

72
72
'KRC Genk laat Hrosovsky gaan: exacte details bekend'

De officiële aankondiging ontbreekt nog, en de laatste handtekeningen moeten nog worden gezet, ...

201
201
Ruben Van Gucht breekt met verleden: dit verandert alles

Ruben Van Gucht is geen figuur die zich laat vastpinnen op één verhaal of ...

136
136
'Club Brugge pikt graantje mee: knaltransfer voor Thiago'

In januari hoopt Club Brugge geen sterkhouders te verliezen, maar volgende zomer zal de kassa ...

288
288
'Anderlecht op vinkenslag: transferitis bij STVV?'

Vers bloed achterin lijkt evenmin een overbodige luxe, maar toch prijkt een spits met stip bovenaan ...

427
427
Ruud Vormer verrast Club-fans met gloednieuw project

Sommige namen verdwijnen stilletjes wanneer het laatste fluitsignaal klinkt. Andere blijven hangen, ...

530
530
'Verrassing bij Gent: Gandelman op weg naar exit'

Bij AA Gent gooien ze het deze winter nog maar eens over een andere boeg. Na het onverwachte vertrek ...

316
316
Eenmalige Rode Duivel opnieuw gratis op te pikken

Zowat elke Belgische club wil tijdens deze wintermercato nog een opportuniteit vinden en liefst zo ...

85
85
Emotioneel afscheid bij Genk: "Gemengde gevoelens"

Bij KRC Genk lijkt deze wintermercato vooral vertrekkers te zullen brengen. De Limburgers verliezen ...

161
161
Broos weer in Zuid-Afrika onder vuur: "Onaanvaardbaar"

In 2023 loodste Hugo Broos Zuid-Afrika nog naar een bronzen plak op de Africa Cup, maar die ...

108
108
'Proto moet Anderlecht aan volgende aanwinst helpen'

Het belooft bij Anderlecht nog een zeer drukke wintermercato te worden. Zowel aan inkomende als ...

238
238
'Kogel door de kerk: sterkhouder verlaat Genk'

KRC Genk wil in de laatste tien wedstrijden van de reguliere competitie absoluut nog een ticket voor ...

218
218
Schokkende boodschap Lamisha Musonda: "Vecht om te overleven"

De familie Musonda wordt niet gespaard van pech. Charly Musonda Junior moest vorige zomer op amper ...

0
0
'Club baalt en moet streep zetten door wintertransfer'

Het is in de eerste dagen van de wintermercato stil gebleven bij Club Brugge, al beleeft er achter ...

326
326
Hasi pessimistisch over mercato: "Zolang dat zo blijft..."

Anderlecht stoomt zich dezer dagen onder de Spaanse zon klaar voor de tweede helft van het seizoen. ...

191
191
TRANSFERUURTJE: 'Bliksemvertrek De Bruyne, transfer Nainggolan'

De winterse transferperiode is losgebarsten, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in ...

381
381
Biglia roept ambitieuze toekomstplannen bij Anderlecht

Lucas Biglia was een iconische middenvelder bij RSC Anderlecht en nu zit de Argentijn in de staf van ...

370
370
‘Kassa voor Westerlo: miljoenenbod op sterkhouder’

De wintermercato is geopend en de Belgische club speuren naar opportuniteiten. Er moet echter ook ...

83
83
Twee verrassende Duivels bij meest waardevolle spelers

Naast Transfermarkt is ook databureau CIES met marktwaarden bezig. Het statistiekenbureau nam de ...

97
97
'Standard schiet in actie en doet bod op oude bekende'

Standard ging de winterstop in als de verrassende nummer zes in de rangschikking, maar de Rouches ...

143
143
'OHL heeft nieuwe miljoenentransfer in het vizier'

OH Leuven presteerde de voorbije seizoenen wisselvallig, maar wist wel enkele lucratieve uitgaande ...

54
54
'Anderlecht baalt: Ajax plukt weer talent weg'

Bij Anderlecht blijven ze hard inzetten op Neerpede. Dat bleek ook nog eens tijdens de winterstage, ...

308
308
'Genk blijft in spanning over vertrek sterkhouder'

KRC Genk heeft na de winterstop nog heel wat werk om in de top zes te raken, want de Limburgers ...

131
131
Leko spreekt klare taal over nieuwe spits bij Club

Het belooft bij Club Brugge nog een spannende wintermercato te gaan worden. Ze willen dit seizoen ...

543
543

Meer sportnieuws