Vertonghen zwaar in de penarie bij Rode Duivels

846
Vertonghen zwaar in de penarie bij Rode Duivels

De tweede groepswedstrijd op het Wereldkampioenschap komt er straks aan tegen Marokko, maar verwacht zeker geen wereldschokkende veranderingen in het elftal van de Rode Duivels. Amadou Onana zal misschien zijn opwachting maken in het basiselftal, maar voor de rest worden dezelfde namen verwacht zoals tegen Canada. Ook Jan Vertonghen moet zich geen zorgen maken. Ondanks een barslechte partij tegen de Maple Leafs zal Roberto Martinez de Belgische recordinternational zeker niet laten vallen.


VERTONGHEN SPEELT TEGEN MAROKKO

Rest enkel nog de vraag welke rol Jan Vertonghen zal krijgen tegen Marokko. Roberto Martinez speelde de laatste wedstrijden steeds in een 3-4-3 opstelling maar de bondscoach zou nu overwegen om zondag in een viermansverdediging aan te treden. “Dat blijft een mogelijkheid”, zei Martinez aan L’Avenir. “We deden het in 2018 ook al tegen Japan en tegen Brazilië. Het hangt af van onze behoeften en van hoe we willen verdedigen. Maar we moeten hoe dan ook tactisch flexibel zijn.”

Roberto Martinez zal in elk geval Jan Vertonghen behouden in zijn defensie, hoewel de 35-jarige zwaar ondermaats presteerde tegen Canada. Vertonghen werd daarom bekritiseerd door verschillende analisten maar toch lijdt het geen twijfel dat hij zal starten tegen Marokko. “Vertonghen zal hij (Roberto Martinez, red.) er nooit uitzetten”, voorspelt ex-Rode Duivel Kevin Mirallas reeds bij RTL.



In ‘normale’ omstandigheden is Jan Vertonghen nog steeds een topverdediger, hoewel hij ondertussen al 35 lentes telt. Super Jan kan goed verdedigen, hij kan goed leiden, hij is sterk in de lucht, hij heeft een goede inspeelpass en hij kan goed indribbelen. Maar tegen Canada was daar niet veel van te merken. Vertonghen kampte de voorbije weken met een blessure waardoor hij zijn gewoonlijk topniveau (nog) niet haalt. En dat was er aan te zien woensdag in Qatar.

ONDERMAATS TEGEN CANADA

Jan Vertonghen kwam woensdag onder grote druk te staan omdat het middenveld van de Rode Duivels de verdediging aan zijn lot overliet. Daardoor slikte België enorm veel expected goals, tot en met woensdag zelfs de meeste van alle landen op het Wereldkampioenschap. Toby Alderweireld acteerde op niveau en ook Leander Dendoncker stelde niet teleur. Maar het contrast met Jan Vertonghen, de derde centrale verdediger in het basiselftal van België, was wel groot te noemen.

Jan Vertonghen deed zijn uiterste best, een gebrek aan inzet kan je hem zeker niet verwijten, maar ondanks die grote arbeidsethos zakte hij toch zwaar door de mand. Hij was bijvoorbeeld voor 80% efficiënt in al zijn aangegane acties, een gemiddelde dat verbleekt bij dat van primus Leander Dendoncker (98%) en dat van Toby Alderweireld (91%). Ook de Canadese centrale verdedigers Kamal Miller (88%) en Steven Vitoria (88%) waren een pak efficiënter in hun acties dan Vertonghen.



Ook het inspelen van de passes liet te wensen over. Jan Vertonghen staat te boek als een goed en secuur uitvoetballende verdediger met weinig afval in zijn spel, maar tegen Canada waren ‘slechts’ 81% van zijn passes geslaagd. Als centrale verdediger is dat een heel laag gemiddelde. In dat onderdeel deden Leander Dendoncker (96%) en Toby Alderweireld (91%) wederom pakken beter dan Vertonghen. De laatste keer dat Vertonghen zo’n lage passing-zuiverheid liet noteren was op 15 november 2020 - twee jaar geleden dus - in de Nations League tegen Engeland (2-0 winst).

"HET OUDE PAARD IS KLAAR VOOR DE LIJMPOT"

Die slechte passing leidde ertoe dat Jan Vertonghen veel balverlies leed tegen Canada, zelfs het meest van alle Rode Duivels. Hij verloor maar liefst 15 keer de bal en dat is naar zijn standaarden - en die van een doorsnee centrale verdediger - een erg hoog cijfer. Dat blijkt ook uit het feit dat Vertonghen sinds 15 november 2020 (in diezelfde Nations League wedstrijd tegen Engeland) nooit meer balverlies leed in het shirt van de Rode Duivels. “Het oude paard Vertonghen is rijp voor de lijmpot”, stelde columnist Frederik De Backer in De Morgen, al heeft Vertonghen wel nog altijd zijn meerwaarde bij België.

Door de slechte wisselwerking met het middenveld moest Jan Vertonghen veel duels aangaan tegen Canada en hij won de helft van zijn duels. Na Toby Alderweireld telde Vertonghen ook het meeste gepleegde intercepties tegen Canada. Pieter-Jan Calcoen (Het Nieuwsblad) nam Vertonghen ook in bescherming bij Complètement Foot (RTBF). “Hij speelde geen goede wedstrijd, maar het was nog steeds aanvaardbaar. Hij heeft als een gek gewerkt voor de ploeg. Hij helpt de ploeg zelfs als hij niet op zijn best is. Hij is agressief en geeft zijn leven.”



Met wat meer wedstrijdritme in de benen en de ijzeren wil om zijn waarde aan te tonen, is Jan Vertonghen erop gebrand om een goede individuele en collectieve prestatie neer te zetten tegen Marokko. Daarmee kan hij de kritiek doen verstommen op de steeds ouder wordende Belgische defensie, die in de voorbije maanden zelden de nul kon houden. “Voor ons is dat brandhout om het vuur aan te wakkeren”, stelde Toby Alderweireld voor de start van het Wereldkampioenschap. Aan Vertonghen om het eerste vuurtje te stoken in Qatar.

LEES OOK: Rode Duivels: vuilbak gaat open over Van Bommel en Mannaert

Moet Vertonghen in de basis starten tegen Marokko?

Meest recent

Leko draait knop metéén om: "Wordt nog meer een finale"

Club Brugge heeft zich zaterdagavond verzekerd van een plek in de 1/8ste finales van de Croky Cup. ...

27
27
Thorup doet opvallende onthulling na Genkse bekertriomf

KRC Genk is voorlopig goed uit de interland-periode gekomen. Na de vlotte zege van vorig weekend ...

27
27
Anderlecht onder zware druk gezet: "Dan is het crisis"

In de Croky Cup staat RSC Anderlecht zondagavond voor een erg lastige opdracht. Zo moet Paars-Wit op ...

38
38
Afgang Napoli: Italianen zetten De Bruyne fors op zijn plaats

In de Italiaanse Serie A heeft SSC Napoli zaterdagnamiddag gezichtsverlies geleden. Op bezoek bij ...

45
45
Croky Cup: Club zonder overschot, ook Genk en Essevee door

De eersteklassers hebben zich zaterdag niet laten verrassen in de Croky Cup. Club Brugge kende meer ...

58
58
'PSG nóg sterker: spektakeltransfer van 70 miljoen'

Met een waanzinnige eerste helft op Manchester City, etaleerde Paris Saint-Germain deze week nog ...

139
139
Ommekeer Antwerp eindelijk ingezet? "Volgens de data ..."

Antwerp FC heeft zich met opvallend veel moeite geplaatst voor de 1/8ste finales van de Croky Cup. ...

70
70
'Geen foutenmarge Anderlecht: zéven wissels in basisploeg'

In de Croky Cup staat RSC Anderlecht zondagavond voor de lastige verplaatsing naar Beerschot. Maar ...

377
377
Klaar voor superweek: Barça scoort er vijf in Spaanse clash

FC Barcelona staat voor een waanzinnige week. Op enkele dagen tijd treft het achtereenvolgens Paris ...

31
31
Bayern vermorzelt Leipzig: Vandevoordt voorkomt groter drama

Na twee mindere resultaten heeft Vincent Kompany de motor bij Bayern München weer op toerental ...

52
52
'Transferdossier Tresoldi ontploft: krankzinnig bedrag'

Na zijn onvergetelijke hattrick tegen Internazionale, gaat de naam van Nicolo Tresoldi heel Europa ...

400
400
Leko zet elftal op zijn kop: Club met twee tieners in beker

In de Croky Cup staan zaterdagavond opnieuw enkele leuke duels op het programma. Landskampioen Club ...

129
129
Zwak Antwerp met dichtgeknepen billen naar volgende ronde

In de Croky Cup stonden er om 17u30 drie bekerduels op het programma. Royal Antwerp FC, OH Leuven en ...

66
66
Lukaku beslissend voor Fenerbahçe, Inter recht de rug

Om 18u mocht Romelu Lukaku eindelijk eens in de basis starten bij Fenerbahçe. Hoe verging het ...

55
55
KRC Genk snakt naar méér: de druk wordt opgevoerd

KRC Genk speelt vanavond in de Croky Cup tegen Virton. Enkel kwalificatie is voldoende voor de ...

52
52
Daar is hij dan! Romelu Lukaku scoort eerste voor Fenerbahçe

Romelu Lukaku mocht vanavond in de basis starten bij Fenerbahçe. De Belgische aanvaller ...

124
124
Zwak PSV blameert zich en loopt zwaar tegen de lamp

PSV, tegenstander van Club Brugge in de Champions League, is ook dit jaar de grote titelfavoriet in ...

49
49
Man City verbreekt record, Doku laat zich gelden

Liverpool is tot dusver een grote teleurstelling in de Premier League, Manchester City doet het wel ...

99
99
Charlotte richt zich naar Van Gucht: "Ik wil het niet meer"

Charlotte Van Looy en Ruben Van Gucht vormen één van de meest spraakmakende koppels ...

189
189
Alle remmen los in Engeland: Tielemans keihard afgemaakt

Drie maanden na zijn transfer staat Youri Tielemans bij Manchester United al op de wip. Na de ...

150
150
Dortmund verliest weer punten, El Ouahdi bepalend

In de Bundesliga stonden er om 15u30 heel wat matchen op het programma. Het was vooral interessant ...

40
40
De Condé en Thorup duwen door met opvallende aanpak

KRC Genk speelt vanavond op het veld van Virton. Winnen en doorgaan naar de volgende ronde van de ...

73
73
Blamage voor Napoli, De Bruyne met pijnlijke hoofdrol

Napoli ging namiddag op bezoek bij Venezia, dat laatste stond in de Serie A. Kevin De Bruyne begon ...

62
62
Mulder woedend op Belgische clubs: "Schaam jullie!"

Jan Mulder haalt stevig uit na het WK drama van de Red Flames. Na de pijnlijke uitschakeling tegen ...

149
149
Dramatisch rapport: Hayen reageert op mogelijk ontslag

Nicky Hayen verloor wéér met Burnley, dat met 1-2 onderuit ging tegen Wolverhampton. ...

100
100

Meer sportnieuws