Vertonghen zwaar in de penarie bij Rode Duivels

door
Vertonghen zwaar in de penarie bij Rode Duivels

De tweede groepswedstrijd op het Wereldkampioenschap komt er straks aan tegen Marokko, maar verwacht zeker geen wereldschokkende veranderingen in het elftal van de Rode Duivels. Amadou Onana zal misschien zijn opwachting maken in het basiselftal, maar voor de rest worden dezelfde namen verwacht zoals tegen Canada. Ook Jan Vertonghen moet zich geen zorgen maken. Ondanks een barslechte partij tegen de Maple Leafs zal Roberto Martinez de Belgische recordinternational zeker niet laten vallen.


VERTONGHEN SPEELT TEGEN MAROKKO

Rest enkel nog de vraag welke rol Jan Vertonghen zal krijgen tegen Marokko. Roberto Martinez speelde de laatste wedstrijden steeds in een 3-4-3 opstelling maar de bondscoach zou nu overwegen om zondag in een viermansverdediging aan te treden. “Dat blijft een mogelijkheid”, zei Martinez aan L’Avenir. “We deden het in 2018 ook al tegen Japan en tegen Brazilië. Het hangt af van onze behoeften en van hoe we willen verdedigen. Maar we moeten hoe dan ook tactisch flexibel zijn.”

Roberto Martinez zal in elk geval Jan Vertonghen behouden in zijn defensie, hoewel de 35-jarige zwaar ondermaats presteerde tegen Canada. Vertonghen werd daarom bekritiseerd door verschillende analisten maar toch lijdt het geen twijfel dat hij zal starten tegen Marokko. “Vertonghen zal hij (Roberto Martinez, red.) er nooit uitzetten”, voorspelt ex-Rode Duivel Kevin Mirallas reeds bij RTL.



In ‘normale’ omstandigheden is Jan Vertonghen nog steeds een topverdediger, hoewel hij ondertussen al 35 lentes telt. Super Jan kan goed verdedigen, hij kan goed leiden, hij is sterk in de lucht, hij heeft een goede inspeelpass en hij kan goed indribbelen. Maar tegen Canada was daar niet veel van te merken. Vertonghen kampte de voorbije weken met een blessure waardoor hij zijn gewoonlijk topniveau (nog) niet haalt. En dat was er aan te zien woensdag in Qatar.

ONDERMAATS TEGEN CANADA

Jan Vertonghen kwam woensdag onder grote druk te staan omdat het middenveld van de Rode Duivels de verdediging aan zijn lot overliet. Daardoor slikte België enorm veel expected goals, tot en met woensdag zelfs de meeste van alle landen op het Wereldkampioenschap. Toby Alderweireld acteerde op niveau en ook Leander Dendoncker stelde niet teleur. Maar het contrast met Jan Vertonghen, de derde centrale verdediger in het basiselftal van België, was wel groot te noemen.

Jan Vertonghen deed zijn uiterste best, een gebrek aan inzet kan je hem zeker niet verwijten, maar ondanks die grote arbeidsethos zakte hij toch zwaar door de mand. Hij was bijvoorbeeld voor 80% efficiënt in al zijn aangegane acties, een gemiddelde dat verbleekt bij dat van primus Leander Dendoncker (98%) en dat van Toby Alderweireld (91%). Ook de Canadese centrale verdedigers Kamal Miller (88%) en Steven Vitoria (88%) waren een pak efficiënter in hun acties dan Vertonghen.



Ook het inspelen van de passes liet te wensen over. Jan Vertonghen staat te boek als een goed en secuur uitvoetballende verdediger met weinig afval in zijn spel, maar tegen Canada waren ‘slechts’ 81% van zijn passes geslaagd. Als centrale verdediger is dat een heel laag gemiddelde. In dat onderdeel deden Leander Dendoncker (96%) en Toby Alderweireld (91%) wederom pakken beter dan Vertonghen. De laatste keer dat Vertonghen zo’n lage passing-zuiverheid liet noteren was op 15 november 2020 - twee jaar geleden dus - in de Nations League tegen Engeland (2-0 winst).

"HET OUDE PAARD IS KLAAR VOOR DE LIJMPOT"

Die slechte passing leidde ertoe dat Jan Vertonghen veel balverlies leed tegen Canada, zelfs het meest van alle Rode Duivels. Hij verloor maar liefst 15 keer de bal en dat is naar zijn standaarden - en die van een doorsnee centrale verdediger - een erg hoog cijfer. Dat blijkt ook uit het feit dat Vertonghen sinds 15 november 2020 (in diezelfde Nations League wedstrijd tegen Engeland) nooit meer balverlies leed in het shirt van de Rode Duivels. “Het oude paard Vertonghen is rijp voor de lijmpot”, stelde columnist Frederik De Backer in De Morgen, al heeft Vertonghen wel nog altijd zijn meerwaarde bij België.

Door de slechte wisselwerking met het middenveld moest Jan Vertonghen veel duels aangaan tegen Canada en hij won de helft van zijn duels. Na Toby Alderweireld telde Vertonghen ook het meeste gepleegde intercepties tegen Canada. Pieter-Jan Calcoen (Het Nieuwsblad) nam Vertonghen ook in bescherming bij Complètement Foot (RTBF). “Hij speelde geen goede wedstrijd, maar het was nog steeds aanvaardbaar. Hij heeft als een gek gewerkt voor de ploeg. Hij helpt de ploeg zelfs als hij niet op zijn best is. Hij is agressief en geeft zijn leven.”



Met wat meer wedstrijdritme in de benen en de ijzeren wil om zijn waarde aan te tonen, is Jan Vertonghen erop gebrand om een goede individuele en collectieve prestatie neer te zetten tegen Marokko. Daarmee kan hij de kritiek doen verstommen op de steeds ouder wordende Belgische defensie, die in de voorbije maanden zelden de nul kon houden. “Voor ons is dat brandhout om het vuur aan te wakkeren”, stelde Toby Alderweireld voor de start van het Wereldkampioenschap. Aan Vertonghen om het eerste vuurtje te stoken in Qatar.

LEES OOK: 'Groot Vertonghen-gerucht doet ronde'

Moet Vertonghen in de basis starten tegen Marokko?

Meest recent

Hazard tipt RSCA-bestuur: "Andere ploegen hebben dat wel"

Thorgan Hazard is bezig aan een sterk seizoen, maar hij mist kwaliteit rondom zich. Er is geen ...

1
1
AA Gent in de rats: De Mil met slecht rapport

Rik De Mil kreeg de afgelopen jaren heel veel lof. Soms terecht, soms wat overdreven. Zijn transfer ...

25
25
Westerlo mist unieke kans: "Wat als?"

Met nog drie speeldagen voor de boeg is de strijd om de top zes nog altijd niet gestreden. Ook ...

11
11
Bob Peeters doet plannen SK Beveren uit de doeken

De strijd om promotie naar en degradatie uit de Jupiler Pro League is nog volop aan de gang. ...

37
37
AA Gent in crisis: Degryse geeft duidelijk advies

AA Gent dreigt alweer naast de Champions' Play-Off te grijpen. De Buffalo's gaven vorig weekend hun ...

77
77
Italiaanse pers brengt geweldig nieuws over De Bruyne

Er is licht aan het einde van de tunnel voor de Belgen van Napoli. Romelu Lukaku kroonde zich vorig ...

32
32
Trainerswaarschuwing Anderlecht: "Niet zoals met Hubert"

Anderlecht boekte vorig weekend een klinkende zege tegen OH Leuven en zette zo een grote stap ...

152
152
'Straf Premier League-avontuur voor Will Still'

De voorbije jaren hebben de broertjes-Still een mooie naam voor zichzelf gemaakt in de ...

46
46
Jean-Marie Pfaff’s ingrijpende keuze zet Beveren op z’n kop

Het zijn intense en moeilijke jaren geweest voor Jean-Marie Pfaff. Eén van de beste ...

62
62
'Club Brugge gaat transferstrijd aan met Monaco'

Club Brugge lijkt voor een zeer drukke transferzomer te staan. Heel wat smaakmakers lijken na dit ...

157
157
'Real Madrid dropt in zomer stevige trainersbom'

Real Madrid beleeft een woelig seizoen. Het zette in januari Xabi Alonso alweer op straat. De ...

50
50
Dit is dé reden waarom Charleroi-Cub extra lang duurde

Club Brugge deed zondag een uitstekende zaak door na het puntenverlies van Union en STVV te gaan ...

640
640
TRANSFERUURTJE: 'Witte trainersrook bij Anderlecht, Barça dokt 30 miljoen'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

334
334
Buitenaardse Messi helpt Inter Miami aan straffe comeback

Lionel Messi is inmiddels al 38 jaar, maar net zoals Cristiano Ronaldo blijft de Argentijn gaan op ...

41
41
Simon Mignolet deelt boodschap die blijft nazinderen

Wat zich gisteren in Charleroi afspeelde, was het soort voetbalavond dat nog lang blijft nazinderen. ...

357
357
Ramp voor Union: “Groot probleem, géén oplossing”

Union SG staat nog altijd aan de leiding in de Jupiler Pro League, maar Club Brugge sloop afgelopen ...

137
137
Albert compleet verrast over RSCA: "Monsterlijk!"

RSC Anderlecht is onder Jérémy Taravel weer beter bezig. Er is nog veel werk om van ...

375
375
Van Gucht haalt Brusselmans door gehaktmolen

Ruben Van Gucht en Herman Brusselmans zijn twee van onze bekendste en misschien ook wel meest ...

118
118
Club door oog van de naald: "Dat leek nergens op"

Club Brugge won met meer geluk dan kunde op het veld van Sporting Charleroi. Blauw-Zwart speelde een ...

169
169
Enorm probleem bij Union SG: "Te weinig voor een kampioen"

Wat Union SG liet zien tegen KVC Westerlo, dat deed pijn aan de ogen. Dat was zeker niet de eerste ...

73
73
Vragen bij RSCA-ster: "Kan hij dit ook in de PO's brengen?"

RSC Anderlecht won met 5-1 van OH Leuven. De Brusselaars speelden een uur lang best goed, voordien ...

282
282
Mignolet bedankt Charleroi: "We werden wat geholpen"

Club Brugge pakte de drie punten in Charleroi. Het deed dat in de 100ste minuut via een goal van ...

226
226
'STVV rekent op duurste transfer ooit van de club'

Bij STVV gaan ze komende zomer ongetwijfeld een resem sterkhouders de club zien verlaten. De ...

221
221
Commotie na sleutelfase: Club bevoordeeld op Mambourg?

Na een doelpunt van Joel Ordoñez in de 100ste minuut, ging Club Brugge zondagavond ...

814
814
Enorme mokerslag AA Gent: "In de kleedkamer ..."

AA Gent heeft zijn deelname aan de Champions' Play-Offs zelf te grabbel gegooid. Na twee ...

362
362

Meer sportnieuws