Vertonghen zwaar in de penarie bij Rode Duivels

door
Vertonghen zwaar in de penarie bij Rode Duivels

De tweede groepswedstrijd op het Wereldkampioenschap komt er straks aan tegen Marokko, maar verwacht zeker geen wereldschokkende veranderingen in het elftal van de Rode Duivels. Amadou Onana zal misschien zijn opwachting maken in het basiselftal, maar voor de rest worden dezelfde namen verwacht zoals tegen Canada. Ook Jan Vertonghen moet zich geen zorgen maken. Ondanks een barslechte partij tegen de Maple Leafs zal Roberto Martinez de Belgische recordinternational zeker niet laten vallen.


VERTONGHEN SPEELT TEGEN MAROKKO

Rest enkel nog de vraag welke rol Jan Vertonghen zal krijgen tegen Marokko. Roberto Martinez speelde de laatste wedstrijden steeds in een 3-4-3 opstelling maar de bondscoach zou nu overwegen om zondag in een viermansverdediging aan te treden. “Dat blijft een mogelijkheid”, zei Martinez aan L’Avenir. “We deden het in 2018 ook al tegen Japan en tegen Brazilië. Het hangt af van onze behoeften en van hoe we willen verdedigen. Maar we moeten hoe dan ook tactisch flexibel zijn.”

Roberto Martinez zal in elk geval Jan Vertonghen behouden in zijn defensie, hoewel de 35-jarige zwaar ondermaats presteerde tegen Canada. Vertonghen werd daarom bekritiseerd door verschillende analisten maar toch lijdt het geen twijfel dat hij zal starten tegen Marokko. “Vertonghen zal hij (Roberto Martinez, red.) er nooit uitzetten”, voorspelt ex-Rode Duivel Kevin Mirallas reeds bij RTL.



In ‘normale’ omstandigheden is Jan Vertonghen nog steeds een topverdediger, hoewel hij ondertussen al 35 lentes telt. Super Jan kan goed verdedigen, hij kan goed leiden, hij is sterk in de lucht, hij heeft een goede inspeelpass en hij kan goed indribbelen. Maar tegen Canada was daar niet veel van te merken. Vertonghen kampte de voorbije weken met een blessure waardoor hij zijn gewoonlijk topniveau (nog) niet haalt. En dat was er aan te zien woensdag in Qatar.

ONDERMAATS TEGEN CANADA

Jan Vertonghen kwam woensdag onder grote druk te staan omdat het middenveld van de Rode Duivels de verdediging aan zijn lot overliet. Daardoor slikte België enorm veel expected goals, tot en met woensdag zelfs de meeste van alle landen op het Wereldkampioenschap. Toby Alderweireld acteerde op niveau en ook Leander Dendoncker stelde niet teleur. Maar het contrast met Jan Vertonghen, de derde centrale verdediger in het basiselftal van België, was wel groot te noemen.

Jan Vertonghen deed zijn uiterste best, een gebrek aan inzet kan je hem zeker niet verwijten, maar ondanks die grote arbeidsethos zakte hij toch zwaar door de mand. Hij was bijvoorbeeld voor 80% efficiënt in al zijn aangegane acties, een gemiddelde dat verbleekt bij dat van primus Leander Dendoncker (98%) en dat van Toby Alderweireld (91%). Ook de Canadese centrale verdedigers Kamal Miller (88%) en Steven Vitoria (88%) waren een pak efficiënter in hun acties dan Vertonghen.



Ook het inspelen van de passes liet te wensen over. Jan Vertonghen staat te boek als een goed en secuur uitvoetballende verdediger met weinig afval in zijn spel, maar tegen Canada waren ‘slechts’ 81% van zijn passes geslaagd. Als centrale verdediger is dat een heel laag gemiddelde. In dat onderdeel deden Leander Dendoncker (96%) en Toby Alderweireld (91%) wederom pakken beter dan Vertonghen. De laatste keer dat Vertonghen zo’n lage passing-zuiverheid liet noteren was op 15 november 2020 - twee jaar geleden dus - in de Nations League tegen Engeland (2-0 winst).

"HET OUDE PAARD IS KLAAR VOOR DE LIJMPOT"

Die slechte passing leidde ertoe dat Jan Vertonghen veel balverlies leed tegen Canada, zelfs het meest van alle Rode Duivels. Hij verloor maar liefst 15 keer de bal en dat is naar zijn standaarden - en die van een doorsnee centrale verdediger - een erg hoog cijfer. Dat blijkt ook uit het feit dat Vertonghen sinds 15 november 2020 (in diezelfde Nations League wedstrijd tegen Engeland) nooit meer balverlies leed in het shirt van de Rode Duivels. “Het oude paard Vertonghen is rijp voor de lijmpot”, stelde columnist Frederik De Backer in De Morgen, al heeft Vertonghen wel nog altijd zijn meerwaarde bij België.

Door de slechte wisselwerking met het middenveld moest Jan Vertonghen veel duels aangaan tegen Canada en hij won de helft van zijn duels. Na Toby Alderweireld telde Vertonghen ook het meeste gepleegde intercepties tegen Canada. Pieter-Jan Calcoen (Het Nieuwsblad) nam Vertonghen ook in bescherming bij Complètement Foot (RTBF). “Hij speelde geen goede wedstrijd, maar het was nog steeds aanvaardbaar. Hij heeft als een gek gewerkt voor de ploeg. Hij helpt de ploeg zelfs als hij niet op zijn best is. Hij is agressief en geeft zijn leven.”



Met wat meer wedstrijdritme in de benen en de ijzeren wil om zijn waarde aan te tonen, is Jan Vertonghen erop gebrand om een goede individuele en collectieve prestatie neer te zetten tegen Marokko. Daarmee kan hij de kritiek doen verstommen op de steeds ouder wordende Belgische defensie, die in de voorbije maanden zelden de nul kon houden. “Voor ons is dat brandhout om het vuur aan te wakkeren”, stelde Toby Alderweireld voor de start van het Wereldkampioenschap. Aan Vertonghen om het eerste vuurtje te stoken in Qatar.

LEES OOK: Anderlecht hakt knoop door: fans mogen 'dromen'

Moet Vertonghen in de basis starten tegen Marokko?

Meest recent

'Leko velt hard verdict: Club Brugge dumpt dure flop'

Club Brugge hoopt dinsdag te stunten en Atlético Madrid uit de Champions League te knikkeren. ...

56
56
'Schreuder versus Taravel: Anderlecht hakt knoop door'

Ruim drie weken na het ontslag van Besnik Hasi heeft RSC Anderlecht nog steeds geen opvolger ...

93
93
'Leko verklapt volgende recordtransfer Club Brugge'

Na het 3-3 gelijkspel in de heenmatch hoopt Club Brugge dinsdag op het veld van Atlético ...

149
149
'Bommetje bij STVV: Vrancken richting Anderlecht?'

Na de 2-4 zege tegen Zulte Waregem ziet het er alsmaar meer naar uit dat Jérémy ...

302
302
'Dilemma bij Club Brugge: man-in-vorm op de bank?'

Club Brugge is geland in Madrid, waar het zich ten koste van Atlético bij de beste zestien ...

108
108
'Sprookjestransfer Luka Modric vlak na WK'

Na jaren trouwe dienst ruilde Luka Modric afgelopen zomer Real Madrid in voor AC Milan. Hoewel de ...

52
52
Eindelijk nieuw stadion? Club Brugge krijgt cruciale datum

Club Brugge scheerde ook dit seizoen hoge toppen in de Champions League, maar die prestaties staan ...

547
547
Anderlecht-directie met grond gelijk gemaakt: "Hallucinante fout"

Een tweetal weken geleden besloot RSC Anderlecht om technisch directeur OIivier Renard op straat te ...

311
311
Conflict op de spits: Prestianni tóch naar Madrid, boycot Mourinho

Woensdagavond wordt in de Champions League de return tussen Real Madrid en SL Benfica afgewerkt. ...

130
130
Simeone en co zwaar onder indruk: straffe woorden voor Club

Club Brugge staat dinsdagavond opnieuw voor een afspraak met de voetbalgeschiedenis. Op het veld van ...

310
310
‘Anderlecht pakt door: nieuwe coachnaam ligt al klaar’

Anderlecht duwt door voor een nieuwe coach, maar het dossier-Schreuder zit muurvast. Al-Diriyah FC ...

863
863
Hayen moet puzzelen: Genk deelt uppercut uit ziekenboeg

KRC Genk zit in de hoek waar de klappen vallen. Niet alleen gingen de troepen van Nicky ...

136
136
'Leko kiest aanval: verrassende vervanger Onyedika?'

Club Brugge vertoeft momenteel in Madrid, waar het de gunstige uitgangpositie uit de heenwedstrijd ...

327
327
Warm gebaar na zege: Vanderbiest slaat fans met verstomming

KV Mechelen was samen met Anderlecht één van de grote winnaars van het afgelopen ...

118
118
'Anderlecht zoekt T1: plottwist omtrent Schreuder'

RSC Anderlecht boekte zondag een deugddoende zege tegen Zulte Waregem en zette zo een serieuze stap ...

229
229
'Club Brugge vindt opvolger Ordonez: toptarget gespot'

Club Brugge gaat dinsdag tegen Atlético Madrid op zoek naar een ticket voor de achtste finale ...

341
341
Politie grijpt hard in: Club De Busser met pikant statement

Go Ahead Eagles zorgde zondagmiddag niet alleen op het veld voor opschudding. De ploeg van onze ...

34
34
Heymans voert druk op bij Genk: "Die match is 'do or die'"

KRC Genk verloor pijnlijk met 0-3 van Standard. Een resultaat dat ze niet hadden zien aankomen in de ...

228
228
Anderlecht is gewaarschuwd: "Geen tovenaar"

RSC Anderlecht staat vierde en met vijf punten meer dan de nummer zeven KRC Genk, zouden ze in ...

343
343
Vrancken mikt nog hoger: "Dat is de ambitie"

Wat een seizoen voor STVV. Ze werden ooit tweede in de Jupiler Pro League, maar dat is al tientallen ...

132
132
Club Brugge slaat toe met volgende contractverlenging

Club Brugge werkt verder aan de toekomst. De Bruggelingen hebben vandaag een van de jonge talenten ...

193
193
Vandenbroeck verrast: "Belgische topclub polste"

Zulte Waregem begon ijzersterk aan het seizoen, maar de laatste maanden zijn de resultaten wat ...

172
172
'Anderlecht krijgt wéér fikse tegenvaller in trainersdossier'

Het is tijd dat er duidelijkheid komt in het trainersdossier bij RSC Anderlecht. De Brusselaars ...

332
332
Gemiste transfer: "Anderlecht? Neen, sprak wel met KV Mechelen"

Dit jaar startten we met een nieuwe rubriek: de Gemiste Transfer. Philippe Vande Walle kwam al aan ...

74
74
KV Mechelen sloeg zwaar toe: géén Nederland of Italië

Bij KV Mechelen haalden ze in januari Bouke Boersma voor 1,1 miljoen euro weg bij De Graafschap. De ...

207
207

Meer sportnieuws