Vertonghen zwaar in de penarie bij Rode Duivels

846
Vertonghen zwaar in de penarie bij Rode Duivels

De tweede groepswedstrijd op het Wereldkampioenschap komt er straks aan tegen Marokko, maar verwacht zeker geen wereldschokkende veranderingen in het elftal van de Rode Duivels. Amadou Onana zal misschien zijn opwachting maken in het basiselftal, maar voor de rest worden dezelfde namen verwacht zoals tegen Canada. Ook Jan Vertonghen moet zich geen zorgen maken. Ondanks een barslechte partij tegen de Maple Leafs zal Roberto Martinez de Belgische recordinternational zeker niet laten vallen.


VERTONGHEN SPEELT TEGEN MAROKKO

Rest enkel nog de vraag welke rol Jan Vertonghen zal krijgen tegen Marokko. Roberto Martinez speelde de laatste wedstrijden steeds in een 3-4-3 opstelling maar de bondscoach zou nu overwegen om zondag in een viermansverdediging aan te treden. “Dat blijft een mogelijkheid”, zei Martinez aan L’Avenir. “We deden het in 2018 ook al tegen Japan en tegen Brazilië. Het hangt af van onze behoeften en van hoe we willen verdedigen. Maar we moeten hoe dan ook tactisch flexibel zijn.”

Roberto Martinez zal in elk geval Jan Vertonghen behouden in zijn defensie, hoewel de 35-jarige zwaar ondermaats presteerde tegen Canada. Vertonghen werd daarom bekritiseerd door verschillende analisten maar toch lijdt het geen twijfel dat hij zal starten tegen Marokko. “Vertonghen zal hij (Roberto Martinez, red.) er nooit uitzetten”, voorspelt ex-Rode Duivel Kevin Mirallas reeds bij RTL.



In ‘normale’ omstandigheden is Jan Vertonghen nog steeds een topverdediger, hoewel hij ondertussen al 35 lentes telt. Super Jan kan goed verdedigen, hij kan goed leiden, hij is sterk in de lucht, hij heeft een goede inspeelpass en hij kan goed indribbelen. Maar tegen Canada was daar niet veel van te merken. Vertonghen kampte de voorbije weken met een blessure waardoor hij zijn gewoonlijk topniveau (nog) niet haalt. En dat was er aan te zien woensdag in Qatar.

ONDERMAATS TEGEN CANADA

Jan Vertonghen kwam woensdag onder grote druk te staan omdat het middenveld van de Rode Duivels de verdediging aan zijn lot overliet. Daardoor slikte België enorm veel expected goals, tot en met woensdag zelfs de meeste van alle landen op het Wereldkampioenschap. Toby Alderweireld acteerde op niveau en ook Leander Dendoncker stelde niet teleur. Maar het contrast met Jan Vertonghen, de derde centrale verdediger in het basiselftal van België, was wel groot te noemen.

Jan Vertonghen deed zijn uiterste best, een gebrek aan inzet kan je hem zeker niet verwijten, maar ondanks die grote arbeidsethos zakte hij toch zwaar door de mand. Hij was bijvoorbeeld voor 80% efficiënt in al zijn aangegane acties, een gemiddelde dat verbleekt bij dat van primus Leander Dendoncker (98%) en dat van Toby Alderweireld (91%). Ook de Canadese centrale verdedigers Kamal Miller (88%) en Steven Vitoria (88%) waren een pak efficiënter in hun acties dan Vertonghen.



Ook het inspelen van de passes liet te wensen over. Jan Vertonghen staat te boek als een goed en secuur uitvoetballende verdediger met weinig afval in zijn spel, maar tegen Canada waren ‘slechts’ 81% van zijn passes geslaagd. Als centrale verdediger is dat een heel laag gemiddelde. In dat onderdeel deden Leander Dendoncker (96%) en Toby Alderweireld (91%) wederom pakken beter dan Vertonghen. De laatste keer dat Vertonghen zo’n lage passing-zuiverheid liet noteren was op 15 november 2020 - twee jaar geleden dus - in de Nations League tegen Engeland (2-0 winst).

"HET OUDE PAARD IS KLAAR VOOR DE LIJMPOT"

Die slechte passing leidde ertoe dat Jan Vertonghen veel balverlies leed tegen Canada, zelfs het meest van alle Rode Duivels. Hij verloor maar liefst 15 keer de bal en dat is naar zijn standaarden - en die van een doorsnee centrale verdediger - een erg hoog cijfer. Dat blijkt ook uit het feit dat Vertonghen sinds 15 november 2020 (in diezelfde Nations League wedstrijd tegen Engeland) nooit meer balverlies leed in het shirt van de Rode Duivels. “Het oude paard Vertonghen is rijp voor de lijmpot”, stelde columnist Frederik De Backer in De Morgen, al heeft Vertonghen wel nog altijd zijn meerwaarde bij België.

Door de slechte wisselwerking met het middenveld moest Jan Vertonghen veel duels aangaan tegen Canada en hij won de helft van zijn duels. Na Toby Alderweireld telde Vertonghen ook het meeste gepleegde intercepties tegen Canada. Pieter-Jan Calcoen (Het Nieuwsblad) nam Vertonghen ook in bescherming bij Complètement Foot (RTBF). “Hij speelde geen goede wedstrijd, maar het was nog steeds aanvaardbaar. Hij heeft als een gek gewerkt voor de ploeg. Hij helpt de ploeg zelfs als hij niet op zijn best is. Hij is agressief en geeft zijn leven.”



Met wat meer wedstrijdritme in de benen en de ijzeren wil om zijn waarde aan te tonen, is Jan Vertonghen erop gebrand om een goede individuele en collectieve prestatie neer te zetten tegen Marokko. Daarmee kan hij de kritiek doen verstommen op de steeds ouder wordende Belgische defensie, die in de voorbije maanden zelden de nul kon houden. “Voor ons is dat brandhout om het vuur aan te wakkeren”, stelde Toby Alderweireld voor de start van het Wereldkampioenschap. Aan Vertonghen om het eerste vuurtje te stoken in Qatar.

LEES OOK: Albert spaart Van Bommel niet: "Dat pakte hij slecht aan"

Moet Vertonghen in de basis starten tegen Marokko?

Meest recent

UCL: Bayern geeft topzege weg, Vandevoordt in de fout tegen Courtois

In Champions League is Bayern München er niet in geslaagd om dé topaffiche van de avond ...

9
9
6 op 9! Club wervelt ook voorbij Lens in Champions League

Club Brugge heeft woensdagavond opnieuw een grote stap gezet richting de volgende fase van de ...

57
57
"Onaanvaardbaar" - analisten spreken schande bij Club-Lens

Het Jan Breydel-stadion liep woensdagavond weer helemaal vol voor de Champions League-match van Club ...

60
60
Job Vitor Bruno in gevaar? Anderlecht-kleedkamer duidelijk

RSC Anderlecht kruist donderdagavond de degens met het Poolse Jagiellonia Bialystok. Het kan dan ...

152
152
Vanaken redt stroef Club Brugge: zondebok krijgt volle laag

Amper een week na de enorme stunt op Internazionale, moest Club Brugge opnieuw aan de bak in de ...

133
133
Club-Lens stilgelegd: Franse 'supporters' zwaar over de schreef

In de Champions League neemt Club Brugge het woensdagavond op tegen RC Lens. Maar na een klein ...

115
115
'Haaland on the move: entourage heeft uitgesproken voorkeur'

Volgens de laatste berichten moet Manchester City wel degelijk rekening houden met degradatie als ...

72
72
UCL: Afgang Lammens en Tielemans, ook Ngoy krijgt klappen

Voorlopig geen goede avond voor de Belgen in de Champions League. Senne Lammens en Youri Tielemans ...

40
40
Club favoriet tegen Lens? Ervaringsdeskundige geeft percentage

Club Brugge wordt door de meeste waarnemers getipt als favoriet voor het Champions League-duel van ...

412
412
Leko zorgt voor twee verrassingen, Hazard start bij Lens

Club Brugge stuntte vorige week in de Champions League door met 3-4 te gaan winnen op het veld van ...

81
81
De Mil slaat terug op kritiek na bekeruitschakeling

Dit seizoen was tot dusver een grote goednieuwsshow geweest voor AA Gent, want het gaat aan de ...

107
107
'Club stuurt grootmachten glasheldere Tresoldi-boodschap'

Club Brugge komt om 21u weer in actie in de Champions League en dat wordt een nieuwe kans voor ...

96
96
STVV als door wesp gestoken: "Dat moet ons motiveren"

STVV nam vorige week een droomstart in de league phase van de Conference League, want het boekte ...

34
34
Essevee pakt uit en legt weer jong talent vast

Zulte Waregem was uitstekend aan het seizoen begonnen, maar is de laatste weken wat weggezakt met ...

26
26
Opvallend: 'ruzie' bij Jagiellonia na Anderlecht-vraag

Anderlecht moet zich donderdag zien te herpakken na een zwarte week door zijn eerste punten in de ...

120
120
Duitsland is klaar met Kompany: 5 snoeiharde uithalen

In Duitsland is de toon rond Vincent Kompany plots helemaal omgeslagen. Kranten, analisten en ...

496
496
'Raskin maakt wintertransfer naar CL-club'

Vorige zomer bleef Nicolas Raskin tot veler verbazing bij Rangers. De verwachting was nochtans dat ...

116
116
Beichler kondigt 'nieuw' KV Kortrijk aan

Vrijdagavond wordt de negende speeldag in de Jupiler Pro League afgetrapt. Dat gebeurt meteen met ...

216
216
Club NXT geeft goede voorbeeld met zege in Youth League

Om 21u probeert Club Brugge om tegen RC Lens zijn tweede zege in deze Champions League-campagne te ...

213
213
Union SG staat voor "rare match": "Nog nooit meegemaakt"

Union SG speelt in het stadion van Fortuna Düsseldorf zijn Europees duel tegen Hapoel Be'er ...

69
69
Pakt Ajax wéér uit met een grote transfer?

Ajax heeft Oleksandr Zinchenko opnieuw met open armen ontvangen. De Oekraïense international ...

52
52
Club grote favoriet tegen Lens: statistiek spreekt boekdelen

Club Brugge neemt het vanavond op tegen RC Lens. De Bruggelingen zijn de grote favoriet door hun ...

124
124
Buitenlandse lof voor STVV: "Geen typische Belgische ploeg"

STVV staat voor zijn tweede match in de Conference League. De Limburgers spelen in en tegen FC ...

38
38
'Van Gucht laat kijkers perplex staan met nieuwe stunt'

Ruben Van Gucht staat opnieuw voor een opvallende uitdaging op televisie. Terwijl de sportjournalist ...

26
26
Standard wil KRC Genk afhouden in enorme strijd

Standard krijgt er een stevige concurrent bij in de jacht op jonge Waalse voetbaltalenten. Racing ...

224
224

Meer sportnieuws