Vertonghen zwaar in de penarie bij Rode Duivels

846
Vertonghen zwaar in de penarie bij Rode Duivels

De tweede groepswedstrijd op het Wereldkampioenschap komt er straks aan tegen Marokko, maar verwacht zeker geen wereldschokkende veranderingen in het elftal van de Rode Duivels. Amadou Onana zal misschien zijn opwachting maken in het basiselftal, maar voor de rest worden dezelfde namen verwacht zoals tegen Canada. Ook Jan Vertonghen moet zich geen zorgen maken. Ondanks een barslechte partij tegen de Maple Leafs zal Roberto Martinez de Belgische recordinternational zeker niet laten vallen.


VERTONGHEN SPEELT TEGEN MAROKKO

Rest enkel nog de vraag welke rol Jan Vertonghen zal krijgen tegen Marokko. Roberto Martinez speelde de laatste wedstrijden steeds in een 3-4-3 opstelling maar de bondscoach zou nu overwegen om zondag in een viermansverdediging aan te treden. “Dat blijft een mogelijkheid”, zei Martinez aan L’Avenir. “We deden het in 2018 ook al tegen Japan en tegen Brazilië. Het hangt af van onze behoeften en van hoe we willen verdedigen. Maar we moeten hoe dan ook tactisch flexibel zijn.”

Roberto Martinez zal in elk geval Jan Vertonghen behouden in zijn defensie, hoewel de 35-jarige zwaar ondermaats presteerde tegen Canada. Vertonghen werd daarom bekritiseerd door verschillende analisten maar toch lijdt het geen twijfel dat hij zal starten tegen Marokko. “Vertonghen zal hij (Roberto Martinez, red.) er nooit uitzetten”, voorspelt ex-Rode Duivel Kevin Mirallas reeds bij RTL.



In ‘normale’ omstandigheden is Jan Vertonghen nog steeds een topverdediger, hoewel hij ondertussen al 35 lentes telt. Super Jan kan goed verdedigen, hij kan goed leiden, hij is sterk in de lucht, hij heeft een goede inspeelpass en hij kan goed indribbelen. Maar tegen Canada was daar niet veel van te merken. Vertonghen kampte de voorbije weken met een blessure waardoor hij zijn gewoonlijk topniveau (nog) niet haalt. En dat was er aan te zien woensdag in Qatar.

ONDERMAATS TEGEN CANADA

Jan Vertonghen kwam woensdag onder grote druk te staan omdat het middenveld van de Rode Duivels de verdediging aan zijn lot overliet. Daardoor slikte België enorm veel expected goals, tot en met woensdag zelfs de meeste van alle landen op het Wereldkampioenschap. Toby Alderweireld acteerde op niveau en ook Leander Dendoncker stelde niet teleur. Maar het contrast met Jan Vertonghen, de derde centrale verdediger in het basiselftal van België, was wel groot te noemen.

Jan Vertonghen deed zijn uiterste best, een gebrek aan inzet kan je hem zeker niet verwijten, maar ondanks die grote arbeidsethos zakte hij toch zwaar door de mand. Hij was bijvoorbeeld voor 80% efficiënt in al zijn aangegane acties, een gemiddelde dat verbleekt bij dat van primus Leander Dendoncker (98%) en dat van Toby Alderweireld (91%). Ook de Canadese centrale verdedigers Kamal Miller (88%) en Steven Vitoria (88%) waren een pak efficiënter in hun acties dan Vertonghen.



Ook het inspelen van de passes liet te wensen over. Jan Vertonghen staat te boek als een goed en secuur uitvoetballende verdediger met weinig afval in zijn spel, maar tegen Canada waren ‘slechts’ 81% van zijn passes geslaagd. Als centrale verdediger is dat een heel laag gemiddelde. In dat onderdeel deden Leander Dendoncker (96%) en Toby Alderweireld (91%) wederom pakken beter dan Vertonghen. De laatste keer dat Vertonghen zo’n lage passing-zuiverheid liet noteren was op 15 november 2020 - twee jaar geleden dus - in de Nations League tegen Engeland (2-0 winst).

"HET OUDE PAARD IS KLAAR VOOR DE LIJMPOT"

Die slechte passing leidde ertoe dat Jan Vertonghen veel balverlies leed tegen Canada, zelfs het meest van alle Rode Duivels. Hij verloor maar liefst 15 keer de bal en dat is naar zijn standaarden - en die van een doorsnee centrale verdediger - een erg hoog cijfer. Dat blijkt ook uit het feit dat Vertonghen sinds 15 november 2020 (in diezelfde Nations League wedstrijd tegen Engeland) nooit meer balverlies leed in het shirt van de Rode Duivels. “Het oude paard Vertonghen is rijp voor de lijmpot”, stelde columnist Frederik De Backer in De Morgen, al heeft Vertonghen wel nog altijd zijn meerwaarde bij België.

Door de slechte wisselwerking met het middenveld moest Jan Vertonghen veel duels aangaan tegen Canada en hij won de helft van zijn duels. Na Toby Alderweireld telde Vertonghen ook het meeste gepleegde intercepties tegen Canada. Pieter-Jan Calcoen (Het Nieuwsblad) nam Vertonghen ook in bescherming bij Complètement Foot (RTBF). “Hij speelde geen goede wedstrijd, maar het was nog steeds aanvaardbaar. Hij heeft als een gek gewerkt voor de ploeg. Hij helpt de ploeg zelfs als hij niet op zijn best is. Hij is agressief en geeft zijn leven.”



Met wat meer wedstrijdritme in de benen en de ijzeren wil om zijn waarde aan te tonen, is Jan Vertonghen erop gebrand om een goede individuele en collectieve prestatie neer te zetten tegen Marokko. Daarmee kan hij de kritiek doen verstommen op de steeds ouder wordende Belgische defensie, die in de voorbije maanden zelden de nul kon houden. “Voor ons is dat brandhout om het vuur aan te wakkeren”, stelde Toby Alderweireld voor de start van het Wereldkampioenschap. Aan Vertonghen om het eerste vuurtje te stoken in Qatar.

LEES OOK: Jan Mulder trekt alle registers open over nieuwe bondscoach

Moet Vertonghen in de basis starten tegen Marokko?

Meest recent

Hein luidt alarmbel: tóch last-minute versterking Club?

Na de Champions League-loting was voorzitter Bart Verhaeghe formeel. Zo verklaarde hij dat Club ...

8
8
Proto: "Zou één speler van Union naar Anderlecht halen"

RSC Anderlecht moest zondagavond andermaal zijn duidelijke meerdere erkennen in Union SG. RSCA kreeg ...

104
104
'Ultieme vernedering: Club-speler tot op het bot aangepakt'

Club Brugge maakte al lang duidelijk dat er voor één speler geen toekomst meer is. ...

201
201
'Dubbele Deadline Day-bom: City legt 170 mil klaar'

De Engelse ploegen waren ook deze transferzomer weer toonaangevend. Maar vlak voor het verstrijken ...

121
121
JPL-trainers bekennen kleur: topfavoriet(en) Gouden Schoen bekend

Het seizoen in de Jupiler Pro League draait inmiddels op volle toeren en dus kunnen de spelers al ...

157
157
'Absolute droomtransfer Malick Fofana: prijskaartje bekend'

Enkele Rode Duivels komen vlak voor het sluiten van de zomermercato nog in aanmerking voor een mooie ...

155
155
'Anderlecht laat zich gaan: transferrecord aan diggelen'

RSC Anderlecht heeft al een drukke transferperiode achter de rug tot dusver, maar wil vlak voor het ...

530
530
'Vuurwerk bij Antwerp: drie extra aanwinsten op til'

Antwerp schoot verrassend goed uit de startblokken, maar na de 1-4 nederlaag tegen STVV staan Marvin ...

477
477
'Anderlecht schakelt door: JPL-transfer(s) in aantocht?'

Op inkomend vlak staan er nog een aantal transfers op til, maar in de late uurtjes van de ...

337
337
'Vermant klopt op tafel: code rood voor Club Brugge'

Club Brugge mocht de afgelopen maanden al maar liefst zo'n 94 miljoen bijschrijven op de sowieso ...

488
488
'Plottwist in Anderlecht: recordaankoop van de baan'

Tot dusver gaf RSC Anderlecht al bijna 20 miljoen uit aan zes nieuwkomers, maar daarmee blijkt de ...

533
533
Jan Mulder trekt alle registers open over nieuwe bondscoach

Jan Mulder is tegenwoordig nog maar zelden op de Vlaamse televisie te zien, maar wie dacht dat de ...

285
285
Nieuwe transferonthulling Tresoldi: Club de waanzin voorbij

Club Brugge verdiende deze transferperiode al bijna 100 miljoen euro met de verkoop van spelers. Die ...

524
524
Puur ongeloof na Brughmans-deal: "Voetbal is gek geworden"

KRC Genk staat op punt om voor de tweede keer deze zomer zijn transferrecord te verbreken. Zo is ...

692
692
Witte rook in Brugge: Club kondigt transferdeal aan

Dinsdagavond sluit de transfermarkt in de meeste grote Europese voetballanden. De Jupiler Pro ...

684
684
'Anderlecht tot alleruiterste: dríé last-minute aanwinsten'

RSC Anderlecht werd zondag stevig met de voeten op de grond gezet door Union SG. De selectie van ...

855
855
Verhaeghe blaast megadeal Club Brugge zelf op: 45 miljoen

Club Brugge kon deze zomer een absolute megasom opstrijken, maar Bart Verhaeghe wilde van geen ...

1105
1105
'Genk zoekt doelman: oude bekende bovenaan shortlist'

Een stunt van formaat is in de maak bij KRC Genk, dat op het punt staat om een recordbedrag te ...

645
645
'AA Gent neemt afscheid: prijskaartje Dean bekend'

Terwijl de fans nog met volle teugen nagenieten van de zege tegen aartsrivaal Club Brugge, gaat AA ...

423
423
Play4 lanceert Zondag Matchdag en fans reageren massaal

Gert Verheyen was zondag plots niet alleen analist, maar ook het gezelschap waarmee Carl Dircksens ...

308
308
'Bruno baalt: transferplan Anderlecht valt in duigen'

In de late uurtjes van de transfermarkt is het plots drummen aan de uitgang bij RSC Anderlecht, dat ...

874
874
Lardot spreekt klare taal: rode kaart Forbs onterecht?

Club Brugge leed op het veld van AA Gent zondag zijn eerste competitienederlaag van het seizoen. ...

817
817
“Vitor Bruno neemt alles op zich”: X gaat helemaal los

Vitor Bruno wilde na de zoveelste pijnlijke nederlaag van Anderlecht tegen Union duidelijk niets aan ...

326
326
Anderlecht laat winger naar Spanje verhuizen

Bij RSC Anderlecht gaat er nog het nodige volk vertrekken. Paars-Wit maakte vandaag al de transfer ...

190
190
Einde van een tijdperk: Lionel Messi stopt als international

Het voetbal neemt afscheid van Lionel Messi op het internationale podium. De Argentijn stopt als ...

89
89

Meer sportnieuws