Vel van Mazzu nog niet gered

209
Vel van Mazzu nog niet gered

Dankzij een deugddoende driepunter op bezoek bij KV Mechelen maakte Anderlecht een einde aan de crisis. Voor even althans, want zoals Paars-Wit eerder al ondervond maakt één zwaluw de lente niet. Het is dan ook nog maar ten zeerste de vraag of Felice Mazzu, wiens tactische ingrepen loonden Achter de Kazerne, nu werkelijk het succesrecept te pakken heeft. Voor een van zijn voorgangers, bij wie de T1 mogelijk de mosterd haalde, bleek het ooit alvast te werken.


Afstappen van zijn eigen ideeën zou hij na zijn slechte ervaring bij KRC Genk nochtans niet meer doen, herhaalde Mazzu de afgelopen maanden geregeld. Nood breekt echter wet, en dus gooide hij zijn geliefkoosde 3-5-2 zondagnamiddag alsnog overboord. Niet van bij de aftrap, want ondanks alle commotie omtrent het systeem koos de koppige coach in Mechelen aanvankelijk toch gewoon weer voor zijn vertrouwde veldbezetting. Een erg aanvallende variant weliswaar, met Yari Verschaeren én Lior Refaelov samen op het middenveld. Om dat te compenseren draafden Michael Murillo en debutant Moussa N'Diaye de flanken af. Een gewaagd experiment voor een trainer met het mes op de keel, dat bovendien niet bepaald het gewenste resultaat opleverde. Halfweg lag het hoofd van Mazzu al klaar op het kapblok.

TACTISCHE WISSELS
KV Mechelen, dat op basis van het overwicht misschien zelfs recht had op meer, stond op dat moment namelijk 1-0 voor. Met de groeten van Wesley Hoedt, die vlak voor de neus van het pas volstromende bezoekersvak zomaar een strafschop weggaf. Al was de voorsprong van Malinwa simpelweg verdiend. Mazzu zijn gok pakte immers compleet verkeerd uit: Anderlecht verloor de slag op het middenveld, stond constant onder druk en versierde zelf nauwelijks kansen. Toch was het de ervaren verdediger, de laatste tijd sowieso alsmaar meer kop van jut, die op de blaren moest zitten. Hij bleef na de rust in de kleedkamer, met Mario Stroeykens gooide Mazzu een extra spits tussen de lijnen. De tweede wissel, nadat Francis Amuzu een kwartier eerder reeds de geblesseerde Julien Duranville was komen aflossen.



Mazzu benutte die opportuniteit dan al om een eerste keer bij te sturen. De recordkampioen schakelde om naar een 4-3-3, met Amuzu en N'Diaye op de flanken en Hannes Delcroix als linksachter. Na de vervanging van Hoedt werd dat vervolgens een 4-4-2, waarbij die laatste twee hun natuurlijke positie terug innamen. Stroeykens, twee dagen voordien nog aan de bak bij de RSCA Futures, vatte voorin dan weer post naast Fabio Silva. In de pikorde wipte de tiener zo ineens over Benito Raman én Sebastiano Esposito. Meer dan zijn concurrenten kan Stroeykens dienen als verbindingsman tussen middenveld en aanval, zonder in te boeten aan diepgang of présence in de zestien – zoals dat met Verschaeren of Refaelov in steun van Silva enigszins het geval is. Een kans die hij meteen met beide handen greep.

NAÏEF KV MECHELEN
Met enige hulp van de Mechelaars, die naïef aan de tweede helft begonnen en direct het deksel op de neus kregen. Zoals het een Nederlandse coach betaamt bleef Danny Buijs vol de kaart van de aanval trekken. Lovenswaardige intenties waar, gelet op de dominantie van zijn team in de eerste helft, iets voor te zeggen viel. In plaats van wat achteruit te leunen, Anderlecht zelf te laten komen en te loeren op de counter hielp KV Mechelen de in balbezit inspiratieloze Brusselaars evenwel een handje door op de middellijn te blijven verdedigen. Ruimte waar Paars-Wit al na een paar seconden van profiteerde. David Bates liet zich eenvoudig aftroeven door Silva, die oog in oog met Gaëtan Coucke zelf nog faalde. Helaas voor de doelman was Stroeykens meer bij de pinken dan de onoplettende Birger Verstraete.



Een twintigtal minuten later lag alles alweer volledig open. Een inworp op de helft van Anderlecht werd nogal ongelukkig verlengd door Boli Bolingoli, waarna Silva – die dit keer Thibaut Peyre te grazen nam – prompt opnieuw vrije baan kreeg. Wederom liet zijn afwerking te wensen over, wederom was het Stroeykens die het snelst reageerde. Nagenoeg een exacte kopie van het eerste doelpunt. Terwijl het zelf bleef morsen met de kansen stond Malinwa zo plots 1-2 in het krijt. Samen met een gebrek aan efficiëntie brak een combinatie van tactische en individuele fouten, waarvoor zowel de trainer als diens spelers verantwoordelijk zijn, Buijs en zijn troepen dus bijzonder zuur op. Een riedeltje waarmee zijn collega aan de overkant, die de guillotine doorschoof, zelf ondertussen maar al te goed vertrouwd is.

TERUG NAAR 2014
Hij scoorde daarentegen punten met zijn ingrepen. Om te beginnen door Stroeykens, voor wie Mazzu al vaker minuten voorzag, het vertrouwen te gunnen. Hoewel hij doorgaans evenmin een toonbeeld is van efficiëntie duwde het toptalent, in wie Vincent Kompany eveneens reeds rotsvast geloofde, de bal bij zijn eerste gelegenheid wél meteen tegen de touwen. Benieuwd of hij die lijn straks ook doortrekt. Anderlecht kan een extra goalgetter alleszins goed gebruiken. Voorin is het vandaag nog te afhankelijk van Silva, die bij zijn derde mogelijkheid wel netjes afrondde. Na voorbereidend werk van N'Diaye en Amadou Diawara, die meer dan eens het halve veld overstak. De controleur zijn technische kwaliteiten staan buiten kijf, al bestaat zijn voornaamste taak er wel nog altijd in om het evenwicht te bewaren.



Zeker in een viermansmiddenveld waarin hij tot de invalbeurt van Kristian Arnstad als enige breker fungeerde. De vraag is nu of Mazzu vasthoudt aan die formule. Een klassieke 4-4-2, tegenwoordig een vrij zeldzame formatie. De laatste ploeg die er succes mee boekte was … Anderlecht, helemaal terug in 2014. Het middenveld van Besnik Hasi, die kort voor de play-offs overnam van John van den Brom, bestond toen uit Dennis Praet, Youri Tielemans, Cheikhou Kouyaté en Andy Najar. Voorin zwierf Massimo Bruno rond Aleksandar Mitrovic. Ondanks de kloof qua klasse heel wat parallellen dus met het elftal waaraan Mazzu zondag na de pauze zijn lot verbond. Als buitenste pionnen leunen de profielen van Refaelov en Amuzu bijvoorbeeld dicht aan bij die van Praet en Najar. Het verschil zit hem echter in de as.

WIE NAAST DIAWARA?
Daar waren Tielemans en Kouyaté destijds een veel steviger duo dan Diawara en Verschaeren, die niet geschikt oogt voor een centrale rol in dit systeem. Hij wordt dan eerder een concurrent voor Refaelov op de flank. Indien hij voortbouwt op de tweede helft in Mechelen moet Mazzu wellicht dus op zoek naar een nieuwe partner voor Diawara, zelf hopelijk klaar om zijn niveau verder op te krikken. Majeed Ashimeru beschikt in principe over de beste papieren, maar moet op fysiek vlak jammer genoeg weinig onderdoen voor de immer gekwetste Adrien Trebel. Arnstad en Marco Kana wegen dan weer nog net iets te licht. In een andere variant kan Mazzu er overigens tevens voor opteren om zijn verstevigd middenveld eens met vier van zulke types, en dus zonder echte wingers op de zijkanten, te bevolken.



Of wordt Ishaq Abdulrazak, die een voorbeeld kan nemen aan N'Diaye, opnieuw opgevist? Wie weet hoeft Peter Verbeke zich zijn jeugdige zomertransfers dan toch niet te beklagen. Door het gesmaakte optreden van N'Diaye dreigt achterin behalve Hoedt trouwens ook Delcroix uit de boot te vallen eens Jan Vertonghen terugkeert uit de ziekenboeg. Als zuivere linksback kan de recordinternational Anderlecht per slot van rekening minder bijbrengen dan vanuit het centrum, waar hij net zoals zijn maatje Toby Alderweireld bij Antwerp het spel mee kan verdelen. Iets waar Hoedt met zijn crosspasses, ooit een troef maar alsmaar minder accuraat, eveneens toe in staat zou moeten zijn. Hoewel de exacte invulling dus nog wat kan wijzigen, lijkt Mazzu alvast eindelijk het juiste recept beet te hebben. Of toch niet?

KREDIET VOOR MAZZU
Ook na de switch walste Paars-Wit niet over Malinwa, dat nochtans onderin de stand kampeert. Dat het de scheve situatie alsnog rechttrok viel deels te danken aan een dosis geluk. Bovendien blijft tactiek ondergeschikt aan inzet en bovenal kwaliteit. Ondanks de broodnodige zege zou nu plots victorie staan kraaien daarom aanvoelen als scorebordjournalistiek. Het enthousiasme na de 4-1 tegen KV Kortrijk of de kwalificatie voor de Conference League bleek alleszins evenmin op zijn plek. Donderdag tegen West Ham is de druk nog vrij beperkt, maar vervolgens komt Club Brugge over de vloer. Net als in de weken nadien is het dan alweer van moeten voor Mazzu. Benieuwd welke aanpak hij straks hanteert, én hoeveel krediet de bekritiseerde coach zopas precies kocht. Zowel bij de eigen aanhang als het bestuur.

AD

LEES OOK: Geen revelatie: OH Leuven staat voor cruciaal seizoen

Anderlecht moet in een 4-4-2 blijven spelen

Meest recent

Speler geraakte niet weg bij Bayern, Kompany velt oordeel

Wie stopt Bayern dit seizoen in de Bundesliga? We vermoeden weer niemand. Vincent Kompany neemt het ...

30
30
De Meyer zet spelers op hun plaats, feest bij Beveren

SK Beveren won verdiend met 2-0 van STVV. De Kanaries merkten ook dat de Waaslanders thuis een heel ...

54
54
Arsenal en Real Madrid gunnen hun fans een goed weekend

Arsenal en Real Madrid kwamen vanavond aan de bak in de Premier League en La Liga. Konden de twee ...

23
23
Sterk Union SG met vijfklapper, drama voor OHL

Twee matchen om 20u45 in de Jupiler Pro League. Union SG hoopte zijn goede start verder te zetten ...

116
116
Met een trotse Van Himst: "Maakt het extra mooi"

KVC Westerlo won knap met 4-2 van Standard. De Kemphanen boeken zo een knappe zes op zes en het is ...

65
65
Sibierski geeft zijn doel én filosofie prijs bij Anderlecht

Bij RSC Anderlecht heeft Antoine Sibierski voor een enorme koerswijziging gezorgd. De sportieve baas ...

155
155
Coach Brighton lyrisch over 'nieuwe De Cuyper'

Maxim De Cuyper trok een jaar geleden voor 20 miljoen euro van Club Brugge naar Brighton & Hove ...

136
136
Vermeeren over vertrek bij Antwerp: "Als men dat zou weten..."

Arthur Vermeerden keerde terug naar Royal Antwerp FC. De middenvelder kende geen geslaagde avonturen ...

209
209
Groot feest bij Westerlo: Standard gaat onderuit

Om 18u15 stond er een interessant duel op het programma met KVC Westerlo tegen Standard. Het werd ...

57
57
Weergaloze Moreira dé grote man bij AC Milan

In de Serie A en Premier League begonnen er vroeg op de avond ook twee matchen. Tottenham ging tegen ...

54
54
‘Club Brugge-topaankopen keren zich tegen Leko’

Club Brugge investeerde deze zomer ruim vijftig miljoen euro in een nieuwe ploeg. Toch botsen enkele ...

378
378
Exit bij KRC Genk: "Ik zocht een oplossing"

Bij OH Leuven moet het dringend beter. De ploeg van Timmy Simons pakte nog geen enkel punt en ze ...

34
34
Cercle Brugge onder druk: Friis ziet één groot probleem

Cercle Brugge is niet goed begonnen aan het seizoen. Met een twee op vijftien is het rapport ...

79
79
Geen revelatie: OH Leuven staat voor cruciaal seizoen

De afgelopen jaren moesten we toch even de wenkbrauwen fronsen bij bepaalde uitspraken. Zo werd OH ...

49
49
Vanaken wel of niet? Leko maakt selectie bekend

Hans Vanaken viel tegen Aston Villa uit met een lichte blessure. Er was veel twijfel of de Rode ...

158
158
Wilmots met kennersoog? Gouden zaak voor Standard

Bepaalde media durfden al eens neerbuigend te doen over Marc Wilmots, maar hij levert geen onaardig ...

70
70
Pandoering voor RSCA Futures, Sporting Hasselt viert

Om 16u stonden er twee matchen in de Challenger Pro League op het programma. RSCA Futures nam het op ...

83
83
Chelsea en Liverpool overtuigen weer niet in Premier League

Drukke namiddag in de Premier League. Om 16u vatten er maar liefst vijf partijen aan. Het was vooral ...

26
26
SK Beveren maakt sterke thuisreputatie weer waar tegen STVV

In de Jupiler Pro League begonnen SK Beveren en STVV om 16u op de Freethiel aan hun onderlinge ...

83
83
De Cat baalt enorm, Dortmund wint vlot

In de Bundesliga stonden er om 15u30 ook heel wat matchen op het programma. Borussia Dortmund kwam ...

88
88
Standard mag weer dromen: "Er is veel meer kwaliteit"

Standard is met een 11 op 15 zeer goed begonnen aan het seizoen. De Rouches spelen dit weekend op ...

62
62
Luis Vazquez (ex-RSCA) gaat viraal met 'misser van het jaar'

Luis Vazquez verliet RSC Anderlecht een aantal maanden geleden voor Birmingham City. De Argentijnse ...

183
183
Boskampt stelt vast: "Dat begint zich te wreken bij Club"

Club Brugge begon correct aan het seizoen, maar het is duidelijk dat het allemaal nog veel beter ...

352
352
Vanderbiest na 2 op 18: "Het is hier altijd iets, hé"

KV Mechelen verloor met 0-1 van RSC Anderlecht. De Maneblussers waren verdienstelijk, maar ook niet ...

123
123
Dé titelkandidaat in België? "Zij staan verder dan Club Brugge"

Union SG is inzake resultaten zeer goed begonnen aan het seizoen. Ze boekten een 13 op 15. Vanavond ...

370
370

Meer sportnieuws