Vanhaezebrouck betaalt dure blunder cash

door
Vanhaezebrouck betaalt dure blunder cash

Déjà vu. Met een twee op zes schoot AA Gent traditioneel traag uit de startblokken – en of de zege tegen Westerlo van afgelopen weekend deugd deed. Toch zijn alle zorgen daarmee niet ineens verdwenen in de Ghelamco Arena. Integendeel: nog een paar andere doembeelden uit het recente verleden steken er nu alweer de kop op. Eigen schuld, dikke bult?


Na het 2-2 gelijkspel tegen Standard op de openingsspeeldag mochten de Buffalo's meteen al terug de gebrekkige arbitrage met de vinger wijzen, iets wat Hein Vanhaezebrouck en co natuurlijk niet nalieten. Een week later, toen zijn troepen opnieuw een voorsprong weggaven in het slot, stak de coach de hand dan weer in eigen boezem. Op basis van de tweede helft verdiende STVV, dat dankzij een flater van Davy Roef beloond werd voor haar dadendrang, volgens hem een punt. Drie tegengoals op stilstaande fases na amper twee wedstrijden: de Gentse defensie, vorig seizoen met dezelfde namen nog de kracht van het elftal, leek net als een jaar eerder plots weer op wankele benen te staan.

BLESSURES & EENHEIDSWORST
Daarvoor had de bekerwinnaar nochtans voldoende kansen gecreëerd. Zo vond Darko Lemajic voor de tweede week op rij de lat op zijn weg nadat hij de onfortuinlijke Tarik Tissoudali was komen aflossen. Het langdurig uitvallen van de smaakmaker was veruit het slechtste nieuws van de dag. De voorbode van een heuse blessuregolf ook, want tegen Westerlo moesten Andrew Hjulsager, Matisse Samoise én Sven Kums naar de kant. Vooraf gaf Elisha Owusu reeds verstek, Julien de Sart, Vadis Odjidjia, Laurent Depoitre en Nurio Fortuna kwamen zelfs nog geen enkele keer in actie. Vooral op het middenveld, waar Gent snel reageerde door Hong Hyun-Seok vast te leggen, vallen ze als vliegen. Op een vervanger van Tissoudali blijft het daarentegen wachten – verloren zoon Benito Raman lijkt het al niet te worden.



Vanhaezebrouck beseft nochtans dat hij diens kwaliteiten nodig heeft voorin. Gent won van Westerlo, toen het nog in de eerste helft zélf eens een scheve situatie rechtzette, dankzij twee stilstaande fases. Scoren na een uitgesponnen aanval zat er ook met Tissoudali nog niet in. De trainer rekent dan wel op jonge talenten als Malick Fofana en Ibrahim Salah om voor ideeën te zorgen, toch zou hij daarom graag een creatief type verwelkomen. Met momenteel louter Lemajic, Depoitre en de degelijk gestarte Hugo Cuypers als opties blijft er in het offensief compartiment tenslotte teveel eenheidsworst over. Stuk voor stuk spitsen die net als Tissoudali wel een doelpunt kunnen maken, maar ondanks het experiment in Luik – toen AA Gent zowaar met drie speerpunten begon – veel minder compatibel zijn met elkaar.

DOORGESLAGEN SLINGER
Het doet wat denken aan vorig seizoen, toen Lemajic, Ilombe Mboye, Vakoun Bayo en Gianni Bruno – net zoals eerder Yonas Malede en Tim Kleindienst – tekortschoten. Op papier genoeg alternatieven dus, maar in de praktijk? Het merendeel van hen zocht, samen met een pak andere aanwinsten van de afgelopen twee zomermercato's, intussen alweer andere oorden op. De gigantische sommen die men in de Ghelamco Arena incasseerde voor Jonathan David en Roman Yaremchuk werden dus allerminst optimaal geïnvesteerd. Michel Louwagie en Ivan De Witte wijzen dan wel terecht naar de coronacrisis, ook mede daarom zijn er tegenwoordig minder middelen voorhanden om Tissoudali – net als onder meer Joseph Okumu, Julien de Sart en Jordan Torunarigha wél een geslaagde aankoop – te vervangen.



Na de tweede plaats in het Covidseizoen 2019-20 sprak het duo luidop haar torenhoge ambities uit. Het jaar erop draaide uit op een regelrechte ramp, vorig seizoen wonnen ze dankzij een straffe eindspurt tenminste nog de beker en Europe Play-Offs. Tweemaal op rij finishten de Buffalo's echter buiten de top vier, iets wat straks absoluut niet mag gebeuren. Daarom gooit Gent het nu over een andere boeg. In plaats van zich nogmaals te laten vangen aan een keuze voor kwantiteit boven kwaliteit ging het dit keer resoluut voor een aantal gerichte versterkingen, die zelfs wat mochten kosten. Cuypers en Torunarigha waren tot voor kort de enige twee nieuwkomers, in die laatste zijn geval een relatief begrip, in de kleedkamer. Sloeg de slinger zo evenwel niet prompt in de andere richting door?

KWALITEIT VS KWANTITEIT
Zelf bevestigde Vanhaezebrouck alvast dat de dunne spoeling een bewuste strategie betreft. "We zijn financieel niet in staat om veel transfers te doen, dus dan kies je voor kwaliteit om dichter bij de top aan te leunen. Het risico is een minder brede kern, zeker wanneer enkele jongens uitvallen", aldus de coach, die beseft dat fragiele sleutelspelers als Odjidja en Depoitre nu eenmaal vaak in de lappenmand liggen. Begingen de Buffalo's dan echter geen blunder door toch vol op hen te rekenen? Betrouwbare bouwstenen zijn het namelijk al lang niet meer. Dat de ziekenboeg nu al zo gevuld is heeft uiteraard ook met een portie pech te maken, maar misschien had Gent meer moeten doen om de huidige situatie te vermijden. Van tevoren oogde de kern reeds onvoldoende gewapend voor een strijd op drie fronten.



Eigenlijk was dat vorig seizoen eveneens al het geval. Deels omdat een pak aanwinsten door de mand vielen, al waren er achterin simpelweg te weinig wisselopties. Een euvel dat nog niet aangepakt werd: gelukkig bleef de verdediging voorlopig bespaard van blessures. Een volwaardige doublure voor Roef, die bij het vroege tegendoelpunt vorig weekend minder te verwijten viel maar voorts tegen Westerlo opnieuw geen zekere indruk maakte, is er evenmin. Vanhaezebrouck gaf de doelman al sinds nieuwjaar de voorkeur op Sinan Bolat, voor wie geen vervanger werd gezocht. De eeuwige back-up verdient een kans als onbetwiste nummer één tussen de palen, maar de concurrentie daar wat aanscherpen lijkt toch geen overbodige luxe. Momenteel is het voor Vanhaezebrouck evenwel de laatste van zijn zorgen.

RISICO OP PANIEKTRANSFERS
Een vervanger voor Tissoudali staat bovenaan de verlanglijst, ook in de andere linies duimt de trainer voor versterking. Al loeren paniekaankopen – Raman? – dan wel om de hoek. Hopelijk blijkt Hong geen eerste exemplaar. Hoewel hij aanvankelijk akkoord was met de knopen die werden doorgehakt, ziet Vanhaezebrouck alleszins in dat het op deze manier moeilijk wordt om de doelstellingen te bereiken. Binnen amper een week komt Omonia Nicosia al over de vloer in de voorronde van de Europa League. Vorig seizoen stelde Vanhaezebrouck nog een aantal grote namen teleur op zijn Europese lijst, nu krijgt hij die niet eens volledig gevuld. Bovendien wacht ook in de competitie een hels programma, al werd de kraker tegen Anderlecht reeds uitgesteld. Een adempauze die de Buffalo's goed kunnen gebruiken.



Net als Alessio Castro-Montes overigens, die van plan lijkt om te blijven. De veelzijdige pion deed tegen Westerlo, toen de bank grotendeels bevolkt werd door jonkies, wederom dienst als manusje-van-alles. Met een matige start, overvolle ziekenboeg, op een aantal posities veel te smalle kern en overdreven afhankelijkheid van blessuregevoelige sterkhouders zoals Odjidja en Depoitre maakt AA Gent terug dezelfde fouten. "Het is wat het is. We kunnen niet in het verleden leven maar moeten vooruitkijken", aldus Vanhaezebrouck zondag. Ook op de mercato dus, waar er plots dringend werk aan de winkel is. Hopelijk leidt het niet tot overhaaste beslissingen en een nieuwe resem miskopen die ze zich achteraf beklagen in de Ghelamco Arena. Dan zou men de riskante strategie daar pas écht al direct cash betalen.

AD

LEES OOK: KV Mechelen schiet recht in de roos: toptransfer

AA Gent had de huidige situatie kunnen voorspellen

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

91
91
'Anderlecht heeft genoeg gezien: pijnlijke exit na 61 duels'

Antoine Sibierski is sinds deze week officieel aan de slag als sportief directeur bij RSC ...

12
12
'Antwerp schrikt: Janssen richting ophefmakende transfer'

Terwijl Joseph Oosting en zijn troepen de ontknoping van de Europe Play-Offs inzetten, is de ...

53
53
'WK-selectie Garcia bijna rond: twéé daverende verrassingen'

Komende vrijdag is het eindelijk zover, dan maakt bondscoach Rudi Garcia bekend welke 26 spelers hij ...

86
86
Rigaux breekt de boel open: Club Brugge krijgt mokerslag

Dévy Rigaux dreigt Club Brugge te ontglippen. Feyenoord duwt door voor een nieuwe sportieve ...

173
173
Zorgen bij Bayern Munchen: ster dreigt WK te missen

Bayern München wist net niet de finale van de Champions League te halen. De Duitse ...

24
24
Leko beseft: "Dan zijn we kampioen"

Club Brugge is bezig aan ijzersterke PO's. Ze rolden ploegen als RSC Anderlecht, AA Gent en KV ...

158
158
Antwerp zoekt eerherstel: Oosting verwacht stevige reactie

Royal Antwerp FC verloor vorig weekend met 0-5 van Standard. Een bijzonder pijnlijke nederlaag. De ...

33
33
Standard maakt statement en zet KRC Genk zwaar onder druk

Standard kon tegen OH Leuven in eigen huis KRC Genk en Westerlo meteen onder druk zetten. De ...

91
91
STVV gaat voor het 'onmogelijke': Vrancken wil méér

Wouter Vrancken zal dit seizoen Trainer van het Jaar worden, dat staat nu al vast. Wat de coach met ...

201
201
'La Louvière verrast met ex-coach van Anderlecht'

La Louvière is plots een énorme duiventil aan het worden. Er vertrokken de afgelopen ...

166
166
Hayen voert druk op: "Er zullen spelers afscheid nemen"

KRC Genk heeft intern de druk enorm opgevoerd na de wanprestatie op het veld van Sporting Charleroi. ...

129
129
Taravel doet boekje open over gesprek met Sibierski

Antoine Sibierski werd deze week voorgesteld bij RSC Anderlecht. De Fransman gaat de komende ...

170
170
'Anderlecht haakt af, betaalt Club Brugge 2 miljoen euro?'

De zomermercato loert om de hoek. Zowel RSC Anderlecht en Club Brugge gaan zich stevig willen ...

341
341
Mazzu ontdekt nieuwe parel bij OHL: "Misschien zat ik mis"

Bij OH Leuven hopen ze vanavond nog eens te winnen. Al zal dat moeten gebeuren tegen een wellicht ...

21
21
Club Brugge in beroep: énorm CPL-probleem in de maak

De afgelopen weken en maanden is er al veel inkt gevloeid over de competitiehervorming, waarbij ...

502
502
‘Alle remmen los bij Club Brugge: stunttransfer in de maak’

Club Brugge voelt dat er iets broeit. De lijst met geïnteresseerde topclubs wordt steeds ...

783
783
Anderlecht haalt slag thuis: "Kind van Neerpede"

Anderlecht blijft voor de jeugd kiezen. De Brusselaars spelen ook dit seizoen weer met tal van ...

168
168
STVV legt belangrijke kracht vast tot 2029

STVV is zeker van een Europees ticket en dat is héél belangrijk. Het is een extra ...

28
28
Standard terug naar de top? Vandersmissen ziet één probleem

Standard speelt vanavond een zeer belangrijk duel tegen OH Leuven. Bij winst staan ze alvast voor ...

129
129
'Leko hakt knoop door: comeback Mignolet uitgesteld'

Club Brugge ontvangt zaterdag STVV, alweer een cruciaal duel in de titelrace. Door de afwezigheid ...

109
109
Taravel twijfelt: Anderlecht met B-ploeg naar Gent?

RSC Anderlecht gaat zondag op bezoek bij AA Gent, een cruciaal duel met het oog op de vierde plaats ...

132
132
Bom in CPL: Club NXT degradeert naar derde afdeling

De afgelopen weken en maanden is er al veel inkt gevloeid over de competitiehervorming, waarbij ...

525
525
Leko verrast: opvallende namen in selectie Club Brugge

Club Brugge krijgt zaterdag STVV over de vloer, dat na de zege tegen Union zijn status als ...

323
323
Taravel doet boekje open over afwezigen Anderlecht

De week van de waarheid breekt aan voor RSC Anderlecht. Enkele dagen voor de bekerfinale tegen Union ...

153
153
Mokio bevestigt exit Rode Duivels: "Ik kies Congo"

Nu de voetbaljaargang op zijn einde loopt, en de laatste rechte lijn richting het WK dus kan worden ...

126
126

Meer sportnieuws