Vanhaezebrouck betaalt dure blunder cash

door
Vanhaezebrouck betaalt dure blunder cash

Déjà vu. Met een twee op zes schoot AA Gent traditioneel traag uit de startblokken – en of de zege tegen Westerlo van afgelopen weekend deugd deed. Toch zijn alle zorgen daarmee niet ineens verdwenen in de Ghelamco Arena. Integendeel: nog een paar andere doembeelden uit het recente verleden steken er nu alweer de kop op. Eigen schuld, dikke bult?


Na het 2-2 gelijkspel tegen Standard op de openingsspeeldag mochten de Buffalo's meteen al terug de gebrekkige arbitrage met de vinger wijzen, iets wat Hein Vanhaezebrouck en co natuurlijk niet nalieten. Een week later, toen zijn troepen opnieuw een voorsprong weggaven in het slot, stak de coach de hand dan weer in eigen boezem. Op basis van de tweede helft verdiende STVV, dat dankzij een flater van Davy Roef beloond werd voor haar dadendrang, volgens hem een punt. Drie tegengoals op stilstaande fases na amper twee wedstrijden: de Gentse defensie, vorig seizoen met dezelfde namen nog de kracht van het elftal, leek net als een jaar eerder plots weer op wankele benen te staan.

BLESSURES & EENHEIDSWORST
Daarvoor had de bekerwinnaar nochtans voldoende kansen gecreëerd. Zo vond Darko Lemajic voor de tweede week op rij de lat op zijn weg nadat hij de onfortuinlijke Tarik Tissoudali was komen aflossen. Het langdurig uitvallen van de smaakmaker was veruit het slechtste nieuws van de dag. De voorbode van een heuse blessuregolf ook, want tegen Westerlo moesten Andrew Hjulsager, Matisse Samoise én Sven Kums naar de kant. Vooraf gaf Elisha Owusu reeds verstek, Julien de Sart, Vadis Odjidjia, Laurent Depoitre en Nurio Fortuna kwamen zelfs nog geen enkele keer in actie. Vooral op het middenveld, waar Gent snel reageerde door Hong Hyun-Seok vast te leggen, vallen ze als vliegen. Op een vervanger van Tissoudali blijft het daarentegen wachten – verloren zoon Benito Raman lijkt het al niet te worden.



Vanhaezebrouck beseft nochtans dat hij diens kwaliteiten nodig heeft voorin. Gent won van Westerlo, toen het nog in de eerste helft zélf eens een scheve situatie rechtzette, dankzij twee stilstaande fases. Scoren na een uitgesponnen aanval zat er ook met Tissoudali nog niet in. De trainer rekent dan wel op jonge talenten als Malick Fofana en Ibrahim Salah om voor ideeën te zorgen, toch zou hij daarom graag een creatief type verwelkomen. Met momenteel louter Lemajic, Depoitre en de degelijk gestarte Hugo Cuypers als opties blijft er in het offensief compartiment tenslotte teveel eenheidsworst over. Stuk voor stuk spitsen die net als Tissoudali wel een doelpunt kunnen maken, maar ondanks het experiment in Luik – toen AA Gent zowaar met drie speerpunten begon – veel minder compatibel zijn met elkaar.

DOORGESLAGEN SLINGER
Het doet wat denken aan vorig seizoen, toen Lemajic, Ilombe Mboye, Vakoun Bayo en Gianni Bruno – net zoals eerder Yonas Malede en Tim Kleindienst – tekortschoten. Op papier genoeg alternatieven dus, maar in de praktijk? Het merendeel van hen zocht, samen met een pak andere aanwinsten van de afgelopen twee zomermercato's, intussen alweer andere oorden op. De gigantische sommen die men in de Ghelamco Arena incasseerde voor Jonathan David en Roman Yaremchuk werden dus allerminst optimaal geïnvesteerd. Michel Louwagie en Ivan De Witte wijzen dan wel terecht naar de coronacrisis, ook mede daarom zijn er tegenwoordig minder middelen voorhanden om Tissoudali – net als onder meer Joseph Okumu, Julien de Sart en Jordan Torunarigha wél een geslaagde aankoop – te vervangen.



Na de tweede plaats in het Covidseizoen 2019-20 sprak het duo luidop haar torenhoge ambities uit. Het jaar erop draaide uit op een regelrechte ramp, vorig seizoen wonnen ze dankzij een straffe eindspurt tenminste nog de beker en Europe Play-Offs. Tweemaal op rij finishten de Buffalo's echter buiten de top vier, iets wat straks absoluut niet mag gebeuren. Daarom gooit Gent het nu over een andere boeg. In plaats van zich nogmaals te laten vangen aan een keuze voor kwantiteit boven kwaliteit ging het dit keer resoluut voor een aantal gerichte versterkingen, die zelfs wat mochten kosten. Cuypers en Torunarigha waren tot voor kort de enige twee nieuwkomers, in die laatste zijn geval een relatief begrip, in de kleedkamer. Sloeg de slinger zo evenwel niet prompt in de andere richting door?

KWALITEIT VS KWANTITEIT
Zelf bevestigde Vanhaezebrouck alvast dat de dunne spoeling een bewuste strategie betreft. "We zijn financieel niet in staat om veel transfers te doen, dus dan kies je voor kwaliteit om dichter bij de top aan te leunen. Het risico is een minder brede kern, zeker wanneer enkele jongens uitvallen", aldus de coach, die beseft dat fragiele sleutelspelers als Odjidja en Depoitre nu eenmaal vaak in de lappenmand liggen. Begingen de Buffalo's dan echter geen blunder door toch vol op hen te rekenen? Betrouwbare bouwstenen zijn het namelijk al lang niet meer. Dat de ziekenboeg nu al zo gevuld is heeft uiteraard ook met een portie pech te maken, maar misschien had Gent meer moeten doen om de huidige situatie te vermijden. Van tevoren oogde de kern reeds onvoldoende gewapend voor een strijd op drie fronten.



Eigenlijk was dat vorig seizoen eveneens al het geval. Deels omdat een pak aanwinsten door de mand vielen, al waren er achterin simpelweg te weinig wisselopties. Een euvel dat nog niet aangepakt werd: gelukkig bleef de verdediging voorlopig bespaard van blessures. Een volwaardige doublure voor Roef, die bij het vroege tegendoelpunt vorig weekend minder te verwijten viel maar voorts tegen Westerlo opnieuw geen zekere indruk maakte, is er evenmin. Vanhaezebrouck gaf de doelman al sinds nieuwjaar de voorkeur op Sinan Bolat, voor wie geen vervanger werd gezocht. De eeuwige back-up verdient een kans als onbetwiste nummer één tussen de palen, maar de concurrentie daar wat aanscherpen lijkt toch geen overbodige luxe. Momenteel is het voor Vanhaezebrouck evenwel de laatste van zijn zorgen.

RISICO OP PANIEKTRANSFERS
Een vervanger voor Tissoudali staat bovenaan de verlanglijst, ook in de andere linies duimt de trainer voor versterking. Al loeren paniekaankopen – Raman? – dan wel om de hoek. Hopelijk blijkt Hong geen eerste exemplaar. Hoewel hij aanvankelijk akkoord was met de knopen die werden doorgehakt, ziet Vanhaezebrouck alleszins in dat het op deze manier moeilijk wordt om de doelstellingen te bereiken. Binnen amper een week komt Omonia Nicosia al over de vloer in de voorronde van de Europa League. Vorig seizoen stelde Vanhaezebrouck nog een aantal grote namen teleur op zijn Europese lijst, nu krijgt hij die niet eens volledig gevuld. Bovendien wacht ook in de competitie een hels programma, al werd de kraker tegen Anderlecht reeds uitgesteld. Een adempauze die de Buffalo's goed kunnen gebruiken.



Net als Alessio Castro-Montes overigens, die van plan lijkt om te blijven. De veelzijdige pion deed tegen Westerlo, toen de bank grotendeels bevolkt werd door jonkies, wederom dienst als manusje-van-alles. Met een matige start, overvolle ziekenboeg, op een aantal posities veel te smalle kern en overdreven afhankelijkheid van blessuregevoelige sterkhouders zoals Odjidja en Depoitre maakt AA Gent terug dezelfde fouten. "Het is wat het is. We kunnen niet in het verleden leven maar moeten vooruitkijken", aldus Vanhaezebrouck zondag. Ook op de mercato dus, waar er plots dringend werk aan de winkel is. Hopelijk leidt het niet tot overhaaste beslissingen en een nieuwe resem miskopen die ze zich achteraf beklagen in de Ghelamco Arena. Dan zou men de riskante strategie daar pas écht al direct cash betalen.

AD

LEES OOK: Totale ommekeer bij Gent? "Dán is er veel mogelijk"

AA Gent had de huidige situatie kunnen voorspellen

Meest recent

Fink slaat mea culpa: "Foute keuzes gemaakt"

KRC Genk heeft zondag een zeer pijnlijke avond beleefd. Het werd met 3-0 afgedroogd door Antwerp en ...

35
35
Vandenbroeck ziet manco bij Essevee: "Dat miste ik"

De zegeloze reeks van Zulte Waregem is zondagavond nog wat langer geworden. De West-Vlamingen konden ...

13
13
Real beleeft rampavond met nederlaag en 2 rode kaarten

Thibaut Courtois heeft zondagavond geen heldenrol kunnen opeisen bij Real Madrid. De Rode Duivel kon ...

39
39
Napoli wint kraker en grijpt weer de macht in Serie A

De titelstrijd in de Serie A blijft dit seizoen razend spannend. Zondagavond heeft titelverdediger ...

22
22
Harde woorden bij Genk: "Er stond geen ploeg op het veld"

KRC Genk leek in een betere periode te zitten, maar heeft op enkele dagen tijd twee stevige ...

134
134
Mazzu baalt hard: "Twee verloren punten voor ons"

OH Leuven heeft zondag de kans laten liggen om een uitstekende zaak te doen in het klassement. Het ...

16
16
Stevige waarschuwing Duivels: "Wij gaan voor eerste plaats"

De Rode Duivels ontdekten de voorbije dagen hun parcours op het WK van volgende zomer. In de ...

101
101
Antwerp kan plots dromen: "Dan is er veel mogelijk"

Twee weken geleden leek Antwerp nog dood en begraven, maar sindsdien is de Great Old weer helemaal ...

173
173
Pijnlijke remise: OHL & Essevee blijven in zelfde bedje ziek

OHL en Zulte Waregem blijven opnieuw met een zure nasmaak achter. Beide ploegen snakten naar een ...

37
37
Charai verklaart hoe plan tegen Anderlecht werkte

KVC Westerlo gaf voetballes aan RSC Anderlecht. Het werd een ouderwetse pot voetbal in 't Kuipje, ...

103
103
Antwerp in extase: herboren Bosuil slokt Genk volledig op

De Bosuil ademde zondagavond pure nostalgie en nieuw elan. De heropening van de mythische Tribune 2 ...

202
202
Vanderbiest lacht, De Mil baalt: "Geen recht van spreken"

KV Mechelen deed een goede zaak door met 1-0 te winnen van Sporting Charleroi. De Zebra's baalden, ...

83
83
Nederland in de ban van ‘opvolger’ Koeman: 'droomkandidaat'

In Nederland maken ze zich klaar voor het WK 2026. Oranje zit in een groep met Japan, Tunesië ...

53
53
'JPL-topclubs krijgen buitenkans bij ‘Chelsea-imperium''

Chelsea en Straatsburg hebben dezelfde eigenaars. Het is er een komen en gaan van spelers. Misschien ...

139
139
Hasi messcherp voor eigen ploeg na absolute wanprestatie

Een wanprestatie van de bovenste plank. Anders kan je de prestatie van RSC Anderlecht op het veld ...

288
288
Jacques maakt straffe plannen van Antwerp bekend

Royal Antwerp FC heeft vanavond zijn nieuwe tribune officieel geopend. De Great Old kan nu 21.000 ...

283
283
Coosemans loopt leeg na afgang Anderlecht: "Enorme blamage"

Voor RSC Anderlecht is de 17de speeldag van de Jupiler Pro League uitgedraaid op een nachtmerrie. Zo ...

188
188
1 op 10! Kranten halen sloophamer boven voor RSCA-schlemiel

Na zes opeenvolgende overwinningen, is RSC Anderlecht op pijnlijke wijze van zijn paars-witte wolk ...

494
494
Scorende Lokonga goud waard, discutabele goal redt De Cuyper en co

Na enkele lastige seizoenen, heeft Albert Sambi Lokonga zijn voetbalgeluk terug gevonden bij ...

39
39
KV Kortrijk doet slechte zaak in CPL na Luikse nachtmerrie

Na de nederlaag van Beerschot konden de Kerels steviger op de tweede plek komen en weer dichter bij ...

231
231
Anderlecht zakt door het ijs: ’t Kuipje wordt weer spookhuis

In Het Kuipje werd Anderlecht (niet voor het eerst in zijn geschiedenis) compleet weggespoeld door ...

154
154
Twee wissels bij Antwerp, keeperswissel bij Genk

In de Jupiler Pro League staat zondagavond een aantrekkelijke affiche op het programma. Zo kruist ...

175
175
Protest Anderlecht terecht? De Bilde velt verdict penaltyfase

Door de slippers van Club Brugge en Union SG, kon RSC Anderlecht zondagnamiddag opnieuw gouden zaken ...

250
250
Anderlecht-drama op Westerlo: titularis de grond ingeboord

RSC Anderlecht kreeg zondagnamiddag dé kans om beslag te leggen op de tweede plaats in de ...

364
364
"Onzichtbaar" - sterkhouder dik gebuisd bij kwakkelend Club

De bekeroverwinning op OH Leuven heeft dan toch niet de gewenste ommekeer ingeleid bij Club Brugge. ...

337
337

Meer sportnieuws