Club Brugge speelt met vuur met mega-uitgave

door
Club Brugge speelt met vuur met mega-uitgave

Een nieuw seizoen, een nieuw transferrecord voor Club Brugge? Vorig jaar werd Kamal Sowah (Leicester City, 9 miljoen euro) de duurste aankoop ooit van de West-Vlamingen, en amper één seizoen later zou Vedat Muriqi (SS Lazio) dat record alweer breken. Club wil de Kosovaarse aanvaller voor 10 à 11 miljoen euro willen binnenhalen, al is het nog maar de vraag of hij dat enorme bedrag wel waard is. Muriqi scoorde dan wel veel doelpunten tijdens zijn periode in Turkije, maar een echte afwerker is hij nooit echt geweest. Hij is een vergelijkbaar type zoals het vorige concrete Club-target Benik Afobe, een fysiek sterke maar weinig efficiënte spits, waarbij toen óók veel vraagtekens werden gesteld.


20 MILJOEN EURO

Vedat Muriqi is een levende legende zijn thuisland, met 20 goals in 41 A-caps, waar hij zelfs vergeleken wordt met Zlatan Ibrahimovic en Robert Lewandowski. Die vergelijkingen houden echter geen steek want Muriqi differentieert zich voornamelijk door zijn onverbeten en fysieke speelstijl. “Een vechter”, noemde Bernard Challandes, voormalig bondscoach van Kosovo, hem. “Iemand die elke wedstrijd speelt alsof het zijn laatste is.” Vedat Muriqi is een krachtige aanvaller en met zijn 1 meter 94 tevens een imposante verschijning, en mede daarom heerst de 28-jarige ook in het luchtruim.

De spits van SS Lazio levert ook een bijdrage in de spelopbouw, met zijn fysieke kwaliteiten kan hij uitstekend de bal bijhouden en daardoor kunnen zijn ploegmaats goed aansluiten. Tijdens zijn periode in Turkije voegde Muriqi daar ook nog eens een groot scorend vermogen aan toe. Vooral bij Rizespor (25 goals in 52 matchen) en Fenerbahçe (17 goals in 36 matchen) vond Vedat Muriqi bijzonder vlot de weg naar het doel. Door zijn vele doelpunten kwam SS Lazio hem in 2020 weghalen voor een transfersom van bijna 20 miljoen euro. Daarmee werd Muriqi de tweede duurste verkoop ooit van Fenerbahçe en de negende duurste aankoop ooit van Lazio.



Hij pronkt vandaag nog steeds in de top tien van de Romeinen, en dat tussen enkele heel grote namen. Denk bijvoorbeeld aan Claudio Lopez, Stefano Fiore, Jaap Stam, Christian Vieri, Juan Sebastian Veron, Gaizka Mendieta en Hernan Crespo. Maar Vedat Muriqi zal voor altijd de boeken ingaan als één van de grootste transferflops van Lazio. In 49 wedstrijden tijd kon hij voor Lazio bijvoorbeeld maar 2 doelpunten scoren en bovendien waren zijn sportieve prestaties en inbreng van een bedenkelijk niveau. Lazio wil daarom dringend af van hun miscast.

MISCAST VAN JEWELSTE

Met het oog op een sportieve relance werd Vedat Muriqi vorig jaar voor een half seizoen verhuurd aan RCD Mallorca, waar hij met 4 goals in 15 wedstrijden nog redelijke statistieken liet noteren. De Spanjaarden wilden Muriqi graag bij de club houden, maar ze wilden niet toegeven aan de vraagprijs van Lazio. Mallorca huurde hem voor één miljoen euro, met een niet-verplichte aankoopoptie van 12 miljoen euro, maar een definitieve transfer behoorde nooit tot de mogelijkheden. En dat tot grote spijt van Lazio, dat de verkoop van Muriqi als cruciaal beschouwt.



SS Lazio betaalde namelijk bijna 20 miljoen euro voor een spits die een belangrijke factor moest worden in de ploeg van de toenmalige coach Simone Inzaghi. Vedat Muriqi moest de Biancocelesti namelijk voorzien van aanvallende kopkracht, fysieke power en doelpunten, maar door covid, blessures en tactische aanpassingsproblemen, eindigt het verhaal van Kosovaar in Rome met een sisser af. Muriqi speelde nooit meer dan een bijrol in het Stadio Olimpico.

GEEN PURE AFWERKER

Er worden dan ook veel vragen gesteld waarom Club Brugge dan zo’n grote financiële inspanning wil leveren - en zelfs het eigen transferrecord wil breken - om Vedat Muriqi naar het Jan Breydelstadion te halen. Zijn fysieke kwaliteiten mogen dan wel bovengemiddeld zijn, maar voor het doel is hij niet meteen een echte killer. In die optiek is Muriqi’s profiel erg vergelijkbaar met dat van Benik Afobe, eveneens niet de meest efficiënte spits, de Engelse Congolees wiens zomertransfer naar Club Brugge alsnog afsprong.

Zijn statistieken bij RCD Mallorca waren bijvoorbeeld niet verkeerd met 4 goals in 15 competitiewedstrijden, maar daarvoor had Vedat Muriqi wel liefst 48 doelpogingen voor nodig. De Kosovaar prijkt daarmee in de top tien LaLiga-spitsen qua gemiddeld aantal doelpogingen per wedstrijd, maar tevens bij de tien minst efficiënte voor het doel. Amper 10% van zijn kansen zette hij ook effectief om in een doelpunt. Het afwerken voor doel is duidelijk niet het sterkste punt van Muriqi.



Het seizoen daarvoor, toen hij bij SS Lazio speelde, was zelfs nóg slechter op dat gebied. Vedat Muriqi scoorde toen amper 1 doelpunt in de Serie A middels 27 doelpogingen. Dat is een omzetratio van nog geen 4%. Ook tijdens zijn topseizoen bij Fenerbahçe, toen Muriqi 15 goals in 32 competitiematchen scoorde, raakt hij niet hoger dan een 15% efficiëntie in de box. Ter vergelijking: Bas Dost (35%), Sargis Adamyan (26%), Charles De Ketelaere (18%) haalden vorig seizoen bij Club Brugge allemaal betere afwerkcijfers dan Muriqi tijdens zijn topseizoen bij Fenerbahçe …

LEES OOK: 'Club Brugge sprakeloos: Tresoldi forceert nu shockdeal’

Is deze transfer verstandig van Club Brugge?

Meest recent

JPL-smaakmaker 'vergeten': "Zou meedraaien bij Rode Duivels"

Elke interlandperiode worden een aantal namen genoemd die toch bij de selectie horen. Ook deze keer. ...

31
31
Bizarre keuze Garcia roept vragen op: "Waarom?"

Rudi Garcia heeft zijn basisploeg voor de partij tegen Liechtenstein meegedeeld. Daar vielen toch ...

200
200
Garcia verrast stevig met 11 namen tegen Liechtenstein

De Rode Duivels zullen vanavond het WK veiligstellen tegen Liechtenstein. Iedereen verwacht een zeer ...

261
261
KRC Genk pakt uit met gigantisch mooi project

KRC Genk is een club die niet alleen is met het voetbalaspect. De club denkt ook heel erg aan zijn ...

27
27
Albert hekelt bepaalde media: "Verliezen alle objectiviteit"

De Rode Duivels zullen zich vanavond wellicht plaatsen voor het WK van komende zomer in Canada, ...

49
49
Kritiek op Garcia terecht? Twee ex-Rode Duivels oordelen

Rudi Garcia krijgt de volle laag van bepaalde media. De Fransman gaat vanavond wellicht zijn tweede ...

73
73
'Club Brugge sprakeloos: Tresoldi forceert nu shockdeal’

Na die zinderende Barça-avond kijkt heel Europa anders naar Nicolò Tresoldi. Niet ...

667
667
'Ajax pakt uit en wil gigantisch grote naam strikken'

Het is nog maar eens crisis in Amsterdam. Ajax ontsloeg John Heitinga en technisch directeur Alex ...

82
82
Beelden uit amateur ontploffen online: "Gij hebt niks..."

Opmerkelijke taferelen dit weekend in ons amateurvoetbal. Daar moest de ongeslagen leider Londerzeel ...

86
86
Buffel ziet opvolger Lukaku: "Hij is de grootste killer"

De Rode Duivels hebben een aanvallend probleem. Romelu Lukaku wordt enorm gemist. Maar wie staat ...

327
327
Terechte kritiek? Deze cijfers zeggen alles over Duivels

Rudi Garcia krijgt bijzonder veel kritiek. Peter Vandenbempt spreekt zelfs van de slechtste ...

81
81
Club Brugge krijgt fameuze opsteker in stadiondossier

Al sinds mensenheugenis hoopt Club Brugge te verhuizen naar een nieuwe thuishaven, maar telkens dook ...

867
867
Wils in de wolken: sterkhouder Antwerp viert comeback

Dankzij de deugddoende zege tegen La Louvière kon Stef Wils met een gerust gemoed de ...

266
266
'Garcia verrast vriend & vijand met opstelling Rode Duivels'

Behoudens een blamage verzekeren de Rode Duivels zich straks tegen Liechtenstein van een WK-ticket. ...

378
378
Kompany greep naast deze zeer opmerkelijke aanwinst

Vincent Kompany maakt dit seizoen zeer grote indruk met Bayern München. De eerste zestien ...

45
45
'Club Brugge vreest: strijd om Tzolis helemaal los'

Club Brugge lijkt voor een zeer drukke winter te staan. Niet dat het veel versterking nodig heeft, ...

159
159
'Belgische (top)clubs willen transferslag slaan bij Dender'

Dender beleeft een zeer moeilijk seizoen en lijkt af te stevenen op degradatie. Bijna halfweg de ...

241
241
'Saelemaekers krijgt cruciaal toekomstnieuws bij Milan'

Het valt nog af te wachten of Rudi Garcia straks tegen Liechtenstein een basisplaats in petto zal ...

64
64
Bizar verhaal: Onana zorgt voor paniek bij Rode Duivels

De Rode Duivels moeten straks tegen Liechtenstein alsnog hun ticket voor het WK zien binnen te ...

123
123
Garcia zet verrassende naam op tribune tegen Liechtenstein

De Rode Duivels moeten om 20u45 hun ticket voor het WK helemaal veilig zien te stellen. Daarvoor is ...

567
567
Stijnen moet alwéér stevige schorsing vrezen

Rond Stijn Stijnen is het maar zelden stil. De trainer van Patro Eisden stond de voorbije jaren ...

98
98
Argentinië straks met Union-speler naar WK?

Union maakte de voorbije jaren een stevige opmars en zag zijn reputatie zo gevoelig stijgen. Die ...

38
38
Mannaert spreekt klare taal over thuishaven Rode Duivels

De Rode Duivels sluiten dinsdagavond hun kwalificatiecampagne voor het WK af met een thuiswedstrijd ...

226
226
'De rugzak zit vol'-Alderweireld slaat geheel nieuwe weg in

Toby Alderweireld ruilde sinds enige tijd het voetbalveld in voor de televisiestudio, waar hij nu ...

61
61
Clement maakt droom waar en heeft nieuwe club beet

Philippe Clement heeft weer een nieuwe werkgever gevonden. De Belgische trainer werd zopas ...

171
171

Meer sportnieuws