Club Brugge speelt met vuur met mega-uitgave

door
Club Brugge speelt met vuur met mega-uitgave

Een nieuw seizoen, een nieuw transferrecord voor Club Brugge? Vorig jaar werd Kamal Sowah (Leicester City, 9 miljoen euro) de duurste aankoop ooit van de West-Vlamingen, en amper één seizoen later zou Vedat Muriqi (SS Lazio) dat record alweer breken. Club wil de Kosovaarse aanvaller voor 10 à 11 miljoen euro willen binnenhalen, al is het nog maar de vraag of hij dat enorme bedrag wel waard is. Muriqi scoorde dan wel veel doelpunten tijdens zijn periode in Turkije, maar een echte afwerker is hij nooit echt geweest. Hij is een vergelijkbaar type zoals het vorige concrete Club-target Benik Afobe, een fysiek sterke maar weinig efficiënte spits, waarbij toen óók veel vraagtekens werden gesteld.


20 MILJOEN EURO

Vedat Muriqi is een levende legende zijn thuisland, met 20 goals in 41 A-caps, waar hij zelfs vergeleken wordt met Zlatan Ibrahimovic en Robert Lewandowski. Die vergelijkingen houden echter geen steek want Muriqi differentieert zich voornamelijk door zijn onverbeten en fysieke speelstijl. “Een vechter”, noemde Bernard Challandes, voormalig bondscoach van Kosovo, hem. “Iemand die elke wedstrijd speelt alsof het zijn laatste is.” Vedat Muriqi is een krachtige aanvaller en met zijn 1 meter 94 tevens een imposante verschijning, en mede daarom heerst de 28-jarige ook in het luchtruim.

De spits van SS Lazio levert ook een bijdrage in de spelopbouw, met zijn fysieke kwaliteiten kan hij uitstekend de bal bijhouden en daardoor kunnen zijn ploegmaats goed aansluiten. Tijdens zijn periode in Turkije voegde Muriqi daar ook nog eens een groot scorend vermogen aan toe. Vooral bij Rizespor (25 goals in 52 matchen) en Fenerbahçe (17 goals in 36 matchen) vond Vedat Muriqi bijzonder vlot de weg naar het doel. Door zijn vele doelpunten kwam SS Lazio hem in 2020 weghalen voor een transfersom van bijna 20 miljoen euro. Daarmee werd Muriqi de tweede duurste verkoop ooit van Fenerbahçe en de negende duurste aankoop ooit van Lazio.



Hij pronkt vandaag nog steeds in de top tien van de Romeinen, en dat tussen enkele heel grote namen. Denk bijvoorbeeld aan Claudio Lopez, Stefano Fiore, Jaap Stam, Christian Vieri, Juan Sebastian Veron, Gaizka Mendieta en Hernan Crespo. Maar Vedat Muriqi zal voor altijd de boeken ingaan als één van de grootste transferflops van Lazio. In 49 wedstrijden tijd kon hij voor Lazio bijvoorbeeld maar 2 doelpunten scoren en bovendien waren zijn sportieve prestaties en inbreng van een bedenkelijk niveau. Lazio wil daarom dringend af van hun miscast.

MISCAST VAN JEWELSTE

Met het oog op een sportieve relance werd Vedat Muriqi vorig jaar voor een half seizoen verhuurd aan RCD Mallorca, waar hij met 4 goals in 15 wedstrijden nog redelijke statistieken liet noteren. De Spanjaarden wilden Muriqi graag bij de club houden, maar ze wilden niet toegeven aan de vraagprijs van Lazio. Mallorca huurde hem voor één miljoen euro, met een niet-verplichte aankoopoptie van 12 miljoen euro, maar een definitieve transfer behoorde nooit tot de mogelijkheden. En dat tot grote spijt van Lazio, dat de verkoop van Muriqi als cruciaal beschouwt.



SS Lazio betaalde namelijk bijna 20 miljoen euro voor een spits die een belangrijke factor moest worden in de ploeg van de toenmalige coach Simone Inzaghi. Vedat Muriqi moest de Biancocelesti namelijk voorzien van aanvallende kopkracht, fysieke power en doelpunten, maar door covid, blessures en tactische aanpassingsproblemen, eindigt het verhaal van Kosovaar in Rome met een sisser af. Muriqi speelde nooit meer dan een bijrol in het Stadio Olimpico.

GEEN PURE AFWERKER

Er worden dan ook veel vragen gesteld waarom Club Brugge dan zo’n grote financiële inspanning wil leveren - en zelfs het eigen transferrecord wil breken - om Vedat Muriqi naar het Jan Breydelstadion te halen. Zijn fysieke kwaliteiten mogen dan wel bovengemiddeld zijn, maar voor het doel is hij niet meteen een echte killer. In die optiek is Muriqi’s profiel erg vergelijkbaar met dat van Benik Afobe, eveneens niet de meest efficiënte spits, de Engelse Congolees wiens zomertransfer naar Club Brugge alsnog afsprong.

Zijn statistieken bij RCD Mallorca waren bijvoorbeeld niet verkeerd met 4 goals in 15 competitiewedstrijden, maar daarvoor had Vedat Muriqi wel liefst 48 doelpogingen voor nodig. De Kosovaar prijkt daarmee in de top tien LaLiga-spitsen qua gemiddeld aantal doelpogingen per wedstrijd, maar tevens bij de tien minst efficiënte voor het doel. Amper 10% van zijn kansen zette hij ook effectief om in een doelpunt. Het afwerken voor doel is duidelijk niet het sterkste punt van Muriqi.



Het seizoen daarvoor, toen hij bij SS Lazio speelde, was zelfs nóg slechter op dat gebied. Vedat Muriqi scoorde toen amper 1 doelpunt in de Serie A middels 27 doelpogingen. Dat is een omzetratio van nog geen 4%. Ook tijdens zijn topseizoen bij Fenerbahçe, toen Muriqi 15 goals in 32 competitiematchen scoorde, raakt hij niet hoger dan een 15% efficiëntie in de box. Ter vergelijking: Bas Dost (35%), Sargis Adamyan (26%), Charles De Ketelaere (18%) haalden vorig seizoen bij Club Brugge allemaal betere afwerkcijfers dan Muriqi tijdens zijn topseizoen bij Fenerbahçe …

LEES OOK: Leko stuurt stevige waarschuwing voor start play-offs

Is deze transfer verstandig van Club Brugge?

Meest recent

Enorme euforie bij Gent: De Mil geeft fraaie beloning

Even werd het nog bibberen, maar AA Gent heeft zich zondag dan toch geplaatst voor de Champions' ...

3
3
Anderlecht keihard uitgefloten: schlemiel krijgt 3 op 10

RSC Anderlecht heeft zich zondagavond geplaatst voor de Champions' Play-Offs. Maar daarmee is ook al ...

133
133
Om deze reden moet Cercle ook na stunt vrezen in play-downs

Dé verrassing van de slotspeeldag in de reguliere competitie kwam zonder twijfel van Cercle ...

77
77
Duidelijkheid over Bounida: "Hij heeft zijn keuze gemaakt"

De voorbije dagen was er weer heel wat te doen over de toekomst van Rayane Bounida. De 20-jarige ...

82
82
Gehavend Real trekt thriller in derby naar zich toe

Zondagavond waren in LaLiga alle ogen gericht op de Madrileense derby. Die leverde het nodige ...

37
37
Krijgt Essevee nog nieuwe coach? Colpaert reageert

Niet alleen de strijd om de zesde plaats bleef spannend tot het bittere eind, maar ook die voor de ...

81
81
Taravel maakt eigen spelers met de grond gelijk

Voor Anderlecht viel er zondag ondanks de kwalificatie voor de Champions' Play-Off niets te vieren. ...

295
295
Leko stuurt stevige waarschuwing voor start play-offs

Club Brugge heeft de reguliere competitie afgesloten met een klinkende zege. Het legde met KV ...

351
351
Gent toch in PO1, maar De Mil is niet gerust

De voorbije jaren liet AA Gent een paar keer op de laatste speeldag nog kwalificatie voor de ...

222
222
Ontgoocheling voor Genk: "We geven het zelf weg"

Er moest uiteindelijk nog één topclub uit de boot vallen voor de Champions' Play-Off ...

241
241
Keiharde conclusie Anderlecht: "Het trok op niets"

Anderlecht heeft zondag zijn ticket voor de Champions' Play-Off over de streep getrokken, maar dat ...

270
270
Titelstrijd, Europa en degradatie: zo beginnen de POs

Zondagavond is het doek gevallen over het reguliere seizoen in de Jupiler Pro League. De laatste ...

514
514
Door oog van de naald: OHL voorkomt Play-Downs in 90ste

Ook onderin het klassement in de Jupiler Pro League zijn de kaarten geschud. In navolging van FCV ...

106
106
Gent en Anderlecht bibberen naar PO1, Genk komt tekort

Het was zondagavond op de slotspeeldag van de Jupiler Pro League vooral uitkijken naar de strijd om ...

163
163
Titelstrijd met twee: Union én Club maken Play-Off-statement

Nog voor de Champions' Play-Offs van start zijn gegaan, lijkt nu al duidelijk dat de landskampioen ...

221
221
Courtois-bom: België ontploft na schokkende Real-blunder

Thibaut Courtois voelde al iets in de opwarming, maar speelde toch nog voor Real Madrid. Nu blijkt ...

123
123
City pakt League Cup! Enorme blunder nekt Arsenal in finale

Slechts enkele dagen na de uitschakeling in de Champions League heeft Manchester City zich op fraaie ...

65
65
LIVE Slotspeeldag: Anderlecht en Gent vrezen doemscenario

Zondagavond wordt de volledige slotspeeldag van de reguliere competitie integraal op hetzelfde ...

93
93
Rode Pocognoli pakt 18 op 18, zwarte zondag voor PSV

Het AS Monaco van coach Sébastien Pocognoli blijft maar winnen in de Ligue 1. Zondag werd ook ...

173
173
Garcia in de wolken: drievoudige WK-opsteker voor Duivels

Nog slechts 81 dagen te gaan tot het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten, Mexico en Canada ...

54
54
Ultieme strijd om Play-Off I: ontdek de basisopstellingen

Zondagavond worden tijdens de slotspeeldag van de reguliere competitie de twee laatste tickets voor ...

28
28
Leko kiest vervanger Vanaken, KVM zonder aanvoerder

Club Brugge wil zondagavond een mooi einde breien aan de reguliere competitie. Het mikt op eigen ...

82
82
Slotspeeldag JPL: dit staat op het spel in kelder klassement

Zondagavond valt het doek over de reguliere competitie in de Jupiler Pro League. Daarbij is het niet ...

85
85
De Ketelaere doet monden openvallen: Atalanta sprakeloos

Bij Atalanta draait het plots weer volop om Charles De Ketelaere. De timing alleen al doet de ...

237
237
VAR-penalty stelt titelfeest PSV uit, nieuw drama Tottenham

In Nederland moet PSV zijn titelfeest uitstellen tot na de interland-break. Feyenoord pakte zondag ...

61
61

Meer sportnieuws