Frenkie de Jong zet Barça helemaal te kijk

door
Frenkie de Jong zet Barça helemaal te kijk

Frenkie de Jong en FC Barcelona: in 2019 leek het een droomhuwelijk te worden. Maar 3 jaar later is een echtscheiding alweer nabij, want de Nederlander staat heel dicht bij een (geforceerd) vertrek naar Manchester United. Op Old Trafford zal hij de onbetwiste nummer één worden onder Erik ten Hag, iets wat hij nooit was bij Barça. Doodzonde.


86 MILJOEN EURO

“Frenkie de Jong is misschien wel het beste sinds gesneden brood.” Het zijn de woorden van de chef voetbal van The Independent over de Nederlander tijdens zijn piekperiode bij Ajax Amsterdam. “Ik vergelijk hem met Iniesta”, zei Aad de Mos in Het Laatste Nieuws. “Hij is gemaakt voor Pep Guardiola en Barcelona - het pure voetbal. Frenkie creëert constant een meerderheid op het middenveld.” Ronald de Boer vergeleek de Jong zelfs met de voetballer Pep Guardiola, die als speler ook een clubicoon was bij Barcelona.



De Catalanen bewogen in 2019 dan ook hemel en aarde om Frenkie de Jong naar Camp Nou te halen. Hoewel Ajax de middenvelder toen als ‘niet te koop’ bestempelde, respecteerde Barça die beslissing helemaal niet. De clubleiding van Barcelona bleef zich vastbijten in de komst van Nederlander en de Spanjaarden drongen aan om rond de tafel te kunnen komen met Marc Overmars en De Jongs makelaar Ali Dursun. Allerlei deals, clausules en premies waren bespreekbaar voor Barcelona. Met een transfersom van 86 miljoen euro als resultaat.

BEPERKTE INVLOED

Frenkie de Jong bezit alle intrinsieke kwaliteiten om de ultieme spelbepaler te zijn bij FC Barcelona. De sierlijke middenvelder beschikt over een overvloedige techniek en vista. De Jong denkt ook steeds een stap sneller dan zijn tegenstander én hij speelt steeds vooruit. Desondanks oogstte de Nederlander nog nooit eerder in zijn carrière zo veel kritiek als vorig seizoen. De Jong speelt het liefst en het best wanneer hij vaak de bal voelt. Bij Ajax was hij in z’n laatste seizoen bijvoorbeeld de meest aangespeelde speler van de ploeg.



Hij kreeg per wedstrijd gemiddeld 58 passes van zijn ploegmaats. Dat is een opmerkelijke prestatie als nummer zes, want doorgaans zijn het de centrale verdedigers die het meeste passes krijgen. Maar bij FC Barcelona nam zijn invloed duidelijk af. Frenkie de Jong wordt bij Barça per wedstrijd slechts 40 keer aangespeeld, dat is maar liefst 31% minder in vergelijking met zijn laatste seizoen bij Ajax. Er waren vorig jaar dan ook maar liefst tien (!) andere spelers bij Barça die meer werden aangespeeld dan de Jong.

NOG STEEDS ZIJN DROOMCLUB

Dat komt voornamelijk omdat Frenkie de Jong bij FC Barcelona in een iets hogere positie wordt uitgespeeld dan destijds bij Ajax, hoewel dat niet meteen goed is voor zijn individueel spel. De Jong zou immers het best gedijen op de positie van Sergio Busquets, als verbindingsman tussen de linies, maar de 34-jarige Spanjaard wordt onmisbaar geacht door ex-ploegmaat en huidige coach Xavi Hernandez. Desondanks blijft die laatste erg lovend over de Jong. “Frenkie is erg belangrijk”, zei Xavi eerder dit seizoen. “Hij moet een nieuw tijdperk inluiden bij deze club. Ik ben gelukkig met hem. Hij moet doelpunten scoren, assists geven en beslissend zijn in wedstrijden.”



Maar net omdat Frenkie de Jong in een voor hem ongewone rol speelt, kan hij niet regelmatig uitblinken en beslissend zijn. Hij moet diepgang kunnen brengen met loopacties, iets wat de Jong het best kan vanuit een lagere rol op het veld. Op die manier kan hij het spel organiseren, met de bal aan de voet het middenveld in dribbelen en daar de tegenstanders te dwingen tot keuzes. “Ook ik had me daar meer van voorgesteld”, zei de Jong in juni aan het Parool. “Daar moeten we ook gewoon kritisch over zijn. Maar het is niet zo dat ik ooit spijt heb gehad van mijn keuze, zeker niet. Barcelona is altijd mijn droomclub geweest, van jongs af aan. Dat is het nog steeds.”

GEEN DRAMA-FRENKIE

Ook bij FC Barcelona verwachtte men veel meer van hun aankoop van 86 miljoen euro, en daarom is de Catalaanse clubleiding bereid om Frenkie de Jong te verkopen. Enerzijds door zijn te geringe impact op het spel, maar grotendeels om de grote schuldenput te dichten. Met Gavi en Pedri heeft Barça trouwens ook al een centrale tandem klaar die vandaag sterk presteert en in de toekomst alleen nog maar beter kan worden. Daarom is een vertrek van de Jong bespreekbaar voor de Catalanen en zou de Nederlander op weg zijn naar Manchester United, waar Erik ten Hag hem met open armen zal ontvangen.

Frenkie de Jong was vorig seizoen inderdaad maar weinig beslissend bij FC Barcelona, met 3 doelpunten en 3 assists, maar hij is ook geen speler die elk jaar garant staat voor 15 doelpunten. De 43-voudige Oranje international maakt wel het verschil lager op het veld, in de opbouw en bij acties die niet altijd tot een doelpunt of een assist leiden. Zo was hij vorig seizoen de middenvelder in La Liga die de op één na zuiverste passing op de mat legde. De Jong troefde alle centrale middenvelders van Barça af, waaronder dus ook Sergio Busquets, Gavi en Pedri.



Frenkie de Jong prijkte ook hoog op de La Liga-lijstjes qua dreiging voor het doel (vijfde), efficiëntie in de defensieve duels (eerste), defensieve regelmaat (zesde), loopacties met de bal aan de voet (derde) en de sleutelpasses (vijfde). Onder alle centrale middenvelders van FC Barcelona was hij naast de passing-zuiverheid ook de beste op het gebied van verticaliteit, efficiëntie in de defensieve duels, loopacties met de bal aan de voet en de sleutelpasses. Zo’n grote tegenvaller was hij dan toch niet?

LEES OOK: Barça strandt op zucht van remontada tegen Atletico

Is Barça op weg naar een flater door Frenkie te verkopen?

Meest recent

Rits kwijnt weg bij Anderlecht: einde lijdensweg in zicht

Hoewel hij in de voorbije seizoenen behoorlijk wat minuten maakte, werd Mats Rits afgelopen zomer ...

56
56
DAZN-soap níét voorbij: grote ongerustheid bij Belgische clubs

De Belgische profclubs verzamelden woensdag op de burelen van de Pro League. Tijdens de meeting ...

153
153
'Pérez drukt stempel: grote naam kandidaat-trainer Real'

Real Madrid heeft enkele mindere resultaten achter de rug in La Liga en zag FC Barcelona weer vier ...

49
49
Club Brugge boort ware goudmijn aan: dríé nieuwe jackpots

Club Brugge kan al enkele seizoenen lang uitstekende financiële cijfers voorleggen. Grotendeels ...

387
387
Antwerp aangemaand tot transferactie: "In deze vorm ..."

Antwerp FC kon afgelopen weekend weer aanknopen met een broodnodige overwinning tegen revelatie ...

221
221
Waagt Anderlecht stuntdeal met transfergenie uit JPL?

Anderlecht moet knopen doorhakken. Paars-wit zoekt een nieuwe technisch directeur en wil eindelijk ...

254
254
'Enorme flop: Celtic stuurt JPL-aanwinst alweer door'

De Schotse topclubs richtten in de voorbije mercato's graag hun pijlen op de Belgische markt. ...

81
81
'Antwerp krijgt nieuwe tegenvaller voor cruciale trip'

Antwerp heeft vorig weekend een belangrijke zege geboekt door STVV toch wel verrassend met 1-0 te ...

127
127
'Napoli krijgt uitsluitsel over comeback De Bruyne'

Napoli maakt een moeilijk seizoen door. De Italiaanse titelverdediger sneuvelde al in de league ...

45
45
'Weer uittocht: eerste vertrekker bij Union bekend'

Bij Union moeten ze elke zomer opnieuw hun beste spelers laten vertrekken. Dat was vorige zomer niet ...

73
73
Van Den Kerkhof kent sanctie na aanslag op Tzolis

De wedstrijd van vorig weekend tussen Charleroi en Club Brugge deed heel wat stof opwaaien. Bij de ...

371
371
'Alarm in Frankrijk: grote zorgen om WK Mbappé'

We zijn slechts drie maanden voor de start van het WK en dus is het voor vrijwel elke bondscoach van ...

50
50
Wesley Sonck beroert iedereen met openhartige getuigenis

Wesley Sonck beroert ook na zijn actieve carrière nog steeds vriend en vijand. De glimlach, ...

52
52
Centen op bij King Power? OHL reageert op malaise

In Engeland dreigt een schrijnend scenario voor Leicester City. Tien jaar nadat de Foxes de wereld ...

121
121
'Standard wacht helse strijd om goudhaantje te houden'

Standard maakt nog altijd kans op de Champions' Play-Off en dat zou voor de Rouches een opsteker ...

121
121
Beveren verrast en gaat lopen met Anderlecht-target

Het seizoen in de Challenger Pro League loopt nog een hele tijd, maar SK Beveren is nu al zeker van ...

178
178
Straffe Wullaert op weg naar Belgische voetbalgeschiedenis

Tessa Wullaert is met grote afstand de beste Belgische voetbalster ooit. Een fenomeen en een lust ...

39
39
Wout Faes leeft op: absolute toptransfer lonkt

Wout Faes kreeg als Rode Duivel in België al veel kritiek te verwerken. De Belgische centrale ...

160
160
Challenger Pro League: nieuwe regels op komst?

In de Challenger Pro League kunnen de beloftenploegen bijna niet degraderen. Dat is voor velen een ...

358
358
Garcia speurt rond: oude bekende weer Rode Duivel?

Rudi Garcia zit toch wat met de handen in het haar. De Rode Duivels spelen deze maand tegen de VS en ...

115
115
Blunder Renard pijnlijk duidelijk: CIES met straffe cijfers

De passage van Olivier Renard bij RSC Anderlecht was geen groot succes. Er gebeurden zeker een ...

211
211
Marc Coucke kiest plots voor een totaal ander verhaal

Wat doet een topondernemer en voetbaleigenaar wanneer de stadionlichten even doven? Woensdagavond ...

58
58
RKC verrast compleet met 'ex-toptransfer KRC Genk'

In Nederland blijven ze opvallende transfers afronden. Raheem Sterling trok gratis naar Feyenoord en ...

53
53
Hubert legt uit waarom hij Anderlecht altijd gespaard heeft

Amper anderhalf jaar is de trainerscarrière van David Hubert aan de gang, maar in die periode ...

239
239
'Dilemma Anderlecht: nieuwe kans of vertrek voor prikje?'

Anderlecht kende deze winter alweer een zeer drukke mercato. Daarin haalde het vijf nieuwe spelers ...

385
385

Meer sportnieuws