Frenkie de Jong zet Barça helemaal te kijk

door
Frenkie de Jong zet Barça helemaal te kijk

Frenkie de Jong en FC Barcelona: in 2019 leek het een droomhuwelijk te worden. Maar 3 jaar later is een echtscheiding alweer nabij, want de Nederlander staat heel dicht bij een (geforceerd) vertrek naar Manchester United. Op Old Trafford zal hij de onbetwiste nummer één worden onder Erik ten Hag, iets wat hij nooit was bij Barça. Doodzonde.


86 MILJOEN EURO

“Frenkie de Jong is misschien wel het beste sinds gesneden brood.” Het zijn de woorden van de chef voetbal van The Independent over de Nederlander tijdens zijn piekperiode bij Ajax Amsterdam. “Ik vergelijk hem met Iniesta”, zei Aad de Mos in Het Laatste Nieuws. “Hij is gemaakt voor Pep Guardiola en Barcelona - het pure voetbal. Frenkie creëert constant een meerderheid op het middenveld.” Ronald de Boer vergeleek de Jong zelfs met de voetballer Pep Guardiola, die als speler ook een clubicoon was bij Barcelona.



De Catalanen bewogen in 2019 dan ook hemel en aarde om Frenkie de Jong naar Camp Nou te halen. Hoewel Ajax de middenvelder toen als ‘niet te koop’ bestempelde, respecteerde Barça die beslissing helemaal niet. De clubleiding van Barcelona bleef zich vastbijten in de komst van Nederlander en de Spanjaarden drongen aan om rond de tafel te kunnen komen met Marc Overmars en De Jongs makelaar Ali Dursun. Allerlei deals, clausules en premies waren bespreekbaar voor Barcelona. Met een transfersom van 86 miljoen euro als resultaat.

BEPERKTE INVLOED

Frenkie de Jong bezit alle intrinsieke kwaliteiten om de ultieme spelbepaler te zijn bij FC Barcelona. De sierlijke middenvelder beschikt over een overvloedige techniek en vista. De Jong denkt ook steeds een stap sneller dan zijn tegenstander én hij speelt steeds vooruit. Desondanks oogstte de Nederlander nog nooit eerder in zijn carrière zo veel kritiek als vorig seizoen. De Jong speelt het liefst en het best wanneer hij vaak de bal voelt. Bij Ajax was hij in z’n laatste seizoen bijvoorbeeld de meest aangespeelde speler van de ploeg.



Hij kreeg per wedstrijd gemiddeld 58 passes van zijn ploegmaats. Dat is een opmerkelijke prestatie als nummer zes, want doorgaans zijn het de centrale verdedigers die het meeste passes krijgen. Maar bij FC Barcelona nam zijn invloed duidelijk af. Frenkie de Jong wordt bij Barça per wedstrijd slechts 40 keer aangespeeld, dat is maar liefst 31% minder in vergelijking met zijn laatste seizoen bij Ajax. Er waren vorig jaar dan ook maar liefst tien (!) andere spelers bij Barça die meer werden aangespeeld dan de Jong.

NOG STEEDS ZIJN DROOMCLUB

Dat komt voornamelijk omdat Frenkie de Jong bij FC Barcelona in een iets hogere positie wordt uitgespeeld dan destijds bij Ajax, hoewel dat niet meteen goed is voor zijn individueel spel. De Jong zou immers het best gedijen op de positie van Sergio Busquets, als verbindingsman tussen de linies, maar de 34-jarige Spanjaard wordt onmisbaar geacht door ex-ploegmaat en huidige coach Xavi Hernandez. Desondanks blijft die laatste erg lovend over de Jong. “Frenkie is erg belangrijk”, zei Xavi eerder dit seizoen. “Hij moet een nieuw tijdperk inluiden bij deze club. Ik ben gelukkig met hem. Hij moet doelpunten scoren, assists geven en beslissend zijn in wedstrijden.”



Maar net omdat Frenkie de Jong in een voor hem ongewone rol speelt, kan hij niet regelmatig uitblinken en beslissend zijn. Hij moet diepgang kunnen brengen met loopacties, iets wat de Jong het best kan vanuit een lagere rol op het veld. Op die manier kan hij het spel organiseren, met de bal aan de voet het middenveld in dribbelen en daar de tegenstanders te dwingen tot keuzes. “Ook ik had me daar meer van voorgesteld”, zei de Jong in juni aan het Parool. “Daar moeten we ook gewoon kritisch over zijn. Maar het is niet zo dat ik ooit spijt heb gehad van mijn keuze, zeker niet. Barcelona is altijd mijn droomclub geweest, van jongs af aan. Dat is het nog steeds.”

GEEN DRAMA-FRENKIE

Ook bij FC Barcelona verwachtte men veel meer van hun aankoop van 86 miljoen euro, en daarom is de Catalaanse clubleiding bereid om Frenkie de Jong te verkopen. Enerzijds door zijn te geringe impact op het spel, maar grotendeels om de grote schuldenput te dichten. Met Gavi en Pedri heeft Barça trouwens ook al een centrale tandem klaar die vandaag sterk presteert en in de toekomst alleen nog maar beter kan worden. Daarom is een vertrek van de Jong bespreekbaar voor de Catalanen en zou de Nederlander op weg zijn naar Manchester United, waar Erik ten Hag hem met open armen zal ontvangen.

Frenkie de Jong was vorig seizoen inderdaad maar weinig beslissend bij FC Barcelona, met 3 doelpunten en 3 assists, maar hij is ook geen speler die elk jaar garant staat voor 15 doelpunten. De 43-voudige Oranje international maakt wel het verschil lager op het veld, in de opbouw en bij acties die niet altijd tot een doelpunt of een assist leiden. Zo was hij vorig seizoen de middenvelder in La Liga die de op één na zuiverste passing op de mat legde. De Jong troefde alle centrale middenvelders van Barça af, waaronder dus ook Sergio Busquets, Gavi en Pedri.



Frenkie de Jong prijkte ook hoog op de La Liga-lijstjes qua dreiging voor het doel (vijfde), efficiëntie in de defensieve duels (eerste), defensieve regelmaat (zesde), loopacties met de bal aan de voet (derde) en de sleutelpasses (vijfde). Onder alle centrale middenvelders van FC Barcelona was hij naast de passing-zuiverheid ook de beste op het gebied van verticaliteit, efficiëntie in de defensieve duels, loopacties met de bal aan de voet en de sleutelpasses. Zo’n grote tegenvaller was hij dan toch niet?

LEES OOK: KRC Genk maakt transferdeal met FC Barcelona bekend

Is Barça op weg naar een flater door Frenkie te verkopen?

Meest recent

KRC Genk maakt transferdeal met FC Barcelona bekend

Een zeer opvallende transfer bij Racing Genk. Daar hebben ze vandaag een deal gesloten met FC ...

16
16
Clement komt met bijzonder straffe Premier League-uitspraak

Philippe Clement kende wisselend succes bij AS Monaco en Rangers FC. Hij trok nadien naar Norwich ...

12
12
Arsenal recht de rug, Leipzig haakt helemaal af

In de Bundesliga en Premier League stonden er namiddag een aantal matche op het programma. Kregen we ...

11
11
Antwerp houdt gezondheidswandeling bij Cercle Brugge

Royal Antwerp FC stond om 16u voor een aantal moeilijke verplaatsing naar Cercle Brugge. Al werd het ...

25
25
Kompany looft oude JPL-bekende: "Groot talent"

Bayern München hoopt vandaag weer de zege te pakken tegen Hamburger SV. Vincent Kompany kreeg ...

25
25
Vanhaezebrouck scherp voor De Mil: "Stel je je vragen bij"

Rik De Mil trok enkele weken geleden van Sporting Charleroi naar AA Gent. Bij de Carolo's doet Hans ...

135
135
Hasi trekt van leer: "Dàt vroeg de club aan mij"

Bij RSC Anderlecht staat er na de 5 op 18 veel druk op de ketel. Winnen bij Standard is nodig voor ...

156
156
Belgische coach verrast: "Sprak met Antwerp"

Royal Antwerp FC is zwaar teruggevallen. Voorzitter Paul Gheysens voerde allerminst een duurzaam ...

171
171
Onmisbaar bij Anderlecht: tijd dringt voor Renard

Thorgan Hazard krijgt vreemd genoeg kritiek de laatste weken. Zelfs Besnik Hasi was kritisch voor ...

238
238
STVV houdt hart vast: weldra witte rook over Vrancken

STVV kent een droomseizoen in de Jupiler Pro League. De club hoopt dat ze Wouter Vrancken nog langer ...

147
147
Snoop Dogg zorgt voor stevig bommetje in Engels voetbal

Iedereen kent Snoop Dogg vooral als rapper. Hij was vele jaren een van de beste rappers en hij ...

48
48
Sterk tegen Man Utd en Liverpool: weldra Rode Duivel?

Rudi Garcia heeft zijn WK-selectie wellicht al zo goed als in zijn hoofd voor het WK van komende ...

101
101
'Anderlecht rondt verrassende deal af in Serie A'

Bij RSC Anderlecht gaat er de komende dagen ingaand wellicht nog weinig gebeuren. Bij RSCA Futures ...

339
339
'Cercle Brugge verwent fans met twee toptransfers'

Cercle Brugge gaat de komende dagen nog een aantal stevige transfers afronden. De Bruggelingen gaan ...

135
135
Lierse SK en Lokeren trakteren fans op aanwinsten

In de Challenger Pro League hebben Sporting Lokeren en Lierse SK nog twee nieuwe spelers ...

78
78
'Club Brugge slikt: in extremis transferbom bij Atlético'

Club Brugge weet waar het aan toe is in de tussenronde van de Champions League. Om de 1/8ste ...

565
565
Match van laatste kans: Hasi grijpt in bij Anderlecht

Zondagmiddag zullen de zenuwen hooggespannen staan op Sclessin. Zowel Standard als RSC Anderlecht ...

316
316
'Club speelt publiekslieveling kwijt: ook United mengt zich'

Club Brugge maakte afgelopen woensdag voor de ogen van heel Europa indruk met een 3-0-zege tegen ...

739
739
Boskamp deelt hallucinant verhaal: "Dat bij AA Gent..."

Jan Boskamp is nog steeds één van de populairste voetbalanalisten van de lage landen. ...

97
97
Clement pakt uit met bijzondere Vanaken-ontboezeming

Philippe Clement levert momenteel uitstekend werk af als hoofdcoach van Norwich City. De oud-Rode ...

166
166
Nainggolan's nieuwe leven verrast: Stephanie onthult alles

Sinds de komst van Radja Nainggolan gaat het Patro Eisden Maasmechelen stevig voor de wind. De club ...

75
75
TRANSFERUURTJE: 'Last-minute vuurwerk bij Club, miljoenendeal Genk'

De winterse transferperiode nadert zijn ontknoping, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn ...

494
494
STVV vreest vertrek Vrancken: succescoach reageert

Wouter Vrancken verbaast dit seizoen vriend en vijand bij STVV. De Kanaries hebben in de competitie ...

414
414
‘KAA Gent rondt winterse miljoenentransfer af’

KAA Gent zal snel moeten zijn wil het zich nog roeren op de wintermercato. Journalist Sacha ...

199
199
Faris Haroun verklapt interesse: uitdaging als T1

Faris Haroun maakte de opmars van Royal Antwerp FC van dichtbij mee. Van tweede klasse naar de ...

207
207

Meer sportnieuws