Frenkie de Jong zet Barça helemaal te kijk

door
Frenkie de Jong zet Barça helemaal te kijk

Frenkie de Jong en FC Barcelona: in 2019 leek het een droomhuwelijk te worden. Maar 3 jaar later is een echtscheiding alweer nabij, want de Nederlander staat heel dicht bij een (geforceerd) vertrek naar Manchester United. Op Old Trafford zal hij de onbetwiste nummer één worden onder Erik ten Hag, iets wat hij nooit was bij Barça. Doodzonde.


86 MILJOEN EURO

“Frenkie de Jong is misschien wel het beste sinds gesneden brood.” Het zijn de woorden van de chef voetbal van The Independent over de Nederlander tijdens zijn piekperiode bij Ajax Amsterdam. “Ik vergelijk hem met Iniesta”, zei Aad de Mos in Het Laatste Nieuws. “Hij is gemaakt voor Pep Guardiola en Barcelona - het pure voetbal. Frenkie creëert constant een meerderheid op het middenveld.” Ronald de Boer vergeleek de Jong zelfs met de voetballer Pep Guardiola, die als speler ook een clubicoon was bij Barcelona.



De Catalanen bewogen in 2019 dan ook hemel en aarde om Frenkie de Jong naar Camp Nou te halen. Hoewel Ajax de middenvelder toen als ‘niet te koop’ bestempelde, respecteerde Barça die beslissing helemaal niet. De clubleiding van Barcelona bleef zich vastbijten in de komst van Nederlander en de Spanjaarden drongen aan om rond de tafel te kunnen komen met Marc Overmars en De Jongs makelaar Ali Dursun. Allerlei deals, clausules en premies waren bespreekbaar voor Barcelona. Met een transfersom van 86 miljoen euro als resultaat.

BEPERKTE INVLOED

Frenkie de Jong bezit alle intrinsieke kwaliteiten om de ultieme spelbepaler te zijn bij FC Barcelona. De sierlijke middenvelder beschikt over een overvloedige techniek en vista. De Jong denkt ook steeds een stap sneller dan zijn tegenstander én hij speelt steeds vooruit. Desondanks oogstte de Nederlander nog nooit eerder in zijn carrière zo veel kritiek als vorig seizoen. De Jong speelt het liefst en het best wanneer hij vaak de bal voelt. Bij Ajax was hij in z’n laatste seizoen bijvoorbeeld de meest aangespeelde speler van de ploeg.



Hij kreeg per wedstrijd gemiddeld 58 passes van zijn ploegmaats. Dat is een opmerkelijke prestatie als nummer zes, want doorgaans zijn het de centrale verdedigers die het meeste passes krijgen. Maar bij FC Barcelona nam zijn invloed duidelijk af. Frenkie de Jong wordt bij Barça per wedstrijd slechts 40 keer aangespeeld, dat is maar liefst 31% minder in vergelijking met zijn laatste seizoen bij Ajax. Er waren vorig jaar dan ook maar liefst tien (!) andere spelers bij Barça die meer werden aangespeeld dan de Jong.

NOG STEEDS ZIJN DROOMCLUB

Dat komt voornamelijk omdat Frenkie de Jong bij FC Barcelona in een iets hogere positie wordt uitgespeeld dan destijds bij Ajax, hoewel dat niet meteen goed is voor zijn individueel spel. De Jong zou immers het best gedijen op de positie van Sergio Busquets, als verbindingsman tussen de linies, maar de 34-jarige Spanjaard wordt onmisbaar geacht door ex-ploegmaat en huidige coach Xavi Hernandez. Desondanks blijft die laatste erg lovend over de Jong. “Frenkie is erg belangrijk”, zei Xavi eerder dit seizoen. “Hij moet een nieuw tijdperk inluiden bij deze club. Ik ben gelukkig met hem. Hij moet doelpunten scoren, assists geven en beslissend zijn in wedstrijden.”



Maar net omdat Frenkie de Jong in een voor hem ongewone rol speelt, kan hij niet regelmatig uitblinken en beslissend zijn. Hij moet diepgang kunnen brengen met loopacties, iets wat de Jong het best kan vanuit een lagere rol op het veld. Op die manier kan hij het spel organiseren, met de bal aan de voet het middenveld in dribbelen en daar de tegenstanders te dwingen tot keuzes. “Ook ik had me daar meer van voorgesteld”, zei de Jong in juni aan het Parool. “Daar moeten we ook gewoon kritisch over zijn. Maar het is niet zo dat ik ooit spijt heb gehad van mijn keuze, zeker niet. Barcelona is altijd mijn droomclub geweest, van jongs af aan. Dat is het nog steeds.”

GEEN DRAMA-FRENKIE

Ook bij FC Barcelona verwachtte men veel meer van hun aankoop van 86 miljoen euro, en daarom is de Catalaanse clubleiding bereid om Frenkie de Jong te verkopen. Enerzijds door zijn te geringe impact op het spel, maar grotendeels om de grote schuldenput te dichten. Met Gavi en Pedri heeft Barça trouwens ook al een centrale tandem klaar die vandaag sterk presteert en in de toekomst alleen nog maar beter kan worden. Daarom is een vertrek van de Jong bespreekbaar voor de Catalanen en zou de Nederlander op weg zijn naar Manchester United, waar Erik ten Hag hem met open armen zal ontvangen.

Frenkie de Jong was vorig seizoen inderdaad maar weinig beslissend bij FC Barcelona, met 3 doelpunten en 3 assists, maar hij is ook geen speler die elk jaar garant staat voor 15 doelpunten. De 43-voudige Oranje international maakt wel het verschil lager op het veld, in de opbouw en bij acties die niet altijd tot een doelpunt of een assist leiden. Zo was hij vorig seizoen de middenvelder in La Liga die de op één na zuiverste passing op de mat legde. De Jong troefde alle centrale middenvelders van Barça af, waaronder dus ook Sergio Busquets, Gavi en Pedri.



Frenkie de Jong prijkte ook hoog op de La Liga-lijstjes qua dreiging voor het doel (vijfde), efficiëntie in de defensieve duels (eerste), defensieve regelmaat (zesde), loopacties met de bal aan de voet (derde) en de sleutelpasses (vijfde). Onder alle centrale middenvelders van FC Barcelona was hij naast de passing-zuiverheid ook de beste op het gebied van verticaliteit, efficiëntie in de defensieve duels, loopacties met de bal aan de voet en de sleutelpasses. Zo’n grote tegenvaller was hij dan toch niet?

LEES OOK: UCL: sensatie op slotspeeldag, topclub grootste slachtoffer

Is Barça op weg naar een flater door Frenkie te verkopen?

Meest recent

België jubelt: UEFA-coëfficiënt deelt Nederland klappen uit

Het was een hoogdag voor het Belgische voetbal in Europa woensdagavond. Club Brugge won van ...

0
0
Door dit minuscuul detail loopt Union CL-kwalificatie mis

Union SG kan terugkijken op een knappe Champions League-campagne. De Brusselse club werd ...

13
13
'Bellingham maakt monstertransfer van 150 miljoen'

Bij Real Madrid loopt het dit seizoen niet zo vlot als gehoopt en dat zorgde ervoor dat trainer Xabi ...

36
36
Club haalt gram: "Fantastisch dat het net nu lukt"

Er waren de voorbije weken de nodige twijfels rond Club Brugge, zeker na de pijnlijke ...

64
64
Ajax spoelt CL-kater door met komst toptalent Anderlecht

Voor Ajax kwam woensdagavond een pijnlijk einde aan de campagne in de Champions League. Ze leden ...

81
81
De Zerbi snoeihard na zeperd van Marseille tegen Club

Het was woensdagavond alles of niets voor Club Brugge in de Champions League. Het werd uiteindelijk ...

198
198
Feyenoord in de wolken met Belg: contract opengebroken

De titel lijkt voor Feyenoord dit seizoen alweer weg, want het heeft in de Eredivisie al veertien ...

14
14
Club Brugge blundert pijnlijk met boodschap aan Marseille

Club Brugge beleefde woensdag een geweldige Europese avond. Het leverde tegen Olympique Marseille ...

148
148
'Westerlo shopt in Ligue 1, bod op Reynolds'

KVC Westerlo gaat de komende dagen mogelijk nog wat transfers doen. Ze rondden er alvast ...

59
59
Vertrekker bij Anderlecht: "Bedankt, Neerpede"

Bij RSC Anderlecht beweegt er het nodige op de achtergrond. Na het (gedwongen) vertrek van Wouter ...

344
344
De Ketelaere merkt 'irritante' kwaliteit op bij Union SG

Atalanta verloor van Union SG en haalde zo niet de top acht, maar wel de tussenronde. De Italianen ...

179
179
Vanaken dolenthousiast: "Dit voelt heel lekker"

Club Brugge overklaste Marseille en won met 3-0. Hans Vanaken maakte zo alweer een fantastische ...

124
124
Van hoop naar horror: Exit Marseille met ongeziene beelden

Wat een absolute gala-avond werd voor Club Brugge, veranderde in een ware nachtmerrie voor Marseille ...

234
234
‘Club Brugge slaat toe: stunt van de wintermercato’

Club Brugge staat dichter bij een toptransfer dan het de voorbije weken ooit was. Transferwatcher ...

852
852
Doku weer lang out? Guardiola geeft cruciale update

Jérémy Doku speelde Galatasaray 35 minuten lang compleet van de mat, maar toen sloeg ...

89
89
Franse pers lyrisch over Club en ziet één uitblinker

Club Brugge overklaste Marseille en won met 3-0. De Bruggelingen gaan zo naar de tussenronde in de ...

869
869
Union SG trots, maar baalt ook: "Die match in CL..."

Union SG won knap met 1-0 van Atalanta, maar eindigde net buiten de top 24. Toch mogen de ...

122
122
Mignolet geeft signaal: "Gekozen om eerlijk te zijn"

Bij Club Brugge kenden ze nog maar eens een gouden Europese avond. Blauw-Zwart won met 3-0 van ...

500
500
Leko looft twee spelers: "Grote carrière tegemoet"

Ivan Leko mag net zoals Nicky Hayen en Carl Hoefkens een kwalificatie voor de volgende ronde in de ...

689
689
Droomavond Club: kranten geven uitblinker zeldzame 10 op 10

Woensdag 28 januari 2026. Iedereen die Club Brugge KV een warm hart toedraagt, zal deze datum niet ...

832
832
Eindstand UCL: Club Brugge kent potentiële tegenstanders

De League Phase van de Champions League zit erop. Woensdagavond werden alle 18 wedstrijden van de ...

179
179
UCL: sensatie op slotspeeldag, topclub grootste slachtoffer

Woensdagavond werd de volledige slotspeeldag van de League Phase in de Champions League integraal op ...

223
223
Delirium op Jan Breydel: Fenomenaal Club feest verder in CL

Club Brugge zorgde vanavond andermaal voor een geweldige stunt op het kampioenenbal. Het team van ...

215
215
Union neemt met prachtige stunt afscheid van kampioenenbal

Na een prachtige campagne heeft Union zijn laatste thuiswedstrijd verdiend gewonnen van Atalanta. De ...

91
91
Flitsende eerste helft eindigt in nachtmerrie voor Doku

In de Champions League moest Manchester City woensdag nog vol aan de bak om de top 8 te halen. Thuis ...

132
132

Meer sportnieuws