Ajax mispakt zich compleet aan Zirkzee

1032
Ajax mispakt zich compleet aan Zirkzee

RSC Anderlecht heeft onlangs de voorbereiding van het nieuwe seizoen gestart en voorlopig is dat nog zonder Joshua Zirkzee. De 21-jarige weet vandaag niet waar zijn toekomst ligt, maar er zijn alvast opties genoeg voor de Nederlander. Bayern München twijfelt om hem een volwaardige kans te geven, Anderlecht wil hem graag definitief binnenhalen, VfB Stuttgart toont interesse en sinds deze week heeft ook Ajax zich gemeld voor Zirkzee. De Ajacieden beschouwen hem als een adequate opvolger voor de vertrokken Sébastien Haller (naar Borussia Dortmund), maar nochtans zijn er heel grote verschillen tussen de specifieke kwaliteiten van beide aanvallers.


37 GOALS

Sébastien Haller was vorig seizoen één van de meest gevreesde spitsen op het Europese grondgebied. De Ivoriaanse international scoorde maar liefst 37 doelpunten in clubverband voor Ajax. In de Champions League klokte hij af op 9 stuks, waarna de UEFA hem vervolgens opnam in het Elftal van het Jaar. Een toptransfer viel niet meer tegen te houden en Borussia Dortmund kocht Haller voor 35 miljoen euro. In Noordrijn-Westfalen moet hij de vervanger worden van Erling Haaland, die op zijn beurt een knaltransfer maakte naar Manchester City.

Ajax maakt een mooie winst op de verkoop van Sébastien Haller, want in januari 2021 betaalden de Amsterdammers 22,5 miljoen euro - ook al een enorme transfersom - aan West Ham United. Maar toch vinden verschillende media en analisten dat Ajax er beter voor had gekozen om Haller nog te houden. Want 35 miljoen euro - 31 miljoen als basis met 4 miljoen bonussen - is voor het kapitaalkrachtige Ajax nu ook geen niet te weigeren aanbod. Zeker niet voor één van de meest trefzekere spitsen van Europa in het vorige seizoen.



Met zijn 37 doelpunten was Sébastien Haller de zesde doeltreffendste spits van alle hoogste nationale competities. Enkel Erling Haaland (37 goals, Borussia Dortmund), Harry Kane (42 goals, Tottenham Hotspur), Kylian Mbappe (48 goals, Paris Saint-Germain), Karim Benzema (50 goals, Real Madrid) en Robert Lewandowski (Bayern München, 57 goals) lieten de netten nog meer trillen. Daarmee kwam Haller in een select groepje terecht van spitsen met mondiale naam en faam. En bijgevolg kon Ajax dus ook wat meer geld gevraagd hebben.

HALLER VERSUS ZIRKZEE

Maar goed, 35 miljoen euro is uiteraard ook een knappe transfersom. En zeker al voor een 28-jarige speler die uit de Nederlandse Eredivisie komt. Met dat ruime kapitaal, met daarnaast ook nog de 25 miljoen euro door de verkoop van Ryan Gravenberch naar Bayern München, gaat Ajax straks de transfermarkt op, op zoek naar een vervanger voor Sébastien Haller. Daarbij denken de Amsterdammers in eerste instantie aan Steven Bergwijn, al wordt die niet gezien als een directe één-op-één-vervanger voor de Ivoriaan. Vooral zijn aanvallende polyvalentie zou hem erg interessant maken voor Ajax.



Gerrie Hamstra en Klaas-Jan Huntelaar, de technische leiding van Ajax, speuren de markt wel af naar twee zuivere centrumspitsen die de erfenis van Sébastien Haller moeten dragen. Brian Brobbey, vorig seizoen gehuurd van RB Leipzig, is een eerste target en Joshua Zirkzee, vorig seizoen op huurbasis bij Anderlecht, is het tweede doelwit. Al is het nog maar de vraag of Zirkzee überhaupt wel kan beschouwd worden als een gelijkaardige spits zoals Haller. De Ivoriaan is een goalgetter pur sang met enorme fysieke kwaliteiten. Zirkzee is meer een zachtere voetballer die het meer moet hebben van zijn intrinsieke klasse en groot voetballend vermogen.

ONHANDIGE HALLER

Ondanks zijn vele doelpunten en enorme importantie voor Ajax, kreeg Sébastien Haller ook flink wat kritiek te slikken in Amsterdam. Hij voetbalt soms onhandig en oogt log en traag. Daarom voldeed Haller niet volledig aan de norm bij een club die legendarische spitsen voortbracht die techniek aan scorend vermogen koppelen. Maar volgens Pierre van Hooijdonk is Haller zeker geslaagd bij Ajax. “Natuurlijk krijg je als Ajax-spits veel kansen, maar zulke cijfers in de CL wegleggen, dan ben je voor mij een goede spits”, zei de ex-Oranje international in Algemeen Dagblad.



Pierre van Hooijdonk stoorde zich vooral aan de kritiek op het gebrekkige voetballend vermogen van Sébastien Haller.”Een spits hoeft niet vier man te passeren. Dat doet Tadic ook niet meer. Een spits moet goals maken. Haller deed dat. Zonder hem zie ik geen aanvallende koppers meer. Daar moet je er in mijn ogen altijd één van hebben. Maar dan pas je al snel niet in het Ajax-profiel. Het verwachtingspatroon ligt voor de spits bij Ajax ontiegelijk hoog. Als je geen baas boven baas bent zoals Kluivert of Van Basten, ben je al snel 'Ajax-onwaardig'.”

ZIRKZEE GEEN GOALGETTER

Op het voetballend vlak kan Joshua Zirkzee bij Ajax zeker een meerwaarde brengen tegenover Sébastien Haller. De huurling van Bayern München heeft klasse te over, zijn balbehandeling is bijvoorbeeld fenomenaal. Ook in het combinatiespel is er geen enkele spits van de Belgische competitie beter dan hem. “Spitsen als Zirkzee belanden normaal niet in België”, verklaarde Vincent Kompany kort na diens aankomst in de voorbije zomer. “Hij is in principe te goed voor de Jupiler Pro League.”Analist Marc Degryse liet zelfs uitschijnen dat Zirkzee beter was dan de onmisbaar geachte Lukas Nmecha.



Maar uiteindelijk worden er doelpunten verwacht van een spits. Joshua Zirkzee scoorde vorig seizoen 16 keer, wat een aanvaardbaar aantal is voor een spits maar ook helemaal niet indrukwekkend. Eén van de grootste kritieken op de Nederlander was dat hij te weinig ‘geil’ was voor het doel. En dat was net de voornaamste sterkte van Haller. Zirkzee scoorde vorig seizoen bijvoorbeeld 0,45 doelpunt per wedstrijd, terwijl dat gemiddelde van Haller op 0,74 lag. De Ivoriaan was bovendien ook veel efficiënter voor het doel (hij scoorde aan 29%) tegenover Zirkzee (19%).

HET ONMOGELIJKE AJAX-DNA

Op het voetballend gebied bezit Joshua Zirkzee met zekerheid over het ‘Ajax-DNA’. Een spits die gemakkelijk een mannetje uitschakelt, klasse te over heeft en beschikt over een enorm voetballend vermogen. Anderzijds mist hij wel het killerinstinct dat cruciaal is om op wekelijkse basis het verschil te maken met belangrijke doelpunten. Bij Sébastien Haller was dat net andersom, de Ivoriaan vond blindelings de weg naar het doel maar door zijn ‘onhandigheid’ aan de bal en zijn beperkt voetballend vermogen, droeg hij ook niet het ‘Ajax-DNA’ uit én was ook niet iedereen overtuigd van hem.

LEES OOK: ‘Ajax baalt: grote verrassing meldt zich voor Noa Lang’

Kan Zirkzee slagen bij Ajax?

Meest recent

UCL: Nederlands sprookje aan zijden draadje, Celtic haalt uit

Woensdagavond werden de resterende heenmatchen in de laatste voorronde van de Champions League ...

21
21
Moreira tekent bij droomclub: riante transfersom onthuld

Diego Moreira heeft een grote stap gezet in zijn nog prille carrière. De Rode Duivel ...

29
29
'Barça incasseert dubbele njet: grote gevolgen Club Brugge'

FC Barcelona heeft zich deze week versterkt met Rodri. De Catalanen zijn echter nog niet klaar op de ...

249
249
'Antwerp heeft transfer beet: financiële details gelekt'

Antwerp FC is uitstekend aan het nieuwe seizoen begonnen en wist zijn eerste twee wedstrijden al ...

132
132
'Stroeykens op weg naar nieuwe club: opvallende transfersom'

RSC Anderlecht wil in het slot van de mercato nog enkele jongens van de hand doen. Ook Mario ...

763
763
Witte rook: Club Brugge kondigt volgende vertrekker aan

Op Joel Ordoñez na wil Club Brugge zijn sterkhouders in de resterende weken van de ...

236
236
'Over de 300 miljoen: Spurs doet duizelen met dubbelslag'

Na een dramatisch seizoen waarin het nipt aan de degradatie ontsnapte, zet Tottenham Hotspur alle ...

153
153
Eden Hazard zet ex-club in vuur en vlam met straffe stunt

Eden Hazard heeft opnieuw bewezen dat hij nog altijd een bijzondere band heeft met Chelsea. De Belg ...

94
94
De Mil stuurt Gent stevige waarschuwing voor Europese clash

Voor AA Gent wordt het in de komende week alles of niets. In tegenstelling tot Anderlecht en STVV ...

135
135
‘Anderlecht slaat grote slag met Speler van het Jaar’

Anderlecht heeft zijn oog laten vallen op een opvallend target uit Schotland. De 25-jarige ...

881
881
'Nóg een vertrekker op komst bij Union'

Het zijn alweer drukke dagen voor Union. De Brusselaars pakten woensdag uit met een nieuw contract ...

103
103
STVV aast op stunt: "Willen naar Europa League"

Donderdag wordt een belangrijke dag voor het Belgische voetbal, want dan hopen drie teams uit ons ...

113
113
Beerschot haalt nieuwe Japanner binnen

Beerschot is sinds vorig seizoen in handen van Kinpoudou Holdings en de eigenaars laten hun invloed ...

72
72
'Club moet alsnog vrezen in stadiondossier'

Club Brugge kreeg begin juli eindelijk het nieuws waar het al zowat 20 jaar op wachtte. Het kreeg ...

616
616
Toby Alderweireld verrast met straffe nieuwe job

Toby Alderweireld maakte deze zomer een beetje zijn rentree in de voetbalwereld, want hij stapte mee ...

118
118
'Lommel gaat wéér shoppen bij Ajax'

Voor Lommel is het seizoen begonnen met een één op zes. De promovendus wil echter zo ...

46
46
Union pakt uit: sterkhouder verlengt contract

Union kent alweer een zeer bewogen transferzomer. Het zag dinsdagavond met Promise David alweer een ...

72
72
'Oplossing in de maak voor overbodige pion Anderlecht'

Anderlecht vertoeft momenteel in Kazachstan, waar het donderdag een grote stap hoopt te zetten ...

660
660
'Tresoldi naar Barça: Club houdt hart vast'

Voor Club Brugge worden de laatste weken van de zomermercato nog bijzonder spannend. Zo blijven er ...

583
583
'Antwerp heeft beet: smaakmaker keert terug'

Antwerp nam een perfecte competitiestart met een zes op zes tegen SK Beveren en KV Kortrijk. Dat was ...

620
620
Flinke opsteker Lokeren, opmerkelijke vertrekker bij Dender

Vorig weekend werd ook in de Challenger Pro League het nieuwe seizoen op gang gertrapt. Bij ...

87
87
'Club fronst wenkbrauwen: Man Utd neemt Seys-standpunt in'

Bij Club Brugge zijn ze dezer dagen op zoek naar een nieuwe linksachter, want na het vertrek van ...

1179
1179
'BIsiwu krijgt meteen aanbieding van topclub'

In Spanje gaat de naam van Jesse Bisiwu de laatste dagen zeer veel over de tongen. De 18-jarige Belg ...

374
374
Bornauw heeft nieuwe club beet en is terug in Bundesliga

Sebastiaan Bornauw is intussen al een hele tijd uit beeld verdwenen bij de Rode Duivels, maar zal ...

54
54
'Tielemans slikt: Man Utd biedt 70 miljoen voor concurrent'

Youri Tielemans versierde deze zomer een droomtransfer, want hij verruilde Aston Villa voor ...

111
111

Meer sportnieuws