Ajax mispakt zich compleet aan Zirkzee

1032 stemmen
Ajax mispakt zich compleet aan Zirkzee

RSC Anderlecht heeft onlangs de voorbereiding van het nieuwe seizoen gestart en voorlopig is dat nog zonder Joshua Zirkzee. De 21-jarige weet vandaag niet waar zijn toekomst ligt, maar er zijn alvast opties genoeg voor de Nederlander. Bayern München twijfelt om hem een volwaardige kans te geven, Anderlecht wil hem graag definitief binnenhalen, VfB Stuttgart toont interesse en sinds deze week heeft ook Ajax zich gemeld voor Zirkzee. De Ajacieden beschouwen hem als een adequate opvolger voor de vertrokken Sébastien Haller (naar Borussia Dortmund), maar nochtans zijn er heel grote verschillen tussen de specifieke kwaliteiten van beide aanvallers.


37 GOALS

Sébastien Haller was vorig seizoen één van de meest gevreesde spitsen op het Europese grondgebied. De Ivoriaanse international scoorde maar liefst 37 doelpunten in clubverband voor Ajax. In de Champions League klokte hij af op 9 stuks, waarna de UEFA hem vervolgens opnam in het Elftal van het Jaar. Een toptransfer viel niet meer tegen te houden en Borussia Dortmund kocht Haller voor 35 miljoen euro. In Noordrijn-Westfalen moet hij de vervanger worden van Erling Haaland, die op zijn beurt een knaltransfer maakte naar Manchester City.

Ajax maakt een mooie winst op de verkoop van Sébastien Haller, want in januari 2021 betaalden de Amsterdammers 22,5 miljoen euro - ook al een enorme transfersom - aan West Ham United. Maar toch vinden verschillende media en analisten dat Ajax er beter voor had gekozen om Haller nog te houden. Want 35 miljoen euro - 31 miljoen als basis met 4 miljoen bonussen - is voor het kapitaalkrachtige Ajax nu ook geen niet te weigeren aanbod. Zeker niet voor één van de meest trefzekere spitsen van Europa in het vorige seizoen.



Met zijn 37 doelpunten was Sébastien Haller de zesde doeltreffendste spits van alle hoogste nationale competities. Enkel Erling Haaland (37 goals, Borussia Dortmund), Harry Kane (42 goals, Tottenham Hotspur), Kylian Mbappe (48 goals, Paris Saint-Germain), Karim Benzema (50 goals, Real Madrid) en Robert Lewandowski (Bayern München, 57 goals) lieten de netten nog meer trillen. Daarmee kwam Haller in een select groepje terecht van spitsen met mondiale naam en faam. En bijgevolg kon Ajax dus ook wat meer geld gevraagd hebben.

HALLER VERSUS ZIRKZEE

Maar goed, 35 miljoen euro is uiteraard ook een knappe transfersom. En zeker al voor een 28-jarige speler die uit de Nederlandse Eredivisie komt. Met dat ruime kapitaal, met daarnaast ook nog de 25 miljoen euro door de verkoop van Ryan Gravenberch naar Bayern München, gaat Ajax straks de transfermarkt op, op zoek naar een vervanger voor Sébastien Haller. Daarbij denken de Amsterdammers in eerste instantie aan Steven Bergwijn, al wordt die niet gezien als een directe één-op-één-vervanger voor de Ivoriaan. Vooral zijn aanvallende polyvalentie zou hem erg interessant maken voor Ajax.



Gerrie Hamstra en Klaas-Jan Huntelaar, de technische leiding van Ajax, speuren de markt wel af naar twee zuivere centrumspitsen die de erfenis van Sébastien Haller moeten dragen. Brian Brobbey, vorig seizoen gehuurd van RB Leipzig, is een eerste target en Joshua Zirkzee, vorig seizoen op huurbasis bij Anderlecht, is het tweede doelwit. Al is het nog maar de vraag of Zirkzee überhaupt wel kan beschouwd worden als een gelijkaardige spits zoals Haller. De Ivoriaan is een goalgetter pur sang met enorme fysieke kwaliteiten. Zirkzee is meer een zachtere voetballer die het meer moet hebben van zijn intrinsieke klasse en groot voetballend vermogen.

ONHANDIGE HALLER

Ondanks zijn vele doelpunten en enorme importantie voor Ajax, kreeg Sébastien Haller ook flink wat kritiek te slikken in Amsterdam. Hij voetbalt soms onhandig en oogt log en traag. Daarom voldeed Haller niet volledig aan de norm bij een club die legendarische spitsen voortbracht die techniek aan scorend vermogen koppelen. Maar volgens Pierre van Hooijdonk is Haller zeker geslaagd bij Ajax. “Natuurlijk krijg je als Ajax-spits veel kansen, maar zulke cijfers in de CL wegleggen, dan ben je voor mij een goede spits”, zei de ex-Oranje international in Algemeen Dagblad.



Pierre van Hooijdonk stoorde zich vooral aan de kritiek op het gebrekkige voetballend vermogen van Sébastien Haller.”Een spits hoeft niet vier man te passeren. Dat doet Tadic ook niet meer. Een spits moet goals maken. Haller deed dat. Zonder hem zie ik geen aanvallende koppers meer. Daar moet je er in mijn ogen altijd één van hebben. Maar dan pas je al snel niet in het Ajax-profiel. Het verwachtingspatroon ligt voor de spits bij Ajax ontiegelijk hoog. Als je geen baas boven baas bent zoals Kluivert of Van Basten, ben je al snel 'Ajax-onwaardig'.”

ZIRKZEE GEEN GOALGETTER

Op het voetballend vlak kan Joshua Zirkzee bij Ajax zeker een meerwaarde brengen tegenover Sébastien Haller. De huurling van Bayern München heeft klasse te over, zijn balbehandeling is bijvoorbeeld fenomenaal. Ook in het combinatiespel is er geen enkele spits van de Belgische competitie beter dan hem. “Spitsen als Zirkzee belanden normaal niet in België”, verklaarde Vincent Kompany kort na diens aankomst in de voorbije zomer. “Hij is in principe te goed voor de Jupiler Pro League.”Analist Marc Degryse liet zelfs uitschijnen dat Zirkzee beter was dan de onmisbaar geachte Lukas Nmecha.



Maar uiteindelijk worden er doelpunten verwacht van een spits. Joshua Zirkzee scoorde vorig seizoen 16 keer, wat een aanvaardbaar aantal is voor een spits maar ook helemaal niet indrukwekkend. Eén van de grootste kritieken op de Nederlander was dat hij te weinig ‘geil’ was voor het doel. En dat was net de voornaamste sterkte van Haller. Zirkzee scoorde vorig seizoen bijvoorbeeld 0,45 doelpunt per wedstrijd, terwijl dat gemiddelde van Haller op 0,74 lag. De Ivoriaan was bovendien ook veel efficiënter voor het doel (hij scoorde aan 29%) tegenover Zirkzee (19%).

HET ONMOGELIJKE AJAX-DNA

Op het voetballend gebied bezit Joshua Zirkzee met zekerheid over het ‘Ajax-DNA’. Een spits die gemakkelijk een mannetje uitschakelt, klasse te over heeft en beschikt over een enorm voetballend vermogen. Anderzijds mist hij wel het killerinstinct dat cruciaal is om op wekelijkse basis het verschil te maken met belangrijke doelpunten. Bij Sébastien Haller was dat net andersom, de Ivoriaan vond blindelings de weg naar het doel maar door zijn ‘onhandigheid’ aan de bal en zijn beperkt voetballend vermogen, droeg hij ook niet het ‘Ajax-DNA’ uit én was ook niet iedereen overtuigd van hem.

LEES OOK: Trainerstwist Anderlecht? Contract per direct beëindigd

Kan Zirkzee slagen bij Ajax?

Meest recent

'Club Brugge heeft beet: topkeeper geeft groen licht'

De zoektocht naar een opvolger voor Simon Mignolet lijkt stilaan in een stroomversnelling te ...

34
34
Anderlecht rolt spierballen: "Titel binnen 2 jaar"

Terwijl alle ogen op de verrichtingen van de Rode Duivels op het WK gericht zijn, eist nu ook RSC ...

200
200
Hugo Broos met verstomming geslagen na sociale media-storm

Na de eerste WK-wedstrijd kreeg hij de wind van voren. Op sociale media werd zijn aanpak afgekraakt ...

246
246
Meteen prijzen voor Anderlecht? Vitor Bruno reageert

Het was een beetje een eerste schooldag voor Anderlecht donderdagmiddag. Met Vitor Bruno stond de ...

192
192
'KV Kortrijk aast op straffe deal bij Juventus'

Het wordt uitkijken wat de drie nieuwkomers het komende seizoen de Jupiler Pro League kunnen ...

67
67
Sibierski wuift kritiekpunt op Vitor Bruno weg

Anderlecht heeft veel geduld moeten oefenen, maar deze week heeft het eindelijk zijn nieuwe trainer ...

113
113
Jean-Marie Pfaff gaat los en fileert verrassend Rode Duivels

Terwijl de kritiek op de Rode Duivels na de wedstrijden tegen Egypte en Iran steeds luider klinkt, ...

132
132
'Niet enkel Sels en Sommer: Club denkt aan straffe rentree'

Wie wordt volgend seizoen de eerste doelman van Club Brugge? Dat is de grote vraag na het pensioen ...

532
532
'Anderlecht stelt belangrijke voorwaarde voor transfer'

Bij Anderlecht lijken de postjes voor volgend seizoen stilaan ingevuld te worden. Met Vitor Bruno ...

251
251
'Transfers Raskin en Lukebakio komen op gang'

Ze zullen op dit moment natuurlijk vooral bezig zijn met de levensbelangrijke slotwedstrijd tegen ...

76
76
Genk baalt: groot talent vertrekt naar Spanje

KRC Genk eindigde het seizoen op de valreep zonder Europees ticket, nadat het in de barrages na ...

195
195
Antwerp stelt nieuwe uitshirt voor met verrassende gast

Voor Antwerp was het afgelopen seizoen een tegenvaller, want ze kampeerden lange tijd onderin het ...

103
103
Verrassende Belg versiert transfer naar Hajduk Split

Af en toe passeren er zeer verrassende transfers de revue. Zo strijkt er bijvoorbeeld nu plots een ...

38
38
TRANSFERUURTJE: 'Club nadert topdoelman, blijft De Cat toch?'

De zomerse transfercarrousel komt stilaan op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn al ...

383
383
Charlie Hebdo zet WK op stelten met cartoon Deschamps

De Franse nationale ploeg zal de laatste groepsmatch tegen Noorwegen afwerken zonder bondscoach ...

81
81
Amadou Onana gaat op WK vol voor opvallende nieuwe carrière

Amadou Onana is een veelbesproken figuur zowel op als naast het veld. De middenvelder houdt zich ...

40
40
‘Vitor Bruno toont meteen harde hand bij Anderlecht’

RSC Anderlecht heeft met Vitor Bruno een nieuwe hoofdtrainer aangesteld. De Portugees is de ...

596
596
'Club helemaal overtuigd en all-in voor knaltransfer'

Club Brugge wacht voorlopig nog altijd op zijn eerste zomeraanwinst, want door het WK lijkt hun ...

651
651
AA Gent jubelt: toptalent zet handtekening

AA Gent is woensdag ook begonnen aan zijn voorbereiding op het nieuwe seizoen. De Buffalo's hebben ...

124
124
Charleroi haalt derde zomeraanwinst binnen

De zomermercato komt voor alsmaar meer Belgische clubs helemaal op gang. Nu de voorbereiding bij de ...

18
18
Verschueren doet boekje open over trainerskeuze Anderlecht

Anderlecht stelde deze week eindelijk zijn nieuwe trainer voor. De keuze viel daarbij op een zeer ...

297
297
Ex-trainer rekent af met Courtois en beoordeelt Penders

Op zijn 34ste is Thibaut Courtois mogelijk bezig aan zijn laatste weken als Rode Duivel, want de ...

198
198
FIFA legt zware schorsing op na horrortackle die been brak

Het WK kende tot dusver al de nodige hoogtepunten, maar ook enkele dieptepunten. Soms vielen die ook ...

111
111
'Feyenoord shopt in Jupiler Pro League: mondeling akkoord'

KVC Westerlo gaat de nodige sterkhouders verkopen deze mercato, maar er zal ook nog kwaliteit ...

179
179
Kompany gecharmeerd: "Bayern haalt hem nu niet weg bij RSCA"

Bayern München gaat weldra Ismail Saibari voorstellen als nieuwe speler. Hij is niet de enige ...

350
350

Meer sportnieuws