Ajax mispakt zich compleet aan Zirkzee

1032 stemmen
Ajax mispakt zich compleet aan Zirkzee

RSC Anderlecht heeft onlangs de voorbereiding van het nieuwe seizoen gestart en voorlopig is dat nog zonder Joshua Zirkzee. De 21-jarige weet vandaag niet waar zijn toekomst ligt, maar er zijn alvast opties genoeg voor de Nederlander. Bayern München twijfelt om hem een volwaardige kans te geven, Anderlecht wil hem graag definitief binnenhalen, VfB Stuttgart toont interesse en sinds deze week heeft ook Ajax zich gemeld voor Zirkzee. De Ajacieden beschouwen hem als een adequate opvolger voor de vertrokken Sébastien Haller (naar Borussia Dortmund), maar nochtans zijn er heel grote verschillen tussen de specifieke kwaliteiten van beide aanvallers.


37 GOALS

Sébastien Haller was vorig seizoen één van de meest gevreesde spitsen op het Europese grondgebied. De Ivoriaanse international scoorde maar liefst 37 doelpunten in clubverband voor Ajax. In de Champions League klokte hij af op 9 stuks, waarna de UEFA hem vervolgens opnam in het Elftal van het Jaar. Een toptransfer viel niet meer tegen te houden en Borussia Dortmund kocht Haller voor 35 miljoen euro. In Noordrijn-Westfalen moet hij de vervanger worden van Erling Haaland, die op zijn beurt een knaltransfer maakte naar Manchester City.

Ajax maakt een mooie winst op de verkoop van Sébastien Haller, want in januari 2021 betaalden de Amsterdammers 22,5 miljoen euro - ook al een enorme transfersom - aan West Ham United. Maar toch vinden verschillende media en analisten dat Ajax er beter voor had gekozen om Haller nog te houden. Want 35 miljoen euro - 31 miljoen als basis met 4 miljoen bonussen - is voor het kapitaalkrachtige Ajax nu ook geen niet te weigeren aanbod. Zeker niet voor één van de meest trefzekere spitsen van Europa in het vorige seizoen.



Met zijn 37 doelpunten was Sébastien Haller de zesde doeltreffendste spits van alle hoogste nationale competities. Enkel Erling Haaland (37 goals, Borussia Dortmund), Harry Kane (42 goals, Tottenham Hotspur), Kylian Mbappe (48 goals, Paris Saint-Germain), Karim Benzema (50 goals, Real Madrid) en Robert Lewandowski (Bayern München, 57 goals) lieten de netten nog meer trillen. Daarmee kwam Haller in een select groepje terecht van spitsen met mondiale naam en faam. En bijgevolg kon Ajax dus ook wat meer geld gevraagd hebben.

HALLER VERSUS ZIRKZEE

Maar goed, 35 miljoen euro is uiteraard ook een knappe transfersom. En zeker al voor een 28-jarige speler die uit de Nederlandse Eredivisie komt. Met dat ruime kapitaal, met daarnaast ook nog de 25 miljoen euro door de verkoop van Ryan Gravenberch naar Bayern München, gaat Ajax straks de transfermarkt op, op zoek naar een vervanger voor Sébastien Haller. Daarbij denken de Amsterdammers in eerste instantie aan Steven Bergwijn, al wordt die niet gezien als een directe één-op-één-vervanger voor de Ivoriaan. Vooral zijn aanvallende polyvalentie zou hem erg interessant maken voor Ajax.



Gerrie Hamstra en Klaas-Jan Huntelaar, de technische leiding van Ajax, speuren de markt wel af naar twee zuivere centrumspitsen die de erfenis van Sébastien Haller moeten dragen. Brian Brobbey, vorig seizoen gehuurd van RB Leipzig, is een eerste target en Joshua Zirkzee, vorig seizoen op huurbasis bij Anderlecht, is het tweede doelwit. Al is het nog maar de vraag of Zirkzee überhaupt wel kan beschouwd worden als een gelijkaardige spits zoals Haller. De Ivoriaan is een goalgetter pur sang met enorme fysieke kwaliteiten. Zirkzee is meer een zachtere voetballer die het meer moet hebben van zijn intrinsieke klasse en groot voetballend vermogen.

ONHANDIGE HALLER

Ondanks zijn vele doelpunten en enorme importantie voor Ajax, kreeg Sébastien Haller ook flink wat kritiek te slikken in Amsterdam. Hij voetbalt soms onhandig en oogt log en traag. Daarom voldeed Haller niet volledig aan de norm bij een club die legendarische spitsen voortbracht die techniek aan scorend vermogen koppelen. Maar volgens Pierre van Hooijdonk is Haller zeker geslaagd bij Ajax. “Natuurlijk krijg je als Ajax-spits veel kansen, maar zulke cijfers in de CL wegleggen, dan ben je voor mij een goede spits”, zei de ex-Oranje international in Algemeen Dagblad.



Pierre van Hooijdonk stoorde zich vooral aan de kritiek op het gebrekkige voetballend vermogen van Sébastien Haller.”Een spits hoeft niet vier man te passeren. Dat doet Tadic ook niet meer. Een spits moet goals maken. Haller deed dat. Zonder hem zie ik geen aanvallende koppers meer. Daar moet je er in mijn ogen altijd één van hebben. Maar dan pas je al snel niet in het Ajax-profiel. Het verwachtingspatroon ligt voor de spits bij Ajax ontiegelijk hoog. Als je geen baas boven baas bent zoals Kluivert of Van Basten, ben je al snel 'Ajax-onwaardig'.”

ZIRKZEE GEEN GOALGETTER

Op het voetballend vlak kan Joshua Zirkzee bij Ajax zeker een meerwaarde brengen tegenover Sébastien Haller. De huurling van Bayern München heeft klasse te over, zijn balbehandeling is bijvoorbeeld fenomenaal. Ook in het combinatiespel is er geen enkele spits van de Belgische competitie beter dan hem. “Spitsen als Zirkzee belanden normaal niet in België”, verklaarde Vincent Kompany kort na diens aankomst in de voorbije zomer. “Hij is in principe te goed voor de Jupiler Pro League.”Analist Marc Degryse liet zelfs uitschijnen dat Zirkzee beter was dan de onmisbaar geachte Lukas Nmecha.



Maar uiteindelijk worden er doelpunten verwacht van een spits. Joshua Zirkzee scoorde vorig seizoen 16 keer, wat een aanvaardbaar aantal is voor een spits maar ook helemaal niet indrukwekkend. Eén van de grootste kritieken op de Nederlander was dat hij te weinig ‘geil’ was voor het doel. En dat was net de voornaamste sterkte van Haller. Zirkzee scoorde vorig seizoen bijvoorbeeld 0,45 doelpunt per wedstrijd, terwijl dat gemiddelde van Haller op 0,74 lag. De Ivoriaan was bovendien ook veel efficiënter voor het doel (hij scoorde aan 29%) tegenover Zirkzee (19%).

HET ONMOGELIJKE AJAX-DNA

Op het voetballend gebied bezit Joshua Zirkzee met zekerheid over het ‘Ajax-DNA’. Een spits die gemakkelijk een mannetje uitschakelt, klasse te over heeft en beschikt over een enorm voetballend vermogen. Anderzijds mist hij wel het killerinstinct dat cruciaal is om op wekelijkse basis het verschil te maken met belangrijke doelpunten. Bij Sébastien Haller was dat net andersom, de Ivoriaan vond blindelings de weg naar het doel maar door zijn ‘onhandigheid’ aan de bal en zijn beperkt voetballend vermogen, droeg hij ook niet het ‘Ajax-DNA’ uit én was ook niet iedereen overtuigd van hem.

LEES OOK: 'Ajax baalt na mislopen te dure Club Brugge-pion'

Kan Zirkzee slagen bij Ajax?

Meest recent

Spanje verbaast iedereen: "Ze doen het makkelijk lijken"

Spanje heeft zich dinsdagavond als eerste verzekerd van zijn finaleticket voor het WK. La Roja deed ...

11
11
Rode Duivels kunnen zich optrekken aan bijzondere statistiek

De Rode Duivels zijn intussen weer thuis nadat hun WK eindigde in de kwartfinale. Daarmee wisten ze ...

37
37
'Verrassende transfer Bakayoko: prijskaartje bekend'

Johan Bakayoko moest deze zomer het WK vanuit zijn zetel volgen en dat had enkele jaren geleden toch ...

32
32
Spanje is eerste finalist: bleek Frankrijk vlot voor de bijl

Spanje heeft zich als eerste verzekerd van de finale op het WK. De regerende Europese kampioen ...

33
33
Toekomst De Bruyne en Lukaku: Allegri maakt statement

Nu het WK voor de Rode Duivels voorbij is, komen de transferdossiers van heel wat spelers in gang. ...

157
157
'Standard tast in buidel: details miljoenentransfer bekend'

Bij Standard is het al een zeer actieve transferzomer geweest. Daarbij wisten de Rouches ook stevig ...

86
86
Opmerkelijke teaser Genk: Courtois brengt 'verrassing'

Het zijn drukke dagen bij KRC Genk, want de Limburgers zijn volop in de weer met het oog op volgend ...

202
202
'Club Brugge richt pijlen nu ook op Premier League'

De zomermercato van Club Brugge lijkt helemaal losgebarsten te zijn. Lange tijd was de ...

269
269
OH Leuven pakt uit met transfer bij Celtic

Bij OH Leuven willen ze straks beter doen na een ontgoochelend seizoen. Met Timmy Simons werd al een ...

37
37
Hoe het WK ons nog eens ouderwets liet genieten

Het WK gaat zijn laatste dagen in. Er zijn nog vier ploegen die strijden om de wereldtitel. Dit WK ...

36
36
‘Tresoldi-exit dreigt: Club Brugge heeft opvolger al beet’

Club Brugge houdt rekening met het vertrek van Nicolo Tresoldi, die bijzonder goed in de markt ligt. ...

195
195
Manchester United stelt Tielemans voor, RSCA profiteert

Youri Tielemans heeft zijn droomtransfer naar Manchester United beet. De Engelse club heeft zijn ...

352
352
KRC Genk strikt Thorup én is Engelse club te snel af

KRC Genk heeft zeer snel gehandeld na het vertrek van Nicky Hayen naar Burnley. De Limburgers ...

198
198
Obbi Oulare stunt met nieuwe Belgische club

Obbi Oulare leek ooit op weg naar een grote carrière, maar verkeerde keuzes en blessureleed ...

168
168
AA Gent rondt héél opvallende transfer officieel af

AA Gent heeft zopas een heel vreemde transfer afgerond. De Buffalo's hebben een van de grote ...

126
126
'Club Brugge tast diep in buidel: bod van 10 miljoen'

Club Brugge stelde met Cheveyo Tsawa en Yann Sommer ondertussen al twee nieuwkomers voor, terwijl er ...

384
384
'Arsenal all-in: Tzolis-deal in stroomversnelling'

Voorlopig vertrok enkel Aleksandar Stankovic, al lijkt dat louter stilte voor de storm. Tenslotte ...

324
324
Nieuws rond Karel Snoeckx beroert heel de voetbalwereld

Voor Karel Snoeckx en zijn familie waren het angstaanjagende weken na een zwaar geval van ...

255
255
'Witte rook in Genk: opvolger Hayen geeft jawoord'

Als een donderslag bij heldere hemel vertrok Nicky Hayen plots naar Burnley, waarop KRC Genk in ...

217
217
'Topclubs duwen door: Club Brugge verplettert record'

Terwijl het op inkomend vlak stilaan een versnelling hoger schakelt, draait de geruchtenmolen ook op ...

462
462
Peter Vandenbempt emotioneel diep geraakt door vrouw

Voor het grote publiek is Peter Vandenbempt de vertrouwde stem bij de grootste voetbalmomenten. Maar ...

234
234
Anderlecht pakt uit: Sibierski overtuigt goudhaantje

Op inkomend vlak staat zijn teller intussen al op drie nieuwkomers, maar naar eigen zeggen wil ...

450
450
'Club in nauwe schoentjes: Tresoldi flirt met transfer'

Dat onder meer Joel Ordonez en Christos Tzolis andere oorden zullen opzoeken is geen verrassing, ...

385
385
Scheidsrechter Bram Van Driessche in diepe rouw gedompeld

Bram Van Driessche beleeft bijzonder zware dagen. De Belgische topscheidsrechter deelde een ...

252
252
Club Brugge legt Belgische jeugdinternational vast

Club Brugge is volop bezig om de selectie op orde te krijgen. Met Yann Sommer werd er alvast een ...

182
182

Meer sportnieuws