Ajax mispakt zich compleet aan Zirkzee

1032 stemmen
Ajax mispakt zich compleet aan Zirkzee

RSC Anderlecht heeft onlangs de voorbereiding van het nieuwe seizoen gestart en voorlopig is dat nog zonder Joshua Zirkzee. De 21-jarige weet vandaag niet waar zijn toekomst ligt, maar er zijn alvast opties genoeg voor de Nederlander. Bayern München twijfelt om hem een volwaardige kans te geven, Anderlecht wil hem graag definitief binnenhalen, VfB Stuttgart toont interesse en sinds deze week heeft ook Ajax zich gemeld voor Zirkzee. De Ajacieden beschouwen hem als een adequate opvolger voor de vertrokken Sébastien Haller (naar Borussia Dortmund), maar nochtans zijn er heel grote verschillen tussen de specifieke kwaliteiten van beide aanvallers.


37 GOALS

Sébastien Haller was vorig seizoen één van de meest gevreesde spitsen op het Europese grondgebied. De Ivoriaanse international scoorde maar liefst 37 doelpunten in clubverband voor Ajax. In de Champions League klokte hij af op 9 stuks, waarna de UEFA hem vervolgens opnam in het Elftal van het Jaar. Een toptransfer viel niet meer tegen te houden en Borussia Dortmund kocht Haller voor 35 miljoen euro. In Noordrijn-Westfalen moet hij de vervanger worden van Erling Haaland, die op zijn beurt een knaltransfer maakte naar Manchester City.

Ajax maakt een mooie winst op de verkoop van Sébastien Haller, want in januari 2021 betaalden de Amsterdammers 22,5 miljoen euro - ook al een enorme transfersom - aan West Ham United. Maar toch vinden verschillende media en analisten dat Ajax er beter voor had gekozen om Haller nog te houden. Want 35 miljoen euro - 31 miljoen als basis met 4 miljoen bonussen - is voor het kapitaalkrachtige Ajax nu ook geen niet te weigeren aanbod. Zeker niet voor één van de meest trefzekere spitsen van Europa in het vorige seizoen.



Met zijn 37 doelpunten was Sébastien Haller de zesde doeltreffendste spits van alle hoogste nationale competities. Enkel Erling Haaland (37 goals, Borussia Dortmund), Harry Kane (42 goals, Tottenham Hotspur), Kylian Mbappe (48 goals, Paris Saint-Germain), Karim Benzema (50 goals, Real Madrid) en Robert Lewandowski (Bayern München, 57 goals) lieten de netten nog meer trillen. Daarmee kwam Haller in een select groepje terecht van spitsen met mondiale naam en faam. En bijgevolg kon Ajax dus ook wat meer geld gevraagd hebben.

HALLER VERSUS ZIRKZEE

Maar goed, 35 miljoen euro is uiteraard ook een knappe transfersom. En zeker al voor een 28-jarige speler die uit de Nederlandse Eredivisie komt. Met dat ruime kapitaal, met daarnaast ook nog de 25 miljoen euro door de verkoop van Ryan Gravenberch naar Bayern München, gaat Ajax straks de transfermarkt op, op zoek naar een vervanger voor Sébastien Haller. Daarbij denken de Amsterdammers in eerste instantie aan Steven Bergwijn, al wordt die niet gezien als een directe één-op-één-vervanger voor de Ivoriaan. Vooral zijn aanvallende polyvalentie zou hem erg interessant maken voor Ajax.



Gerrie Hamstra en Klaas-Jan Huntelaar, de technische leiding van Ajax, speuren de markt wel af naar twee zuivere centrumspitsen die de erfenis van Sébastien Haller moeten dragen. Brian Brobbey, vorig seizoen gehuurd van RB Leipzig, is een eerste target en Joshua Zirkzee, vorig seizoen op huurbasis bij Anderlecht, is het tweede doelwit. Al is het nog maar de vraag of Zirkzee überhaupt wel kan beschouwd worden als een gelijkaardige spits zoals Haller. De Ivoriaan is een goalgetter pur sang met enorme fysieke kwaliteiten. Zirkzee is meer een zachtere voetballer die het meer moet hebben van zijn intrinsieke klasse en groot voetballend vermogen.

ONHANDIGE HALLER

Ondanks zijn vele doelpunten en enorme importantie voor Ajax, kreeg Sébastien Haller ook flink wat kritiek te slikken in Amsterdam. Hij voetbalt soms onhandig en oogt log en traag. Daarom voldeed Haller niet volledig aan de norm bij een club die legendarische spitsen voortbracht die techniek aan scorend vermogen koppelen. Maar volgens Pierre van Hooijdonk is Haller zeker geslaagd bij Ajax. “Natuurlijk krijg je als Ajax-spits veel kansen, maar zulke cijfers in de CL wegleggen, dan ben je voor mij een goede spits”, zei de ex-Oranje international in Algemeen Dagblad.



Pierre van Hooijdonk stoorde zich vooral aan de kritiek op het gebrekkige voetballend vermogen van Sébastien Haller.”Een spits hoeft niet vier man te passeren. Dat doet Tadic ook niet meer. Een spits moet goals maken. Haller deed dat. Zonder hem zie ik geen aanvallende koppers meer. Daar moet je er in mijn ogen altijd één van hebben. Maar dan pas je al snel niet in het Ajax-profiel. Het verwachtingspatroon ligt voor de spits bij Ajax ontiegelijk hoog. Als je geen baas boven baas bent zoals Kluivert of Van Basten, ben je al snel 'Ajax-onwaardig'.”

ZIRKZEE GEEN GOALGETTER

Op het voetballend vlak kan Joshua Zirkzee bij Ajax zeker een meerwaarde brengen tegenover Sébastien Haller. De huurling van Bayern München heeft klasse te over, zijn balbehandeling is bijvoorbeeld fenomenaal. Ook in het combinatiespel is er geen enkele spits van de Belgische competitie beter dan hem. “Spitsen als Zirkzee belanden normaal niet in België”, verklaarde Vincent Kompany kort na diens aankomst in de voorbije zomer. “Hij is in principe te goed voor de Jupiler Pro League.”Analist Marc Degryse liet zelfs uitschijnen dat Zirkzee beter was dan de onmisbaar geachte Lukas Nmecha.



Maar uiteindelijk worden er doelpunten verwacht van een spits. Joshua Zirkzee scoorde vorig seizoen 16 keer, wat een aanvaardbaar aantal is voor een spits maar ook helemaal niet indrukwekkend. Eén van de grootste kritieken op de Nederlander was dat hij te weinig ‘geil’ was voor het doel. En dat was net de voornaamste sterkte van Haller. Zirkzee scoorde vorig seizoen bijvoorbeeld 0,45 doelpunt per wedstrijd, terwijl dat gemiddelde van Haller op 0,74 lag. De Ivoriaan was bovendien ook veel efficiënter voor het doel (hij scoorde aan 29%) tegenover Zirkzee (19%).

HET ONMOGELIJKE AJAX-DNA

Op het voetballend gebied bezit Joshua Zirkzee met zekerheid over het ‘Ajax-DNA’. Een spits die gemakkelijk een mannetje uitschakelt, klasse te over heeft en beschikt over een enorm voetballend vermogen. Anderzijds mist hij wel het killerinstinct dat cruciaal is om op wekelijkse basis het verschil te maken met belangrijke doelpunten. Bij Sébastien Haller was dat net andersom, de Ivoriaan vond blindelings de weg naar het doel maar door zijn ‘onhandigheid’ aan de bal en zijn beperkt voetballend vermogen, droeg hij ook niet het ‘Ajax-DNA’ uit én was ook niet iedereen overtuigd van hem.

LEES OOK: Hayen komt met bizarre uitspraken na match tegen Ajax

Kan Zirkzee slagen bij Ajax?

Meest recent

Geen Champions League voor Vrancken na nieuwe zeperd

Wouter Vrancken maakte deze zomer een opmerkelijke overstap, want na een boerenjaar verruilde hij ...

162
162
Einde van tijdperk? Neuer geeft grote toekomsthint

Bij Bayern München willen ze in het komende seizoen nog beter doen dan de Duitse dubbel en ...

60
60
'Doorbraak op Mambourg met straf Titraoui-plan'

Charleroi opent binnen een tiental dagen zijn seizoen met een thuiswedstrijd tegen OH Leuven. Het ...

16
16
OHL in lastige papieren: "We moeten spelers verkopen"

OH Leuven neemt dit seizoen een frisse start. De technische staf werd opnieuw grondig vernieuwd, ...

107
107
Hayen doet straffe uitspraak over Club Brugge

Nicky Hayen kreeg deze zomer een verrassende nieuwe uitdaging voorgeschoteld. Ondanks een ...

426
426
'Tweede kandidaat-trainer bij Antwerp bekend'

De tijd dringt stilaan voor Antwerp om een nieuwe trainer te vinden. Binnen minder dan twee weken ...

146
146
'Charleroi nadert op één na duurste transfer ooit'

Charleroi hoopt komend seizoen weer aan te kunnen sluiten bij de subtop na een minder jaar. De ...

26
26
'Fernandez-Pardo ontketent forse transfersoap'

Matias Fernandez-Pardo was deze zomer de verrassing in de WK-selectie van de Rode Duivels. De ...

123
123
'Antwerp nadert nieuwe coach: 2 kandidaten over'

Bij Antwerp lijken ze eindelijk aan hun huiswerk voor deze zomer begonnen te zijn. De club was ...

306
306
'Hoefkens klopt voor transfer aan bij Anderlecht'

Gaat er nog een speler vertrekken bij RSC Anderlecht? Die kans is zeker aanwezig. NAC Breda zou wel ...

237
237
'Reden afhaken Anderlecht bekend: énorme vraagprijs'

De zoektocht naar aanvallende versterking bij RSC Anderlecht verloopt heel moeizaam. Vitor Bruno ...

583
583
Massimo Bruno stopt, versterking voor Lokeren

De mercato komt stilaan op gang. Zo viel er nog wat officieel nieuws te bespeuren. Massimo Bruno ...

38
38
‘Courtois laat Duivels vallen: pijnlijke waarheid komt uit’

Thibaut Courtois wil alleen Rode Duivel blijven als hij de volledige Nations League mag overslaan. ...

900
900
Patro Eisden verrast met transfer oude bekende

Patro Eisden was al zeer actief op de transfermarkt en er komt nog volk bij. Zopas maakte de ...

88
88
Openda verlost van Juventus en heeft nieuwe club beet

Een vreugdekreet. Dat zal er ongetwijfeld zijn geweest bij Loïs Openda toen hij zijn contract ...

48
48
Anderlecht maakt fans bijzonder gelukkig met primeur

De fans van RSC Anderlecht worden stilaan ongeduldig, want tot op heden was het nog maar een rustige ...

263
263
'Antwerp op toerental: publiekslieveling keert terug'

De fans van Antwerp hebben lang op hun honger moeten zitten, maar in de laatste rechte lijn richting ...

709
709
'Club Brugge stunt: gegeerde WK-revelatie geeft jawoord'

Club Brugge hoopt Ivan Leko nog van minstens drie versterkingen te voorzien. Op de verlanglijst van ...

956
956
'Kassa rinkelt in Genk: bliksemvertrek ruwe diamant'

De geruchtenmolen draait stilaan op volle toeren bij KRC Genk, dat niet alleen op het punt staat om ...

621
621
'Leko dumpt trio: miscast Club Brugge weigert transfer'

Terwijl het wemelt van de geruchten rond sterkhouders zoals Nicolo Tresoldi en Joaquin Seys, en ...

1186
1186
'Overmars slaat toe: Antwerp verrast met oude bekende'

Nu de overname door het consortium rond Wouter Vandenhaute eindelijk helemaal rond is, wil Antwerp ...

529
529
'Code rood bij Club Brugge: Tresoldi op weg naar PL'

Als het van Bart Verhaeghe afhangt gaat hij helemaal nergens naartoe, maar na amper ...

651
651
Witte rook in Anderlecht: Sibierski dumpt dure flop

Antoine Sibierski moet RSC Anderlecht weer naar successen zien te loodsen, al torst de nieuwe ...

384
384
'Genk kan cashen: exit El Ouahdi in stroomversnelling'

KRC Genk staat op het punt om te cashen op Konstantinos Karetsas, wiens recordtransfer naar Borussia ...

1062
1062
Telenet onthult voetbalplannen: opvallende rol Ruben Van Gucht

Het WK 2026 behoort inmiddels weer definitief tot het verleden en dus is het weer reikhalzend ...

707
707

Meer sportnieuws