Openda bezorgt Mannaert nachtmerrie

door stemmen
Openda bezorgt Mannaert nachtmerrie

Club Brugge zit met een luxe-probleem. De Belgische landskampioen beschikt met Loïs Openda over de meest scorende Belgische spits van het seizoen, maar desondanks is zijn toekomst in het Jan Breydelstadion hoogst onzeker. Tijdens zijn tweejarige uitleenbeurt aan Vitesse Arnhem is Openda een completere spits geworden, en kan hij niet meer vergeleken worden met de speler die hij twee jaren geleden was. Vincent Mannaert zit aldus met een groot dilemma. Geeft hij Openda eindelijk een volwaardige kans bij Club, of wordt de kersverse Rode Duivel voor harde cash verkocht op de transfermarkt?


MEEST SCORENDE BELG VAN HET SEIZOEN

“Sinds hij bij Vitesse speelt, zien ze in België wel meer wie de echte Loïs Openda is, volgens mij”, vertelde moeder Mariame over haar zoon in Het Laatste Nieuws. De 22-jarige spits scoorde in de voorbije twee seizoenen 36 doelpunten voor Vitesse, en daarmee gaf hij zijn criticasters lik op stuk. In België kreeg Openda namelijk steeds dezelfde kritiek te slikken: hij haalde te weinig rendement op het gebied van doelpunten scoren. Maar die kritiek mag nu stante pede de vuilbak in.

Geen enkele andere Belgische speler scoorde dit seizoen zelfs meer dan Loïs Openda (24): Ryan Mmaee (Ferencvaros, 23), Cyriel Dessers (Feyenoord, 21), Kevin De Bruyne (Manchester City, 20), Romelu Lukaku (Chelsea, 20), Christy Manzinga (Linfield, 18), Jelle Vossen (Zulte Waregem, 17), Charles De Ketelaere (Club Brugge, 17), Johan Bakayoko (PSV Eindhoven II, 17) en Hans Vanaken (Club Brugge, 16) vervolledigen de top tien.



En met die vele doelpunten scoorde Loïs Openda zich vervolgens in de kijker van Roberto Martinez. De huurling van Vitesse Arnhem werd niet opgenomen in het oefenkamp in maart, waar enkel spelers met minder dan 50 caps hun kans kregen, maar toen mocht hij wel enkele dagen meetrainen met de grote jongens. Maar voor de aankomende wedstrijden in de Nations League tegen Nederland, Polen en Wales kreeg Openda wél een oproepingsbrief in de bus.

RODE DUIVEL

“Zijn stats spreken voor zich”, verklaarde Roberto Martinez de allereerste nationale selectie van Loïs Openda. Volgens de bondscoach is de tijd rijp om te laten zien wat hij kan bij de A-kern. Openda kreeg de voorkeur op Christian Benteke en Divock Origi, de vaste klanten bij de Rode Duivels die amper aan de bak komen bij respectievelijk Crystal Palace en Liverpool. Openda wist zelf dat hij in beeld was bij de nationale ploeg, maar ook dat hij geduldig moest zijn.



“Het is een jongensdroom”, zei hij op de officiële clubkanalen van Vitesse Arnhem. “Vroeger keek ik naar spelers als Romelu Lukaku, Eden Hazard, Thibaut Courtois en Yannick Carrasco en nu zit ik in het nationale team. Ik wist dat ik er een had geluk maar ook dat ik geduld moest hebben. Ik ben heel blij dat ik deze kans krijg. Ik heb er hard voor gewerkt.” Openda kon ook kiezen voor de nationale ploeg van Marokko, maar hij koos met zijn hart voor België.

MATCH MET LETSCH

Tijdens zijn tweejarige uitleenbeurt aan Vitesse Arnhem is Loïs Openda een andere speler geworden sinds hij in juli 2020 vertrok bij Club Brugge. “Hij toont meer kwaliteit en metier dan voordien”, verklaarde de Jonge Duivels-bondscoach Jacky Mathijssen eerder dit seizoen in Het Laatste Nieuws. Naast zijn ontdekte torinstinct is Openda in de Eredivisie ook gewoon een meer complete voetballer geworden. Dat komt voornamelijk omdat hij bij Vitesse meer speelgelegenheid kreeg dan bij Club Brugge.



Loïs Openda was bovendien de ideale spits in de specifieke speelstijl van Thomas Letsch. De coach van Vitesse Arnhem is een adept van het Red Bull-concern, want voordien was hij actief bij de jeugd en als assistent-coach bij RB Salzburg. Letsch zag in Openda de perfecte aanvalsleider want hij brengt snelheid, arbeid en aspiratie. Daarnaast zette hij ook grote stappen op het gebied van samenspel, diepgang en uiteraard doelgerichtheid. En als meest scorende Belgische speler van het seizoen, kan hij onmogelijk nog een ‘onrendabele’ spits genoemd worden.

CLUB BRUGGE

Het gaat dus hard met de carrière van Loïs Openda, maar desondanks weet de 22-jarige nog niet waar hij volgend seizoen zal spelen. Naar verluidt gelooft Club Brugge nog steeds hard in zijn talent, dat bleek nogmaals toen Vincent Mannaert hem in januari wilde terugroepen van zijn uitleenbeurt aan Vitesse, maar dat bleek uiteindelijk een complexe en quasi onmogelijke opdracht. En toch zou Openda volgend seizoen in het Jan Breydelstadion helemaal niet zeker zijn van een basisplaats. De Brugse toekomst omtrent de pijlsnelle aanvaller is hoogst onzeker.

Zo stelde Gert Verheyen al in februari dat Loïs Openda niet al te veel hoop moet koesteren dat Club Brugge hem straks terugneemt om een vooraanstaande rol te spelen. “Dat geloof ik niet. Ik denk dat Club dat ook al lang beslist heeft. Spelers worden uitgeleend onder het voorwendsel dat ze ervaring moeten opdoen. Maar er zijn weinig spelers die terugkeren en nog een ster worden”, stelde Verheyen in zijn analyse voor Het Nieuwsblad. Ook in het kamp-Openda klinkt het dat hij weliswaar nog een contract heeft bij Club, maar dat hij er niet per se wil blijven.



“Ik heb geen idee waar ik volgend seizoen speel”, gaf Loïs Openda vorig weekend toe in De Gelderlander. “Dat kan Brugge zijn, want ik heb nog een contract tot juli 2024. Maar het kan ook een club elders worden. Ik heb heel veel aan Vitesse te danken. Prachtige club, prachtige tijd”, nam hij afscheid van Vitesse Arnhem. Hij en Club Brugge staan aldus voor een belangrijk kruispunt, want als Openda als overbodig wordt beschouwd in het Jan Breydelstadion, dan zal hij ongetwijfeld te gelde worden gemaakt middels een definitieve verkoop.

CASHEN VOOR OPENDA

“Hij vertegenwoordigt de toekomst”, verklaarde Ivan Leko aan het eind van het seizoen 2018-2019. De toenmalige coach van Club Brugge was een grote fan van de voetballer Loïs Openda en hij staafde dat met een stevige voorspelling. “Over twee jaar kan hij 15 miljoen euro waard zijn.” Anno 2022 bedraagt de marktwaarde van Openda geen 15 miljoen euro, maar wel 5,5 miljoen euro. Maar dat wil niet zeggen dat de 21-jarige grote stappen vooruit heeft gezet in zijn ontwikkeling. De Openda van enkele jaren geleden kan niet meer vergeleken worden met de Openda van vandaag. En door het recent behaalde keurmerk als Rode Duivel, zit er ongetwijfeld een grotere transfersom in dan de huidige 5,5 miljoen euro - wat ook al niet mis is trouwens.

LEES OOK: ‘Volgende uitdaging bekend: Openda geeft groen licht’

Wat moet Club doen met Openda?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

110
110
'De Ketelaere naar Bayern: cruciale voorwaarde gelekt'

Het seizoen in het clubvoetbal zit er bijna op en dus gaat de transferperiode weldra weer van start. ...

29
29
Metamorfose Genk: eerste basiskracht volgend seizoen aangeduid

KRC Genk maakt zich op voor een sleutelduel. Komend weekend gaan de Limburgers op bezoek bij ...

50
50
"100% basisspeler op WK" - Radja breekt lans voor onverwachte Duivel

Op maandag 15 juni trappen de Rode Duivels hun WK-eindronde op gang met een groepsmatch tegen ...

117
117
De Bruyne serieus toegetakeld: Conte geeft reactie

SSC Napoli liep maandagavond averij op in de strijd om de tweede plaats in de Serie A en verloor op ...

52
52
Deschacht tipt Anderlecht: ideale basiself voor bekerfinale

Aanstaande donderdag is het zover, dan wordt de bekerfinale tussen Union SG en RSC Anderlecht ...

168
168
'Vlaanderen schrikt van inkomen Ruben Van Gucht'

Ruben Van Gucht is al lang niet meer alleen de man van de koers en de sportverslaggeving. De ...

132
132
Meteen na ontslag: 'Geraerts in running voor JPL-retour'

Het einde van het seizoen in het clubvoetbal staat voor de deur. En dus begint de trainerscarrousel ...

121
121
'Mercato Club barst al los: nationale recordtransfer'

Terwijl coach Ivan Leko zijn troepen klaarstoomt voor de titelclash tegen Union SG, beweegt er ook ...

234
234
'Sibierski heeft nieuwe topcoach Anderlecht al in vizier'

Antoine Sibierski houdt zich voorlopig op de vlakte over de trainer van Anderlecht. Maar wie naar ...

1010
1010
Voetbalbond zet alles op alles: giga-surprise in WK-selectie

Aanstaande vrijdag zijn de ogen van voetbalminnend België gericht op Rudi Garcia. De bondscoach ...

216
216
Crisis Real duurt voort: trieste wending in Mbappé-soap

Nu de Spaanse titelstrijd gestreden is en de tweede plaats quasi binnen is, kan Real Madrid zich ...

89
89
'Club schiet in actie: transfergevecht met United en PSV'

Club Brugge gaat een bijzonder drukke zomermercato tegemoet en zal vers bloed moeten aantrekken op ...

304
304
'Union stevent af op jackpot: clubrecord aan diggelen'

Het succes eiste de voorbije jaren telkens zijn tol bij Union, dat steevast een resem sterkhouders ...

74
74
Anderlecht all-in: duo klaargestoomd voor bekerfinale

Donderdag is het D-Day voor RSC Anderlecht, dat zijn seizoen moet zien te redden in de bekerfinale ...

293
293
'Rigaux richting exit: charmeoffensief Club Brugge'

De titelkoorts neemt stilaan toe bij Club Brugge, dat zondag eerste achtervolger Union ontvangt. ...

255
255
'Oosting in vieze papieren: nieuwe T1 voor Antwerp?'

Heel even leek Antwerp zich nog te mengen in de strijd om een Europees ticket, maar na de pijnlijke ...

251
251
Club Brugge vs. parket: Verhaeghe verneemt verdict

Dankzij de vlotte 2-0 zege tegen STVV blijft Club Brugge op titelkoers, maar buiten de lijnen zitten ...

295
295
"Komende 10 jaar" - Ferdinand dropt spectaculaire Lammens-uitspraak

Manchester United keert volgend seizoen terug in de Champions League en staat op punt om het seizoen ...

195
195
Hartverzakking Garcia: De Bruyne plots afwezig bij Napoli

Binnen exact één maand is het zover: dan trappen Mexico en Zuid-Afrika het ...

145
145
'Tzolis niet te houden: duizelingwekkende transfersom'

Christos Tzolis blijft tijdens de Champions' Play-Offs de knappe prestatie aan mekaar rijgen. Het ...

598
598
Nieuwe beelden duiken op: Coosemans nóg feller door het lint

Colin Coosemans heeft tijdens de zevende speeldag van de Champions' Play-Offs geen al te beste beurt ...

856
856
‘Club Brugge sloopt Bayat met brutale transferzet’

Club Brugge verkent opnieuw de transfermarkt en dat zorgt meteen voor nervositeit bij de ...

460
460
Lardot veroordeelt AA Gent-RSCA: "Schuld van spelers"

Nu de spanning alsmaar toeneemt in de play-offs, komt ook de arbitrage weer onder een vergrootglas ...

258
258
WK in gevaar: sterkhouder Rode Duivels in lappenmand

Vrijdag maakt Rudi Garcia bekend welke 26 namen zijn schifting voor het WK hebben overleefd. Helaas ...

133
133
Radja Nainggolan verrast met héél opvallende uitdaging

Radja Nainggolan is ook op zijn 38ste nog van goudwaarde voor zijn club Patro Eisden Maasmechelen. ...

88
88

Meer sportnieuws