Undav bezorgt Brighton ijskoude douche

489 stemmen
Undav bezorgt Brighton ijskoude douche

Deniz Undav domineerde de reguliere competitie, maar in de Champions’ Play-offs stelt hij vooral teleur. Volgend seizoen speelt de Duitse Turk in de Premier League bij Brighton & Hove Albion, en daar houden ze - vooral in de sterk gemediatiseerde nacompetitie - hun toekomstige spits in de gaten. De opvallende terugval van Undav zal Brighton ongetwijfeld opgemerkt hebben. En dat is niet meteen goed nieuws voor de topschutter van Union SG.


OP NAAR BRIGHTON

Ach, Deniz Undav. Wat zal hij gebaald hebben na de match tegen Club Brugge. De Duitse Turk miste in minuut 78 een dot van een kans, eentje die de titeldroom van Union SG nog levendig kon houden. Maar zoals vaker in de Champions’ Play-offs werkte Undav niet goed af voor het doel. Hij scoorde zelfs nog geen enkel doelpunt in de nacompetitie, terwijl de 25-jarige in de reguliere competitie nochtans vlotjes de weg naar het doel vond: 0,7 goals per 90 minuten, ofwel 24 doelpunten over de ganse campagne heen.



Na de 1-0 nederlaag in het Jan Breydelstadion werpt Deniz Undav de handdoek. “Zij zijn kampioen, wij niet. Ik geloof niet dat ze twee keer verliezen.” De spits van Union wil het huidige seizoen toch op een positieve noot afsluiten, door de tweede plaats in de rangschikking veilig te stellen. Daarna focust Undav zich op zijn nieuw avontuur in de Premier League, waar Brighton Hove & Albion op hem wacht. De zusterclub van Union die in januari maar liefst 7 miljoen euro neertelde voor hem. Da’s een flinke som voor een speler wiens contract eind dit seizoen afliep.

SLAGEN IN DE PREMIER LEAGUE

Brighton haalde Deniz Undav aan boord door zijn uniek profiel. Hij kan scoren, wegen op een verdediging, is sluw en bijna niet van de bal te zetten. Dit alles weliswaar gebenchmarkt op het niveau van de Belgische competitie. Het lijdt echter geen twijfel dat Undav zich straks serieus zal moeten aanpassen in de Premier League, die omschreven wordt als de meest veeleisende en zwaarste competitie ter wereld. Maar Undav ziet zijn eerste Engelse voetbalavontuur positief en enthousiast tegemoet.

Hij bevestigt dat de stap naar Brighton groot is, maar hij heeft er alle vertrouwen in. “Het enige wat zal veranderen, is de intensiteit. Maar dat leer en train je in de voorbereiding. Ik heb al gehoord dat ik er niet zou passen, maar ik neem dat alleen aan van mensen die zelf in de Premier League hebben gespeeld”, zei Deniz Undav onlangs in Het Nieuwsblad. “Mocht het eerste jaar moeizaam zijn, dan sta ik er het tweede seizoen. Lukt dat niet, dan weet ik dat ik niet in de Premier League thuishoor.”



Deniz Undav wil kijken of hij zich kan meten met de beste en volgens ploegmaat Christian Burgess heeft hij veel kans op slagen in de Premier League. “Undav heeft enorme kwaliteiten die hij naar beste kunnen gebruikt. Hij was dit seizoen de beste spits van de competitie en hij heeft laten zien waarom Brighton voor hem is gekomen. Voor mij heeft hij de kwaliteiten om te slagen in de Premier League. Als hij goed wordt bediend en goed in het spelsysteem van Brighton past, zal hij gemakkelijk scoren”, zei Burgess in L’Avenir.

TWIJFELS ROND UNDAV

Maar niet iedereen is ervan overtuigd dat Deniz Undav zomaar zal slagen in de Premier League. Marc Degryse uitte in april al zijn twijfels daarover, nog voor de spits een tegenvallende Champions’ Play-offs speelde. “Of hij bij Brighton & Hove zal slagen, is iets anders”, zei Degryse in Het Laatste Nieuws. “In de Premier League gaat het tien kilometer per uur sneller. Zijn de verdedigers nog sterker en sluwer. Maar Undav is zo geslepen dat hij ook daar zijn kans zal afdwingen.”

Ook in het voetbalpraatprogramma Extra Time kwam de discussie al aan bod over de slaagkansen van Deniz Undav in de Premier League. En ook toen vond het gesprek plaats in de reguliere competitie, waarin de 25-jarige op quasi wekelijkse basis schitterde. “Ik heb het gevoel dat hij het fysiek niet zal aankunnen”, zei analist Wesley Sonck bijvoorbeeld. “In alle matchen gaat het na 70 minuten niet meer zoals het ervoor was. Ik denk dat het niveau van de Premier League te hoog is voor hem.”



Filip Joos, het vaste panellid van Extra Time, volgde de gedachtegang van zijn collega en ook hij uitte zijn bedenkingen. “Hij zal bij Brighton in concurrentie komen met Neal Maupay. Als ik die zie spelen ... dat is iemand die telkens onwaarschijnlijk in beweging is. En die ook met de rug naar doel kan spelen. Ik had verwacht dat Undav naar Duitsland zou gaan, ploegen zoals Augsburg”, aldus Joos. En na zijn tegenvallende prestaties in de Champion’s Play-offs zal dat voorbehoud alleen maar toenemen.

PROBLEMEN VOOR DOEL

Op 25-jarige leeftijd zit er wel nog wat rek op de fysieke kwaliteiten van Deniz Undav, die over een aangeboren talent beschikt om de bal af te schermen van grotere en sterkere verdedigers. Of hem dat ook zal lukken in de Premier League valt nog af te wachten, maar Undav is een spits die altijd weegt op een verdediging. Het grootste probleem zal evenwel komen te liggen bij zijn efficiëntie voor het doel. In de reguliere competitie scoorde Undav aan de lopende band, hij scoorde namelijk 24 stuks, maar in de Champions’ Play-offs deed hij nog geen enkele keer de netten trillen.



En nochtans had hij daar kansen genoeg voor. De immense druk die erbij hoort om voor de titel te vechten, is hierbij uiteraard een logische verklaring. Anderzijds speelt Undav in de nacompetitie tegen de drie beste clubs van het land en daarin haalt hij - met uitzondering van de match tegen Anderlecht - een veel lager niveau in vergelijking met zijn prestaties in de reguliere competitie. In de Premier League zullen er hem tegenstanders opwachten van een gans ander kaliber dan Club Brugge, Anderlecht en Antwerp. Daar is het élke week een topmatch.

HET DRAMA-UNDAV

Het verschil in prestaties van Deniz Undav, op het vlak van doelpunten maken, tussen de reguliere competitie en de Play-offs zijn erg contrasterend. In de competitie had hij aan een kleine vijf doelpogingen genoeg om één doelpunt te scoren, terwijl hij in de Play-offs negen doelpogingen ondernam en geen enkele keer kon scoren. Undav scoorde in de competitie bovendien 7% boven de verwachte expected goals, terwijl dat in de Play-offs maar liefst -30% onder de verwachtingen was.



Op basis van de expected goals afgewogen tegenover de effectieve gescoorde goals, presteerde Deniz Undav in de play-offs zelfs dubbel zo slecht als in de competitie. En dat terwijl Brighton dit seizoen ondermaats presteert op het gebied van doelpunten scoren. Net om die tegenvallende doelpuntenproductie volgend jaar serieus op te krikken, besloten The Seagulls in januari om 7 miljoen euro te betalen voor Undav.

LEES OOK: AA Gent kondigt exit aan, Union strikt vijfde (!) aanwinst

Zal Undav slagen in de Premier League?

Meest recent

'JPL-clubs lonken naar ex-smaakmaker Beerschot'

De zomermercato begint stilaan op gang te komen. De Belgische ploegen speuren rond naar versterking. ...

5
5
Nieuw vraagteken bij Rode Duivels: vervanging op komst?

België heeft al lange tijd een probleem. Zonder Romelu Lukaku scoort het te moeilijk. Dat bleek ...

38
38
Harde kern RSCA roert zich weer: Coucke gebeten hond

RSC Anderlecht begint vrijdag aan het nieuwe seizoen. De spelers leggen dan medische proeven af. ...

97
97
Ghana en Colombia knokken zich naar WK-zeges

Deze ochtend stonden er op het WK twee matchen op het programma. Ghana moest aan de bak tegen ...

10
10
Ook Kane op afspraak: Engeland dwingt Kroatië op de knieën

Schaduwfavoriet Engeland heeft zijn start op het WK 2026 niet gemist. Kroatië maakte het de ...

31
31
'Schok bij Club Brugge: topploeg klopt aan voor Siquet'

Als vervanger voor de geblesseerde Kyriani Sabbe, werkte Hugo Siquet sterke Play-Offs af bij Club ...

192
192
'City haalt verschroeiend uit: dubbelslag van 230 miljoen'

Manchester City is begonnen aan het post-Pep Guardiola tijdperk. Voorlopig is het nog even wachten ...

103
103
'Club meldt zich bij Anderlecht-target: deal van 9 miljoen'

De sportieve leiding van Club Brugge is momenteel de markt aan het afspeuren op zoek naar ...

251
251
Nederlanders smullen van Duivel: "Hele grote persoonlijkheid"

De Rode Duivels hebben tijdens hun WK-opener tegen Egypte niet de allerbeste beurt gemaakt. Toch ...

209
209
'Transferwending De Cat: absolute jackpot in gevaar'

Bij RSC Anderlecht gaat de voorbereiding op het nieuwe seizoen volgende week van start. Dat zal ...

373
373
Tzolis ziet nieuwe goudklomp bij Club: "Hij trainde mee en ..."

Club Brugge wist de voorbije jaren heel wat jonge talenten te lanceren vanuit de jeugdopleiding. En ...

380
380
Argentijnse pers komt met trieste reden voor tranen Messi

Lionel Messi heeft tijdens zijn eerste wedstrijd op het WK 2026 meteen de show gestolen. Zo was hij ...

242
242
Optater Ronaldo en co: Congo stunt met historisch WK-punt

Het WK 2026 is met een flinke tegenvaller van start gegaan voor het Portugal van sterspeler ...

72
72
Outfit Garcia maakt tongen los: "Net een treinconducteur"

Rudi Garcia heeft zijn vuurdoop als bondscoach op de groot toernooi achter de rug. Een onverdeeld ...

99
99
'Bayern dokt 55 miljoen: Kompany krijgt WK-uitblinker'

Terwijl het merendeel van zijn spelers momenteel op het WK actief zijn, wordt Vincent Kompany achter ...

175
175
Na WK nieuwe nummer één? Lammens reageert duidelijk

De Rode Duivels begonnen hun WK met een ontgoocheling, want tegen Egypte hadden ze toch meer ...

58
58
AA Gent pakt uit met WK-ganger bij Jonge Duivels

Net als veel andere Belgische clubs zet AA Gent dezer dagen alsmaar meer in op jong talent. De ...

63
63
'Club troeft Sporting af: 5 miljoen voor eerste aanwinst'

Club Brugge wil doorgaans zijn transferhuiswerk snel klaar hebben en is ook nu al druk in de weer. ...

516
516
Charleroi kiest nieuwe coach, bijna witte rook in Beveren

Er stonden deze zomer heel wat trainersvacatures open bij Belgische eersteklassers. Nu de start van ...

126
126
'Antwerp haalt opgelucht adem: megaboete vermeden'

Er werd de voorbije jaren al heel wat geschreven over de financiële situatie van Antwerp, dat ...

181
181
Fabrizio Romano meldt stevige transferdomper voor Club

Bij Club Brugge is het nog wachten op de eerste zomeraanwinst. De voorbije weken werden nochtans al ...

189
189
'Dubbelslag Anderlecht: Sibierski slaat schaamteloos toe'

Anderlecht ruikt een buitenkans in Frankrijk. Antoine Sibierski heeft niet één, maar ...

938
938
Zulte Waregem houdt icoon voor dertiende seizoen aan boord

Zulte Waregem maakt zich op voor zijn tweede seizoen terug in de Jupiler Pro League, nadat ze ...

102
102
Marc Coucke deelt zware klappen uit: "Hij mag het niet!"

Marc Coucke heeft de voorbije jaren al heel wat geïncasseerd. Kritiek van supporters, sportieve ...

254
254
'Bom op WK: Ivoriaanse speler opgepakt voor matchfixing'

Het WK is ondertussen enkele dagen ver en nu al krijgen we te kampen met de nodige controverses. Een ...

121
121

Meer sportnieuws