Courtois choqueert na Gouden Bal-schandaal

door
Courtois choqueert na Gouden Bal-schandaal

Thibaut Courtois was dit jaar de achtste beste doelman ter wereld. Volgens de stemgerechtigden van de Yashin Award dan toch, een nevenverkiezing van de Ballon d’Or. Die bedenkelijke ranking werd op veel ongeloof en onbegrip onthaald in de voetbalwereld. En da’s logisch. Courtois is op wekelijkse basis een spilfiguur bij Real Madrid en zijn prestaties verantwoorden minstens een plaats in de top drie van de beste doelmannen ter wereld.


SCHANDAAL IN PARIJS

Maandag troepten de prominenten van de voetbalwereld samen in Parijs voor de uitreiking van de prestigieuze Ballon d’Or. Lionel Messi won ietwat verrassend deze trofee als beste voetballer van de wereld, de Argentijn mocht het kleinood al voor de zevende keer (!) in ontvangst nemen. Maar veel analisten, media en fans vonden de verkiezing van Messi eerder onterecht. La Pulga speelde weliswaar een sterke eerste helft van het kalenderjaar, maar het vervolg bij Paris Saint-Germain was echter niet van datzelfde niveau.

Ook Thibaut Courtois, die altijd rechtuit voor zijn mening uitkomt, vond dat een andere Ballon d’Or winnaar wel op zijn plaats was. De Rode Duivel was immers van mening dat zijn ploegmaat Karim Benzema het toekwam om de Gouden Bal te winnen. “Karim verdient het, maar het is een rare prijs”, zei Courtois aan Movistar. “Je ziet dat de spelers altijd bovenaan eindigen omdat ze de Copa America, het EK of de Champions League gewonnen hebben. Zo gaat het altijd: ze kijken alleen naar de prijzen, niet naar de prestaties over het hele jaar.”



Dat was uiteraard een stevige vingerwijzing naar Lionel Messi, die dit jaar de Copa América won met de Argentijnse nationale ploeg. Nochtans werden Jorginho, Robert Lewandowski en Mo Salah door insiders en analisten veel nadrukkelijker getipt om de Ballon d’Or te winnen. Maar ook Thibaut Courtois mocht zich bekocht voelen maandag in Parijs. Naast de Ballon d’Or werd er toen namelijk ook de Yashin Award uitgereikt, de trofee voor de beste doelman van de wereld. De Rode Duivel, die er een heel sterke jaargang heeft opzitten bij de nationale ploeg en Real Madrid, haalde zelfs de top drie niet in de uitverkiezing als beste doelman. En dat roept toch enorme vragen op.

REVANCHE VAN UEFA EN FIFA?

Misschien heeft het wel te maken met de harde kritiek die Courtois in oktober verstuurde richting de UEFA en de FIFA. Na de uitschakeling van de Rode Duivels nam hij geen blad voor de mond en trok hij aan de alarmbel omdat het speelschema onverantwoord druk is – en zelfs nog drukker wordt - voor de voetballers. “Wij zijn géén robots”, fulmineerde Courtois toen. “Volgend seizoen is er een WK in november, waarna we zullen voetballen tot half juni. We zullen geblesseerd geraken, maar daar geeft niemand een moer om.”



"Ze geven niet om ons, enkel om het geld in hun zakken”, was nog de strafste quote naar de UEFA en de FIFA. Het zou zowat de énige logische reden zijn waarom Thibaut Courtois dit jaar minstens het podium niet haalde in de verkiezing als beste doelman ter wereld, want zijn sportieve prestaties anno 2021 zijn nagenoeg onberispelijk. “Dat verbaast me niet, na mijn opmerking van vorige maand”, zei Courtois er zelf eerder over. Een grote verrassing was de achtste plaats in de prestigieuze verkiezing dus niet voor hem.

WEINIG ERKENNING

Verschillende analisten en waarnemers konden zich niet vinden in de verkiezing van Lionel Messi als Ballon d’Or, maar er heerste minstens evenveel onbegrip over de lage eindklassering van Thibaut Courtois in de Yashin Award. In eigen land vond Philippe Albert het onbegrijpelijk dat Courtois slechts als achtste eindigde. “Dit is erg vreemd. Ik weet niet wie stemt, waarschijnlijk grote kenners van het keeperswerk. Thibaut zal er zelf niet om malen, hij kent zijn kwaliteiten. En Real weet ook wat hij waard is. Hij is één van de beste keepers ter wereld. Dat hij slechts 8ste is, is lachwekkend”, aldus Albert aan RTBF.



Ook Carlo Ancelotti zal wellicht gemengde gevoelens hebben na maandagavond. De coach van Real Madrid noemde Courtois onlangs letterlijk de beste doelman ter wereld van het moment. “Of hij de beste keeper is die ik ooit had? Ik had het geluk om met veel geweldige doelmannen te werken. Casillas, Diego López, Buffon, Cech, Neuer... Maar hij is sowieso één van de beste”, zei de Italiaan. Unai Simon, doelman bij Bilbao, was ook lovend over zijn collega nadat Courtois tegen hem wederom een wereldpartij keepte. “Er is weinig erkenning voor het werk van Courtois bij Real. Ze hebben veel sterren, maar zonder hem zouden ze vandaag niet gewonnen hebben.”

MINSTENS DERDE

Het is een eindeloze discussie om te bepalen wie vandaag écht de beste doelman ter wereld is, maar het staat buiten kijf dat Thibaut Courtois altijd in de top drie moet eindigen. De eindoverwinning van Gianluigi Donnarumma in de Yashin Award is allerminst gestolen, de 22-jarige leidde Italië naar de Europese titel en hij werd ook verkozen tot de beste doelman van het EK. Maar dat Edouard Mendy, Jan Oblak, Ederson, Manuel Neuer, Emiliano Martinez én Kasper Scheichel allen voor Courtois eindigden, is objectief gezien toch onbegrijpelijk.



Thibaut Courtois behoort wekelijks tot de sterkhouders bij Real Madrid, waar hij een groot aandeel heeft in de huidige leidersplaats van Los Blancos. Maar nog straffer is zijn efficiëntie in de reddingen. In de vijf grootste Europese competities waren er in het kalenderjaar 2021 slechts twee doelmannen nog straffer dan hem: Keylor Navas en Mike Maignan, telkens met een miniem verschil. Courtois scoorde in dat onderdeel zelfs 7% hoger dan Donnarumma, 3% dan Mendy en 6% dan Oblak. Een derde plaats in de Yashin Award was dus duidelijk het minimum voor Courtois … Dergelijke statistiek is uiteraard geen absolute waarheid maar het is alleszins veelzeggend.

LEES OOK: Neuer zet Belgische doelman in top vijf beste keepers ooit

Is Courtois de beste doelman ter wereld?

Meest recent

Afkeer voor Anderlecht? Vanderbiest spreekt eerlijke taal

In de Champions' Play-Offs staat zaterdagavond een interessante duel op het programma. Zo strijden ...

4
4
UEL/UECL: Nederlands verhaal over, Genk-killer stuift door

De eerste halve finalisten in de Europa en Conference League zijn bekend. Zo wist SC Freiburg na KRC ...

20
20
Furieus Barça legt wéér klacht neer na UCL-uitschakeling

FC Barcelona sneuvelde dinsdagavond uit de Champions League ondanks een 1-2-zege op het veld van ...

55
55
Lukaku verbijstert Italië met meest gehate transfer ooit

Romelu Lukaku dreigt in Italië opnieuw het middelpunt te worden van een transferstorm. Door de ...

288
288
AA Gent stoomt door: aanvaller tekent tot 2029

AA Gent strijdt momenteel nog volop in de Champions' Play-Offs voor een Europees ticket. Ondertussen ...

17
17
Blikvangers PO's: nieuwe leiders én degradatie-beslissing?

De derde speeldag van de Play-Offs in de Jupiler Pro League staat voor de deur en het belooft weer ...

58
58
Eddy Merckx bezorgt voetbalfans enorme krop in de keel

Eddy Merckx ging de laatste maanden door een ware hel. De wielerlegende kreeg te maken met tal van ...

58
58
'Eerste zomertransfer Club Brugge: contract van vijf jaar'

Club Brugge zal er in de komende weken alles aan doen om de 20ste landstitel uit zijn geschiedenis ...

409
409
Kop rolt bij Real: eerste slachtoffer na Bayern-drama'

Real Madrid zal ook dit seizoen de Champions League niet winnen. De recordhouder werd woensdag uit ...

333
333
'Club Benzema greep ondanks miljoenenbod naast RSCA-pion'

Bij RSC Anderlecht hopen ze het seizoen nog goed te eindigen. Paars-Wit wil nog voor de derde plaats ...

123
123
Cercle Brugge slaat toe met drie contractverlengingen

Cercle Brugge kent een zeer rustig einde van het seizoen nu het behoud zeker is. De Bruggelingen ...

39
39
KRC Genk raast door met volgend contract

Bij KRC Genk blijven ze werk maken van de toekomst. De Limburgers willen ook de komende jaren ...

95
95
'AA Gent bereikt akkoord: toptransfer in de maak'

Na een magere één op zes hoopt AA Gent zijn blazoen in de play-offs op te schonen ...

101
101
'Goudmijn voor Club Brugge: succesformule ontleed'

De sportieve hoogconjunctuur bij Club Brugge gaat al jaren hand in hand gepaard met een alsmaar ...

341
341
Eerste midweekspeeldag PO's: scheidsrechters bekend

Volgende week staat de eerste midweekspeeldag van de play-offs op het programma, maar eerst moet ...

239
239
'Anderlecht kruist vingers: winst op trio flops?'

RSC Anderlecht gaat straks andermaal een drukke zomer tegemoet. Vooral op uitgaand vlak ligt er ...

344
344
'Jackers buitenspel: Club Brugge all-in voor nummer 1'

Zondag hoopt Club Brugge haasje-over te doen met Union. Om iets te rapen op het veld van de koploper ...

454
454
Van Basten slaat alarm: "Ze is bezeten door de duivel"

Nederland is momenteel in de ban van een bizar schandaal. Voetbalicoon Marco Van Basten krijgt ...

49
49
Man City bevestigt: icoon verlaat de club

Bij Manchester City zetten ze de laatste jaren een verjongingsoperatie in en die gaat onverminderd ...

58
58
Essevee mag dromen van nieuwe miljoenentransfer

Zulte Waregem speelt ook volgend seizoen nog in de Jupiler Pro League. De West-Vlamingen verzekerden ...

268
268
'Kassa kassa voor Genk: bod van 21 miljoen'

Voor KRC Genk is het al bij al een ontgoochelend seizoen, want de Limburgers grepen naast de top ...

332
332
Vreven hakt knoop over toekomst bij Lokeren door

Komend weekend staat in de Challenger Pro League de laatste speeldag van de reguliere competitie ...

49
49
Cercle Brugge weer langs de kassa voor flop?

Cercle Brugge verzekerde zich vorig weekend van het behoud in de Jupiler Pro League na alweer een ...

138
138
'Union dreigt miljoenentransfer mis te lopen'

Union kan zowaar nog de titel van vorig seizoen overtreffen. Het werkte al een zeer knappe campagne ...

73
73
'Anderlecht zet Duitse goalgetter op verlanglijst'

Ondanks dat het nog steeds geen sportief directeur heeft, lijkt Anderlecht al volop begonnen te zijn ...

139
139

Meer sportnieuws