Courtois choqueert na Gouden Bal-schandaal

1450
Courtois choqueert na Gouden Bal-schandaal

Thibaut Courtois was dit jaar de achtste beste doelman ter wereld. Volgens de stemgerechtigden van de Yashin Award dan toch, een nevenverkiezing van de Ballon d’Or. Die bedenkelijke ranking werd op veel ongeloof en onbegrip onthaald in de voetbalwereld. En da’s logisch. Courtois is op wekelijkse basis een spilfiguur bij Real Madrid en zijn prestaties verantwoorden minstens een plaats in de top drie van de beste doelmannen ter wereld.


SCHANDAAL IN PARIJS

Maandag troepten de prominenten van de voetbalwereld samen in Parijs voor de uitreiking van de prestigieuze Ballon d’Or. Lionel Messi won ietwat verrassend deze trofee als beste voetballer van de wereld, de Argentijn mocht het kleinood al voor de zevende keer (!) in ontvangst nemen. Maar veel analisten, media en fans vonden de verkiezing van Messi eerder onterecht. La Pulga speelde weliswaar een sterke eerste helft van het kalenderjaar, maar het vervolg bij Paris Saint-Germain was echter niet van datzelfde niveau.

Ook Thibaut Courtois, die altijd rechtuit voor zijn mening uitkomt, vond dat een andere Ballon d’Or winnaar wel op zijn plaats was. De Rode Duivel was immers van mening dat zijn ploegmaat Karim Benzema het toekwam om de Gouden Bal te winnen. “Karim verdient het, maar het is een rare prijs”, zei Courtois aan Movistar. “Je ziet dat de spelers altijd bovenaan eindigen omdat ze de Copa America, het EK of de Champions League gewonnen hebben. Zo gaat het altijd: ze kijken alleen naar de prijzen, niet naar de prestaties over het hele jaar.”



Dat was uiteraard een stevige vingerwijzing naar Lionel Messi, die dit jaar de Copa América won met de Argentijnse nationale ploeg. Nochtans werden Jorginho, Robert Lewandowski en Mo Salah door insiders en analisten veel nadrukkelijker getipt om de Ballon d’Or te winnen. Maar ook Thibaut Courtois mocht zich bekocht voelen maandag in Parijs. Naast de Ballon d’Or werd er toen namelijk ook de Yashin Award uitgereikt, de trofee voor de beste doelman van de wereld. De Rode Duivel, die er een heel sterke jaargang heeft opzitten bij de nationale ploeg en Real Madrid, haalde zelfs de top drie niet in de uitverkiezing als beste doelman. En dat roept toch enorme vragen op.

REVANCHE VAN UEFA EN FIFA?

Misschien heeft het wel te maken met de harde kritiek die Courtois in oktober verstuurde richting de UEFA en de FIFA. Na de uitschakeling van de Rode Duivels nam hij geen blad voor de mond en trok hij aan de alarmbel omdat het speelschema onverantwoord druk is – en zelfs nog drukker wordt - voor de voetballers. “Wij zijn géén robots”, fulmineerde Courtois toen. “Volgend seizoen is er een WK in november, waarna we zullen voetballen tot half juni. We zullen geblesseerd geraken, maar daar geeft niemand een moer om.”



"Ze geven niet om ons, enkel om het geld in hun zakken”, was nog de strafste quote naar de UEFA en de FIFA. Het zou zowat de énige logische reden zijn waarom Thibaut Courtois dit jaar minstens het podium niet haalde in de verkiezing als beste doelman ter wereld, want zijn sportieve prestaties anno 2021 zijn nagenoeg onberispelijk. “Dat verbaast me niet, na mijn opmerking van vorige maand”, zei Courtois er zelf eerder over. Een grote verrassing was de achtste plaats in de prestigieuze verkiezing dus niet voor hem.

WEINIG ERKENNING

Verschillende analisten en waarnemers konden zich niet vinden in de verkiezing van Lionel Messi als Ballon d’Or, maar er heerste minstens evenveel onbegrip over de lage eindklassering van Thibaut Courtois in de Yashin Award. In eigen land vond Philippe Albert het onbegrijpelijk dat Courtois slechts als achtste eindigde. “Dit is erg vreemd. Ik weet niet wie stemt, waarschijnlijk grote kenners van het keeperswerk. Thibaut zal er zelf niet om malen, hij kent zijn kwaliteiten. En Real weet ook wat hij waard is. Hij is één van de beste keepers ter wereld. Dat hij slechts 8ste is, is lachwekkend”, aldus Albert aan RTBF.



Ook Carlo Ancelotti zal wellicht gemengde gevoelens hebben na maandagavond. De coach van Real Madrid noemde Courtois onlangs letterlijk de beste doelman ter wereld van het moment. “Of hij de beste keeper is die ik ooit had? Ik had het geluk om met veel geweldige doelmannen te werken. Casillas, Diego López, Buffon, Cech, Neuer... Maar hij is sowieso één van de beste”, zei de Italiaan. Unai Simon, doelman bij Bilbao, was ook lovend over zijn collega nadat Courtois tegen hem wederom een wereldpartij keepte. “Er is weinig erkenning voor het werk van Courtois bij Real. Ze hebben veel sterren, maar zonder hem zouden ze vandaag niet gewonnen hebben.”

MINSTENS DERDE

Het is een eindeloze discussie om te bepalen wie vandaag écht de beste doelman ter wereld is, maar het staat buiten kijf dat Thibaut Courtois altijd in de top drie moet eindigen. De eindoverwinning van Gianluigi Donnarumma in de Yashin Award is allerminst gestolen, de 22-jarige leidde Italië naar de Europese titel en hij werd ook verkozen tot de beste doelman van het EK. Maar dat Edouard Mendy, Jan Oblak, Ederson, Manuel Neuer, Emiliano Martinez én Kasper Scheichel allen voor Courtois eindigden, is objectief gezien toch onbegrijpelijk.



Thibaut Courtois behoort wekelijks tot de sterkhouders bij Real Madrid, waar hij een groot aandeel heeft in de huidige leidersplaats van Los Blancos. Maar nog straffer is zijn efficiëntie in de reddingen. In de vijf grootste Europese competities waren er in het kalenderjaar 2021 slechts twee doelmannen nog straffer dan hem: Keylor Navas en Mike Maignan, telkens met een miniem verschil. Courtois scoorde in dat onderdeel zelfs 7% hoger dan Donnarumma, 3% dan Mendy en 6% dan Oblak. Een derde plaats in de Yashin Award was dus duidelijk het minimum voor Courtois … Dergelijke statistiek is uiteraard geen absolute waarheid maar het is alleszins veelzeggend.

LEES OOK: ‘Courtois bezorgt Van Bommel meteen eerste crisis’

Is Courtois de beste doelman ter wereld?

Meest recent

Europese spelerslijsten: opvallende aan -en afwezigen

Donderdag was het Deadline Day in België, maar de ploegen die Europees actief zijn waren liefst ...

15
15
'Vermeeren maakt slachtoffers: hard verdict Compper'

"Welkom thuis, Tuur", klonk het donderdag op de clubwebsite van Antwerp. Bij zijn tijdelijke ...

50
50
Op de valreep: Club Brugge kondigt twee transferdeals aan

De transfermarkt sloot donderdagavond al zijn deuren, maar daags nadien sijpelen er nog deals naar ...

226
226
Musiala kampt nog steeds met aanvallen: Kompany sust

De bezorgdheid rond Jamal Musiala was na de voorbereiding van Bayern München erg groot. Het ...

29
29
Patro plukt op nippertje nog smaakmaker bij concurrent weg

Patro Eisden zag op het slot van de zomermercato nog enkele pionnen vertrekken. Zo ging Japhet ...

28
28
Droomscenario OHL Women in Champions League

OH Leuven Women wist zich te kwalificeren voor de League Phase van de Champions League en de loting ...

34
34
Karetsas ontploft in Duitsland: “Bij Kompany zelfde gevoel”

Konstantinos Karetsas maakte deze zomermercato de overstap van KRC Genk naar Borussia Dortmund. In ...

111
111
SK Beveren blijft gaan: Bob Peeters pakt wéér uit

SK Beveren blijft maar gaan op de zomermercato. De promovendus wil dit seizoen indruk maken in de ...

79
79
KRC Genk draait Anderlecht een loer: toptalent keert terug

De Belgische topclubs focussen zich meer en meer op de eigen jeugd, maar af en toe plukken ze ook ...

298
298
'Talbi krijgt mokerslag: opmerkelijke transfer in de maak'

In een aantal landen is de transfermarkt voorlopig nog geopend. En daar willen verschillende clubs ...

243
243
Vierde Gouden Schoen op komst? Vader Vanaken spreekt zich uit

Nu de transferperiode erop zit en de ploegen uit de Jupiler Pro League geen nieuwe spelers meer ...

101
101
Solden van start: vertrekkers bij Gent, STVV, Lommel én Westerlo

De zomerse transferperiode zit er ook in België. Tenminste toch aan inkomende zijde, de clubs ...

100
100
Leko moet puzzelen: grote verrassing als vervanger Forbs?

Club Brugge opent vrijdagavond de vijfde speeldag van de Jupiler Pro League met een bezoek aan ...

664
664
Fluitconcertjes in Lotto Park: Bruno zet tweetal uit de wind

RSC Anderlecht heeft donderdagavond zijn tweede competitiezege geboekt. Maar thuis tegen de ...

549
549
TRANSFERUURTJE: De grootste en opvallendste deals van Deadline Day

Het transferseizoen zit er ook in het Belgische voetbal op. Vlak voor het verstrijken van de ...

288
288
‘Shinton verbaast na Beerschot met opvallende transfer’

Beerschot en Nick Shinton gingen verrassend in onderling overleg uit elkaar. Sinds 2024 stond de ...

134
134
Straf: ‘Deze club bood meer dan Dortmund op Karetsas’

Konstantinos Karetsas maakte deze zomer de transfer van KRC Genk naar Borussia Dortmund voor een ...

505
505
Bevestiging: Anderlecht heeft laatste versterking beet

RSC Anderlecht haalde deze zomermercato al heel wat versterkingen binnen. Maar Antoine Sibierski is ...

365
365
Zulte Waregem breekt plots met belangrijke pion

Zulte Waregem is sterk aan het seizoen begonnen met acht punten uit twaalf. Essevee staat daarmee op ...

166
166
KV Kortrijk haalt op slot zomermercato pak ervaring binnen

KV Kortrijk is desastreus aan het seizoen begonnen in de Jupiler Pro League en is voorlopig de rode ...

105
105
SK Beveren pakt nog op de valreep uit met international

SK Beveren werd vorig seizoen ongeslagen kampioen in de Challenger Pro League, maar in de Jupiler ...

87
87
Bruno jammert: "Spelen met ongelijke wapens"

Vitor Bruno heeft zijn start niet gemist bij Anderlecht. Hij won zeven van zijn eerste tien matchen, ...

671
671
KRC Genk verrast alsnog met ultieme transfer

KRC Genk kende nog drukke dagen aan het einde van de zomermercato. De Limburgers haalden ook een ...

209
209
AA Gent ruikt bloed: "Begin van iets heel moois"

AA Gent is voortreffelijk gestart aan het seizoen. Een 12 op 12 en Europese plaatsing. Uiteraard ...

272
272
Vandenbempt stelt dé grote vraag na transferoffensief RSCA

RSC Anderlecht haalde elf nieuwe spelers in huis. Er vertrokken er ook een heel deel. Peter ...

538
538

Meer sportnieuws