Alarm bij Antwerp: vedette in grote problemen

door
Alarm bij Antwerp: vedette in grote problemen

In de laatste transferperiode realiseerde Antwerp FC enkele grote transfers. Radja Nainggolan en Björn Engels bijvoorbeeld, maar ook de komst van Ally Samatta sprak tot de verbeelding. De Tanzaniaan arriveerde met de status van een topspeler, grotendeels te danken aan zijn eerdere succesvolle passage bij KRC Genk, maar voorlopig blijkt hij vooral grote tegenvaller te zijn.

PRESTIGESLAG
Op de allerlaatste dag van de voorbije zomermercato pakten Paul Gheysens en Sven Jaecques de volledige Belgische voetbalpers op snelheid. Bijna vanuit het niets arriveerde Ally Samatta op de Bosuil, en met die toptransfer toonde Antwerp FC zijn énorme ambities. Met de Tanzaniaanse prijsschutter, hij scoorde voorheen in 3,5 seizoenen tijd namelijk 76 doelpunten voor KRC Genk, moest The Great Old dit jaar dé grote titeluitdager worden van Club Brugge.
Oorspronkelijk zag het er nochtans naar uit dat Arthur Cabral de nieuwe aanvalsleider moest worden bij Antwerp, maar de Braziliaanse spits van FC Basel viel uiteindelijk te duur uit. De Zwitsers eisten immers maar liefst 15 miljoen euro voor Cabral. Hoewel Gheysens enorm kapitaalkrachtig is, dergelijke transfersom is toch wat exorbitant voor de voorzitter. Dan was de huurdeal met Fenerbahce voor Samatta een veel goedkopere transactie.



Antwerp huurt Samatta van de Turkse topclub, waar hij jaarlijks 2,3 miljoen euro netto verdient, én ze konden ook een aankoopoptie bedingen. Bovendien was de komst van Samatta een grote prestigeslag voor Antwerp. Niet alleen omdat hij twee seizoenen één van de beste spitsen was in de Jupiler Pro League, maar vooral omdat ook Club Brugge en KRC Genk stevig geïnteresseerd waren om de Tanzaniaan binnen te halen. Knap werk dus van de tandem Gheysens-Jaecques.

BETER DAN BIJ GENK
De verwachtingen rond Samatta waren logischerwijze erg hooggespannen. Bij Antwerp hoopten ze dat de 28-jarige zijn bloedvorm terugvindt nadat hij eerder twee volledig mislukte passages kende bij Aston Villa en Fenerbahce. “Samatta zal vooral eergierig zijn om zijn carrière te herlanceren en zijn status van weleer terug te winnen. Daar kan Antwerp van profiteren”, voorspelde Patrick Goots in Gazet van Antwerpen.



Ook Peter Maes, die Samatta coachte bij KRC Genk, kon zijn positieve expectaties niet onder stoelen of banken steken. “Ik ben ervan overtuigd dat hij het ook bij Antwerp zal maken”, vertelde hij aan Het Laatste Nieuws. “ Ik denk zelfs dat hij nu nog beter is dan toen bij Genk. Ik ben er zeker van dat hij dezelfde statistieken kan halen als bij Genk”, aldus Maes. Birger Verstraete zei na het grootse transferoffensief van Antwerp FC dat hij Samatta de kers op de taart vond.

KONINGSKOPPEL
De start van Samatta in het shirt van Antwerp was alvast erg hoopvol. Hij startte voor het eerst in de basis in de Europa League wedstrijd tegen Olympiakos en daarin bevestigde hij de hoge verwachtingen. Samatta scoorde niet alleen, hij toonde zich bijvoorbeeld ook erg sterk in het kopspel – een facet dat Antwerp toen nog miste. Daarnaast onderscheidde de spits zich ook met zijn enorme werkkracht: de supertransfer van Antwerp begon al snel aan te slaan.

Brian Priske was dan ook opgetogen over de prestatie van Samatta in zijn eerste basisplaats voor Antwerp. De Deen wist dat de Tanzaniaan over meer dan voldoende ervaring beschikt, alsook een enorme werkethiek. “Nu al is duidelijk dat hij geen maanden nodig zal hebben om zich aan te passen. Hij kan links en rechts spelen, maar evengoed achter de negen. Ik beschik over veel opties met hem”, zei Priske na de 2-1 nederlaag tegen Olympiakos. Ook topschutter Michael Frey was hoopvol over de samenwerking met zijn ploegmaat.



Hoewel Priske oorspronkelijk opteerde voor één spits in zijn ploeg, zag hij in de polyvalentie van Samatta mogelijkheden om beide aanvallers in te zetten. “Hij ( Samatta, red.) is niet hetzelfde type als ik”, aldus Frey aan Sport/Voetbalmagazine. “Ik kan alleen in de spits spelen of samen met hem. Dat is zeker geen probleem.”

GEEN BEVESTIGING
Een aanvalsduo Frey en Samatta klonk alvast veelbelovend, maar gaandeweg dit seizoen bleek echter dat de Zwitser en de Tanzaniaan niet bijster complementair zijn. Daarnaast kon Samatta zijn vorm van tegen Olympiakos niet aanhouden op de langere termijn. Nochtans zou hij intrinsiek de beste spits moeten zijn op de Bosuil. Snelheid, scorend vermogen, balvast. En natuurlijk zet Priske zo’n vedette zoals Samatta niet graag op de bank.



Samatta kwam ondertussen al 9 competitiewedstrijden aan de bak, maar daarin kon hij geen enkel doelpunt scoren. In de Europa League lukte hem dat wel al twee keer, en tevens ook een doelpunt in de beker tegen Westerlo, maar toch blijft men in Deurne-Noord op hun honger zitten over hun topspits. Zelfs al scoort hij niet erg veel dit seizoen, de 28-jarige spits moet toch veel meer kunnen brengen dan wat hij tot op vandaag heeft getoond.

HET PROBLEEM SAMATTA
Analist Gert Verheyen zou op papier ook kiezen voor een aanvalsduo met Frey en Samatta, maar hij ziet dat het tweetal nog niet dezelfde klik heeft zoals Dante Vanzeir en Deniz Undav bij Union SG. ‘Vooral omdat het nog niet de Samatta is die we van vroeger herkennen. Ik zie voorlopig niets in dat duo”, verklaarde Verheyen daarover in zijn wekelijkse uiteenzetting met Het Nieuwsblad.

Ook collega-analist Patrick Goots vindt dat Samatta totaal niet de hoge verwachtingen inlost op de Bosuil. In Gazet van Antwerpen liet hij vallen dat de nieuwkomers intrinsiek goede transfers blijven, maar dat de mayonaise voorlopig niet pakt. Goots merkt fijntjes op dat enkel Frey een geslaagde zomertransfer is gebleken. “Maar al de rest?” vroeg hij zich af.



’t Is duidelijk dat er van Samatta dringend progressie wordt gevraagd. Samatta zelf twijfelt echter nooit aan zichzelf en hij weet dat je als spits ook altijd wat geluk nodig hebt. Bovendien sprak hij niet met coach Priske voordat hij zijn handtekening zette onder de huurdeal met Antwerp. Het vergt dus tijd vooraleer Samatta zijn draai vindt op de Bosuil en dat Priske de juiste formule gevonden heeft voor zijn aanvalslinie – waarin hij tijdens de laatste weken opvallend veel veranderingen doorvoert. Maar zoals de club meermaals aangaf dit seizoen: tijd is er niet …

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: 'Club verliest smaakmaker, knaltransfer Sadiki'

Zal Samatta nog slagen bij Antwerp?

Meest recent

Bastien (ex-Standard) zorgt voor geweldig moment in Eredivisie

Samuel Bastien kwam in de Jupiler Pro League nog uit voor Anderlecht en Standard, maar is intussen ...

19
19
Anderlecht benadeeld? Hazard duidelijk over penaltyfase

Anderlecht heeft zaterdagavond de topper tegen STVV naar zich toe weten te trekken, maar daarvoor ...

151
151
Late own-goal behoedt Arsenal voor blamage

Arsenal heeft zaterdagavond maar net een blamage vermeden. Het kwam bijzonder dicht bij ...

11
11
Lotto Park jubelt: Anderlecht toont karakter tegen STVV

Na een aangename topper heeft Anderlecht zich herpakt van de zware nederlaag in 'T Kuipje. Het team ...

208
208
La Louvière kondigt nu al eerste winterse vertrekker aan

Lange tijd wist La Louvière te verbazen en weg te blijven uit de gevarenzone, maar de laatste ...

38
38
'Duranville schiet zichzelf in de voet bij Dortmund'

Het wordt uitkijken naar wat er tijdens de wintermercato zal gebeuren met Julien Duranville. Het ...

89
89
PSV doet geweldige zaak na absoluut spektakelstuk

In de Eredivisie heeft PSV zaterdag een uitstekende zaak gedaan in de titelstrijd. Het pakte de drie ...

22
22
Patro bezorgt Beerschot mokerslag, droomreeks voor Lierse

In de Challenger Pro League moet Beerschot voorlopig de rol lossen bovenin. Een uitgekookt Patro ...

44
44
Onrust bij Essevee: "Slepen ons naar de winterstop"

Zulte Waregem is bezig aan een zeer bizarre reeks. Het gaf zaterdag tegen La Louvière in de ...

60
60
Charleroi mag ook deze 1A-coach vergeten

Deze week was er weer een stevige trainerswals in de Jupiler Pro League. Club Brugge zette Nicky ...

47
47
Afscheid Salah? Slot spreekt duidelijke taal

Het heeft de voorbije week bij Liverpool stevig gestormd rond Mohamed Salah. De steraanvaller gaf ...

35
35
Barça zwoegt zich in slotfase alsnog voorbij Osasuna

FC Barcelona heeft zaterdag de druk op Real Madrid in LaLiga nog wat verder opgevoerd. De ...

16
16
Zulte Waregem deelt in klappen na dramatische slotfase

In het duel der promovendi hebben Zulte Waregem en La Louvière mekaar in evenwicht gehouden. ...

76
76
Broos reageert na racismerel: "Woorden fout geïnterpreteerd"

Vorige maand was Hugo Broos nog God in Zuid-Afrika, nadat hij het land een WK-ticket bezorgde. Nu ...

33
33
Anderlecht-STVV: Hasi verrast met spits, één wissel Vrancken

RSC Anderlecht wil zich zaterdagavond voor eigen volk herpakken na de blamage in Westerlo. Maar dat ...

67
67
Smerig spelletje Verhaeghe? "Meest gehaat in Belgisch voetbal"

De aanstelling van Ivan Leko als nieuwe hoofdcoach en vooral het ontslag van Nicky Hayen, heeft heel ...

653
653
Trainersontslag Cercle nabij: Van der Bruggen reageert

Cercle Brugge raakt voorlopig niet weg uit de hoek waar de klappen vallen. De Vereniging verloor ...

225
225
"Leek wel dood vogeltje" - over en uit voor Thorsten Fink?

In de Jupiler Pro League krijgt KRC Genk zondagavond het bezoek van KVC Westerlo. Een wedstrijd waar ...

279
279
BV haalt Waes snoeihard onderuit: "Aanstellerij of...?"

Antwerp-fan Tom Waes en Ruben Van Gucht zijn twee bekende VRT-gezichten die het voorbije jaar ...

79
79
'Club Brugge nóg rijker: Engelse miljoenen onderweg'

Club Brugge geldt momenteel als veruit de meeste rijke club in het Belgische voetbal. Die status ...

515
515
Salah drukt rel de kop in met assist, Atlético en Chelsea leven weer

In de Engelse Premier League heeft Liverpool FC aangeknoopt met een broodnodige overwinning tegen ...

19
19
KV Kortrijk pakt winst tegen Seraing en kijkt omhoog in CPL

Na de late overwinning van concurrent Beveren tegen de RSCA Futures, gisteren, wist KV Kortrijk wat ...

93
93
Steviger in top 6: KV Mechelen geeft Cercle nieuwe uppercut

KV Mechelen blijft een serieuze kandidaat voor de Champions' Play-Off. Het nestelde zich zaterdag ...

109
109
Lokeren neemt na drie maanden al afscheid van flop

Lokeren is de laatste weken aan een opmars bezig in de Challenger Pro League. Het is intussen al ...

154
154
Leko drukt stempel: opsteker én 3 spelers vallen uit de boot

Het is bij Club Brugge een zeer woelige week geweest. Maandag maakte het bekend dat na de nederlaag ...

1186
1186

Meer sportnieuws