Alarm bij Antwerp: vedette in grote problemen

door
Alarm bij Antwerp: vedette in grote problemen

In de laatste transferperiode realiseerde Antwerp FC enkele grote transfers. Radja Nainggolan en Björn Engels bijvoorbeeld, maar ook de komst van Ally Samatta sprak tot de verbeelding. De Tanzaniaan arriveerde met de status van een topspeler, grotendeels te danken aan zijn eerdere succesvolle passage bij KRC Genk, maar voorlopig blijkt hij vooral grote tegenvaller te zijn.

PRESTIGESLAG
Op de allerlaatste dag van de voorbije zomermercato pakten Paul Gheysens en Sven Jaecques de volledige Belgische voetbalpers op snelheid. Bijna vanuit het niets arriveerde Ally Samatta op de Bosuil, en met die toptransfer toonde Antwerp FC zijn énorme ambities. Met de Tanzaniaanse prijsschutter, hij scoorde voorheen in 3,5 seizoenen tijd namelijk 76 doelpunten voor KRC Genk, moest The Great Old dit jaar dé grote titeluitdager worden van Club Brugge.
Oorspronkelijk zag het er nochtans naar uit dat Arthur Cabral de nieuwe aanvalsleider moest worden bij Antwerp, maar de Braziliaanse spits van FC Basel viel uiteindelijk te duur uit. De Zwitsers eisten immers maar liefst 15 miljoen euro voor Cabral. Hoewel Gheysens enorm kapitaalkrachtig is, dergelijke transfersom is toch wat exorbitant voor de voorzitter. Dan was de huurdeal met Fenerbahce voor Samatta een veel goedkopere transactie.



Antwerp huurt Samatta van de Turkse topclub, waar hij jaarlijks 2,3 miljoen euro netto verdient, én ze konden ook een aankoopoptie bedingen. Bovendien was de komst van Samatta een grote prestigeslag voor Antwerp. Niet alleen omdat hij twee seizoenen één van de beste spitsen was in de Jupiler Pro League, maar vooral omdat ook Club Brugge en KRC Genk stevig geïnteresseerd waren om de Tanzaniaan binnen te halen. Knap werk dus van de tandem Gheysens-Jaecques.

BETER DAN BIJ GENK
De verwachtingen rond Samatta waren logischerwijze erg hooggespannen. Bij Antwerp hoopten ze dat de 28-jarige zijn bloedvorm terugvindt nadat hij eerder twee volledig mislukte passages kende bij Aston Villa en Fenerbahce. “Samatta zal vooral eergierig zijn om zijn carrière te herlanceren en zijn status van weleer terug te winnen. Daar kan Antwerp van profiteren”, voorspelde Patrick Goots in Gazet van Antwerpen.



Ook Peter Maes, die Samatta coachte bij KRC Genk, kon zijn positieve expectaties niet onder stoelen of banken steken. “Ik ben ervan overtuigd dat hij het ook bij Antwerp zal maken”, vertelde hij aan Het Laatste Nieuws. “ Ik denk zelfs dat hij nu nog beter is dan toen bij Genk. Ik ben er zeker van dat hij dezelfde statistieken kan halen als bij Genk”, aldus Maes. Birger Verstraete zei na het grootse transferoffensief van Antwerp FC dat hij Samatta de kers op de taart vond.

KONINGSKOPPEL
De start van Samatta in het shirt van Antwerp was alvast erg hoopvol. Hij startte voor het eerst in de basis in de Europa League wedstrijd tegen Olympiakos en daarin bevestigde hij de hoge verwachtingen. Samatta scoorde niet alleen, hij toonde zich bijvoorbeeld ook erg sterk in het kopspel – een facet dat Antwerp toen nog miste. Daarnaast onderscheidde de spits zich ook met zijn enorme werkkracht: de supertransfer van Antwerp begon al snel aan te slaan.

Brian Priske was dan ook opgetogen over de prestatie van Samatta in zijn eerste basisplaats voor Antwerp. De Deen wist dat de Tanzaniaan over meer dan voldoende ervaring beschikt, alsook een enorme werkethiek. “Nu al is duidelijk dat hij geen maanden nodig zal hebben om zich aan te passen. Hij kan links en rechts spelen, maar evengoed achter de negen. Ik beschik over veel opties met hem”, zei Priske na de 2-1 nederlaag tegen Olympiakos. Ook topschutter Michael Frey was hoopvol over de samenwerking met zijn ploegmaat.



Hoewel Priske oorspronkelijk opteerde voor één spits in zijn ploeg, zag hij in de polyvalentie van Samatta mogelijkheden om beide aanvallers in te zetten. “Hij ( Samatta, red.) is niet hetzelfde type als ik”, aldus Frey aan Sport/Voetbalmagazine. “Ik kan alleen in de spits spelen of samen met hem. Dat is zeker geen probleem.”

GEEN BEVESTIGING
Een aanvalsduo Frey en Samatta klonk alvast veelbelovend, maar gaandeweg dit seizoen bleek echter dat de Zwitser en de Tanzaniaan niet bijster complementair zijn. Daarnaast kon Samatta zijn vorm van tegen Olympiakos niet aanhouden op de langere termijn. Nochtans zou hij intrinsiek de beste spits moeten zijn op de Bosuil. Snelheid, scorend vermogen, balvast. En natuurlijk zet Priske zo’n vedette zoals Samatta niet graag op de bank.



Samatta kwam ondertussen al 9 competitiewedstrijden aan de bak, maar daarin kon hij geen enkel doelpunt scoren. In de Europa League lukte hem dat wel al twee keer, en tevens ook een doelpunt in de beker tegen Westerlo, maar toch blijft men in Deurne-Noord op hun honger zitten over hun topspits. Zelfs al scoort hij niet erg veel dit seizoen, de 28-jarige spits moet toch veel meer kunnen brengen dan wat hij tot op vandaag heeft getoond.

HET PROBLEEM SAMATTA
Analist Gert Verheyen zou op papier ook kiezen voor een aanvalsduo met Frey en Samatta, maar hij ziet dat het tweetal nog niet dezelfde klik heeft zoals Dante Vanzeir en Deniz Undav bij Union SG. ‘Vooral omdat het nog niet de Samatta is die we van vroeger herkennen. Ik zie voorlopig niets in dat duo”, verklaarde Verheyen daarover in zijn wekelijkse uiteenzetting met Het Nieuwsblad.

Ook collega-analist Patrick Goots vindt dat Samatta totaal niet de hoge verwachtingen inlost op de Bosuil. In Gazet van Antwerpen liet hij vallen dat de nieuwkomers intrinsiek goede transfers blijven, maar dat de mayonaise voorlopig niet pakt. Goots merkt fijntjes op dat enkel Frey een geslaagde zomertransfer is gebleken. “Maar al de rest?” vroeg hij zich af.



’t Is duidelijk dat er van Samatta dringend progressie wordt gevraagd. Samatta zelf twijfelt echter nooit aan zichzelf en hij weet dat je als spits ook altijd wat geluk nodig hebt. Bovendien sprak hij niet met coach Priske voordat hij zijn handtekening zette onder de huurdeal met Antwerp. Het vergt dus tijd vooraleer Samatta zijn draai vindt op de Bosuil en dat Priske de juiste formule gevonden heeft voor zijn aanvalslinie – waarin hij tijdens de laatste weken opvallend veel veranderingen doorvoert. Maar zoals de club meermaals aangaf dit seizoen: tijd is er niet …

Zal Samatta nog slagen bij Antwerp?

Meest recent

Courtois-bom: België ontploft na schokkende Real-blunder

Thibaut Courtois voelde al iets in de opwarming, maar speelde toch nog voor Real Madrid. Nu blijkt ...

21
21
City pakt League Cup! Enorme blunder nekt Arsenal in finale

Slechts enkele dagen na de uitschakeling in de Champions League heeft Manchester City zich op fraaie ...

18
18
LIVE Slotspeeldag: Anderlecht en Gent vrezen doemscenario

Zondagavond wordt de volledige slotspeeldag van de reguliere competitie integraal op hetzelfde ...

67
67
Rode Pocognoli pakt 18 op 18, zwarte zondag voor PSV

Het AS Monaco van coach Sébastien Pocognoli blijft maar winnen in de Ligue 1. Zondag werd ook ...

47
47
Garcia in de wolken: drievoudige WK-opsteker voor Duivels

Nog slechts 81 dagen te gaan tot het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten, Mexico en Canada ...

24
24
Ultieme strijd om Play-Off I: ontdek de basisopstellingen

Zondagavond worden tijdens de slotspeeldag van de reguliere competitie de twee laatste tickets voor ...

26
26
Leko kiest vervanger Vanaken, KVM zonder aanvoerder

Club Brugge wil zondagavond een mooi einde breien aan de reguliere competitie. Het mikt op eigen ...

66
66
Slotspeeldag JPL: dit staat op het spel in kelder klassement

Zondagavond valt het doek over de reguliere competitie in de Jupiler Pro League. Daarbij is het niet ...

81
81
De Ketelaere doet monden openvallen: Atalanta sprakeloos

Bij Atalanta draait het plots weer volop om Charles De Ketelaere. De timing alleen al doet de ...

164
164
VAR-penalty stelt titelfeest PSV uit, nieuw drama Tottenham

In Nederland moet PSV zijn titelfeest uitstellen tot na de interland-break. Feyenoord pakte zondag ...

51
51
Wie wint reguliere competitie? De scenario's voor Club en Union

Zondagavond staat nog heel wat op het spel tijdens de slotspeeldag van de Jupiler Pro League. Zo ...

142
142
'Atlético lonkt naar Club Brugge: deal van 20 miljoen'

Dat Club Brugge tijdens de zomermercato zal cashen op verschillende sterkhouders, staat inmiddels ...

430
430
Voetbalfans verrassen: "Hij is de gróótste afwezige bij Duivels"

Rudi Garcia maakte vrijdag zijn selectie bekend voor de stage van de Rode Duivels in de VS. In ...

216
216
Droomweek FC Barcelona, Talbi held in Tyne-Wear derby

FC Barcelona kan de interland-break met een goed gemoed inzetten. De koploper in La Liga liet zich ...

44
44
Laatste tickets Play-Off I: Defour geeft zijn voorspelling

Union SG, Club Brugge, STVV en KV Mechelen ... vier ploegen zijn inmiddels al zeker van hun deelname ...

178
178
Play-Off-boost AA Gent: De Mil heeft uitstekend nieuws

Behoudens een onwaarschijnlijke afgang plaatst AA Gent zich zondag voor de Champions' Play-Offs. ...

214
214
Sterk signaal van één Rode Duivel: "Petje af voor hem"

De 28 Rode Duivels die volgende week naar de Verenigde Staten trekken voor een oefenstage zijn ...

84
84
"Sabotage!" - Eén keuze Garcia zwaar onder vuur genomen

Bondscoach Rudi Garcia heeft vrijdagmiddag bekend gemaakt welke 28 spelers volgende week mee op het ...

166
166
'Napoli zet zich schrap: De Bruyne neemt drastisch transferbesluit'

Kevin De Bruyne kan zich volgende week zonder kopzorgen bij de Rode Duivels melden. De spelmaker is ...

242
242
'Keepersdilemma Rode Duivels: beslissing al gevallen'

De Rode Duivels zullen het tijdens de oefenstage in de Verenigde Staten zonder Thibaut Courtois ...

235
235
Pure waanzin! Ajax-fans bestormen spelersbus ... op volle snelweg

In Nederland staat zondagnamiddag de Klassieker tussen Feyenoord en Ajax op het programma. Beide ...

158
158
Grote honger Anderlecht: twee topdoelen in seizoenslot

RSC Anderlecht wil zich zondagavond ook mathematisch verzekeren van deelname aan de Champions' ...

340
340
Club Brugge zónder Vanaken: dit zijn de opties voor Leko

Club Brugge wil zondagavond op eigen veld tegen KV Mechelen een mooi einde breien aan de reguliere ...

255
255
Baetens en Huybrechts stunten verder en cashen flink

Andy Baetens en Kim Huybrechts blijven in positieve zin verrassen op de Euro Tour in Wieze. Op de ...

82
82
TRANSFERUURTJE: 'Liverpool wil JPL-revelatie, peperduur target Club'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

164
164

Meer sportnieuws