Alarm bij Antwerp: vedette in grote problemen

door
Alarm bij Antwerp: vedette in grote problemen

In de laatste transferperiode realiseerde Antwerp FC enkele grote transfers. Radja Nainggolan en Björn Engels bijvoorbeeld, maar ook de komst van Ally Samatta sprak tot de verbeelding. De Tanzaniaan arriveerde met de status van een topspeler, grotendeels te danken aan zijn eerdere succesvolle passage bij KRC Genk, maar voorlopig blijkt hij vooral grote tegenvaller te zijn.

PRESTIGESLAG
Op de allerlaatste dag van de voorbije zomermercato pakten Paul Gheysens en Sven Jaecques de volledige Belgische voetbalpers op snelheid. Bijna vanuit het niets arriveerde Ally Samatta op de Bosuil, en met die toptransfer toonde Antwerp FC zijn énorme ambities. Met de Tanzaniaanse prijsschutter, hij scoorde voorheen in 3,5 seizoenen tijd namelijk 76 doelpunten voor KRC Genk, moest The Great Old dit jaar dé grote titeluitdager worden van Club Brugge.
Oorspronkelijk zag het er nochtans naar uit dat Arthur Cabral de nieuwe aanvalsleider moest worden bij Antwerp, maar de Braziliaanse spits van FC Basel viel uiteindelijk te duur uit. De Zwitsers eisten immers maar liefst 15 miljoen euro voor Cabral. Hoewel Gheysens enorm kapitaalkrachtig is, dergelijke transfersom is toch wat exorbitant voor de voorzitter. Dan was de huurdeal met Fenerbahce voor Samatta een veel goedkopere transactie.



Antwerp huurt Samatta van de Turkse topclub, waar hij jaarlijks 2,3 miljoen euro netto verdient, én ze konden ook een aankoopoptie bedingen. Bovendien was de komst van Samatta een grote prestigeslag voor Antwerp. Niet alleen omdat hij twee seizoenen één van de beste spitsen was in de Jupiler Pro League, maar vooral omdat ook Club Brugge en KRC Genk stevig geïnteresseerd waren om de Tanzaniaan binnen te halen. Knap werk dus van de tandem Gheysens-Jaecques.

BETER DAN BIJ GENK
De verwachtingen rond Samatta waren logischerwijze erg hooggespannen. Bij Antwerp hoopten ze dat de 28-jarige zijn bloedvorm terugvindt nadat hij eerder twee volledig mislukte passages kende bij Aston Villa en Fenerbahce. “Samatta zal vooral eergierig zijn om zijn carrière te herlanceren en zijn status van weleer terug te winnen. Daar kan Antwerp van profiteren”, voorspelde Patrick Goots in Gazet van Antwerpen.



Ook Peter Maes, die Samatta coachte bij KRC Genk, kon zijn positieve expectaties niet onder stoelen of banken steken. “Ik ben ervan overtuigd dat hij het ook bij Antwerp zal maken”, vertelde hij aan Het Laatste Nieuws. “ Ik denk zelfs dat hij nu nog beter is dan toen bij Genk. Ik ben er zeker van dat hij dezelfde statistieken kan halen als bij Genk”, aldus Maes. Birger Verstraete zei na het grootse transferoffensief van Antwerp FC dat hij Samatta de kers op de taart vond.

KONINGSKOPPEL
De start van Samatta in het shirt van Antwerp was alvast erg hoopvol. Hij startte voor het eerst in de basis in de Europa League wedstrijd tegen Olympiakos en daarin bevestigde hij de hoge verwachtingen. Samatta scoorde niet alleen, hij toonde zich bijvoorbeeld ook erg sterk in het kopspel – een facet dat Antwerp toen nog miste. Daarnaast onderscheidde de spits zich ook met zijn enorme werkkracht: de supertransfer van Antwerp begon al snel aan te slaan.

Brian Priske was dan ook opgetogen over de prestatie van Samatta in zijn eerste basisplaats voor Antwerp. De Deen wist dat de Tanzaniaan over meer dan voldoende ervaring beschikt, alsook een enorme werkethiek. “Nu al is duidelijk dat hij geen maanden nodig zal hebben om zich aan te passen. Hij kan links en rechts spelen, maar evengoed achter de negen. Ik beschik over veel opties met hem”, zei Priske na de 2-1 nederlaag tegen Olympiakos. Ook topschutter Michael Frey was hoopvol over de samenwerking met zijn ploegmaat.



Hoewel Priske oorspronkelijk opteerde voor één spits in zijn ploeg, zag hij in de polyvalentie van Samatta mogelijkheden om beide aanvallers in te zetten. “Hij ( Samatta, red.) is niet hetzelfde type als ik”, aldus Frey aan Sport/Voetbalmagazine. “Ik kan alleen in de spits spelen of samen met hem. Dat is zeker geen probleem.”

GEEN BEVESTIGING
Een aanvalsduo Frey en Samatta klonk alvast veelbelovend, maar gaandeweg dit seizoen bleek echter dat de Zwitser en de Tanzaniaan niet bijster complementair zijn. Daarnaast kon Samatta zijn vorm van tegen Olympiakos niet aanhouden op de langere termijn. Nochtans zou hij intrinsiek de beste spits moeten zijn op de Bosuil. Snelheid, scorend vermogen, balvast. En natuurlijk zet Priske zo’n vedette zoals Samatta niet graag op de bank.



Samatta kwam ondertussen al 9 competitiewedstrijden aan de bak, maar daarin kon hij geen enkel doelpunt scoren. In de Europa League lukte hem dat wel al twee keer, en tevens ook een doelpunt in de beker tegen Westerlo, maar toch blijft men in Deurne-Noord op hun honger zitten over hun topspits. Zelfs al scoort hij niet erg veel dit seizoen, de 28-jarige spits moet toch veel meer kunnen brengen dan wat hij tot op vandaag heeft getoond.

HET PROBLEEM SAMATTA
Analist Gert Verheyen zou op papier ook kiezen voor een aanvalsduo met Frey en Samatta, maar hij ziet dat het tweetal nog niet dezelfde klik heeft zoals Dante Vanzeir en Deniz Undav bij Union SG. ‘Vooral omdat het nog niet de Samatta is die we van vroeger herkennen. Ik zie voorlopig niets in dat duo”, verklaarde Verheyen daarover in zijn wekelijkse uiteenzetting met Het Nieuwsblad.

Ook collega-analist Patrick Goots vindt dat Samatta totaal niet de hoge verwachtingen inlost op de Bosuil. In Gazet van Antwerpen liet hij vallen dat de nieuwkomers intrinsiek goede transfers blijven, maar dat de mayonaise voorlopig niet pakt. Goots merkt fijntjes op dat enkel Frey een geslaagde zomertransfer is gebleken. “Maar al de rest?” vroeg hij zich af.



’t Is duidelijk dat er van Samatta dringend progressie wordt gevraagd. Samatta zelf twijfelt echter nooit aan zichzelf en hij weet dat je als spits ook altijd wat geluk nodig hebt. Bovendien sprak hij niet met coach Priske voordat hij zijn handtekening zette onder de huurdeal met Antwerp. Het vergt dus tijd vooraleer Samatta zijn draai vindt op de Bosuil en dat Priske de juiste formule gevonden heeft voor zijn aanvalslinie – waarin hij tijdens de laatste weken opvallend veel veranderingen doorvoert. Maar zoals de club meermaals aangaf dit seizoen: tijd is er niet …

LEES OOK: 'Overmars dropt transferbom: Antwerp vol voor straffe comeback'

Zal Samatta nog slagen bij Antwerp?

Meest recent

Bommetje: kosten Stroeykens en co Congo WK-ticket?

Een tiental dagen geleden werd er al geloot voor de groepsfase van het WK, ook al moeten in maart ...

2
2
PSV bekert verder: droomavond voor jonge Belgen

In heel wat landen staat er deze week bekervoetbal op het programma. Zo ook in Nederland, waar ...

6
6
Toch geen ontslag? Brys brengt update over saga

Volgende week gaat de Africa Cup van start en het is nog altijd de vraag hoeveel Belgische trainers ...

29
29
Gouden kans voor Beveren na dompers Kortrijk en Beerschot

Leider SK Beveren kan deze week een gouden zaak doen in de Challenger Pro League. Het zag ...

77
77
Stoelendans gaat voort: Cercle profiteert van malaise Club

Er vond de voorbije week een ongeziene stoelendans plaats in de Jupiler Pro League, die ingezet werd ...

82
82
'Losada vindt na failliet Deinze eindelijk nieuwe club'

Iets meer dan een jaar geleden speelde zich in Deinze een tragedie af. De tweedeklasser ging ...

35
35
Guardiola meldt enorme domper voor Doku

Manchester City is de laatste weken uitstekend op dreef, onder meer met dank aan een ijzersterke ...

45
45
Verhuurde JPL-spelers: Buffalo's vinden stilaan hun draai

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

37
37
Fellaini na transfer naar Charleroi: "Band met Standard?"

Sporting Charleroi verraste iedereen door Marouane Fellaini als adviseur bij de technische staf te ...

78
78
Vrancken geeft transferplannen van STVV prijs

STVV is bezig aan een fantastisch seizoen. De Truienaars staan knap vierde in de Jupiler Pro League ...

101
101
‘Kelderdeal Anderlecht: straffe transfer bij degradant’

Anderlecht-fans wrijven zich in de ogen: hun club kijkt niet naar een bekende naam uit Europa, maar ...

276
276
Ajax strikt ex-JPL'er en ziet alweer grote naam vertrekken

Het was weer een woelige dag bij Ajax. De Amsterdammers zagen nog maar eens een belangrijke pion in ...

49
49
'Anderlecht baalt: KRC Genk niét in de running'

Bij RSC Anderlecht willen ze in januari af van heel wat spelers. Vooral Majeed Ashimeru, Thomas ...

291
291
'KRC Genk verrast: ex-Rode Duivel in beeld als T1'

Bij KRC Genk schakelen ze snel door na het ontslag van Thorsten Fink. De Limburgers zoeken naar een ...

986
986
STVV vindt eindelijk oplossing voor 'persona non grata'

STVV heeft eindelijk een oplossing gevonden voor Loïc Lapoussin. De aanvallende middenvelder ...

65
65
Breuk verteerd: Amy Sonck zet Instagram in vuur en vlam

In wat barre winterse tijden (al lopen de temperaturen nog behoorlijk hoog op) is er steeds Amy ...

136
136
KRC Genk heeft beet: toptalent tekent tot medio 2028

Door het ontslag van Thorsten Fink domineert KRC Genk momenteel tegen wil en dank de krantenkoppen. ...

214
214
Oosting incasseert opdoffer: blessuregolf treft Antwerp

Met een negen op negen in de competitie, en tussendoor de kwalificatie voor de kwartfinale van de ...

600
600
Fink komt met met opvallende reactie na ontslag bij Genk

Een donderslag bij heldere hemel kunnnen we het bezwaarlijk noemen, maar dat KRC Genk maandag ...

602
602
Stoelendans in JPL: AA Gent vist assistent Club Brugge op

De trainerscarrousel draait op volle toeren in de Jupiler Pro League, waar een heuse stoelendans aan ...

412
412
'De Condé draait overuren: Genk stap dichter bij nieuwe T1'

KRC Genk wil naar verluidt zijn tijd nemen bij de zoektocht naar een opvolger voor Thorsten Fink, ...

557
557
'Overmars op dreef: Antwerp all-in voor oude bekende?'

Voor de winterbreak krijgt Antwerp nog Anderlecht en Zulte Waregem over de vloer, maar ook op de ...

169
169
Rampscenario in Anderlecht: Hasi met handen in het haar

De pijnlijke uitschuiver in Westerlo bleek voorlopig slechts een accident de parcours voor RSC ...

547
547
'KRC Genk zoekt coach: De Condé broedt op verrassing'

Door het ontslag van Thorsten Fink moet KRC Genk op zoek naar een nieuwe coach, en dus wordt er druk ...

663
663
Terreur op Bondi Beach treft ook voetbalwereld keihard

Australië werd zopas opgeschrikt door een terroristische aanslag op het wereldberoemde Bondi ...

50
50

Meer sportnieuws