Alarm bij Antwerp: vedette in grote problemen

door
Alarm bij Antwerp: vedette in grote problemen

In de laatste transferperiode realiseerde Antwerp FC enkele grote transfers. Radja Nainggolan en Björn Engels bijvoorbeeld, maar ook de komst van Ally Samatta sprak tot de verbeelding. De Tanzaniaan arriveerde met de status van een topspeler, grotendeels te danken aan zijn eerdere succesvolle passage bij KRC Genk, maar voorlopig blijkt hij vooral grote tegenvaller te zijn.

PRESTIGESLAG
Op de allerlaatste dag van de voorbije zomermercato pakten Paul Gheysens en Sven Jaecques de volledige Belgische voetbalpers op snelheid. Bijna vanuit het niets arriveerde Ally Samatta op de Bosuil, en met die toptransfer toonde Antwerp FC zijn énorme ambities. Met de Tanzaniaanse prijsschutter, hij scoorde voorheen in 3,5 seizoenen tijd namelijk 76 doelpunten voor KRC Genk, moest The Great Old dit jaar dé grote titeluitdager worden van Club Brugge.
Oorspronkelijk zag het er nochtans naar uit dat Arthur Cabral de nieuwe aanvalsleider moest worden bij Antwerp, maar de Braziliaanse spits van FC Basel viel uiteindelijk te duur uit. De Zwitsers eisten immers maar liefst 15 miljoen euro voor Cabral. Hoewel Gheysens enorm kapitaalkrachtig is, dergelijke transfersom is toch wat exorbitant voor de voorzitter. Dan was de huurdeal met Fenerbahce voor Samatta een veel goedkopere transactie.



Antwerp huurt Samatta van de Turkse topclub, waar hij jaarlijks 2,3 miljoen euro netto verdient, én ze konden ook een aankoopoptie bedingen. Bovendien was de komst van Samatta een grote prestigeslag voor Antwerp. Niet alleen omdat hij twee seizoenen één van de beste spitsen was in de Jupiler Pro League, maar vooral omdat ook Club Brugge en KRC Genk stevig geïnteresseerd waren om de Tanzaniaan binnen te halen. Knap werk dus van de tandem Gheysens-Jaecques.

BETER DAN BIJ GENK
De verwachtingen rond Samatta waren logischerwijze erg hooggespannen. Bij Antwerp hoopten ze dat de 28-jarige zijn bloedvorm terugvindt nadat hij eerder twee volledig mislukte passages kende bij Aston Villa en Fenerbahce. “Samatta zal vooral eergierig zijn om zijn carrière te herlanceren en zijn status van weleer terug te winnen. Daar kan Antwerp van profiteren”, voorspelde Patrick Goots in Gazet van Antwerpen.



Ook Peter Maes, die Samatta coachte bij KRC Genk, kon zijn positieve expectaties niet onder stoelen of banken steken. “Ik ben ervan overtuigd dat hij het ook bij Antwerp zal maken”, vertelde hij aan Het Laatste Nieuws. “ Ik denk zelfs dat hij nu nog beter is dan toen bij Genk. Ik ben er zeker van dat hij dezelfde statistieken kan halen als bij Genk”, aldus Maes. Birger Verstraete zei na het grootse transferoffensief van Antwerp FC dat hij Samatta de kers op de taart vond.

KONINGSKOPPEL
De start van Samatta in het shirt van Antwerp was alvast erg hoopvol. Hij startte voor het eerst in de basis in de Europa League wedstrijd tegen Olympiakos en daarin bevestigde hij de hoge verwachtingen. Samatta scoorde niet alleen, hij toonde zich bijvoorbeeld ook erg sterk in het kopspel – een facet dat Antwerp toen nog miste. Daarnaast onderscheidde de spits zich ook met zijn enorme werkkracht: de supertransfer van Antwerp begon al snel aan te slaan.

Brian Priske was dan ook opgetogen over de prestatie van Samatta in zijn eerste basisplaats voor Antwerp. De Deen wist dat de Tanzaniaan over meer dan voldoende ervaring beschikt, alsook een enorme werkethiek. “Nu al is duidelijk dat hij geen maanden nodig zal hebben om zich aan te passen. Hij kan links en rechts spelen, maar evengoed achter de negen. Ik beschik over veel opties met hem”, zei Priske na de 2-1 nederlaag tegen Olympiakos. Ook topschutter Michael Frey was hoopvol over de samenwerking met zijn ploegmaat.



Hoewel Priske oorspronkelijk opteerde voor één spits in zijn ploeg, zag hij in de polyvalentie van Samatta mogelijkheden om beide aanvallers in te zetten. “Hij ( Samatta, red.) is niet hetzelfde type als ik”, aldus Frey aan Sport/Voetbalmagazine. “Ik kan alleen in de spits spelen of samen met hem. Dat is zeker geen probleem.”

GEEN BEVESTIGING
Een aanvalsduo Frey en Samatta klonk alvast veelbelovend, maar gaandeweg dit seizoen bleek echter dat de Zwitser en de Tanzaniaan niet bijster complementair zijn. Daarnaast kon Samatta zijn vorm van tegen Olympiakos niet aanhouden op de langere termijn. Nochtans zou hij intrinsiek de beste spits moeten zijn op de Bosuil. Snelheid, scorend vermogen, balvast. En natuurlijk zet Priske zo’n vedette zoals Samatta niet graag op de bank.



Samatta kwam ondertussen al 9 competitiewedstrijden aan de bak, maar daarin kon hij geen enkel doelpunt scoren. In de Europa League lukte hem dat wel al twee keer, en tevens ook een doelpunt in de beker tegen Westerlo, maar toch blijft men in Deurne-Noord op hun honger zitten over hun topspits. Zelfs al scoort hij niet erg veel dit seizoen, de 28-jarige spits moet toch veel meer kunnen brengen dan wat hij tot op vandaag heeft getoond.

HET PROBLEEM SAMATTA
Analist Gert Verheyen zou op papier ook kiezen voor een aanvalsduo met Frey en Samatta, maar hij ziet dat het tweetal nog niet dezelfde klik heeft zoals Dante Vanzeir en Deniz Undav bij Union SG. ‘Vooral omdat het nog niet de Samatta is die we van vroeger herkennen. Ik zie voorlopig niets in dat duo”, verklaarde Verheyen daarover in zijn wekelijkse uiteenzetting met Het Nieuwsblad.

Ook collega-analist Patrick Goots vindt dat Samatta totaal niet de hoge verwachtingen inlost op de Bosuil. In Gazet van Antwerpen liet hij vallen dat de nieuwkomers intrinsiek goede transfers blijven, maar dat de mayonaise voorlopig niet pakt. Goots merkt fijntjes op dat enkel Frey een geslaagde zomertransfer is gebleken. “Maar al de rest?” vroeg hij zich af.



’t Is duidelijk dat er van Samatta dringend progressie wordt gevraagd. Samatta zelf twijfelt echter nooit aan zichzelf en hij weet dat je als spits ook altijd wat geluk nodig hebt. Bovendien sprak hij niet met coach Priske voordat hij zijn handtekening zette onder de huurdeal met Antwerp. Het vergt dus tijd vooraleer Samatta zijn draai vindt op de Bosuil en dat Priske de juiste formule gevonden heeft voor zijn aanvalslinie – waarin hij tijdens de laatste weken opvallend veel veranderingen doorvoert. Maar zoals de club meermaals aangaf dit seizoen: tijd is er niet …

LEES OOK: 'Antwerp krijgt boost voor topaanwinst, ook Anderlecht genoemd'

Zal Samatta nog slagen bij Antwerp?

Meest recent

'Renard speelt hoog spel: zéér bizarre transferwending'

Yasin Özcan is een miscast van Olivier Renard, niet zijn eerste sinds hij in Brussel de ...

0
0
Romeo Vermant toont grote liefde: "Ik ben gek op haar"

Club Brugge droomt weer van de volgende ronde in de Champions League. Na een moeilijke periode won ...

30
30
'KRC Genk droomt van onverwachte miljoenendeal'

Bij Racing Genk zouden ze idealiter deze mercato een uitgaande transfer afronden die veel geld in de ...

112
112
Kompany over RSCA-moment: “Durf ik dit bij Bayern?”

Vincent Kompany ging al een aantal keren viraal. De coach haalde een paar keer stevig uit bij RSC ...

46
46
Nederlandse pers twijfelt: "Als hij het bij RSCA al niet redt…"

Bij RSC Anderlecht haalden ze een jaar geleden Cédric Hatenboer in huis. Hij speelde echter ...

128
128
De Mil drukt stempel in Gent: kleedkamer doet boekje open

KAA Gent is sterk aan de laatste rechte lijn van de reguliere competitie begonnen. Na de mooie ...

85
85
Saudische aanval op Rode Duivels: twee namen geviseerd

Met dank van de miljardensteun van het staatsfonds 'PIF', investeerden het Saudische voetbal de ...

50
50
Vandaag Inside eindigt in shock na vertrek Johan Derksen

Vandaag Inside keerde deze week terug op televisie. Maar wie vrijdagavond bleef kijken na de ...

21
21
Nainggolan onthult megabedrag dat hij in casino verloor

Radja Nainggolan maakte recent de overstap van Lokeren naar Patro Eisden Maasmechelen, maar het zijn ...

90
90
Boskamp verrast: "Van deze JPL-ploeg geniet ik het meest"

De Jupiler Pro League is inmiddels weer aanbeland aan de 22ste speeldag. Een aantal clubs zullen ...

149
149
'Nieuwe miljoenendeal: Club krijgt cruciaal nieuws in dossier-Seys'

Club Brugge zal ook in 2026 ongetwijfeld weer gaan cashen op de transfermarkt. Men wil de ...

338
338
'Totale wending bij Bayern: Kompany staat perplex'

Bayern München is ijzersterk aan zijn tweede seizoenshelft begonnen en won tot dusver al zijn ...

233
233
TRANSFERUURTJE 'Club zwiert met miljoenen, toptransfer Stroeykens'

De winterse transferperiode nadert zijn climax, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk ...

219
219
'Grote kuis in Anderlecht: plotwending in de maak?'

Het zijn drukke dagen bij RSC Anderlecht, zowel op inkomend als uitgaand vlak zowat de meest bezige ...

357
357
Done deal: Union maakt uitgaande transfer bekend

De nederlaag tegen Bayern München betekent wellicht het einde van de Champions League-campagne ...

50
50
'Club Brugge heeft beet: toptransfer in kannen en kruiken'

Tot dusver bleef het rustig bij Club Brugge, maar dat blijkt slechts kalmte voor de storm. Tenslotte ...

476
476
'Oosting grijpt in: trio geslachtofferd bij Antwerp'

Op het veld van hekkensluiter Dender ging Antwerp vorige week voor het eerst sinds Joseph Oosting ...

338
338
Nood breekt wet: Leko verrast met basisploeg Club Brugge

Een week na de thuisnederlaag tegen La Louvière krijgt Club Brugge straks Zulte Waregem over ...

669
669
Standard onder zware druk: volgt er verrassend ontslag?

Standard bakt er de laatste weken niets van. Ze verloren kansloos van Sporting Charleroi en AA Gent ...

460
460
AA Gent loopt weg met De Mil: Lopes verklapt zijn geheim

AA Gent scoorde maar liefst acht keer tegen RSC Anderlecht en Standard en boekte een zes op zes. ...

355
355
Beerschot neemt afscheid: spits verlaat het Kiel

Bij Beerschot vonden er al wat wissels plaats deze transferperiode. De Kielse Ratten hebben nog een ...

77
77
Lang krijgt klets om de oren: "Probleem ligt bij hem zelf"

Amper een half seizoen na zijn aankomst, is Noa Lang alweer vertrokken bij SSC Napoli. De ...

132
132
‘Onyedika ontploft: Club Brugge neemt brutale beslissing’

Bij Club Brugge is het plots oorlog rond Raphael Onyedika. De Nigeriaan duwt richting de uitgang, ...

795
795
'Mercato Anderlecht niet voorbij: Renard vol voor derde aanwinst'

RSC Anderlecht heeft een drukke transferweek achter de rug. Zowel aan de inkomende als de uitgaande ...

629
629
Hel breekt los op Sclessin: brute details supportersbestorming

Standard incasseerde vrijdagavond andermaal een optater en verloor met zware 0-4-cijfers van KAA ...

300
300

Meer sportnieuws