België trekt een jasje uit: van wereldtop naar een schavotje lager

515 stemmen
België trekt een jasje uit: van wereldtop naar een schavotje lager

België verloor in de Nations League met 2-3 van Frankrijk en met 2-1 van Italië. De Rode Duivels hebben een jasje uitgedaan. Het waren twee logische nederlagen. De Rode Duivels behoren niet langer tot de wereldtop. 

België was in 2018 wereldtop en presteerde de jaren nadien ook goed, maar in 2021 is het duidelijk dat de Belgen niet langer bij de beste ploegen ter wereld horen. Dat is geen opvallende constatering. De laatste dagen zagen we vooral ‘supporterspraat’ bij een aantal waarnemers. Momenteel heeft België nog drie spelers van wereldklasse: Thibaut Courtois, Kevin De Bruyne en Romelu Lukaku. 



Eden Hazard behoort momenteel niet meer tot de absolute wereldtop zoals in 2018. Tegen Brazilië zag België evenzeer af zoals tegen Frankrijk in de tweede helft, maar toen hadden de Belgen achteraan Vincent Kompany en Eden Hazard die de bal bijhield en voor rust zorgde. Dàt was het grote verschil tegen De Haantjes. De Hazard anno 2021 is niet langer wereldtop en achteraan spelen de Belgen met spelers van Al-Duhail, Benfica, Lyon en Leicester City. 

In 2018 waren dat nog jongens die in de basis stonden bij Manchester City, Tottenham en PSG. Het is een duidelijk verschil. Reken daarbij ook nog eens de aanwezigheid van Marouane Fellaini, die nooit teleurstelde bij de nationale ploeg. Met zijn uniek profiel was hij zeer belangrijk. Op dat WK kon Martinez bovendien jongens als Mousa Dembélé of Thomas Vermaelen, toen spelend voor Tottenham en FC Barcelona brengen. Er was zelfs de luxe om een smaakmaker als Radja Nainggolan thuis te laten. Met alle respect voor de huidige spelers, maar Hans Vanaken, Leandro Trossard, Leander Dendoncker en anderen zijn niet meer van dat Europese topniveau. Zij hebben zeker hun plaats bij de nationale ploeg en zijn van een zeer goed Europees niveau zijn. Al is het niet langer Man Utd, Barcelona of andere clubs waar ze voor spelen. 



Het is allemaal net dat tikkeltje minder geworden. Momenteel spelen enkel Thibaut Courtois, Romelu Lukaku, Yannick Carrasco, Kevin De Bruyne en Eden Hazard nog bij clubs van het allerhoogste niveau. Die laatste zal na dit seizoen wellicht ook een stap moeten terugzetten. Daarachter volgen spelers bij clubs als Besiktas, Al-Duhail, Benfica, Lyon, Club Brugge, Hertha BSC, Wolfsburg en Brighton. Het is een teken. In 2018 speelden er internationals bij Manchester City (2), Chelsea (2), Liverpool, Tottenham (3), FC Barcelona en Manchester United (2). Het zegt niet alles, maar veel. 

Martinez krijgt veel kritiek en het valt hem te verwijten dat er geen plan B is na al die jaren, net als zijn soms tenenkrullende uitspraken. Speler X komt voor speler Y, maar er valt zelden een tactische ingeving te bespeuren. Maar over zijn selectiebeleid valt weinig te zeggen. Hier en daar is er een speler (bijvoorbeeld Nacer Chadli) die inderdaad uit de selectie mag, maar jongens als Vanheusden, Theate, Delcroix of Bornauw zijn op dit moment nog niet beter dan Vertonghen, Alderweireld of Vermaelen. Dat is ook de realiteit. Het valt te hopen dat er 1 of 2 van hen enorme stappen zet het komende jaar. Het is alvast positief dat een aantal in topcompetities spelen en zo grote stappen kunnen zetten in hun ontwikkeling. 



Voorts valt het te hopen dat De Bruyne, Courtois en Lukaku ook na het WK 2022 nog willen doorgaan en jonkies als Lokonga, Saelemaekers, De Ketelaere en Doku bij de hand willen nemen. De Belgen zullen de komende toernooien niet meespelen voor de eindzege, zoals we dat wel deden in 2018. Maar we mogen dan wel nog hopen op mooie matchen, wat deze generatie ons zeker al heeft gegeven. 

De Gouden Generatie heeft ons veel gegeven, vooral veel voetbalplezier en daar hoort ook af en toe een teleurstelling bij. Hebben ze gefaald als ze geen prijs pakken? Het is zeer jammer, maar gefaald hebben ze niet echt. De prestatie van 2018 was de beste ooit van een Belgische ploeg op een WK. De kers op de taart ontbreekt weliswaar, maar in Portugal (de generatie Figo), Nederland (de generatie van Seedorf, Van Nistelrooy & co) en andere landen weten ze het ook. Het hangt ook vaak af van details, zoals in 2018. ‘The Last Dance’ is begonnen en hopelijk sluit deze generatie het in 2022 nog af met een mooi nummer en vooral veel mooi voetbal. 

België behoort niet langer meer tot de wereldtop. Landen als Frankrijk, Brazilië, Argentinië en Italië zijn beter. Spanje heeft jonge talenten die spelen bij clubs als Manchester City en FC Barcelona. Een schromelijk verschil met de Belgen. Op het WK in Qatar zou alles na een kwartfinale een stunt zijn. België heeft wel nog enkele wereldtoppers, en enkele toptalenten als Jérémy Doku en Charles De Ketelaere. Als outsider weet je nooit in het voetbal, vraag maar aan Italië.

Claudio Reulens

LEES OOK: Trossard reageert zeer duidelijk op kritiek na Egypte

Behoort België nog tot de wereldtop?

Meest recent

'Zeer verrassende transfers voor Raskin en Fofana'

Pas na het WK zal de transferzomer pas echt op gang komen. Dat zal zeker het geval zijn voor heel ...

32
32
'Club wil bliksemdeal sluiten voor opvolger Ordoñez'

Het is bij Club Brugge nog altijd wachten op de eerste aanwinst van de zomer. Verschillende deals ...

66
66
Mbappé knalt zich in annalen en Frankrijk naar zege

De voorbije dagen vielen er op dit WK al een aantal verrassingen te noteren. Frankrijk leek even ook ...

17
17
Brandon Mechele zorgt voor diepe emoties met één WK-bericht

Brandon Mechele was gisterenavond ongetwijfeld één van de beste Rode Duivels. De ...

124
124
Duivels tanken vertrouwen in oefenpot: Lukaku toont zich weer

De Rode Duivels moesten maandagavond vrede nemen met een gelijkspel in hun openingswedstrijd van het ...

123
123
'Feyenoord klopt aan in JPL, vertrekker bij Charleroi'

Hoewel het WK volop aan de gang is en dat de transfermarkt wat vertraagt, wordt er toch al volop ...

23
23
'Juventus verrast iedereen met piepjonge Belg'

Juventus en Belgen, dat bleek de voorbije jaren nog geen al te geslaagd huwelijk. Verschillende ...

29
29
Pfaff ziet enkele grote problemen voor Rode Duivels

De Rode Duivels zijn hun WK ontgoochelend begonnen met een gelijkspel tegen Egypte. Daarmee krijgen ...

114
114
'AA Gent en Saint-Etienne strijden om Patro-sensatie'

De voorbije jaren wist Patro Eisden al enkele uitstekende transfers te doen. De Limburgers wisten al ...

202
202
'Duranville jubelt: clubs akkoord over transfer'

Velen hadden enkele jaren geleden verwacht dat Julien Duranville nu op het WK met de Rode Duivels ...

55
55
Transfernieuws: vertrekkers Antwerp, AA Gent en Charleroi

Het WK mag dan volop bezig zijn, er gebeurt ook heel wat op transfervlak. Zo valt er toch wel wat ...

182
182
WK-favoriet wil status van nummer één kracht bijzetten

Er was een tijd dat Brazilië dé norm was in het international voetbal. De Goddelijke ...

37
37
Sterspeler België ‘onder vuur’: niet meer incontournable

De Rode Duivels speelden 1-1 tegen Egypte. Een billijk resultaat. Na de match ging het vooral over ...

188
188
'Roberto Martinez kondigt vertrek aan bij Portugal'

Portugal opent weldra zijn WK met een verraderlijke partij tegen Congo. Roberto Martinez hoopt dit ...

265
265
Trossard reageert zeer duidelijk op kritiek na Egypte

België speelde 1-1 tegen Egypte. Meer verdiende het zeker niet, want het gaf veel te veel ...

104
104
Bom bij Antwerp: ontslag na supportersprotest

Het blijft onrustig bij Royal Antwerp FC. Een deel van de supporters roerde zich de afgelopen weken ...

411
411
'Anderlecht met rug tegen de muur: solden op De Cat'

Nathan De Cat weigert om zijn aflopend contract te verlengen, en dus staat het zo goed als vast dat ...

577
577
AA Gent kondigt exit aan, Union strikt vijfde (!) aanwinst

Terwijl alle ogen op het WK gericht zijn, draait ook de transfermolen stilaan op volle toeren. Op ...

149
149
Rode Duivels wankelen nu al: akelig WK-scenario dreigt

België is nog maar één match ver op het WK, maar het masterplan komt al een ...

227
227
Anderlecht staat pal: Cvetkovic slikt bittere pil

RSC Anderlecht kan maar beter snel werk maken van een nieuwe hoofdcoach, want op 23 juli moet de ...

307
307
Lukaku klaargestoomd: Rode Duivels lassen oefenmatch in

Daags na het gelijkspel in de WK-opener tegen Egypte mag de riem er even af voor de Rode Duivels. ...

164
164
Garcia grijpt in: karrenvracht wissels tegen Iran?

Na de puntendeling tegen Egypte is Rudi Garcia al meteen aan bezinning toe. Om een nieuwe ...

299
299
Schok bij Rode Duivels: revelatie weer naar de bank

Met een gelijkspel tegen Egypte hebben de Rode Duivels hun start op het WK enigszins gemist. De ...

582
582
Garcia speelt open kaart: De Ketelaere out, Lukaku in?

Ei zo na begonnen de Rode Duivels met een valse noot aan het WK, maar uiteindelijk sleepten de ...

162
162
Ngoy onthult klare boodschap Garcia na België - Egypte

Na het 1-1 gelijkspel van België tegen Egypte worden er heel wat vragen gesteld over de ...

174
174

Meer sportnieuws