België trekt een jasje uit: van wereldtop naar een schavotje lager

door
België trekt een jasje uit: van wereldtop naar een schavotje lager

België verloor in de Nations League met 2-3 van Frankrijk en met 2-1 van Italië. De Rode Duivels hebben een jasje uitgedaan. Het waren twee logische nederlagen. De Rode Duivels behoren niet langer tot de wereldtop. 

België was in 2018 wereldtop en presteerde de jaren nadien ook goed, maar in 2021 is het duidelijk dat de Belgen niet langer bij de beste ploegen ter wereld horen. Dat is geen opvallende constatering. De laatste dagen zagen we vooral ‘supporterspraat’ bij een aantal waarnemers. Momenteel heeft België nog drie spelers van wereldklasse: Thibaut Courtois, Kevin De Bruyne en Romelu Lukaku. 



Eden Hazard behoort momenteel niet meer tot de absolute wereldtop zoals in 2018. Tegen Brazilië zag België evenzeer af zoals tegen Frankrijk in de tweede helft, maar toen hadden de Belgen achteraan Vincent Kompany en Eden Hazard die de bal bijhield en voor rust zorgde. Dàt was het grote verschil tegen De Haantjes. De Hazard anno 2021 is niet langer wereldtop en achteraan spelen de Belgen met spelers van Al-Duhail, Benfica, Lyon en Leicester City. 

In 2018 waren dat nog jongens die in de basis stonden bij Manchester City, Tottenham en PSG. Het is een duidelijk verschil. Reken daarbij ook nog eens de aanwezigheid van Marouane Fellaini, die nooit teleurstelde bij de nationale ploeg. Met zijn uniek profiel was hij zeer belangrijk. Op dat WK kon Martinez bovendien jongens als Mousa Dembélé of Thomas Vermaelen, toen spelend voor Tottenham en FC Barcelona brengen. Er was zelfs de luxe om een smaakmaker als Radja Nainggolan thuis te laten. Met alle respect voor de huidige spelers, maar Hans Vanaken, Leandro Trossard, Leander Dendoncker en anderen zijn niet meer van dat Europese topniveau. Zij hebben zeker hun plaats bij de nationale ploeg en zijn van een zeer goed Europees niveau zijn. Al is het niet langer Man Utd, Barcelona of andere clubs waar ze voor spelen. 



Het is allemaal net dat tikkeltje minder geworden. Momenteel spelen enkel Thibaut Courtois, Romelu Lukaku, Yannick Carrasco, Kevin De Bruyne en Eden Hazard nog bij clubs van het allerhoogste niveau. Die laatste zal na dit seizoen wellicht ook een stap moeten terugzetten. Daarachter volgen spelers bij clubs als Besiktas, Al-Duhail, Benfica, Lyon, Club Brugge, Hertha BSC, Wolfsburg en Brighton. Het is een teken. In 2018 speelden er internationals bij Manchester City (2), Chelsea (2), Liverpool, Tottenham (3), FC Barcelona en Manchester United (2). Het zegt niet alles, maar veel. 

Martinez krijgt veel kritiek en het valt hem te verwijten dat er geen plan B is na al die jaren, net als zijn soms tenenkrullende uitspraken. Speler X komt voor speler Y, maar er valt zelden een tactische ingeving te bespeuren. Maar over zijn selectiebeleid valt weinig te zeggen. Hier en daar is er een speler (bijvoorbeeld Nacer Chadli) die inderdaad uit de selectie mag, maar jongens als Vanheusden, Theate, Delcroix of Bornauw zijn op dit moment nog niet beter dan Vertonghen, Alderweireld of Vermaelen. Dat is ook de realiteit. Het valt te hopen dat er 1 of 2 van hen enorme stappen zet het komende jaar. Het is alvast positief dat een aantal in topcompetities spelen en zo grote stappen kunnen zetten in hun ontwikkeling. 



Voorts valt het te hopen dat De Bruyne, Courtois en Lukaku ook na het WK 2022 nog willen doorgaan en jonkies als Lokonga, Saelemaekers, De Ketelaere en Doku bij de hand willen nemen. De Belgen zullen de komende toernooien niet meespelen voor de eindzege, zoals we dat wel deden in 2018. Maar we mogen dan wel nog hopen op mooie matchen, wat deze generatie ons zeker al heeft gegeven. 

De Gouden Generatie heeft ons veel gegeven, vooral veel voetbalplezier en daar hoort ook af en toe een teleurstelling bij. Hebben ze gefaald als ze geen prijs pakken? Het is zeer jammer, maar gefaald hebben ze niet echt. De prestatie van 2018 was de beste ooit van een Belgische ploeg op een WK. De kers op de taart ontbreekt weliswaar, maar in Portugal (de generatie Figo), Nederland (de generatie van Seedorf, Van Nistelrooy & co) en andere landen weten ze het ook. Het hangt ook vaak af van details, zoals in 2018. ‘The Last Dance’ is begonnen en hopelijk sluit deze generatie het in 2022 nog af met een mooi nummer en vooral veel mooi voetbal. 

België behoort niet langer meer tot de wereldtop. Landen als Frankrijk, Brazilië, Argentinië en Italië zijn beter. Spanje heeft jonge talenten die spelen bij clubs als Manchester City en FC Barcelona. Een schromelijk verschil met de Belgen. Op het WK in Qatar zou alles na een kwartfinale een stunt zijn. België heeft wel nog enkele wereldtoppers, en enkele toptalenten als Jérémy Doku en Charles De Ketelaere. Als outsider weet je nooit in het voetbal, vraag maar aan Italië.

Claudio Reulens

LEES OOK: Voetbalbond verrast iedereen: Georges Leekens mee naar WK?

Behoort België nog tot de wereldtop?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

71
71
'Frisse wind bij Club Brugge: unieke kans toptalent'

Om de zopas veroverde leidersplaats te verdedigen rekent Club Brugge zaterdag tegen STVV mogelijk op ...

22
22
Bondsparket maakt opvallende sanctie Burgess bekend

Voor het eerst in deze play-offs is Union op achtervolgen aangewezen, want afgelopen weekend nam ...

155
155
'Grote kuis in Genk: volledig elftal richting exit'

KRC Genk dreigt nog naast een Europees ticket te grijpen, maar zelfs mits een goede afloop hebben de ...

105
105
'Club Brugge hakt knoop door over opvolger Mignolet'

Of hij zaterdag zijn wederoptreden kan vieren tegen STVV valt nog af te wachten, maar Simon Mignolet ...

251
251
Jean-Marie Pfaff stinkend rijk? Absurde jackpot wacht

Jean-Marie Pfaff staat mogelijk voor de transfer van zijn leven. Niet op een voetbalveld dit keer, ...

340
340
'Strijd Karetsas is los: gesprekken met eerste club'

Voor KRC Genk is het op sportief vlak een ontgoochelend seizoen, maar toch lijkt de kassa in de ...

99
99
Club houdt toptalent uit handen van buitenlandse clubs

Club Brugge lijkt alweer voor een hete transferzomer te staan. Het zal opnieuw af te rekenen krijgen ...

103
103
Verrassende transferzet STVV: "Cultuurbewaker in kleedkamer"

STVV beleeft één van de mooiste seizoenen uit haar geschiedenis en is nu al zeker van ...

37
37
Amerikaanse club: "We waren zeer dicht bij komst De Bruyne"

In de Verenigde Staten zullen ze in juni kunnen genieten van Kevin De Bruyne, want de ervaren ...

18
18
'Tottenham gaat all-in voor kandidaat-Rode Duivel'

Tottenham leek af te stevenen op een schokkende degradatie uit de Premier League, maar na een zes op ...

42
42
AA Gent liep op pijnlijke wijze recordtransfer mis

AA Gent wist de laatste jaren heel wat lucratieve uitgaande transfers te doen, maar dat bleek in het ...

60
60
'D-Day nadert: 6 dilemma's voor Garcia'

Er zal de komende dagen nog druk gespeculeerd worden over hoe de selectie van de Rode Duivels op het ...

137
137
'Standard ziet belangrijke pion na één jaar al vertrekken'

Standard mag nog altijd dromen van een Europees ticket, want op vier speeldagen van het einde prijkt ...

95
95
'Club en Anderlecht kennen prijskaartje voor JPL-sensatie'

De eindsprint wordt stilaan ingezet in de Jupiler Pro League, waarna de Belgische clubs hun pijlen ...

317
317
TRANSFERUURTJE: 'Taak voor Sibierski, weer transfer Lang'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

132
132
Club-target legt knaltransfer op tafel: “Dat is de droom”

Club Brugge is door het nakende pensioen van Simon Mignolet op zoek naar een nieuwe doelman. ...

229
229
Beerschot haalt slag thuis met coach Messoudi

Beerschot moet in eigen huis een 3-1 nederlaag tegen Lommel moeten proberen weg te werken. De ...

36
36
Kompany vol ongeloof: ook Vertonghen haalt zwaar uit

Bayern München is uitgeschakeld in de Champions League. De treble is van de baan voor Vincent ...

233
233
La Louvière droomt van dubbele transferstunt

La Louvière wist in zijn eerste seizoen in de Jupiler Pro League meteen het behoud af te ...

63
63
Dubbele opsteker Union voor titelstrijd en bekerfinale

Drie weken geleden leek Union nog vrije baan te hebben naar een nieuwe titel, maar intussen ziet de ...

213
213
AA Gent pakt uit: Kums keert terug, ook Kindermans komt

AA Gent hoopt in de komende weken nog een Europees ticket uit de brand te slepen, maar daarvoor ...

212
212
'Rigaux berooft Club meteen van transferdoelwit'

De voorbereiding op de zomemercato dreigt bij Club Brugge stevig verstoord te worden. Deze week ...

327
327
Verrassing: Duits international (30) zet punt achter carrière

Op het WK staan een aantal ervaren spelers komende zomer wellicht voor hun 'last dance'. Eén ...

92
92
'Sibierski wil meteen stunten met Club Brugge-target'

Bij Anderlecht kunnen ze eindelijk echt beginnen met het voorbereiden van de zomermercato, nu er met ...

379
379
Vrancken doet boekje open over akkefietje met Burgess

Afgelopen weekend won STVV verdiend met 2-1 van Union SG. Achteraf ging het echter vooral over de ...

206
206

Meer sportnieuws