België trekt een jasje uit: van wereldtop naar een schavotje lager

515
België trekt een jasje uit: van wereldtop naar een schavotje lager

België verloor in de Nations League met 2-3 van Frankrijk en met 2-1 van Italië. De Rode Duivels hebben een jasje uitgedaan. Het waren twee logische nederlagen. De Rode Duivels behoren niet langer tot de wereldtop. 

België was in 2018 wereldtop en presteerde de jaren nadien ook goed, maar in 2021 is het duidelijk dat de Belgen niet langer bij de beste ploegen ter wereld horen. Dat is geen opvallende constatering. De laatste dagen zagen we vooral ‘supporterspraat’ bij een aantal waarnemers. Momenteel heeft België nog drie spelers van wereldklasse: Thibaut Courtois, Kevin De Bruyne en Romelu Lukaku. 



Eden Hazard behoort momenteel niet meer tot de absolute wereldtop zoals in 2018. Tegen Brazilië zag België evenzeer af zoals tegen Frankrijk in de tweede helft, maar toen hadden de Belgen achteraan Vincent Kompany en Eden Hazard die de bal bijhield en voor rust zorgde. Dàt was het grote verschil tegen De Haantjes. De Hazard anno 2021 is niet langer wereldtop en achteraan spelen de Belgen met spelers van Al-Duhail, Benfica, Lyon en Leicester City. 

In 2018 waren dat nog jongens die in de basis stonden bij Manchester City, Tottenham en PSG. Het is een duidelijk verschil. Reken daarbij ook nog eens de aanwezigheid van Marouane Fellaini, die nooit teleurstelde bij de nationale ploeg. Met zijn uniek profiel was hij zeer belangrijk. Op dat WK kon Martinez bovendien jongens als Mousa Dembélé of Thomas Vermaelen, toen spelend voor Tottenham en FC Barcelona brengen. Er was zelfs de luxe om een smaakmaker als Radja Nainggolan thuis te laten. Met alle respect voor de huidige spelers, maar Hans Vanaken, Leandro Trossard, Leander Dendoncker en anderen zijn niet meer van dat Europese topniveau. Zij hebben zeker hun plaats bij de nationale ploeg en zijn van een zeer goed Europees niveau zijn. Al is het niet langer Man Utd, Barcelona of andere clubs waar ze voor spelen. 



Het is allemaal net dat tikkeltje minder geworden. Momenteel spelen enkel Thibaut Courtois, Romelu Lukaku, Yannick Carrasco, Kevin De Bruyne en Eden Hazard nog bij clubs van het allerhoogste niveau. Die laatste zal na dit seizoen wellicht ook een stap moeten terugzetten. Daarachter volgen spelers bij clubs als Besiktas, Al-Duhail, Benfica, Lyon, Club Brugge, Hertha BSC, Wolfsburg en Brighton. Het is een teken. In 2018 speelden er internationals bij Manchester City (2), Chelsea (2), Liverpool, Tottenham (3), FC Barcelona en Manchester United (2). Het zegt niet alles, maar veel. 

Martinez krijgt veel kritiek en het valt hem te verwijten dat er geen plan B is na al die jaren, net als zijn soms tenenkrullende uitspraken. Speler X komt voor speler Y, maar er valt zelden een tactische ingeving te bespeuren. Maar over zijn selectiebeleid valt weinig te zeggen. Hier en daar is er een speler (bijvoorbeeld Nacer Chadli) die inderdaad uit de selectie mag, maar jongens als Vanheusden, Theate, Delcroix of Bornauw zijn op dit moment nog niet beter dan Vertonghen, Alderweireld of Vermaelen. Dat is ook de realiteit. Het valt te hopen dat er 1 of 2 van hen enorme stappen zet het komende jaar. Het is alvast positief dat een aantal in topcompetities spelen en zo grote stappen kunnen zetten in hun ontwikkeling. 



Voorts valt het te hopen dat De Bruyne, Courtois en Lukaku ook na het WK 2022 nog willen doorgaan en jonkies als Lokonga, Saelemaekers, De Ketelaere en Doku bij de hand willen nemen. De Belgen zullen de komende toernooien niet meespelen voor de eindzege, zoals we dat wel deden in 2018. Maar we mogen dan wel nog hopen op mooie matchen, wat deze generatie ons zeker al heeft gegeven. 

De Gouden Generatie heeft ons veel gegeven, vooral veel voetbalplezier en daar hoort ook af en toe een teleurstelling bij. Hebben ze gefaald als ze geen prijs pakken? Het is zeer jammer, maar gefaald hebben ze niet echt. De prestatie van 2018 was de beste ooit van een Belgische ploeg op een WK. De kers op de taart ontbreekt weliswaar, maar in Portugal (de generatie Figo), Nederland (de generatie van Seedorf, Van Nistelrooy & co) en andere landen weten ze het ook. Het hangt ook vaak af van details, zoals in 2018. ‘The Last Dance’ is begonnen en hopelijk sluit deze generatie het in 2022 nog af met een mooi nummer en vooral veel mooi voetbal. 

België behoort niet langer meer tot de wereldtop. Landen als Frankrijk, Brazilië, Argentinië en Italië zijn beter. Spanje heeft jonge talenten die spelen bij clubs als Manchester City en FC Barcelona. Een schromelijk verschil met de Belgen. Op het WK in Qatar zou alles na een kwartfinale een stunt zijn. België heeft wel nog enkele wereldtoppers, en enkele toptalenten als Jérémy Doku en Charles De Ketelaere. Als outsider weet je nooit in het voetbal, vraag maar aan Italië.

Claudio Reulens

LEES OOK: Weelde voor Van Bommel: plots extra opties bij Rode Duivels

Behoort België nog tot de wereldtop?

Meest recent

UCL: Bayern deelt pak slaag uit; puike assist Tielemans

De laatste matchen van de openingsspeeldag in de Champions League zitten erop. Het Bayern ...

14
14
Sibierski geeft genadeloze boodschap aan Stroeykens

RSC Anderlecht haalde tijdens de voorbije transferperiode niet enkele heel wat versek krachten in ...

179
179
'Club Brugge weet hoe laat het is: miljoenenbod in januari'

Club Brugge wist in de zomermercato opnieuw een pak miljoenen op te halen met de verkoop van ...

88
88
Cercle haalt slag thuis: international tekent transfervrij

Met 2 op 15 is Cercle Brugge niet bepaald goed aan het nieuwe seizoen begonnen. En dus besloot de ...

70
70
Zware taak Antwerp-bestuur na 'aderlating Vandenhaute'

Groot nieuws woensdagvoormiddag van op de Bosuil. Zo kondigde Marc Overmars aan dat hij per direct ...

294
294
Van Bommel grijnst: De Cuyper imponeert na metamorfose

Bondscoach Mark van Bommel maakt binnen een dikke week zijn eerste selectie bij de Rode Duivels ...

165
165
UCL: Lukaku niet voorbij ex-club; PSV blijft steken op punt

Donderdagavond worden de resterende matchen van de openingsspeeldag in de Champions League ...

43
43
Tresoldi heeft duidelijke boodschap na CL-slipper Club

Club Brugge heeft ook dit jaar de ambitie om de League Phase van de Champions League te overleven. ...

293
293
‘Ivan Leko zoekt 'ruzie' met zijn beste Club-speler’

Ivan Leko en Yann Sommer zitten nog niet helemaal op dezelfde golflengte. Tegen Cercle Brugge was er ...

359
359
Antwerp incasseert serieuze tik: "Héél ongelukkig"

Antwerp FC maakt zich op voor een loodzwaar tweeluik tegen Club Brugge en Union SG. In aanloop naar ...

304
304
Druk stijgt in Mechelen: Vanderbiest reageert op heikele situatie

Waar KV Mechelen vorig seizoen nog de grote revelatie in de Jupiler Pro League was, is de huidige ...

101
101
Facelift bij Anderlecht: gloednieuw middenveld in de maak

Binnen een tweetal weken ligt het seizoen in het clubvoetbal extra lang stil door een uitzonderlijk ...

600
600
Lang disciplinair in tribune gezet: nieuwe details bekend

Noa Lang moest woensdagavond vanuit de tribunes toekijken hoe zijn SSC Napoli in de Champions League ...

194
194
Kansen Belgische clubs: transfer Ito kaatst in extremis af

De mercato is in België alweer een weekje gesloten, maar de clubs uit de Jupiler Pro League ...

302
302
Courtois maakt plekje vrij: JPL-doelman bij Rode Duivels?

Wat al een tijdje in de lucht hing, heeft hij nu ook officieel bevestigd. Zo zal Thibaut Courtois de ...

286
286
Ziyech verrast iedereen met nieuwe club

Hakim Ziyech heeft een nieuwe club. De 33-jarige Marokkaanse smaakmaker heeft zijn handtekening ...

28
28
Anderlecht slaat wéér toe: contract tot 2029

Neerpede is al vele jaren een garantie op talentdoorstroming. Het hield Anderlecht financieel ...

141
141
Bruno en RSCA zijn klaar: "Of ik extra druk voel?"

Bij RSC Anderlecht zijn ze degelijk aan het seizoen begonnen. Er was de kwalificatie voor de Europa ...

175
175
Euvrard looft pion: "Je ziet zijn honger én kwaliteit"

Standard speelt dit weekend tegen KVC Westerlo. De Rouches hopen hun goede start daar verder te ...

74
74
Bruno: "Of Aasgaard en Amane in de selectie zitten?"

RSC Anderlecht neemt het vrijdagavond op tegen KV Mechelen. Vitor Bruno heeft een zeer ruime ...

394
394
Geen megadeal voor Patro: "Overstijgt ons jaarbudget"

Patro Eisden kende een zeer drukke zomermercato. De club uit de Challenger Pro League deed ...

81
81
Sibierski over mercato: "Dat was niet per se gepland"

RSC Anderlecht haalde elf nieuwe spelers. Dergelijke mercato gebeurde al eerder en is zowat het ...

265
265
'Leko grijpt drastisch in: 5 wissels bij Club Brugge'

Club Brugge heeft weinig tijd om stil te staan bij de nederlaag tegen Aston Villa, want zondag ...

963
963
'Vraagteken achter Vanaken: Leko kiest al vervanger'

Club Brugge likt zijn wonden na de nederlaag tegen Aston Villa. Niet alleen had de landskampioen op ...

391
391
Familie Pfaff na familieleed: Jean-Marie diep geraakt

De voorbije jaren waren bijzonder zwaar voor Jean Marie Pfaff en zijn familie. De Belgische legende ...

499
499

Meer sportnieuws