België trekt een jasje uit: van wereldtop naar een schavotje lager

door
België trekt een jasje uit: van wereldtop naar een schavotje lager

België verloor in de Nations League met 2-3 van Frankrijk en met 2-1 van Italië. De Rode Duivels hebben een jasje uitgedaan. Het waren twee logische nederlagen. De Rode Duivels behoren niet langer tot de wereldtop. 

België was in 2018 wereldtop en presteerde de jaren nadien ook goed, maar in 2021 is het duidelijk dat de Belgen niet langer bij de beste ploegen ter wereld horen. Dat is geen opvallende constatering. De laatste dagen zagen we vooral ‘supporterspraat’ bij een aantal waarnemers. Momenteel heeft België nog drie spelers van wereldklasse: Thibaut Courtois, Kevin De Bruyne en Romelu Lukaku. 



Eden Hazard behoort momenteel niet meer tot de absolute wereldtop zoals in 2018. Tegen Brazilië zag België evenzeer af zoals tegen Frankrijk in de tweede helft, maar toen hadden de Belgen achteraan Vincent Kompany en Eden Hazard die de bal bijhield en voor rust zorgde. Dàt was het grote verschil tegen De Haantjes. De Hazard anno 2021 is niet langer wereldtop en achteraan spelen de Belgen met spelers van Al-Duhail, Benfica, Lyon en Leicester City. 

In 2018 waren dat nog jongens die in de basis stonden bij Manchester City, Tottenham en PSG. Het is een duidelijk verschil. Reken daarbij ook nog eens de aanwezigheid van Marouane Fellaini, die nooit teleurstelde bij de nationale ploeg. Met zijn uniek profiel was hij zeer belangrijk. Op dat WK kon Martinez bovendien jongens als Mousa Dembélé of Thomas Vermaelen, toen spelend voor Tottenham en FC Barcelona brengen. Er was zelfs de luxe om een smaakmaker als Radja Nainggolan thuis te laten. Met alle respect voor de huidige spelers, maar Hans Vanaken, Leandro Trossard, Leander Dendoncker en anderen zijn niet meer van dat Europese topniveau. Zij hebben zeker hun plaats bij de nationale ploeg en zijn van een zeer goed Europees niveau zijn. Al is het niet langer Man Utd, Barcelona of andere clubs waar ze voor spelen. 



Het is allemaal net dat tikkeltje minder geworden. Momenteel spelen enkel Thibaut Courtois, Romelu Lukaku, Yannick Carrasco, Kevin De Bruyne en Eden Hazard nog bij clubs van het allerhoogste niveau. Die laatste zal na dit seizoen wellicht ook een stap moeten terugzetten. Daarachter volgen spelers bij clubs als Besiktas, Al-Duhail, Benfica, Lyon, Club Brugge, Hertha BSC, Wolfsburg en Brighton. Het is een teken. In 2018 speelden er internationals bij Manchester City (2), Chelsea (2), Liverpool, Tottenham (3), FC Barcelona en Manchester United (2). Het zegt niet alles, maar veel. 

Martinez krijgt veel kritiek en het valt hem te verwijten dat er geen plan B is na al die jaren, net als zijn soms tenenkrullende uitspraken. Speler X komt voor speler Y, maar er valt zelden een tactische ingeving te bespeuren. Maar over zijn selectiebeleid valt weinig te zeggen. Hier en daar is er een speler (bijvoorbeeld Nacer Chadli) die inderdaad uit de selectie mag, maar jongens als Vanheusden, Theate, Delcroix of Bornauw zijn op dit moment nog niet beter dan Vertonghen, Alderweireld of Vermaelen. Dat is ook de realiteit. Het valt te hopen dat er 1 of 2 van hen enorme stappen zet het komende jaar. Het is alvast positief dat een aantal in topcompetities spelen en zo grote stappen kunnen zetten in hun ontwikkeling. 



Voorts valt het te hopen dat De Bruyne, Courtois en Lukaku ook na het WK 2022 nog willen doorgaan en jonkies als Lokonga, Saelemaekers, De Ketelaere en Doku bij de hand willen nemen. De Belgen zullen de komende toernooien niet meespelen voor de eindzege, zoals we dat wel deden in 2018. Maar we mogen dan wel nog hopen op mooie matchen, wat deze generatie ons zeker al heeft gegeven. 

De Gouden Generatie heeft ons veel gegeven, vooral veel voetbalplezier en daar hoort ook af en toe een teleurstelling bij. Hebben ze gefaald als ze geen prijs pakken? Het is zeer jammer, maar gefaald hebben ze niet echt. De prestatie van 2018 was de beste ooit van een Belgische ploeg op een WK. De kers op de taart ontbreekt weliswaar, maar in Portugal (de generatie Figo), Nederland (de generatie van Seedorf, Van Nistelrooy & co) en andere landen weten ze het ook. Het hangt ook vaak af van details, zoals in 2018. ‘The Last Dance’ is begonnen en hopelijk sluit deze generatie het in 2022 nog af met een mooi nummer en vooral veel mooi voetbal. 

België behoort niet langer meer tot de wereldtop. Landen als Frankrijk, Brazilië, Argentinië en Italië zijn beter. Spanje heeft jonge talenten die spelen bij clubs als Manchester City en FC Barcelona. Een schromelijk verschil met de Belgen. Op het WK in Qatar zou alles na een kwartfinale een stunt zijn. België heeft wel nog enkele wereldtoppers, en enkele toptalenten als Jérémy Doku en Charles De Ketelaere. Als outsider weet je nooit in het voetbal, vraag maar aan Italië.

Claudio Reulens

LEES OOK: De Bruyne lucht zijn hart: “Kan geen normale papa zijn”

Behoort België nog tot de wereldtop?

Meest recent

Mazzu zet ploeg op scherp: "Anders lukt het nooit"

OH Leuven wist zich te redden, waardoor er in de Play-Offs nog maar weinig is om voor te spelen. Dat ...

3
3
Dwomoh verrast: dan toch een nieuwe club?

Voor Pierre Dwomoh komen er héél belangrijke maanden aan. De 21-jarige middenvelder ...

32
32
Broos komt met verrassende openbaring over Kompany

Vincent Kompany is vandaag 40 jaar geworden. De trainer levert uitstekend werk bij Bayern ...

32
32
Real Madrid stelt weer teleur, Tottenham op degradatieplaats

In de Premier League, Ligue 1, Serie A, Eredivisie, Bundesliga en La Liga stonden er vanavond duels ...

20
20
Charleroi duwt Antwerp helemaal kopje onder

Als Royal Antwerp FC en Sporting Charleroi nog een beetje ambitie willen hebben in de Play-Offs, dan ...

65
65
Deschacht snoeihard: "Hij is te weinig voor Anderlecht"

Olivier Deschacht kende prachtige tijden bij RSC Anderlecht, toen de club de absolute nummer ...

95
95
Beerschot faalt en bezorgt KV Kortrijk promotie naar JPL

In de Challenger Pro League kan KV Kortrijk dit weekend de promotie vieren. Beerschot speelde ...

165
165
Bayern deelt Real tik uit: "160 miljoen? Geen sprake van"

Bayern München is op dit moment wellicht de beste ploeg van Europa. Vincent Kompany hoopt dat ...

57
57
Anderlecht beslist: één spits moet de club verlaten

RSC Anderlecht heeft een zeer onevenwichtige A-kern. Dat moet in de zomer anders. Paars-Wit gaat ...

385
385
Euvrard verrast: "Interesse van Real Madrid en PSG?"

Er was een tijd dat Standard vaak spelers van de eigen academie liet doorstromen. Voor de vorige ...

114
114
Anderlecht slaat toe: "Mijn droom om voor RSCA te spelen"

Dat RSC Anderlecht bijzonder veel talent heeft rondlopen, daarover hebben we al veel geschreven. De ...

137
137
Bom onder Anderlecht: Taravel en bestuur clashen om ster

Bij Anderlecht zorgt Thorgan Hazard niet alleen voor discussie over zijn contract, maar ook binnen ...

268
268
'Real Madrid verrast compleet met nieuwe hoofdtrainer'

Alvaro Arebola gaat komend seizoen niet de hoofdtrainer zijn van Real Madrid. De Koninklijke gaat op ...

124
124
KRC Genk haalt slag thuis met nieuw contract

KRC Genk heeft een uitstekende jeugdopleiding en dat zien we ook dit seizoen weer met de talenten ...

124
124
Bayern is om deze reden dé thuisbasis van Kompany

Vincent Kompany is 40 jaar geworden. Vince the Prince doet het uitstekend als trainer bij Bayern ...

66
66
'Anderlecht schuwt risico's: comeback uitgesteld?'

De zenuwen staan strakgespannen in het Lotto Park, waar RSC Anderlecht zondag AA Gent ontvangt. Mits ...

104
104
Leko hakt knopen door: vier wissels bij Club Brugge

Club Brugge gaat zaterdag op bezoek bij STVV, waar het de kloof met de nummer drie in de stand kan ...

302
302
Taravel spuwt gal over Tzolis-relletje: "Onacceptabel"

Op de eerste speeldag van de play-offs won Club Brugge met 4-2 de topper tegen RSC Anderlecht. ...

230
230
Leko spreekt klare taal over vervanger Mignolet

Club Brugge moet het in de play-offs alweer een tijdje zonder Simon Mignolet stellen. Dat was ook al ...

157
157
'Anderlecht all-in voor winger: prijskaartje bekend'

In de play-offs is het zondag al van moeten voor RSC Anderlecht, dat thuis tegen AA Gent wil zien ...

126
126
Leko doet boekje open over zware mokerslag Mignolet

Voor het derde seizoen op een rij mist Simon Mignolet minstens een deel van de play-offs. Exact een ...

164
164
Taravel kondigt wissels aan: comeback bij Anderlecht

Nadat het de reguliere competitie al had afgesloten met een nul op zes, ging RSC Anderlecht op de ...

249
249
Ruben Van Gucht komt uit de kast… of toch bijna?

Wat begon als een onschuldige mediastunt, groeide uit tot een opvallende en licht absurde ...

33
33
Rik De Mil roept ferme waarschuwing naar Anderlecht

KAA Gent neemt het komende speeldag op tegen RSC Anderlecht namens de Play-Offs. De Buffalo’s ...

170
170
Lewandowski in diepe rouw na onverwacht overlijden

De Poolse voetbalwereld is in diepe rouw. De voetbalbond meldde het plotse overlijden van ...

0
0

Meer sportnieuws