Wanhopige Duivels bereiken dramatisch dieptepunt

981 stemmen
Wanhopige Duivels bereiken dramatisch dieptepunt

Er werd in de halve finales van de Nations League veel verwacht van de Rode Duivels. De Belgen startten donderdag uitstekend in hun wedstrijd tegen Frankrijk, maar na de rust zakte de nationale ploeg als een kaartenhuisje in elkaar. Het verschil tussen de eerste en tweede speelhelft was dan ook schrijnend.


BIJZONDER HOGE KWALITEIT

De eindoverwinning in de Nations League moest de perceptie van onze nationale ploeg terug in positiever daglicht stellen. Maar donderdag werd België opnieuw een deceptie rijker. Geen rechtstreeks eerherstel voor die pijnlijke uitschakeling op het WK 2018 tegen Frankrijk. En ook geen eerherstel voor de vroegtijdige uitschakeling op het EURO 2020 tegen Italië. De Gouden Generatie die geen prijzen wint. Ook niet in de minder prestigieuze Nations League.

In de eerste helft was er nochtans geen vuiltje aan de lucht. De Rode Duivels drukten stevig door, vonden de juiste passes tussen de lijnen en speelden met lef. Na 45 minuten stond de score logischerwijze 2-0 in het voordeel van België. ’t Was een algemene goede prestatie van de Duivels tegen een zwak Frankrijk, dat zonder druk vooruit speelde en met weinig intensiteit. Balbezit, doelkansen of passingzuiverheid: ‘t was allemaal in het voordeel van de Belgen.



“Laten we toch vooral de eerste helft niet over het hoofd zien”, verklaarde Roberto Martinez donderdagavond. “Die was buitengewoon goed. De spelers begrepen hoe we die partij konden winnen. We liepen uit tot 2-0 en hadden al veel vroeger kunnen scoren. Op dat moment lag de kwaliteit bijzonder hoog.” De Rode Duivels haalden namelijk dubbel zoveel doelkansen als Frankrijk, 51% balbezit en een indrukwekkende passingzuiverheid van 93% (!). 

STERKE BLEUS OF ZWAKKE DUIVELS?

Maar na de rust liep het helemaal verkeerd voor België. De 2-0 voorsprong werd finaal omgebogen naar een 2-3 nederlaag. Een ongeziene comeback van Frankrijk, en een pijnlijke terugval van de Rode Duivels. De meningen voor die remonte zijn verdeeld. Waren Les Bleus nu opeens zoveel sterker in de tweede helft, of België net zo zwaar verzwakt? De waarheid ligt zoals steeds ergens tussenin. Jan Mulder vond bijvoorbeeld dat Roberto Martinez een te behouden tactiek hanteerde in de tweede helft.

“België stond 2-0 voor aan de rust. Dan kan je wel in de tweede helft op de counter gaan spelen, maar niét door hélemaal in de verdediging te gaan kamperen. Er was geen haar op het hoofd van één Belg dat er nog maar aan dacht om zelf een doelpunt te maken. Fout! Compleet de verkeerde tactiek. Dat Frankrijk verdiend wint is de schuld van België. Je voelde dit aankomen”, stelde Jan Mulder namelijk bij VTM.



Didier Deschamps, de bondscoach van Frankrijk, merkte na de wedstrijd op dat België het fysiek wat lastig kreeg na de rust. De Rode Duivels gingen in de tweede helft alvast effectief minder duels aan in vergelijking met de eerste helft, én die duels waren bovendien aan een lagere efficiëntie. Maar ’t was ook psychologisch volgens Antoine Griezmann. “In de kleedkamer aan de rust hebben we de juiste woorden tegen mekaar gezegd.”

HET CONTRAST

Het dalende aantal en succesvolle duels na de rust is een belangrijke oorzaak om de terugval van de Rode Duivels te verklaren. De Belgen probeerden te speculeren op de tegenaanval, maar veel gevaar kwam daar niet meer uit. “De spelers wilden zo rap mogelijk in de finale staan. Ze waren niet meer bezig met de wedstrijd. In de tweede helft voelden we de verantwoordelijkheid om een prijs te winnen. De spelers wilden dat het gedaan was. Het werd wanhopig voetbal”, verklaarde Roberto Martinez na de wedstrijd.



In de tweede helft boden de Rode Duivels geen weerstand meer tegen Les Bleus, en werd het Belgische spel voornamelijk gepositioneerd op de eigen speelhelft. Als je de match goed in handen houdt, kan de voorsprong op die manier behouden worden, en bijgevolg goed resultaat neergezet worden. Maar in de tweede helft leden de Duivels veel te vaak balverlies, waardoor hun grip op de wedstrijd verloren ging. Het contrast tussen de eerste helft was dan ook enorm groot, zo bewijzen de statistieken van de Rode Duivels.

1e helft  - 2e helft

Schoten (op doel): 7 (4) – 3 (2)

Passes (geslaagd): 389 (93%) – 250 (89%)

Balbezit: 51% - 43%

Balverlies: 41 – 52

Duels (geslaagd): 80 (37) – 77 (35)

Hoekschoppen: 3 - 1

LEES OOK: Rode Duivels kunnen zich optrekken aan bijzondere statistiek

Waren de Duivels te zwak of de Fransen te sterk?

Meest recent

Anderlecht aan de bak: start deze ploeg tegen Hammarby?

RSC Anderlecht speelt binnen een week tegen Hammarby. Zijn de Brusselaars klaar? Neen, allerminst. ...

21
21
Club Brugge blijft DNA trouw: Zwitserse geluiden over Vasovic

Club Brugge investeerde alweer fors in een nieuwe speler. Ze betaalden bijna zeven miljoen euro om ...

13
13
'Miljoenentransfer kaatst af: Club gooit roer meteen om'

Club Brugge is nog lang niet klaar met zijn huiswerk op de zomermercato. Door één ...

196
196
POLL⎜Spanje of Argentinië: wie wordt wereldkampioen?

De finalisten van het WK 2026 zijn bekend. Daags na Spanje wist ook titelverdediger Argentinië ...

254
254
Argentinië in WK-finale! Engeland kraakt na enorme comeback

De finale van het WK 2026 wordt aanstaande zondag betwist door Spanje en Argentinië. De ...

111
111
Fransen met grond gelijk gemaakt: drietal krijgt volle laag

Frankrijk heeft zijn status als topfavoriet voor de wereldtitel niet kunnen verzilveren. Les Bleus ...

112
112
Joos tikt Garcia op vingers: 'grove fout in WK-selectie'

De KBVB zal zich deze maand nog buigen over de toekomst van Rudi Garcia. Qua resultaten valt de ...

418
418
Plan-A binnen: Standard presenteert vijfde zomeraanwinst

Standard toont zich bijzonder gretig tijdens de huidige transferperiode. Zo werd woensdagavond ...

109
109
Anderlecht wint generale repetitie: bizarre rode kaart-fase

RSC Anderlecht heeft vertrouwen getankt in zijn laatste oefenwedstrijd van de voorbereiding. Achter ...

603
603
'Diego Moreira naar topploeg: spectaculaire transfersom'

In navolging van het WK komen verschillende Rode Duivels in aanmerking voor een transfer. Onder meer ...

287
287
'Club haalt portefeuille boven: miljoenen voor sleuteltransfer'

Club Brugge begint stilaan onder stoom te raken op de transfermarkt. Met de Zwitsers Cheveyo Tsawa, ...

773
773
Marc Coucke en Jan Vertonghen bundelen plots de krachten

Marc Coucke zit in volle voorbereiding van het nieuwe seizoen bij Anderlecht. De trouwe fans van ...

88
88
Van Bommel en Mannaert: onderlinge vete laait weer op

Mark van Bommel werd al drie keer gepasseerd in dossiers waarin Vincent Mannaert een belangrijke ...

391
391
'Standard slaat wéér toe en vindt vervanger Teuma'

Standard beleefde al een zeer actieve transferzomer. De Rouches willen komend seizoen meestrijden ...

101
101
'Antwerp laat fans nog wat langer in spanning'

Het zijn spannende dagen voor de supporters van Antwerp, want de toekomst van hun club moet stilaan ...

357
357
Nu ook definitief: Trossard heeft lucratieve transfer beet

De uitschakeling in de kwartfinale van het WK betekende voor de Rode Duivels dat ze nu tijd hebben ...

25
25
Emotioneel afscheid bij Anderlecht: "CEO van mijn leven"

Opvallend nieuws uit Neerpede. Niet een speler of trainer, maar een bekend gezicht achter de ...

198
198
'Arteta meteen zwaar onder indruk: Tzolis scoort punten'

Club Brugge was de voorbije dagen al zeer actief op de transfermarkt, want na Cheveyo Tsawa streken ...

272
272
'Zeer straffe transferwending rond Openda op komst'

Nu het WK voor hen voorbij is, vinden heel wat Rode Duivels een nieuwe club. Dat geldt ook voor ...

80
80
'Dender-speler na degradatie naar landskampioen'

Voor FCV Dender kwam er afgelopen seizoen na twee jaar een einde aan het avontuur in de Jupiler Pro ...

54
54
Pro League kondigt héél wat nieuwe regels aan

Binnen een tweetal weken gaat het nieuwe Belgische voetbalseizoen van start met de Supercup tussen ...

201
201
Vertrek Karetsas en Adedeji-Sternberg: De Condé spreekt

Bij KRC Genk zullen ze de voorbije weken toch even geschrokken zijn toen Nicky Hayen plots op weg ...

575
575
'Transferbom bij Bayern: Olise dringt aan op vertrek'

Vincent Kompany pakte vorig seizoen met Bayern München op overtuigende wijze de dubbel, maar ...

396
396
Rooney: "Hij is de beste speler op het WK"

Nog drie matchen en het WK is voorbij. Een halve finale, een troostfinale en de finale. Wayne Rooney ...

119
119
'Anderlecht kent prijs vanuit Nederland: weldra bod?'

RSC Anderlecht heeft nog héél veel werk om een ploeg samen te stellen die top drie ...

674
674

Meer sportnieuws