Wanhopige Duivels bereiken dramatisch dieptepunt

981
Wanhopige Duivels bereiken dramatisch dieptepunt

Er werd in de halve finales van de Nations League veel verwacht van de Rode Duivels. De Belgen startten donderdag uitstekend in hun wedstrijd tegen Frankrijk, maar na de rust zakte de nationale ploeg als een kaartenhuisje in elkaar. Het verschil tussen de eerste en tweede speelhelft was dan ook schrijnend.


BIJZONDER HOGE KWALITEIT

De eindoverwinning in de Nations League moest de perceptie van onze nationale ploeg terug in positiever daglicht stellen. Maar donderdag werd België opnieuw een deceptie rijker. Geen rechtstreeks eerherstel voor die pijnlijke uitschakeling op het WK 2018 tegen Frankrijk. En ook geen eerherstel voor de vroegtijdige uitschakeling op het EURO 2020 tegen Italië. De Gouden Generatie die geen prijzen wint. Ook niet in de minder prestigieuze Nations League.

In de eerste helft was er nochtans geen vuiltje aan de lucht. De Rode Duivels drukten stevig door, vonden de juiste passes tussen de lijnen en speelden met lef. Na 45 minuten stond de score logischerwijze 2-0 in het voordeel van België. ’t Was een algemene goede prestatie van de Duivels tegen een zwak Frankrijk, dat zonder druk vooruit speelde en met weinig intensiteit. Balbezit, doelkansen of passingzuiverheid: ‘t was allemaal in het voordeel van de Belgen.



“Laten we toch vooral de eerste helft niet over het hoofd zien”, verklaarde Roberto Martinez donderdagavond. “Die was buitengewoon goed. De spelers begrepen hoe we die partij konden winnen. We liepen uit tot 2-0 en hadden al veel vroeger kunnen scoren. Op dat moment lag de kwaliteit bijzonder hoog.” De Rode Duivels haalden namelijk dubbel zoveel doelkansen als Frankrijk, 51% balbezit en een indrukwekkende passingzuiverheid van 93% (!). 

STERKE BLEUS OF ZWAKKE DUIVELS?

Maar na de rust liep het helemaal verkeerd voor België. De 2-0 voorsprong werd finaal omgebogen naar een 2-3 nederlaag. Een ongeziene comeback van Frankrijk, en een pijnlijke terugval van de Rode Duivels. De meningen voor die remonte zijn verdeeld. Waren Les Bleus nu opeens zoveel sterker in de tweede helft, of België net zo zwaar verzwakt? De waarheid ligt zoals steeds ergens tussenin. Jan Mulder vond bijvoorbeeld dat Roberto Martinez een te behouden tactiek hanteerde in de tweede helft.

“België stond 2-0 voor aan de rust. Dan kan je wel in de tweede helft op de counter gaan spelen, maar niét door hélemaal in de verdediging te gaan kamperen. Er was geen haar op het hoofd van één Belg dat er nog maar aan dacht om zelf een doelpunt te maken. Fout! Compleet de verkeerde tactiek. Dat Frankrijk verdiend wint is de schuld van België. Je voelde dit aankomen”, stelde Jan Mulder namelijk bij VTM.



Didier Deschamps, de bondscoach van Frankrijk, merkte na de wedstrijd op dat België het fysiek wat lastig kreeg na de rust. De Rode Duivels gingen in de tweede helft alvast effectief minder duels aan in vergelijking met de eerste helft, én die duels waren bovendien aan een lagere efficiëntie. Maar ’t was ook psychologisch volgens Antoine Griezmann. “In de kleedkamer aan de rust hebben we de juiste woorden tegen mekaar gezegd.”

HET CONTRAST

Het dalende aantal en succesvolle duels na de rust is een belangrijke oorzaak om de terugval van de Rode Duivels te verklaren. De Belgen probeerden te speculeren op de tegenaanval, maar veel gevaar kwam daar niet meer uit. “De spelers wilden zo rap mogelijk in de finale staan. Ze waren niet meer bezig met de wedstrijd. In de tweede helft voelden we de verantwoordelijkheid om een prijs te winnen. De spelers wilden dat het gedaan was. Het werd wanhopig voetbal”, verklaarde Roberto Martinez na de wedstrijd.



In de tweede helft boden de Rode Duivels geen weerstand meer tegen Les Bleus, en werd het Belgische spel voornamelijk gepositioneerd op de eigen speelhelft. Als je de match goed in handen houdt, kan de voorsprong op die manier behouden worden, en bijgevolg goed resultaat neergezet worden. Maar in de tweede helft leden de Duivels veel te vaak balverlies, waardoor hun grip op de wedstrijd verloren ging. Het contrast tussen de eerste helft was dan ook enorm groot, zo bewijzen de statistieken van de Rode Duivels.

1e helft  - 2e helft

Schoten (op doel): 7 (4) – 3 (2)

Passes (geslaagd): 389 (93%) – 250 (89%)

Balbezit: 51% - 43%

Balverlies: 41 – 52

Duels (geslaagd): 80 (37) – 77 (35)

Hoekschoppen: 3 - 1

LEES OOK: Fransen slachten Van Bommel af: zelfs Zidane trapt na

Waren de Duivels te zwak of de Fransen te sterk?

Meest recent

Anderlecht keert kar: laatste kans voor verguisd duo

Na het late transferoffensief van Antoine Sibierski bleef RSC Anderlecht achter met een bijzonder ...

81
81
Sonck kiest ultieme 11 uit JPL: één club domineert

De eerste interlandbreak van het seizoen is achter de rug. Tijd dus om de aandacht opnieuw naar de ...

131
131
'De Condé op hete kolen: code rood voor KRC Genk'

De befaamde jeugdacademie leverde KRC Genk afgelopen zomer alweer grof geld op, want Konstantinos ...

122
122
Bruno terug naar tekentafel: extreme make-over bij RSCA

Na de lange interlandbreak begint RSC Anderlecht zaterdag aan een heuse marathon, met maar liefst ...

133
133
'Klok tikt bij Club Brugge: Belgisch trio kan beschikken'

Het seizoen is nog lang, maar in de bestuurskamer van Club Brugge wordt er ongetwijfeld al ...

314
314
Bloedbad in JPL: televisiecontract straks gehalveerd?

Het is een turbulent jaar geweest voor het Belgische voetbal, dat even op een financieel bloedbad ...

294
294
Update Transfermarkt: explosies bij Club en Union

De transferzomer is intussen alweer een tijdje voorbij en het seizoen 2026/27 heeft intussen ook ...

127
127
Zorgen voor Bruno: Anderlecht met onthoofde defensie?

De Jupiler Pro League trekt zich dit weekend weer op gang. Bij Anderlecht kijken ze daar alvast ...

111
111
Stijnen geeft dé reden waarom hij geen kans krijgt in JPL

Stijn Stijnen zorgde tijdens de interlandbreak toch voor een verrassing door een stap opzij te ...

110
110
'Saelemaekers kent verdict: datum terugkeer bekend'

In zijn eerste selectie als bondscoach van de Rode Duivels had Mark van Bommel meteen enkele ...

27
27
'Vertrek in de maak: Bertaccini zet eerste stap'

Bij Anderlecht waren ze in de zomer zeer druk in de weer. Er streek een volledig elftal aan ...

139
139
Gaat Kompany straks shoppen bij SK Beveren?

Vincent Kompany is intussen al bezig aan zijn derde seizoen bij Bayern München. Wie gedacht had ...

72
72
Union verloor goudhaantje bijna aan... de politie

Union deed de voorbije jaren al heel wat straffe transfers. Ook dit seizoen lijkt het vertrek van ...

34
34
'Ergernis groeit: Mbappé en Real Madrid op ramkoers'

Kylian Mbappé liep tijdens de voorbije interlandbreak weer in de kijker, maar niet om de ...

103
103
TRANSFERUURTJE: 'Grootse plannen Arsenal, Union greep naast deal'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

76
76
Alderweireld bezweek na Antwerp: "Daarom gestopt bij België"

Toby Alderweireld is een legende van Royal Antwerp FC en een icoon van het Belgische voetbal. De ...

126
126
Kompany ontvangt prijs: prestigieuze eer tussen legendes

Vincent Kompany gooit hoge ogen bij Bayern München. Niet enkel sportief, maar ook daarbuiten. ...

32
32
Nieuw goudhaantje: KRC Genk pakt uit met toptalent

KRC Genk staat bekend om de uitstekende jeugdopleiding. De Limburgers focussen zich dan erg op de ...

255
255
Beerschot sluit chouchou toch weer in de armen

Bij Beerschot willen ze zaterdag tegen Club Luik hun zegereeks verder zetten, want met een vijftien ...

103
103
'Seys krijgt uitsluitsel: droomtransfer of bittere pil?'

Club Brugge zag in de zomer alweer heel wat smaakmakers vertrekken en ook in de komende mercato's ...

390
390
Stijnen onthult opvallende Belgische droomclub

Patro Eisden speelt zondag in de Challenger Pro League een derby tegen Jong Genk, maar zoek daarbij ...

270
270
Pocognoli ligt nu al stevig onder vuur in Schotland

Het was in de voorbije interlandperiode niet alleen uitkijken naar het debuut van Mark van Bommel ...

72
72
Gent-talent speelt geen minuut en stopt als international

Heel wat spelers uit de Belgische competitie hebben zich tijdens de voorbije interlandperiode in de ...

151
151
Union zag topdeal afketsen: extra 'aanwinst' voor Hubert

Anouar Ait El Hadj had gehoopt deze zomer de stap naar een grote Europese competitie te zetten. ...

102
102
Ferrera maakt straffe ambities Patro Eisden bekend

Bij Patro Eisden was het een zeer drukke week. Stijn Stijnen stopte als trainer en gaat verder als ...

73
73

Meer sportnieuws