Vormer krijgt ultiem genadeschot bij Club Brugge

2934 stemmen
Vormer krijgt ultiem genadeschot bij Club Brugge

Club Brugge blijft maar stunten in de Champions League. Na het onverhoopte gelijkspel tegen Paris Saint-Germain, ging de Belgische landskampioen dinsdag nu ook winnen op het veld van RB Leipzig. Mats Rits maakte andermaal een uitstekende beurt, waardoor Ruud Vormer te kampen heeft met een groot probleem.


BANKZITTER RITS 

Even leek het erop dat het verhaal van Mats Rits bijna afgelopen was bij Club Brugge. De 28-jarige middenvelder was dit seizoen meer op de bank te vinden dan op het voetbalveld, terwijl hij vorig jaar nochtans een onbetwiste certitude was op de nummer zes. Eind augustus vierde Rits zijn jubileum in het shirt van Club Brugge, maar dat gebeurde in groot mineur met een invalbeurt van amper één minuut tegen Beerschot – de club waar hij ooit doorbrak in de eerste klasse …

Philippe Clement lijkt vandaag niet te tornen aan de sterke Eder Balanta als nummer zes, waardoor Mats Rits opeens een opmerkelijke en plotse daling beleefde in de hiërarchie. “Je wil spelen en elke wedstrijd op de bank is er één te veel”, verklaarde Mats Rits eerder dit seizoen aan Krant van West-Vlaanderen. De middenvelder sprak er ook niet over met Philippe Clement. Daar heeft-ie geen nood aan. Waarom Rits een bankzitter is dit seizoen? “Dat moet je aan de trainer vragen.”



En het ging precies van kwaad naar erger voor Mats Rits. Nadat Eder Balanta geblesseerd uitviel tegen KV Oostende, enkele dagen voor de Champions League-opener tegen Paris Saint-Germain, koos Philippe Clement voor de 16-jarige Noah Mbamba als de invaller voor de Colombiaan. Pijnlijk voor Rits, die uiteindelijk later in de match aanvoerder toch Ruud Vormer kwam vervangen. En die bewuste wissel Vormer-Rits zou achteraf veelbetekenend zijn met het oog op de Champions League-campagne.

VORMER OUT, RITS IN 

Met 33 lentes op de teller is Ruud Vormer – in voetbaltermen toch – al aardig op leeftijd gekomen. 't Was tevens opvallend dat hij dit seizoen al vier keer vroegtijdig werd vervangen in zeven basisplaatsen tijd. “Ik denk niet dat hij nog om de drie dagen elke match kan spelen”, gaf Philippe Clement toelichting over de situatie van zijn aanvoerder in een interview met Het Laatste Nieuws. Die stelling wordt trouwens bevestigd door de fysieke data waarover Club Brugge beschikt.

En het is daarom dat Mats Rits dit seizoen vaker dan gewoonlijk op de invallersbank te vinden is dan op het veld. Philippe Clement beschouwt de 28-jarige middenvelder veeleer als een alternatief voor Ruud Vormer, eerder dan een wisselmogelijkheid voor Eder Balanta. 't Was trouwens al altijd de bedoeling geweest dat Rits de doublure zou worden van Vormer – daarom werd Rits in de eerste instantie ook aangetrokken door Club Brugge. En dit jaar krijgt hij daar dus eindelijk de kans toe.



Philippe Clement passeerde zijn aanvoerder Ruud Vormer in de Champions League-opener tegen Paris Saint-Germain, en de coach van Club Brugge stelde Mats Rits op in zijn plaats. Pijnlijk voor het clubicoon en de hyper-ambitieuze Vormer, maar een opsteker voor Rits, die “defensief meer zekerheid biedt”, dixit Clement. Aan het eindresultaat te merken (1-1) tegen de Franse topclub, en alsook de superprestatie van Rits, kreeg Philippe Clement overschot toen van gelijk. Al dacht niet iedereen daar op deze manier over.

STEUN VOOR VORMER 

Het gros van de kenners en analisten bewonderden de opmerkelijke en gedurfde keuze van Philippe Clement om Mats Rits te prefereren boven Ruud Vormer in de topmatch tegen Paris Saint-Germain. Maar Jan Mulder was echter verbaasd over die grote lof voor Clement. “Hij haalde niet alleen de hiërarchie in de kleedkamer overhoop”, citeerde HUMO. “Ook op tactisch vlak had hij ongelijk, aangezien Club beter was dan de gevreesde tegenstander.” Volgens Mulder was er tegen PSG meer kans geweest op de overwinning met de creatieve Vormer dan met Rits als opruimer achterin.

Ook René Vandereycken hield er dezelfde gedachtegang op na. De ex-bondscoach verklaarde in Het Nieuwsblad dat hij de ontgoocheling van Ruud Vormer goed begrijpt, nadat de aanvoerder negentig minuten lang aan de bank gekluisterd bleef tegen Paris Saint-Germain. Maar Vandereycken voegt daar ook een belangrijke kanttekening aan toe, in analogie met de mening van Jan Mulder. “Je kunt je afvragen of Vormer in de rol die Rits nu vertolkt heeft, dus met andere taken, niet hetzelfde had kunnen presteren. Dan had deze onrust vermeden kunnen worden.”



Nadat hij gepasseerd werd tegen Paris Saint-Germain was de ontgoocheling bij Ruud Vormer groot. Erg groot. Zoals het ook hoort, deelde Philippe Clement zijn beslissing mee aan Ruud Vormer tijdens een persoonlijk onderhoud, zo'n enkele dagen voor de clash tegen de Parijzenaren. De Nederlander reageerde uiteraard gepikeerd en hij wilde in een emotionele reactie zelfs zijn aanvoerdersband inleveren. Uiteindelijk kon Clement hem overtuigen om dat niet te doen, maar dat Vormer niet tevreden is met zijn nieuwe rol, is overduidelijk.

RITS DOET VORMER VERGETEN 

In de twee voorbije competitiewedstrijden tegen Sporting Charleroi en Oud-Heverlee Leuven moest Ruud Vormer nog verstek geven door een blessure, maar voor de Champions League-wedstrijd tegen RB Leipzig werd hij terug wedstrijdfit bevonden. Maar opnieuw koos Philippe Clement in het Kampioenenbal voor Mats Rits in de plaats van zijn aanvoerder. Dit keer niet verrassend, maar eerder te verwachten. En Rits ontgoochelde weeral niet. Sterker nog, hij leverde op het hoge niveau van de Champions League wederom een glansprestatie af én bovendien scoorde Rits zelfs de winning-goal voor de 1-2 overwinning.

Na het onverhoopte 1-1 gelijkspel tegen Paris Saint-Germain, verwezenlijkte Club Brugge nu al een tweede stunt in de Champions League. En andermaal speelde Mats Rits aldus een prominente rol. De 28-jarige middenvelder kweet zich niet alleen aan zijn defensief werk, de hoofdreden waarom Philippe Clement hem in de Champions League nochtans verkiest boven Ruud Vormer. Rits deed veel meer dan zich enkel op de verdedigende arbeid focussen. Toen hij de belangrijke 1-2 scoorde, was dat bijvoorbeeld niet de eerste keer dat hij opdook in de zestienmeter van RB Leipzig. Rits was dinsdagavond werkelijk overal. 



Mats Rits scoorde dinsdag uiteindelijk de winning-goal, waarmee hij bovendien ook de 25ste speler is van Club Brugge die een doelpunt kon lukken in de Champions League. Maar zelfs zonder dat doelpunt was de wedstrijd van Rits meer dan geslaagd. “Dit is een geweldige Europese avond geworden voor Club”, sprak een tevreden Rits enkele minuten na het laatste fluitsignaal. “Wat uiteraard fantastisch is. We wisten dat één punt hier halen heel goed zou zijn, maar hier verdiend de drie punten pakken is eigenlijk fenomenaal”, citeerde de clubwebsite van Club Brugge.

Door zijn algemene bevredigende prestatie tegen RB Leipzig, waarmee hij al het goede van tegen Paris Saint-Germain bevestigt, lijkt Mats Rits zich aldus op te werpen tot méér dan enkel een doublure voor Ruud Vormer. De analisten Jan Mulder en René Vandereycken namen eerder nog de offensieve impulsen van Vormer voor op die van Rits, maar na dinsdagavond bewees die laatste ook op dat gebied het verschil te kunnen maken in de Champions League. Rits wint na twee uitstekende Champions League-wedstrijden veel krediet en stelselmatig bouwt hij intern en extern een mooie reputatie op. En da's geen goed nieuws voor Vormer ...

LEES OOK: 'RB Leipzig neemt transferbeslissing over Bakayoko'

Doet Rits het beter dan Vormer?

Meest recent

Transferdomper Anderlecht: "Meer dan 5 miljoen"

Anderlecht staat donderdag al voor zijn eerste opdracht op het Europese toneel. In de tweede ...

42
42
'Barça heeft bijzonder plan met Belgisch toptalent'

Slechts twee Belgen mochten tot dusver ooit het shirt van FC Barcelona dragen. Fernand Goyvaerts was ...

67
67
Peter Vandenbempt laat tranen rollen: "Het laatste woord..."

Na een maand vol voetbal, duizenden kilometers en 104 wedstrijden is ook voor Peter Vandenbempt het ...

82
82
Is Anderlecht klaar voor Hammarby? Bornauw oordeelt

RSC Anderlecht moet donderdag flink aan de bak tegen Hammarby. De Brusselaars moeten deze voorronde ...

155
155
Hammarby-coach velt oordeel over Anderlecht

Henrik Rydström maakt zich met Hammarby op voor het treffen met RSC Anderlecht in de voorrondes ...

147
147
Zoon Van Bommel verklapt: "Komt wel rond met Duivels"

Mark van Bommel wordt de nieuwe bondscoach van België. De Nederlander tekent weldra zijn ...

70
70
'Anderlecht kent maximprijs die het aan De Cat kan verdienen'

Nathan De Cat verliet RSC Anderlecht voor 20 miljoen euro. Een goed bedrag, maar meer ook niet. De ...

158
158
Dé toptransfer van AA Gent: "Voelde meteen een klik"

AA Gent moet deze week Europees aan de bak en mag daar geen schade oplopen. Er is geen foutenmarge. ...

226
226
'Sibierski baalt weer: Anderlecht moet winger schrappen'

Voor Anderlecht begint het nieuwe seizoen deze week al met de eerste Europese confrontatie tegen ...

184
184
Bornauw verklapt: "Daar willen we ons versterken"

RSC Anderlecht moet donderdag aan de bak tegen Hammarby. Een heel belangrijk duel. De fans blijven ...

349
349
Zetterberg stuurt Anderlecht stevige waarschuwing

Voor Anderlecht begint het nieuwe seizoen al op donderdagavond. Dan beginnen ze aan hun avontuur in ...

266
266
'Volgende Rode Duivel hakt transferknoop door'

De Rode Duivels kunnen terugblikken op een meer dan behoorlijk WK, waarin ze uiteindelijk sneuvelden ...

85
85
'Toekomstige monstertransfer voor De Cat'

Anderlecht reist woensdag af naar Zweden voor zijn eerste opdracht in de voorrondes van de Europa ...

218
218
Westerlo heeft nu ook opvolger Piedfort beet

Het is al een zeer drukke transferzomer geweest voor Westerlo. De Kemphanen zagen tot dusver maar ...

29
29
Van Bommel zorgt meteen voor énorme verdeeldheid

De Rode Duivels lijken na het vertrek van Rudi Garcia niet lang te moeten wachten op een nieuwe ...

559
559
Lamine Yamal zorgt voor opvallende gekte na WK

Lamine Yamal blijft ook naast het veld een fenomeen. De Spaanse wereldkampioen zorgde tijdens de ...

46
46
'Nieuwe grootmacht mengt zich in strijd om De Ketelaere'

Na de uitschakeling op het WK maakten verschillende Rode Duivels al toptransfers. Youri Tielemans ...

239
239
'Droomtransfer Karetsas nadert: Genk krijgt hoger bod'

Bij KRC Genk wordt het nog een zeer drukke zomer. De Limburgers zijn in blijde verwachting van niet ...

277
277
'Club ongenadig: floptransfer niet mee op stage'

De start van het nieuwe seizoen komt stilaan dichtbij, want op 31 juli is er al de eerste afspraak ...

710
710
TRANSFERUURTJE: 'Straffe terugkeer bij Club, nieuwe bondscoach bekend'

De zomerse transfercarrousel draait op toerental, ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in de ...

489
489
Kompany slaat iedereen met verstomming: “Nooit gezien”

EVincent Kompany kende afgelopen seizoen een topperiode bij Bayern München. De Duitse ...

233
233
Beruchte lijst Van Gucht zwaar onder vuur: "Niet eerlijk!"

De veelbesproken 'lijst' van Ruben Van Gucht blijft stof doen opwaaien. Dit keer is het niet een ...

98
98
Woedende Vrancken vloekt meteen na debuut bij Hearts

Wouter Vrancken kende een topseizoen bij Sint-Truiden VV en de oefenmeester ging naar Hearts. De ...

149
149
‘Zulte wrijft zich in de handen na straffe miljoenendeal’

Zulte Waregem hoopt volgend seizoen zonder zorgen mee te draaien in de Jupiler Pro League. Essevee ...

161
161
'Verrassende wending omtent toekomst van Broos'

Hugo Broos kende een waanzinnig WK met Zuid-Afrika, waar hij de groepsfase wist te overleven. Alweer ...

183
183

Meer sportnieuws