Vormer krijgt ultiem genadeschot bij Club Brugge

2934
Vormer krijgt ultiem genadeschot bij Club Brugge

Club Brugge blijft maar stunten in de Champions League. Na het onverhoopte gelijkspel tegen Paris Saint-Germain, ging de Belgische landskampioen dinsdag nu ook winnen op het veld van RB Leipzig. Mats Rits maakte andermaal een uitstekende beurt, waardoor Ruud Vormer te kampen heeft met een groot probleem.


BANKZITTER RITS 

Even leek het erop dat het verhaal van Mats Rits bijna afgelopen was bij Club Brugge. De 28-jarige middenvelder was dit seizoen meer op de bank te vinden dan op het voetbalveld, terwijl hij vorig jaar nochtans een onbetwiste certitude was op de nummer zes. Eind augustus vierde Rits zijn jubileum in het shirt van Club Brugge, maar dat gebeurde in groot mineur met een invalbeurt van amper één minuut tegen Beerschot – de club waar hij ooit doorbrak in de eerste klasse …

Philippe Clement lijkt vandaag niet te tornen aan de sterke Eder Balanta als nummer zes, waardoor Mats Rits opeens een opmerkelijke en plotse daling beleefde in de hiërarchie. “Je wil spelen en elke wedstrijd op de bank is er één te veel”, verklaarde Mats Rits eerder dit seizoen aan Krant van West-Vlaanderen. De middenvelder sprak er ook niet over met Philippe Clement. Daar heeft-ie geen nood aan. Waarom Rits een bankzitter is dit seizoen? “Dat moet je aan de trainer vragen.”



En het ging precies van kwaad naar erger voor Mats Rits. Nadat Eder Balanta geblesseerd uitviel tegen KV Oostende, enkele dagen voor de Champions League-opener tegen Paris Saint-Germain, koos Philippe Clement voor de 16-jarige Noah Mbamba als de invaller voor de Colombiaan. Pijnlijk voor Rits, die uiteindelijk later in de match aanvoerder toch Ruud Vormer kwam vervangen. En die bewuste wissel Vormer-Rits zou achteraf veelbetekenend zijn met het oog op de Champions League-campagne.

VORMER OUT, RITS IN 

Met 33 lentes op de teller is Ruud Vormer – in voetbaltermen toch – al aardig op leeftijd gekomen. 't Was tevens opvallend dat hij dit seizoen al vier keer vroegtijdig werd vervangen in zeven basisplaatsen tijd. “Ik denk niet dat hij nog om de drie dagen elke match kan spelen”, gaf Philippe Clement toelichting over de situatie van zijn aanvoerder in een interview met Het Laatste Nieuws. Die stelling wordt trouwens bevestigd door de fysieke data waarover Club Brugge beschikt.

En het is daarom dat Mats Rits dit seizoen vaker dan gewoonlijk op de invallersbank te vinden is dan op het veld. Philippe Clement beschouwt de 28-jarige middenvelder veeleer als een alternatief voor Ruud Vormer, eerder dan een wisselmogelijkheid voor Eder Balanta. 't Was trouwens al altijd de bedoeling geweest dat Rits de doublure zou worden van Vormer – daarom werd Rits in de eerste instantie ook aangetrokken door Club Brugge. En dit jaar krijgt hij daar dus eindelijk de kans toe.



Philippe Clement passeerde zijn aanvoerder Ruud Vormer in de Champions League-opener tegen Paris Saint-Germain, en de coach van Club Brugge stelde Mats Rits op in zijn plaats. Pijnlijk voor het clubicoon en de hyper-ambitieuze Vormer, maar een opsteker voor Rits, die “defensief meer zekerheid biedt”, dixit Clement. Aan het eindresultaat te merken (1-1) tegen de Franse topclub, en alsook de superprestatie van Rits, kreeg Philippe Clement overschot toen van gelijk. Al dacht niet iedereen daar op deze manier over.

STEUN VOOR VORMER 

Het gros van de kenners en analisten bewonderden de opmerkelijke en gedurfde keuze van Philippe Clement om Mats Rits te prefereren boven Ruud Vormer in de topmatch tegen Paris Saint-Germain. Maar Jan Mulder was echter verbaasd over die grote lof voor Clement. “Hij haalde niet alleen de hiërarchie in de kleedkamer overhoop”, citeerde HUMO. “Ook op tactisch vlak had hij ongelijk, aangezien Club beter was dan de gevreesde tegenstander.” Volgens Mulder was er tegen PSG meer kans geweest op de overwinning met de creatieve Vormer dan met Rits als opruimer achterin.

Ook René Vandereycken hield er dezelfde gedachtegang op na. De ex-bondscoach verklaarde in Het Nieuwsblad dat hij de ontgoocheling van Ruud Vormer goed begrijpt, nadat de aanvoerder negentig minuten lang aan de bank gekluisterd bleef tegen Paris Saint-Germain. Maar Vandereycken voegt daar ook een belangrijke kanttekening aan toe, in analogie met de mening van Jan Mulder. “Je kunt je afvragen of Vormer in de rol die Rits nu vertolkt heeft, dus met andere taken, niet hetzelfde had kunnen presteren. Dan had deze onrust vermeden kunnen worden.”



Nadat hij gepasseerd werd tegen Paris Saint-Germain was de ontgoocheling bij Ruud Vormer groot. Erg groot. Zoals het ook hoort, deelde Philippe Clement zijn beslissing mee aan Ruud Vormer tijdens een persoonlijk onderhoud, zo'n enkele dagen voor de clash tegen de Parijzenaren. De Nederlander reageerde uiteraard gepikeerd en hij wilde in een emotionele reactie zelfs zijn aanvoerdersband inleveren. Uiteindelijk kon Clement hem overtuigen om dat niet te doen, maar dat Vormer niet tevreden is met zijn nieuwe rol, is overduidelijk.

RITS DOET VORMER VERGETEN 

In de twee voorbije competitiewedstrijden tegen Sporting Charleroi en Oud-Heverlee Leuven moest Ruud Vormer nog verstek geven door een blessure, maar voor de Champions League-wedstrijd tegen RB Leipzig werd hij terug wedstrijdfit bevonden. Maar opnieuw koos Philippe Clement in het Kampioenenbal voor Mats Rits in de plaats van zijn aanvoerder. Dit keer niet verrassend, maar eerder te verwachten. En Rits ontgoochelde weeral niet. Sterker nog, hij leverde op het hoge niveau van de Champions League wederom een glansprestatie af én bovendien scoorde Rits zelfs de winning-goal voor de 1-2 overwinning.

Na het onverhoopte 1-1 gelijkspel tegen Paris Saint-Germain, verwezenlijkte Club Brugge nu al een tweede stunt in de Champions League. En andermaal speelde Mats Rits aldus een prominente rol. De 28-jarige middenvelder kweet zich niet alleen aan zijn defensief werk, de hoofdreden waarom Philippe Clement hem in de Champions League nochtans verkiest boven Ruud Vormer. Rits deed veel meer dan zich enkel op de verdedigende arbeid focussen. Toen hij de belangrijke 1-2 scoorde, was dat bijvoorbeeld niet de eerste keer dat hij opdook in de zestienmeter van RB Leipzig. Rits was dinsdagavond werkelijk overal. 



Mats Rits scoorde dinsdag uiteindelijk de winning-goal, waarmee hij bovendien ook de 25ste speler is van Club Brugge die een doelpunt kon lukken in de Champions League. Maar zelfs zonder dat doelpunt was de wedstrijd van Rits meer dan geslaagd. “Dit is een geweldige Europese avond geworden voor Club”, sprak een tevreden Rits enkele minuten na het laatste fluitsignaal. “Wat uiteraard fantastisch is. We wisten dat één punt hier halen heel goed zou zijn, maar hier verdiend de drie punten pakken is eigenlijk fenomenaal”, citeerde de clubwebsite van Club Brugge.

Door zijn algemene bevredigende prestatie tegen RB Leipzig, waarmee hij al het goede van tegen Paris Saint-Germain bevestigt, lijkt Mats Rits zich aldus op te werpen tot méér dan enkel een doublure voor Ruud Vormer. De analisten Jan Mulder en René Vandereycken namen eerder nog de offensieve impulsen van Vormer voor op die van Rits, maar na dinsdagavond bewees die laatste ook op dat gebied het verschil te kunnen maken in de Champions League. Rits wint na twee uitstekende Champions League-wedstrijden veel krediet en stelselmatig bouwt hij intern en extern een mooie reputatie op. En da's geen goed nieuws voor Vormer ...

LEES OOK: 'Leipzig is wanhopig: Bakayoko voor spotprijsje op te halen'

Doet Rits het beter dan Vormer?

Meest recent

Kongolo deelt opmerkelijk verhaal over eerste selectie

Mark van Bommel heeft vrijdag toch voor een grote verrassing gezorgd bij het bekendmaken van zijn ...

3
3
Bondscoach Portugal spreekt na afscheid Ronaldo, Forbs juicht

Portugal verzekerde zich in oktober al van kwalificatie voor de kwartfinales van de Nations League, ...

17
17
Assistent komt met hoopgevende update over Kompany

De voorbije weken moest Bayern München het zien te stellen zonder Vincent Kompany. Onze ...

3
3
Jonge Duivels met Fofana, Vermeeren verrassende afwezige

Naast de Rode Duivels komen in de nakende interlandbreak ook de Jonge Duivels in actie. Zij wisten ...

22
22
Van Gucht oog in oog met vijand: "Moet fouten erkennen"

Ruben Van Gucht heeft er een bijzondere week opzitten. De presentator nam voor het eerst plaats aan ...

16
16
Van Bommel sluit deur helemaal voor Duivel: "Zijn beslissing"

Mark van Bommel heeft vrijdag zijn selectie vrijgegeven voor het tweeluik tegen Turkije en ...

181
181
Van Bommel verrast: debuut voor Genkie én Cuypers

Vrijdagmiddag heeft Mark van Bommel in het nationaal trainingscentrum in Tubeke zijn selectie ...

168
168
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht geweigerd, Club vindt diamant'

De zomermercato zit er al een tijdje op, maar de winterse transferperiode komt er weldra alweer aan. ...

117
117
Zaak Eddy Snelders: beslissing rechtbank slaat in als bom

Na ruim zeven maanden achter de tralies staat Eddy Snelders (67) opnieuw voor een ingrijpende ...

140
140
De Roeck legt keuze uit: meteen straffe taal bij STVV

Jonas De Roeck is de nieuwe hoofdtrainer van STVV. De T1 gaat opnieuw aan de slag bij de Kanaries en ...

55
55
Update over Kompany: wanneer terugkeer bij Bayern?

Vincent Kompany is momenteel herstellende van een hersenvliesontsteking. De Belgische oefenmeester ...

48
48
Vlak voor selectie Van Bommel: Rode Duivel afgemaakt

Vanmiddag om 12u zal bondscoach Mark van Bommel de selectie van de Rode Duivels bekendmaken. De ...

106
106
Groot KAA Gent-probleem blootgelegd op KuPS

KAA Gent was uitstekend aan het seizoen begonnen, maar afgelopen speeldag ging het voor een eerste ...

74
74
STVV pakt uit met nieuwe hoofdtrainer

Sint-Truiden VV was vorig seizoen de revelatie in de Jupiler Pro League, maar het loopt dit seizoen ...

57
57
'Napoli neemt beslissing na aanvaring De Bruyne'

Het blijft maar rommelen bij Napoli. De resultaten vallen dit seizoen tegen en deze week liep het in ...

115
115
Extra CL-ticket voor België? Straffe week verandert veel

Het is een uitstekende week geworden voor de Belgische clubs in Europa. De vijf teams die ons land ...

270
270
'Van Bommel schrikt: spoeling plots heel dun'

Om 12u maakt Mark van Bommel zijn tweede selectie bekend als bondscoach van de Rode Duivels. Die ...

63
63
Sikan velt oordeel over pijnpunt bij Anderlecht

RSC Anderlecht heeft een mooie Europese avond afgewerkt. De Brusselaars waren heer en meester tegen ...

181
181
Union SG raast door: "Lukte geen enkele Belgische club"

Union SG bezorgde België weer gouden punten in Europa. De Brusselaars wonnen zeer knap met 1-2 ...

124
124
Bruno ziet één gigantisch gevaar bij Club Brugge

Vitor Bruno haalde opgelucht adem. RSC Anderlecht won overtuigend met 2-0 van RB Salzburg. Zondag ...

451
451
'STVV heeft oude bekende beet als nieuwe hoofdcoach'

STVV heeft zijn nieuwe trainer helemaal beet, dat meldt Het Belang van Limburg. De nieuwe coach zag ...

158
158
Van Bommel zet deur open voor pijnlijke ingreep bij KDB

Kevin De Bruyne speelt bij Napoli verder van doel dan hij zelf wil. Ook Mark van Bommel houdt die ...

300
300
De Mil ziet reden voor pover gelijkspel van AA Gent

AA Gent zit duidelijk in een stevige vormdip. De Buffalo's speelden 0-0 tegen het nietige KuPS, wat ...

115
115
'Grote verrassing Van Bommel bij Rode Duivels'

We zitten nog maar begin november, maar de tweede interlandperiode van de zwaar gecontesteerde en ...

442
442
Anderlecht tankt vertrouwen: "We waren beesten"

Marten Winkler is een goede aanwinst van Antoine Sibierski. De Duitser heeft alles om een smaakmaker ...

171
171

Meer sportnieuws