‘Arrogante’ Zirkzee pakt uit met geniale reactie

785
‘Arrogante’ Zirkzee pakt uit met geniale reactie

Nonchalance, onverschilligheid of zelfs arrogantie: Joshua Zirkzee wordt door zijn aparte lichaamstaal regelmatig op negatieve kritieken getrakteerd. De jonge Nederlander doet er nochtans niet om, 't is nu eenmaal zijn unieke stijl van voetballen. Toch wordt Zirkzee op die manier door de buitenwereld vaak verkeerd gepercipieerd. Tegen KV Oostende kon je de Nederlander alvast geen gebrek aan inzet, enthousiasme of onverschilligheid verwijten. Integendeel zelfs. Zirkzee werkte zondag zijn beste wedstrijd af in het shirt van RSC Anderlecht.  Met grote voorsprong zelfs.


METAMORFOSE

In de voorbije weken werd Joshua Zirkzee door Vincent Kompany als een soort van supersub gebruikt. Tegen KV Mechelen, Standard en AA Gent startte de Nederlandse spits telkens op de bank, en werden er hem respectievelijk 10, 11 en 11 speelminuten als invaller gegund. Tegen KV Oostende verscheen Zirkzee dan nog eens aan de aftrap, na drie wedstrijden bankzitten op rij. En de huurling van Bayern München greep zondag zijn kans met beide handen. Hij oogde enorm gretig, was heel hardwerkend en was bovendien bovenmatig gemotiveerd. Dat zijn nochtans eerder atypische karakteristieken voor de voetballer Zirkzee.

“Was ik meer gemotiveerd nadat ik op de bank zat? Ik ben altijd gemotiveerd”, verklaarde Joshua Zirkzee zijn opmerkelijke prestatie tegen KV Oostende. De Nederlandse spits heeft zijn lichaamstaal tegen: hij oogt nonchalant, weinig geïnteresseerd en dito gemotiveerd. Maar dat is allemaal schijn. Het behoort tot nu eenmaal zijn specifieke en unieke speelstijl. In zijn jeugdjaren vierde Zirkzee bijvoorbeeld bijna nooit als hij scoorde. Als hij uitpakte met halve omhalen, fraaie doelpunten met buitenkantje voet in de verste hoek, dan bleef Zirkzee steeds de kalmte zelve.



“Ouders langs de kant keken daar met open mond naar, maar hij stond erbij alsof het allemaal heel normaal was”, verklaarde zijn ex-jeugdtrainer Ricardo Willemse vorig jaar in NRC Handelsblad. Take it or leave it. Het immense talent van Joshua Zirkzee komt onvermijdelijk met een grote dosis nonchalance, maar het behoort nu eenmaal tot zijn specifiek en immense talent. Echter, tegen KV Oostende viel Zirkzee niet op door zijn uiterlijke gelatenheid, maar wél door zijn geweldige mentaliteit. En dat in combinatie met zijn kernkwaliteiten zoals een fluwelen balbehandeling en offensieve impulsen. 

ZIRKZEE'S REFERENTIEMATCH

Hardwerkend is het minste wat verteld kan worden over de sterke prestatie van Joshua Zirkzee tegen KV Oostende. Aan ’t zeetje ging de Nederlander maar liefst 57 acties aan - zijn op één na hoogste aantal in het huidige voetbalseizoen bij Anderlecht. Enkel tegen Cercle Brugge telde Zirkzee nog meer verrichtte acties, en ook toen leverde hij eveneens een glansprestatie af. Als een nieuwe sensatie in de Jupiler Pro League werd hij in het Jan Breydelstadion omschreven. Er valt dus enigszins een correlatie te constateren tussen Zirkzee’s aantal ondernomen acties en bovenmatige sportieve prestaties. Hoe meer acties hij per wedstrijd verricht, hoe beter zijn prestaties.



Maar ook in andere spelfacetten kon Joshua Zirkzee zich succesvol onderscheiden in Oostende. De talentvolle spits was zondag dreigender dan ooit met een expected-goals waarde van 1,48. Daarnaast verstuurde hij zijn hoogste aantal passes dit seizoen, telde hij het meeste aantal geslaagde dribbels en duels, het meest aantal succesvolle offensieve acties en versnellingen met de bal aan de voet én verscheen hij nooit meer in de zestienmeter van de tegenstander. Veel meer dan zijn eerdere glansprestatie tegen Cercle Brugge, was de recente wedstrijd tegen KV Oostende de échte referentiematch van Zirkzee bij Anderlecht.

HOOGTES EN LAAGTES

Al moet hij dat uiteraard nog zien te bevestigen. Want nadat de Belgische voetbalwereld tegen Cercle Brugge voor het eerst kennismaakte met het grote talent van Joshua Zirkzee, waren zijn eerstvolgende prestaties telkens van een veel minder niveau. In het tweeluik tegen Vitesse Arnhem in de voorrondes van de Conference League zakte hij bijvoorbeeld telkens onder de ondergrens. ‘Een overschat talent’, ‘Onbegrijpelijk dat Feyenoord hem op de korrel had’, ‘Een dikke nul’ of ‘Wat een slechte voetballer is dat zeg’. De kritiek op social media vanuit België en Nederland jegens Zirkzee was er niet naast.

Maar ook de Belgische vakpers stelde hun oorspronkelijke mening over Joshua Zirkzee enigszins bij. Ook wij hemelden de huurling van Bayern München te vroeg op, na pas één basiswedstrijd in de Jupiler Pro League op de teller. “Hij, door ons allemaal veel te vlug veel te hoog gestoken. Mea culpa”, schreef Het Laatste Nieuws. “Zirkzee liet op één schot na van zijn pluimen na zijn goeie debuut”, klonk het bij Het Nieuwsblad. En ook Johan Boskamp had zijn mening klaar over Zirkzee, die in Nederland al jarenlang te boek staat als één van de grootste jonge Europese talenten. “Zirkzee speelde tegen Vitesse ook als een krentenbol”, vertelde Boskamp aan Het Belang van Limburg. “Je krijgt dat allemaal niet meer verkocht”.



Het valt uiteraard allemaal te begrijpen dat het groeiproces van een 20-jarige voetballer gepaard gaat met hoogtes en onvermijdelijke laagtes. Maar door zijn status als één van de grootste jonge Europese talenten, alsook zijn uitgesproken ‘negatieve’ lichaamstaal, wordt Joshua Zirkzee anders beoordeeld dan ‘gewone’ voetballers. “Weet je, spitsen als Zirkzee belanden normaal niet in België. Hij heeft de kwaliteiten om in betere competities aan te treden, maar kan zich hier nu bewijzen en stappen zetten”, bouwde ook Vincent Kompany initieel de hoge verwachtingen op rond zijn nieuwe spits. “Hij is pas 20 jaar oud, maar hij ziet eruit alsof hij 28 jaar is en soms realiseer je je niet meteen dat hij nog een jonge speler is.”

GENIALE ZIRKZEE

Na de wedstrijd tegen KV Oostende hoopt men bij Anderlecht dat Joshua Zirkzee nu definitief vertrokken is voor een langdurige periode van goede prestaties. De Nederlander creëerde zondag enorm veel kansen, niemand deed beter bij Sporting, en hij liet de monden openvallen van bewondering door zijn fantastische bewegingen, acties en controles. ’t Was grotendeels dankzij hem dat Anderlecht nog van een 2-0 achterstand terugkwam naar een 2-2 gelijkspel. “De genialiteit van Zirkzee stelde Anderlecht in staat om een verloren situatie om te keren”, stelde ook La Dernière Heure vast.

Joshua Zirkzee was zondag zeker niet zuinig in zijn verrichte arbeid. De spits van Anderlecht plooide zich dubbel en na de uitsluiting van Christian Kouamé was dat uiteraard ook nodig. Zirkzee vroeg zelfs meermaals om zijn vervanging bij Vincent Kompany, wat een teken is dat hij tegen KV Oostende héél diep is gegaan. Uiteindelijk haalde de spits ook het einde van de wedstrijd niet. Helemaal leeg gespeeld werd Zirkzee in minuut 89 vervangen door centrale verdediger Lisandro Magallan. Maar naast zijn fysieke arbeid was de 20-jarige ook enorm bedrijvig op het offensief vlak.



Joshua Zirkzee ondernam maar liefst 6 doelpogingen naar het doel van KV Oostende, en daarmee was hij de grote primus bij Anderlecht. Hij scoorde weliswaar maar één doelpunt uit die zes doelpogingen, maar de spits kende ook grote pech in zijn afwerking – met één bal op de paal en één bal op de lat. “Het leek zo'n dag waarop we kansen zouden blijven creëren, maar dat er niet eentje zou binnengaan”, aldus Vincent Kompany. “Als ik iets scherper ben voor doel, ga ik met een hattrick naar huis”, zei Zirkzee ook zelf. Maar als hij op deze manier blijft presteren, dan zullen er ongetwijfeld nog veel goeie prestaties en veel doelpunten volgen.

LEES OOK: Transferrapport Anderlecht: twee voltreffers, één groot alarm

Is Zirkzee definitief vertrokken bij Anderlecht?

Meest recent

STVV wint de jackpot: miljoenentransfer op komst

STVV neemt het vanavond op tegen FC Midtjylland. Dat is een zware opgave voor de Kanaries, maar wel ...

11
11
Transferrapport Anderlecht: twee voltreffers, één groot alarm

Nu de balans bij RSC Anderlecht negatief aan het uitdraaien is, komt ook sportief directeur Antoine ...

61
61
Hubert met fikse waarschuwing: "Geloof me..."

Union-coach David Hubert is op zijn hoede voor Hapoel Be’er Sheva. De Israëlische ...

7
7
Leko ziet 3 uitblinkers: "Hij speelt volgend jaar in Premier League"

Club Brugge is met een zes op negen zeer goed begonnen in de Champions League. Blauw-Zwart won met ...

160
160
De Mil waarschuwt: "Grootste uitdaging voor AA Gent"

AA Gent staat voor een stevige opdracht in Braga. De Portugese tegenstander heeft met een geschatte ...

17
17
Frankrijk witheet: Rode Duivel van Club gaat over de schreef

In Frankrijk zijn ze witheet op een Rode Duivel van Club Brugge. Eén zinnetje over RC Lens ...

263
263
Club tankt vertrouwen: "Dat kunnen we, tegen wie dan ook"

Club Brugge heeft een zes op negen geboekt in de Champions League en lijkt op weg naar een plaats ...

56
56
Biancone laat van zich horen bij Anderlecht: "Dat hoort zo"

RSC Anderlecht speelt vanavond in Polen tegen Jagiellonia. Een partij die de Brusselaars winnend ...

69
69
Grote uitblinker bij Club Brugge: "Ik ga genieten"

Club Brugge won gevleid met 3-0 van RC Lens, maar de zes op negen staat er wel. De ervaren jongens ...

180
180
Leko zag Club Brugge afzien:" Zonder hem was het 0-3"

Club Brugge won met 3-0 van RC Lens, maar die uitslag was niet correct. De Bruggelingen waren ...

162
162
L'Equipe ziet grote held bij Club; ook twee keer 4 op 10

Club Brugge heeft woensdagavond andermaal indruk gemaakt in de Champions League. Ondanks een vrij ...

619
619
Pakkend! Alderweireld bejubelt Club-uitblinker live op TV

Club Brugge heeft woensdag weer een uitstekend resultaat neergezet in de Champions League en won met ...

706
706
UCL: Bayern geeft topzege weg, Vandevoordt in de fout tegen Courtois

In Champions League is Bayern München er niet in geslaagd om dé topaffiche van de avond ...

69
69
6 op 9! Club wervelt ook voorbij Lens in Champions League

Club Brugge heeft woensdagavond opnieuw een grote stap gezet richting de volgende fase van de ...

121
121
"Onaanvaardbaar" - analisten spreken schande bij Club-Lens

Het Jan Breydel-stadion liep woensdagavond weer helemaal vol voor de Champions League-match van Club ...

259
259
Job Vitor Bruno in gevaar? Anderlecht-kleedkamer duidelijk

RSC Anderlecht kruist donderdagavond de degens met het Poolse Jagiellonia Bialystok. Het kan dan ...

263
263
Vanaken redt stroef Club Brugge: zondebok krijgt volle laag

Amper een week na de enorme stunt op Internazionale, moest Club Brugge opnieuw aan de bak in de ...

218
218
Club-Lens stilgelegd: Franse 'supporters' zwaar over de schreef

In de Champions League neemt Club Brugge het woensdagavond op tegen RC Lens. Maar na een klein ...

166
166
'Haaland on the move: entourage heeft uitgesproken voorkeur'

Volgens de laatste berichten moet Manchester City wel degelijk rekening houden met degradatie als ...

125
125
UCL: Afgang Lammens en Tielemans, ook Ngoy krijgt klappen

Voorlopig geen goede avond voor de Belgen in de Champions League. Senne Lammens en Youri Tielemans ...

58
58
Club favoriet tegen Lens? Ervaringsdeskundige geeft percentage

Club Brugge wordt door de meeste waarnemers getipt als favoriet voor het Champions League-duel van ...

435
435
Leko zorgt voor twee verrassingen, Hazard start bij Lens

Club Brugge stuntte vorige week in de Champions League door met 3-4 te gaan winnen op het veld van ...

83
83
De Mil slaat terug op kritiek na bekeruitschakeling

Dit seizoen was tot dusver een grote goednieuwsshow geweest voor AA Gent, want het gaat aan de ...

160
160
'Club stuurt grootmachten glasheldere Tresoldi-boodschap'

Club Brugge komt om 21u weer in actie in de Champions League en dat wordt een nieuwe kans voor ...

127
127
STVV als door wesp gestoken: "Dat moet ons motiveren"

STVV nam vorige week een droomstart in de league phase van de Conference League, want het boekte ...

47
47

Meer sportnieuws