‘Arrogante’ Zirkzee pakt uit met geniale reactie

785 stemmen
‘Arrogante’ Zirkzee pakt uit met geniale reactie

Nonchalance, onverschilligheid of zelfs arrogantie: Joshua Zirkzee wordt door zijn aparte lichaamstaal regelmatig op negatieve kritieken getrakteerd. De jonge Nederlander doet er nochtans niet om, 't is nu eenmaal zijn unieke stijl van voetballen. Toch wordt Zirkzee op die manier door de buitenwereld vaak verkeerd gepercipieerd. Tegen KV Oostende kon je de Nederlander alvast geen gebrek aan inzet, enthousiasme of onverschilligheid verwijten. Integendeel zelfs. Zirkzee werkte zondag zijn beste wedstrijd af in het shirt van RSC Anderlecht.  Met grote voorsprong zelfs.


METAMORFOSE

In de voorbije weken werd Joshua Zirkzee door Vincent Kompany als een soort van supersub gebruikt. Tegen KV Mechelen, Standard en AA Gent startte de Nederlandse spits telkens op de bank, en werden er hem respectievelijk 10, 11 en 11 speelminuten als invaller gegund. Tegen KV Oostende verscheen Zirkzee dan nog eens aan de aftrap, na drie wedstrijden bankzitten op rij. En de huurling van Bayern München greep zondag zijn kans met beide handen. Hij oogde enorm gretig, was heel hardwerkend en was bovendien bovenmatig gemotiveerd. Dat zijn nochtans eerder atypische karakteristieken voor de voetballer Zirkzee.

“Was ik meer gemotiveerd nadat ik op de bank zat? Ik ben altijd gemotiveerd”, verklaarde Joshua Zirkzee zijn opmerkelijke prestatie tegen KV Oostende. De Nederlandse spits heeft zijn lichaamstaal tegen: hij oogt nonchalant, weinig geïnteresseerd en dito gemotiveerd. Maar dat is allemaal schijn. Het behoort tot nu eenmaal zijn specifieke en unieke speelstijl. In zijn jeugdjaren vierde Zirkzee bijvoorbeeld bijna nooit als hij scoorde. Als hij uitpakte met halve omhalen, fraaie doelpunten met buitenkantje voet in de verste hoek, dan bleef Zirkzee steeds de kalmte zelve.



“Ouders langs de kant keken daar met open mond naar, maar hij stond erbij alsof het allemaal heel normaal was”, verklaarde zijn ex-jeugdtrainer Ricardo Willemse vorig jaar in NRC Handelsblad. Take it or leave it. Het immense talent van Joshua Zirkzee komt onvermijdelijk met een grote dosis nonchalance, maar het behoort nu eenmaal tot zijn specifiek en immense talent. Echter, tegen KV Oostende viel Zirkzee niet op door zijn uiterlijke gelatenheid, maar wél door zijn geweldige mentaliteit. En dat in combinatie met zijn kernkwaliteiten zoals een fluwelen balbehandeling en offensieve impulsen. 

ZIRKZEE'S REFERENTIEMATCH

Hardwerkend is het minste wat verteld kan worden over de sterke prestatie van Joshua Zirkzee tegen KV Oostende. Aan ’t zeetje ging de Nederlander maar liefst 57 acties aan - zijn op één na hoogste aantal in het huidige voetbalseizoen bij Anderlecht. Enkel tegen Cercle Brugge telde Zirkzee nog meer verrichtte acties, en ook toen leverde hij eveneens een glansprestatie af. Als een nieuwe sensatie in de Jupiler Pro League werd hij in het Jan Breydelstadion omschreven. Er valt dus enigszins een correlatie te constateren tussen Zirkzee’s aantal ondernomen acties en bovenmatige sportieve prestaties. Hoe meer acties hij per wedstrijd verricht, hoe beter zijn prestaties.



Maar ook in andere spelfacetten kon Joshua Zirkzee zich succesvol onderscheiden in Oostende. De talentvolle spits was zondag dreigender dan ooit met een expected-goals waarde van 1,48. Daarnaast verstuurde hij zijn hoogste aantal passes dit seizoen, telde hij het meeste aantal geslaagde dribbels en duels, het meest aantal succesvolle offensieve acties en versnellingen met de bal aan de voet én verscheen hij nooit meer in de zestienmeter van de tegenstander. Veel meer dan zijn eerdere glansprestatie tegen Cercle Brugge, was de recente wedstrijd tegen KV Oostende de échte referentiematch van Zirkzee bij Anderlecht.

HOOGTES EN LAAGTES

Al moet hij dat uiteraard nog zien te bevestigen. Want nadat de Belgische voetbalwereld tegen Cercle Brugge voor het eerst kennismaakte met het grote talent van Joshua Zirkzee, waren zijn eerstvolgende prestaties telkens van een veel minder niveau. In het tweeluik tegen Vitesse Arnhem in de voorrondes van de Conference League zakte hij bijvoorbeeld telkens onder de ondergrens. ‘Een overschat talent’, ‘Onbegrijpelijk dat Feyenoord hem op de korrel had’, ‘Een dikke nul’ of ‘Wat een slechte voetballer is dat zeg’. De kritiek op social media vanuit België en Nederland jegens Zirkzee was er niet naast.

Maar ook de Belgische vakpers stelde hun oorspronkelijke mening over Joshua Zirkzee enigszins bij. Ook wij hemelden de huurling van Bayern München te vroeg op, na pas één basiswedstrijd in de Jupiler Pro League op de teller. “Hij, door ons allemaal veel te vlug veel te hoog gestoken. Mea culpa”, schreef Het Laatste Nieuws. “Zirkzee liet op één schot na van zijn pluimen na zijn goeie debuut”, klonk het bij Het Nieuwsblad. En ook Johan Boskamp had zijn mening klaar over Zirkzee, die in Nederland al jarenlang te boek staat als één van de grootste jonge Europese talenten. “Zirkzee speelde tegen Vitesse ook als een krentenbol”, vertelde Boskamp aan Het Belang van Limburg. “Je krijgt dat allemaal niet meer verkocht”.



Het valt uiteraard allemaal te begrijpen dat het groeiproces van een 20-jarige voetballer gepaard gaat met hoogtes en onvermijdelijke laagtes. Maar door zijn status als één van de grootste jonge Europese talenten, alsook zijn uitgesproken ‘negatieve’ lichaamstaal, wordt Joshua Zirkzee anders beoordeeld dan ‘gewone’ voetballers. “Weet je, spitsen als Zirkzee belanden normaal niet in België. Hij heeft de kwaliteiten om in betere competities aan te treden, maar kan zich hier nu bewijzen en stappen zetten”, bouwde ook Vincent Kompany initieel de hoge verwachtingen op rond zijn nieuwe spits. “Hij is pas 20 jaar oud, maar hij ziet eruit alsof hij 28 jaar is en soms realiseer je je niet meteen dat hij nog een jonge speler is.”

GENIALE ZIRKZEE

Na de wedstrijd tegen KV Oostende hoopt men bij Anderlecht dat Joshua Zirkzee nu definitief vertrokken is voor een langdurige periode van goede prestaties. De Nederlander creëerde zondag enorm veel kansen, niemand deed beter bij Sporting, en hij liet de monden openvallen van bewondering door zijn fantastische bewegingen, acties en controles. ’t Was grotendeels dankzij hem dat Anderlecht nog van een 2-0 achterstand terugkwam naar een 2-2 gelijkspel. “De genialiteit van Zirkzee stelde Anderlecht in staat om een verloren situatie om te keren”, stelde ook La Dernière Heure vast.

Joshua Zirkzee was zondag zeker niet zuinig in zijn verrichte arbeid. De spits van Anderlecht plooide zich dubbel en na de uitsluiting van Christian Kouamé was dat uiteraard ook nodig. Zirkzee vroeg zelfs meermaals om zijn vervanging bij Vincent Kompany, wat een teken is dat hij tegen KV Oostende héél diep is gegaan. Uiteindelijk haalde de spits ook het einde van de wedstrijd niet. Helemaal leeg gespeeld werd Zirkzee in minuut 89 vervangen door centrale verdediger Lisandro Magallan. Maar naast zijn fysieke arbeid was de 20-jarige ook enorm bedrijvig op het offensief vlak.



Joshua Zirkzee ondernam maar liefst 6 doelpogingen naar het doel van KV Oostende, en daarmee was hij de grote primus bij Anderlecht. Hij scoorde weliswaar maar één doelpunt uit die zes doelpogingen, maar de spits kende ook grote pech in zijn afwerking – met één bal op de paal en één bal op de lat. “Het leek zo'n dag waarop we kansen zouden blijven creëren, maar dat er niet eentje zou binnengaan”, aldus Vincent Kompany. “Als ik iets scherper ben voor doel, ga ik met een hattrick naar huis”, zei Zirkzee ook zelf. Maar als hij op deze manier blijft presteren, dan zullen er ongetwijfeld nog veel goeie prestaties en veel doelpunten volgen.

LEES OOK: 'Fredberg shopt bij Anderlecht: dubbelslag op til'

Is Zirkzee definitief vertrokken bij Anderlecht?

Meest recent

Belgische globetrotter houdt plots halt in Eredivisie

Belgische spelers, trainers en specialisten zijn al jaren steeds populairder geworden in het ...

8
8
'Volgende club haakt wellicht af voor De Cat'

Nathan De Cat zijn toekomst is nog steeds onduidelijk. Vertrekt hij bij RSC Anderlecht? Gaat hij ...

80
80
VS charmeert tegen Australië en is zeker van volgende ronde

De Verenigde Staten wilden net als Mexico zich al verzekeren van de volgende ronde. De Amerikanen ...

17
17
La Louvière pakt uit met stevige aanwinst

La Louvière heeft vandaag een nieuwe speler aangekondigd. De Belgische eersteklasser ging ...

10
10
SK Beveren raast door: vier opvallende vertrekkers

SK Beveren zag Marink Reedijk de club verlaten en stelde met Tim Bakens een verrassende opvolger aan ...

35
35
‘AA Gent richt vizier op volgende ingaande transfer’

AA Gent was al heel aanwezig op de transfermarkt, maar uiteraard heeft de ploeg nog direct inzetbare ...

69
69
Dwomoh tekent voor drie jaar bij verrassende club

Pierre Dwomoh heeft een nieuwe club gevonden. Onze redactie vernam uit betrouwbare bron dat de ...

164
164
'Anderlecht zet door: nieuwe coach bijna in Brussel'

RSC Anderlecht stelde vandaag Giulian Biancone voor als eerste zomeraanwinst. Maar waar blijft de ...

611
611
Yamal lyrisch: "Hij is de allerbeste speler ooit"

Lamine Yamal viel in tegen Kaapverdië, maar kon het verschil ook niet maken voor Spanje. ...

102
102
Anderlecht slaat toe: eerste zomertransfer een feit

RSC Anderlecht start maandag de veldtrainingen en dat zal met een nieuwe speler zijn. De Brusselaars ...

197
197
Courtois als doelman terug bij Genk? 'El Muro' héél duidelijk

Romelu Lukaku wil zijn carrière afsluiten bij RSC Anderlecht, Axel Witsel liet al weten dat ...

152
152
Garcia dreigt WK van De Bruyne zwaar te verknallen

Kevin De Bruyne blijft bij de Rode Duivels de grote naam, maar na de 1-1 tegen Egypte is de ...

134
134
Club Brugge deelt Anderlecht, Genk & co transfertikken uit

Club Brugge kende een rotseizoen met Club NXT. Ze eindigden troosteloos laatste in de Challenger Pro ...

254
254
Courtois blikt vooruit: stevige waarschuwing voor Duivels

België neemt het zondag op tegen Iran, een partij die ze moeten winnen. De Rode Duivels kunnen ...

39
39
'Vergeten ex-Genkie' wil zich snel tonen bij VS op WK

De Verenigde Staten lieten en zeer goede indruk achter tegen Paraguay. Ze wonnen met 4-1. Bij de VS ...

43
43
Garcia bibbert: loodzwaar parcours voor Rode Duivels?

In hun WK-opener tegen Egypte bleven de Rode Duivels steken op een teleurstellend gelijkspel, en dus ...

161
161
'Fredberg shopt bij Anderlecht: dubbelslag op til'

Om de sportieve lijn uit te stippelen legt RSC Anderlecht zijn eieren voortaan in het mandje van ...

502
502
Vanzeir in, Gerkens out: Gent & Cercle hakken knopen door

De grote kuis lijkt begonnen bij AA Gent, dat intussen al afscheid nam van Samuel Kotto en Daisuke ...

242
242
'Antwerp koud gepakt: goudhaantje blaast akkoord op'

Samen met Union is Antwerp zowat de meest bezige bij op de Belgische transfermarkt, want het ...

222
222
Anderlecht gestraft: derby tegen Union zonder fans

Antoine Sibierski moet voor een frisse wind zorgen bij RSC Anderlecht, dat nog maar eens met een ...

140
140
Van Gucht haalt hard uit na pijnlijke exit: "Blaas het op!"

Ruben Van Gucht heeft nooit een blad voor de mond genomen, ook niet wanneer het over zijn eigen ...

90
90
'Club Brugge tast in buidel: nieuw target op shortlist'

Club Brugge heeft weinig tijd om na te genieten van de titel, want deze zomer ligt er heel wat werk ...

464
464
'Sibierski sluit deal: aanwinst gespot in Anderlecht'

Zo'n anderhalve maand na zijn voorstelling bij RSC Anderlecht staat Antoine Sibierski op het punt om ...

340
340
Martinez weer kop van jut: “Hij hielp België al om zeep…”

Het WK is nog maar net begonnen, maar de kritiek op enkele landen is al enorm. Bij Tunesië werd ...

147
147
Beerschot gaat hard op zomermercato: toptarget is binnen

Beerschot liep afgelopen seizoen promotie naar de Jupiler Pro League mis, maar de ambities zijn niet ...

143
143

Meer sportnieuws