‘Arrogante’ Zirkzee pakt uit met geniale reactie

785 stemmen
‘Arrogante’ Zirkzee pakt uit met geniale reactie

Nonchalance, onverschilligheid of zelfs arrogantie: Joshua Zirkzee wordt door zijn aparte lichaamstaal regelmatig op negatieve kritieken getrakteerd. De jonge Nederlander doet er nochtans niet om, 't is nu eenmaal zijn unieke stijl van voetballen. Toch wordt Zirkzee op die manier door de buitenwereld vaak verkeerd gepercipieerd. Tegen KV Oostende kon je de Nederlander alvast geen gebrek aan inzet, enthousiasme of onverschilligheid verwijten. Integendeel zelfs. Zirkzee werkte zondag zijn beste wedstrijd af in het shirt van RSC Anderlecht.  Met grote voorsprong zelfs.


METAMORFOSE

In de voorbije weken werd Joshua Zirkzee door Vincent Kompany als een soort van supersub gebruikt. Tegen KV Mechelen, Standard en AA Gent startte de Nederlandse spits telkens op de bank, en werden er hem respectievelijk 10, 11 en 11 speelminuten als invaller gegund. Tegen KV Oostende verscheen Zirkzee dan nog eens aan de aftrap, na drie wedstrijden bankzitten op rij. En de huurling van Bayern München greep zondag zijn kans met beide handen. Hij oogde enorm gretig, was heel hardwerkend en was bovendien bovenmatig gemotiveerd. Dat zijn nochtans eerder atypische karakteristieken voor de voetballer Zirkzee.

“Was ik meer gemotiveerd nadat ik op de bank zat? Ik ben altijd gemotiveerd”, verklaarde Joshua Zirkzee zijn opmerkelijke prestatie tegen KV Oostende. De Nederlandse spits heeft zijn lichaamstaal tegen: hij oogt nonchalant, weinig geïnteresseerd en dito gemotiveerd. Maar dat is allemaal schijn. Het behoort tot nu eenmaal zijn specifieke en unieke speelstijl. In zijn jeugdjaren vierde Zirkzee bijvoorbeeld bijna nooit als hij scoorde. Als hij uitpakte met halve omhalen, fraaie doelpunten met buitenkantje voet in de verste hoek, dan bleef Zirkzee steeds de kalmte zelve.



“Ouders langs de kant keken daar met open mond naar, maar hij stond erbij alsof het allemaal heel normaal was”, verklaarde zijn ex-jeugdtrainer Ricardo Willemse vorig jaar in NRC Handelsblad. Take it or leave it. Het immense talent van Joshua Zirkzee komt onvermijdelijk met een grote dosis nonchalance, maar het behoort nu eenmaal tot zijn specifiek en immense talent. Echter, tegen KV Oostende viel Zirkzee niet op door zijn uiterlijke gelatenheid, maar wél door zijn geweldige mentaliteit. En dat in combinatie met zijn kernkwaliteiten zoals een fluwelen balbehandeling en offensieve impulsen. 

ZIRKZEE'S REFERENTIEMATCH

Hardwerkend is het minste wat verteld kan worden over de sterke prestatie van Joshua Zirkzee tegen KV Oostende. Aan ’t zeetje ging de Nederlander maar liefst 57 acties aan - zijn op één na hoogste aantal in het huidige voetbalseizoen bij Anderlecht. Enkel tegen Cercle Brugge telde Zirkzee nog meer verrichtte acties, en ook toen leverde hij eveneens een glansprestatie af. Als een nieuwe sensatie in de Jupiler Pro League werd hij in het Jan Breydelstadion omschreven. Er valt dus enigszins een correlatie te constateren tussen Zirkzee’s aantal ondernomen acties en bovenmatige sportieve prestaties. Hoe meer acties hij per wedstrijd verricht, hoe beter zijn prestaties.



Maar ook in andere spelfacetten kon Joshua Zirkzee zich succesvol onderscheiden in Oostende. De talentvolle spits was zondag dreigender dan ooit met een expected-goals waarde van 1,48. Daarnaast verstuurde hij zijn hoogste aantal passes dit seizoen, telde hij het meeste aantal geslaagde dribbels en duels, het meest aantal succesvolle offensieve acties en versnellingen met de bal aan de voet én verscheen hij nooit meer in de zestienmeter van de tegenstander. Veel meer dan zijn eerdere glansprestatie tegen Cercle Brugge, was de recente wedstrijd tegen KV Oostende de échte referentiematch van Zirkzee bij Anderlecht.

HOOGTES EN LAAGTES

Al moet hij dat uiteraard nog zien te bevestigen. Want nadat de Belgische voetbalwereld tegen Cercle Brugge voor het eerst kennismaakte met het grote talent van Joshua Zirkzee, waren zijn eerstvolgende prestaties telkens van een veel minder niveau. In het tweeluik tegen Vitesse Arnhem in de voorrondes van de Conference League zakte hij bijvoorbeeld telkens onder de ondergrens. ‘Een overschat talent’, ‘Onbegrijpelijk dat Feyenoord hem op de korrel had’, ‘Een dikke nul’ of ‘Wat een slechte voetballer is dat zeg’. De kritiek op social media vanuit België en Nederland jegens Zirkzee was er niet naast.

Maar ook de Belgische vakpers stelde hun oorspronkelijke mening over Joshua Zirkzee enigszins bij. Ook wij hemelden de huurling van Bayern München te vroeg op, na pas één basiswedstrijd in de Jupiler Pro League op de teller. “Hij, door ons allemaal veel te vlug veel te hoog gestoken. Mea culpa”, schreef Het Laatste Nieuws. “Zirkzee liet op één schot na van zijn pluimen na zijn goeie debuut”, klonk het bij Het Nieuwsblad. En ook Johan Boskamp had zijn mening klaar over Zirkzee, die in Nederland al jarenlang te boek staat als één van de grootste jonge Europese talenten. “Zirkzee speelde tegen Vitesse ook als een krentenbol”, vertelde Boskamp aan Het Belang van Limburg. “Je krijgt dat allemaal niet meer verkocht”.



Het valt uiteraard allemaal te begrijpen dat het groeiproces van een 20-jarige voetballer gepaard gaat met hoogtes en onvermijdelijke laagtes. Maar door zijn status als één van de grootste jonge Europese talenten, alsook zijn uitgesproken ‘negatieve’ lichaamstaal, wordt Joshua Zirkzee anders beoordeeld dan ‘gewone’ voetballers. “Weet je, spitsen als Zirkzee belanden normaal niet in België. Hij heeft de kwaliteiten om in betere competities aan te treden, maar kan zich hier nu bewijzen en stappen zetten”, bouwde ook Vincent Kompany initieel de hoge verwachtingen op rond zijn nieuwe spits. “Hij is pas 20 jaar oud, maar hij ziet eruit alsof hij 28 jaar is en soms realiseer je je niet meteen dat hij nog een jonge speler is.”

GENIALE ZIRKZEE

Na de wedstrijd tegen KV Oostende hoopt men bij Anderlecht dat Joshua Zirkzee nu definitief vertrokken is voor een langdurige periode van goede prestaties. De Nederlander creëerde zondag enorm veel kansen, niemand deed beter bij Sporting, en hij liet de monden openvallen van bewondering door zijn fantastische bewegingen, acties en controles. ’t Was grotendeels dankzij hem dat Anderlecht nog van een 2-0 achterstand terugkwam naar een 2-2 gelijkspel. “De genialiteit van Zirkzee stelde Anderlecht in staat om een verloren situatie om te keren”, stelde ook La Dernière Heure vast.

Joshua Zirkzee was zondag zeker niet zuinig in zijn verrichte arbeid. De spits van Anderlecht plooide zich dubbel en na de uitsluiting van Christian Kouamé was dat uiteraard ook nodig. Zirkzee vroeg zelfs meermaals om zijn vervanging bij Vincent Kompany, wat een teken is dat hij tegen KV Oostende héél diep is gegaan. Uiteindelijk haalde de spits ook het einde van de wedstrijd niet. Helemaal leeg gespeeld werd Zirkzee in minuut 89 vervangen door centrale verdediger Lisandro Magallan. Maar naast zijn fysieke arbeid was de 20-jarige ook enorm bedrijvig op het offensief vlak.



Joshua Zirkzee ondernam maar liefst 6 doelpogingen naar het doel van KV Oostende, en daarmee was hij de grote primus bij Anderlecht. Hij scoorde weliswaar maar één doelpunt uit die zes doelpogingen, maar de spits kende ook grote pech in zijn afwerking – met één bal op de paal en één bal op de lat. “Het leek zo'n dag waarop we kansen zouden blijven creëren, maar dat er niet eentje zou binnengaan”, aldus Vincent Kompany. “Als ik iets scherper ben voor doel, ga ik met een hattrick naar huis”, zei Zirkzee ook zelf. Maar als hij op deze manier blijft presteren, dan zullen er ongetwijfeld nog veel goeie prestaties en veel doelpunten volgen.

LEES OOK: 'Club Brugge en Anderlecht azen op WK-revelatie'

Is Zirkzee definitief vertrokken bij Anderlecht?

Meest recent

'Meunier heeft nieuwe club zo goed als beet'

Voor Thomas Meunier is de wereldbeker nog geen echt succes geworden. De rechtsachter begon het ...

0
0
Waarom Sporza-commentatoren plots zwaar onder vuur liggen

Het WK in de Verenigde Staten (en Mexico en Canada) blijkt niet alleen een beproeving voor de ...

5
5
Na WK sensationele transfer voor Harry Kane?

Engeland overleefde vlotjes de groepsfase op het WK, want met een zeven op negen tegen Kroatië, ...

32
32
'Standard zet volgende oude bekende op wenslijst'

Standard is deze zomer al behoorlijk druk in de weer op de transfermarkt. Daarbij vist het tot ...

25
25
'Club Brugge en Anderlecht azen op WK-revelatie'

We zijn zowat halfweg het WK in de Verenigde Staten, Canada en Mexico, want de groepsfase zit erop ...

189
189
Vanaken of Onana? Boeckx voorspelt keuze van Garcia

De Rode Duivels moeten woensdag aan de bak in de zestiende finales van het WK, waarin ze met Senegal ...

217
217
'OH Leuven pakt stevig uit met komst jeugdinternational'

OH Leuven blikt terug op alweer een grijs seizoen. Het kon pas op de valreep de Relegation Play-Off ...

66
66
Pion alweer weg bij Anderlecht: "Sibierski was correct"

Bij Anderlecht is er in de voorbije maanden alweer heel wat veranderd. Nadat vorig seizoen de ...

214
214
Onana zorgt voor onrust: Vandenbempt sust controverse

De knock-outfase van het WK werd zondagavond afgetrapt met de zestiende finale tussen Canada en ...

78
78
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht wil middenvelder, Club kiest keeper'

Terwijl het WK in Amerika helemaal is losgebarsten, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

225
225
Blessuregolf in Anderlecht: exact verdict bekend

De voorbije jaren werd RSC Anderlecht geregeld geteisterd door blessureleed. Nog voor het seizoen ...

207
207
'Club Brugge akkoord: transfer in kannen en kruiken'

Club Brugge vatte maandag de voorbereiding op volgend seizoen. Uiteraard ontbraken er wel nog heel ...

414
414
Ruben Van Gucht haalt snoeihard uit: "Losers eerste klas!"

Hij is gewend dat er over hem geschreven wordt. Dat er over hem gepraat wordt, nog meer. Maar deze ...

166
166
Standard pakt uit met komst ex-Rode Duivel

Standard heeft zijn technische staf vandaag weten te versterken. De Rouches maakten de komst van een ...

89
89
Club Brugge slaat toe met contract tot medio 2029

Bij Club Brugge hopen ze de komende jaren nog wat jonge binnen- en buitenlandse talenten te laten ...

223
223
STVV heeft beet en stelt tweede zomeraanwinst voor

STVV heeft zopas zijn tweede zomeraanwinst voorgesteld. Nadat het Joedrick Pupe definitief overnam, ...

72
72
'Ajax verbaast iedereen met stunttransfer bij FC Barcelona'

Ajax heeft duidelijk versterking nodig en de club mikt op ervaren namen. Technisch directeur Jotdi ...

149
149
Kevin De Bruyne schiet twee keer raak: "Geen woorden voor"

Op het veld oogt hij vaak koel, berekend en bijna onbewogen. Maar achter de wereldster die al ...

66
66
Absolute kraker op WK: Marokko waarschuwt Nederland

Komende nacht staat er om 3u een waanzinnige topper op het programma. Marokko en Nederland nemen het ...

147
147
Anderlecht en Feyenoord? Vrancken doet boekje open

Hearts stelde onlangs Wouter Vrancken voor als zijn nieuwe coach. De Belgische trainer werd aan veel ...

263
263
Adedji-Sternberg naar Club Brugge? Genk onderneemt actie

Het transferdossier rond Noah Adedji-Sternberg bedaart al enkele dagen de gemoederen. KRC Genk en ...

639
639
Extra geluksbrenger: Duivels zorgen voor WK-primeur tegen Senegal

Woensdagavond is het zover, dan staan de Rode Duivels voor hun 1/16de finale op het WK 2026. Het ...

260
260
Waarschuwing Garcia: "Als hij speelt, is België kansloos"

De Rode Duivels staan voor een zware dobber in de 1/16de finales van het WK 2026. Zo wacht een duel ...

1053
1053
Definitief einde carrière? Broos reageert na WK-eliminatie

Voor Zuid-Afrika zit het wereldkampioenschap erop. Bafana Bafana sneuvelde zondagavond in de 1/16de ...

72
72
'Geheim plan PSG onthuld: Club Brugge ruikt miljoenen'

Club Brugge wist de voorbije zomermercato's steevast miljoenen op te halen met de verkoop van ...

572
572

Meer sportnieuws