Stunt in de maak: Club troeft Leipzig nu al af

door
Stunt in de maak: Club troeft Leipzig nu al af

Dinsdagavond gaat Club Brugge op zoek naar nieuwe puntenwinst in de Champions League, al zal dat tegen het dynamische RB Leipzig  alvast geen gemakkelijke opdracht worden. Maar Club Brugge moet op voorhand alvast niet onderdoen voor de zogenaamde 'gegenpressing' en 'challenge intensity' van Leipzig, de uitgesproken sterktes van de Duitse topclub.


PRESSING MET BALBEZIT 

't Wordt dinsdag een avondje pressen in de Red Bull Arena Leipzig. De voetbalclubs uit Red Bull-stal staan erom bekend om een diepgaande gegenpressing-filosofie te hanteren, gericht op een afmattende pressing, met een hoge druk, dito intensiteit en tempo. En da's niet zomaar lopen om te lopen. Het is namelijk de grote kunst om te weten hoe en wanneer je op het juiste moment druk moet zetten. Wanneer je de omschakelingsmomenten optimaal kan benutten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit.

Jesse Marsch is dit seizoen de nieuwe trainer van Leipzig, maar hij staat al veel langer onder contract in het Red Bull-concern. De Amerikaanse was eerder al de coach van de andere filialen in New York en Salzburg. Door zijn succesvolle aanpak bij die clubs, kreeg Marsch zelfs de stempel opgedrukt als één van de meest talentvolle trainers in Europa. En dit seizoen mag ie het aldus gaan waarmaken bij Leipzig in de Duitse Bundesliga, én ook in de Champions League.



De filosofie van Jesse Marsch gaat uiteraard uit van de veelbesproken gegenpress-tactiek, maar daar voegt de Amerikaan ook een grote dosis balbezit, verticaliteit en agressiviteit aan toe. RB Leipzig haalt vandaag bijvoorbeeld een gemiddeld balbezit van 56% per wedstrijd, waarmee de club de vierde beste ploeg is in de Bundesliga. Club Brugge doet in dat onderdeel iets beter met 59% en de tweede plaats in de Belgische competitie. Al gaapt er uiteraard een énorm kwaliteitsverschil tussen beide kampioenschappen.

GEEN PSG 

Jesse Marsch gooit de fundamenten van zijn illustere voorgangers Ralf Ragnick en Julian Nagelsmannn niet overboord, maar hij probeert hun werk verder te perfectioneren. Die nieuwe aanpak van Marsch wordt gestoeld met zware pressing, de herovering van de bal binnen de acht seconden en een hoog tempo. RB Leipzig is in Duitsland alvast de tweede best presterende ploeg qua drukzetten, na koploper Eintracht Frankfurt. In die optiek kan RB Leipzig in geen elk geval vergeleken worden met Paris Saint-Germain, de vorige tegenstander van Club Brugge in de Champions League.

“RB Leipzig speelt heel ander voetbal”, verklaarde Hans Vanaken op de persconferentie maandag. “Ze zullen meer pressing geven op de bal. Ze zijn in de omschakeling heel sterk en dat is heel anders dan PSG. Weinig teams voetballen zoals Leipzig, maar we hebben in het verleden ook al tegen Salzburg gespeeld. Zij speelden op dezelfde manier. En ook Oostende-coach Alexander Blessin hanteert veel facetten van hun spel”, aldus de tweevoudige Gouden Schoen-winnaar van Club Brugge.



Daar de pressing van Club Brugge en RB Leipzig eerder gelijkaardig van niveau is in hun desbetreffende nationale competitie, ligt de drukzetting van Paris Saint-Germain in de Ligue 1 op een opmerkelijk lager niveau. Ook de challenge intensity van de Franse topclub is niet te vergelijken met die van Club Brugge en RB Leipzig. PSG is in de Ligue 1 namelijk pas de zesde best presterende ploeg in dat onderdeel, terwijl Club Brugge (tweede) en RB Leipzig (derde) veel hoger scoren in hun competities.

DUEL DER PRESSING 

Maar ook Club Brugge weet wel het één en ander af van fysieke powerplay. De West-Vlamingen hebben hun eigen ClubLab onder leiding van performance coach Dieter Deprez, en dat is eraan te zien in de fysieke parameters van Club. Blauw-Zwart is in de Jupiler Pro League namelijk de afgetekende leider in het pressing-klassement en ook de runner-up op het gebied van challenge intensity. Beide parameters zijn ook vergelijkbaar of zelfs beter dan die van de gegenpress-specialist RB Leizpig – al moet er dus rekening gehouden worden met het niveauverschil tussen beide competities.

“Buitenlandse clubs en spelers uit topcompetities schrikken vaak wanneer ze onze data zien”, verklaarde Philippe Clement vorige week op de persconferentie. “Zo hadden we een speler van een Premier League-club op huurbasis. Op een bepaald moment werden we opgebeld met de vraag of onze doorgestuurde cijfers wel kloppen. Spelers verschieten wanneer ze hier toekomen. Bas Dost, Wesley, Otasowie... Allen vinden ze onze trainingen véél zwaarder dan bij hun vorige clubs.”



En dat klopt ook. Zo was Stanley Nsoki verbaasd over de hoge intensiteit op de trainingen van Club Brugge, maar ook in de Jupiler Pro League. Het is mede daarom dat de Franse verdediger momenteel nog kampt met een aanpassingsperiode. “Die eerste wedstrijd tegen Union was schrikken”, verklaarde Nsoki namelijk in zijn kennismakingsgesprek met de Belgische pers. “De intensiteit van die wedstrijd, die had ik nog nooit meegemaakt, ook niet in Frankrijk.” En ook op de trainingen had Nsoki het initieel erg lastig. “Ik zit helemaal kapot. De coach hamert erop dat we de bal maar twee of drie keer mogen raken en tempo moeten maken. Alles moet enorm snel gaan.”

PLAYER TO WATCH: NKUNKU

Hoewel RB Leipzig qua puur talent niet tot het genre Paris Saint-Germain of Manchester City behoort, vindt Philippe Clement dat zelfs een gelijkspel tegen de Duitsers nog steeds een grote stunt zou zijn voor Club Brugge. De coach van blauw-zwart zal vooral Christopher Nkunku uit de wedstrijd willen houden, de spits die hij een grote toekomst voorspelt. “Een grote ster voor de toekomst, die in later ongetwijfeld voor een nog grotere ploeg zal spelen dan Leipzig.”

De 23-jarige Fransman is tegenwoordig en plein forme met 5 doelpunten en 1 assists in zijn laatste drie wedstrijden voor RB Leipzig, waaronder ook een hattrick in de Champions League tegen Manchester City. Met deze drieklapper tegen City is Christopher Nkunku gek genoeg zelfs niet de topschutter in de huidige editie van het Kampioenenbal, die eer is nog weggelegd voor Sébastien Haller (Ajax), die er maar liefst 5 in het mandje legde tegen Sporting Lissabon.



“De Fransman is in topvorm”, schreef het populaire Duitse dagblad Bild vorig weekend na de 6-0 overwinning van RB Leipzig tegen Herta BSC. “Hij is een van de weinige vaste topspelers. Sneller, gevaarlijker voor het doel, gewoon beter: hij is een nieuwe Nkunku!” En dat heeft veel te maken omdat Jesse Marsch hem als een pure spits uitspeelt, terwijl Julian Nagelsmann de Fransman eerder positioneerde als een aanvallende middenvelder.

“Hij is een geweldige speler voor mij, hij probeert elke dag een beetje meer te leren”, aldus Jesse Marsch over zijn topspits. “Hij is intelligent, snel, scherpzinnig.” En indrukwekkend snel ook. In de Bundesliga-wedstrijd tegen FC Köln werd Christopher Nkunku namelijk geflitst aan een snelheid van maar liefst 35,54 km/u. Aan de Brugse defensie om de Franse topspits dinsdag aan banden te leggen. Eén puntje is alvast voldoende voor een stunt. 

LEES OOK: 'Gevolgen na Youth League: Club-goudhaantje grof wild'

Zal Club Brugge stunten tegen RB Leizpig?

Meest recent

'PSG blijft gaan: versterking voor monsterlijk middenveld'

Paris Saint-Germain blijft goed in de running om zichzelf op te volgen als Frans kampioen én ...

5
5
Late klap voor Anderlecht: Goto beslist duel op Stayen

Is de derde plaats nu echt weg voor Anderlecht? Op Stayen deed de recordkampioen alvast een heel ...

73
73
PO's CPL: Patro incasseert late tik, Lommel droomt van JPL

Lange tijd leek het Limburg boven vanavond in de Play-Offs van de Challenger Pro League. Lommel nam ...

40
40
Bekerfinale tóch op TV? Zenders verenigen zich tegen DAZN

Op 14 mei werken RSC Anderlecht en Union SG de finale van de Croky Cup af. Maar in tegenstelling tot ...

92
92
Overzicht Europa: Engelse thriller, beslissing in Clasico?

Het Bayern München van Vincent Kompany is sind afgelopen weekend zeker van de Duitse ...

43
43
"Partijdigheid" - Anderlecht-fans viseren arbitrage op STVV

Donderdagavond werd de midweekspeeldag in de Champions' Play-Offs afgerond met een interessant duel. ...

143
143
'Gevolgen na Youth League: Club-goudhaantje grof wild'

In de finale toonde Real Madrid zich uiteindelijk te sterk na strafschoppen, maar de U19 van Club ...

215
215
'Anderlecht gaat voor transferstunt met terugkeer chouchou'

In afwachten van de officiële bevestiging van Antoine Sibierski, moet RSC Anderlecht het nog ...

221
221
Napoli-conflict: clubboegbeeld benoemt 'enige fout' Lukaku

De plooien tussen SSC Napoli en Romelu Lukaku lijken weer grotendeels gladgestreken. De aanvaller ...

126
126
Standard haalt belangrijke slag thuis: contract tot 2029

Standard staat komend weekend voor een belangrijke wedstrijd in de Europe Play-Offs en gaat op ...

48
48
‘Mega ingreep Anderlecht: oude bekende nieuwe hoofdcoach?’

Anderlecht twijfelt over de toekomst van Jérémy Taravel en kijkt tegelijk richting een ...

452
452
Aftrap STVV-Anderlecht uitgesteld, Taravel dumpt drietal

Donderdagavond wordt de vierde speeldag van de Champions' Play-Offs afgesloten met een interessant ...

190
190
KRC Genk ruikt de jackpot: transferknaller via WK?

KRC Genk kan de laatste weken rekenen op een Zakaria El Ouahdi in bloedvorm. De Limburgers kunnen ...

535
535
Nieuwe details DAZN-twist: VRT overweegt drastische actie

De soap rond de mediarechten in het Belgische voetbal is een nieuw hoofdstuk rijker. Donderdag ...

288
288
'Kompany geeft persoonlijke zegen: monstertransfer Bayern'

Bayern München heeft een droomweek achter de rug. Afgelopen zondag werd de Duitse titel binnen ...

276
276
Union slikt optater in titelstrijd: sterkhouder geviseerd

Slechts enkele dagen na de zege in de titelclash tegen Club Brugge, werd Union SG weer stevig met de ...

155
155
'Engelse grootmachten kloppen aan bij Club Brugge'

Dankzij de ruime 6-1 zege tegen KV Mechelen, en het puntenverlies van Union, blijft Club Brugge in ...

252
252
AA Gent slijpt messen voor pittig weerzien met Leko

AA Gent ontpopt zich stilaan tot luis in de pels van Union, want net als in de reguliere competitie ...

250
250
Julie Vanloo zet voetbalfans op scherp: "Ik gok dat..."

Julie Vanloo, al jarenlang een vaste waarde bij de Belgian Cats, blijft ook naast het veld in de ...

125
125
'Goto pakt koffers en neemt afscheid van Anderlecht'

Op papier lopen er genoeg aanvallers rond bij RSC Anderlecht, maar diep in de punt opteert ...

416
416
Leko keert kar: opvallende wissel bij Club Brugge

Club Brugge boekte woensdag een ruime 6-1 zege tegen KV Mechelen. Na de pijnlijke nederlaag tegen ...

408
408
Defour weer voor rechtbank: straf komt keihard binnen

Voormalig Rode Duivel Steven Defour moest zich opnieuw verantwoorden voor de rechtbank, waar zijn ...

228
228
Hubert houdt adem in: sterkhouder Union valt uit

Union liet woensdag tegen AA Gent voor het eerst punten liggen in de play-offs, waardoor de koploper ...

179
179
'Taravel grijpt in: 5 (!) wissels bij Anderlecht'

Mits een zege tegen STVV wipt RSC Anderlecht straks over de Kanaries naar de derde plaats in het ...

523
523
Bertaccini onder vuur: vrouw reageert fel

De voorbije weken waren allesbehalve eenvoudig voor Adriano Bertaccini en zijn gezin. De spits van ...

100
100

Meer sportnieuws