Stunt in de maak: Club troeft Leipzig nu al af

door
Stunt in de maak: Club troeft Leipzig nu al af

Dinsdagavond gaat Club Brugge op zoek naar nieuwe puntenwinst in de Champions League, al zal dat tegen het dynamische RB Leipzig  alvast geen gemakkelijke opdracht worden. Maar Club Brugge moet op voorhand alvast niet onderdoen voor de zogenaamde 'gegenpressing' en 'challenge intensity' van Leipzig, de uitgesproken sterktes van de Duitse topclub.


PRESSING MET BALBEZIT 

't Wordt dinsdag een avondje pressen in de Red Bull Arena Leipzig. De voetbalclubs uit Red Bull-stal staan erom bekend om een diepgaande gegenpressing-filosofie te hanteren, gericht op een afmattende pressing, met een hoge druk, dito intensiteit en tempo. En da's niet zomaar lopen om te lopen. Het is namelijk de grote kunst om te weten hoe en wanneer je op het juiste moment druk moet zetten. Wanneer je de omschakelingsmomenten optimaal kan benutten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit.

Jesse Marsch is dit seizoen de nieuwe trainer van Leipzig, maar hij staat al veel langer onder contract in het Red Bull-concern. De Amerikaanse was eerder al de coach van de andere filialen in New York en Salzburg. Door zijn succesvolle aanpak bij die clubs, kreeg Marsch zelfs de stempel opgedrukt als één van de meest talentvolle trainers in Europa. En dit seizoen mag ie het aldus gaan waarmaken bij Leipzig in de Duitse Bundesliga, én ook in de Champions League.



De filosofie van Jesse Marsch gaat uiteraard uit van de veelbesproken gegenpress-tactiek, maar daar voegt de Amerikaan ook een grote dosis balbezit, verticaliteit en agressiviteit aan toe. RB Leipzig haalt vandaag bijvoorbeeld een gemiddeld balbezit van 56% per wedstrijd, waarmee de club de vierde beste ploeg is in de Bundesliga. Club Brugge doet in dat onderdeel iets beter met 59% en de tweede plaats in de Belgische competitie. Al gaapt er uiteraard een énorm kwaliteitsverschil tussen beide kampioenschappen.

GEEN PSG 

Jesse Marsch gooit de fundamenten van zijn illustere voorgangers Ralf Ragnick en Julian Nagelsmannn niet overboord, maar hij probeert hun werk verder te perfectioneren. Die nieuwe aanpak van Marsch wordt gestoeld met zware pressing, de herovering van de bal binnen de acht seconden en een hoog tempo. RB Leipzig is in Duitsland alvast de tweede best presterende ploeg qua drukzetten, na koploper Eintracht Frankfurt. In die optiek kan RB Leipzig in geen elk geval vergeleken worden met Paris Saint-Germain, de vorige tegenstander van Club Brugge in de Champions League.

“RB Leipzig speelt heel ander voetbal”, verklaarde Hans Vanaken op de persconferentie maandag. “Ze zullen meer pressing geven op de bal. Ze zijn in de omschakeling heel sterk en dat is heel anders dan PSG. Weinig teams voetballen zoals Leipzig, maar we hebben in het verleden ook al tegen Salzburg gespeeld. Zij speelden op dezelfde manier. En ook Oostende-coach Alexander Blessin hanteert veel facetten van hun spel”, aldus de tweevoudige Gouden Schoen-winnaar van Club Brugge.



Daar de pressing van Club Brugge en RB Leipzig eerder gelijkaardig van niveau is in hun desbetreffende nationale competitie, ligt de drukzetting van Paris Saint-Germain in de Ligue 1 op een opmerkelijk lager niveau. Ook de challenge intensity van de Franse topclub is niet te vergelijken met die van Club Brugge en RB Leipzig. PSG is in de Ligue 1 namelijk pas de zesde best presterende ploeg in dat onderdeel, terwijl Club Brugge (tweede) en RB Leipzig (derde) veel hoger scoren in hun competities.

DUEL DER PRESSING 

Maar ook Club Brugge weet wel het één en ander af van fysieke powerplay. De West-Vlamingen hebben hun eigen ClubLab onder leiding van performance coach Dieter Deprez, en dat is eraan te zien in de fysieke parameters van Club. Blauw-Zwart is in de Jupiler Pro League namelijk de afgetekende leider in het pressing-klassement en ook de runner-up op het gebied van challenge intensity. Beide parameters zijn ook vergelijkbaar of zelfs beter dan die van de gegenpress-specialist RB Leizpig – al moet er dus rekening gehouden worden met het niveauverschil tussen beide competities.

“Buitenlandse clubs en spelers uit topcompetities schrikken vaak wanneer ze onze data zien”, verklaarde Philippe Clement vorige week op de persconferentie. “Zo hadden we een speler van een Premier League-club op huurbasis. Op een bepaald moment werden we opgebeld met de vraag of onze doorgestuurde cijfers wel kloppen. Spelers verschieten wanneer ze hier toekomen. Bas Dost, Wesley, Otasowie... Allen vinden ze onze trainingen véél zwaarder dan bij hun vorige clubs.”



En dat klopt ook. Zo was Stanley Nsoki verbaasd over de hoge intensiteit op de trainingen van Club Brugge, maar ook in de Jupiler Pro League. Het is mede daarom dat de Franse verdediger momenteel nog kampt met een aanpassingsperiode. “Die eerste wedstrijd tegen Union was schrikken”, verklaarde Nsoki namelijk in zijn kennismakingsgesprek met de Belgische pers. “De intensiteit van die wedstrijd, die had ik nog nooit meegemaakt, ook niet in Frankrijk.” En ook op de trainingen had Nsoki het initieel erg lastig. “Ik zit helemaal kapot. De coach hamert erop dat we de bal maar twee of drie keer mogen raken en tempo moeten maken. Alles moet enorm snel gaan.”

PLAYER TO WATCH: NKUNKU

Hoewel RB Leipzig qua puur talent niet tot het genre Paris Saint-Germain of Manchester City behoort, vindt Philippe Clement dat zelfs een gelijkspel tegen de Duitsers nog steeds een grote stunt zou zijn voor Club Brugge. De coach van blauw-zwart zal vooral Christopher Nkunku uit de wedstrijd willen houden, de spits die hij een grote toekomst voorspelt. “Een grote ster voor de toekomst, die in later ongetwijfeld voor een nog grotere ploeg zal spelen dan Leipzig.”

De 23-jarige Fransman is tegenwoordig en plein forme met 5 doelpunten en 1 assists in zijn laatste drie wedstrijden voor RB Leipzig, waaronder ook een hattrick in de Champions League tegen Manchester City. Met deze drieklapper tegen City is Christopher Nkunku gek genoeg zelfs niet de topschutter in de huidige editie van het Kampioenenbal, die eer is nog weggelegd voor Sébastien Haller (Ajax), die er maar liefst 5 in het mandje legde tegen Sporting Lissabon.



“De Fransman is in topvorm”, schreef het populaire Duitse dagblad Bild vorig weekend na de 6-0 overwinning van RB Leipzig tegen Herta BSC. “Hij is een van de weinige vaste topspelers. Sneller, gevaarlijker voor het doel, gewoon beter: hij is een nieuwe Nkunku!” En dat heeft veel te maken omdat Jesse Marsch hem als een pure spits uitspeelt, terwijl Julian Nagelsmann de Fransman eerder positioneerde als een aanvallende middenvelder.

“Hij is een geweldige speler voor mij, hij probeert elke dag een beetje meer te leren”, aldus Jesse Marsch over zijn topspits. “Hij is intelligent, snel, scherpzinnig.” En indrukwekkend snel ook. In de Bundesliga-wedstrijd tegen FC Köln werd Christopher Nkunku namelijk geflitst aan een snelheid van maar liefst 35,54 km/u. Aan de Brugse defensie om de Franse topspits dinsdag aan banden te leggen. Eén puntje is alvast voldoende voor een stunt. 

LEES OOK: Red Bull New York pakt uit met verrassende Belg

Zal Club Brugge stunten tegen RB Leizpig?

Meest recent

Mazzu verrast: plots heel ander Anderlecht

OH Leuven is de laatste weken zeker niet onaardig bezig. Vorig week verloren ze nog nipt van Club ...

62
62
‘Svilar grof wild: AS Roma krijgt héél pikant voorstel

Mile Svilar is een van de beste keepers in de Serie A. De doelman van AS Roma zou de club in de ...

21
21
Plat verklapt: "Daarom spelen we graag voor Beerschot"

Beerschot vecht met KV Kortrijk, Lommel SK, Patro Eisden en RFC Luik voor de tweede plaats in de ...

26
26
Standard doet slechte zaak na draak van een wedstrijd

Standard en La Louvière namen het vanavond op tegen elkaar. Een zeer belangrijke partij voor ...

50
50
KRC Genk evenaart record: De Condé wil méér

We haalden gisteren aan dat KRC Genk zijn strafste Europese campagne ooit is aan het afwerken. Head ...

112
112
Bosz looft Belgische diamant: "Een zeer goede zaak"

Bij PSV hebben ze een geweldige geschiedenis inzake Belgische spelers. Eric Gerets, Luc Nilis, Timmy ...

36
36
Club Brugge is gewaarschuwd: "Zo gaan we niet spelen"

Sporting Charleroi speelt dit weekend in eigen huis tegen Club Brugge. Als ze nog een kans willen ...

139
139
"Van Ajax naar Anderlecht? Dat moet hij direct doen!"

RSC Anderlecht is op zoek naar een sportief directeur die dicht bij het eerste elftal staat en niet ...

257
257
Groot schandaal in Challenger Pro League: "Illegale praktijken"

Het voetbal is al vele jaren de weg kwijt. De verhalen van ‘opvallende’ figuren die in ...

228
228
Top zes? Taravel wijst naar één speler

Bij RSC Anderlecht kunnen ze mits een zege tegen OH Leuven zo goed als zekerheid verschaffen over de ...

129
129
François ontkent zeer opvallend gerucht over Wilmots

Bij Standard nam Marc Wilmots afscheid van zijn rol als lid van de raad ven bestuur bij Standard. ...

75
75
'Anderlecht gooit deur open: Vrancken naar Lotto Park?'

Wouter Vrancken duikt alweer op bij Anderlecht. Zijn naam valt bijna automatisch zodra paars-wit ...

629
629
STVV de strafste, KRC Genk dramatisch

Voor het seizoen spreken heel wat clubs altijd de ambitie uit om beter te doen. Zeker als er veel ...

104
104
Vrancken lacht 'probleem' weg: "Begint op een soap te lijken”

STVV neemt het dit weekend op tegen Royal Antwerp FC. De Kanaries zijn de grote favoriet in dit ...

99
99
'Anderlecht en JPL-rivalen zetten zinnen op nieuwe smaakmaker'

RSC Anderlecht heeft komende zomer heel wat werk. De nieuwe sportief directeur zal samen met de ...

178
178
'Club Brugge loopt jackpot mis: Inter casht op Stankovic'

Mede dankzij de fraaie campagne in de Champions League zal de kassa straks weer flink rinkelen bij ...

265
265
Oosting in vieze papieren: 5 voor 12 bij Antwerp

Na een schamele drie op 18 heeft Antwerp dringend nog eens nood aan een zege. Gemakkelijker gezegd ...

144
144
'Recordzomer wenkt: totale uitverkoop bij KRC Genk'

KRC Genk kwalificeerde zich donderdag voor de achtste finale van de Europa League, waar een aantal ...

135
135
'STVV houdt adem in: Vrancken richting Anderlecht?'

Het ziet er momenteel naar uit dat RSC Anderlecht de aanstelling van een nieuwe hoofdcoach dan toch ...

465
465
De Mil moet puzzelen: rampscenario AA Gent komt uit

Na de collectieve offday tegen Cercle Brugge rekent Rik De Mil op een reactie van zijn troepen. Dat ...

128
128
Bob Peeters krijgt warm eerbetoon na promotie

SK Beveren zorgde afgelopen weekend voor een huzarenstukje door al in februari de promotie naar de ...

297
297
'Miljoenen uit Manchester: kassa rinkelt bij Club Brugge'

Atlético Madrid bleek een maatje te groot, maar Club Brugge mag toch terugblikken op een ...

498
498
Taravel slikt bittere pil: twee wissels bij Anderlecht?

RSC Anderlecht gaat zaterdag tegen OHL eindelijk nog eens op zoek naar een overwinning in eigen ...

396
396
Van Gucht vs Olga Leyers: vonken vliegen in het rond

Dat Ruben Van Gucht niet vies is van wat vrouwelijk schoon, dat weten we ondertussen wel. De ...

237
237
De Mil slaat op tafel bij KAA Gent en grijpt drastisch in

KAA Gent kreeg vorige speeldag een mokerslag van jewelste in de strijd om een plek in de top 6. In ...

397
397

Meer sportnieuws