Stunt in de maak: Club troeft Leipzig nu al af

door
Stunt in de maak: Club troeft Leipzig nu al af

Dinsdagavond gaat Club Brugge op zoek naar nieuwe puntenwinst in de Champions League, al zal dat tegen het dynamische RB Leipzig  alvast geen gemakkelijke opdracht worden. Maar Club Brugge moet op voorhand alvast niet onderdoen voor de zogenaamde 'gegenpressing' en 'challenge intensity' van Leipzig, de uitgesproken sterktes van de Duitse topclub.


PRESSING MET BALBEZIT 

't Wordt dinsdag een avondje pressen in de Red Bull Arena Leipzig. De voetbalclubs uit Red Bull-stal staan erom bekend om een diepgaande gegenpressing-filosofie te hanteren, gericht op een afmattende pressing, met een hoge druk, dito intensiteit en tempo. En da's niet zomaar lopen om te lopen. Het is namelijk de grote kunst om te weten hoe en wanneer je op het juiste moment druk moet zetten. Wanneer je de omschakelingsmomenten optimaal kan benutten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit.

Jesse Marsch is dit seizoen de nieuwe trainer van Leipzig, maar hij staat al veel langer onder contract in het Red Bull-concern. De Amerikaanse was eerder al de coach van de andere filialen in New York en Salzburg. Door zijn succesvolle aanpak bij die clubs, kreeg Marsch zelfs de stempel opgedrukt als één van de meest talentvolle trainers in Europa. En dit seizoen mag ie het aldus gaan waarmaken bij Leipzig in de Duitse Bundesliga, én ook in de Champions League.



De filosofie van Jesse Marsch gaat uiteraard uit van de veelbesproken gegenpress-tactiek, maar daar voegt de Amerikaan ook een grote dosis balbezit, verticaliteit en agressiviteit aan toe. RB Leipzig haalt vandaag bijvoorbeeld een gemiddeld balbezit van 56% per wedstrijd, waarmee de club de vierde beste ploeg is in de Bundesliga. Club Brugge doet in dat onderdeel iets beter met 59% en de tweede plaats in de Belgische competitie. Al gaapt er uiteraard een énorm kwaliteitsverschil tussen beide kampioenschappen.

GEEN PSG 

Jesse Marsch gooit de fundamenten van zijn illustere voorgangers Ralf Ragnick en Julian Nagelsmannn niet overboord, maar hij probeert hun werk verder te perfectioneren. Die nieuwe aanpak van Marsch wordt gestoeld met zware pressing, de herovering van de bal binnen de acht seconden en een hoog tempo. RB Leipzig is in Duitsland alvast de tweede best presterende ploeg qua drukzetten, na koploper Eintracht Frankfurt. In die optiek kan RB Leipzig in geen elk geval vergeleken worden met Paris Saint-Germain, de vorige tegenstander van Club Brugge in de Champions League.

“RB Leipzig speelt heel ander voetbal”, verklaarde Hans Vanaken op de persconferentie maandag. “Ze zullen meer pressing geven op de bal. Ze zijn in de omschakeling heel sterk en dat is heel anders dan PSG. Weinig teams voetballen zoals Leipzig, maar we hebben in het verleden ook al tegen Salzburg gespeeld. Zij speelden op dezelfde manier. En ook Oostende-coach Alexander Blessin hanteert veel facetten van hun spel”, aldus de tweevoudige Gouden Schoen-winnaar van Club Brugge.



Daar de pressing van Club Brugge en RB Leipzig eerder gelijkaardig van niveau is in hun desbetreffende nationale competitie, ligt de drukzetting van Paris Saint-Germain in de Ligue 1 op een opmerkelijk lager niveau. Ook de challenge intensity van de Franse topclub is niet te vergelijken met die van Club Brugge en RB Leipzig. PSG is in de Ligue 1 namelijk pas de zesde best presterende ploeg in dat onderdeel, terwijl Club Brugge (tweede) en RB Leipzig (derde) veel hoger scoren in hun competities.

DUEL DER PRESSING 

Maar ook Club Brugge weet wel het één en ander af van fysieke powerplay. De West-Vlamingen hebben hun eigen ClubLab onder leiding van performance coach Dieter Deprez, en dat is eraan te zien in de fysieke parameters van Club. Blauw-Zwart is in de Jupiler Pro League namelijk de afgetekende leider in het pressing-klassement en ook de runner-up op het gebied van challenge intensity. Beide parameters zijn ook vergelijkbaar of zelfs beter dan die van de gegenpress-specialist RB Leizpig – al moet er dus rekening gehouden worden met het niveauverschil tussen beide competities.

“Buitenlandse clubs en spelers uit topcompetities schrikken vaak wanneer ze onze data zien”, verklaarde Philippe Clement vorige week op de persconferentie. “Zo hadden we een speler van een Premier League-club op huurbasis. Op een bepaald moment werden we opgebeld met de vraag of onze doorgestuurde cijfers wel kloppen. Spelers verschieten wanneer ze hier toekomen. Bas Dost, Wesley, Otasowie... Allen vinden ze onze trainingen véél zwaarder dan bij hun vorige clubs.”



En dat klopt ook. Zo was Stanley Nsoki verbaasd over de hoge intensiteit op de trainingen van Club Brugge, maar ook in de Jupiler Pro League. Het is mede daarom dat de Franse verdediger momenteel nog kampt met een aanpassingsperiode. “Die eerste wedstrijd tegen Union was schrikken”, verklaarde Nsoki namelijk in zijn kennismakingsgesprek met de Belgische pers. “De intensiteit van die wedstrijd, die had ik nog nooit meegemaakt, ook niet in Frankrijk.” En ook op de trainingen had Nsoki het initieel erg lastig. “Ik zit helemaal kapot. De coach hamert erop dat we de bal maar twee of drie keer mogen raken en tempo moeten maken. Alles moet enorm snel gaan.”

PLAYER TO WATCH: NKUNKU

Hoewel RB Leipzig qua puur talent niet tot het genre Paris Saint-Germain of Manchester City behoort, vindt Philippe Clement dat zelfs een gelijkspel tegen de Duitsers nog steeds een grote stunt zou zijn voor Club Brugge. De coach van blauw-zwart zal vooral Christopher Nkunku uit de wedstrijd willen houden, de spits die hij een grote toekomst voorspelt. “Een grote ster voor de toekomst, die in later ongetwijfeld voor een nog grotere ploeg zal spelen dan Leipzig.”

De 23-jarige Fransman is tegenwoordig en plein forme met 5 doelpunten en 1 assists in zijn laatste drie wedstrijden voor RB Leipzig, waaronder ook een hattrick in de Champions League tegen Manchester City. Met deze drieklapper tegen City is Christopher Nkunku gek genoeg zelfs niet de topschutter in de huidige editie van het Kampioenenbal, die eer is nog weggelegd voor Sébastien Haller (Ajax), die er maar liefst 5 in het mandje legde tegen Sporting Lissabon.



“De Fransman is in topvorm”, schreef het populaire Duitse dagblad Bild vorig weekend na de 6-0 overwinning van RB Leipzig tegen Herta BSC. “Hij is een van de weinige vaste topspelers. Sneller, gevaarlijker voor het doel, gewoon beter: hij is een nieuwe Nkunku!” En dat heeft veel te maken omdat Jesse Marsch hem als een pure spits uitspeelt, terwijl Julian Nagelsmann de Fransman eerder positioneerde als een aanvallende middenvelder.

“Hij is een geweldige speler voor mij, hij probeert elke dag een beetje meer te leren”, aldus Jesse Marsch over zijn topspits. “Hij is intelligent, snel, scherpzinnig.” En indrukwekkend snel ook. In de Bundesliga-wedstrijd tegen FC Köln werd Christopher Nkunku namelijk geflitst aan een snelheid van maar liefst 35,54 km/u. Aan de Brugse defensie om de Franse topspits dinsdag aan banden te leggen. Eén puntje is alvast voldoende voor een stunt. 

LEES OOK: 'De Cat kampt met Jashari en Rode Duivel voor toptransfer'

Zal Club Brugge stunten tegen RB Leizpig?

Meest recent

Godts schittert weer bij Ajax: toptransfer op komst?

Het werd al bij al een goede avond voor de Belgen in de Champions League. Na de zege van Club Brugge ...

9
9
Stankovic treedt in voetsporen vader met wereldgoal

Club Brugge heeft dinsdagavond in Kazachstan de rug gerecht. Na de pijnlijke nederlagen in eigen ...

10
10
FC Barcelona kondigt verrassende transfer Ter Stegen aan

FC Barcelona moet pas woensdagavond aan de bak in de Champions League, want dan wacht hen een ...

13
13
Pocognoli vernederd door Real, Trossard bepalend bij Arsenal

Dinsdagavond in de Champions League viel er opnieuw het nodige spektakel te beleven. Real Madrid ...

17
17
'Anderlecht nog niet af van Ashimeru: probleem duikt op'

Bij Anderlecht is de wintermercato de voorbije dagen helemaal op gang gekomen. Met Cedric Hatenboer ...

82
82
Kompany doet zeer verrassende uitspraak over band met Union

Union mag nog steeds dromen van de play-offs in de Champions League, maar zal daarvoor in zijn ...

29
29
'De Cat kampt met Jashari en Rode Duivel voor toptransfer'

Voor Nathan De Cat was 2025 het jaar van de grote doorbraak. In 2026 moet het 17-jarige supertalent ...

91
91
Leko doet zomeraankoop Club eindelijk ontbolsteren

Er stond dinsdagavond heel wat druk op Club Brugge, maar het heeft zijn opdracht volbracht. Het ...

152
152
'Anderlecht verrast en wil transferslag slaan in Bundesliga'

Anderlecht heeft dinsdag alvast een eerste transferslag van de winter afgerond. Het haalde met ...

298
298
Crisis bij Man City na zeperd in de Champions League

Manchester City is al een tijdje niet meer die wervelende ploeg van weleer. De Engelsen zijn niet ...

103
103
Leko ziet ander Club Brugge: "Dat was nu wél aanwezig"

Ivan Leko haalde na de match opgelucht adem. Club Brugge won overtuigend met 1-4 tegen Kairat Almaty ...

158
158
Kompany ontploft bij Bayern: harde ingreep zorgt voor schok

Bayern zit al weken te sukkelen met de rechtsbackpositie… en net daar ontploft het plots. ...

109
109
'KRC Genk verrast en vindt akkoord met AC Milan'

KRC Genk is druk bezig met herschikken van de eerste én tweede ploeg. De Limburgers gaan ...

531
531
Degryse lyrisch over Bruggeling: "Een grote legende"

Club Brugge heeft de crisis voor even weten weg te slaan. Ze wonnen met 1-4 van Kairat Almaty. ...

540
540
Westerlo laat alweer een smaakmaker vertrekken

Onze redactie kondigde het weken geleden al aan en het is nu ook officieel: Griffin Yow verlaat KVC ...

41
41
Tielemans openhartig over terugkeer naar Anderlecht

Youri Tielemans is bezig aan een zeer sterk seizoen bij Aston Villa. De Rode Duivel is 28 jaar en ...

366
366
Vanaken en Vermant schrijven geschiedenis bij Club Brugge

Club Brugge heeft de rug weten te rechten in de Champions League. Ze wonnen met 1-4 van een ...

170
170
Straf statement Club in Kazachstan: CL-droom springlevend

Club Brugge hield in de late namiddag zijn Europese droom levend in het verre Kazachstan. In Astana ...

209
209
SK Beveren verrast met voormalig toptalent Anderlecht

SK Beveren zet alles op alles om volgend seizoen in de Jupiler Pro League te spelen. De Waaslanders ...

227
227
'KRC Genk schakelt door: twee toptransfers hangende'

Er staat nog wat te gebeuren bij KRC Genk. De club gaat volgens Sasha Tavolieri mogelijk nog twee ...

455
455
Renard slaat toe: Anderlecht verrast met twee deals

RSC Anderlecht voert een keeperswissel door. Mads Kikkenborg trekt naar Molde, Justin Heekeren komt ...

582
582
Club op rozen in Kazachstan, fans delen waarschuwing uit

Club Brugge begon om 16u30 aan zijn Champions League-wedstrijd in Kazachstan tegen Kairat Almaty. De ...

137
137
Beerschot slaat toe met zeer stevige transfer

Beerschot wil komend seizoen dolgraag terug in de Jupiler Pro League spelen. De Kielse Ratten konden ...

125
125
Vrancken jubelt: STVV verwelkomt extra wapen

STVV is bezig aan een droomseizoen. De Kanaries staan zeer knap tweede in de Jupiler Pro League. ...

69
69
Voetbalbond maakt aanduidingen refs speeldag 22 bekend

Afgelopen weekend deed de Belgische arbitrage alweer heel wat stof opwaaien. Intussen maakte de ...

75
75

Meer sportnieuws