Sobol brengt grote schok teweeg bij Club Brugge

2295
Sobol brengt grote schok teweeg bij Club Brugge

Van zero to hero. Vorig seizoen was Eduard Sobol nog de grote schlemiel in de Champions League-uitschakeling van Club Brugge tegen Lazio. Dit jaar startte de Oekraïener tegen Paris Saint-Germain – samen met de ganse Brugse ploeg uiteraard – de nieuwe campagne van het Kampioenenbal op een hoogst indrukwekkende wijze.


ZONDEBOK IN ROME 

Herinner u dinsdagavond 8 december 2020. Locatie: het Stadio Olimpico in Rome. Toen Club Brugge op een haar na de kwalificatie miste voor de knock-out fase van de Champions League. In de gietende regen streed Club voor elke morzel grond, maar uiteindelijk eindigde blauw-zwart op een centimeter van de kwalificatie. In minuut 90+3' mikte Charles De Ketelaere de bal tegen de lat, en de droom was over. De ploeg van Philippe Clement maakte een grote indruk tegen Lazio, ook al stonden de dappere Bruggelingen het grootste deel van de wedstrijd met tien man op het veld.

Eduard Sobol pakte in de eerste minuut van de wedstrijd al een gele kaart, en vanaf dat moment beloofde het een erg moeilijke wedstrijd te worden voor de Oekraïense linksachter. Sobol beleefde een lastige avond tegen Lazio, getuige zijn drie volgende overtredingen in de eerste helft – terwijl ie toen al met een geel plaatje geboekt stond. En net voor de rust liet Sobol zich finaal in de luren leggen door de sluwe en ervaren Italianen. De Oekraïner pakte een vierde fout, die nochtans te vermijden was, en die overtreding bleek uiteindelijk de fatale, met een onnodige rode kaart tot gevolg.



Naast zijn rode kaart speelde Eduard Sobol in Rome zowat zijn slechtste wedstrijd in het shirt van Club Brugge. Na de match zat Sobol logischerwijze in zak en as, en hoewel de uitschakeling in de Champions League erg pijnlijk was voor de hele club, toonden zijn ploegmaats opvallend veel genade voor de hardwerkende en sympathieke Oekraïner. Hij werd bedekt met de mantel der liefde. Maar dat was absoluut niet het geval in de pers en media, waarin Sobol geprofileerd werd als de gebeten hond na de jammerlijke uitschakeling tegen Lazio. Er werd Sobol vooral verweten dat hij op het niveau van de Champions League nog iets te kort kwam. 

KEIHARDE KRITIEK 

Om in Europa grote successen te oogsten, zou er bij Club Brugge op de linksachter iets meer nodig zijn dan Eduard Sobol. “Hij mag blij zijn dat hij bij Club Brugge speelt.”, “Hij is niet de speler die blauw-zwart naar een hoger niveau zal tillen”. “Coach, bestuur en ploegmaats zijn zich bewust van het plafond van Sobol.” Niet toevallig werd Club Brugge in de voorbije zomermercato hardnekkig gelinkt aan Tyrell Malacia van Feyenoord. De Nederlander had zowel op defensief als offensief vlak een meerwaarde moeten brengen in vergelijking met Sobol.



“We zijn in gesprek met een linksachter”, verklaarde Bart Verhaeghe, de voorzitter van Club Brugge, in de voorbije zomer in een interview met De Tijd. “Met de speler zijn we rond, maar de club wil elf miljoen. Terwijl hij maar zes miljoen waard is.” De speler in kwestie bleek Tyrell Malacia te zijn, maar uiteindelijk bleef hij op post in Rotterdam. Desondanks haalde Club Brugge Faitout Maouassa (Stade Rennes) naar het Jan Breydelstadion, terwijl ook die andere nieuwkomer Stanley Nsoki (Paris Saint-Germain) eventueel kan depanneren op de linksachter.

DE REVANCHE VAN SOBOL 

Eduard Sobol was in de voorbije twee seizoenen niet bepaald een dragende speler in de Brugse équipe, en dat was vooral omdat hij op het offensief vlak te weinig kon bijbrengen. Met name zijn voorzetten waren bijvoorbeeld nog van een ondermaats niveau, en dat is toch een probleem omdat de flankposities van cruciaal belang zijn in de tactiek van Philippe Clement – de ideale flankspeler in zijn systeem moet namelijk even goed kunnen verdedigen als aanvallen. In dat opzicht was de kloof tussen Clinton Mata en Sobol in de voorbije jaren érg groot. Te groot om de aansluiting te vinden met de Europese subtop.

Maar dit seizoen pikt Eduard Sobol aan op een erg hoog niveau. In de Jupiler Pro League was hij meermaals een uitblinker bij Club Brugge, waar hij een constant en meer dan degelijk niveau haalt. Opvallend genoeg is dat niet zozeer het geval bij Clinton Mata, die er in de Belgische competitie een wisselvallig parcours op nahoudt. Tegen zijn rechtstreekse tegenstanders eerder dit seizoen Nurio Fortuna (AA Gent) en Konan N'Dri (KAS Eupen) viel de Angolees twee keer door de mand, maar 't moet wel gezegd dat Mata tegen Paris Saint-Germain hélemaal op de afspraak was. Net zoals Sobol trouwens.



Eén van de grootste kritieken aan het adres van Eduard Sobol, was zijn matige voorzet. In de voorbije jaren waren zijn centers namelijk van een bedenkelijk niveau, maar woensdagavond leverde hij tegen Paris Saint-Germain wél de belangrijke voorzet voor het doelpunt van Hans Vanaken. Daarnaast speelde Sobol tegen de grote Lionel Messi, die weliswaar niet op topniveau was, een puike wedstrijd. De bedenking dat Sobol te licht weegt voor de Champions League, iets wat voornamelijk ter sprake kwam na de match tegen Lazio vorig jaar, mag dus dringend herzien worden. 

TOP IN BELGIË

Ook Philippe Clement zal ongetwijfeld opgetogen zijn over de recente vorm van zijn Oekraïense linksachter. De coach van Club Brugge kan dit seizoen niet om Eduard Sobol heen, en dat bleek bijvoorbeeld in de competitiematch tegen KV Oostende vorig weekend. Toen stelde Clement zijn beste elf spelers op het veld, om op die manier sportieve revanche te nemen voor de 6-1 nederlaag tegen AA Gent net voor de interlandbreak. Eduard Sobol verscheen toen aan de aftrap, net zoals de andere teruggekeerde internationals Jack Hendry, Hans Vanaken en Charles De Ketelaere, terwijl de linksachter nog geen enkele training in de benen had. 't Is een signaal die kan tellen.

Eduard Sobol houdt logischerwijze zijn nieuwe concurrent Faitout Maouassa op de bank, en vandaag is er dan ook geen enkele reden om die hiërarchie aan te passen. De Oekraïner geldt momenteel als één van de beste linksachters van de competitie en maakt een positieve evolutie mee in vergelijking met het voorbije seizoen. Al zal Maouassa in de komende weken ongetwijfeld wel meer speelgelegenheid krijgen van Philippe Clement. “Ik moet ervoor zorgen dat de nieuwe jongens ook de kans krijgen om in het verhaal te stappen. Ik ga in deze periode dus af en toe roteren”, verklaarde Clement op zijn perspraatje naar aanloop van de match tegen Charleroi zondag.



De Jupiler Pro League kent een hele resem aan kwalitatieve aanvallende linksbacks en daar hoort Eduard Sobol uiteraard bij. Sergio Gomez (RSC Anderlecht) en Joris Kayembe (Charleroi) zijn Sobols grootste concurrenten op het vlak van offensieve regelmaat, aantal offensieve acties, key passes en aantal dribbels. Het voorgenoemde trio behoort dit seizoen steevast tot de top drie in deze vier betreffende onderdelen. Vorig seizoen stond de naam van Sobol weliswaar een pak lager genoteerd in deze lijstjes, ze zien het bij Club Brugge alvast graag gebeuren. Sobol is rijper geworden. Beter ook. Met extra ervaring om mee te draaien in Europa. Zie Paris Saint-Germain.

LEES OOK: Next Generation 2026: drie JPL-talenten in top 60

Is Sobol een sterkhouder bij Club Brugge?

Meest recent

'Tzolis trekt bleek weg: groots transferplan Arsenal gelekt'

Het zijn niet de meest aangename dagen voor Christos Tzolis. De flankaanvaller viel geblesseerd uit ...

23
23
Fransen slachten Van Bommel af: zelfs Zidane trapt na

Zinédine Zidane klopt de Rode Duivels met een ploeg die niet eens zijn beste elf was, en ...

98
98
Strijd begint: eerste uitdager voor Infantino meldt zich

De voorbije maanden kwam Gianni Infantino in het oog van de storm te staan. De voorzitter van de ...

20
20
'Nu al paniek over Anderlecht-transfer: uitweg al gezocht'

Anderlecht was in de zomer zeer actief op de transfermarkt. Daardoor beschikt trainer Vitor Bruno ...

177
177
Van Bommel getipt voor november: Albert onthult zijn elftal

De eerste wedstrijden van Mark van Bommel als bondscoach van de Rode Duivels zitten erop. De balans ...

70
70
Zo kwam KVK bij coach uit: "Dat vond ik verrassend"

KV Kortrijk zorgde deze week voor een opvallende démarche. Meer dan drie weken na het ontslag ...

53
53
'Mourinho ongenadig: 2 spelers meteen doorgestuurd bij Real'

José Mourinho streek in de zomer opnieuw neer bij Real Madrid, dertien jaar na zijn vorige ...

52
52
Opvallende naam verdwijnt na drie matchen uit JPL

Het interlandvoetbal zit er weer op en dus gaat de focus vanaf komend weekend weer op de ...

25
25
Vermeeren en Frey als exponenten: pijnpunt bij Antwerp

Voor Antwerp is het tot dusver een seizoen met twee gezichten. De Great Old begon nog verrassend ...

153
153
Afscheid Messi ontspoort: Bedrijf gaat diep door het stof

Het afscheid van Lionel Messi in Buenos Aires moest een avond worden om nooit te vergeten. Voor ...

46
46
'Kompany lonkt naar PL: topdeal van 60 miljoen'

Bayern München is alweer scherp aan het seizoen begonnen. Het pakte tot dusver tien op twaalf ...

37
37
Beerschot onthoofd zonder Vossen? Ex-speler velt oordeel

Komend weekend wordt ook de Challenger Pro League weer op gang getrapt na een onderbreking van ...

121
121
Balans Van Bommel: gemiste kans versus nieuwe schwung

De eerste interlandperiode van Mark van Bommel ligt achter de rug. Het werd er eentje met ups en ...

84
84
STVV maakt zich klaar voor historische avond

Het aftellen is begonnen. Volgende week donderdag om 21 uur maakt STVV zich op voor een historische ...

62
62
David Silva keert op 40-jarige leeftijd plots terug

David Silva (40) keert terug op de voetbalvelden. Drie jaar na zijn noodgedwongen afscheid heeft de ...

35
35
'Tegenstander België zet coach op straat'

Vincenzo Montella is niet langer bondscoach van Turkije. De Turkse voetbalbond (TFF) heeft volgens ...

110
110
Icoon van FC Barcelona stopt op 39-jarige leeftijd

Op 39-jarige leeftijd is het definitief voorbij voor Pedro Rodríguez. De Spaanse aanvaller ...

68
68
Bellingham: "Hij is de beste Engelse speler ooit"

Engeland heeft al héél wat wereldtoppers gehad in zijn geschiedenis. Eén van de ...

63
63
'Essevee wil in januari toeslaan met buitenlands talent'

De extra lange interlandbreak gaf de clubs uit de Jupiler Pro League de tijd om al een eerste ...

80
80
Jorge Jesus reageert kurkdroog op statement Ronaldo

Portugal was de voorbije dagen in de ban van de rel rond Cristiano Ronaldo. De 41-jarige vedette ...

142
142
Ex-Rode Duivel miste droomtransfer: "Bayern en Ajax..."

Dezer dagen spelen heel wat Rode Duivels bij de allergrootste clubs van Europa, maar rond de ...

52
52
'Nieuw FIFA-schandaal rond WK-deelname van Congo'

De laatste maanden liggen de FIFA en voorzitter Gianni Infantino zwaar onder vuur. Alles begon met ...

165
165
KV Kortrijk heeft nieuwe trainer helemaal beet

Komend weekend trekt de Jupiler Pro League zich na een aanzienlijke pauze weer op gang. Dat zal ...

60
60
De Ketelaere incasseert slecht nieuws bij Atalanta

In Frankrijk verscheen Romelu Lukaku nog eens aan de aftrap als diepe spits van de Rode Duivels, ...

425
425
Coucke krijgt heel emotionele smeekbede: "Help me..."

Marc Coucke blijft iemand die het leven duidelijk ten volle wil beleven. De ondernemer is ...

52
52

Meer sportnieuws