Clement overweegt gigantische verrassing tegen PSG

902 stemmen
Clement overweegt gigantische verrassing tegen PSG

Geen Eder Balanta woensdag bij Club Brugge tegen Paris Saint-Germain: de Colombiaanse sterkhouder liep vrijdag een verrekking op tegen KV Oostende. Als we de redenering van Philippe Clement kunnen volgen, dan zou Noah Mbamba woensdag de vervanger worden van Balanta. En dus weeral geen Mats Rits, vorig seizoen nochtans de vaste titularis op de positie van verdedigende middenvelder.


BALANTA NUMMER 1

Philippe Clement plukt de dag. Wedstrijd per wedstrijd, verder kijkt de coach van Club Brugge niet. Vrijdag heette de tegenstander KV Oostende en in die match stelde Clement zijn beste elf spelers op. Jack Hendry en Kamal Sowah starten voor het eerst in de basis, ook de internationals Hans Vanaken, Charles De Ketelaere en Edouard Sobol verschenen aan de aftrap. De Oekraïner had in aanloop naar de partij tegen KVO zelfs nog geen enkele training in de benen …

Hoewel er volgende week een absolute topaffiche geprogrammeerd staat tegen het sterrenensemble van Paris Saint-Germain, zag Philippe Clement echter geen enkele reden om te rouleren tegen KV Oostende. “Roteren richting de Champions League? Wij spelen vrijdag en hebben woensdag terug een wedstrijd. Ik denk dat er op dat gebied weinig redenen zijn om te roteren”, verklaarde de coach van Club Brugge vorige week immers op de persconferentie.



Geen excuses dus. Philippe Clement stelde tegen KV Oostende zijn beste elftal op, wat betekende dat Eder Balanta op nieuw aan de aftrap verscheen. Mats Rits startte op zijn beurt weer op de bank, al voor de vierde opeenvolgende wedstrijd. 't Is ondertussen al een gewoonte geworden. Nochtans was Rits vorig seizoen dé certitude op de positie van nummer zes, maar Philippe Clement lijkt dit seizoen niet bijster te veel te rekenen op the Zipper.

DE BUIS VAN RITS

De Jupiler Pro League is ondertussen al zeven speeldagen ver, maar Mats Rits telt voorlopig maar drie basisplaatsen en twee invalbeurten. In twee wedstrijden werd hij zelfs 90 minuten lang vastgekluisterd in de dug-out. Philippe Clement heeft dan ook weinig redenen om Rits op te stellen. Op de nummer zes doet Eder Balanta het namelijk al een hele tijd uitstekend, waardoor de 28-jarige meer wordt gebruikt als back-up voor de incontournable aanvoerder Ruud Vormer.



In de zeldzame momenten dat Mats Rits wél in actie komt, is dat trouwens altijd als centrale middenvelder en niet als nummer zes – de positie die hij vorig seizoen doorgaans bekleedde. Dit jaar raakt Rits amper aan 292 van de totale 630 speelminuten, wat een mager rapport inhoudt van amper 46%. Vorig seizoen vergaarde de middenvelder nog 2.524 minuten op een maximale speelgelegenheid van 3.060 minuten. Dat hield een knap gemiddelde in van maar liefst 82%.

DOUBLURE VAN VORMER

De speelminuten van Mats Rits nemen dit seizoen dus een opvallend dalende trend aan bij Club Brugge. 't Is daarmee duidelijk geworden dat Philippe Clement hem in de hiërarchie minstens één schavotje naar beneden haalde. “Je wil spelen en elke wedstrijd op de bank is er één te veel”, verklaarde Rits onlangs nog aan Krant van West-Vlaanderen. En net zoals voor de buitenwereld is het ook voor hem gissen waarom Clement hem maar steeds op de bank houdt. “Dat moet je aan de trainer vragen.”



Mats Rits en Philippe Clement spreken uiteraard wel met elkaar, maar volgens Rits heeft er nog geen gesprek plaatsgevonden omtrent zijn dalende speelminuten bij Club Brugge. Daar heeft hij naar eigen zeggen ook geen nood aan. Een logische verklaring voor zijn dalende status is misschien omdat Clement hem eerder beschouwt als een alternatief voor Hans Vanaken en Ruud Vormer, want Rits kwam dit seizoen nog niet in actie als nummer zes, maar wel steeds op centrale middenveld.

NUMMER 3 IN DE HIËRARCHIE?

“Een plezante avond”, omschreef Hans Vanaken de 3-0 overwinning tegen KV Oostende. Maar Mats Rits beleefde weliswaar geen leuke tijd. De 28-jarige middenvelder startte opnieuw op de bank, en hij kwam pas laat in de wedstrijd Ruud Vormer aflossen. 't Is ondertussen de nieuwe rol geworden voor Rits. Nochtans werd hij al veel vroeger op het veld verwacht, toen Eder Balanta al na 33 minuten op de klok het veld moest verlaten met een verrekking. Maar dat kwam er dus niet van.

Philippe Clement verkoos eerder verrassend om de 16-jarige Noah Mbamba in het veld te brengen als de vervanger van Eder Balanta. Die opmerkelijke tactische zet werd op social media zwaar in vraag gesteld. Niet in een negatieve context over de jonge Mbamba weliswaar, het talentvolle jeugdproduct wordt namelijk op handen gedragen door zowat de ganse Brugse achterban, maar wel dat Rits in de hiërarchie na Balanta nu ook wordt gepasseerd door de 16-jarige Mbamba. Pijnlijk.



“Waar zit Rits eigenlijk?” vroeg analist Marc Degryse zich ook af in Het Laatste Nieuws, nadat Philippe Clement vrijdag voor Noah Mbamba koos als vervanger van Eder Balanta. “Plots is die helemaal uit beeld verdwenen. Bizar. Vooral omdat hij zeker op mentaal vlak niet moet onderdoen voor Balanta. ” De keuze voor Rits wellicht logischer geweest met het oog op de eerstkomende topaffiche tegen Paris Saint-Germain. De 28-jarige middenvelder kan in zo’n grote wedstrijd namelijk meer ervaring en métier bieden dan de jonge Noah Mbamba.

MBAMBA TEGEN PSG?

Mocht Eder Balanta die belangrijke match in de Champions League daadwerkelijk niet halen, dan kon Mats Rits tegen KV Oostende nog wat belangrijk wedstrijdritme opgedaan hebben. De laatste keer dat hij een volledige competitie wedstrijd speelde, dateert namelijk alweer van 6 augustus tegen Cercle Brugge. Tussendoor werkte Rits wel nog een volledige oefenwedstrijd af tegen KV Kortrijk, maar het niveauverschil met een officiële wedstrijd met inzet blijft uiteraard groot.



De veelbesproken wissel van Eder Balanta tegen KV Oostende kan dan ook dienen als een indicatie voor de komende klepper tegen Paris Saint-Germain woensdag. Philippe Clement koos vrijdag voor zijn sterkst mogelijke ploeg, en dat betekent dat hij op dat moment Mbamba hoger inschatte dan Rits. Al is het uiteraard nog de vraag of de beperkte ervaring van Mbamba wel ideaal is tegen het indrukwekkende sterrenensemble van Paris Saint-Germain. Maar die eigenschap is echter niet doorslaggevend voor Philippe Clement, zo bleek al in de voorbije jaren. 

TWEE PRECEDENTEN

Philippe Clement koos vrijdag voor zijn beste elf spelers die beschikbaar waren op dat moment. De coach van Club Brugge besloot tegen KV Oostende om Mats Rits op de bank te houden en daarna zelfs niet in te zetten als vervanger voor de geblesseerde Eder Balanta - hoewel de 28-jarige middenvelder dus wel de nodige speelminuten kan gebruiken. Bovendien speelde Rits dit seizoen nog een enkele keer als verdedigende middenvelder. Als we deze redenering volgen, dan bestaat de kans wel degelijk dat Clement woensdag de 16-jarige Noah Mbamba in de basis dropt als nummer zes, ten nadele van Rits. 



Het zou alvast de eerste keer niet zijn dat Philippe Clement in grote Europese wedstrijden verrassend voor jonge spelers kiest. Denk bijvoorbeeld aan Charles De Ketaelare, die in 2019 als 18-jarige verbazend genoeg startte in de Champions League tegen … Paris Saint-Germain. Of Maxim De Cuyper in 2020, die op 19-jarige voor de leeuwen werd gegooid in de Europa League tegen Manchester United. Voor De Cuyper waren het tevens zijn eerste speelminuten in het eerste elftal van Club Brugge. Dan klinkt een basisplaats van Noah Mbamba tegen Paris Saint-Germain opeens zo gek niet meer? 

LEES OOK: 'Club maakt zich sterk: gepeperd prijskaartje Tresoldi'

Wie moet starten tegen PSG?

Meest recent

'Club maakt zich sterk: gepeperd prijskaartje Tresoldi'

Vertrekt Nicolo Tresoldi deze zomer dan toch bij Club Brugge? Een aantal buitenlandse ploegen, ...

9
9
'Recordtransfer KRC Genk: Barça steekt handje toe'

KRC Genk wil deze zomer zijn transferrecord verbreken voor Kos Karetsas. De voorbije weken was het ...

114
114
Argentinië zwaar bevoordeeld? FIFA-regels klaar en duidelijk

Argentinië blijft voorlopig op koers om zichzelf op te volgen als wereldkampioen. Lionel Messi ...

122
122
Garcia krijgt flinke draai om de oren: "Onwaarschijnlijk"

Voor de Rode Duivels zit het wereldkampioenschap erop. En dus moet weldra een evaluatie gemaakt ...

781
781
TRANSFERUURTJE: 'Monsterdeal Karetsas, topdoelman voor Club'

Terwijl het WK in Amerika zijn ontknoping nadert, begint de zomermercato in Europa op toerental te ...

252
252
Bondscoachdebat ontploft: “Hij is zéker een optie”

Na de uitschakeling van de Rode Duivels in de kwartfinales van het WK gaat het maar over ...

170
170
‘Einde Courtois bij België in zicht: verrassing op komst'

Thibaut Courtois zat in zak en as na de nederlaag tegen Spanje. De doelman van Real Madrid moest ...

325
325
Noorwegen in zak en as: dubbel bestolen tegen Engeland?

De kwartfinales van het WK blijven nog nazinderen. Ook tijdens Noorwegen – Engeland was er ...

117
117
Rudi Garcia krijgt evaluatie: grote naam als opvolger?

De Rode Duivels verloren in de kwartfinale van het WK van Spanje. Het was een bewogen tornooi met ...

216
216
Ongezien: Bellingham maakt bondscoach Tuchel af na zege

Engeland zit in de halve finale na de zege in de kwartfinale tegen Noorwegen. Het was niet ...

256
256
‘Opvallende opties na Garcia? Twee ex-Rode Duivels genoemd’

Het WK zit erop voor de Rode Duivels. België strandde in de kwartfinale tegen een sterk Spanje. ...

455
455
Onana komt met héél emotionele boodschap na WK én blessure

Amadou Onana heeft via Instagram gereageerd op de uitschakeling van de Rode Duivels en zijn zware ...

83
83
Tuchel is na kwalificatie snoeihard voor spelers van Engeland

Engeland hoopt nog steeds om na 60 jaar nog eens wereldkampioen te worden. Ze wisten Noorwegen met ...

105
105
Wéér opschudding: "Argentinië kreeg alles in hun voordeel"

Zwitserland ligt uit het WK nadat ze met 3-1 verloren van Argentinië. Na afloop van de partij ...

310
310
Zeven Duivels na WK-verhaal: wat is hun toekomst bij België?

Het WK ligt achter de rug en het was de laatste wereldbeker waar de Gouden Generatie nog aardig was ...

249
249
'KRC Genk ruikt jackpot: Karetsas zorgt voor clubrecord'

Konstantinos Karetsas gaat KRC Genk deze zomer verlaten, dat staat vast. De Limburgers weten dat ...

175
175
Pijnlijke waarheid over Hayen komt boven bij Genk

Bij Genk blijft na het vertrek van Nicky Hayen vooral een wrang gevoel achter. De club gaf hem na ...

997
997
Engeland en Argentinië slepen zich naar halve finales

De tweede halve finale is bekend. Engeland en Argentinië nemen het daar tegen elkaar op. Beiden ...

68
68
Waarom Anderlecht zijn fenomenen niet lang(er) kan houden

Nathan De Cat heeft RSC Anderlecht na amper één seizoen in het eerste elftal verlaten. ...

362
362
Club Brugge droomt van scenario à la Jashari en Stankovic

Club Brugge heeft stevig geïnvesteerd in zijn eerste zomertransfer. De Bruggelingen betaalden ...

291
291
'Terugkeer Klopp als trainer in kannen en kruiken'

Twee jaar nadat hij afzwaaide bij Liverpool lijkt Jürgen Klopp klaar voor zijn grote terugkeer ...

159
159
'Ajax zet zinnen op volgende transferbom'

Ajax gooit het na een tegenvallend seizoen deze zomer alweer over een andere boeg. Sportief ...

80
80
'Man Utd grijpt in na blunder van Lammens'

Voor de Rode Duivels kwam er vrijdagavond een einde aan hun WK en dat kwam hard aan. De manier ...

505
505
'Sibierski pakt door: vierde Anderlecht-aanwinst op komst'

Bij Anderlecht ligt er deze zomer heel wat transferhuiswerk op tafel, maar toch kwam de mercato maar ...

928
928
'Knaltransfer Karetsas: deze topclub drukt plots door'

KRC Genk zag dit weekend het vertrek van Nicky Hayen naar Burnley bevestigd. De Limburgers moeten zo ...

422
422

Meer sportnieuws