Clement zet Blessin keihard op zijn plaats

1361
Clement zet Blessin keihard op zijn plaats

Vrijdag nemen Club Brugge en KV Oostende het tegen elkaar op. Dat betekent uiteraard ook een boeiend duel tussen de coaches Philippe Clement en Alexander Blessin, de voorbije twee Trainers van het Jaar in België. Beide trainers beogen een specifieke pressing-aanpak bij hun ploeg, al stellen Clement en Blessin zich in op verschillende facetten.  


DE PRESSING MEISTER

Vorig seizoen werd pressing een modewoord in het Belgische voetbaljargon. Geïndoctrineerd door de Red Bull-filosofie voerde Alexander Blessin deze methodologie door bij KV Oostende. En met succes. Door deze innovatie aanpak eindigde de kustploeg vorig seizoen onverhoopt op een erg knappe vijfde plaats. De Duitse coach werd zelfs uitgeroepen tot de Trainer van het Jaar en Blessin kon ook rekenen op de interesse van verschillende binnen- en buitenlandse clubs.

Om KV Oostende te laten evolueren tot een fysieke en intensieve machine, had Alexander Blessin wel veel voorbereidend werk te verrichten. Eén van de eerste ingrepen was de gebruikelijke voorbereiding van zes weken op te schroeven naar acht weken. Ongebruikelijk in Oostende, maar die extra inspanning vormde wel de basis van een uitzonderlijk sterke jaargang. En ook belangrijk: Gauthier Ganaye enkel spelers naar de club die voldeden aan de spelopvatting van Blessin.



In de eerste zes maanden onder Alexander Blessin trainde KV Oostende voornamelijk met de focus de pressing op de bal. Niet zonder uitgedokterd plan weliswaar, maar wel met de nadruk op wanneer, waar en hoe er druk moet gezet worden. “65% van de doelpunten in het voetbal worden gemaakt na transitie. Slechts heel weinig ploegen hebben de kwaliteit om uit de pressing te voetballen”, lichtte Blessin zijn voetbalfilosofie toe in een interview met Het Laatste Nieuws.

KNAPPE CIJFERS

Voor de spelers van KV Oostende was het uiteraard wennen aan zo'n intensief wedstrijdplan. “De eerste weken op training was puur lopen”, verklaarde Jelle Bataille vorig seizoen in het praatprogramma Extra Time. En ook spits Makhtar Gueye moest zich hard aanpassen. “Ik had nog nooit zoveel gelopen in mijn leven. Bij Nancy, in de Franse Ligue 2, liep ik al veel, maar hier was het nóg meer. Het systeem van hoge pressing vs afmattend”, verklaarde de Senegalees deze week nog aan Sport/Voetbalmagazine.



Maar het ging Alexander Blessin er niet om hoevéél kilometers zijn spelers lopen, maar wel wannéér en hoe ze op het juiste moment moeten druk zetten. De coach hamerde op het optimaal benutten van de omschakelmomenten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit. Dat de spelersgroep ook achter deze visie stond, was een andere verklaring van het Oostendse succes. Logischerwijze was KV Oostende volgens de cijfers vorig seizoen de ploeg die het meest druk zette in de Jupiler Pro League. Voor Club Brugge en AA Gent.

DE PRESSING VAN CLEMENT

Philippe Clement is uiteraard ook een coach die welbekend is met het voeren van pressing. Terwijl Alexander Blessin zich bij KV Oostende vooral focust op de defensieve pressing, ligt de klemtoon bij de coach van Club Brugge voornamelijk op het offensieve vlak. Club Brugge krijgt in België namelijk heel vaak af te rekenen met lage defensieve blokken bij de tegenstanders, waardoor er met een aanvallende pressing, vaak via een snelle balcirculatie, oplossingen worden gezocht om zo’n lage verdedigende gordels te ontmantelen.



Eerder dit seizoen was de aanvallende pressing van Club Brugge al goed merkbaar in de wedstrijd tegen Beerschot. Het goede druk zetten van Hans Vanaken lag bijvoorbeeld aan de basis van de uitsluiting van Frédéric Frans, waarna Club Brugge uiteindelijk nog met 3-2 kon winnen van Beerschot. Ook de doelpunten van Eder Balanta en Charles De Ketelaere waren het gevolg van een eerdere aanvallende pressing. 

AFGETROEFD DOOR VANHAEZEBROUCK

Maar het is wel stilaan duidelijk geworden dat Club Brugge dit seizoen nog steeds grote problemen ondervindt om de vijandige defensies te slim af te zijn middels een offensieve pressing. Eén week na de 3-2 overwinning tegen Beerschot, kreeg Club Brugge namelijk een koekje van eigen deeg tegen AA Gent. De ploeg van Hein Vanhaezebrouck demonstreerde een hoge pressing waar Club Brugge helemaal geen weg mee wist. Daarnaast waren de Buffalo’s ook een stuk agressiever en opportunistischer voor het doel.



De 6-1 afstraffing van Club tegen AA Gent valt niet alleen maar terug te brengen tot het pressing-verhaal, maar het vormde wel een belangrijke oorzaak. Ook eerder dit seizoen tegen Cercle Brugge ondervond Club Brugge grote moeilijkheden om zich onder de druk uit te spelen. Door een veel te trage balcirculatie konden de centrale verdedigers van Club nauwelijks opschuiven op het veld en daarom konden ze geen antwoord bieden op de hoge druk van coach Yves Vanderhaeghe. Philippe Clement probeerde dat euvel te verhelpen door Bas Dost in te brengen. “Zin mindere prestaties compenseerde hij met pressing.”

DUEL DER PRESSING

De match tussen Club Brugge en KV Oostende wordt aldus een duel tussen twee verschillende stijlen van pressing voeren. Alleen al daarom wordt deze wedstrijd enorm boeiend om te volgen. Volgens de cijfers voerde de ploeg van Alexander Blessin vorig seizoen in de Jupiler Pro League meeste de negatieve pressing. Dit jaar stuwde KV Oostende die drukzetting zelfs nog wat hoger, maar verrassend genoeg zijn de Oostendenaren niet meer de best presterende ploeg in dat onderdeel.



En ook Club Brugge verbeterde zich sterk in de defensieve pressing in vergelijking met vorig jaar. Nog veel meer dan KV Oostende zelfs. In dat betreffende onderdeel zet Club Brugge vandaag zelfs betere cijfers neer dan de ploeg van Alexander Blessin. Of hoe Philippe Clement zich probeert te perfectioneren in de core business van zijn Oostendse collega. Club bezet in de defensieve pressing de vierde plaats in de rangschikking en KV Oostende voorlopig de zesde.

LEES OOK: Schrijnend verhaal Zinho Vanheusden: "Het is genoeg geweest"

Wie is de beste coach volgens u?

Meest recent

Zorgen bij Club Brugge om blessure Forbs: Leko geeft update

Club Brugge won eenvoudig met 1-4 op het veld van La Louvière. Een grote tegenvaller was dat ...

0
0
Cercle Brugge likt zijn wonden: "Dit is een mokerslag"

Cercle Brugge leek na 85 minuten op weg naar een verdiende zege tegen een zwak RSC Anderlecht. Maar ...

3
3
Tottenham krijgt Old Trafford stil, Barça onklopbaar

In de vroege avond stonden er heel wat interessante affiches op het programma in het buitenland. ...

11
11
Euvrard looft aanwinst: "Gaf zijn visitekaartje af"

Standard speelt zondag voor gesloten deuren de Waalse derby tegen Sporting Charleroi. Vincent ...

12
12
Geen roest bij Club: landskampioen flitst voorbij moedige Wolven

Er zit voorlopig geen roest op de vormcurve van Club Brugge na de interlandbreak. Blauw-Zwart ...

36
36
Boskamp ziet probleem bij JPL-topclub: "Wat is er loos?"

Johan Boskamp volgt het Belgische voetbal op de voet voor Het Belang van Limburg. De voormalige ...

35
35
Bruno verklaart: "Daarom spelen Stroeykens en Bertaccini"

Anderlecht won met 1-2 op het veld van Cercle Brugge. De Brusselaars kwamen héél goed ...

248
248
Club Brugge met voorsprong rust in: "Onze grote man"

Club Brugge heeft zijn eerste 45 minuten achter de rug liggen op het veld van La Louvière. ...

76
76
Thorup aan zet: toptalent KRC Genk wacht op zijn kans

KRC Genk heeft héél veel talent rondlopen. De club mag dan weliswaar meer en meer op ...

60
60
Anderlecht komt goed weg: "Dit was krankzinnig"

RSC Anderlecht heeft met 1-2 gewonnen van Cercle Brugge. Dat was echter compleet onverdiend. Toch ...

122
122
CPL zindert: Lierse herademt, ongezien Hasselts spektakelstuk

De Challenger Pro League zorgde deze namiddag opnieuw voor heel wat spektakel. Lierse hoopte op ...

68
68
De Cuyper met goal matchwinnaar, Chelsea haalt uit

Om 16u begonnen er vier matchen in de Premier League. Onder meer Chelsea en Aston Villa moesten aan ...

52
52
Anderlecht ontsnapt op Jan Breydel met perfecte hold-up

Een dramatisch Anderlecht is deze namiddag enorm goed weggekomen op Jan Breydel. De Vereniging stond ...

156
156
Gigantische blunder Neuer zorgt voor puntenverlies Bayern

In de Bundesliga was het namiddag uitkijken naar de prestatie van Bayern München op het veld ...

31
31
Leko maakt één wissel bekend in basisploeg Club Brugge

Club Brugge neemt het om 18u15 op tegen La Louvière. Een partij die de landskampioen altijd ...

114
114
Dramatisch Anderlecht in Brugge, één speler krijgt volle laag

RSC Anderlecht is om 16u begonnen aan zijn match op het veld van Cercle Brugge. De eerste 45 minuten ...

149
149
STVV moet de kritiek pareren: wat mogen de ambities zijn?

STVV begon goed aan het seizoen, maar de laatste twee matchen waren een grote tegenvaller. De ...

21
21
Anderlecht ontdekt nieuwe smaakmaker: Bruno niet verrast

RSC Anderlecht kende een drukke mercato, maar dat was ook nodig nadat het vorige beleid er een ...

107
107
Arsenal zet scheve situatie alnog recht in eigen huis

Landskampioen Arsenal kon dit seizoen nog niet echt overtuigen. Zij moesten in de vroege namiddag ...

27
27
Portugal onderneemt stappen: straf dreigt voor Ronaldo

De saga rondom Cristiano Ronaldo en de Portugese nationale ploeg blijft duren. Na alle commotie van ...

50
50
Bruno verrast met debutant in de basis bij Anderlecht

RSC Anderlecht speelt op het veld van Cercle Brugge. De Brusselaars kunnen mits een zege uiteraard ...

119
119
Friis ziet één grote verandering bij Anderlecht

Cercle Brugge neemt het om 16u in eigen huis op tegen RSC Anderlecht. Héél Cercle ...

71
71
KV Kortrijk haalt nog extra versterking in huis

KV Kortrijk kent een slechte start van het seizoen in de Jupiler Pro League. De Kerels staan ...

81
81
Sibierski moet handelen: Neerpede-talent maakt indruk

Neerpede is al vele jaren een kwaliteitslabel in Europa. Er spelen ondertussen tientallen spelers in ...

145
145
'Europese elite kijkt toe: Haaland neemt transferbesluit'

Nu Manchester City gigantisch zware sancties moet vrezen wegens financiële wanpraktijken, ...

168
168

Meer sportnieuws