Clement zet Blessin keihard op zijn plaats

1361
Clement zet Blessin keihard op zijn plaats

Vrijdag nemen Club Brugge en KV Oostende het tegen elkaar op. Dat betekent uiteraard ook een boeiend duel tussen de coaches Philippe Clement en Alexander Blessin, de voorbije twee Trainers van het Jaar in België. Beide trainers beogen een specifieke pressing-aanpak bij hun ploeg, al stellen Clement en Blessin zich in op verschillende facetten.  


DE PRESSING MEISTER

Vorig seizoen werd pressing een modewoord in het Belgische voetbaljargon. Geïndoctrineerd door de Red Bull-filosofie voerde Alexander Blessin deze methodologie door bij KV Oostende. En met succes. Door deze innovatie aanpak eindigde de kustploeg vorig seizoen onverhoopt op een erg knappe vijfde plaats. De Duitse coach werd zelfs uitgeroepen tot de Trainer van het Jaar en Blessin kon ook rekenen op de interesse van verschillende binnen- en buitenlandse clubs.

Om KV Oostende te laten evolueren tot een fysieke en intensieve machine, had Alexander Blessin wel veel voorbereidend werk te verrichten. Eén van de eerste ingrepen was de gebruikelijke voorbereiding van zes weken op te schroeven naar acht weken. Ongebruikelijk in Oostende, maar die extra inspanning vormde wel de basis van een uitzonderlijk sterke jaargang. En ook belangrijk: Gauthier Ganaye enkel spelers naar de club die voldeden aan de spelopvatting van Blessin.



In de eerste zes maanden onder Alexander Blessin trainde KV Oostende voornamelijk met de focus de pressing op de bal. Niet zonder uitgedokterd plan weliswaar, maar wel met de nadruk op wanneer, waar en hoe er druk moet gezet worden. “65% van de doelpunten in het voetbal worden gemaakt na transitie. Slechts heel weinig ploegen hebben de kwaliteit om uit de pressing te voetballen”, lichtte Blessin zijn voetbalfilosofie toe in een interview met Het Laatste Nieuws.

KNAPPE CIJFERS

Voor de spelers van KV Oostende was het uiteraard wennen aan zo'n intensief wedstrijdplan. “De eerste weken op training was puur lopen”, verklaarde Jelle Bataille vorig seizoen in het praatprogramma Extra Time. En ook spits Makhtar Gueye moest zich hard aanpassen. “Ik had nog nooit zoveel gelopen in mijn leven. Bij Nancy, in de Franse Ligue 2, liep ik al veel, maar hier was het nóg meer. Het systeem van hoge pressing vs afmattend”, verklaarde de Senegalees deze week nog aan Sport/Voetbalmagazine.



Maar het ging Alexander Blessin er niet om hoevéél kilometers zijn spelers lopen, maar wel wannéér en hoe ze op het juiste moment moeten druk zetten. De coach hamerde op het optimaal benutten van de omschakelmomenten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit. Dat de spelersgroep ook achter deze visie stond, was een andere verklaring van het Oostendse succes. Logischerwijze was KV Oostende volgens de cijfers vorig seizoen de ploeg die het meest druk zette in de Jupiler Pro League. Voor Club Brugge en AA Gent.

DE PRESSING VAN CLEMENT

Philippe Clement is uiteraard ook een coach die welbekend is met het voeren van pressing. Terwijl Alexander Blessin zich bij KV Oostende vooral focust op de defensieve pressing, ligt de klemtoon bij de coach van Club Brugge voornamelijk op het offensieve vlak. Club Brugge krijgt in België namelijk heel vaak af te rekenen met lage defensieve blokken bij de tegenstanders, waardoor er met een aanvallende pressing, vaak via een snelle balcirculatie, oplossingen worden gezocht om zo’n lage verdedigende gordels te ontmantelen.



Eerder dit seizoen was de aanvallende pressing van Club Brugge al goed merkbaar in de wedstrijd tegen Beerschot. Het goede druk zetten van Hans Vanaken lag bijvoorbeeld aan de basis van de uitsluiting van Frédéric Frans, waarna Club Brugge uiteindelijk nog met 3-2 kon winnen van Beerschot. Ook de doelpunten van Eder Balanta en Charles De Ketelaere waren het gevolg van een eerdere aanvallende pressing. 

AFGETROEFD DOOR VANHAEZEBROUCK

Maar het is wel stilaan duidelijk geworden dat Club Brugge dit seizoen nog steeds grote problemen ondervindt om de vijandige defensies te slim af te zijn middels een offensieve pressing. Eén week na de 3-2 overwinning tegen Beerschot, kreeg Club Brugge namelijk een koekje van eigen deeg tegen AA Gent. De ploeg van Hein Vanhaezebrouck demonstreerde een hoge pressing waar Club Brugge helemaal geen weg mee wist. Daarnaast waren de Buffalo’s ook een stuk agressiever en opportunistischer voor het doel.



De 6-1 afstraffing van Club tegen AA Gent valt niet alleen maar terug te brengen tot het pressing-verhaal, maar het vormde wel een belangrijke oorzaak. Ook eerder dit seizoen tegen Cercle Brugge ondervond Club Brugge grote moeilijkheden om zich onder de druk uit te spelen. Door een veel te trage balcirculatie konden de centrale verdedigers van Club nauwelijks opschuiven op het veld en daarom konden ze geen antwoord bieden op de hoge druk van coach Yves Vanderhaeghe. Philippe Clement probeerde dat euvel te verhelpen door Bas Dost in te brengen. “Zin mindere prestaties compenseerde hij met pressing.”

DUEL DER PRESSING

De match tussen Club Brugge en KV Oostende wordt aldus een duel tussen twee verschillende stijlen van pressing voeren. Alleen al daarom wordt deze wedstrijd enorm boeiend om te volgen. Volgens de cijfers voerde de ploeg van Alexander Blessin vorig seizoen in de Jupiler Pro League meeste de negatieve pressing. Dit jaar stuwde KV Oostende die drukzetting zelfs nog wat hoger, maar verrassend genoeg zijn de Oostendenaren niet meer de best presterende ploeg in dat onderdeel.



En ook Club Brugge verbeterde zich sterk in de defensieve pressing in vergelijking met vorig jaar. Nog veel meer dan KV Oostende zelfs. In dat betreffende onderdeel zet Club Brugge vandaag zelfs betere cijfers neer dan de ploeg van Alexander Blessin. Of hoe Philippe Clement zich probeert te perfectioneren in de core business van zijn Oostendse collega. Club bezet in de defensieve pressing de vierde plaats in de rangschikking en KV Oostende voorlopig de zesde.

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: ‘Record Club Brugge nakend, oplossing Bertaccini’

Wie is de beste coach volgens u?

Meest recent

Hans Vanaken deelt na Brugse stuntzege emotioneel statement

Hans Vanaken heeft na de sensationele Champions League-zege van Club Brugge een opvallend emotioneel ...

6
6
Club Brugge hoort verdict na elleboogstoot Mechele

Club Brugge verbaasde vriend en vijand door met 3-4 te winnen op het veld van Internazionale, de ...

40
40
De Meyer onder vuur? Bazdar geeft stevig signaal

STVV opent donderdag zijn campagne in de Conference League met een duel tegen Iberia. Een haalbare ...

12
12
Luis Enrique heeft héél duidelijke visie over Man City-schandaal

Manchester City en PSG nemen het vanavond op tegen elkaar. Beide ploegen werden groot dankzij de ...

48
48
Siquet looft ploegmaat: "Club slechts een opstapje voor hem"

Wat een avond voor Club Brugge. Deze zege bij Inter zal nog heel nazinderen en zal heel de club een ...

152
152
'Straf gerucht: Anderlecht aast op terugkeer oude bekende'

Gaat RSC Anderlecht zich in januari roeren op de transfermarkt? Het zou zomaar kunnen. Volgens ...

321
321
Club Brugge pakt uit met indrukwekkend lijstje

Club Brugge won met 3-4 van Inter. Een prestatie waar nog héél lang zal worden over ...

262
262
Sommer blijkt geheim wapen achter stuntzege: "Ik ken hem"

Club Brugge won na een héérlijke pot voetbal met 3-4 bij Inter. Het mocht daarbij Yann ...

164
164
Man United blijft knoeien: ophef na 'respectloze' uithaal

Manchester United blijft maar aanmodderen. Dinsdagavond verloor de Engelse grootmacht ook in de ...

30
30
Alderweireld helemaal verknocht: nieuwe supertransfer Club

De stunt van Club Brugge in Milaan wordt ook door de Belgische analisten langs alle kanten bejubeld. ...

417
417
"Wervelend" - tweede Club-uitblinker krijgt dikke 9 op 10

Club Brugge heeft andermaal voor een grote stunt gezorgd in de Champions League. Blauw-Zwart ging ...

243
243
Kompany niet te spreken: Olise compleet over de schreef

Niet enkel Club Brugge heeft dinsdag voor een grote stunt gezorgd in de Champions League. Debutant ...

254
254
Leko klopt zich op de borst: "Al vanaf dag één zeg ik ..."

Ivan Leko toonde zich in aanloop naar de onderlinge confrontatie lyrische over het befaamde ...

282
282
'De Jong richting Premier League: miljoenensom onthuld'

In de Champions League gaat FC Barcelona dinsdagavond op bezoek bij Galatasaray. Dat zal vooralsnog ...

186
186
Monsterstunt Club Brugge: Europese pers gaat helemaal los

In de Champions League heeft Club Brugge dinsdagavond de monden doen openvallen. De Belgische ...

883
883
Rode Duivel volledig afgemaakt in Italië na Club-stunt

Club Brugge won in San Siro, Brugge viert feest en Tresoldi is een held. Maar wie de Italiaanse ...

1075
1075
Club Brugge schrijft geschiedenis: straffe conclusie Vanaken

Onder de ogen van voetbalminnend Europa heeft Club Brugge dinsdagavond voor een stunt van formaat ...

430
430
Tresoldi wrijft zijn ogen uit na hattrick: "Sprakeloos"

Voor de wedstrijd verklaarde Nicolo Tresoldi nog dat het een jongensdroom was om in San Siro te ...

182
182
Kranten delen 10 uit bij Club: "40 miljoen niet meer genoeg"

Club Brugge heeft dinsdagavond één van de strafste resultaten uit zijn geschiedenis ...

855
855
CL: Vandevoordt de held van Leipzig, andere Belgen balen

Naast Club Brugge kwamen er dinsdagavond nog heel wat Belgen in actie in de Champions League. ...

71
71
Wat een stunt! Hattrickheld Tresoldi loodst Club langs Inter

Club Brugge heeft in zijn tweede wedstrijd in de league phase van de Champions League de nul op ...

319
319
Bondscoach buiten? Flames reageren na WK-domper

De Red Flames zijn dinsdagavond tegen een enorme ontgoocheling aangelopen. Ze moeten immers een ...

242
242
'OHL kijkt aandachtig mee: overname Leicester op komst'

Enkele jaren geleden investeerde OH Leuven nog stevig met het doel om de Belgische subtop te ...

122
122
Geen stunt voor Club halfweg: fans zien grote achilleshiel

Club Brugge begon zijn campagne in de Champions League in september met een pijnlijke thuisnederlaag ...

198
198
'Nachtmerrie Hubert: 11 afwezigen bij Union tegen Sociedad'

Donderdag wordt een drukke dag, want dan komen maar liefst vier Belgische clubs in actie in Europa. ...

132
132

Meer sportnieuws