Clement zet Blessin keihard op zijn plaats

1361
Clement zet Blessin keihard op zijn plaats

Vrijdag nemen Club Brugge en KV Oostende het tegen elkaar op. Dat betekent uiteraard ook een boeiend duel tussen de coaches Philippe Clement en Alexander Blessin, de voorbije twee Trainers van het Jaar in België. Beide trainers beogen een specifieke pressing-aanpak bij hun ploeg, al stellen Clement en Blessin zich in op verschillende facetten.  


DE PRESSING MEISTER

Vorig seizoen werd pressing een modewoord in het Belgische voetbaljargon. Geïndoctrineerd door de Red Bull-filosofie voerde Alexander Blessin deze methodologie door bij KV Oostende. En met succes. Door deze innovatie aanpak eindigde de kustploeg vorig seizoen onverhoopt op een erg knappe vijfde plaats. De Duitse coach werd zelfs uitgeroepen tot de Trainer van het Jaar en Blessin kon ook rekenen op de interesse van verschillende binnen- en buitenlandse clubs.

Om KV Oostende te laten evolueren tot een fysieke en intensieve machine, had Alexander Blessin wel veel voorbereidend werk te verrichten. Eén van de eerste ingrepen was de gebruikelijke voorbereiding van zes weken op te schroeven naar acht weken. Ongebruikelijk in Oostende, maar die extra inspanning vormde wel de basis van een uitzonderlijk sterke jaargang. En ook belangrijk: Gauthier Ganaye enkel spelers naar de club die voldeden aan de spelopvatting van Blessin.



In de eerste zes maanden onder Alexander Blessin trainde KV Oostende voornamelijk met de focus de pressing op de bal. Niet zonder uitgedokterd plan weliswaar, maar wel met de nadruk op wanneer, waar en hoe er druk moet gezet worden. “65% van de doelpunten in het voetbal worden gemaakt na transitie. Slechts heel weinig ploegen hebben de kwaliteit om uit de pressing te voetballen”, lichtte Blessin zijn voetbalfilosofie toe in een interview met Het Laatste Nieuws.

KNAPPE CIJFERS

Voor de spelers van KV Oostende was het uiteraard wennen aan zo'n intensief wedstrijdplan. “De eerste weken op training was puur lopen”, verklaarde Jelle Bataille vorig seizoen in het praatprogramma Extra Time. En ook spits Makhtar Gueye moest zich hard aanpassen. “Ik had nog nooit zoveel gelopen in mijn leven. Bij Nancy, in de Franse Ligue 2, liep ik al veel, maar hier was het nóg meer. Het systeem van hoge pressing vs afmattend”, verklaarde de Senegalees deze week nog aan Sport/Voetbalmagazine.



Maar het ging Alexander Blessin er niet om hoevéél kilometers zijn spelers lopen, maar wel wannéér en hoe ze op het juiste moment moeten druk zetten. De coach hamerde op het optimaal benutten van de omschakelmomenten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit. Dat de spelersgroep ook achter deze visie stond, was een andere verklaring van het Oostendse succes. Logischerwijze was KV Oostende volgens de cijfers vorig seizoen de ploeg die het meest druk zette in de Jupiler Pro League. Voor Club Brugge en AA Gent.

DE PRESSING VAN CLEMENT

Philippe Clement is uiteraard ook een coach die welbekend is met het voeren van pressing. Terwijl Alexander Blessin zich bij KV Oostende vooral focust op de defensieve pressing, ligt de klemtoon bij de coach van Club Brugge voornamelijk op het offensieve vlak. Club Brugge krijgt in België namelijk heel vaak af te rekenen met lage defensieve blokken bij de tegenstanders, waardoor er met een aanvallende pressing, vaak via een snelle balcirculatie, oplossingen worden gezocht om zo’n lage verdedigende gordels te ontmantelen.



Eerder dit seizoen was de aanvallende pressing van Club Brugge al goed merkbaar in de wedstrijd tegen Beerschot. Het goede druk zetten van Hans Vanaken lag bijvoorbeeld aan de basis van de uitsluiting van Frédéric Frans, waarna Club Brugge uiteindelijk nog met 3-2 kon winnen van Beerschot. Ook de doelpunten van Eder Balanta en Charles De Ketelaere waren het gevolg van een eerdere aanvallende pressing. 

AFGETROEFD DOOR VANHAEZEBROUCK

Maar het is wel stilaan duidelijk geworden dat Club Brugge dit seizoen nog steeds grote problemen ondervindt om de vijandige defensies te slim af te zijn middels een offensieve pressing. Eén week na de 3-2 overwinning tegen Beerschot, kreeg Club Brugge namelijk een koekje van eigen deeg tegen AA Gent. De ploeg van Hein Vanhaezebrouck demonstreerde een hoge pressing waar Club Brugge helemaal geen weg mee wist. Daarnaast waren de Buffalo’s ook een stuk agressiever en opportunistischer voor het doel.



De 6-1 afstraffing van Club tegen AA Gent valt niet alleen maar terug te brengen tot het pressing-verhaal, maar het vormde wel een belangrijke oorzaak. Ook eerder dit seizoen tegen Cercle Brugge ondervond Club Brugge grote moeilijkheden om zich onder de druk uit te spelen. Door een veel te trage balcirculatie konden de centrale verdedigers van Club nauwelijks opschuiven op het veld en daarom konden ze geen antwoord bieden op de hoge druk van coach Yves Vanderhaeghe. Philippe Clement probeerde dat euvel te verhelpen door Bas Dost in te brengen. “Zin mindere prestaties compenseerde hij met pressing.”

DUEL DER PRESSING

De match tussen Club Brugge en KV Oostende wordt aldus een duel tussen twee verschillende stijlen van pressing voeren. Alleen al daarom wordt deze wedstrijd enorm boeiend om te volgen. Volgens de cijfers voerde de ploeg van Alexander Blessin vorig seizoen in de Jupiler Pro League meeste de negatieve pressing. Dit jaar stuwde KV Oostende die drukzetting zelfs nog wat hoger, maar verrassend genoeg zijn de Oostendenaren niet meer de best presterende ploeg in dat onderdeel.



En ook Club Brugge verbeterde zich sterk in de defensieve pressing in vergelijking met vorig jaar. Nog veel meer dan KV Oostende zelfs. In dat betreffende onderdeel zet Club Brugge vandaag zelfs betere cijfers neer dan de ploeg van Alexander Blessin. Of hoe Philippe Clement zich probeert te perfectioneren in de core business van zijn Oostendse collega. Club bezet in de defensieve pressing de vierde plaats in de rangschikking en KV Oostende voorlopig de zesde.

LEES OOK: Marc Coucke onthult: plots berichten met grote WK-ster

Wie is de beste coach volgens u?

Meest recent

Toch hommeles bij Club Brugge? Hevige discussie valt op

Club Brugge pakt een negen op negen in de Champions League. Na zeges tegen Internazionale en RC Lens ...

39
39
Onverwachte Club Brugge-uitblinker staat op: "Bijzonder"

Club Brugge heeft een nieuwe stunt verwezenlijkt in de League Phase van de Champions League. Op het ...

84
84
Club Brugge zorgt voor nieuwe CL-stunt op PSV

Club Brugge zet de straffe vorm in de Champions League verder. Na eerdere zeges tegen Internazionale ...

118
118
KV Kortijk schiet zichzelf ferm in de voet tegen KV Mechelen

KV Mechelen en KV Kortrijk werkten een inhaalmatch af tijdens een Europese midweek. Storm Austen ...

31
31
"Haal hem!" - X ontploft nadat Tresoldi wéér scoort

Er staat dit seizoen geen maat meer op Nicolo Tresoldi. De Duitse spits kroonde zich vorig seizoen ...

165
165
Spitsendilemma Gent: De Mil reikt oplossing aan

AA Gent won zijn openingswedstrijd in de Conference League wel nog van Aarhus, maar ging twee weken ...

68
68
De Roover geeft aan wat er fout liep bij STVV

STVV begon zeer fraai aan zijn avontuur in de Conference League, want na zeges tegen Iberia en FC ...

23
23
Vervanger Lukaku velt Liverpool, Real komt met schrik vrij

In de eerste wedstrijden van woensdagavond in de Champions League hebben we bijna meteen twee stunts ...

25
25
Van de Perre spreekt klare taal over Rode Duivels

In de komende dagen zal Mark van Bommel bekend maken welke Rode Duivels hij selecteert voor het ...

21
21
Geen rotatie bij Club: Leko komt met verklaring

Club Brugge hoopt straks tegen PSV weer een knap resultaat neer te zetten, nadat het in zijn laatste ...

26
26
Leko kiest verwachte elf, ook geen verrassingen bij PSV

Om 21u is Club Brugge weer aan zet in de Champions League. Na de knappe zes op zes tegen Inter en ...

46
46
'Wéér duel België-Marokko: doorslaggevende factor bekend'

De voorbije jaren zaten België en Marokko elkaar al regelmatig in de haren in de strijd om jong ...

89
89
Union verbaast Spanje: "Eén van beste teams die we al tegenkwamen"

Donderdag is ook Union weer aan zet in de Europa League. De Brusselaars zijn daarin tot dusver ...

75
75
Mokerslag Standard: aanvoerder maandenlang out?

Na de Europese week gaat de focus vrijdag meteen weer op de Jupiler Pro League, voor de laatste keer ...

51
51
Boodschap voor Van Bommel: "Rode Duivels blijven doel"

Anderlecht neemt het donderdag om 18u45 in zijn vierde wedstrijd in de league phase van de Europa ...

26
26
Milkon verrast iedereen met nieuwe club

De laatste jaren krijgen alsmaar meer jonge trainers hun kans in het Belgische voetbal, zij het met ...

25
25
Bormans speelt open kaart over Europese ambitie Union

Donderdag wordt alweer een drukke dag voor de Belgische teams in Europa. Ook Union moet dan opnieuw ...

31
31
Bornauw, Club en WK U17: Bruno reageert op hete hangijzers

Donderdag moet Anderlecht alweer aan de bak, want dan komt op de vierde speeldag in de Europa League ...

119
119
Ronaldo deelt hartverscheurend bericht na tragedie in Spanje

Cristiano Ronaldo speelde een groot stuk van zijn carrière in Spanje, uiteraard bij Real ...

41
41
Leko gelooft het zelf niet: Verhaeghe ruikt ongeziene stunt

Ivan Leko trapt bij Club Brugge bewust op de rem. Na de 3-4 tegen Inter gooit iedereen met ...

243
243
Geen goed voorteken voor Club: NXT verliest in slot van PSV

Club Brugge gaat om 21u op zoek naar zijn derde opeenvolgende overwinning in de Champions League. ...

106
106
Degryse voorspelt enorm spektakel bij Club Brugge

Club Brugge staat om 21u voor zijn vierde opdracht in de league phase van de Champions League. Het ...

210
210
Trainerscarousel: nieuwe coach Debast, Schreuder profiteert

November blijkt nu al de maand van de trainerswissels te worden. In de Jupiler Pro League sneuvelden ...

80
80
Relatie Van Gucht en Charlotte Van Looy onder druk?

Charlotte Van Looy doet een opvallende bekentenis over haar relatie met Ruben Van Gucht. Achter de ...

70
70
'Mislukte' transfers bij Club: Preud'homme weerlegt kritiek

Bij Club Brugge zijn ze alweer uitstekend aan het seizoen begonnen, met een 27 op 30 in de Jupiler ...

247
247

Meer sportnieuws