Clement zet Blessin keihard op zijn plaats

1361
Clement zet Blessin keihard op zijn plaats

Vrijdag nemen Club Brugge en KV Oostende het tegen elkaar op. Dat betekent uiteraard ook een boeiend duel tussen de coaches Philippe Clement en Alexander Blessin, de voorbije twee Trainers van het Jaar in België. Beide trainers beogen een specifieke pressing-aanpak bij hun ploeg, al stellen Clement en Blessin zich in op verschillende facetten.  


DE PRESSING MEISTER

Vorig seizoen werd pressing een modewoord in het Belgische voetbaljargon. Geïndoctrineerd door de Red Bull-filosofie voerde Alexander Blessin deze methodologie door bij KV Oostende. En met succes. Door deze innovatie aanpak eindigde de kustploeg vorig seizoen onverhoopt op een erg knappe vijfde plaats. De Duitse coach werd zelfs uitgeroepen tot de Trainer van het Jaar en Blessin kon ook rekenen op de interesse van verschillende binnen- en buitenlandse clubs.

Om KV Oostende te laten evolueren tot een fysieke en intensieve machine, had Alexander Blessin wel veel voorbereidend werk te verrichten. Eén van de eerste ingrepen was de gebruikelijke voorbereiding van zes weken op te schroeven naar acht weken. Ongebruikelijk in Oostende, maar die extra inspanning vormde wel de basis van een uitzonderlijk sterke jaargang. En ook belangrijk: Gauthier Ganaye enkel spelers naar de club die voldeden aan de spelopvatting van Blessin.



In de eerste zes maanden onder Alexander Blessin trainde KV Oostende voornamelijk met de focus de pressing op de bal. Niet zonder uitgedokterd plan weliswaar, maar wel met de nadruk op wanneer, waar en hoe er druk moet gezet worden. “65% van de doelpunten in het voetbal worden gemaakt na transitie. Slechts heel weinig ploegen hebben de kwaliteit om uit de pressing te voetballen”, lichtte Blessin zijn voetbalfilosofie toe in een interview met Het Laatste Nieuws.

KNAPPE CIJFERS

Voor de spelers van KV Oostende was het uiteraard wennen aan zo'n intensief wedstrijdplan. “De eerste weken op training was puur lopen”, verklaarde Jelle Bataille vorig seizoen in het praatprogramma Extra Time. En ook spits Makhtar Gueye moest zich hard aanpassen. “Ik had nog nooit zoveel gelopen in mijn leven. Bij Nancy, in de Franse Ligue 2, liep ik al veel, maar hier was het nóg meer. Het systeem van hoge pressing vs afmattend”, verklaarde de Senegalees deze week nog aan Sport/Voetbalmagazine.



Maar het ging Alexander Blessin er niet om hoevéél kilometers zijn spelers lopen, maar wel wannéér en hoe ze op het juiste moment moeten druk zetten. De coach hamerde op het optimaal benutten van de omschakelmomenten middels een gezonde dosis agressiviteit en intensiteit. Dat de spelersgroep ook achter deze visie stond, was een andere verklaring van het Oostendse succes. Logischerwijze was KV Oostende volgens de cijfers vorig seizoen de ploeg die het meest druk zette in de Jupiler Pro League. Voor Club Brugge en AA Gent.

DE PRESSING VAN CLEMENT

Philippe Clement is uiteraard ook een coach die welbekend is met het voeren van pressing. Terwijl Alexander Blessin zich bij KV Oostende vooral focust op de defensieve pressing, ligt de klemtoon bij de coach van Club Brugge voornamelijk op het offensieve vlak. Club Brugge krijgt in België namelijk heel vaak af te rekenen met lage defensieve blokken bij de tegenstanders, waardoor er met een aanvallende pressing, vaak via een snelle balcirculatie, oplossingen worden gezocht om zo’n lage verdedigende gordels te ontmantelen.



Eerder dit seizoen was de aanvallende pressing van Club Brugge al goed merkbaar in de wedstrijd tegen Beerschot. Het goede druk zetten van Hans Vanaken lag bijvoorbeeld aan de basis van de uitsluiting van Frédéric Frans, waarna Club Brugge uiteindelijk nog met 3-2 kon winnen van Beerschot. Ook de doelpunten van Eder Balanta en Charles De Ketelaere waren het gevolg van een eerdere aanvallende pressing. 

AFGETROEFD DOOR VANHAEZEBROUCK

Maar het is wel stilaan duidelijk geworden dat Club Brugge dit seizoen nog steeds grote problemen ondervindt om de vijandige defensies te slim af te zijn middels een offensieve pressing. Eén week na de 3-2 overwinning tegen Beerschot, kreeg Club Brugge namelijk een koekje van eigen deeg tegen AA Gent. De ploeg van Hein Vanhaezebrouck demonstreerde een hoge pressing waar Club Brugge helemaal geen weg mee wist. Daarnaast waren de Buffalo’s ook een stuk agressiever en opportunistischer voor het doel.



De 6-1 afstraffing van Club tegen AA Gent valt niet alleen maar terug te brengen tot het pressing-verhaal, maar het vormde wel een belangrijke oorzaak. Ook eerder dit seizoen tegen Cercle Brugge ondervond Club Brugge grote moeilijkheden om zich onder de druk uit te spelen. Door een veel te trage balcirculatie konden de centrale verdedigers van Club nauwelijks opschuiven op het veld en daarom konden ze geen antwoord bieden op de hoge druk van coach Yves Vanderhaeghe. Philippe Clement probeerde dat euvel te verhelpen door Bas Dost in te brengen. “Zin mindere prestaties compenseerde hij met pressing.”

DUEL DER PRESSING

De match tussen Club Brugge en KV Oostende wordt aldus een duel tussen twee verschillende stijlen van pressing voeren. Alleen al daarom wordt deze wedstrijd enorm boeiend om te volgen. Volgens de cijfers voerde de ploeg van Alexander Blessin vorig seizoen in de Jupiler Pro League meeste de negatieve pressing. Dit jaar stuwde KV Oostende die drukzetting zelfs nog wat hoger, maar verrassend genoeg zijn de Oostendenaren niet meer de best presterende ploeg in dat onderdeel.



En ook Club Brugge verbeterde zich sterk in de defensieve pressing in vergelijking met vorig jaar. Nog veel meer dan KV Oostende zelfs. In dat betreffende onderdeel zet Club Brugge vandaag zelfs betere cijfers neer dan de ploeg van Alexander Blessin. Of hoe Philippe Clement zich probeert te perfectioneren in de core business van zijn Oostendse collega. Club bezet in de defensieve pressing de vierde plaats in de rangschikking en KV Oostende voorlopig de zesde.

LEES OOK: Clement onder vuur: drie matchen om vel te redden?

Wie is de beste coach volgens u?

Meest recent

Ballon d'Or 2026: verrassende opvolger Dembélé bekend

In het London Palladium Theatre werd maandag de Ballon d'Or uitgereikt. Voor de 70ste editie ...

283
283
Thorup drop hint: opvallende vervanger Heymans bij Genk?

KRC Genk won zondag in eigen huis met 2-1 van Standard. Helaas voor de Limburgers liepen ze in het ...

11
11
Compper dumpt duo: goudhaantje Antwerp plots buitenspel

Uitgerekend tegen zwarte beest Charleroi maakte Antwerp komaf aan een reeks van zes matchen zonder ...

35
35
Code rood in Anderlecht: stoel Sibierski wankelt al

Momenteel zijn alle pijlen op Vitor Bruno gericht, maar de coach is uiteraard niet op z'n eentje ...

128
128
Wullaert vol emotie op Ballon d'Or: dit is haar klassement

Na enkele moeilijke weken bij de Red Flames krijgt Tessa Wullaert toch nog een persoonlijke ...

61
61
Boeckx opent Kompany-boekje: "Mijn vrouw heeft het gevoeld"

Vincent Kompany is gewend om altijd maar door te gaan, maar zelfs voor de Bayern-coach lijkt er een ...

120
120
Pfaff deelt emotionele woorden met Kompany: "Jij bent..."

De voetbalwereld leeft mee met Vincent Kompany, die enkele dagen geleden na een training bij Bayern ...

27
27
'Ruud Vormer plots in groot gevaar aan Belgische kust'

Ruud Vormer kreeg bij Knokke de kans om zich te bewijzen als hoofdtrainer, maar de resultaten ...

87
87
Lukaku beleeft horroravond en zorgt na 10 (!) seconden voor rel

Romelu Lukaku hoopte op bezoek bij Galatasaray eindelijk een statement te maken, maar de Belgische ...

484
484
Gigantische blunder Ballon d'Or: winnaar nu al bekend?

Is de winnaar van de Ballon d’Or 2026 nu al bekend? En heeft organisator France Football per ...

147
147
‘De Bruyne breekt met Napoli: verrassende bestemming bekend’

Kevin De Bruyne stond zaterdag tegen AS Roma opnieuw aan de aftrap bij Napoli. Toch blijft zijn ...

156
156
Union SG meldt zware tegenvaller: "Maanden buiten strijd"

Union SG kampt dit seizoen met opvallend veel blessureleed. De Brusselaars kwamen vandaag met nog ...

33
33
Leko waarschuwt titularis: wissel op til bij Club Brugge

Met zeven opeenvolgende overwinningen, waaronder twee stuks in de Champions League, is Club Brugge ...

267
267
Lardot velt duidelijk verdict over rode kaart Anderlecht

Het was alweer een bewogen weekend in de Jupiler Pro League, met tal van discutabele fases. ...

556
556
'Club Brugge verlegt grenzen: recordtransfer in januari?'

Opgeteld zitten ze over alle competities heen al aan 15 doelpunten en acht assists: en of Nicolo ...

436
436
Bruno buiten: Anderlecht stelt ultimatum voor ontslag

Enkele dagen na de deugddoende zege in Polen is het alweer crisis bij RSC Anderlecht, dat zondag met ...

481
481
Van Gucht over zijn bankrekening: "Ik steek mijn middelvinger op"

Ruben Van Gucht ligt al geruime tijd onder een vergrootglas. Over zijn privéleven, zijn werk ...

154
154
Albert ziet Standard énorm risico nemen na 0 op 12

Standard heeft zichzelf opnieuw in de problemen gebracht. De Luikenaars leden tegen Genk hun vierde ...

143
143
Alderweireld en Neville snoeihard voor Engelse topclub: "Afschuwelijk"

Manchester United verkeert nog maar eens in een enorme crisis. Gary Neville ziet met lede ogen aan ...

86
86
Woede bij Cercle Brugge: "Dit is gewoon belachelijk!"

Cercle Brugge leek op weg naar enorme stunt op het veld van Union SG. Ze kwamen 0-2 voor, maar ...

390
390
Ex-lieveling Standard: "Ze deden mij voorstel om coach te worden”

Standard zit nog steeds in een moeilijke periode door het wanbeleid van de vorige jaren. Er is ...

113
113
Deschacht spuwt zijn gal over Anderlecht en benoemt 2 hiaten

RSC Anderlecht verloor met 4-0 van AA Gent. Paars-Wit was 72 minuten lang goed, maar nadien was het ...

395
395
KRC Genk krijgt dubbele klap: schorsing én zware blessure

KRC Genk won na een al bij al matige match met 2-1 van Standard. De Limburgers kijken zo wel stilaan ...

276
276
Degryse snapt helemaal niets van Bruno: "Één grote carrousel"

RSC Anderlecht moet weer op de blaren zitten. Het schoot zichzelf weer danig in de voet tegen AA ...

98
98
Fenomeen bij Club Brugge: "Als ik deze lijn kan doortrekken..."

Club Brugge is bezig aan een zeer goed seizoen. De Supercup was de enige miskleun, maar in ...

281
281

Meer sportnieuws