Miscasts en flaters: de transferblunders van Anderlecht

door
Miscasts en flaters: de transferblunders van Anderlecht

In de voorbije zomermercato nam RSC Anderlecht afscheid van een pak overbodige spelers. Wees gerust, we besparen je alle namen – 't waren er namelijk 17 (!). Maar de transferblunders van Isaac Kiese Thelin, Luka Adzic en Bubacarr Sanneh lichtten we graag nog even toe. Alledrie kenden ze een langdurige en tegenvallende passage bij Sporting. En alledrie werden ze aangetrokken door Luc Devroe, die oorspronkelijk heel grote plannen had met hen.


LUKA ADZIC

't Is is één van de namen die jaarlijks terugkeert in de transferlijstjes, maar ook eentje die nooit volwaardig deel uitmaakte van de eerste ploeg bij Anderlecht. Luka Adzic werd in 2018 aangetrokken door Luc Devroe, en hij werd er voorgesteld aan het grote publiek als een groot talent. Als één van de grootste talenten van de Balkan zelfs. “Adzinho, omdat ik speel zoals een Braziliaan”, lachte Adzic zich de tanden bloot toen hij officieel werd voorgesteld in Anderlecht.

Anderlecht betaalde 800 duizend euro aan Rode Ster Belgrado om Luka Adzic aan te trekken. Nochtans waren er, volgens bepaalde media en Luc Devroe zelf –, andere en grotere Europese clubs in de running voor hem zoals Ajax, Benfica, Basaksehir, PSV Eindhoven, Sevilla FC en Atlético Madrid. Hoewel voorgenoemde clubs naar verluidt meer geld wilden betalen voor Adzic, verkoos de Serviër nadrukkelijk Anderlecht als volgende bestemming in zijn carrière. Sympathiek van hem.



Maar bij Anderlecht kwam Luka Adzic niet erg veel voor in het stuk. De jonge aanvaller – hij was pas 19 jaar toen hij naar Brussel verhuisde – moest zich aanpassen aan de verhoogde intensiteit en op de koop toe liep hij in de voorbereiding een blessure op aan de voet. Dan is het moeilijk om jezelf in de gunst te spelen van de coach, hoewel Hein Vanhaezebrouck wel degelijk iets zag in Adzic. De Serviër moest enkel nog zijn individuele acties laten evolueren in meer teamgerichte handelingen.

In drie jaar bij Anderlecht raakte de Servische aanvaller aan een totaal van zes officiële wedstrijden. Niet geslaagd dus. “Anderlecht heeft gekocht op het niveau van KV Oostende”, verklaarde Aad de Mos destijds over het dramatische aankoopbeleid van Luc Devroe bij Anderlecht. Adzic werd in de voorbije jaren respectievelijk uitgeleend aan FC Emmen, Ankaragücü en een tweede keer aan FC Emmen. Vanaf de huidige jaargang is Anderlecht definitief verlost van Adzic. Na het onderling verbreken van zijn contract stapte hij gratis over naar PEC Zwolle.

BUBACARR SANNEH

“Na bloed, zweet en tranen ben ik zeer fier op deze transfer”, tweette Marc Coucke anno 2018 op de laatste dag van de zomermercato. “Welkom Buba. Als je zo hard verdedigt als je club onderhandelde, dan zullen we veel plezier aan je beleven.” Eén jaar eerder kon Bubacarr Sanneh nog voor zo'n 200 duizend euro naar KV Kortrijk, maar Sporting betaalde in de zomer van 2018 maar liefst 40 keer meer voor de centrale verdediger. Een prestigetransfer van voorzitter Coucke, zo luidde het in de wandelgangen.

Bubacarr Sanneh kwam over van de Deense topclub FC Midtjylland, die aldaar werd omschreven als één van de beste spelers van de competitie. Daarom besloot Midtjylland om de absolute jackpot te beogen bij een vertrek van Sanneh. Anderlecht zag meerdere aanbiedingen geweigerd, maar de Denen gingen uiteindelijk overstag voor een transfersom van maar liefst acht miljoen euro. Midtjylland schermde ook met geïnteresseerden uit grotere competities. Slim onderhandeld.



Bubacarr Sanneh, na Idrissa Sonko de tweede Gambiaan ooit bij Anderlecht, werd met die overdreven transfersom de duurste verdediger ooit in de Belgische competitie. “Acht miljoen? Geen druk”, klonk het bij Sanneh, die jaarlijks 800 duizend euro verdiende bij Anderlecht.
“Ik zie die transfersom niet als een last. Integendeel, dat ze zo veel voor mij betaalden, toont dat ze me echt wilden.” Maar de sterke centrale verdediger viel al snel door de mand bij Sporting.

Na enkele opvallende bedenkelijke prestaties werden er opeens grote vragen gesteld bij 'de man van acht miljoen'. “Hij moet meer lef en voetballend vermogen in het elftal brengen, de vraag is of hij dat überhaupt kan”, stelde analist Marc Degryse bijvoorbeeld met scherp. “Ik probeer me niet te laten beïnvloeden door het bedrag van zijn transfer, maar zelfs als ik dat buiten beschouwing laat, ben ik niet overtuigd”, aldus Degryse's collega Nordin Jbari.

ISAAC KIESE THELIN

Isaac Kiese Thelin staat al sinds januari 2017 onder contract bij RSC Anderlecht. Een eeuwigheid in voetbaltermen. Maar in dat lange tijdsbestek was de targetspits er nooit een meerwaarde-speler. En op Neerpede wist men dat op nochtans op voorhand. Luc Devroe haalde Thelin oorspronkelijk voor een halfjaar op huurbasis van Girondins de Bordeaux, waarna de Zweedse international niet het soort prestaties afleverde die het lichten van de aankoopoptie rechtvaardigden. Maar toch besloot Devroe om de huurdeal van Thelin om te zetten in een permanente transfer.

Deze bedenkelijke transactie bleek uiteindelijk een puur financiële inslag te hebben in plaats van een sportieve. Isaac Kiese Thelin beschikte niet over de vereiste kwaliteiten om te slagen bij Anderlecht, maar Luc Devroe dacht dat de Zweed zich elders wel in de kijker zou spelen. “Het is de bedoeling om er op termijn beter van te worden. In de voetbalwereld kan je niet alles uitleggen. We zullen binnen een aantal jaar wel zien voor hoeveel Thelin doorverkocht wordt en wie gelijk had. Op Anderlecht weten we meestal wel wat we doen hoor.” Het kwam Devroe op flinke kritiek te staan vanuit de paars-witte achterban.



Isaac Kiese Thelin werd maar liefst vier keer uitgeleend door Anderlecht, en de eerste keer was al meteen een succesvolle bij Waasland-Beveren. Ondanks de uitlatingen van Luc Devroe hoopte de eeuwige huurling om alsnog door te breken bij Sporting. “Anderlecht heeft me gekocht omdat ze tijdens de trainingen en wedstrijden potentieel in mij zien. Het feit dat ze me een langdurig contract aanbieden, wil toch zeggen dat ze in mij geloven. Ik respecteer dat sommige fans het daar moeilijk mee hebben. Ieder zijn opinie.”

Luc Devroe betaalde namens RSC Anderlecht in totaal 3,45 miljoen euro voor Isaac Kiese Thelin (700 duizend huur + 2,75 miljoen aankoop), maar tijdens zijn lange passage bij Sporting benaderde hij nooit dergelijke marktwaarde. Thelin kende weliswaar enkele succesvolle uitleenbeurten aan Waasland-Beveren (2017-2018), Malmö FF (2019-2020) en Kasimpasa (2020-2021), waar hij telkens veel scoorde, maar de slotsom bleef altijd hetzelfde: een hoogwaardig en dankbaar profiel voor Anderlecht heeft ie niet.



“We zullen binnen een aantal jaar wel zien voor hoeveel Thelin doorverkocht wordt en wie gelijk had.” Komt Luc Devroe even bedrogen uit. Maandag verliet Isaac Kiese Thelin de nationale ploeg van Zweden om zijn transfer naar het Turkse Konyaspor af te ronden, maar door de hoge commissie van zijn makelaar sprong de deal in extremis af. Er zouden nog enkele opties zijn in het Midden-Oosten maar het is nu al zeker dat Thelin géén 3,45 miljoen euro meer zal opbrengen voor Anderlecht. Devroe had dus geen gelijk …

LEES OOK: Napoli-hetze escaleert: Lukaku déze zomer naar Anderlecht?

Wie is de grootste transferblunder?

Meest recent

Club Brugge of Union? Chatelle waagt zich aan titelpredictie

Komend weekend is het zover, dan staat de eerste grote titelclash in de Champions' Play-Offs op het ...

81
81
'El Ouahdi weg bij Genk: landskampioen op vinkentouw'

Ondanks een erg wisselvallig seizoen lijkt KRC Genk komende zomer te gaan cashen op verschillende ...

95
95
Na Lukaku ook De Bruyne: miserie loopt uit de hand

Kevin De Bruyne kwam naar Napoli als grote naam, maar in Italië draait zoiets snel. Na de breuk ...

74
74
Napoli-hetze escaleert: Lukaku déze zomer naar Anderlecht?

De soap rond Romelu Lukaku blijft maar escaleren. Verschillende Italiaanse media meldden dinsdag dat ...

159
159
'Club Brugge boekt woekerwinst: knaltransfer Tzolis'

Dat Club Brugge komende zomer verschillende sterkhouders zal zien vertrekken, staat inmiddels buiten ...

202
202
'Anderlecht aan de bak: groot transferoffensief in de maak'

RSC Anderlecht blijft voorlopig speuren naar een nieuwe sportief/technisch directeur. Die zoektocht ...

407
407
"Match gestolen" - enorme woede na UCL-eliminatie Barça

De eerste halve finalisten in de Champions League zijn bekend. Paris Saint-Germain klaarde de klus ...

197
197
'Absolute droomtransfer lonkt voor Noah Sadiki'

De afgelopen jaren vertrokken heel wat toppers uit de Jupiler Pro League. Dat was ook afgelopen ...

92
92
Kompany waarschuwt: "Real deed daardoor vertrouwen op"

Bayern München neemt het morgenavond in eigen huis op tegen Real Madrid. In Spanje werd het ...

49
49
Heymans reageert op alle ophef: "Is géén excuus"

KRC Genk sloeg de bal aardig mis tegen OH Leuven. Achteraf sprak Nicky Hayen over een mogelijk ...

57
57
FC Barcelona redt het niet na spektakelstuk, PSG vlot door

In de Champions League stonden er vanavond twee duels op het programma. FC Barcelona en Liverpool ...

72
72
Red Flames geven in extra tijd alsnog knappe zege weg

Om 20u30 speelden de Red Flames een belangrijk duel in en tegen Schotland. De Belgische dames ...

80
80
Messi baalt enorm: Inter Miami verrast met afscheid

Inter Miami won vorig jaar de Major League Soccer. De club groeit enorm, financieel én ...

43
43
'Standard zet alles op alles voor tweede zomertransfer'

Het is Standard duidelijk menens. De Rouches willen volgend jaar sportief een volgende stap zetten ...

77
77
'Antwerp dumpt één van de vele transferflops'

Royal Antwerp FC zit in de penarie. Weer geen Europees voetbal en dat is financieel toch wel een ...

187
187
'Club Brugge krijgt héél zware concurrentie voor transfer'

Onze redactie bracht jullie in het weekend het exclusieve nieuws dat Club Brugge de prestaties van ...

128
128
'RB Leipzig ziet héél interessante piste bij Anderlecht'

RSC Anderlecht gaat in de zomer wellicht heel wat spelers van de hand doen. Paars-Wit zal ook ...

182
182
'Kompany gecharmeerd en klopt weldra aan bij KRC Genk'

KRC Genk gaat in de zomer Konstantinos Karetsas verkopen. De jonge Griek is simpelweg onhoudbaar. ...

175
175
Maat is vol bij Club: sterkhouder pikt vernedering niet meer

Bij Club Brugge is een grens bereikt. Een sterkhouder die op Stayen opnieuw mee de match deed ...

616
616
Maesschalck komt met cruciale update omtrent Lukaku

Romelu Lukaku kent een echt horrorseizoen. In de voorbereiding liep hij een zeer zware spierblessure ...

85
85
Club Brugge haalt slag thuis met nieuw contract

Bij Club Brugge hopen ze de komende jaren talenten van eigen bodem te laten doorstromen. Na het ...

210
210
Verhuurde JPL-spelers: Anderlecht lacht én treurt

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

111
111
Straffe voorspelling: Gouden Schoen 2026 al bekend?

De play-offs zijn nog maar net begonnen, maar hier en daar wordt er nu al een pak verder ...

219
219
'Plottwist bij Anderlecht: unieke kans Verschaeren'

De hoop op de bekerfinale is nog niet opgeborgen, maar de komende weken moet RSC Anderlecht het ...

277
277
KRC Genk waagt gokje: Hayen vist 'dure miscast' op

KRC Genk kreeg de nul niet van het bord geveegd tegen OH Leuven en is daardoor leider af in de ...

199
199

Meer sportnieuws