Alarm bij Duivels: Martinez moet ingrijpen

door
Alarm bij Duivels: Martinez moet ingrijpen

Als de interland tegen Estland ons één ding heeft geleerd, dan is dat Thomas Vermaelen en Jan Vertonghen nog steeds een rol van betekenis kunnen spelen bij de Rode Duivels. Het defensieve trio Dedryck Boyata, Jason Denayer en Toby Alderweireld ging donderdag met de billen bloot tegen het nummer 110 op de wereldranglijst. De hogere leeftijd van Vermaelen en Vertonghen mag geen excuus zijn, want erg veel opties zijn er niet voorhanden onder de Belgische centrale verdedigers.


HET FLESJE VAN VERTONGHEN

Ga zelf maar eens even na. Telkens Jan Vertonghen of Thomas Vermaelen verschijnen op een persconferentie, wordt hen altijd gevraagd of ze zich niet te oud voelen om een rol van betekenis te spelen bij de Rode Duivels. “Als er nu nog twee vragen over de leeftijd van de verdedigers komen, dan zou ik wel eens met iets kunnen gooien. Die flesjes hier op tafel zijn van glas.”, klonk het eerder deze week nog bij Vertonghen in aanloop naar de interland tegen Estland.



“Ik voel me nog altijd goed en ik heb na het EK geen seconde, maar dan ook werkelijke geen seconde gedacht om met de Rode Duivels te stoppen”, aldus de 34-jarige verdediger van Benfica. “Maar ik voel dat ik nog altijd een bepaald niveau heb. Ik ben ook altijd iemand geweest die heel fel op z'n lichaam heeft gelet en dat betaalt zich nu uit.” Vertonghen kampte bij Benfica met een kleine blessure, waardoor hij in België een individueel programma afwerkte en de trip naar Estland vervolgens niet meemaakte. 'Het oudje' werd danig gemist in Talinn ...

DE REVANCHE VAN VERMAELEN

Ook niet van de partij donderdag in de A. Le Coq Arena: Thomas Vermaelen. Wegens de corona-maatregelen in Japan werd 35-jarige verdediger door zijn werkgever Vissel Kobe niet vrijgegeven voor het drieluik van de Rode Duivels. Door zijn ietwat ‘oudere leeftijd’ – we moeten oppassen dat Jan Vertonghen geen flesje naar ons hoofd gooit – zou Vermaelens afwezigheid tegen Estland geen al te groot probleem mogen vormen. Per slot van rekening staat er met Zinho Vanheusden een talentvolle en jonge vervanger klaar, en ook Dedryck Boyata en Jason Denayer zouden stilaan rijp moeten zijn om Vermaelen op te volgen.

Net zoals Jan Vertonghen wordt ook de leeftijd van Thomas Vermaelen vaak in vraag gesteld. Op het voorbije Europees Kampioenschap stelden fans, analisten en waarnemers al de vraag of 'The Verminator' wel nog zijn basisplaats bij de Rode Duivels verdient. Te traag. Te oud. Te broos. En bovendien enkel actief in de Japanse J1 League. Daarnaast speelde hij ook al niet op wekelijkse basis bij Vissel Kobe. 't Was opvallend hoe Vermaelen zijn selectie voor het EURO 2020 ogenschijnlijk moest verdedigen tegenover de buitenwereld.



In de aanloop naar het Europees Kampioenschap veel vraagtekens gesteld omtrent de fysieke paraatheid van Thomas Vermaelen. Extern dan wel, want Roberto Martinez bleef altijd rotsvast geloven in de fysieke capaciteiten van zijn ervaren verdediger. Maar op het EK kon Vermaelen uiteindelijk vriend en vijand bekoren. Tegen Portugal hield hij EK-topschutter Cristiano Ronaldo in bedwang, een krachttoer die alleen maar bewondering en respect kan teweegbrengen. Vermaelen werkte een onberispelijke wedstrijd af en hij was elke seconde geconcentreerd. Superlatieven kwamen tekort bij de indrukwekkende prestatie van Vermaelen in de achtste finales van het Europees Kampioenschap.

WAT NA VERTONGHEN EN VERMAELEN? 

In de WK-kwalificatiewedstrijd in en tegen Estland werd het duo Jan Vertonghen en Thomas Vermaelen hard gemist. Dedryck Boyata en Jason Denayer bewezen donderdagavond allerminst dat ze beter zijn dan het 'oude duo' Vertonghen-Vermaelen. Tegen de nummer 110 van de wereldranking leverde de Belgische defensie namelijk een erg bedenkelijke prestatie. Ze verloren opvallend veel duels, de verdedigende intensiteit was te flets. Er was geen leiding, geen présence. En dat moet Roberto Martinez toch wel grote zorgen baren met het oog op het WK 2022 in Qatar.



Dedryck Boyata, Jason Denayer – en toch ook een beetje Toby Alderweireld – scoorden donderdag alvast geen punten in Talinn. En da's een benauwelijk. Want na hen is de spoeling in de centrale verdediging wel heel dunnetjes. Zinho Vanheusden kan op de korte termijn wel een echte meerwaarde worden, maar daarna is het hard zoeken. Brandon Mechele? Sebastiaan Bornauw? Hannes Delcroix? Dan beter toch maar nog eventjes teren op de oudjes Jan Vertonghen en Thomas Vermaelen, lijkt ons?

WACHTEN OP DE OUDJES 

Het defensieve trio Dedryck Boyata, Jason Denayer en Toby Alderweireld beantwoordden tegen Estland niet aan de hoge standaarden die het nummer één op de wereldranglijst verwacht wordt te hanteren. De Belgische verdediging had voornamelijk in de eerste helft de grootste moeite om de omschakeling van Estland te bedwingen. Ondanks een laag balbezit van 27%, slaagden de Esten er nog in om vier doelpogingen te lanceren naar het Belgische doel van Thibaut Courtois. 

Ludo Vandewalle, chef-voetbal van Het Nieuwsblad, mijmert zelfs naar de tijden toen Jan Vertonghen en Thomas Vermaelen de bazen waren in de verdediging van de Rode Duivels. “Vertonghen en Vermaelen worden regelmatig op hun leeftijd gewezen, maar zoals al eerder aangegeven staat de opvolging nog niet klaar. Vanheusden wacht tevergeefs op een speelkans, Boyata en Denayer konden me in de defensie niet overtuigen. Je kan niet om de conclusie heen dat we achterin nog altijd geen beteren hebben dan Vertonghen en Vermaelen.”

BELGISCH TRIO AFGETROEFD

Tegen de voetbaldwerg Estland zette de Belgische verdediging dus geen indrukwekkende prestatie neer. Toby Alderweireld verloor meer duels dan dat hij er won, terwijl Dedryck Boyata nog maar net slaagde in dat onderdeel. Enkel Jason Denayer legde op het gebied van duels een behoorlijk gemiddelde voor van acht geslaagde duels en vier onsuccesvolle. De totale balans van de Duivelse verdediging komt neer op 32 duels, waarvan er 19 werden gewonnen. Een matig gemiddelde van 59%. Straks zal het dus flink wat beter moeten in de Nations League tegen Frankrijk en vervolgens tegen Italië of Spanje.



De verdediging van Estland verwezenlijkte donderdag zelfs een groter rendement dan de Belgische defensie. De Esten hadden natuurlijk veel meer verdedigend werk op te knappen, maar het centrale defensieve trio Märten Kuusk (Flora Tallinn), Joonas Tamm (Vorskla Poltava) en Karol Mets (zonder club) wonnen procentueel gezien meer duels dan hun Belgische collega's. Kuusk, Tamm en Mets slaagden namelijk in 25 van hun 40 duels, wat resulteert in een gemiddelde van 62,5%. Beter dus dan het trio Dedryck Boyata, Jason Denayer en Toby Alderweireld.

LEES OOK: 'Knoop rond Vertonghen bij Duivels doorgehakt'

Hebben Vertonghen en Vermaelen nog hun plaats bij de Rode Duivels?

Meest recent

'Europa verliest volgende ster: verrassende club Casemiro'

Het Europees voetbal zal na het seizoen afscheid nemen van enkele grote namen. Antoine Griezmann ...

30
30
Met extra boost naar VS: Doku kondigt heuglijk nieuws aan

De Rode Duivels hebben woensdag de vlucht genomen richting Atlanta, waar ze de komende dagen een ...

20
20
Fans in de wolken: grote Play-Off-joker voor Antwerp

Antwerp FC heeft woensdag extra vertrouwen getankt met oog op de Europe Play-Offs. In een oefenmatch ...

46
46
Bizar 'Elftal van Seizoen': zeven Club-spelers, géén Union

De reguliere competitie van de Jupiler Pro League zit er op. Om de protagonisten van de voorbije 30 ...

148
148
'Arsenal doet Engeland beven met komst PSG-superster'

Arsenal FC lijkt goed op weg naar zijn eerste landstitel sinds 2024 en hoort bij de topfavorieten ...

61
61
"Karikatuur van zichzelf" - Anderlecht-duo doet alarm afgaan

RSC Anderlecht heeft zich dan toch geplaatst voor de Champions' Play-Offs, maar de manier waarop ...

197
197
'Kompany schrikt op: Bayern laat grote naam beschikken'

Ook bij Bayern München maakt men handig gebruik van de interland-break om al plannen te smeden ...

75
75
Ito of Miras: Winnaar Gouden Croc bekend gemaakt

Hoewel er na de interland-break nog heel wat moois op het programma staat, werd woensdag al een ...

141
141
Notoir klimaatactivist slaat weer toe: De Vlieger haalt fors uit

De beruchte klimaatactivist Wouter Mouton veroorzaakte eerder al de nodige ophef in de voetballerij. ...

124
124
Garcia smult van Rode Duivel: "Ongelooflijke speler"

De Rode Duivels vertrekken deze week naar de Verenigde Staten voor een voorbereidende stage richting ...

218
218
Anderlecht gaat ver: De Cat-stunt die niemand zag aankomen

Nathan De Cat blijft verbazen bij Anderlecht, maar intussen draait het almaar vaker om zijn ...

502
502
Rode Duivels verliezen naast Bounida nog een talent

De voorbije dagen werd duidelijk dat de Rode Duivels opnieuw een groot talent verliezen. Nadat ons ...

123
123
Anderlecht en Genk aangepakt: "Daar ligt de fout"

Door het interlandvoetbal staan er komend weekend geen wedstrijden geprogrammeerd in de Jupiler Pro ...

239
239
Lokeren strikt bekende naam als sportief directeur

De titelstrijd in de Challenger Pro League is al beslist, maar voor de andere promotietickets kan ...

58
58
'Dilemma Lukaku: keuze voor het hart of de miljoenen?'

De Rode Duivels zijn woensdag naar de Verenigde Staten vertrokken zonder Romelu Lukaku. De ...

191
191
Gezien Anderlecht? Cvetkovic pakt uit met waanzinnige goal

Anderlecht sloot de reguliere competitie af met een pijnlijke thuisnederlaag tegen Cercle Brugge. ...

92
92
Antwerp tankt vertrouwen: extra troef voor play-offs

Antwerp sloot de reguliere competitie maar matig af en moet daardoor vrede nemen met deelname aan de ...

145
145
'Club Brugge mag kruis maken over peperduur target'

Club Brugge lijkt voor een zeer drukke transferzomer te staan. Verschillende smaakmakers zijn grof ...

312
312
'Bayern neemt belangrijke beslissing over transfer De Cat'

De Rode Duivels zijn woensdagnamiddag vertrokken naar de Verenigde Staten, waar bondscoach Rudi ...

281
281
'Standard heeft beet: JPL-smaakmaker tekent'

Standard hoopt in de komende weken komaf te kunnen maken met de vloek die de voorbije jaren op hen ...

140
140
Bornauw speelt open kaart: leegloop in Anderlecht?

RSC Anderlecht verzekerde zich op het nippertje van een plek in de Champions' Play-Offs. Nadien gaat ...

322
322
Pro League bibbert voor boete & Bouchez: "Blufpoker"

De voorbije maanden is er al veel inkt gevloeid over de voorziene wijziging van het ...

240
240
Coucke slaat alarm na onverwachte financiële dreun

De druk rond Marc Coucke neemt de laatste weken duidelijk toe. Wat begon als sportieve frustratie ...

249
249
Club Brugge laat concurrentie beven: "Bayern van België"

Op voorzet van de pers liet Bart Verhaeghe zich ooit ontvallen dat hij van Club Brugge maar al te ...

911
911
Vandenhaute haalt gram: "Mooie erfenis bij Anderlecht"

RSC Anderlecht heeft alweer een turbulente campagne achter de rug, waarin onder andere trainer ...

286
286

Meer sportnieuws