Hein zet Clement meesterlijk op zijn plaats

door
Hein zet Clement meesterlijk op zijn plaats

AA Gent – Club Brugge: 6-1. 't Is een resultaat dat wel kan tellen. Met deze historische overwinning haalt Hein Vanhaezebrouck eindelijk zijn gram tegenover de vele criticasters van de Buffalo's. Een oude vos verliest zijn streken niet, terwijl Philippe Clement – de officieuze opvolger van Vanhaezebrouck als kroonprins van de Belgische trainergilde – dringend te rade moet gaan bij zichzelf. 


SCOREBORDJOURNALISTIEK

Hein Vanhaezebrouck liep deze week gepikeerd rond. Geprikkeld maar hongerig. In de eerste vier competitiewedstrijden van het seizoen pakte AA Gent slechts vier punten op twaalf. Nochtans haalden de Buffalo's in elke wedstrijd meer expected goals dan hun rechtstreekse tegenstander. 't Is een kwestie van efficiëntie: Gent telt in de Jupiler Pro League na KRC Genk het meeste aantal ondernomen doelpogingen. Maar slechts 26% daarvan eindigde uiteindelijk op het doelkader. Conclusie: Gent kampt dit seizoen een schrijnend gebrek aan efficiëntie.



Het gebrachte voetbal op de groene mat was doorgaans van hoge kwaliteit. Zowel op het gebied van balbezit als van het aantal passes per wedstrijd, behoorde AA Gent steevast tot de top drie van de Jupiler Pro League. Hein Vanhaezebrouck beoogde aanvallend en dominant voetbal, volledig in de lijn van zijn filosofie als voetbalcoach. Alleen, de afwerking ontbrak nog. En bijgevolg ook de resultaten. Slechts één van zijn eerste vier competitiewedstrijden kon AA Gent winnen. Dat was voor bepaalde personen voldoende om het sportief beleid van de Buffalo's op de korrel te nemen.

SCHERPE HEIN

Ook de eerder verrassende 1-0 nederlaag tegen Rakow Czestochowa in de voorrondes van de Conference League zorgde voor enige kritiek. En daar was Hein Vanhaezebrouck het niet mee eens. De coach van AA Gent wees vorige week op de sterke prestaties van de Buffalo's in de voorbije jaren, waaronder drie Europese overwinteringen. “Dan vind ik de tendentieuze commentaren over hoe slecht het hier gaat eigenlijk ongelooflijk. Het gaat steeds verder. Ik kan wel het een en ander verdragen, maar die aanvallen komen zelfs van binnen de club.”



Hein Vanhaezebrouck hekelde ook de supporters die zich negatief uitlieten over de prestaties van 'hun' eigen ploeg. Nochtans waren die over het algemeen meer dan behoorlijk, maar door een gebrek aan efficiëntie volgden de resultaten niet. “Als ik zie hoe sommige supporters reageren, zou ik hen aanraden om eens te kijken naar het verleden van hun club”, aldus Vanhaezebrouck tijdens een persconferentie vorige week. “Ik reken erop de fans dat hun bekommernissen aan de kant zetten en vol gaan voor hun club en helpen ons vooruit te stuwen.”

DE KELDER

“Vandaag is AA Gent de kelder”, schreef Het Laatste Nieuws vorige week. De krant doelde daarbij op de weinige belangstelling voor de online artikels met AA Gent als onderwerp. Naast een deel van de steun van de achterban, verloren de Buffalo's dus ook heel wat interesse bij de neutrale voetballiefhebber. Op basis van de huidige resultaten zouden Oost-Vlamingen dit seizoen opnieuw dezelfde weg opgaan zoals het dramatische seizoen van vorig jaar. Maar het grote verschil met vorig jaar is dat er dit seizoen wél goed voetbal op de mat wordt gebracht. Met de hogere expected goals als één van de argumenten.



Vorige week donderdag rechtte AA Gent al de rug met een knappe 3-0 overwinning in de Europese terugwedstrijd tegen Rakow Czestochowa. De Buffalo's gaven tegen de Polen amper iets weg en er werd langs Gentse zijde opnieuw een karrenvracht aan doelkansen gecreëerd. En dit keer werd er wél efficiënt afgewerkt. De prestatie en het resultaat tegen Rakow Czestochowa werd uiteraard bewierookt in de nationale media. Maar in feite was enkel de efficiëntie het grote verschil in vergelijking met de voorbije wedstrijden in het huidige seizoen, waarin er niet altijd een goed resultaat werd neergezet.

VOOR CLUB BRUGGE

Hein Vanhaezebrouck haalde na de 3-0 overwinning tegen Rakow Czestochowa voor het eerst zijn gram tegen de groeiende negatieve commentaren van de interne en externe criticasters. De Europese opsteker zorgde voor een mentale push met het oog op de 'Slag om Vlaanderen' tegen Club Brugge vier dagen later. Voor de clash tegen Club schikte Vanhaezebrouck zich in een opvallend nederige positie. Logisch, gezien de verschillen qua statuur tussen Gent en Club. 

“Zij staan op eenzame hoogte, op alle vlakken. Als je kijkt naar de budgetten die ze kunnen ophalen, de transfers die ze kunnen doen... Daar kan de rest enkel met verlangende ogen naar kijken” klonk het bij Hein Vanhaezebrouck op zijn persbabbel voor de wedstrijd tegen Club Brugge. De coach van AA Gent spreekt altijd met het grootste respect over Club Brugge, maar in zijn persconferentie was zijn ontzag best wel opvallend groot. 



Misschien wel té groot. “Dat is een tactiek hé (lacht) maar ja … daar kijkt iedereen natuurlijk doorheen”, verklaarde analist Gilles De Bilde in De Zondag. “Het is uiteraard wel zo dat Club Brugge tegenwoordig de betere ploeg is, absoluut, maar je zo in een underdogrol gaan steken, is toch een beetje overdreven. Gent is bovendien een club die het Club Brugge graag moeilijk zou maken en die ambitie ook uitsprak. Tot nu toe gebeurt dat met veel ups en downs.”

NA CLUB BRUGGE

Blufpoker of gespeelde bescheidenheid. Het doet er niet meer toe. Het eindresultaat in de 'Slag om Vlaanderen' was een hallucinante 6-1. In het voordeel van AA Gent, dat zondag namiddag bijzonder efficiënt voor de dag kwam. De Buffalo's poogden in totaal tien doelkansen, waarvan er zes tussen de palen eindigden en uiteindelijk ook tegen de Brugse netten. Dergelijke efficiëntie is quasi ongezien, en dat geldt dit seizoen vooral voor AA Gent en Hein Vanhaezebrouck.

“Ik heb Hein Vanhaezebrouck al vaak horen zeggen dat Gent niet efficiënt was, maar vandaag was bijna elke kans een doelpunt”, verklaarde Club Brugge-coach Philippe Clement na de onwaarschijnlijke 6-1 afstraffing tegen AA Gent. “Dit is een zware teleurstelling. Ik heb een aantal dingen in de kleedkamer gezegd die ik hier niet wil zeggen. We hebben vandaag onwaarschijnlijke tegengoals gepakt. Dingen die we de voorbije twee jaar nooit gezien hebben.”



Waar AA Gent in de voorbije competitiewedstrijden niet efficiënt presteerde voor het doel, was dat tegen Club Brugge wél het geval. In een extreme mate zelfs. “Als je ze niet maakt in de vorige matchen, dan word je gezien als een ploeg in crisis”, sprak Hein Vanhaezebrouck voor de camera's van Eleven Sports. “We zaten in de kelder vier dagen geleden en nu zitten we op de zolder, denk ik? Ik ken geen één firma die vier dagen nodig heeft om van de kelder naar de zolder te gaan.”

DE KROONPRINSEN VAN  HET TRAINERSGILDE

Ondanks een historische 6-1 overwinning tegen de rivalen van Club Brugge, willen ze bij AA Gent niet spreken van een referentiematch. Hein Vanhaezebrouck is daarvoor veel te relativistisch ingesteld en de ervaren voorzitter Ivan De Witte leerde in de voorbije jaren om zich niet te wagen aan dergelijke uitspraken. De Gentse monsterscore was helemaal verdiend, en voor het eerst dit seizoen werkten de Buffalo's in de box af aan een hoog efficiëntie-niveau.

Door deze veelbesproken en verrassende monsterscore tegen Club Brugge, zet Hein Vanhaezebrouck zich opnieuw helemaal op de voetbalkaart. De prestaties van AA Gent zijn dit seizoen een stuk beter dan vorig jaar, en de 57-jarige drukt nadrukkelijker zijn stempel bij de Buffalo's. Na zijn vorige glorieperiode bij de Buffalo's, met als orgelpunt de landstitel, werd Vanhaezebrouck bestempeld als de nieuwe kroonprins van het Belgische trainersgilde. Maar na een mislukte passage bij Anderlecht – dat zich toen in de eerste fase van het verval bevond – kreeg zijn reputatie een serieuze knauw.



Maar Hein Vanhaezebrouck kan het dus nog altijd. De 6-1 overwinning tegen Club Brugge is echter niet meer dan een momentopname, want de positieve (r)evolutie begon reeds enkele weken geleden. En bij Club Brugge staat het kot ook nog niet in brand, hoewel Philippe Clement steeds meer kritiek krijgt te slikken van de eigen achterban. Clement werd in het seizoen 2019-2020 beschouwd als de nieuwe kroonprins van het Belgische trainersgilde, als opvolger van Vanhaezebrouck, maar sindsdien werden veel van zijn tactische en personeelsbeslissingen in twijfel getrokken. Zo ook zondag tegen AA Gent. 

LEES OOK: Vanhaezebrouck steekt lofzang af over unieke wereldtopper

Wie is de beste coach?

Meest recent

Transfer naar Belgische topclub? Titraoui reageert

Charleroi loodste de voorbije jaren vrij consistent spelers door naar de Belgische top, met vorige ...

56
56
Broos baalt na eliminatie: "Niet onze dag"

Voor Hugo Broos zit de Africa Cup er al op. Onze landgenoot zag zijn Zuid-Afrika sneuvelen in de ...

17
17
'Standard heeft eerste winteraanwinst beet'

Standard mag nog hopen op een ticket voor de Champions' Play-Off, want na 20 speeldagen prijkt het ...

38
38
Kompany verliest nieuwe chouchou: "Ik wil absoluut naar Real"

Vincent Kompany heeft dit seizoen van Bayern München een machine gemaakt die amper af te ...

100
100
'Spaans toptalent wil doorbreken in Jupiler Pro League'

Nu de wintermercato van start gegaan is, zijn de Belgische clubs volop aan het zoeken naar ...

93
93
Anderlecht lanceert toptalent: Proto optimistisch

Anderlecht vertrok dit weekend naar Spanje om zich in warmere en zonnigere omstandigheden te kunnen ...

123
123
Broos ziet Africa Cup al in achtste finale eindigen

Hugo Broos is er zondagavond niet in geslaagd om het goede voorbeeld van Tom Saintfiet te volgen. ...

55
55
De Zerbi doet zeer pijnlijke uitspraak over rode Vermeeren

Arthur Vermeeren beleefde zondag een zeer pijnlijke primeur. De middenvelder pakte immers de eerste ...

119
119
Transfer bijna rond: Vanzeir niet mee op stage met Gent

Heel wat eersteklassers brengen de komende week door in zonniger oorden om zich klaar te stomen voor ...

179
179
'Club Brugge trekt dikke streep door twee miljoenentransfers'

Club Brugge vertoeft momenteel in Marbella, waar coach Ivan Leko zijn troepen klaarstoomt voor de ...

500
500
Hans Vanaken verovert ook naast het veld alle harten

Hans Vanaken is al jaren een vaste waarde bij Club Brugge. Niet alleen met zijn voeten, maar ook met ...

212
212
City sputtert in 2026: Chelsea steelt punt in 94ste minuut

De eerste grote Premier League-topper van het nieuwe kalenderjaar heeft geen winnaar opgeleverd. ...

55
55
'Wending Anderlecht: onverwachte aanwinst op radar'

RSC Anderlecht wil zich in januari verzekeren van enkele gerichte aanwinsten. Op de verlanglijst ...

394
394
'Club Brugge ruikt bloed: jacht op nieuwe '10' ontploft'

Club Brugge voelt een buitenkans en gaat vol in de aanval voor een nieuwe ‘10’. Leipzig ...

414
414
Africa Cup: Marokko door dankzij uitblinker (en keepersblunder)

Op de Africa Cup wordt momenteel gestreden om de tickets voor de kwartfinales. Marokko wist zich ...

86
86
Transferbom! 'Anderlecht vol voor terugkeer Duranville'

RSC Anderlecht werkt achter de schermen aan een heuse transferbom. Volgens het Duitse Sport1 heeft ...

1189
1189
'KVM neemt drastische beslissing op transfermarkt'

KV Mechelen kan terugblikken op een knap seizoen tot dusver. De Maneblussers staan zelfs vijfde in ...

607
607
Van Gucht krijgt hoon internet over zich na rijbewijs-saga

We zijn nog maar vier dagen ver in het nieuwe jaar, toch heeft Ruben Van Gucht al twee dagen op een ...

175
175
Vervanger Mbappé held bij Real, ijskoude douche Liverpool

Real Madrid heeft het nieuwe kalenderjaar ingezet met een duidelijke zege, De Koninklijke haalde het ...

54
54
Letterlijk code rood: bijzondere beelden op stage Club

Om de tweede seizoenshelft tot in de puntjes voor te bereiden, trokken de meeste eersteklassers naar ...

230
230
'Antwerp maakt balans op: bliksemvertrek in de maak'

De Belgische clubs zullen nog enkele dagen geduld moeten hebben, officieel gezien opent de ...

956
956
Absolute nachtmerrie Vermeeren, Napoli wint brute veldslag

Het nieuwe kalenderjaar is dramatisch begonnen voor Athur Vermeeren. De middenvelder pakte zondag ...

170
170
Wéér slipper United: Engelse pers pakt Lammens onder de loep

Manchester United is niet bepaald goed aan het nieuwe kalenderjaar begonnen. Zondagnamiddag raakten ...

187
187
'Anderlecht en Antwerp nek aan nek voor eerste winteraanwinst'

Officieel gaat de winterse transferperiode voor de Belgische ploegen pas open op 6 januari. Maar ...

419
419
Leko drukt stempel bij Club: drie spelers in vizier

Ivan Leko is goed begonnen aan zijn tweede ambstermijn bij Club Brugge en pakte meteen 9 op 9 in de ...

754
754

Meer sportnieuws