Vanaken zet Gheysens op geniale wijze te kijk

door
Vanaken zet Gheysens op geniale wijze te kijk

Club Brugge leverde vorig weekend een masterclass af tegen Zulte Waregem. Zondagavond waren Charles De Ketelaere en Hans Vanaken de absolute uitblinkers, waarbij de vorm van de tweevoudige Gouden Schoen tot de verbeelding sprak. Voor Vanaken was dit het perfecte antwoord op het interview van Paul Gheysens in Het Laatste Nieuws. “Wie zou je het liefst hebben, Nainggolan voor een kleine twee miljoen, of Vanaken voor drie? Wel?”


PIEKEN MET VANAKEN

Na een welverdiende vakantie aansluitend op het Europees Kampioenschap met de Rode Duivels, wordt Hans Vanaken bij Club Brugge stelselmatig klaargestoomd om de ploeg terug bij de hand te nemen. En de tweevoudige Gouden Schoen bewees zondag alvast dat hij weer helemaal klaar is voor de dienst. Waar Club Brugge in de eerste drie competitiewedstrijden een stroeve indruk maakte, telkens zonder Vanaken in de basis, zette de huidige landskampioen vorig weekend onder zijn leiding een indrukwekkende prestatie neer tegen Zulte Waregem.



Philippe Clement probeert bij Club Brugge steeds te pieken naar de belangrijke momenten in het seizoen. Een goede start is uiteraard altijd mooi meegenomen, maar de eerste focus ligt vooral op de start van de Champions League. Die doelstelling maakte het Clement gemakkelijker om Hans Vanaken geleidelijk aan speelminuten te gunnen. “Bij Dortmund zat Witsel ook wel eens op de bank. De Bruyne kreeg van Guardiola zelfs eens een weekend vrij bij City. Het is onmogelijk om al die matchen met dezelfde elf spelers aan te vangen”, verklaarde Clement eerder al.

DE GOUDEN TANDEM

In Waregem koos Philippe Clement voor zijn nieuwe 4-2-2-2 opstelling en bij de invulling van zijn ploeg legde hij de focus nadrukkelijk op techniek. Om die reden kwam de jonge Noah Mbamba bijvoorbeeld in de ploeg ten nadele van uitvoetballend beperkte Matej Mitrovic en de coach van Club Brugge gaf ook Hans Vanaken de voorkeur op Mats Rits. 
Voor Vanaken was het zijn eerste basisplaats in het huidige seizoen en de 28-jarige middenvelder tekende tegen Zulte Waregem meteen voor een topprestatie. 



Zondag was Charles De Ketelaere de grote uitblinker bij Club Brugge, maar ook de gouden tandem op het centrale middenveld Ruud Vormer en Hans Vanaken draaide weer zoals vanouds. Voor het eerst dit seizoen werkte het duo samen een volledige wedstrijd af en hun meerwaarde in de ploeg was duidelijk merkbaar. De centrale middenvelders waren cruciaal in het balbezit en het was niet toevallig dat Vanaken (91%) en Vormer (93%) bijzonder hoog scoorden op het gebied van passing-zuiverheid. Vanaken was in de voorbije speeldag - onder alle spelers van de Jupiler Pro League - zelfs diegene met het meeste verstuurde passes achter zijn naam.

LANG – CDK - VANAKEN

Hans Vanaken is dus helemaal terug van weggeweest en hij lijkt meteen aan te pikken met zijn gewoonlijke en hoogstaande niveau. Dat hij zondag bijvoorbeeld ook tien duels won tegen Zulte Waregem, een aantal dat geen enkele ploegmaat kon overtreffen, staaft de indrukwekkende startvorm van Vanaken. Hij vormde tegen Zulte Waregem een gevreesd triumviraat met Charles De Ketelaere en Noa Lang. Zaterdag vonden de drie uitblinkers elkaar bijna blindelings en dit seizoen presteerde de offensieve linie van Club Brugge nooit beter.



“Heel leuk om met die twee voor me te spelen", verklaarde Hans Vanaken na de collectieve topmatch van Club Brugge tegen Zulte Waregem. “Ze voelen elkaar goed aan, weten perfect wie naar waar loopt. Eén kort oogcontact volstaat voor hen, zoals bij die eerste goal. Dit zal alleen maar beter worden in de volgende matchen. Nu klopte het allemaal. Charles en Noa zoeken goed de ruimtes, maar kunnen ook als nummer tien het spel af en toe verdelen. En dan is het aan Ruud en mij om diep te lopen.”

GAME CHANGER

Hans Vanaken wierp zich tegen Zulte Waregem op tot de regisseur bij Club Brugge. Geen enkele speler van de Jupiler Pro League verstuurde in de voorbije speeldag zelfs meer passes dan hem. Vanaken deelde maar liefst 83 passes uit en dat bovendien aan een indrukwekkend hoge zuiverheid van 91%. Dat zijn echte topstatistieken voor een centrale middenvelder, die bovendien ook erg aanwezig was in het offensieve spelbeeld van zijn ploeg.



Hans Vanaken was de orkestmeester die een gedegen basis vormde voor de collectieve topprestatie van Club Brugge. Hij liet zich soms opvallend laag terugzakken op het speelveld om daarna het spel goed te verdelen en offensieve impulsen te voorzien. Niemand in de Jupiler Pro League kwam vorig weekend vaker aan de bal dan Vanaken en bovendien leed de tweevoudige Gouden Schoen in verhouding amper balverlies. Zijn ploegmaats wisten hem ook telkens te vinden en dat was misschien wel het grote verschil in vergelijking met de eerste drie competitiewedstrijden van Club.

GHEYSENS

“Wie zou je het liefst hebben, Nainggolan voor een kleine twee miljoen, of Vanaken voor drie? Wel?” Vorig weekend liet Paul Gheysens een veelbesproken vraag vallen in een interview met Het Laatste Nieuws. De voorzitter van Antwerp FC was uiteraard enorm opgetogen omdat hij Radja Nainggolan naar de Bosuil kon halen, maar we zullen het nog moeten zien of Il Ninja in de Jupiler Pro League een grotere meerwaarde kan brengen dan Hans Vanaken. En zeker indien de Bruggeling zijn huidige niveau op lange termijn kan volhouden.

Bovendien is de 33-jarige Radja Nainggolan toch ietwat op zijn retour, terwijl Hans Vanaken op 28-jarige leeftijd stilaan de absolute sportieve piek bereikt in zijn carrière. Daarnaast is Vanaken een doorwinterde sterkhouder in de Belgische competitie en heeft Nainggolan nog geen enkele wedstrijd gespeeld in België. “Ik ga eerlijk zijn, ik heb nog nooit een match in de Belgische competitie gezien”, verklaarde Nainggolan onlangs op de website van Antwerp.



In het verleden is het namelijk al vaker voorgevallen dat verschillende grote namen toch geen impact konden maken in België, terwijl zij in hoger aangeschreven competities nochtans vlotjes konden meedraaien. In die optiek heeft Antwerp reeds slechte ervaringen met ex-Rode Duivel Kevin Mirallas als pijnlijk voorbeeld. Hoewel de intrinsieke kwaliteiten van Radja Nainggolan buiten kijf staan, zal hij de Belgische competitie toch niet moeten onderschatten. En zeker als hij tegen hetzelfde niveau als Hans Vanaken wil aanleunen.

LEES OOK: Vanaken slaat en zalft na broodnodige overwinning

Wie neem jij op in jouw ploeg?

Meest recent

'Anderlecht en Antwerp lonken naar nieuwe parel'

RSC Anderlecht en Royal Antwerp FC worden aan heel veel spelers gelinkt. Dat is logisch in een ...

12
12
'Engels op weg naar absolute stunttransfer'

Arne Engels kreeg geen kansen bij Club Brugge, maar nadien ging het zeer snel voor de middenvelder. ...

26
26
Hoe 'Kompany Ball' heel Europa laat verstommen

Vincent Kompany neemt het met Bayern München vanavond op tegen Union SG. De trainer is bezig ...

24
24
Renard 'on fire': vijfde winterdeal officieel afgerond

Olivier Renard kent een zeer drukke mercato bij RSC Anderlecht. De Brusselaars hebben vandaag ook de ...

198
198
Verhuurde JPL-spelers: Maneblusser blijft indruk maken

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

39
39
Anderlecht doet grote inspanning: transfersom Sikan bekend

Anderlecht beleefde zondag een pijnlijke namiddag in Gent, want het gaf in de slotfase een ...

190
190
'Schokkende transferwending rond Mike Penders'

Mike Penders zette de voorbije maanden opnieuw grote stappen in zijn ontwikkeling. De 20-jarige ...

111
111
'Garcia broedt op enorme JPL-verrassing in WK-selectie'

Voor de Rode Duivels staat 2026 uiteraard in het teken van het WK. De selectie voor het toernooi ...

60
60
'Miljoenendeal zeer nabij voor Zulte Waregem'

Zulte Waregem zette zijn 2026 uitstekend in. Het boekte vorig weekend een knappe zege tegen Genk en ...

121
121
Anderlecht jubelt: nieuwe spits strijkt eindelijk neer

De wintermercato van Anderlecht lijkt helemaal gelanceerd. Dinsdag streek met Justin Heereken al een ...

273
273
'AA Gent moet nog wachten op miljoenentransfer'

AA Gent wil zich deze winter versterken met het oog op de strijd om de top zes, maar voorlopig zien ...

144
144
Hayen haalt oude bekende van bij Club naar Genk

Bij KRC Genk grepen ze eind december hard in. Thorsten Fink werd omwille van de tegenvallende ...

392
392
'Volgende aanwinst Anderlecht helemaal in kannen en kruiken'

Bij Anderlecht lijken ze stilaan helemaal in gang geschoten te zijn op de transfermarkt. Dinsdag ...

308
308
STVV slaat toe en plukt sterkhouder weg bij Beerschot

STVV blijft ook na de winterstop verbazen. De Kanaries wipten vorig weekend zelfs naar de tweede ...

93
93
TRANSFERUURTJE: 'Verrassende vertrekker bij Club, Genk sluit deal met Milan'

De winterse transferperiode is losgebarsten, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in ...

170
170
‘Na zege duiken kopzorgen Leko weer op: dilemma lonkt’

Club Brugge heeft vertrouwen getankt in de Champions League. Na de 1-4 zege op Kairat Almaty kunnen ...

266
266
Onrust rond Ronaldo: schokkend incident zorgt voor opschudding

Cristiano Ronaldo zal ongetwijfeld in shock zijn na een weerzinwekkende daad. Eén van de ...

79
79
Luis Enrique verbaast iedereen met uitspraken na zeperd

De Champions League zit vol verrassingen. Man City ging hard onderuit op het veld van Bodo/Glimt en ...

53
53
Code rood voor Guardiola: Haaland bijt door het stof

Manchester City zit plots weer in de hoek waar de klappen vallen. Na de pijnlijke derbynederlaag ...

84
84
‘Club all-in voor enorme stunt: ferm miljoenenbod op tafel'

Club Brugge wil nog ferm uitpakken op de wintermercato. De formatie van Ivan Leko wist dan wel net ...

796
796
Pocognoli out? T1 is schim van zichzelf bij AS Monaco

Sebastien Pocognoli liet Union SG achter zich en koos voor een avontuur bij AS Monaco. De ...

158
158
Pfaff snoeihard voor Anderlecht: “Kent niets van voetbal”

Bayern München neemt het vanavond op tegen Union SG. Jean-Marie Pfaff is nog steeds een legende ...

479
479
Euforie Club meteen getemperd: Leko krijgt gouden raad

Club Brugge won met 1-4 op het veld van Kairat Almaty. Blauw-Zwart zat in een desastreuze vorm en ...

337
337
Union gaat voor stunt en roept straffe taal richting Kompany

Union SG is de leider in de Jupiler Pro League, maar in de Champions League wacht een aartsmoeilijke ...

105
105
KV Mechelen neemt afscheid: talent versiert toptransfer

KV Mechelen doet dit seizoen volop mee voor een plek in de top 6. Malinwa staat op een vijfde plek ...

168
168

Meer sportnieuws