Vanaken zet Gheysens op geniale wijze te kijk

door
Vanaken zet Gheysens op geniale wijze te kijk

Club Brugge leverde vorig weekend een masterclass af tegen Zulte Waregem. Zondagavond waren Charles De Ketelaere en Hans Vanaken de absolute uitblinkers, waarbij de vorm van de tweevoudige Gouden Schoen tot de verbeelding sprak. Voor Vanaken was dit het perfecte antwoord op het interview van Paul Gheysens in Het Laatste Nieuws. “Wie zou je het liefst hebben, Nainggolan voor een kleine twee miljoen, of Vanaken voor drie? Wel?”


PIEKEN MET VANAKEN

Na een welverdiende vakantie aansluitend op het Europees Kampioenschap met de Rode Duivels, wordt Hans Vanaken bij Club Brugge stelselmatig klaargestoomd om de ploeg terug bij de hand te nemen. En de tweevoudige Gouden Schoen bewees zondag alvast dat hij weer helemaal klaar is voor de dienst. Waar Club Brugge in de eerste drie competitiewedstrijden een stroeve indruk maakte, telkens zonder Vanaken in de basis, zette de huidige landskampioen vorig weekend onder zijn leiding een indrukwekkende prestatie neer tegen Zulte Waregem.



Philippe Clement probeert bij Club Brugge steeds te pieken naar de belangrijke momenten in het seizoen. Een goede start is uiteraard altijd mooi meegenomen, maar de eerste focus ligt vooral op de start van de Champions League. Die doelstelling maakte het Clement gemakkelijker om Hans Vanaken geleidelijk aan speelminuten te gunnen. “Bij Dortmund zat Witsel ook wel eens op de bank. De Bruyne kreeg van Guardiola zelfs eens een weekend vrij bij City. Het is onmogelijk om al die matchen met dezelfde elf spelers aan te vangen”, verklaarde Clement eerder al.

DE GOUDEN TANDEM

In Waregem koos Philippe Clement voor zijn nieuwe 4-2-2-2 opstelling en bij de invulling van zijn ploeg legde hij de focus nadrukkelijk op techniek. Om die reden kwam de jonge Noah Mbamba bijvoorbeeld in de ploeg ten nadele van uitvoetballend beperkte Matej Mitrovic en de coach van Club Brugge gaf ook Hans Vanaken de voorkeur op Mats Rits. 
Voor Vanaken was het zijn eerste basisplaats in het huidige seizoen en de 28-jarige middenvelder tekende tegen Zulte Waregem meteen voor een topprestatie. 



Zondag was Charles De Ketelaere de grote uitblinker bij Club Brugge, maar ook de gouden tandem op het centrale middenveld Ruud Vormer en Hans Vanaken draaide weer zoals vanouds. Voor het eerst dit seizoen werkte het duo samen een volledige wedstrijd af en hun meerwaarde in de ploeg was duidelijk merkbaar. De centrale middenvelders waren cruciaal in het balbezit en het was niet toevallig dat Vanaken (91%) en Vormer (93%) bijzonder hoog scoorden op het gebied van passing-zuiverheid. Vanaken was in de voorbije speeldag - onder alle spelers van de Jupiler Pro League - zelfs diegene met het meeste verstuurde passes achter zijn naam.

LANG – CDK - VANAKEN

Hans Vanaken is dus helemaal terug van weggeweest en hij lijkt meteen aan te pikken met zijn gewoonlijke en hoogstaande niveau. Dat hij zondag bijvoorbeeld ook tien duels won tegen Zulte Waregem, een aantal dat geen enkele ploegmaat kon overtreffen, staaft de indrukwekkende startvorm van Vanaken. Hij vormde tegen Zulte Waregem een gevreesd triumviraat met Charles De Ketelaere en Noa Lang. Zaterdag vonden de drie uitblinkers elkaar bijna blindelings en dit seizoen presteerde de offensieve linie van Club Brugge nooit beter.



“Heel leuk om met die twee voor me te spelen", verklaarde Hans Vanaken na de collectieve topmatch van Club Brugge tegen Zulte Waregem. “Ze voelen elkaar goed aan, weten perfect wie naar waar loopt. Eén kort oogcontact volstaat voor hen, zoals bij die eerste goal. Dit zal alleen maar beter worden in de volgende matchen. Nu klopte het allemaal. Charles en Noa zoeken goed de ruimtes, maar kunnen ook als nummer tien het spel af en toe verdelen. En dan is het aan Ruud en mij om diep te lopen.”

GAME CHANGER

Hans Vanaken wierp zich tegen Zulte Waregem op tot de regisseur bij Club Brugge. Geen enkele speler van de Jupiler Pro League verstuurde in de voorbije speeldag zelfs meer passes dan hem. Vanaken deelde maar liefst 83 passes uit en dat bovendien aan een indrukwekkend hoge zuiverheid van 91%. Dat zijn echte topstatistieken voor een centrale middenvelder, die bovendien ook erg aanwezig was in het offensieve spelbeeld van zijn ploeg.



Hans Vanaken was de orkestmeester die een gedegen basis vormde voor de collectieve topprestatie van Club Brugge. Hij liet zich soms opvallend laag terugzakken op het speelveld om daarna het spel goed te verdelen en offensieve impulsen te voorzien. Niemand in de Jupiler Pro League kwam vorig weekend vaker aan de bal dan Vanaken en bovendien leed de tweevoudige Gouden Schoen in verhouding amper balverlies. Zijn ploegmaats wisten hem ook telkens te vinden en dat was misschien wel het grote verschil in vergelijking met de eerste drie competitiewedstrijden van Club.

GHEYSENS

“Wie zou je het liefst hebben, Nainggolan voor een kleine twee miljoen, of Vanaken voor drie? Wel?” Vorig weekend liet Paul Gheysens een veelbesproken vraag vallen in een interview met Het Laatste Nieuws. De voorzitter van Antwerp FC was uiteraard enorm opgetogen omdat hij Radja Nainggolan naar de Bosuil kon halen, maar we zullen het nog moeten zien of Il Ninja in de Jupiler Pro League een grotere meerwaarde kan brengen dan Hans Vanaken. En zeker indien de Bruggeling zijn huidige niveau op lange termijn kan volhouden.

Bovendien is de 33-jarige Radja Nainggolan toch ietwat op zijn retour, terwijl Hans Vanaken op 28-jarige leeftijd stilaan de absolute sportieve piek bereikt in zijn carrière. Daarnaast is Vanaken een doorwinterde sterkhouder in de Belgische competitie en heeft Nainggolan nog geen enkele wedstrijd gespeeld in België. “Ik ga eerlijk zijn, ik heb nog nooit een match in de Belgische competitie gezien”, verklaarde Nainggolan onlangs op de website van Antwerp.



In het verleden is het namelijk al vaker voorgevallen dat verschillende grote namen toch geen impact konden maken in België, terwijl zij in hoger aangeschreven competities nochtans vlotjes konden meedraaien. In die optiek heeft Antwerp reeds slechte ervaringen met ex-Rode Duivel Kevin Mirallas als pijnlijk voorbeeld. Hoewel de intrinsieke kwaliteiten van Radja Nainggolan buiten kijf staan, zal hij de Belgische competitie toch niet moeten onderschatten. En zeker als hij tegen hetzelfde niveau als Hans Vanaken wil aanleunen.

LEES OOK: ‘Antwerp gaat los: Gheysens reserveert monstersom’

Wie neem jij op in jouw ploeg?

Meest recent

“‘Bakkes tot op de grond’: Privé-mokerslag voor Brusselmans

Herman Brusselmans is al decennialang één van de meest markante stemmen in de Vlaamse ...

23
23
Knaltransfer Doku naar Real? “Vervanger van Vini Jr”

Jérémy Doku is dit seizoen on fire bij Manchester City. De buitenspeler is ...

33
33
Madou jubelt: Club Brugge troeft Anderlecht én Union af

Het zijn woelige tijden bij Club Brugge na het ontslag van Nicky Hayen en de aanstelling van Ivan ...

88
88
OH Leuven bewijst Belgisch voetbal énorme dienst

OH Leuven speelt dit seizoen in de Champions League bij de vrouwen en ze doen het daar fantastisch. ...

31
31
Alderweireld lyrisch over topper USG: "Kan hoger niveau aan"

Union SG mag tot op heden tevreden zijn over de prestaties in de Champions League. De Brusselaars ...

26
26
'Anderlecht is gestart met 'Premier League-project''

Bij RSC Anderlecht kochten ze in 2025 heel veel spelers. Voorlopig laten een aantal jongens toch ...

130
130
Bestuur Club Brugge onder vuur: druk neemt enorm toe

Club Brugge heeft voor een serieuze bom in het Belgische voetbal gezorgd met het ontslag van Nicky ...

262
262
'Antwerp heeft verdediger beet, Anderlecht mikt hoog'

RSC Anderlecht en Royal Antwerp FC mikken op talenten vanuit het buitenland. De twee Belgische ...

193
193
Ziet Anderlecht ‘droomdeal’ van 10 miljoen in rook opgaan?

Bij RSC Anderlecht hopen ze dat ze in 2026 een aantal spelers voor grof geld kunnen verkopen. Maar ...

199
199
Leko krijgt meteen forse waarschuwing bij Club Brugge

Woensdagavond in het Champions League-duel tegen Arsenal FC, maakt Ivan Leko zijn grote rentree als ...

335
335
Van Gucht in de clinch op VRT-sportredactie: "Hij lag nog in bed"

Ruben Van Gucht zit in een storm die maar niet gaat liggen. Nadat hij de voorbije maanden al opviel ...

141
141
Fink betrapt op grove uitschuiver: "Een no-brainer"

KRC Genk zal zich donderdagavond tegen FC Midtjylland moeten herpakken. De Limburgers kregen zondag ...

198
198
Familie betreurde De Boeck komt met hartverwarmende actie

Het onverwachte overlijden van voormalig profvoetballer en trainer Glen De Boeck, gisteren, laat een ...

179
179
'Leko verlekkert zich: Club pakt zwaar uit op transfermarkt'

De sportieve leiding van Club Brugge zorgde deze week voor een schokgolf door een trainerswissel ...

614
614
'Nieuwe trainer AA Gent: Buffalo's op weg naar stunt'

Met achtereenvolgens Antwerp FC, Club Brugge en KVC Westerlo, staat KAA Gent voor een nog een pittig ...

997
997
‘Leko-shock bij Club Brugge: kleedkamer staat op springen’

In de kleedkamer van Club Brugge voelt iedereen dat er iets staat te gebeuren. Spelers die Leko nog ...

478
478
'Geen genade bij Barça: grote naam naar exit gepusht'

FC Barcelona is bezig aan een meer dan degelijk seizoen tot dusver, maar blijft op een heuse ...

253
253
'Anderlecht verbaast met drastische transferbeslissing'

RSC Anderlecht staat voor een pittig einde van 2025 met duels tegen achtereenvolgens STVV, Antwerp ...

425
425
Union gelooft eigen ogen niet: "Mijn voetbalhart bloedt"

De eerste Champions League-campagne van Union SG dreigt te gaan stranden in de League Phase. De ...

144
144
Eerste basiself Leko: twee cruciale wissels bij Club Brugge

Na alle commotie van de voorbije dagen, moet Club Brugge woensdagavond weer vol aan de bak. In de ...

649
649
Degryse steekt tirade af nadat VAR Union nekt

Union is er dinsdagavond op het nippertje niet geslaagd om een knappe comeback tegen Olympique ...

195
195
De Ketelaere schittert, opluchting voor Barça en Liverpool

Er stond dinsdagavond nog heel wat Champions League-voetbal op het programma. Charles De Ketelaere ...

66
66
Anticlimax: Union strandt op milimeters van straffe comeback

Kwalificatie voor de play-offs van de Champions League wordt weer wat moeilijker voor Union. De ...

67
67
Beslissende De Ketelaere zorgt voor zeer straffe statistiek

Charles De Ketelaere stond dinsdagavond met Atalanta voor een lastige opdracht in de Champions ...

77
77
Jong Genk wint dankzij blitzstart prestigeduel tegen Futures

In de schaduw van de Champions League werd er dinsdagavond ook nog gevoetbald in de Challenger Pro ...

153
153

Meer sportnieuws