Zirkzee pakt uit met straffe stoot bij Anderlecht

door
Zirkzee pakt uit met straffe stoot bij Anderlecht

RSC Anderlecht nam in de voorbije weken en maanden grondig de tijd om een waardige opvolger te vinden voor Lukas Nmecha. En met Joshua Zirkzee heeft Sporting uiteindelijk een adequate vervanger gevonden voor de Duitse spits. De start van Zirkzee bij Sporting is alvast erg veelbelovend en hij maakte vorig weekend een grote indruk tegen Cercle Brugge.


RUW TALENT, GROTE KWALITEIT

“We kunnen allemaal spelsystemen voorbereiden, maar uiteindelijk is het de kwaliteit op het veld die het verschil maakt”, verklaarde Vincent Kompany aan L’Avenir na de 1-2 zege tegen Cercle Brugge. De speler bij uitstek die zondag het verschil maakte bij Anderlecht was ongetwijfeld Joshua Zirkzee. De pas 20-jarige aanvaller scoorde allebei de doelpunten tegen de Bruggelingen en hij vormde daarmee de oplossing op een sluimerend probleem bij Sporting: de efficiëntie en kwaliteit voor het doel.



Voor Joshua Zirkzee was het zondag zijn eerste basisplaats bij RSC Anderlecht in de Jupiler Pro League en hij bevestigde alvast zijn symbolische stempel als ‘één van de beste jongste Europese talenten’. Zijn doeltreffendheid is alvast een welkome en broodnodige versterking voor de ploeg van Vincent Kompany. De manier waarop Zirkzee twee keer tot scoren kwam, verraadden namelijk zijn pure kwaliteit en ruwe talent. “Ik heb Zirkzee niet geleerd hoe hij twee goals moet scoren”, verklaarde de coach van Anderlecht aan L’Avenir. 

HOGE OMZERATIO, KNAPPE GOALS

’t Was voor Joshua Zirkzee een fantastische binnenkomer: in zijn eerste basisplaats in de Belgische competitie kon de Nederlandse spits al meteen twee keer scoren. In het Jan Breydelstadion waagde Zirkzee zich in totaal aan vijf doelpogingen, waardoor zijn omzetratio van doelpogingen naar effectieve doelpunten op een enorm hoog gemiddelde van 40% kwam te liggen. Bovendien lukte de huurling van Bayern München zijn twee doelpunten telkens op een totaal andere manier, maar beide waren steeds van een erg knappe makelij.




Zijn eerste treffer tegen Cercle Brugge was bijvoorbeeld een pure spitsengoal. Als een volleerde goaltjesdief slaagde Joshua Zirkzee erin om zich beschikbaar te maken tussen vijf (!) tegenstanders om daarna koeltjes af te werken in het Brugse doel. Maar vooral zijn tweede doelpunt zorgde op de tribunes van het Jan Breydelstadion voor grote verbazing en bewondering. Zonder veel moeite vuurde hij immers een raket af vanop 20 meter richting het doel van Thomas Didillon, die op zijn beurt geen verhaal had op zoveel offensieve klasse.

VAN BASTEN EN LEWANDOWSKI

Na de wedstrijd van Anderlecht tegen Cercle Brugge was het tweede doelpunt van Joshua Zirkzee uiteraard de meest besproken actie. Hoe de Nederlander met zoveel gevoel - en bovendien ook een schijnbaar groot gemak – zo’n fraai doelpunt kon scoren, was ronduit indrukwekkend. ‘t Was doelpunt die gemakkelijk kon gescoord worden door één van zijn grote voorbeelden. “Als ik er één moet noemen, dan is het Marco Van Basten”, verklaarde Zirkzee net na zijn referentiewedstrijd. “En nu is het Robert Lewandowski, met wie ik bij Bayern heb getraind.”



Joshua Zirkzee pakte zaterdag uit met zijn eerste ‘brace’ bij Anderlecht, en op Neerpede hoopt men alvast dat er nog vele mogen volgen. De 20-jarige was tegen Cercle Brugge dus uiterst efficiënt, iets wat onder meer zijn omzetratio van 40% bevestigt. Maar daarnaast werd ook zijn gecombineerde expected goals-waarde bepaald op 1,01, hoewel Zirkzee 2 doelpunten kon scoren. Als we ons baseren op dit wetenschappelijk model oversteeg Zirkzee zich duidelijk op het gebied van efficiëntie. En dat heeft vooral te maken door zijn lange afstandsschot bij het tweede doelpunt. Bij de 1-1 bedroeg de waarschijnlijkheid op een doelpunt een hoge 0,65 expected goal-waarde maar bij de fantastische 1-2 lag de expected goal-waarde een pak lager met amper 0,002.

COMPLETE (DROOM)SPITS

Joshua Zirkzee pakte zaterdag dus uit met een erg straffe stoot, en naast zijn twee doelpunten bracht hij zijn ploeg nog zoveel meer bij. De Nederlander bewoog zich steeds intelligent in de zone van de waarheid en hij bewees een uitstekend aanspeelpunt te zijn voor zijn ploegmaats. Ondanks zijn jonge leeftijd bezit Zirkzee een zeldzame klasse en kwaliteit waarmee zijn profiel hoogwaardiger is dan dat van een doorsnee leeftijdsgenoot. “Hij is pas 20 jaar oud,” verklaarde Vincent Kompany. “Maar hij ziet eruit alsof hij 28 jaar is en soms realiseer je je niet meteen dat hij nog een jonge speler is.”



Met zijn 1 meter 92 fungeert Joshua Zirkzee tevens als een ideale bliksemafleider, die uitstekend de bal kan bijhouden. Daarnaast zwermt de tweebenige Nederlander ook graag uit naar de flanken, waardoor hij uitstekend kan meevoetballen en een belangrijke schakel vormt in de collectieve spelopbouw. Zirkzee onderscheidde zich tegen Cercle Brugge als erg aanspeelbare pion bij Anderlecht en hij vervult een ideale rol in het systeem van Vincent Komany. Daarnaast was de spits ook niet te verlegen om defensief zijn steentje bij te dragen, want Zirkzee was met 31 aangegane duels veruit de meest bedrijvige Anderlecht-speler.

LEES OOK: 'Voorwaarden bekend: Goto tóch terug naar Anderlecht?'

Is Zirkzee de ideale spits voor Anderlecht?

Meest recent

Under Review: meevallers voor AA Gent & Anderlecht?

Ook na de laatste speeldag van het kalenderjaar blikt Jonathan Lardot namens het Referee Department ...

15
15
Bondsparket stelt voorbeeld: monstersancties in JPL

Ook tijdens de feestdagen blijft voetbal een klein beetje oorlog. Een boodschap die Timothé ...

73
73
'Code rood voor Overmars: sterkhouder verlaat Antwerp'

Een efficiënt Antwerp boekte zaterdag een gevleide zege tegen Zulte Waregem, waardoor Joseph ...

197
197
'Voorwaarden bekend: Goto tóch terug naar Anderlecht?'

Behalve een centrale verdediger staat een spits straks met stip bovenaan de verlanglijst bij RSC ...

310
310
Liefdesbom rond Sydney Sweeney: topvoetballer haalt uit

Hollywood en topvoetbal lijken opnieuw gevaarlijk dicht bij elkaar te komen. Volgens Italiaanse ...

314
314
Africa Cup: Belgische bondscoaches vieren, Marokko imponeert

Op de Africa Cup werd maandag de laatste speeldag van de groepsfase op gang getrapt. Die leverde ...

71
71
Onverwachte kampioen? Vanhaezebrouck voorspelt titelstrijd

De jaargang in de Jupiler Pro League is exact halfweg. Na de winterstop resteren nog tien speeldagen ...

235
235
Twijfels rond Coosemans: analist haalt uit vlak voor neus Proto

Colin Coosemans geldt straks als één van de absolute topfavorieten voor de trofee van ...

204
204
'Duranville op zijspoor: Dortmund grijpt keihard in'

Een aantal (kandidaat-)Rode Duivels zullen zich in het nieuwe kalenderjaar moeten herpakken. Daarbij ...

179
179
Dikke steek aan Genk: dé reden voor viering Tzolis en Vermant

Club Brugge heeft zijn kalenderjaar 2025 op een fraaie manier kunnen afsluiten. De vicekampioen won ...

489
489
Genk in de nesten: "Prioriteit van Hayen is duidelijk"

KRC Genk heeft een tegenvallende eerste seizoenshelft achter de rug. Nieuwe coach Nicky Hayen zal ...

311
311
Anderlecht verrast iedereen: stuntdeal aan soldenprijs?

Het gonst in Brussel: dit soort speler zie je normaal niet in de Jupiler Pro League belanden. ...

562
562
Rigaux speelt open kaart over transferplannen Club Brugge

Na de beruchte trainerswissel kondigde het bestuur van Club Brugge in één adem een ...

583
583
Gouden Schoen 2025: verrassing van formaat in de maak?

Met het nieuwe jaar in zicht is het ook al reikhalzend uitkijken naar het Gala van de Gouden Schoen. ...

678
678
Alderweireld beweegt tot tranen toe met emotionele beelden

Eind vorig seizoen nam Toby Alderweireld een definitief afscheid van het profvoetbal bij Antwerp. Na ...

140
140
Visser vergalt debuut Hayen: Lardot ontleedt Genk-Club

De topper tussen KRC Genk en Club Brugge leverde op tweede kerstdag een heus spektakelstuk op, ...

552
552
Rigaux dropt bom: titelheld Union naar Club Brugge?

Na een beklijvende titelrace wist Union vorig seizoen eindelijk aan het langste eind te trekken ...

1243
1243
Gert Verheyen verrast iedereen met straffe nieuwe uitdaging

Op 55-jarige leeftijd blijft Gert Verheyen verrassen. Terwijl velen hem vooral kennen als vaste ...

751
751
'Jupiler Pro League-clubs lonken naar Neerpede-product'

De wintermercato loert om de hoek. De Belgische ploegen gaan op zoek naar opportuniteiten. ...

237
237
'Anderlecht rekent zich rijk en hoopt op 25 miljoen euro'

Bij RSC Anderlecht verkochten ze afgelopen zomer Kasper Dolberg en Jan-Carlo Simic voor grof geld. ...

461
461
STVV op zucht van topdeal: "Binnenkort een overeenkomst"

Bij STVV doen ze al vele jaren financieel en sportief geweldige zaken in Japan. Maar ondertussen ...

348
348
Vanhaezebrouck dropt 'bommetje': weldra terug T1?

Hein Vanhaezebrouck heeft al anderhalf jaar geen club meer. Hij is analist, maar zijn naam werd de ...

624
624
Van der Elst voorspelt "duurste transfer ooit" bij Club

Club Brugge kende een wisselvallig 2025. In 2026 willen ze weer écht domineren in ...

1004
1004
Vanhaezebrouck ziet grote transferblunder van Anderlecht

Olivier Renard heeft héél veel werk in januari. Hij moet proberen een zestal spelers ...

352
352
Bezorgt Leko Club Brugge een absolute toptransfer?

Bij Club Brugge zijn ze op zoek naar een winger. De Bruggelingen werden al met heel wat spelers in ...

851
851

Meer sportnieuws