Clement kampt met grote tweestrijd bij Club Brugge

door
Clement kampt met grote tweestrijd bij Club Brugge

Club Brugge kent een tegenvallende start van het nieuwe voetbalseizoen: de huidige landskampioen overtuigde namelijk niet in de eerste twee wedstrijden tegen de 'kleinere' teams KAS Eupen en Union SG. Eén van de weinige Brugse lichtpuntjes is echter Eder Balanta. De Colombiaan was vorig weekend een grote meerwaarde in de moeilijke wedstrijd tegen Union. Met het 'herontdekken' van Balanta zit Philippe Clement vervolgens opgescheept met een heus luxe-probleem, want vorig seizoen was Mats Rits nog incontournable als verdedigende middenvelder.


DE BRUGSE HIËRARCHIE 

Mats Rits kroonde zich vorig seizoen tot de onbetwiste nummer zes van Club Brugge. Nochtans was de 28-jarige middenvelder in het seizoensbegin van vorig jaar oorspronkelijk de back-up van Eder Balanta. Maar na de eerste tegenvallende collectieve prestaties en resultaten greep Philippe Clement terug naar 'good old' Rits. Na speeldag 3 was Rits niet meer uit het elftal te denken bij Club Brugge en vervolgens gaf hij zijn basisplaats ook niet meer af. De hiërarchie der Brugse nummer zessen was vorig seizoen erg duidelijk.



Op de positie van nummer zes bij Club Brugge vergaarde Mats Rits (3.119) vorig seizoen veruit het meeste competitieminuten, waarmee hij de speelgelegenheid van Eder Balanta (1.281) meer dan verdubbelde. Daarnaast werd Odilon Kossounou (148) sporadisch opgevoerd als verdedigende middenvelder, terwijl de 20-jarige Thomas Van den Keybus (32) als verdedigende middenvelder het minste aantal speelminuten vergaarde. Ook in het huidige voetbalseizoen was de algemene verwachting dat Rits de voorkeur zou blijven genieten op Balanta.

MAN VAN DE MATCH

Op papier althans, want in de realiteit was dat toch anders. In de Supercup tegen KRC Genk opteerde Philippe Clement voor Noah Mbamba en Odilon Kossounou als verdedigende middenvelders, waardoor Mats Rits een rijtje hogerop speelde als centrale middenvelder. In deze wedstrijd gunde de coach van Club Brugge Eder Balanta een invalbeurt van 18 minuten. Eén week later, in de competitieopener tegen KAS Eupen, verkoos Clement weer Rits als nummer zes. Maar op de tweede speeldag van de Jupiler Pro League verscheen Eder Balanta plots in het basiselftal van Club Brugge. 



Tegen Union SG moest Mats Rits depanneren op het centrale middenveld, waardoor de Zuid-Amerikaan nog eens zijn kans kreeg als starter. En Eder Balanta ontgoochelde allerminst in het Joseph Marien Stadion. De wedstrijd tegen Union was dan ook een kolfje naar de hand van de Colombiaanse breker, die op het voetbalveld houdt van een hoge intensiteit en veel fysieke duels. Volgens verschillende analisten was Balanta vorig weekend zelfs de beste speler bij Club Brugge, en dan weet je wel welk soort wedstrijd het was tegen Union. Balanta presteerde uitstekend in de recuperatie, de defensieve duels en in het luchtruim.

INDRUKWEKKENDE POWERPLAY 

Eder Balanta was in zijn eerste basisplaats van het seizoen de grote uitblinker en hij bracht Club Brugge de cruciale power en grinta bij. De sterke Colombiaan werkte zich te pletter en zorgde door zijn fysieke powerplay ook voor ergernis bij de tegenstander en de thuissupporters. In dergelijke wedstrijdomstandigheden voelt Balanta zich kiplekker en de beslissing van Clement om hem vorig weekend in de ploeg te zetten was dan ook helemaal terecht.



Eder Balanta was tegen Union SG de Club Brugge-speler met de meeste aangegane duels, hij telde er maar liefst 30 stuks. Bovendien won hij tevens 18 van deze duels, en ook daarmee was de Colombiaan de best presterende Bruggeling van de avond. Daarnaast ontpopte Balanta zich tot de recuperator van dienst met 12 balrecuperaties, wat exact evenveel was als centrale verdediger Stanley Nsoki. De 28-jarige telde zaterdag tot slot ook het meeste ondernomen én geslaagde defensieve acties.

HET PROBLEEM-BALANTA 

Indien fit, dan staat Eder Balanta buiten alle discussie. Maar dat is net het probleem. De ervaren middenvelder kampt al heel zijn carrière met veelvuldig blessureleed en daarom kon hij niet alles halen uit zijn grote potentieel. Balanta kende zijn grote doorbraak als profvoetballer bij de Argentijnse topclub River Plate, waar hij werd opgeleid als centrale verdediger, en al vroeg werd zijn speelstijl vergeleken met die van de grote Argentijnse voetballegende Daniel Passarella. Als compliment kan dat wel tellen.



Bij Los Millonarios wekte hij op die positie zelfs de interesse op van het grote FC Barcelona. Eder Balanta moest in Catalonië de natuurlijke opvolger worden van Carles Puyol maar River Plate vroeg uiteindelijk te veel geld. Door talrijke en zware blessures werd zijn stormachtige ontwikkeling sinds 2014 grotendeels afgeremd: gevoelige spieren, een ernstige knieblessure en een gebroken scheenbeen. In 2016 probeerde Balanta dan maar zijn carrière te herlanceren bij FC Basel, waar Marcel Koller hem uiteindelijk lanceerde als verdedigende middenvelder.

RITS OF BALANTA? 

Philippe Clement volgde het voorbeeld van Marcel Koller en stelt Eder Balanta bij Club Brugge steevast op als verdedigende middenvelder. En nu hij opnieuw helemaal topfit is, lijkt Mats Rits het grote slachtoffer te worden van de concurrentieslag op de positie van nummer zes. Balanta is weliswaar niet een grote balkunstenaar, zijn uitvoetballend vermogen is bijvoorbeeld niet van hetzelfde niveau zoals dat van Rits, maar toch haalt de Colombiaan daarin een meer dan gemiddeld niveau. 

Bovendien zijn de specifieke en individuele kwaliteiten van Mats Rits en Eder Balanta erg uiteenlopend. Maar beide spelers voorzien de selectie van Club Brugge wel van een belangrijke meerwaarde. Rits is bijvoorbeeld niet bepaald een spectaculaire speler, maar hij loopt de gaten dicht, gaat telkens de duels aan én hij is goed in de balrecuperatie. Dankzij zijn grote mate van spelintelligentie camoufleert hij ook zijn mindere punten zijnde de kopbalduels en explosiviteit. 



Eder Balanta blinkt dan weer uit door zijn enorme fysieke kwaliteiten, intercepties, duelkracht, agressiviteit én – misschien wel verrassend – zijn verticaliteit. De indrukwekkende powerplay van de Colombiaan kan Club Brugge door moeilijke wedstrijden loodsen, zoals dat vorig weekend het geval was tegen Union SG. Het wordt alvast spannend afwachten wie Philippe Clement zal opstellen in de eerstvolgende competitiewedstrijd tegen Cercle Brugge. 

LEES OOK: Clement krijgt opvallende boodschap: woorden raken diep

Wie moet de vaste nummer zes worden?

Meest recent

Slimme tip: maak VoetbalNieuws jouw vaste bron op Google

Bij VoetbalNieuws brengen we je al jarenlang het belangrijkste nieuws uit de Jupiler Pro League en ...

65
65
'D-Day nadert: 6 dilemma's voor Garcia'

Er zal de komende dagen nog druk gespeculeerd worden over hoe de selectie van de Rode Duivels op het ...

15
15
'Standard ziet belangrijke pion na één jaar al vertrekken'

Standard mag nog altijd dromen van een Europees ticket, want op vier speeldagen van het einde prijkt ...

22
22
'Club en Anderlecht kennen prijskaartje voor JPL-sensatie'

De eindsprint wordt stilaan ingezet in de Jupiler Pro League, waarna de Belgische clubs hun pijlen ...

119
119
TRANSFERUURTJE: 'Taak voor Sibierski, weer transfer Lang'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

86
86
Club-target legt knaltransfer op tafel: “Dat is de droom”

Club Brugge is door het nakende pensioen van Simon Mignolet op zoek naar een nieuwe doelman. ...

126
126
Beerschot haalt slag thuis met coach Messoudi

Beerschot moet in eigen huis een 3-1 nederlaag tegen Lommel moeten proberen weg te werken. De ...

16
16
Kompany vol ongeloof: ook Vertonghen haalt zwaar uit

Bayern München is uitgeschakeld in de Champions League. De treble is van de baan voor Vincent ...

138
138
La Louvière droomt van dubbele transferstunt

La Louvière wist in zijn eerste seizoen in de Jupiler Pro League meteen het behoud af te ...

37
37
Dubbele opsteker Union voor titelstrijd en bekerfinale

Drie weken geleden leek Union nog vrije baan te hebben naar een nieuwe titel, maar intussen ziet de ...

171
171
AA Gent pakt uit: Kums keert terug, ook Kindermans komt

AA Gent hoopt in de komende weken nog een Europees ticket uit de brand te slepen, maar daarvoor ...

171
171
'Rigaux berooft Club meteen van transferdoelwit'

De voorbereiding op de zomemercato dreigt bij Club Brugge stevig verstoord te worden. Deze week ...

230
230
Verrassing: Duits international (30) zet punt achter carrière

Op het WK staan een aantal ervaren spelers komende zomer wellicht voor hun 'last dance'. Eén ...

76
76
'Sibierski wil meteen stunten met Club Brugge-target'

Bij Anderlecht kunnen ze eindelijk echt beginnen met het voorbereiden van de zomermercato, nu er met ...

298
298
Vrancken doet boekje open over akkefietje met Burgess

Afgelopen weekend won STVV verdiend met 2-1 van Union SG. Achteraf ging het echter vooral over de ...

173
173
'KRC Genk beslist: twee verrassende vertrekkers'

Bij KRC Genk gaat het wellicht een drukke zomermercato worden. De Limburgers gaan een aantal spelers ...

332
332
'Garcia aast op geweldige stunt in WK-selectie'

Volgende week vrijdag maakt Rudi Garcia zijn WK-selectie bekend. Er is kans dat er één ...

273
273
Jean-Marie Pfaff stinkend rijk? Absurde jackpot wacht

Jean-Marie Pfaff staat mogelijk voor de transfer van zijn leven. Niet op een voetbalveld dit keer, ...

238
238
'Anderlecht vult kassa: 10 miljoen euro op komst'

Bij RSC Anderlecht mogen er de nodige spelers de club verlaten. De Brusselaars hopen vooral dat een ...

357
357
Rigaux schokt Club Brugge: Verhaeghe ziet ramp naderen

Feyenoord duwt door voor Dévy Rigaux en dat komt bijzonder ongelegen voor Club Brugge en Bart ...

294
294
Euvrard wil komaf maken met kwalijke ‘reputatie’ bij Standard

Standard verraste vriend en vijand door met 0-5 te winnen op het veld van Royal Antwerp FC. Daardoor ...

85
85
Sibierski doorbreekt stilte rond De Cat

Bij RSC Anderlecht sprak Antoine Sibierski voor het eerst als sportief directeur. De Fransman ...

390
390
‘AS Roma lonkt naar sterkhouder Club Brugge‘

Bij Club Brugge gaat er heel veel volk vertrekken. De Bruggelingen zullen héél wat ...

322
322
Anderlecht krijgt opvallend oordeel over spelerskern

RSC Anderlecht verloor kansloos van Club Brugge. De afgelopen week waren er plots lijstjes over ...

221
221
Kompany scherp voor spelleiding: "Dit zag ik niet, hoor"

Bayern München speelde 1-1 tegen PSG, dat in de heenmatch met 5-4 won in Parijs. De Duitse ...

278
278
POLL⎜Arsenal of PSG: Wie wint de Champions League 2026?

De kaarten in de Champions League zijn geschud. Op 30 mei zullen Paris Saint-Germain en Arsenal FC ...

164
164

Meer sportnieuws