Clement kampt met grote tweestrijd bij Club Brugge

door
Clement kampt met grote tweestrijd bij Club Brugge

Club Brugge kent een tegenvallende start van het nieuwe voetbalseizoen: de huidige landskampioen overtuigde namelijk niet in de eerste twee wedstrijden tegen de 'kleinere' teams KAS Eupen en Union SG. Eén van de weinige Brugse lichtpuntjes is echter Eder Balanta. De Colombiaan was vorig weekend een grote meerwaarde in de moeilijke wedstrijd tegen Union. Met het 'herontdekken' van Balanta zit Philippe Clement vervolgens opgescheept met een heus luxe-probleem, want vorig seizoen was Mats Rits nog incontournable als verdedigende middenvelder.


DE BRUGSE HIËRARCHIE 

Mats Rits kroonde zich vorig seizoen tot de onbetwiste nummer zes van Club Brugge. Nochtans was de 28-jarige middenvelder in het seizoensbegin van vorig jaar oorspronkelijk de back-up van Eder Balanta. Maar na de eerste tegenvallende collectieve prestaties en resultaten greep Philippe Clement terug naar 'good old' Rits. Na speeldag 3 was Rits niet meer uit het elftal te denken bij Club Brugge en vervolgens gaf hij zijn basisplaats ook niet meer af. De hiërarchie der Brugse nummer zessen was vorig seizoen erg duidelijk.



Op de positie van nummer zes bij Club Brugge vergaarde Mats Rits (3.119) vorig seizoen veruit het meeste competitieminuten, waarmee hij de speelgelegenheid van Eder Balanta (1.281) meer dan verdubbelde. Daarnaast werd Odilon Kossounou (148) sporadisch opgevoerd als verdedigende middenvelder, terwijl de 20-jarige Thomas Van den Keybus (32) als verdedigende middenvelder het minste aantal speelminuten vergaarde. Ook in het huidige voetbalseizoen was de algemene verwachting dat Rits de voorkeur zou blijven genieten op Balanta.

MAN VAN DE MATCH

Op papier althans, want in de realiteit was dat toch anders. In de Supercup tegen KRC Genk opteerde Philippe Clement voor Noah Mbamba en Odilon Kossounou als verdedigende middenvelders, waardoor Mats Rits een rijtje hogerop speelde als centrale middenvelder. In deze wedstrijd gunde de coach van Club Brugge Eder Balanta een invalbeurt van 18 minuten. Eén week later, in de competitieopener tegen KAS Eupen, verkoos Clement weer Rits als nummer zes. Maar op de tweede speeldag van de Jupiler Pro League verscheen Eder Balanta plots in het basiselftal van Club Brugge. 



Tegen Union SG moest Mats Rits depanneren op het centrale middenveld, waardoor de Zuid-Amerikaan nog eens zijn kans kreeg als starter. En Eder Balanta ontgoochelde allerminst in het Joseph Marien Stadion. De wedstrijd tegen Union was dan ook een kolfje naar de hand van de Colombiaanse breker, die op het voetbalveld houdt van een hoge intensiteit en veel fysieke duels. Volgens verschillende analisten was Balanta vorig weekend zelfs de beste speler bij Club Brugge, en dan weet je wel welk soort wedstrijd het was tegen Union. Balanta presteerde uitstekend in de recuperatie, de defensieve duels en in het luchtruim.

INDRUKWEKKENDE POWERPLAY 

Eder Balanta was in zijn eerste basisplaats van het seizoen de grote uitblinker en hij bracht Club Brugge de cruciale power en grinta bij. De sterke Colombiaan werkte zich te pletter en zorgde door zijn fysieke powerplay ook voor ergernis bij de tegenstander en de thuissupporters. In dergelijke wedstrijdomstandigheden voelt Balanta zich kiplekker en de beslissing van Clement om hem vorig weekend in de ploeg te zetten was dan ook helemaal terecht.



Eder Balanta was tegen Union SG de Club Brugge-speler met de meeste aangegane duels, hij telde er maar liefst 30 stuks. Bovendien won hij tevens 18 van deze duels, en ook daarmee was de Colombiaan de best presterende Bruggeling van de avond. Daarnaast ontpopte Balanta zich tot de recuperator van dienst met 12 balrecuperaties, wat exact evenveel was als centrale verdediger Stanley Nsoki. De 28-jarige telde zaterdag tot slot ook het meeste ondernomen én geslaagde defensieve acties.

HET PROBLEEM-BALANTA 

Indien fit, dan staat Eder Balanta buiten alle discussie. Maar dat is net het probleem. De ervaren middenvelder kampt al heel zijn carrière met veelvuldig blessureleed en daarom kon hij niet alles halen uit zijn grote potentieel. Balanta kende zijn grote doorbraak als profvoetballer bij de Argentijnse topclub River Plate, waar hij werd opgeleid als centrale verdediger, en al vroeg werd zijn speelstijl vergeleken met die van de grote Argentijnse voetballegende Daniel Passarella. Als compliment kan dat wel tellen.



Bij Los Millonarios wekte hij op die positie zelfs de interesse op van het grote FC Barcelona. Eder Balanta moest in Catalonië de natuurlijke opvolger worden van Carles Puyol maar River Plate vroeg uiteindelijk te veel geld. Door talrijke en zware blessures werd zijn stormachtige ontwikkeling sinds 2014 grotendeels afgeremd: gevoelige spieren, een ernstige knieblessure en een gebroken scheenbeen. In 2016 probeerde Balanta dan maar zijn carrière te herlanceren bij FC Basel, waar Marcel Koller hem uiteindelijk lanceerde als verdedigende middenvelder.

RITS OF BALANTA? 

Philippe Clement volgde het voorbeeld van Marcel Koller en stelt Eder Balanta bij Club Brugge steevast op als verdedigende middenvelder. En nu hij opnieuw helemaal topfit is, lijkt Mats Rits het grote slachtoffer te worden van de concurrentieslag op de positie van nummer zes. Balanta is weliswaar niet een grote balkunstenaar, zijn uitvoetballend vermogen is bijvoorbeeld niet van hetzelfde niveau zoals dat van Rits, maar toch haalt de Colombiaan daarin een meer dan gemiddeld niveau. 

Bovendien zijn de specifieke en individuele kwaliteiten van Mats Rits en Eder Balanta erg uiteenlopend. Maar beide spelers voorzien de selectie van Club Brugge wel van een belangrijke meerwaarde. Rits is bijvoorbeeld niet bepaald een spectaculaire speler, maar hij loopt de gaten dicht, gaat telkens de duels aan én hij is goed in de balrecuperatie. Dankzij zijn grote mate van spelintelligentie camoufleert hij ook zijn mindere punten zijnde de kopbalduels en explosiviteit. 



Eder Balanta blinkt dan weer uit door zijn enorme fysieke kwaliteiten, intercepties, duelkracht, agressiviteit én – misschien wel verrassend – zijn verticaliteit. De indrukwekkende powerplay van de Colombiaan kan Club Brugge door moeilijke wedstrijden loodsen, zoals dat vorig weekend het geval was tegen Union SG. Het wordt alvast spannend afwachten wie Philippe Clement zal opstellen in de eerstvolgende competitiewedstrijd tegen Cercle Brugge. 

LEES OOK: Geen transfers voor Foket en Rits: één man in de wolken

Wie moet de vaste nummer zes worden?

Meest recent

AA Gent weer bij af: De Mil streng voor spelers

AA Gent maakte de voorbije weken een mooie opmars en drong zelfs weer de top zes binnen na een negen ...

4
4
'Knaltransfer Ordoñez: ook Engelse grootmacht meldt zich'

Club Brugge beleefde al bij al een rustige wintermercato, maar in de zomer mogen we opnieuw vuurwerk ...

19
19
Nainggolan verbaast: "Daar kan ik nog mee"

Radja Nainggolan maakt dezer dagen furore in de Challenger Pro League. Op zijn 37ste maakte de ...

31
31
Gent schiet zichzelf in voet: pijnlijke nederlaag tegen OHL

AA Gent was de voorbije weken weer de top zes binnengeslopen, maar heeft zijn positie daar weer in ...

70
70
PSV ontdekt nieuwe Belg: "Zoveel mogelijk meepikken"

De voorbije weken kampten ze bij PSV met een stevige blessurecrisis. Dat had echter ook tot gevolg ...

18
18
Beerschot verstevigt derde plaats, Futures winnen op valreep

Zaterdagavond stonden er nog drie wedstrijden op het programma in de Challenger Pro League. Daarin ...

60
60
'Anderlecht-talent is het beu: vertrek dreigt'

Bij Anderlecht was het alweer een drukke transferperiode. En ook in de zomer lijkt er weer heel wat ...

277
277
Harde woorden bij Charleroi na einde fraaie reeks

Charleroi was de laatste weken bezig aan een zeer straffe reeks en was in 2026 nog altijd ...

43
43
Chelsea-coach verschaft update over rentree Lavia

Al jarenlang geldt Roméo Lavia als misschien wel hét grootste talent van het Belgische ...

43
43
'Raskin op weg naar knaltransfer voor een prikje'

De titelstrijd in Schotland belooft de komende maanden nog zeer spannend te worden. Het verrassende ...

95
95
Tienkoppig Cercle stunt en stopt straffe reeks Charleroi

Charleroi was de voorbije weken aan een zeer straffe reeks bezig. Nadat het zes veelal topmatchen ...

62
62
Riemer zijn hart gebroken: RSCA-lieveling verdwijnt

Brian Riemer was de laatste trainer die het best goed deed in Anderlecht. Hij werd door een ...

182
182
Cercle Brugge cashte opnieuw: derde duurste ooit

Cercle Brugge kende een zeer stevige wintermercato. De Bruggelingen lieten heel veel miljoenen ...

119
119
Van der Elst fronst: eerste keuze van Still verrast

Edward Still nam over na het ontslag van Besnik Hasi. Zijn eerste match ging meteen al niet goed: ...

131
131
'FC Barcelona duwt door: megadeal lijkt beslist'

FC Barcelona is bezig aan een goed seizoen. Ze kunnen nog de titel en de Champions League winnen. De ...

88
88
'Spoedoverleg bij Anderlecht: stuntnaam duikt op'

De klok tikt bij Anderlecht in de zoektocht naar een nieuwe hoofdcoach. Een piste-Thorsten Fink viel ...

594
594
'Bitsige strijd tussen Standard en Charleroi barst los'

Standard en Sporting Charleroi zijn twee ploegen die knokken voor een plaats in de top zes in de ...

47
47
Eto’o 'op weg' naar Genk? Dossier plots heet

Samuel Eto’o is een man die al zeer veel in het nieuws kwam de afgelopen maanden. Onder meer ...

299
299
Beslissende Trossard zet Arsenal op stevige titelkoers

In de Premier League stonden er om 16u maar liefst vijf wedstrijden op het programma. Arsenal was de ...

32
32
Zulte Waregem gaat compleet uit zijn dak na late treffer

Om 16u was er toch de nodige spanning aan de Gaverbeek. Zulte Waregem gaf FCV Dender partij en dat ...

106
106
Dortmund zet Kompany & co zeer zwaar onder druk

Gaat het alsnog spannend worden in de Bundesliga? Borussia Dortmund staat op zes punten van Bayern ...

42
42
Euvrard ziet probleem bij Standard: coach voert druk stevig op

Standard won vorige week gevleid van RSC Anderlecht. Het was een zege die héél veel ...

99
99
Boskamp in mediastorm: reacties komen keihard binnen

Johan Boskamp zorgde eerder deze week voor heel wat beroering met een openhartig interview over zijn ...

89
89
Bayern kijkt naar Kompany na ‘minicrisis’: coach reageert gevat

Vincent Kompany weet wat hij dit weekend moet doen met Bayern: winnen. Na de 1 op 6 staat er druk op ...

64
64
'Barcelona vloekt: Club Brugge gooit roet in eten'

Club Brugge heeft in januari heel veel aanbiedingen naast zich neergelegd. Onder meer FC Barcelona ...

540
540

Meer sportnieuws