Clement kampt met grote tweestrijd bij Club Brugge

door
Clement kampt met grote tweestrijd bij Club Brugge

Club Brugge kent een tegenvallende start van het nieuwe voetbalseizoen: de huidige landskampioen overtuigde namelijk niet in de eerste twee wedstrijden tegen de 'kleinere' teams KAS Eupen en Union SG. Eén van de weinige Brugse lichtpuntjes is echter Eder Balanta. De Colombiaan was vorig weekend een grote meerwaarde in de moeilijke wedstrijd tegen Union. Met het 'herontdekken' van Balanta zit Philippe Clement vervolgens opgescheept met een heus luxe-probleem, want vorig seizoen was Mats Rits nog incontournable als verdedigende middenvelder.


DE BRUGSE HIËRARCHIE 

Mats Rits kroonde zich vorig seizoen tot de onbetwiste nummer zes van Club Brugge. Nochtans was de 28-jarige middenvelder in het seizoensbegin van vorig jaar oorspronkelijk de back-up van Eder Balanta. Maar na de eerste tegenvallende collectieve prestaties en resultaten greep Philippe Clement terug naar 'good old' Rits. Na speeldag 3 was Rits niet meer uit het elftal te denken bij Club Brugge en vervolgens gaf hij zijn basisplaats ook niet meer af. De hiërarchie der Brugse nummer zessen was vorig seizoen erg duidelijk.



Op de positie van nummer zes bij Club Brugge vergaarde Mats Rits (3.119) vorig seizoen veruit het meeste competitieminuten, waarmee hij de speelgelegenheid van Eder Balanta (1.281) meer dan verdubbelde. Daarnaast werd Odilon Kossounou (148) sporadisch opgevoerd als verdedigende middenvelder, terwijl de 20-jarige Thomas Van den Keybus (32) als verdedigende middenvelder het minste aantal speelminuten vergaarde. Ook in het huidige voetbalseizoen was de algemene verwachting dat Rits de voorkeur zou blijven genieten op Balanta.

MAN VAN DE MATCH

Op papier althans, want in de realiteit was dat toch anders. In de Supercup tegen KRC Genk opteerde Philippe Clement voor Noah Mbamba en Odilon Kossounou als verdedigende middenvelders, waardoor Mats Rits een rijtje hogerop speelde als centrale middenvelder. In deze wedstrijd gunde de coach van Club Brugge Eder Balanta een invalbeurt van 18 minuten. Eén week later, in de competitieopener tegen KAS Eupen, verkoos Clement weer Rits als nummer zes. Maar op de tweede speeldag van de Jupiler Pro League verscheen Eder Balanta plots in het basiselftal van Club Brugge. 



Tegen Union SG moest Mats Rits depanneren op het centrale middenveld, waardoor de Zuid-Amerikaan nog eens zijn kans kreeg als starter. En Eder Balanta ontgoochelde allerminst in het Joseph Marien Stadion. De wedstrijd tegen Union was dan ook een kolfje naar de hand van de Colombiaanse breker, die op het voetbalveld houdt van een hoge intensiteit en veel fysieke duels. Volgens verschillende analisten was Balanta vorig weekend zelfs de beste speler bij Club Brugge, en dan weet je wel welk soort wedstrijd het was tegen Union. Balanta presteerde uitstekend in de recuperatie, de defensieve duels en in het luchtruim.

INDRUKWEKKENDE POWERPLAY 

Eder Balanta was in zijn eerste basisplaats van het seizoen de grote uitblinker en hij bracht Club Brugge de cruciale power en grinta bij. De sterke Colombiaan werkte zich te pletter en zorgde door zijn fysieke powerplay ook voor ergernis bij de tegenstander en de thuissupporters. In dergelijke wedstrijdomstandigheden voelt Balanta zich kiplekker en de beslissing van Clement om hem vorig weekend in de ploeg te zetten was dan ook helemaal terecht.



Eder Balanta was tegen Union SG de Club Brugge-speler met de meeste aangegane duels, hij telde er maar liefst 30 stuks. Bovendien won hij tevens 18 van deze duels, en ook daarmee was de Colombiaan de best presterende Bruggeling van de avond. Daarnaast ontpopte Balanta zich tot de recuperator van dienst met 12 balrecuperaties, wat exact evenveel was als centrale verdediger Stanley Nsoki. De 28-jarige telde zaterdag tot slot ook het meeste ondernomen én geslaagde defensieve acties.

HET PROBLEEM-BALANTA 

Indien fit, dan staat Eder Balanta buiten alle discussie. Maar dat is net het probleem. De ervaren middenvelder kampt al heel zijn carrière met veelvuldig blessureleed en daarom kon hij niet alles halen uit zijn grote potentieel. Balanta kende zijn grote doorbraak als profvoetballer bij de Argentijnse topclub River Plate, waar hij werd opgeleid als centrale verdediger, en al vroeg werd zijn speelstijl vergeleken met die van de grote Argentijnse voetballegende Daniel Passarella. Als compliment kan dat wel tellen.



Bij Los Millonarios wekte hij op die positie zelfs de interesse op van het grote FC Barcelona. Eder Balanta moest in Catalonië de natuurlijke opvolger worden van Carles Puyol maar River Plate vroeg uiteindelijk te veel geld. Door talrijke en zware blessures werd zijn stormachtige ontwikkeling sinds 2014 grotendeels afgeremd: gevoelige spieren, een ernstige knieblessure en een gebroken scheenbeen. In 2016 probeerde Balanta dan maar zijn carrière te herlanceren bij FC Basel, waar Marcel Koller hem uiteindelijk lanceerde als verdedigende middenvelder.

RITS OF BALANTA? 

Philippe Clement volgde het voorbeeld van Marcel Koller en stelt Eder Balanta bij Club Brugge steevast op als verdedigende middenvelder. En nu hij opnieuw helemaal topfit is, lijkt Mats Rits het grote slachtoffer te worden van de concurrentieslag op de positie van nummer zes. Balanta is weliswaar niet een grote balkunstenaar, zijn uitvoetballend vermogen is bijvoorbeeld niet van hetzelfde niveau zoals dat van Rits, maar toch haalt de Colombiaan daarin een meer dan gemiddeld niveau. 

Bovendien zijn de specifieke en individuele kwaliteiten van Mats Rits en Eder Balanta erg uiteenlopend. Maar beide spelers voorzien de selectie van Club Brugge wel van een belangrijke meerwaarde. Rits is bijvoorbeeld niet bepaald een spectaculaire speler, maar hij loopt de gaten dicht, gaat telkens de duels aan én hij is goed in de balrecuperatie. Dankzij zijn grote mate van spelintelligentie camoufleert hij ook zijn mindere punten zijnde de kopbalduels en explosiviteit. 



Eder Balanta blinkt dan weer uit door zijn enorme fysieke kwaliteiten, intercepties, duelkracht, agressiviteit én – misschien wel verrassend – zijn verticaliteit. De indrukwekkende powerplay van de Colombiaan kan Club Brugge door moeilijke wedstrijden loodsen, zoals dat vorig weekend het geval was tegen Union SG. Het wordt alvast spannend afwachten wie Philippe Clement zal opstellen in de eerstvolgende competitiewedstrijd tegen Cercle Brugge. 

LEES OOK: 'Anderlecht dumpt dertigers: kwartet richting exit'

Wie moet de vaste nummer zes worden?

Meest recent

'Congo wil alweer talent bij Rode Duivels weghouden'

De Rode Duivels zagen de voorbije jaren al verschillende talenten afhaken. Konstantinos Karetsas ...

0
0
'Lommel wil vervolg breien aan voetbalsprookje'

De Challenger Pro League kent in de komende weken zijn ontknoping, waarin onder meer de strijd om de ...

7
7
Cornelis reageert na ontslag, opvolger bekend

Er viel dinsdag nog maar eens een trainerswissel te noteren in de Jupiler Pro League. Nu was het ...

32
32
'PSG komt aankloppen bij revelatie Club Brugge'

Club Brugge zal in de komende weken nog alles op alles zetten om de landstitel binnen te halen. Voor ...

147
147
Oude bekende van Genk en Charleroi zet punt achter carrière

Het einde van het seizoen nadert stilaan en dat betekent dat enkele bekende namen weer de Belgische ...

63
63
Vanhaezebrouck verschroeiend hard voor Anderlecht

Hein Vanhaezebrouck is een man met een uitgesproken mening. Soms zit hij er knal op, soms er ...

141
141
Voetbalwereld in rouw: Mircea Lucescu overleden

Bijzonder droevig nieuws vanuit Roemenië. Daar raakte zopas bekend dat Mircea Lucescu op ...

0
0
Zulte Waregem deelt OH Leuven stevige transferslag uit

Zulte Waregem heeft een transfer afgerond. Het is geen speler, maar wel een Head of Recruitment. Die ...

40
40
Anderlecht dreigt zichzelf op te blazen met Sibierski

Antoine Sibierski stond al langer op de lijst bij Anderlecht. Maar nu zijn vertrek bij Troyes eraan ...

157
157
Taravel in de fout: dure les tegen Club Brugge

RSC Anderlecht verloor oververdiend met 4-2 van Club Brugge. Na twee goede prestaties in de ...

80
80
Kompany met unieke cijfers: Real Madrid is gewaarschuwd

Bayern München speelt in de Champions League vanavond tegen Real Madrid. Een zeer mooi duel ...

24
24
Verhuurde JPL-spelers: Anderlecht lacht tanden bloot

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

120
120
Belgische voetbalbond bijt van zich af na uithaal Leko

Dé quote van het voorbije weekend kwam op naam van Ivan Leko, die na de zege van Club Brugge ...

78
78
Lardot scherp voor arbitrage: "Valse start play-offs"

Afgelopen weekend werden de play-offs op gang getrapt. Nu het om de knikkers gaat, komt uiteraard ...

320
320
'Zware erfenis Renard: miscasts weg bij Anderlecht?'

Even leek Jérémy Taravel de trein weer op de rails krijgen, maar dat schokeffect is ...

217
217
Opvallende afwezigen bij Club Brugge: reden bekend

De magere vertoning na de pauze biedt stof tot nadenken, maar met een 4-2 zege tegen Anderlecht kon ...

305
305
Taravel slaat bal mis: Anderlecht betaalt blunder cash

In de tweede helft werd een regelrechte blamage nog vermeden, maar voor de pauze zakte RSC ...

290
290
Tzolis maakt statement: koude oorlog bij Club Brugge

Club Brugge begon aan de play-offs met een klinkende 4-2 zege tegen aartsrivaal Anderlecht. Vooral ...

417
417
Taravel de gebeten hond na desastreuze helft Anderlecht

RSC Anderlecht werd afgelopen speeldag van het kastje naar de muur gespeeld in de eerste helft tegen ...

204
204
‘Ex-Westerlo-speler in vieze papieren: tot 7 jaar cel’

Vanuit Roemenië komt een opvallend nieuwtje overgewaaid. Ex-Westerlo-speler Kader Keita is daar ...

64
64
Vandenbempt maakt Mac Allister compleet belachelijk

Afgelopen speeldag stond bol van incidenten en discutabele fases. Zo was er de veelbesproken ...

354
354
Garcia schrikt: verrassende wending Debast tegen Trossard

Zeno Debast is bij Sporting CP uitgegroeid tot een polyvalente speler. Het jeugdproduct van RSC ...

67
67
Degryse snapt niets van Anderlecht: “Vrees ik voor…”

RSC Anderlecht heeft meteen een eerste mokerslag gekregen in de Champions Play-Offs. Paars-Wit ging ...

258
258
‘Charleroi grijpt genadeloos in: Hans Cornelis ontslagen’

Sporting Charleroi koos voor Hans Cornelis als de vervanger voor de naar KAA Gent vertrokken Rik De ...

187
187
‘Amadou Onana op weg naar absolute monstertransfer’

Amadou Onana is niet meer weg te denken bij de Belgische nationale ploeg, maar ook in Engeland ...

107
107

Meer sportnieuws