Olsson slaat terug na keiharde kritiek

712
Olsson slaat terug na keiharde kritiek

De ene ploeg is de andere niet. Kristoffer Olsson koos deze zomer bewust voor het project van RSC Anderlecht, want de Zweed kon zich helemaal vinden in de clubfilosofie en -DNA van Sporting. En valt er ook aan te zien op het veld. 


MATCH MADE IN HEAVEN 

Veel gespeeld heeft hij nog niet bij RSC Anderlecht, 51 minuten om precies te zijn, maar het is nu al duidelijk dat Krisoffer Olsson zich goed in z'n vel voelt bij Sporting. De Zweedse middenvelder kon vorig weekend niet voorkomen dat zijn ploeg roemloos met 1-3 ten onder ging tegen de stadsrivaal Union SG, maar persoonlijk zal Olsson zich opgelucht voelen omdat hij bij Anderlecht terechtgekomen is bij een ploeg die wil voetballen.

“Ik hou van technisch verzorgd voetbal en een goeie passing, maar ik doe er ook alles aan om te winnen”, omschreef Kristoffer Olsson zichzelf op de officiële clubkanalen van Sporting. Ook Peter Verbeke benadrukte dat de passing één van de kernkwaliteiten is van zijn nieuwe zomeraanwinst. “Hij heeft graag de bal, denkt snel en creatief en verkiest een verticale manier van voetballen.” De voetbalvisie van Olsson en Anderlecht sluiten dus duidelijk nauw bij elkaar aan.



Kristoffer Olsson is een speler die de bal vaak moet kunnen voelen en rondspelen. 't Is een type die zijn kwaliteiten enkel ten volle kan ontplooien bij een ploeg die graag voetbalt en veel balbezit genereert. Het voetballende profiel van Olsson lijkt daarom enorm goed te passen bij Anderlecht, want bij een ploeg die meer vanuit de omschakeling speelt en met weinig passes, heeft de polyvalente middenvelder duidelijk grote moeite om zich te profileren.

ZWEEDSE ANTI-HELD 

Dat bleek op het voorbije Europees Kampioenschap voetbal bij de nationale ploeg van Zweden, waar Kristoffer Olsson sinds 2019 een onbetwiste basisspeler is in het team van bondscoach Janne Andersson. De veelzijdige centrale middenvelder, die zowel op de zes, de acht als de tien uit de voeten kan, startte op het EURO 2020 dan ook in elke wedstrijd. Hij werd door de Zweedse media zelfs vooruitgeschoven als dé cruciale speler voor op het aankomende Europese landentoernooi.

De Zweden bereikten uiteindelijk de achtste finale op het Europees Kampioenschap, maar voor Kristoffer Olsson liep het EK op een sisser af. Hoewel hij in elke wedstrijd startte, kreeg hij bakken kritiek te slikken van de Zweedse media en analisten. Olsson was dan toch niet zo bepalend zoals oorspronkelijk gedacht, maar het was vooral de tactische aanpak van de Zweedse bondscoach Janne Andersson die totaal niet pasten bij Olssons individuele en specifieke kwaliteiten.



Zweden hanteerde op het Europees Kampioenschap namelijk een erg behouden aanpak met weinig ruimte voor voetballende oplossingen en veel lange ballen. En dat speelde uiteraard niet in het voordeel van de kleine maar technisch gezegende Olsson, die zijn ploeg vooral extra voetballend vermogen met met een zuivere passing kan bijbrengen. Enkele weken geleden werd Olsson dan ook ietwat onterecht één van de meest in vraag gestelde Zweedse EK-gangers. 

VOETBALPLEZIER BIJ ANDERLECHT

Dat kwam niet zozeer door zijn individuele kwaliteiten maar eerder omdat Kristoffer Olsson moeilijk zijn draai vond in de weinig voetballend tactiek van bondscoach Janne Andersson. Op het Europees Kampioenschap hield Zweden amper de bal bij, met als resultaat een erg mager gemiddeld balaandeel van 35,7% – het op één na laagste balbezit van alle deelnemende ploegen. “Als je Olsson bekritiseert, dan moet je rekening houden dat de ballen meestal over hem gespeeld worden. Hij moest veel meer betrokken worden bij de opbouw van de aanvallen”, sprong Hasse Back, commentator bij TV4, de 29-voudige international nog bij.



Bij RSC Anderlecht wordt er meer gevoetbald en gepasst dan bij de Zweedse nationale ploeg, en die speelstijl ligt Kristoffer Olsson dus wel. Waar Zweden op het voorbije Europees Kampioenschap het op één na laagste gemiddelde balbezit haalde van alle ploegen (35,7%) ligt dat bij Anderlecht heel wat hoger met een gemiddeld balaandeel van 62,7%. Daarmee vergaarde Sporting het op één na hoogste gemiddelde balbezit in de Belgische competitie. Enkel KV Mechelen haalt vooralsnog een iets hoger gemiddelde met 64% balbezit.

BESTE PASSER BIJ ANDERLECHT 

Een ruim aandeel balbezit is uiteraard niet heilig en eveneens geen grote indicator voor een goed resultaat – dat werd vorig jaar trouwens al snel duidelijk bij Anderlecht. Maar in het specifieke en individuele geval van Kristoffer Olsson is het veelvuldig raken en passen van de bal wél van een groot belang. In zijn eerste 51 gespeelde minuten voor Anderlecht verstuurde de Zweedse middenvelder maar liefst 33 passes, terwijl hij op het voorbije Europees Kampioenschap 40 passes per 90 minuten lanceerde.

Bovendien is de passing-zuiverheid van Kristoffer Olsson bij Anderlecht (97%) van een veel hoger niveau dan bij Zweden op het EURO 2020 (89%). Vorig weekend was hij bij Anderlecht zelfs met voorsprong de beste passer op het veld. Olsson verstuurde tegen Union SG namelijk maar één verkeerde pass, en dat was een lange bal op Benito Raman. Het zal Olsson ongetwijfeld plezieren om terug een spilfiguur te zijn bij een voetballende ploeg. 



Al zal de technisch onderlegde middenvelder uiteraard wel nog bepalender moeten worden en nadrukkelijker een rol moeten opeisen als cruciale schakel tussen de verdediging en de aanval. Pas wanneer de automatismen meer aanwezig zullen zijn bij Anderlecht, en als er ook een kwalitatieve centrale spits wordt aangetrokken, zal Kristoffer Olsson explicieter zijn stempel moeten drukken op het paars-witte spelbeeld. Niet voor niets maakt de Zweed een groot deel uit van de basis waarop Vincent Kompany wil bouwen in de komende jaren. 

LEES OOK: TRANSFERUURTJE: 'Genk slaat toe bij Anderlecht, zware klap Talbi'

Wordt Olsson de nieuwe regisseur bij Anderlecht?

Meest recent

Bruno moet één belangrijke knoop doorhakken bij Anderlecht

RSC Anderlecht staat voor een tweede grote test in de Jupiler Pro League. Zondag wacht immers KRC ...

5
5
Club meldt groot nieuws vlak voor start Champions League

Volgende week gaat de League Phase in de Champions League van start. De enige Belgische deelnemer, ...

15
15
Cercle gewaarschuwd: Friis geeft mening over swingend Gent

AA Gent is uitstekend aan het nieuwe seizoen in de Jupiler Pro League begonnen. Met 12 op 12 staan ...

17
17
United-insiders doen boekje open: collectieve verbazing over Lammens

In de Premier League wil Manchester United zondag op het veld van Everton zijn eerste uitzege van ...

97
97
Toby Alderweireld en Ruben Van Gucht keihard in de clinch

De spanning liep recent bijzonder hoog op tussen Ruben Van Gucht en Toby Alderweireld. Wat begon als ...

80
80
Standard-Antwerp: supporterssoap kent totale wending

In de Jupiler Pro League staat zaterdagavond het interessante duel tussen Standard en Antwerp FC op ...

92
92
Steun voor zondebok Club: "Zijn shirt weegt 100 kilo"

Club Brugge pakte vrijdagavond de drie punten mee uit het Soevereinstadion, maar maakte tegen Lommel ...

473
473
TRANSFERUURTJE: 'Genk slaat toe bij Anderlecht, zware klap Talbi'

De zomermercato mag in België dan wel voorbij zijn, ploegen kunnen nog steeds spelers verpatsen ...

339
339
Westerlo wrijft zich in de handen met nieuwe aanvalsleider

Westerlo heeft zich deze zomermercato flink geroerd. De Kemphanen haalde bijna een nieuwe selectie ...

56
56
Vanaken eerlijk na speciale wedstrijd tegen Lommel

Club Brugge kreeg vorige speeldag een mokerslag te verwerken met de nederlaag tegen KAA Gent, maar ...

126
126
Hairemans neemt met pijn in het hart afscheid van Antwerp

Geoffrey Hairemans (35) maakt de overstap van Royal Antwerp FC naar Sporting Hasselt. De ...

98
98
Lille stampt hard na en maakt Meunier compleet af

Thomas Meunier vertrok afgelopen zomer transfervrij van Lille naar Sunderland. De Rode Duivel was ...

175
175
Antwerp-fans kloppen op tafel: dreigende taal voor Standard

Vlak voor de topper tussen Standard Luik en Royal Antwerp FC werd plots bekend dat de supporters van ...

124
124
Thorup overweegt drastische Brughmans-keuze

De grote transferverrassing van afgelopen zomermercato was de uitgaande deal van Lucca Brughmans. De ...

321
321
Basispion Club Brugge: "Ben geen 15 miljoen waard"

Club Brugge had nog véél meer geld kunnen vangen op de transfermarkt, maar ze ...

209
209
Smaakmaker voor Union: "Explosief, stevig en prima schot"

In het Belgische voetbal worden er héél veel transfers gedaan. Elke zomer worden de ...

66
66
Nostalgie voor Kompany: "Krijgen steun uit België"

Bayern München is uitstekend begonnen aan het seizoen. Vincent Kompany & co wonnen drie ...

69
69
Selectie Van Bommel: eerste grote slachtoffers al bekend?

Eind deze maand maakt Mark van Bommel zijn officiële debuut als Belgisch bondscoach. De ...

2183
2183
Anderlecht bikkelhard: kaakslag voor Stroeykens/Bertaccini

RSC Anderlecht heeft een razend drukke mercato achter de rug. De Brusselaars haalden een elftal aan ...

723
723
Verhaeghe voorspelt complete Club Brugge-ramp

Bart Verhaeghe waarschuwde zelf al voor het enorme financiële risico dat Club Brugge liep met ...

639
639
"Lamentabel" - Club Brugge-schlemiel 'delft eigen graf'

Club Brugge heeft zich vrijdagavond herpakt na de slipper op het veld van AA Gent. Tenminste toch ...

589
589
UCL-koorts: dramatische start PSG, eerste uitschuiver Real

Volgende week gaat de League Phase in de Champions League van start. Maar enkele van de Europese ...

59
59
Patro stunt op de transfermarkt: Stijnen geeft uitleg

Patro Eisden sloeg op de laatste dag van de mercato nog keihard toe. De club uit de Challenger Pro ...

144
144
Euvrard tempert verwachtingen: “Wellicht niet tegen Antwerp”

Bij Standard begonnen ze niet onaardig aan het nieuwe seizoen. De ploeg had zelfs nog meer punten ...

166
166
Anderlecht strikt smaakmaker: "Snel, technisch en goede vrije trap"

RSC Anderlecht kende een héél drukke zomermercato. De Brusselaars haalden met Thelo ...

501
501

Meer sportnieuws