Olsson slaat terug na keiharde kritiek

door
Olsson slaat terug na keiharde kritiek

De ene ploeg is de andere niet. Kristoffer Olsson koos deze zomer bewust voor het project van RSC Anderlecht, want de Zweed kon zich helemaal vinden in de clubfilosofie en -DNA van Sporting. En valt er ook aan te zien op het veld. 


MATCH MADE IN HEAVEN 

Veel gespeeld heeft hij nog niet bij RSC Anderlecht, 51 minuten om precies te zijn, maar het is nu al duidelijk dat Krisoffer Olsson zich goed in z'n vel voelt bij Sporting. De Zweedse middenvelder kon vorig weekend niet voorkomen dat zijn ploeg roemloos met 1-3 ten onder ging tegen de stadsrivaal Union SG, maar persoonlijk zal Olsson zich opgelucht voelen omdat hij bij Anderlecht terechtgekomen is bij een ploeg die wil voetballen.

“Ik hou van technisch verzorgd voetbal en een goeie passing, maar ik doe er ook alles aan om te winnen”, omschreef Kristoffer Olsson zichzelf op de officiële clubkanalen van Sporting. Ook Peter Verbeke benadrukte dat de passing één van de kernkwaliteiten is van zijn nieuwe zomeraanwinst. “Hij heeft graag de bal, denkt snel en creatief en verkiest een verticale manier van voetballen.” De voetbalvisie van Olsson en Anderlecht sluiten dus duidelijk nauw bij elkaar aan.



Kristoffer Olsson is een speler die de bal vaak moet kunnen voelen en rondspelen. 't Is een type die zijn kwaliteiten enkel ten volle kan ontplooien bij een ploeg die graag voetbalt en veel balbezit genereert. Het voetballende profiel van Olsson lijkt daarom enorm goed te passen bij Anderlecht, want bij een ploeg die meer vanuit de omschakeling speelt en met weinig passes, heeft de polyvalente middenvelder duidelijk grote moeite om zich te profileren.

ZWEEDSE ANTI-HELD 

Dat bleek op het voorbije Europees Kampioenschap voetbal bij de nationale ploeg van Zweden, waar Kristoffer Olsson sinds 2019 een onbetwiste basisspeler is in het team van bondscoach Janne Andersson. De veelzijdige centrale middenvelder, die zowel op de zes, de acht als de tien uit de voeten kan, startte op het EURO 2020 dan ook in elke wedstrijd. Hij werd door de Zweedse media zelfs vooruitgeschoven als dé cruciale speler voor op het aankomende Europese landentoernooi.

De Zweden bereikten uiteindelijk de achtste finale op het Europees Kampioenschap, maar voor Kristoffer Olsson liep het EK op een sisser af. Hoewel hij in elke wedstrijd startte, kreeg hij bakken kritiek te slikken van de Zweedse media en analisten. Olsson was dan toch niet zo bepalend zoals oorspronkelijk gedacht, maar het was vooral de tactische aanpak van de Zweedse bondscoach Janne Andersson die totaal niet pasten bij Olssons individuele en specifieke kwaliteiten.



Zweden hanteerde op het Europees Kampioenschap namelijk een erg behouden aanpak met weinig ruimte voor voetballende oplossingen en veel lange ballen. En dat speelde uiteraard niet in het voordeel van de kleine maar technisch gezegende Olsson, die zijn ploeg vooral extra voetballend vermogen met met een zuivere passing kan bijbrengen. Enkele weken geleden werd Olsson dan ook ietwat onterecht één van de meest in vraag gestelde Zweedse EK-gangers. 

VOETBALPLEZIER BIJ ANDERLECHT

Dat kwam niet zozeer door zijn individuele kwaliteiten maar eerder omdat Kristoffer Olsson moeilijk zijn draai vond in de weinig voetballend tactiek van bondscoach Janne Andersson. Op het Europees Kampioenschap hield Zweden amper de bal bij, met als resultaat een erg mager gemiddeld balaandeel van 35,7% – het op één na laagste balbezit van alle deelnemende ploegen. “Als je Olsson bekritiseert, dan moet je rekening houden dat de ballen meestal over hem gespeeld worden. Hij moest veel meer betrokken worden bij de opbouw van de aanvallen”, sprong Hasse Back, commentator bij TV4, de 29-voudige international nog bij.



Bij RSC Anderlecht wordt er meer gevoetbald en gepasst dan bij de Zweedse nationale ploeg, en die speelstijl ligt Kristoffer Olsson dus wel. Waar Zweden op het voorbije Europees Kampioenschap het op één na laagste gemiddelde balbezit haalde van alle ploegen (35,7%) ligt dat bij Anderlecht heel wat hoger met een gemiddeld balaandeel van 62,7%. Daarmee vergaarde Sporting het op één na hoogste gemiddelde balbezit in de Belgische competitie. Enkel KV Mechelen haalt vooralsnog een iets hoger gemiddelde met 64% balbezit.

BESTE PASSER BIJ ANDERLECHT 

Een ruim aandeel balbezit is uiteraard niet heilig en eveneens geen grote indicator voor een goed resultaat – dat werd vorig jaar trouwens al snel duidelijk bij Anderlecht. Maar in het specifieke en individuele geval van Kristoffer Olsson is het veelvuldig raken en passen van de bal wél van een groot belang. In zijn eerste 51 gespeelde minuten voor Anderlecht verstuurde de Zweedse middenvelder maar liefst 33 passes, terwijl hij op het voorbije Europees Kampioenschap 40 passes per 90 minuten lanceerde.

Bovendien is de passing-zuiverheid van Kristoffer Olsson bij Anderlecht (97%) van een veel hoger niveau dan bij Zweden op het EURO 2020 (89%). Vorig weekend was hij bij Anderlecht zelfs met voorsprong de beste passer op het veld. Olsson verstuurde tegen Union SG namelijk maar één verkeerde pass, en dat was een lange bal op Benito Raman. Het zal Olsson ongetwijfeld plezieren om terug een spilfiguur te zijn bij een voetballende ploeg. 



Al zal de technisch onderlegde middenvelder uiteraard wel nog bepalender moeten worden en nadrukkelijker een rol moeten opeisen als cruciale schakel tussen de verdediging en de aanval. Pas wanneer de automatismen meer aanwezig zullen zijn bij Anderlecht, en als er ook een kwalitatieve centrale spits wordt aangetrokken, zal Kristoffer Olsson explicieter zijn stempel moeten drukken op het paars-witte spelbeeld. Niet voor niets maakt de Zweed een groot deel uit van de basis waarop Vincent Kompany wil bouwen in de komende jaren. 

LEES OOK: 'Garcia ontdekt RSCA: trio in preselectie Rode Duivels'

Wordt Olsson de nieuwe regisseur bij Anderlecht?

Meest recent

Kompany-ball verovert Europa: Del Piero kan ogen niet geloven

Verschillende kandidaten voor de eindzege maakten deze week indruk in de 1/8ste finales van de ...

10
10
Hayen houdt adem in: Europees rampscenario voor Genk

Of ze het nog tot de top zes zullen schoppen valt voorlopig af te wachten, maar in de achtste finale ...

25
25
'Overmars stelt veto: Antwerp legt miljoenen klaar'

Ongeacht het verdere verloop van het seizoen gaat Antwerp een zomer vol vraagtekens tegemoet. ...

31
31
'Garcia ontdekt RSCA: trio in preselectie Rode Duivels'

Met dank aan (interim)coach Jérémy Taravel is er van een crisis plots geen sprake meer ...

129
129
'Essevee kan cashen: smaakmaker naar JPL-topclub?'

De nederlaag tegen Standard betekende de zwanenzang voor Sven Vandenbroeck als trainer van Zulte ...

149
149
'Hayen hakt knopen door: derbykoorts bij KRC Genk'

In de achtste finale van de Europa League neemt KRC Genk het straks op tegen SC Freiburg. De zenuwen ...

88
88
Ruben Van Gucht trekt aandacht in Rome met één foto

Als een ware magneet voor aandacht blijft Ruben Van Gucht de voorbije weken overal opduiken. De ...

540
540
'Leko versus Rigaux: transferclash bij Club Brugge'

Club Brugge stevent af op een heuse leegloop, want tal van goudhaantjes lijken rijp voor een ...

277
277
'Grote kuis bij Antwerp: duo bij grof huisvuil gezet'

Na een teleurstellend seizoen belooft het straks alweer een drukke zomer te worden bij Antwerp, waar ...

154
154
'Dembélé maakt pikante transfer na geheime meeting'

Vorig seizoen wist Paris Saint-Germain eindelijk de Champions League binnen te halen. De Franse club ...

90
90
Antwerp verrast en shopt in amateurreeksen

Bij Antwerp moeten ze dezer dagen de broeksriem aanspannen, want op financieel vlak zijn de middelen ...

138
138
KV Kortrijk haalt gram en mag forfaitzege bijschrijven

SK Beveren pakte woensdagavond al de titel in de Challenger Pro League. Daarmee zijn de Waaslanders ...

168
168
'Club wrijft zich in handen met nieuwe Ordoñez-wending'

Het lijkt erop dat de kassa komende zomer bij Club Brugge weer stevig zal rinkelen. Het haalde dit ...

199
199
'Thiago blijft verbazen: titanenstrijd op komst'

Igor Thiago is uitgegroeid tot één van de sensaties van het seizoen in de Premier ...

212
212
Ceulemans spreekt grote hoop uit voor Club en Westerlo

Komend weekend staat op de voorlaatste speeldag van de reguliere competitie in de Jupiler Pro League ...

161
161
Gouden Croc: MIDMID maakt 8 kanshebbers bekend

De ontknoping van het seizoen komt stilaan weer in zicht en dat betekent dat het ook tijd wordt om ...

685
685
'Bliksemtransfer Lewandowski naar grote Europese club'

Op zijn 37ste begint Robert Lewandowski komende zomer nog aan een nieuw hoofdstuk in zijn ...

144
144
TRANSFERUURTJE: 'Dompers voor Anderlecht, Sunderland shopt weer in JPL'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

327
327
Pedro Neto doet Hazard-incident opnieuw oplaaien

Chelsea kreeg een pandoering van jewelste in de Champions League. De Londense club leek nochtans op ...

28
28
Courtois slaat keihard terug: “Giftig en gebrek aan respect!”

Thibaut Courtois kreeg enorm veel lof na de 3-0 zege van Real Madrid tegen Manchester City. De ...

105
105
Guardiola verrast met uitspraken over Doku: Duivel briest

Manchester City kreeg tegen Real Madrid een pak slaag. Nog voor rust stond het 3-0 na een hattrick ...

197
197
'Cercle Brugge wili stunten en PL-clubs aftroeven'

Cercle Brugge zal de komende weken nog stevig moeten knokken voor het behoud. De Vereniging kan de ...

162
162
'Inter wil Stankovic koppelen aan Rode Duivel'

Inter lijkt momenteel onbedreigd op weg naar de titel in de Serie A, maar toch lijken er grote ...

112
112
Club krijgt overbodige pion terug: "Ik moet wel"

Het wordt ongetwijfeld een zeer drukke transferzomer bij Club Brugge. Dat zal wellicht de nodige ...

605
605
Albert verbaast opnieuw: "Laat De Bruyne thuis"

De Rode Duivels vertrekken binnen een tweetal weken op stage naar de Verenigde Staten, waar ze met ...

469
469

Meer sportnieuws