Vermaelen zet criticasters keihard op hun plaats

848 stemmen
Vermaelen zet criticasters keihard op hun plaats

Enkele weken geleden hingen er grote vraagtekens omtrent het fysieke en sportief niveau van Thomas Vermaelen. Ondertussen werden die allemaal naar de vuilbak verwezen door zijn recente masterclass tegen Portugal in de achtste finale van het Europees Kampioenschap. De 35-jarige Vermaelen haalt daarmee zijn groot gelijk tegenover zijn criticasters.


VERMAELEN EN DE PUBLIEKE OPINIE 

Te traag. Te oud. Te broos. En in het kalenderjaar 2021 amper 881 speelminuten in de – ocharme – Japanse J1 League. Bij zijn club Vissel Kobe speelde Thomas Vermaelen vorig seizoen lang niet alle wedstrijden, hij startte namelijk slechts negen keer op zestien competitiewedstrijden - iets wat grotendeels valt te verklaren door zijn hoge leeftijd van 35 jaar. “Maar in de belangrijke wedstrijden werd hij altijd opgesteld”, verklaarde journalist Yugo Ikeda eerder al aan Sporza

Toch werden er in de aanloop naar het Europees Kampioenschap veel vraagtekens gesteld omtrent de fysieke paraatheid van Thomas Vermaelen. Extern dan wel, want Roberto Martinez bleef altijd rotsvast geloven in de fysieke capaciteiten van zijn ervaren verdediger. “Het niveau in Japan is voor veel mensen een onbekende factor, maar ik word er echt wel getest”, verklaarde Vermaelen aan de Belgische media tijdens de oefencampagne op het Europees Kampioenschap.



't Was opvallend hoe Thomas Vermaelen zijn selectie voor het EURO 2020 ogenschijnlijk moest verdedigen tegenover de buitenwereld.  “Vergelijk het niet met een Europese competitie, maar ik ben altijd hard blijven trainen. Om te kunnen presteren voor mijn club én voor de nationale ploeg”, aldus Vermaelen enkele weken geleden. Of: “Ik vind het jammer dat men conclusies trekt uit gegevens die zij niet kennen. Niemand weet hoe snel ik ben. Niemand weet hoe wendbaar ik nog ben. Alleen ik kan dat inschatten aan de hand van persoonlijke data.”

VOORKEUR OP DENAYER EN BOYATA 

Ondertussen heeft Thomas Vermaelen die vele vraagtekens op korte termijn eigenhandig weggewerkt. In zijn eerste basisplaats op het Europees Kampioenschap tegen Finland leverde de 35-jarige eerder al een onberispelijke prestatie af. En daarvoor werd de ex-speler van Ajax, FC Barcelona en AS Roma al geleidelijk gebracht tegen Rusland (16 minuten) en Denemarken (2 minuten). “Een fitte Vermaelen is iemand waar je rekening mee moet houden”, verklaarde analist Eddy Snelders na de groepsronde.



In de achtste finale van het Europees Kampioenschap behield Thomas Vermaelen tegen Portugal  uiteindelijk zijn basisplaats in de verdediging. De 84-voudige Rode Duivel kreeg daarmee de voorkeur op zijn jongere positionele collega's Dedryck Boyata (30 jaar) en Jason Denayer (26 jaar). Roberto Martinez prefereerde met die opvallende zet duidelijk de keuze voor ervaring en kwaliteit boven de leeftijd. En de 35-jarige Vermaelen ontgoochelde allerminst tegen Cristiano Ronaldo & Co.

RONALDO IN BEDWANG 

De prestatie van Thomas Vermaelen tegen Portugal kon vriend en vijand bekoren. Zondagavond hield hij zijn generatiegenoot en huidig EK-topschutter Cristiano Ronaldo in bedwang, een krachttoer die alleen maar bewondering en respect kan teweegbrengen. Vermaelen werkte een onberispelijke wedstrijd af en hij was elke seconde geconcentreerd. Dat moest ook wel, met de sluwe en immer lepe Ronaldo in de buurt. Vermaelen was de defensieve uitblinker bij de Rode Duivels dankzij onder meer een enorme duelkracht en groot anticipatievermogen.



Thomas Vermaelen mag dan misschien wel niet meer van de snelste zijn, door zijn uitstekend positiespel en ervaring anticipeert hij vaak een stapje sneller dan zijn rechtstreekse tegenstander. En dan is een vermeend gebrek aan snelheid helemaal geen probleem meer. Vermaelen won kopduels van Cristiano Ronaldo, hij zat de Portugese ster constant op de hielen en hij kon CR7 op een bepaald moment ook zelf terughalen. Superlatieven kwamen tekort bij de indrukwekkende prestatie van Vermaelen in de achtste finales van het Europees Kampioenschap.

DE MASTERCLASS-VERMAELEN

Na afloop van de wedstrijd was bondscoach Roberto Martinez dan ook vol lof over zijn 35-jarige sterkhouder. “Er zijn veel vragen geweest over zijn ouderdom, maar ik heb mij nooit zorgen gemaakt”, aldus Martinez. “Thomas is een product van ongelofelijk professionalisme. Hij geeft al jaren alles wat hij in zich heeft, niet in het minst voor de nationale ploeg. Omdat alle spelers nauw aan zijn hart liggen. Wat Vermaelen samen met de twee andere verdedigers en Courtois heeft laten zien, moet men opnemen op video en in alle Belgische voetbalscholen laten zien. Dit was een masterclass verdedigen en Vermaelen heeft het fantastisch gedaan.”



In de kraker tegen Portugal was Thomas Vermaelen één van de grote mannen bij de Rode Duivels, en zijn statistieken ondersteunen die grootse prestatie. Hij leed zondagavond bijvoorbeeld het minste balverlies van alle Belgische en Portugese spelers. Vermaelen verrichtte – zoals steeds – ook een uitstekende en strakke passing van 96%. Over het ganse Europees Kampioenschap behoort hij zelfs tot de derde beste uitvoetballende verdediger, na Reece James (Engeland) en Aymeric Laporte (Spanje). Voor Vermaelen wenkt dus duidelijk een nieuwe basisplaats in de kwartfinale tegen Italië.

LEES OOK: Borkelmans dropt verrassende WK-selectie voor België

Moet Vermaelen starten tegen Italië?

Meest recent

Vandenbempt voorspelt nóg enorme verrassing in WK-selectie

Om 13u20 is het eindelijk zover: dan kondigt Rudi Garcia aan welke 26 Rode Duivels hij zal meenemen ...

68
68
Anderlecht krijgt factuur: fans richten ravage aan

Voor Anderlecht is de bekerfinale uiteindelijk een ontgoocheling gewonnen. Het ging na verlengingen ...

88
88
'KV Mechelen kan cashen met recorddeal Van Brederode'

KV Mechelen hoopt in de laatste drie wedstrijden van het seizoen nog een Europees ticket uit de ...

37
37
FIFA geeft Rudi Garcia plots enorme WK-opsteker

Om 13u20 maakt Rudi Garcia de selectie van de Rode Duivels voor het WK bekend. Er wordt nog druk ...

151
151
WK-selectie Japan: 2 Kanaries, een Genkie, vedette ontbreekt

Minder dan een maand voor de start van het WK druppelen er alsmaar meer selecties binnen van ...

29
29
Nieuw akkoord DAZN: weer opsteker voor Belgische fans

Er is de voorbije maanden heel wat drama geweest rond de uitzendrechten van het Belgische voetbal. ...

150
150
‘Club Brugge steelt transfershow: 14M voor toptarget’

Club Brugge zet deze zomer stevig in op versterking en kijkt naar een flankaanvaller die vooral ...

581
581
Vandenbempt ziet kop rollen bij Anderlecht na bekerdeceptie

Bij Anderlecht was het geloof donderdag groot in een eerste prijs in negen jaar tijd, maar ...

489
489
Mbappé ontketent oorlog bij Real: “Hij zei me dat ik vierde keuze ben”

Real Madrid won donderdagavond wel met 2-0 van degradant Real Oviedo, maar daarmee is de rust in het ...

88
88
Anderlecht bidt voor De Cat: Taravel brengt update

Anderlecht is donderdag weer met lege handen achtergebleven. Voor de tweede keer op rij verloor het ...

164
164
Overmars aan zet: "Ik wil graag bij Antwerp blijven"

De Europe Play-Off winnen zal moeilijk worden, maar Antwerp hoopt het seizoen de komende weken nog ...

206
206
"Als hij uitvalt..." - Verschueren trekt keiharde conclusie

Anderlecht viert volgend seizoen een pijnlijk jubileum, want dan zal het tien jaar geleden zijn dat ...

353
353
"Union niet beter" - Taravel geeft oorzaak verloren finale

Jérémy Taravel zal voor altijd de man blijven die RSC Anderlecht naar de bekerfinale ...

203
203
Real klopt rode lantaarn: Pérez zorgt voor ongezien tafereel

Real Madrid heeft enkele dagen na de blamage in Barcelona aangeknoopt met een simpele zege. Op eigen ...

87
87
Gigantisch sprookje: "Dé reden om naar Union te komen"

Vijf jaar geleden speelde het nog in de tweede divisie, nu staat Union SG te pronken bovenaan de ...

82
82
'Zware gevolgen na bekerfiasco: nieuwe trainer Anderlecht'

RSC Anderlecht zal ook dit seizoen afsluiten met lege handen. De Brusselaars moeten na het verlies ...

694
694
Deschamps maakt WK-selectie live bekend: grote naam afwezig

Binnen minder dan een maand is het zover, dan gaat het wereldkampioenschap officieel van start. ...

144
144
Stad Brussel walgt: enorme ravage aan stadion na bekerfinale

De bekerfinale heeft voor aanzienlijke schade gezorgd aan het Koning Boudewijn-stadion. Vooral de ...

1366
1366
Grote honger Union: Club Brugge krijgt pittige waarschuwing

Union SG heeft voor het derde jaar op rij een grote prijs gepakt. De Brusselaars wonnen donderdag de ...

322
322
Transfergevecht Bayern: 'Kompany wil hém er wanhopig bij'

Bayern München werkt momenteel naar de Duitse bekerfinale van binnen anderhalve week. Achter de ...

127
127
Europese tickets: waarom STVV en co meevieren met Union

Union SG is een nieuw sportief succes rijker. De regerende landskampioen won donderdagnamiddag ...

461
461
Coucke druipt gedesillusioneerd af, Verschueren baalt luidop

De clubleiding van RSC Anderlecht keek donderdag reikhalzend uit naar de finale van de Croky Cup. ...

414
414
Gênant moment: Anderlecht-tifo viraal na pijnlijke fout

Het is uiteindelijk een bijzonder pijnlijke namiddag geworden voor RSC Anderlecht. In de verloren ...

244
244
'Anderlecht davert: eerste miljoenentransfer Sibierski'

Anderlecht heeft zijn eerste zomerklapper in het vizier, en die komt uit onverwachte hoek. De ...

371
371
Hommeles Anderlecht: Bertaccini sneert openlijk naar Taravel

Maandenlang had RSC Anderlecht uitgekeken naar de bekerfinale. Nadat het tegen Union SG wederom ...

470
470

Meer sportnieuws