Vermaelen zet criticasters keihard op hun plaats

848
Vermaelen zet criticasters keihard op hun plaats

Enkele weken geleden hingen er grote vraagtekens omtrent het fysieke en sportief niveau van Thomas Vermaelen. Ondertussen werden die allemaal naar de vuilbak verwezen door zijn recente masterclass tegen Portugal in de achtste finale van het Europees Kampioenschap. De 35-jarige Vermaelen haalt daarmee zijn groot gelijk tegenover zijn criticasters.


VERMAELEN EN DE PUBLIEKE OPINIE 

Te traag. Te oud. Te broos. En in het kalenderjaar 2021 amper 881 speelminuten in de – ocharme – Japanse J1 League. Bij zijn club Vissel Kobe speelde Thomas Vermaelen vorig seizoen lang niet alle wedstrijden, hij startte namelijk slechts negen keer op zestien competitiewedstrijden - iets wat grotendeels valt te verklaren door zijn hoge leeftijd van 35 jaar. “Maar in de belangrijke wedstrijden werd hij altijd opgesteld”, verklaarde journalist Yugo Ikeda eerder al aan Sporza. 

Toch werden er in de aanloop naar het Europees Kampioenschap veel vraagtekens gesteld omtrent de fysieke paraatheid van Thomas Vermaelen. Extern dan wel, want Roberto Martinez bleef altijd rotsvast geloven in de fysieke capaciteiten van zijn ervaren verdediger. “Het niveau in Japan is voor veel mensen een onbekende factor, maar ik word er echt wel getest”, verklaarde Vermaelen aan de Belgische media tijdens de oefencampagne op het Europees Kampioenschap.



't Was opvallend hoe Thomas Vermaelen zijn selectie voor het EURO 2020 ogenschijnlijk moest verdedigen tegenover de buitenwereld.  “Vergelijk het niet met een Europese competitie, maar ik ben altijd hard blijven trainen. Om te kunnen presteren voor mijn club én voor de nationale ploeg”, aldus Vermaelen enkele weken geleden. Of: “Ik vind het jammer dat men conclusies trekt uit gegevens die zij niet kennen. Niemand weet hoe snel ik ben. Niemand weet hoe wendbaar ik nog ben. Alleen ik kan dat inschatten aan de hand van persoonlijke data.”

VOORKEUR OP DENAYER EN BOYATA 

Ondertussen heeft Thomas Vermaelen die vele vraagtekens op korte termijn eigenhandig weggewerkt. In zijn eerste basisplaats op het Europees Kampioenschap tegen Finland leverde de 35-jarige eerder al een onberispelijke prestatie af. En daarvoor werd de ex-speler van Ajax, FC Barcelona en AS Roma al geleidelijk gebracht tegen Rusland (16 minuten) en Denemarken (2 minuten). “Een fitte Vermaelen is iemand waar je rekening mee moet houden”, verklaarde analist Eddy Snelders na de groepsronde.



In de achtste finale van het Europees Kampioenschap behield Thomas Vermaelen tegen Portugal  uiteindelijk zijn basisplaats in de verdediging. De 84-voudige Rode Duivel kreeg daarmee de voorkeur op zijn jongere positionele collega's Dedryck Boyata (30 jaar) en Jason Denayer (26 jaar). Roberto Martinez prefereerde met die opvallende zet duidelijk de keuze voor ervaring en kwaliteit boven de leeftijd. En de 35-jarige Vermaelen ontgoochelde allerminst tegen Cristiano Ronaldo & Co.

RONALDO IN BEDWANG 

De prestatie van Thomas Vermaelen tegen Portugal kon vriend en vijand bekoren. Zondagavond hield hij zijn generatiegenoot en huidig EK-topschutter Cristiano Ronaldo in bedwang, een krachttoer die alleen maar bewondering en respect kan teweegbrengen. Vermaelen werkte een onberispelijke wedstrijd af en hij was elke seconde geconcentreerd. Dat moest ook wel, met de sluwe en immer lepe Ronaldo in de buurt. Vermaelen was de defensieve uitblinker bij de Rode Duivels dankzij onder meer een enorme duelkracht en groot anticipatievermogen.



Thomas Vermaelen mag dan misschien wel niet meer van de snelste zijn, door zijn uitstekend positiespel en ervaring anticipeert hij vaak een stapje sneller dan zijn rechtstreekse tegenstander. En dan is een vermeend gebrek aan snelheid helemaal geen probleem meer. Vermaelen won kopduels van Cristiano Ronaldo, hij zat de Portugese ster constant op de hielen en hij kon CR7 op een bepaald moment ook zelf terughalen. Superlatieven kwamen tekort bij de indrukwekkende prestatie van Vermaelen in de achtste finales van het Europees Kampioenschap.

DE MASTERCLASS-VERMAELEN

Na afloop van de wedstrijd was bondscoach Roberto Martinez dan ook vol lof over zijn 35-jarige sterkhouder. “Er zijn veel vragen geweest over zijn ouderdom, maar ik heb mij nooit zorgen gemaakt”, aldus Martinez. “Thomas is een product van ongelofelijk professionalisme. Hij geeft al jaren alles wat hij in zich heeft, niet in het minst voor de nationale ploeg. Omdat alle spelers nauw aan zijn hart liggen. Wat Vermaelen samen met de twee andere verdedigers en Courtois heeft laten zien, moet men opnemen op video en in alle Belgische voetbalscholen laten zien. Dit was een masterclass verdedigen en Vermaelen heeft het fantastisch gedaan.”



In de kraker tegen Portugal was Thomas Vermaelen één van de grote mannen bij de Rode Duivels, en zijn statistieken ondersteunen die grootse prestatie. Hij leed zondagavond bijvoorbeeld het minste balverlies van alle Belgische en Portugese spelers. Vermaelen verrichtte – zoals steeds – ook een uitstekende en strakke passing van 96%. Over het ganse Europees Kampioenschap behoort hij zelfs tot de derde beste uitvoetballende verdediger, na Reece James (Engeland) en Aymeric Laporte (Spanje). Voor Vermaelen wenkt dus duidelijk een nieuwe basisplaats in de kwartfinale tegen Italië.

LEES OOK: Mannaert en Mignolet lijken wéér mis te grijpen

Moet Vermaelen starten tegen Italië?

Meest recent

Anderlecht-aanpak met de grond gelijkgemaakt

Het rommelt nog steeds bij RSC Anderlecht. Vorige week was Kenneth Bornauw snoeihard in een ...

20
20
Hommeles bij Antwerp: Sonck spreekt Compper resoluut tegen

Het is hommeles bij Royal Antwerp FC. De trein blijft maar sputteren en Marvin Compper staat al een ...

26
26
‘Lukaku krijgt plots oude bekende als nieuwe Fener-coach’

Het loopt voor geen meter bij Fenerbahçe. De Turkse topclub zit in de hoek waar de klappen ...

31
31
Opvallend: Roméo Lavia en Eden Hazard slaan handen in elkaar

Roméo Lavia maakte enorm veel indruk tijdens de interlandperiode, maar bij Chelsea werd hij ...

24
24
Radja Nainggolan slaat ferm terug op beschuldigingen

Radja Nainggolan kent naast het veld een moeilijke periode. De 38-jarige middenvelder wacht mogelijk ...

11
11
Compper viseert Vermeeren met snoeiharde uitspraken

Royal Antwerp FC incasseerde afgelopen speeldag weer een ferme uppercut. Laagvlieger Cercle Brugge ...

63
63
'Genk loopt blauwtje: goudhaantje gratis richting exit'

KRC Genk zit in de hoek waar de klappen vallen. Nadat de Limburgers zaterdag nog maar eens onderuit ...

118
118
Koppen rollen in JPL: volgende coach op straat gezet

Het blijkt plots bijltjesdag in de Jupiler Pro League, want amper enkele uren na het ontslag van ...

118
118
Poppen aan het dansen: machtsstrijd Anderlecht escaleert

RSC Anderlecht sloot een woelige week af met een deugddoende zege tegen Westerlo, maar of alles nu ...

255
255
'Club Brugge breekt record: monsterbod in aantocht'

Met acht doelpunten in zes wedstrijden heeft Nicolo Tresoldi een waanzinnige maand oktober achter de ...

254
254
Zware kater Antwerp: kopzorgen omtrent topaanwinst

Wie dacht dat Antwerp weer op de goede weg was na de zege tegen Charleroi kwam bedrogen uit, want op ...

115
115
Met dank aan De Mil: toptransfer op til bij AA Gent?

Door de nederlaag in Lommel, na de vroegtijdige bekerexit de eerste misstap pas in de competitie, is ...

123
123
Oorlogsverklaring aan pers: Coucke krijgt volle laag

Marc Coucke laat in het openbaar nog maar zelden zijn licht schijnen op de gang van zaken bij RSC ...

209
209
Bewogen weekend Belgische refs: Lardot velt verdict

Speeldag tien in de Jupiler Pro League leverde helaas een vrij bewogen weekend op voor de Belgische ...

174
174
'Klopjacht op Tresoldi: 4 grootmachten drukken door'

In januari mag hij naar verluidt onder geen beding vertrekken, maar Club Brugge zal toch alle moeite ...

247
247
Bruno versus Sibierski: tikkende tijdbom in Anderlecht

Danzij een 4-1 zege is de crisis weer even bezworen bij RSC Anderlecht, maar dat betekent niet dat ...

308
308
‘Topschutter van 10M: oude bekende volgt Tresoldi op’

Club Brugge heeft een opvolger voor Nicolò Tresoldi op het oog, en het is geen onbekende. Het ...

207
207
Geen genade: STVV zet De Meyer op straat

Na tien speeldagen is het tweede trainersontslag van het seizoen in de Jupiler Pro League een feit. ...

227
227
'Union in verzet: nieuwe tegenvaller dreigt'

Union deed afgelopen weekend een uitstekende zaak, want het profiteerde mee van de nederlaag van AA ...

111
111
Eén Rode Duivel maakt kans op plek in Wereldelftal vh Jaar

Vorige week mocht Harry Kane de Gouden Bal in ontvangst nemen, maar in de komende weken en maanden ...

94
94
Defour kiest duidelijke kant in vete Bornauw-Bruno

Anderlecht mag vorig weekend dan wel met 4-1 gewonnen hebben van Westerlo, maar daarmee lijkt de ...

251
251
Jonge Duivels bereiden EK voor met 2 topmatchen

De Jonge Duivels wisten in de vorige interlandperiode in september en oktober hun opdracht tot een ...

52
52
'Grote verrassing: Dender gaat lopen met CEO Lommel'

FCV Dender hoopt om snel terug te keren op het hoogste niveau, nadat het vorig seizoen degradeerde ...

139
139
Antwerp weet opnieuw belangijke pion te strikken

Antwerp kent een lastig seizoensbegin en heeft vijf van zijn zes laatste competitiewedstrijden ...

239
239
'Conflict WK U17: Mignolet slaat terug naar Anderlecht'

Op 19 november gaat in Qatar het WK U17 van start. Daar zullen ook de Jonge Duivels weer aanwezig ...

965
965

Meer sportnieuws