Vermaelen zet criticasters keihard op hun plaats

848
Vermaelen zet criticasters keihard op hun plaats

Enkele weken geleden hingen er grote vraagtekens omtrent het fysieke en sportief niveau van Thomas Vermaelen. Ondertussen werden die allemaal naar de vuilbak verwezen door zijn recente masterclass tegen Portugal in de achtste finale van het Europees Kampioenschap. De 35-jarige Vermaelen haalt daarmee zijn groot gelijk tegenover zijn criticasters.


VERMAELEN EN DE PUBLIEKE OPINIE 

Te traag. Te oud. Te broos. En in het kalenderjaar 2021 amper 881 speelminuten in de – ocharme – Japanse J1 League. Bij zijn club Vissel Kobe speelde Thomas Vermaelen vorig seizoen lang niet alle wedstrijden, hij startte namelijk slechts negen keer op zestien competitiewedstrijden - iets wat grotendeels valt te verklaren door zijn hoge leeftijd van 35 jaar. “Maar in de belangrijke wedstrijden werd hij altijd opgesteld”, verklaarde journalist Yugo Ikeda eerder al aan Sporza. 

Toch werden er in de aanloop naar het Europees Kampioenschap veel vraagtekens gesteld omtrent de fysieke paraatheid van Thomas Vermaelen. Extern dan wel, want Roberto Martinez bleef altijd rotsvast geloven in de fysieke capaciteiten van zijn ervaren verdediger. “Het niveau in Japan is voor veel mensen een onbekende factor, maar ik word er echt wel getest”, verklaarde Vermaelen aan de Belgische media tijdens de oefencampagne op het Europees Kampioenschap.



't Was opvallend hoe Thomas Vermaelen zijn selectie voor het EURO 2020 ogenschijnlijk moest verdedigen tegenover de buitenwereld.  “Vergelijk het niet met een Europese competitie, maar ik ben altijd hard blijven trainen. Om te kunnen presteren voor mijn club én voor de nationale ploeg”, aldus Vermaelen enkele weken geleden. Of: “Ik vind het jammer dat men conclusies trekt uit gegevens die zij niet kennen. Niemand weet hoe snel ik ben. Niemand weet hoe wendbaar ik nog ben. Alleen ik kan dat inschatten aan de hand van persoonlijke data.”

VOORKEUR OP DENAYER EN BOYATA 

Ondertussen heeft Thomas Vermaelen die vele vraagtekens op korte termijn eigenhandig weggewerkt. In zijn eerste basisplaats op het Europees Kampioenschap tegen Finland leverde de 35-jarige eerder al een onberispelijke prestatie af. En daarvoor werd de ex-speler van Ajax, FC Barcelona en AS Roma al geleidelijk gebracht tegen Rusland (16 minuten) en Denemarken (2 minuten). “Een fitte Vermaelen is iemand waar je rekening mee moet houden”, verklaarde analist Eddy Snelders na de groepsronde.



In de achtste finale van het Europees Kampioenschap behield Thomas Vermaelen tegen Portugal  uiteindelijk zijn basisplaats in de verdediging. De 84-voudige Rode Duivel kreeg daarmee de voorkeur op zijn jongere positionele collega's Dedryck Boyata (30 jaar) en Jason Denayer (26 jaar). Roberto Martinez prefereerde met die opvallende zet duidelijk de keuze voor ervaring en kwaliteit boven de leeftijd. En de 35-jarige Vermaelen ontgoochelde allerminst tegen Cristiano Ronaldo & Co.

RONALDO IN BEDWANG 

De prestatie van Thomas Vermaelen tegen Portugal kon vriend en vijand bekoren. Zondagavond hield hij zijn generatiegenoot en huidig EK-topschutter Cristiano Ronaldo in bedwang, een krachttoer die alleen maar bewondering en respect kan teweegbrengen. Vermaelen werkte een onberispelijke wedstrijd af en hij was elke seconde geconcentreerd. Dat moest ook wel, met de sluwe en immer lepe Ronaldo in de buurt. Vermaelen was de defensieve uitblinker bij de Rode Duivels dankzij onder meer een enorme duelkracht en groot anticipatievermogen.



Thomas Vermaelen mag dan misschien wel niet meer van de snelste zijn, door zijn uitstekend positiespel en ervaring anticipeert hij vaak een stapje sneller dan zijn rechtstreekse tegenstander. En dan is een vermeend gebrek aan snelheid helemaal geen probleem meer. Vermaelen won kopduels van Cristiano Ronaldo, hij zat de Portugese ster constant op de hielen en hij kon CR7 op een bepaald moment ook zelf terughalen. Superlatieven kwamen tekort bij de indrukwekkende prestatie van Vermaelen in de achtste finales van het Europees Kampioenschap.

DE MASTERCLASS-VERMAELEN

Na afloop van de wedstrijd was bondscoach Roberto Martinez dan ook vol lof over zijn 35-jarige sterkhouder. “Er zijn veel vragen geweest over zijn ouderdom, maar ik heb mij nooit zorgen gemaakt”, aldus Martinez. “Thomas is een product van ongelofelijk professionalisme. Hij geeft al jaren alles wat hij in zich heeft, niet in het minst voor de nationale ploeg. Omdat alle spelers nauw aan zijn hart liggen. Wat Vermaelen samen met de twee andere verdedigers en Courtois heeft laten zien, moet men opnemen op video en in alle Belgische voetbalscholen laten zien. Dit was een masterclass verdedigen en Vermaelen heeft het fantastisch gedaan.”



In de kraker tegen Portugal was Thomas Vermaelen één van de grote mannen bij de Rode Duivels, en zijn statistieken ondersteunen die grootse prestatie. Hij leed zondagavond bijvoorbeeld het minste balverlies van alle Belgische en Portugese spelers. Vermaelen verrichtte – zoals steeds – ook een uitstekende en strakke passing van 96%. Over het ganse Europees Kampioenschap behoort hij zelfs tot de derde beste uitvoetballende verdediger, na Reece James (Engeland) en Aymeric Laporte (Spanje). Voor Vermaelen wenkt dus duidelijk een nieuwe basisplaats in de kwartfinale tegen Italië.

LEES OOK: Ronaldo houdt voet bij stuk: "Ik ben de beste aller tijden"

Moet Vermaelen starten tegen Italië?

Meest recent

TRANSFERUURTJE: 'Kompany lonkt naar Club, JPL-rentree Amuzu'

De winterse transferperiode nadert met rasse schreden. Heel wat ploegen zijn dan ook druk in de weer ...

25
25
Ferme ontlading in Gent: De Vlieger ziet groot werkpunt

KAA Gent pakte in het slot van de Conference League-clash tegen Aarhus alsnog de drie punten. ...

12
12
Anderlecht in zak en as na drama: “Ergste manier”

RSC Anderlecht leek op weg naar een gelijkspel op het veld van Dinamo Zagreb in de Europa League, ...

58
58
Louis van Gaal vloekt op City: "Daarom werd ik ontslagen"

Louis van Gaal is een iconische hoofdtrainer die successen beleefde bij heel wat Europese topclubs. ...

28
28
KAA Gent stoomt door: Rik De Mil looft en tempert

KAA Gent stoomt ook in Europa door. De leider van de Jupiler Pro League won met het kleinste ...

34
34
Vitor Bruno miste Anderlecht-pion door opvallende reden

RSC Anderlecht keert met nul punten huiswaarts van Zagreb. In de Europa League werd met 1-0 verloren ...

70
70
Nieuw Union-goudhaantje staat op: Hubert grijpt in

Union SG wist in het slot van de wedstrijd een punt uit de brand te slepen tegen Real Sociedad. De ...

48
48
AA Gent niet te stoppen: héél straffe ambitie

AA Gent is voorlopig uitstekend bezig. Ook in Europa verloopt alles op wieltjes. De Buffalo's wonnen ...

83
83
Bruno met geniale zet? Nieuwe patron bij Anderlecht

RSC Anderlecht speelde tegen Dinamo Zagreb een stuk beter dan tegen Cercle Brugge, maar verloor nu ...

203
203
PSV-fan Van Gerwen met persoonlijk drama: "Plots werd het heel stil"

Michael van Gerwen heeft de voorbije jaren al heel wat meegemaakt, maar ook naast de oche is het ...

27
27
STVV klaart de klus: "Zoals FC Barcelona"

STVV heeft zijn Europese campagne afgetrapt met een oververdiende 2-0-zege tegen Iberia. Een ...

30
30
Rits komt met bizar verhaal over Renard en Borguet

Bij RSC Anderlecht lijkt Antoine Sibierski voor een nieuwe wind te zorgen. Paars-Wit heeft duidelijk ...

147
147
Weldra nieuwe Rode Duivel voor KRC Genk?

Mark van Bommel heeft de nodige weelde bij de Rode Duivels. De bondscoach zal ongetwijfeld een ...

115
115
Hubert blinkt: "Eén van mijn fierste momenten als coach"

Union SG is zeer sterk gestart in de Europa League. Na de vlotte zege tegen Viktoria Plzen pakten ze ...

42
42
'Conte op zucht van terugkeer naar Premier League'

Manchester United lijkt steeds nadrukkelijker rekening te houden met een trainerswissel. Volgens ...

51
51
'Anderlecht-ster maakt buitenland gek: miljoenen lonken'

In Kroatië noemen ze hem een van de beste jonge spitsen van Europa. In België kreeg ...

228
228
Straf AA Gent: "Heb hier andere tijden meegemaakt"

AA Gent won met 1-0 van een Aarhus dat veel sterkhouders liet rusten. De Buffalo's blijven zo wel ...

104
104
Bruno looft vier spelers na verlies: "Zij toonden zich"

RSC Anderlecht speelde zestig minuten best goed, nadien was het dertig minuten minder. Er werd met ...

296
296
STVV wint mét wereldgoal: "Dit is zo mooi"

STVV heeft zijn campagne in de Conference League zeer goed gestart met een 2-0-zege. Robert-Jan ...

64
64
Anderlecht met veel pech: "Dit verdienden we niet"

RSC Anderlecht verloor met 1-0 bij Dinamo Zagreb na een ongelukkige penalty. De Brusselaars kenden ...

133
133
IJskoude douche voor Anderlecht: één sterkhouder gebuisd

Na twee speeldagen is RSC Anderlecht nog steeds puntenloos in de Europa League. Donderdag speelde ...

192
192
UEL/UECL: Trossard klopt De Cat, nog meer Duivels vieren

Donderdagavond wordt de tweede speeldag van de League Phase in de Europa League afgewerkt. En ...

25
25
Europees drama Anderlecht: 0 op 6 na penalty in 96ste minuut

RSC Anderlecht heeft zichzelf serieus in de voet geschoten in de League Phase van de Europa League. ...

216
216
Start van sprookje? STVV trakteert Stayen op Europese zege

STVV heeft zijn start in de Conference League niet gemist. De Limburgers boekten donderdagavond een ...

79
79
'Flick laaiend enthousiast: Barça wil nieuwe Club Brugge-deal'

Club Brugge deed afgelopen zomer zaken met FC Barcelona. De Spaanse kampioen betaalde zo'n 10 ...

673
673

Meer sportnieuws