Vermaelen zet criticasters keihard op hun plaats

848
Vermaelen zet criticasters keihard op hun plaats

Enkele weken geleden hingen er grote vraagtekens omtrent het fysieke en sportief niveau van Thomas Vermaelen. Ondertussen werden die allemaal naar de vuilbak verwezen door zijn recente masterclass tegen Portugal in de achtste finale van het Europees Kampioenschap. De 35-jarige Vermaelen haalt daarmee zijn groot gelijk tegenover zijn criticasters.


VERMAELEN EN DE PUBLIEKE OPINIE 

Te traag. Te oud. Te broos. En in het kalenderjaar 2021 amper 881 speelminuten in de – ocharme – Japanse J1 League. Bij zijn club Vissel Kobe speelde Thomas Vermaelen vorig seizoen lang niet alle wedstrijden, hij startte namelijk slechts negen keer op zestien competitiewedstrijden - iets wat grotendeels valt te verklaren door zijn hoge leeftijd van 35 jaar. “Maar in de belangrijke wedstrijden werd hij altijd opgesteld”, verklaarde journalist Yugo Ikeda eerder al aan Sporza

Toch werden er in de aanloop naar het Europees Kampioenschap veel vraagtekens gesteld omtrent de fysieke paraatheid van Thomas Vermaelen. Extern dan wel, want Roberto Martinez bleef altijd rotsvast geloven in de fysieke capaciteiten van zijn ervaren verdediger. “Het niveau in Japan is voor veel mensen een onbekende factor, maar ik word er echt wel getest”, verklaarde Vermaelen aan de Belgische media tijdens de oefencampagne op het Europees Kampioenschap.



't Was opvallend hoe Thomas Vermaelen zijn selectie voor het EURO 2020 ogenschijnlijk moest verdedigen tegenover de buitenwereld.  “Vergelijk het niet met een Europese competitie, maar ik ben altijd hard blijven trainen. Om te kunnen presteren voor mijn club én voor de nationale ploeg”, aldus Vermaelen enkele weken geleden. Of: “Ik vind het jammer dat men conclusies trekt uit gegevens die zij niet kennen. Niemand weet hoe snel ik ben. Niemand weet hoe wendbaar ik nog ben. Alleen ik kan dat inschatten aan de hand van persoonlijke data.”

VOORKEUR OP DENAYER EN BOYATA 

Ondertussen heeft Thomas Vermaelen die vele vraagtekens op korte termijn eigenhandig weggewerkt. In zijn eerste basisplaats op het Europees Kampioenschap tegen Finland leverde de 35-jarige eerder al een onberispelijke prestatie af. En daarvoor werd de ex-speler van Ajax, FC Barcelona en AS Roma al geleidelijk gebracht tegen Rusland (16 minuten) en Denemarken (2 minuten). “Een fitte Vermaelen is iemand waar je rekening mee moet houden”, verklaarde analist Eddy Snelders na de groepsronde.



In de achtste finale van het Europees Kampioenschap behield Thomas Vermaelen tegen Portugal  uiteindelijk zijn basisplaats in de verdediging. De 84-voudige Rode Duivel kreeg daarmee de voorkeur op zijn jongere positionele collega's Dedryck Boyata (30 jaar) en Jason Denayer (26 jaar). Roberto Martinez prefereerde met die opvallende zet duidelijk de keuze voor ervaring en kwaliteit boven de leeftijd. En de 35-jarige Vermaelen ontgoochelde allerminst tegen Cristiano Ronaldo & Co.

RONALDO IN BEDWANG 

De prestatie van Thomas Vermaelen tegen Portugal kon vriend en vijand bekoren. Zondagavond hield hij zijn generatiegenoot en huidig EK-topschutter Cristiano Ronaldo in bedwang, een krachttoer die alleen maar bewondering en respect kan teweegbrengen. Vermaelen werkte een onberispelijke wedstrijd af en hij was elke seconde geconcentreerd. Dat moest ook wel, met de sluwe en immer lepe Ronaldo in de buurt. Vermaelen was de defensieve uitblinker bij de Rode Duivels dankzij onder meer een enorme duelkracht en groot anticipatievermogen.



Thomas Vermaelen mag dan misschien wel niet meer van de snelste zijn, door zijn uitstekend positiespel en ervaring anticipeert hij vaak een stapje sneller dan zijn rechtstreekse tegenstander. En dan is een vermeend gebrek aan snelheid helemaal geen probleem meer. Vermaelen won kopduels van Cristiano Ronaldo, hij zat de Portugese ster constant op de hielen en hij kon CR7 op een bepaald moment ook zelf terughalen. Superlatieven kwamen tekort bij de indrukwekkende prestatie van Vermaelen in de achtste finales van het Europees Kampioenschap.

DE MASTERCLASS-VERMAELEN

Na afloop van de wedstrijd was bondscoach Roberto Martinez dan ook vol lof over zijn 35-jarige sterkhouder. “Er zijn veel vragen geweest over zijn ouderdom, maar ik heb mij nooit zorgen gemaakt”, aldus Martinez. “Thomas is een product van ongelofelijk professionalisme. Hij geeft al jaren alles wat hij in zich heeft, niet in het minst voor de nationale ploeg. Omdat alle spelers nauw aan zijn hart liggen. Wat Vermaelen samen met de twee andere verdedigers en Courtois heeft laten zien, moet men opnemen op video en in alle Belgische voetbalscholen laten zien. Dit was een masterclass verdedigen en Vermaelen heeft het fantastisch gedaan.”



In de kraker tegen Portugal was Thomas Vermaelen één van de grote mannen bij de Rode Duivels, en zijn statistieken ondersteunen die grootse prestatie. Hij leed zondagavond bijvoorbeeld het minste balverlies van alle Belgische en Portugese spelers. Vermaelen verrichtte – zoals steeds – ook een uitstekende en strakke passing van 96%. Over het ganse Europees Kampioenschap behoort hij zelfs tot de derde beste uitvoetballende verdediger, na Reece James (Engeland) en Aymeric Laporte (Spanje). Voor Vermaelen wenkt dus duidelijk een nieuwe basisplaats in de kwartfinale tegen Italië.

LEES OOK: Weelde voor Van Bommel: plots extra opties bij Rode Duivels

Moet Vermaelen starten tegen Italië?

Meest recent

Vitor Bruno krijgt ‘godsgeschenk’ bij Anderlecht

RSC Anderlecht is met een 7 op 15 aan de Jupiler Pro League begonnen. Tegen KV Kortrijk wonnen de ...

71
71
Hendrik Van Crombrugge verrast fans met nieuwe uitdaging

Hendrik Van Crombrugge heeft een opvallende nieuwe uitdaging beet. De voormalige doelman van ...

64
64
KV Mechelen-icoon onthult: “Problemen binnen de ploeg”

Het rommelt bij KV Mechelen. Malinwa was vorig seizoen nog één van de grote revelaties ...

53
53
"Zwaar geraakt": Hevige storm rond Van Gucht en Alderweireld

Ruben Van Gucht en Toby Alderweireld zijn in een stevige storm terechtgekomen. De twee bekende ...

37
37
Balans Anderlecht bekend: ‘Nog altijd op centen letten’

RSC Anderlecht heeft er een drukke zomermercato opzitten. Antoine Sibierski spendeerde een slordige ...

175
175
OPTA geeft Club Brugge straffe Champions League-hoop

De afgelopen seizoenen maakte Club Brugge telkens indruk in de Champions League. Ook dit seizoen is ...

85
85
Na amper drie matchen: 'Uppercut Tielemans bij United'

In de Champions League neemt Manchester United het aanstaande donderdag op tegen debutant Sabah FC. ...

134
134
Verhaeghe grijpt eerste keer in: kleedkamer krijg keiharde boodschap

Club Brugge is degelijk aan het seizoen begonnen, maar er is zeker nog heel wat ruimte voor ...

331
331
Antwerp-aanwinst zakt door ijs: "Ongelooflijk hoe moeilijk"

Na een hoopgevende competitiestart, staat Antwerp FC weer met beide voeten op de grond. Zo werd in ...

355
355
Plottwist Stroeykens: 'RSCA ontvangt opzienbarend transfervoorstel'

Mario Stroeykens dreigt steeds verder op een zijspoor te belanden bij RSC Anderlecht. De Brusselaars ...

301
301
Allegri heeft genoeg gezien: radicale De Bruyne-ingreep

Kevin De Bruyne is vrij moeizaam aan het seizoen begonnen bij SSC Napoli. Na drie officiële ...

357
357
Philippe Albert verbaast: "Hij is de beste aanwinst in de JPL"

De transfermakt is ook in België weer voor enkele maanden achter slot en grendel gegaan. ...

284
284
Anderlecht stevig op plaats gezet: "Zij zijn van andere grootorde"

RSC Anderlecht liet in het prille seizoen al veelbelovende flitsen zien. Maar de barre realiteit is ...

483
483
'Toekomst Courtois: Real zet opvolgingsplan in werking'

Recordhouder Real Madrid zet vanaf deze week zijn queeste in om opnieuw succes te oogsten in de ...

268
268
‘Sommer bezorgt Club Brugge levensgroot probleem’

Yann Sommer houdt Club Brugge overeind, maar net daarin schuilt een probleem voor Ivan Leko. De ...

516
516
'Verguisde Stroeykens slikt volgende dreun bij Anderlecht'

RSC Anderlecht heeft een behoorlijk specactulaire mercato achter de rug, maar vond niet voor ...

419
419
Genk slaat voltreffer op transfermarkt: "Week na week"

Met 8 op 15 kan de competitiestart van KRC Genk niet bepaald als een groot succes bestempeld worden. ...

418
418
UCL van start! Leko hakt laatste knoop door in Brugse basiself

De League Phase in de Champions League kan beginnen! En het is zowaar Club Brugge dat de nieuwe ...

182
182
'Thorup grijpt in: eerste slachtoffer bij KRC Genk'

Een week na het gelijkspel in Anderlecht staat er KRC Genk zondag alweer een topper te wachten, want ...

351
351
Verhaeghe dropt bom: opvolger bij Club Brugge al bekend?

Daags voor de start van een nieuwe campagne in de Champions League liet Bart Verhaeghe zijn licht ...

778
778
“Ja Boeckxske”: Kompany deelt rake sneer uit aan analist

Het was niet bepaald de meest voor de hand liggende combinatie na een wedstrijd van Bayern ...

271
271
Concurrentie slikt: Union maakt straf titelstatement

De Jupiler Pro League is ondertussen alweer vijf speeldagen ver. En het is zowaar AA Gent dat met ...

382
382
Villa-coach Emery fileert Club: straffe Vanaken-uitspraak

Club Brugge opent dinsdagavond zijn campagne in de Champions League met een thuiswedstrijd. Aston ...

728
728
Champions League TV-gids! Kijkers Club Brugge-Villa opgelet

Dinsdagavond is het zover, dan trekt de League Phase van de Champions League zich op gang. De eerste ...

123
123
AA Gent heeft nieuwe lieveling: "Geen magie, maar ..."

Na vijf speeldagen is het zowaar AA Gent dat met het maximum van de punten aan de leiding staat in ...

303
303

Meer sportnieuws