Vermaelen zet criticasters keihard op hun plaats

door
Vermaelen zet criticasters keihard op hun plaats

Enkele weken geleden hingen er grote vraagtekens omtrent het fysieke en sportief niveau van Thomas Vermaelen. Ondertussen werden die allemaal naar de vuilbak verwezen door zijn recente masterclass tegen Portugal in de achtste finale van het Europees Kampioenschap. De 35-jarige Vermaelen haalt daarmee zijn groot gelijk tegenover zijn criticasters.


VERMAELEN EN DE PUBLIEKE OPINIE 

Te traag. Te oud. Te broos. En in het kalenderjaar 2021 amper 881 speelminuten in de – ocharme – Japanse J1 League. Bij zijn club Vissel Kobe speelde Thomas Vermaelen vorig seizoen lang niet alle wedstrijden, hij startte namelijk slechts negen keer op zestien competitiewedstrijden - iets wat grotendeels valt te verklaren door zijn hoge leeftijd van 35 jaar. “Maar in de belangrijke wedstrijden werd hij altijd opgesteld”, verklaarde journalist Yugo Ikeda eerder al aan Sporza

Toch werden er in de aanloop naar het Europees Kampioenschap veel vraagtekens gesteld omtrent de fysieke paraatheid van Thomas Vermaelen. Extern dan wel, want Roberto Martinez bleef altijd rotsvast geloven in de fysieke capaciteiten van zijn ervaren verdediger. “Het niveau in Japan is voor veel mensen een onbekende factor, maar ik word er echt wel getest”, verklaarde Vermaelen aan de Belgische media tijdens de oefencampagne op het Europees Kampioenschap.



't Was opvallend hoe Thomas Vermaelen zijn selectie voor het EURO 2020 ogenschijnlijk moest verdedigen tegenover de buitenwereld.  “Vergelijk het niet met een Europese competitie, maar ik ben altijd hard blijven trainen. Om te kunnen presteren voor mijn club én voor de nationale ploeg”, aldus Vermaelen enkele weken geleden. Of: “Ik vind het jammer dat men conclusies trekt uit gegevens die zij niet kennen. Niemand weet hoe snel ik ben. Niemand weet hoe wendbaar ik nog ben. Alleen ik kan dat inschatten aan de hand van persoonlijke data.”

VOORKEUR OP DENAYER EN BOYATA 

Ondertussen heeft Thomas Vermaelen die vele vraagtekens op korte termijn eigenhandig weggewerkt. In zijn eerste basisplaats op het Europees Kampioenschap tegen Finland leverde de 35-jarige eerder al een onberispelijke prestatie af. En daarvoor werd de ex-speler van Ajax, FC Barcelona en AS Roma al geleidelijk gebracht tegen Rusland (16 minuten) en Denemarken (2 minuten). “Een fitte Vermaelen is iemand waar je rekening mee moet houden”, verklaarde analist Eddy Snelders na de groepsronde.



In de achtste finale van het Europees Kampioenschap behield Thomas Vermaelen tegen Portugal  uiteindelijk zijn basisplaats in de verdediging. De 84-voudige Rode Duivel kreeg daarmee de voorkeur op zijn jongere positionele collega's Dedryck Boyata (30 jaar) en Jason Denayer (26 jaar). Roberto Martinez prefereerde met die opvallende zet duidelijk de keuze voor ervaring en kwaliteit boven de leeftijd. En de 35-jarige Vermaelen ontgoochelde allerminst tegen Cristiano Ronaldo & Co.

RONALDO IN BEDWANG 

De prestatie van Thomas Vermaelen tegen Portugal kon vriend en vijand bekoren. Zondagavond hield hij zijn generatiegenoot en huidig EK-topschutter Cristiano Ronaldo in bedwang, een krachttoer die alleen maar bewondering en respect kan teweegbrengen. Vermaelen werkte een onberispelijke wedstrijd af en hij was elke seconde geconcentreerd. Dat moest ook wel, met de sluwe en immer lepe Ronaldo in de buurt. Vermaelen was de defensieve uitblinker bij de Rode Duivels dankzij onder meer een enorme duelkracht en groot anticipatievermogen.



Thomas Vermaelen mag dan misschien wel niet meer van de snelste zijn, door zijn uitstekend positiespel en ervaring anticipeert hij vaak een stapje sneller dan zijn rechtstreekse tegenstander. En dan is een vermeend gebrek aan snelheid helemaal geen probleem meer. Vermaelen won kopduels van Cristiano Ronaldo, hij zat de Portugese ster constant op de hielen en hij kon CR7 op een bepaald moment ook zelf terughalen. Superlatieven kwamen tekort bij de indrukwekkende prestatie van Vermaelen in de achtste finales van het Europees Kampioenschap.

DE MASTERCLASS-VERMAELEN

Na afloop van de wedstrijd was bondscoach Roberto Martinez dan ook vol lof over zijn 35-jarige sterkhouder. “Er zijn veel vragen geweest over zijn ouderdom, maar ik heb mij nooit zorgen gemaakt”, aldus Martinez. “Thomas is een product van ongelofelijk professionalisme. Hij geeft al jaren alles wat hij in zich heeft, niet in het minst voor de nationale ploeg. Omdat alle spelers nauw aan zijn hart liggen. Wat Vermaelen samen met de twee andere verdedigers en Courtois heeft laten zien, moet men opnemen op video en in alle Belgische voetbalscholen laten zien. Dit was een masterclass verdedigen en Vermaelen heeft het fantastisch gedaan.”



In de kraker tegen Portugal was Thomas Vermaelen één van de grote mannen bij de Rode Duivels, en zijn statistieken ondersteunen die grootse prestatie. Hij leed zondagavond bijvoorbeeld het minste balverlies van alle Belgische en Portugese spelers. Vermaelen verrichtte – zoals steeds – ook een uitstekende en strakke passing van 96%. Over het ganse Europees Kampioenschap behoort hij zelfs tot de derde beste uitvoetballende verdediger, na Reece James (Engeland) en Aymeric Laporte (Spanje). Voor Vermaelen wenkt dus duidelijk een nieuwe basisplaats in de kwartfinale tegen Italië.

Lees ook: ‘Stil mysterie rond Zeno Debast’

Trending:

Club Brugge vreest herhaling De Ketelaere-drama
Club Brugge vreest herhaling De Ketelaere-drama

Moet Vermaelen starten tegen Italië?

Meest recent

WK Clubs: Kane trapt Bayern naar monsterlijke kwartfinale

Tijdens de 1/8ste finales van het wereldkampioenschap voor clubs, lieten de Europese teams zich tot ...

19
19
'Transferkoorts stijgt in Brugge: Jashari heeft akkoord beet'

Club Brugge vat maandag zijn tweede week van de voorbereiding aan, verschillende internationals ...

216
216
'Grote honger Anderlecht: víér extra aanwinsten onderweg'

RSC Anderlecht heeft zijn eerste week van de voorbereiding afgesloten met een 1-3 oefenzege tegen WS ...

237
237
Emoties even te veel: Paul Pogba barst in tranen uit

Paul Pogba is officieel weer een voetballer. Na een dopingschandaal moest de Franse international ...

34
34
Cercle grijpt hard in: "Moeilijk, maar noodzakelijk"

Cercle Brugge heeft een woelig tussenseizoen achter de rug tot dusver. Vlak voor de trainingen ...

151
151
Nieuwe liefde Sneijder zorgt voor commotie: "Pure jaloezie"

Wesley Sneijder (41) maakte een tijdje geleden wereldkundig dat hij een relatie heeft met Romy ...

64
64
Hayen verlekkert zich op Club-aanwinst

Club Brugge begint maandag aan zijn tweede week van de voorbereiding en dan zullen enkele ...

691
691
Liegen Cristiano Ronaldo en vriendin Georgina Rodriguez over relatie?

Cristiano Ronaldo is al een tijdje samen met Georgina Rodriguez. De Portugese superster zou zijn ...

120
120
Yamal gooit bommetje met iconische Maradona-foto

Lamine Yamal is één van de grootste supersterren van het huidige voetbal en de ...

95
95
Coach bevestigt Anderlecht-transfer: "Het is hem gegund"

RSC Anderlecht begint maandag aan zijn tweede week van de voorbereiding, dan zullen een aantal ...

787
787
Noa Lang krijgt 'geheimzinnig telefoontje' tijdens vakantie

Noa Lang speelde in het verleden bij Club Brugge, maar de Nederlander was afgelopen seizoen de grote ...

114
114
'Pittige strijd tussen KRC Genk en Westerlo: mét derde hond'

KRC Genk wist de afgelopen maanden heel wat spelers langer onder contract te leggen. Maar sommige ...

197
197
Ronaldo maakt zich belachelijk met bizarre claim

Cristiano Ronaldo speelt al een tijdje voor Al-Nassr. Daar scoort de 40-jarige aanvaller aan de ...

277
277
Patro blijft doorrazen: ex-speler Antwerp tekent contract

Patro Eisden is héél actief, op en naast het veld. De club uit de Challenger Pro ...

176
176
PSG bezorgt Messi en Suarez een bijzonder pijnlijke avond

Op het WK voor clubs stond om 18u de partij tussen PSG en Inter Miami op het programma. Het was ...

173
173
'STVV weet niet van ophouden: volgende transfer is rond'

STVV laat er geen gras over groeien. De Kanaries haalden al heel wat nieuwe spelers en willen ...

144
144
Genk strikt verdediger met “presence”

KRC Genk blijft de kaart van de jeugd trekken. De Limburgers braken al heel wat contracten open van ...

260
260
'Laatste struikelblok voor knaltransfer Jonathan David'

Verschillende oude bekenden uit de Jupiler Pro League komen tijdens de huidige mercato in aanmerking ...

190
190
"Tot op het randje" - Vrancken moet ingrijpen bij STVV

STVV wist zich na een moeizaam seizoen dan toch de degradatie te vermijden door de Play-Downs te ...

303
303
Toptransfer Onyedika: insider komt met cruciale update

Club Brugge zal tijdens de zomermercato afscheid nemen van verschillende sterkhouder. Ook een ...

1075
1075
'Arsenal onder stoom: drie versterkingen in de pijplijn'

Liverpool FC en Manchester City wisten zich deze zomer al aanzienlijk te versterken en dus kan de ...

87
87
Antwerp maakt doelen bekend: extra versterking onderweg

Antwerp FC is met een slipper aan zijn oefencampagne begonnen. De Great Old verloor namelijk met 0-1 ...

1156
1156
‘Stil mysterie rond Zeno Debast’

Zeno Debast kende al op jonge leeftijd zijn grote doorbraak bij Anderlecht. Aan de zijde van Jan ...

265
265
'Genk houdt hart vast: volgende grootmacht wil Karetsas'

KRC Genk lijkt Christopher Bonsu Baah kwijt te spelen aan het Saudische Al-Qadsiah, terwijl Tolu ...

491
491
'Anderlecht-aanwinst zet deur open voor vier vertrekkers'

RSC Anderlecht staat op punt om zijn vijfde aanwinst voor komend seizoen te strikken. Zo is Enric ...

1143
1143

Meer sportnieuws