De Boer gooit eigen ruiten in bij Oranje

door
De Boer gooit eigen ruiten in bij Oranje

Cynisme en chagrijn heersen na de eerste oefenwedstrijd van Nederland in aanloop naar het Europees Kampioenschap. Oranje speelde woensdag 2-2 gelijk tegen Schotland en het spelniveau was van een bedroevend laag niveau. De vaak bekritiseerde bondscoach Frank de Boer staat aldus onder grote druk, en er worden veel vragen gesteld bij zijn tactische aanpak.


BEDROEVEND NIVEAU

In september werd Frank de Boer benoemd tot de nieuwe bondscoach van Nederland. Toen al rezen er veel vragen over de aanstelling van de ex-international en sindsdien is de scepsis ook nooit weggeweest. Als clubcoach was De Boer oorspronkelijk erg succesvol bij Ajax, maar daarna werd hij bij Internazionale, Crystal Palace en Atalanta Bergamo telkens vroegtijdig de laan uitgestuurd. Nederlandse analisten en waarnemers zijn het nu al roerend eens: de Boer staat op het EURO 2020 voor zijn grote en finale examen als bondscoach van Oranje.

Frank de Boer heeft dus nog wat tijd om zich te bewijzen, maar de Nederlandse selectieheer heeft de lat wel hoog gelegd voor zichzelf. “We horen misschien niet bij de favorieten zoals België, Frankrijk en Spanje, maar ik zou graag minimaal de halve finale halen.” Dat is een gedurfde maar misschien onrealistische ambitie, want verschillende Oranje-sterkhouders zoals Frenkie de Jong (FC Barcelona) en Georgino Wijnaldum (Liverpool) hebben geen uitstekend seizoen achter de rug bij hun club. De voorbereiding duels tegen Schotland en Georgië zijn daarom belangrijke graadmeters met het oog op de start van EURO 2020.



Maar in de eerste oefeninterland in aanloop naar het Europees Kampioenschap ging het al meteen verkeerd. Nederland sleepte een moeizaam 2-2 gelijkspel uit de brand tegen Schotland maar bovendien was het spelbeeld erg teleurstellend. Het weinig optimisme en positivisme die er nog was voor de eerste oefeninterland tegen Schotland, smolt woensdagavond weg als sneeuw voor de zon. Het voetbal van Oranje werd getypeerd door doelloze balletjes breed en Wout Weghorst verkommerde in de eenzaamheid als diepe spits. De aanvaller van VfLWolfsburg kon zelfs geen enkele doelpoging laten noteren.

KRITIEK OP 5-3-2

Dat is heus niet de schuld van Wout Weghorst zelf. De 28-jarige deed zijn stinkende best als aanvalsleider van Oranje, maar hij kreeg bitter weinig bruikbare ballen van zijn ploegmaats. Weghorst stond weinig stil en verrichte veel arbeid maar dergelijk type was tegen Schotland toch niet meteen de beste optie. Het was vooral de collectieve veldbezetting van Frank de Boer die veel kritiek kreeg. De bondscoach koos namelijk voor een 5-3-2-formatie en dat leidde voor veel kopzorgen.



En voor onrust ook. Enkele spelers van Oranje hebben reeds ervaring met het voetballen in een 3-5-2 systeem, maar andere internationals helemaal niet. Daarnaast zorgt dergelijk behouden formatie ook niet voor snelle en vloeiende aanvallen, waardoor de opbouw erg traag en vooral lateraal verliep. Een bedroevend laag tempo. En dat is alvast heel nefast wanneer je moet opboksen tegen een stugge en georganiseerde tegenstander zoals Schotland. Oranje haalde weliswaar 60% balbezit, maar daar deed het dus niets mee.

VAN GAAL

De veelbesproken 5-3-2 opstelling zorgde dus voor veel negatieve commentaren in Nederland. Zeker omdat de Nederlandse filosofie steeds aanvallend gestoeld is en altijd uitgaat van de eigen sterkte. De voetbalcultuur van onze Noorderburen was daarom jarenlang herkenbaar en attractief in een 4-3-3 formatie. Maar nu schikt Oranje zich aldus meer in een ondergeschikte rol als underdog. Zelfs tegen een ploeg zoals Schotland.

Een opstelling is echter ‘enkel’ maar een opstelling. Een 5-3-2 ziet er op papier behouden en defensief uit, maar met de nodige offensieve accenten kan zo’n formatie wel efficiënt én succesvol zijn. In 2014 introduceerde Louis van Gaal al de 5-3-2 bij Oranje op het WK in 2014. Met die veldbezetting oogstte hij toen trouwens veel lof, maar van Gaal had toen wel topspelers zoals Robin van Persie, Arjen Robben en Wesley Sneijder ter zijner beschikking.



O ironie. Louis van Gaal was woensdag een aandachtige toeschouwer bij de wedstrijd tussen Nederland en Schotland, en de ex-bondscoach zal ongetwijfeld zijn ongezouten mening klaar hebben over de aanpak van Frank de Boer. De aanloop naar het EURO 2020 verloopt dus allerminst vlekkeloos voor Oranje, al zijn oefeninterlands toch nog van een ander allooi dan een wedstrijd op het Europees Kampioenschap.

LEES OOK: WK-drama voor Oranje: "Ik ben er kapot van"

Haalt Oranje de halve finale op het EK?

Meest recent

'Club plant pikante verrassing met Anderlecht-product'

Het is nog wachten op witte rook bij Club Brugge, maar achter de schermen zijn ze bij Blauw-Zwart al ...

27
27
Union vs Club: Gillet ziet één team in het voordeel

Halfweg de Champions' Play-Off is de titelstrijd nog steeds razend spannend. Union en Club Brugge ...

35
35
TRANSFERUURTJE: 'Nieuwe knaltransfer PSG, smaakmaker wil weg bij Club'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

115
115
Degryse velt oordeel over Sardella: harde woorden

RSC Anderlecht ging in eigen huis met 1-3 onderuit tegen Union SG. Paars-Wit kreeg nog voor rust een ...

81
81
Sam Kerkhofs verrast iedereen na waanzinnig titelduel

Wat een waanzinnige ontknoping kregen we gisterennamiddag in Eerste Nationale. Op het derde niveau ...

76
76
Boersma maakt KV Mechelen af na STVV: "Nooit meer!"

KV Mechelen kreeg al twee weken op rij een pandoering. Eerst ging het tegen Club Brugge met de ...

80
80
Club Brugge houdt hart vast: belangrijke update Mignolet

Simon Mignolet heeft aangekondigd aan het einde van het seizoen te zullen stoppen met voetballen. De ...

210
210
Vandenbempt looft titelkandidaat: "Onverstoord!"

De titelstrijd in de Jupiler Pro League blijft ongemeen spannend. Union SG en Club Brugge blijven ...

240
240
STVV droomt nog meer: blijft sterkhouder toch?

STVV is de mooist voetballende ploeg van België. Een team dat oververdiend op een derde plaats ...

53
53
Ophef rond Van Gucht krijgt opvallend nieuw hoofdstuk

Ruben Van Gucht ligt al een tijd onder een vergrootglas. De VRT stem en wielercommentator haalt niet ...

23
23
Standard ruikt bloed: KRC Genk krijgt fikse waarschuwing

Standard pakte een belangrijk punt op het veld van KRC Genk. Een heerlijke vrije trap van Casper ...

136
136
Anderlecht-fans verrassen: nieuwe coach niet op lijst

RSC Anderlecht moet nog énorm hard werken om een Europees ticket te bemachtigen. De vierde ...

347
347
Pikante titeluitspraak Verschaeren: "Zij overklassen Union"

RSC Anderlecht verloor met 1-3 van Union SG. Alweer een nederlaag in de Brusselse derby. Paars-Wit ...

312
312
Rood voor Sardella: Burgess met straf statement

RSC Anderlecht - Union SG was een leuke partij tot de rode kaart voor Killian Sardella. Nadien was ...

218
218
Oud-ref neemt twijfels weg: rode kaart Sardella terecht?

Union SG heeft zondagavond de generale repetitie op de bekerfinale naar zich toe getrokken en won ...

253
253
Vrancken grijpt krachtig in: "Hij zat niet in de wedstrijd"

Het Europese ticket komt steeds dichterbij voor STVV. De nummer drie in de Champions' Play-Offs kon ...

73
73
Europe Play-Offs: Antwerp op weg naar ultieme climax?

Niet enkel de heenronde van de Champions' Play-Offs zit erop, ook de Europe Play-Offs zijn exact ...

222
222
"Absolute minimum" - kranten delen 3 op 10 uit na Anderlecht-Union

RSC Anderlecht is er zondagavond niet in geslaagd om zijn voet naast die van Union SG te zetten. In ...

275
275
'Van 20M naar gratis: Club Brugge verrast met toptransfer'

Club Brugge kijkt voor versterking opnieuw naar een oude piste, maar deze keer ligt het dossier ...

371
371
WK-drama voor Oranje: "Ik ben er kapot van"

Nog exact 45 dagen tot het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten, Mexico en Canada van start. ...

97
97
'Transferklapper Mika Godts: eerste topclub al genoemd'

Mika Godts scoorde zaterdag een weergaloos doelpunt namens Ajax tegen NAC Breda. De beelden van zijn ...

134
134
'Transferitis bij Club: grote naam wil persé vertrekken'

Met overtuigende zeges tegen KV Mechelen en AA Gent heeft Club Brugge zich op gepaste wijze herpakt ...

363
363
Anderlecht geflikt door VAR? Analisten fileren rood Sardella

RSC Anderlecht moest zondagavond wederom de duimen leggen voor Union SG: 1-3. Maar ondanks al snel ...

732
732
Waanzinnig: Spaans duel ontaardt in ordinaire knokpartij

In de Spaanse tweede klasse hebben zich zondagavond waanzinnige taferelen afgespeeld. De ...

121
121
'Still moet 3 maand na Anderlecht-exit al opkrassen'

Bij Anderlecht is er de voorbije maanden alweer heel veel veranderd, met in februari het ontslag van ...

155
155

Meer sportnieuws