De Boer gooit eigen ruiten in bij Oranje

door
De Boer gooit eigen ruiten in bij Oranje

Cynisme en chagrijn heersen na de eerste oefenwedstrijd van Nederland in aanloop naar het Europees Kampioenschap. Oranje speelde woensdag 2-2 gelijk tegen Schotland en het spelniveau was van een bedroevend laag niveau. De vaak bekritiseerde bondscoach Frank de Boer staat aldus onder grote druk, en er worden veel vragen gesteld bij zijn tactische aanpak.


BEDROEVEND NIVEAU

In september werd Frank de Boer benoemd tot de nieuwe bondscoach van Nederland. Toen al rezen er veel vragen over de aanstelling van de ex-international en sindsdien is de scepsis ook nooit weggeweest. Als clubcoach was De Boer oorspronkelijk erg succesvol bij Ajax, maar daarna werd hij bij Internazionale, Crystal Palace en Atalanta Bergamo telkens vroegtijdig de laan uitgestuurd. Nederlandse analisten en waarnemers zijn het nu al roerend eens: de Boer staat op het EURO 2020 voor zijn grote en finale examen als bondscoach van Oranje.

Frank de Boer heeft dus nog wat tijd om zich te bewijzen, maar de Nederlandse selectieheer heeft de lat wel hoog gelegd voor zichzelf. “We horen misschien niet bij de favorieten zoals België, Frankrijk en Spanje, maar ik zou graag minimaal de halve finale halen.” Dat is een gedurfde maar misschien onrealistische ambitie, want verschillende Oranje-sterkhouders zoals Frenkie de Jong (FC Barcelona) en Georgino Wijnaldum (Liverpool) hebben geen uitstekend seizoen achter de rug bij hun club. De voorbereiding duels tegen Schotland en Georgië zijn daarom belangrijke graadmeters met het oog op de start van EURO 2020.



Maar in de eerste oefeninterland in aanloop naar het Europees Kampioenschap ging het al meteen verkeerd. Nederland sleepte een moeizaam 2-2 gelijkspel uit de brand tegen Schotland maar bovendien was het spelbeeld erg teleurstellend. Het weinig optimisme en positivisme die er nog was voor de eerste oefeninterland tegen Schotland, smolt woensdagavond weg als sneeuw voor de zon. Het voetbal van Oranje werd getypeerd door doelloze balletjes breed en Wout Weghorst verkommerde in de eenzaamheid als diepe spits. De aanvaller van VfLWolfsburg kon zelfs geen enkele doelpoging laten noteren.

KRITIEK OP 5-3-2

Dat is heus niet de schuld van Wout Weghorst zelf. De 28-jarige deed zijn stinkende best als aanvalsleider van Oranje, maar hij kreeg bitter weinig bruikbare ballen van zijn ploegmaats. Weghorst stond weinig stil en verrichte veel arbeid maar dergelijk type was tegen Schotland toch niet meteen de beste optie. Het was vooral de collectieve veldbezetting van Frank de Boer die veel kritiek kreeg. De bondscoach koos namelijk voor een 5-3-2-formatie en dat leidde voor veel kopzorgen.



En voor onrust ook. Enkele spelers van Oranje hebben reeds ervaring met het voetballen in een 3-5-2 systeem, maar andere internationals helemaal niet. Daarnaast zorgt dergelijk behouden formatie ook niet voor snelle en vloeiende aanvallen, waardoor de opbouw erg traag en vooral lateraal verliep. Een bedroevend laag tempo. En dat is alvast heel nefast wanneer je moet opboksen tegen een stugge en georganiseerde tegenstander zoals Schotland. Oranje haalde weliswaar 60% balbezit, maar daar deed het dus niets mee.

VAN GAAL

De veelbesproken 5-3-2 opstelling zorgde dus voor veel negatieve commentaren in Nederland. Zeker omdat de Nederlandse filosofie steeds aanvallend gestoeld is en altijd uitgaat van de eigen sterkte. De voetbalcultuur van onze Noorderburen was daarom jarenlang herkenbaar en attractief in een 4-3-3 formatie. Maar nu schikt Oranje zich aldus meer in een ondergeschikte rol als underdog. Zelfs tegen een ploeg zoals Schotland.

Een opstelling is echter ‘enkel’ maar een opstelling. Een 5-3-2 ziet er op papier behouden en defensief uit, maar met de nodige offensieve accenten kan zo’n formatie wel efficiënt én succesvol zijn. In 2014 introduceerde Louis van Gaal al de 5-3-2 bij Oranje op het WK in 2014. Met die veldbezetting oogstte hij toen trouwens veel lof, maar van Gaal had toen wel topspelers zoals Robin van Persie, Arjen Robben en Wesley Sneijder ter zijner beschikking.



O ironie. Louis van Gaal was woensdag een aandachtige toeschouwer bij de wedstrijd tussen Nederland en Schotland, en de ex-bondscoach zal ongetwijfeld zijn ongezouten mening klaar hebben over de aanpak van Frank de Boer. De aanloop naar het EURO 2020 verloopt dus allerminst vlekkeloos voor Oranje, al zijn oefeninterlands toch nog van een ander allooi dan een wedstrijd op het Europees Kampioenschap.

LEES OOK: Arsenal spreekt schande: "Maar als je de beelden bekijkt ..."

Haalt Oranje de halve finale op het EK?

Meest recent

Standard deelt Antwerp nieuwe tik uit met transfer

Na enkele magere jaren lijkt Standard weer op te leven. De Rouches prijken op vier speeldagen van ...

9
9
'Grootmacht wacht op antwoordt: Club twijfelt over transfer'

Het lijkt er alsmaar meer op dat Club Brugge in de zomer heel wat spelers gaat verliezen. Na alweer ...

82
82
TRANSFERUURTJE: 'Club verliest Rigaux, opvolger Mignolet gezocht'

De zomermercato nadert met rasse schreden, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn al druk in ...

90
90
Bom ontploft bij club Hoefkens: Van Hooijdonk stapt op

NAC Breda is en blijft een héél woelige club. De club van trainer Carl Hoefkens heeft ...

38
38
Van der Elst tip Garcia: "Hem als nummer 1 in de spits"

Volgende week vrijdag maakt Rudi Garcia zijn WK-selectie bekend. Franky Van der Elst oordeelde over ...

102
102
'Arne Engels gewild: interesse groeit razendsnel'

Arne Engels is een speler die deze zomer wellicht weer van club gaat veranderen. De voormalige ...

41
41
Anderlecht voor moeilijke keuze: twee talenten weg?

RSCA Futures kende een degelijk seizoen. Er waren enkele Belgische talenten die doorbraken, maar de ...

243
243
Conte en Lukaku in gesprek: details lekken uit

Romelu Lukaku is terug bij Napoli na zijn revalidatie in België. Hij ging daar meteen een ...

186
186
'Onrust bij Genk: drie spelers willen weg?'

Bij Racing Genk gaat er in de zomer wel het een en ander gebeuren. De Limburgers zullen ongetwijfeld ...

420
420
Trossard krijgt lof: Engelse media onder de indruk

Arsenal trekt naar de finale van de Champions League na de zege tegen Atlético Madrid. ...

115
115
Gert Verheyen overvallen door emoties na onverwacht nieuws

Een onverwacht moment rond Gert Verheyen heeft voor heel wat beroering gezorgd bij supporters. ...

299
299
Kompany verovert het voetbal: "FIFA of UEFA leiden"

Vincent Kompany was een topper als speler en ook als coach. We haalden al aan dat hij de grootste ...

55
55
'Schoonmaak KRC Genk: twee ervaren pionnen op de wip'

Bij KRC Genk gaan ze in de zomer toch wel wat spelers van de hand doen. De Limburgers zullen enkele ...

333
333
'Vertrek Rigaux concreet: Verhaeghe neemt standpunt in'

Moet Club Brugge weldra zijn sportieve leiding opnieuw herschikken? Die kans is behoorlijk groot. ...

491
491
'Anderlecht davert: Sibierski zorgt voor aardverschuiving'

RSC Anderlecht heeft zijn nieuwe sportief directeur nu ook officieel beet. Zoals verwacht werd ...

610
610
Toekomst Kompany: sterke man Bayern doet straffe uitspraak

Vincent Kompany kan dinsdagavond geschiedenis schrijven als coach van Bayern München als hij ...

136
136
'Leegloop STVV: eerste grote vertrekker staat al klaar'

STVV is bezig aan droomseizoen en is ondertussen zelfs verzekerd van een Europees ticket. Desondanks ...

240
240
Ruben Van Gucht diep geraakt door overlijden Hans Otten

Het nieuws over het overlijden van Hans Otten heeft velen diep geraakt, en ook Ruben Van Gucht bleef ...

24
24
'Kassa kassa bij Club: Juventus klopt aan voor topdeal'

Club Brugge zal komende zomer verschillende sterkhouders zien vertrekken. En daarvoor neemt het ...

384
384
Club Brugge-killer in vizier: Anderlecht ruikt gratis stunt

Anderlecht kijkt naar Frankrijk om zijn aanval te versterken. De Brusselaars zien een jonge ...

332
332
Grote bron van ergernis Genk-bestuur: zware gevolgen in PO's

KRC Genk slikte afgelopen weekend een zware opdoffer en verloor in de Europe Play-Offs op Charleroi ...

340
340
Spanje spreekt schande: geurtje aan finaleticket Arsenal

De eerste finalist in de Champions League is bekend. Arsenal FC won dinsdagavond met het kleinste ...

240
240
'Taravel onder druk: groot slachtoffer voor bekerfinale'

RSC Anderlecht bereidt zich momenteel voor een cruciaal tweeluik. Aanstaande zondag staat in de ...

403
403
Doorgestuurd bij RSCA: "Ajax en PSV mogen aankloppen"

Ismaël Baouf kende een fantastisch seizoen bij Cambuur. Zij promoveerden naar de Eredivisie en ...

99
99
Anderlecht heeft groot bekernieuws voor de fans

RSC Anderlecht speelt volgende week de bekerfinale tegen Union SG. De Brusselaars hopen dat de derde ...

132
132

Meer sportnieuws