EK-koorts: Italië slachtoffer nieuwe megastunt

575
EK-koorts: Italië slachtoffer nieuwe megastunt

De kaarten in de play-offs zijn definitief geschud, tijd dus om de blik vol op het EK te werpen. De komende dagen stelt VoetbalNieuws u voor aan de 24 naties die vanaf 11 juni op zoek gaan naar Europese glorie. De spits afbijten doen we uiteraard met Groep A, een spannende poule waarin Italië, Turkije, Wales en Zwitserland strijden om een plaats in de knock-outfase.


SELECTIES
In tegenstelling tot Roberto Martinez maakte nog geen van deze landen een definitieve, 26-koppige kern bekend. Wales, waar Rob Page invalt voor Ryan Giggs, gaf zelfs nog geen voorlopige namenlijst vrij. Dat de tegenstander van de Rode Duivels in de WK-voorronde straks ondanks enkele wisselvallige campagnes opnieuw vooral rekent op all-time topschutter Gareth Bale en draaischijf Aaron Ramsey, is evenwel geen geheim. Al lijkt er zowel voorin als in de achterhoede zelfs zonder de anciens, samen goed voor 151 interlands, voldoende talent aanwezig. Ten opzichte van het elftal dat vijf jaar geleden in Frankrijk ten koste van België de halve finale bereikte, komt Wales wellicht dan ook met een redelijk fel verjongde ploeg aandraven. Met uitzondering van nog een paar andere oudgedienden natuurlijk.



Hetzelfde geldt deels voor Italië, weliswaar zonder tieners en nog steeds mét enkele dertigers. Zo blijven Leonardo Bonucci en Giorgi Chiellini op post. Na het Juventus-duo, die allebei de kaap van 100 caps ronden, is Ciro Immobile echter reeds de volgende met 45 stuks. Met zijn 12 goals is hij meteen ook de topschutter in de ruime voorselectie, waarvan nog zeven man moet afvallen. Zij komen haast exclusief uit de Serie A, redelijk netjes verdeeld over de topclubs. Alessandro Florenzi, Marco Verratti, Moise Kean (allen PSG) en Vincenzo Grifo (Freiburg) zijn de vreemde eenden in de bijt. Een opvallende naam is die van AS Roma-verdediger Gianluca Mancini, niet verwant aan bondscoach Roberto. Hij voorzag op het middenveld geen plek voor Jorginho (Chelsea) en toptalent Sandro Tonali (AC Milan).



Turkije en Zwitserland hielden het al iets beperkter, met respectievelijk 30 en 29 gelukkigen op de lijst. Bij de Zwitsers steunt Vladimir Petkovic voornamelijk op zijn toppers uit de Bundesliga, waar Borussia Mönchengladbach zelfs hofleverancier blijkt. Yann Sommer, Nico Elvedi en Denis Zakaria bieden samen met onder andere aanvoerder Granit Xhaka (Arsenal) vooral defensieve stabiliteit, al moet voorin Breel Embolo wel mee voor doelpunten zorgen. Een taak die Xerdan Shaqiri (Liverpool) en Haris Seferovic (Benfica), goed voor 23 en 21 stuks in de nationale kleuren, doorgaans ter harte nemen. In zijn totaliteit een uiterst scherp en hongerig geheel, met kwaliteit én ervaring in iedere linie. Daarom een allerminst te onderschatten generatie die klaar is om te oogsten ook, min of meer zoals onze Rode Duivels dus.



Tot slot zijn er dan nog de Turken, waar Senol Günes evenmin grote verrassingen uit zijn hoed toverde. Meer dan de helft van zijn kern speelt in het buitenland, en niet bij de minste teams. Vooral achterin en op het middenveld is de weelde groot, met tal van spelers uit de Premier League, Serie A en La Liga. Denk dan maar aan Çağlar Söyüncü, Cengiz Ünder (beiden Leicester), Ozan Kabak (Liverpool), Merih Demiral (Juventus), Hakan Çalhanoğlu (AC Milan), Zeki Çelik (Lille) en vele anderen. Die laatste zijn ploegmaats bij de Franse kampioen Yusuf Yazici en Burak Yilmaz, met zijn 28 treffers in 66 interlands op 35-jarige leeftijd zowel de topschutter áls ouderdomsdeken van deze vrij jonge groep, moeten voor de goals zorgen. Ook van de partij: oude bekende Enes Ünal, ex-KRC Genk en nu bij Getafe aan de slag.



KWALIFICATIES
Het is intussen al zo lang geleden dat we het bijna zouden vergeten, maar voor de coronapandemie wist elk van deze landen zich via de kwalificaties te plaatsen voor dit uitgestelde toernooi. Zwitserland deed dat tegen Denemarken, Ierland, Georgië en Gibraltar. 17 punten volstonden voor de groepswinst. In een poule met Finland, Griekenland, Bosnië en Herzegovina, Armenië en Liechtenstein kwam Italië eveneens als nummer één uit de strijd. Meer nog: de Squadra Azzurra bleef foutloos met 30 op 30. Turkije en Wales moesten dan weer respectievelijk Frankrijk en Kroatië, de WK-finalisten van 2018, voor zich dulden. Toch slaagden ook zij erin om zich als tweedes in hun groep rechtstreeks bij de 24 deelnemers te scharen. Turkije zelfs met 23 op 30, Wales dankzij een bescheiden balans van 14 op 24.

FIFA-RANKINGS
Zoals u nog zult ontdekken zijn er poules die meer ronkende namen huisvesten, maar van een gemakkelijke groep is hier dus allerminst sprake. Dat bewijst ook de FIFA-ranking, waar vooral snel duidelijk wordt dat er zich tussen dit viertal geen uitgesproken vogel voor de kat bevindt. Italië pronkt logischerwijs het hoogst met een zevende stek, maar Zwitserland (13) en Wales (17) blijven niet ver achter. Turkije staat dan weer verdienstelijk op plaats 29. Opgeteld komen we zo uit aan een totaalscore van 66: slechts één poule doet beter.

EK-PALMARES
Veel glorie op het EK leverde dat in het verleden echter niet op. Italië, gastland in 1968 en 1980, pakte tijdens die eerste editie op eigen bodem het goud. In 2000 verloor het de finale in Rotterdam, en ook in 2012 trokken de Azzurri maar net aan het kortste eind. In 1988 strandde het dan weer in de halve finale, net zoals Wales in 2016 en Turkije in 2008. Samen met Oostenrijk was het toen Zwitserland dat de organisatie op zich nam. Zelf geraakten de Zwitsers acht jaar later in Frankrijk tot de achtste finales, tot dusver de beste prestatie. Italië neemt voor de tiende maal deel aan het EK en laat zo enkel Engeland, Spanje en Duitsland voor zich. Zwitserland en Turkije zitten aan vijf stuks, Wales is er pas voor de tweede keer bij.



PROGNOSE

Bij hun debuut reikten de Welshmen meteen tot in de halve finale, maar of ze dat huzarenstukje kunnen herhalen valt ondanks het aanstormend talent te betwijfelen. Dan ogen Zwitserland en Turkije rijper om Italië, toch de torenhoge favoriet, het vuur aan de schenen te leggen. Zij vechten onderling voor de tweede plek in Groep A, die eveneens rechtstreeks toegang tot de knock-outfase verschaft. Een strijd die hier dus wel wagenwijd open ligt. Dat gebrek aan een zwak broertje kan trouwens een fiks nadeel met zich meebrengen, want alleen de vier beste derdes stoten mee door naar de laatste 16. Vermits iedereen van iedereen punten kan afsnoepen, zou het ons dan ook niet verbazen mochten de twee minste ploegen in deze poule na drie wedstrijden hun ticket huiswaarts boeken. Op basis van de recente prestaties lijkt Turkije dan over de beste papieren te beschikken om Italië te vervoegen. Al weten de Rode Duivels maar al te goed hoe Wales en Zwitserland kunnen verrassen.

LEES OOK: 'Tresoldi doet Italianen niet alleen met hattrick bibberen'

Wie is volgens u favoriet in deze poule?

Meest recent

Smaakmaker Union overtreft zijn stoutste dromen

Het transferbeleid van Union is stilaan legendarisch. Keer op keer slagen ze erin om parels op te ...

5
5
Vitor Bruno verdedigt aanwinst met opvallende uitspraak

Om 21u gaat Anderlecht op zoek naar zijn eerste punten van dit seizoen in de Europa League. Daarvoor ...

14
14
Hattrickheld Tresoldi dingt naar volgende bekroning

Club Brugge geniet nog altijd na van zijn nieuwste stunt in de Champions League, waarin het zijn ...

31
31
'Geheim lekt uit: daarom stond Dendoncker lang aan de kant'

Donderdagavond komen maar liefst vier Belgische teams in actie in de Europa League en Conference ...

22
22
CEO STVV voert druk op coach en spelers op

STVV staat straks voor een hoogtepunt in zijn geschiedenis, want om 21u maakt het zijn debuut in een ...

16
16
Lukaku krijgt ervan langs: harde woorden na Fenerbahçe-drama

Het is woensdag voor veel Belgen in de Champions League alweer geen fijne avond geworden. De ...

164
164
'Sancho vindt eindelijk onderdak bij verbazende club'

In 2021 legde Manchester United nog 85 miljoen euro voor hem op tafel en leek hij op weg om ...

32
32
Jan Boskamp beleefde pure waanzin: "Ik wist niet wat ik zag"

STVV komt vanavond in de Conference League in actie tegen FC Iberia 1999 uit Georgië. Een ploeg ...

63
63
De Coninck ziet extra troef voor nieuwe recorddeal Club

Club Brugge verstevigde deze week zijn reputatie op het Europese toneel nog wat meer met een zeer ...

131
131
Vinicius slaat terug na zware sanctie en tonnen kritiek

Real Madrid pakte woensdagavond een belangrijke zege in de Champions League, door na een late ...

62
62
Pijnlijk: 'Anderlecht verkoos flop boven wereldkampioen'

Anderlecht neemt het om 21u in de Europa League op tegen Dinamo Zagreb. De laatste keer dat ...

140
140
'AA Gent droomt van monsterdeal: jackpot lonkt'

AA Gent blijft dit seizoen maar verbazen en prijkt ook na acht speeldagen nog steeds aan de leiding ...

161
161
Toby Alderweireld opnieuw doelwit: rechtbank velt stevig oordeel

Een waakhond die drie indringers wegjaagt, een vluchtwagen die in een gracht belandt en twee gewonde ...

106
106
'Anderlecht is het beu: Januzaj kan per direct tekenen'

Vitor Bruno stond te koken langs de lijn toen zijn nieuwe spelmaker een corner over alle koppen ...

467
467
Keiharde kritiek na Cercle: Vitor Bruno steekt tirade af

Anderlecht gaat donderdagavond op zoek naar zijn eerste punten in de league phase van de Europa ...

83
83
Zorgen om Godts: Alderweireld en Degryse vellen hard verdict

Manchester City en Paris Saint-Germain zorgden woensdagavond voor spektakel in de Champions League, ...

365
365
'Antwerp vindt eerste vervanger voor Overmars'

Antwerp kreeg in september een stevige tegenvaller te verwerken, want kort na het einde van de ...

149
149
Courtois jubelt na remontada: "Ik droomde ervan"

Real Madrid heeft woensdagavond maar net kunnen afwenden dat het in een crisis zou belanden. In de ...

40
40
Van held naar 4/10: Doku hard aangepakt na zwak optreden

Jérémy Doku was afgelopen weekend nog de grote uitblinker bij Manchester City. Maar ...

154
154
Puzzelwerk Hubert: Union zwáár gehavend tegen Sociedad

Union SG is sterk begonnen aan zijn campagne in de Europa League. Maar donderdag wacht opnieuw een ...

41
41
UCL: PSG wint op City, enorme comeback Real én afgang Lukaku

In de Champions League heeft Paris Saint-Germain dé affiche van de tweede speeldag gewonnen. ...

114
114
'Recordtransfer Tresoldi: speciale clausule duikt plots op'

Nicolo Tresoldi siert daags na zijn exploot in het Giuseppe Meazza-stadion de Europese headlines. ...

775
775
Bruno meldt opsteker: minstens drie wissels bij Anderlecht?

RSC Anderlecht gaat donderdagavond op zoek naar zijn eerste punten in de League Phase van de Europa ...

266
266
Bommetje bij kwakkelend United: Rooney slaat terug

Manchester United blijft maar aanmodderen. Dinsdagavond verloor de Engelse grootmacht ook in de ...

77
77
Herrijzenis bij Club: "Belangrijkste speler voor Leko"

Club Brugge heeft andermaal voor een grote stunt gezorgd in de Champions League. Blauw-Zwart ging ...

436
436

Meer sportnieuws