Club Brugge ontdekt jong goud: 'Type-Kanté'

door
Club Brugge ontdekt jong goud: 'Type-Kanté'

Zaterdagavond maakte de 16-jarige Noah Mbamba zijn grote debuut bij Club Brugge. Daarmee was de talentvolle verdediger/middenvelder de jongste debutant bij Club sinds de invoering van het professionele voetbal. En ontgoochelen deed Mbamba allerminst. 


NDOMBELE – POGBA 

Het gaat hard voor Noah Mbamba. De 16-jarige youngster was dit seizoen één van de revelaties bij Club NXT, waar hij op het niveau van 1B meteen kon overtuigen. In februari dit jaar volgde voor de Belgische jeugdinternational een eerste profcontract waarmee Mbamba tot en met 2023 onder contract ligt bij Club Brugge. Sindsdien traint de tiener ook volop mee met de Brugse A-kern en mag hij straks tevens de eerstvolgende seizoensvoorbereiding aanvatten bij de grote jongens.

“Ik ben het type speler dat ervan houdt om te lopen met de bal en acties te maken”, verklaarde Noah Mbamba op de persconferentie ter gelegenheid van zijn eerste profcontract. “Ik neem een voorbeeld aan spelers zoals Ndombele van Tottenham. Paul Pogba, die ook op het middenveld speelt. Dat zijn spelers waar ik naar opkijk. Ik mik wel hoog”, klonk het erg ambitieus. Mbamba kan zowel als centrale verdediger als centrale middenvelder uit de voeten.



Noah Mbamba was begin dit seizoen nog niet klaar voor het veeleisende profvoetbal, maar door zijn opgedane ervaring bij Club NXT zette hij enorme stappen voorwaarts. Dat geldt niet alleen voor zijn speelminuten op het veld, maar evenzeer door de professionele begeleiding en het dagelijkse harde labeur in het Belfius Base Camp. Zonder die unieke vergaarde ervaring zou Mbamba op 16-jarige leeftijd wellicht geen vast lid van de Brugse A-kern zijn.

TYPE-KANTE 

Philippe Clement ging zondag zelfs nog een stapje verder want hij liet Noah Mbamba debuteren in de eerste ploeg van Club Brugge. Het jonge talent maakte deel uit van een drukbevolkt Brugs centraal middenveld, waarbij hij als laagste pion Mats Rits, Ruud Vormer en Hans Vanaken ondersteunde. “Technisch heeft hij een heel grote bagage maar ook fysiek zet hij grote stappen”, verklaarde Clement zijn keuze voor Mbamba op Eleven Sports. “Daarom wil ik hem nu ervaring laten opdoen.”



Noah Mbamba is een verdedigend ingestelde speler die voornamelijk andere spelers ondersteunt. Een soort waterdrager dus, een type-Ngolo Kanté zoals Het Nieuwsblad – met lichte zin voor overdrijving uiteraard – stelt. “Het is uitzonderlijk dit”, verklaarde Mbamba na de wedstrijd op de clubkanalen. “Vanaf het begin van de wedstrijd was ik geconcentreerd. Ik ben tevreden met mijn prestatie. Coach Philippe Clement gaf me voor de match niets speciaals mee.”

OVERTUIGEND

Noa Mbamba draaide tegen KRC Genk goed mee, maar het was duidelijk dat hij nog wat last had met het hoge tempo – logisch uiteraard als pas 16-jarige youngster. De jonge middenvelder bewees een alvast grote meerwaarde te zijn in het verdedigende werk. Met de sokjes omlaag schuwde hij het fysieke en recupererende werk allerminst. Daarnaast sprong ook zijn natuurlijke rust en flair in het oog. Mbamba mag aldus terugblikken op een geslaagd debuut in de Brugse hoofdmacht.

In zijn rol als meest teruggetrokken middenvelder werkte Noah Mbamba een heel erg efficiënte wedstrijd af. Hij telde onder alle basisspelers van Club Brugge bijvoorbeeld het minste geleden balverlies, tegen Genk verloor Mbamba om exact te zijn slechts drie keer de bal. Dat is algemeen gesteld een heel erg laag aantal voor een speler op zijn positie, en zeker al tegenover een tegenstander met zoveel kwaliteit in de ploeg. Dat smaakt dus alvast naar meer.



Dat weinig geleden balverlies heeft verschillende oorzaken. Noah Mbamba legde een uitstekende passing op de mat, bij Club Brugge passten enkel de centrale verdedigers Odilon Kossounou en Brandon Mechele nog zuiverder dan de 16-jarige. Daarnaast telde Mbamba het meeste aantal gewonnen defensieve duels (11) en allround duels (14) onder alle spelers van de landskampioen. Hij wordt er dus ongetwijfeld eentje om in de gaten te houden in het eerstvolgende voetbalseizoen. 

LEES OOK: Vanaken verklapt impact van Leko bij Club Brugge

Moet Mbamba volgend seizoen voluit zijn kans krijgen?

Meest recent

'Chelsea wil opnieuw megaslag slaan in Genk'

De voorbije jaren kwam Chelsea al regelmatig vissen in Genk. Het waren de Blues die een vijftiental ...

18
18
Mazzu haalt snoeihard uit naar zijn eigen spelers

OH Leuven deed vorige week nog een uitstekende zaak door te gaan winnen in Charleroi, maar staat nu ...

39
39
Cinel strooit met lof nadat Cercle eindelijk nog eens wint

De voorbije maanden verzeilde Cercle Brugge in een diepe crisis. Het bleef maar liefst vier maanden ...

29
29
Hey duidt belangrijk verschil aan bij Anderlecht

Anderlecht is er zondagavond niet in geslaagd om de topper op het veld van Antwerp naar zijn hand te ...

124
124
Marokko opent Africa Cup met zege na geweldige goal

Zondagavond is de Africa Cup van start gegaan. In de openingswedstrijd wist gastland en topfavoriet ...

51
51
Antwerp baalt als stekker: "We laten het liggen"

Antwerp maakte de voorbije weken een straffe opmars met zeges tegen Club Brugge, Genk en AA Gent. ...

133
133
Hasi slaat en zalft: "Op dat vlak een vooruitgang"

De topper van zondagavond tussen Antwerp en Anderlecht heeft spektakel opgeleverd. De Great Old leek ...

156
156
Gerkens loodst Cercle naar eerste zege in 4 maanden(!)

Na vier maanden is Cercle Brugge er eindelijk nog eens in geslaagd om een wedstrijd te winnen. De ...

83
83
Degreef legt sfeervolle Bosuil alsnog het zwijgen op

Om 18u30 stond de topper tussen Royal Antwerp FC en RSC Anderlecht op het programma. In een ...

309
309
Vanaken verklapt impact van Leko bij Club Brugge

Club Brugge won verdiend met 2-1 van AA Gent, maar echt overtuigen deden de Bruggelingen ook niet. ...

479
479
Vanderbiest looft: "Eén van de best voetballende ploegen"

Bij STVV blijft het droomseizoen duren. De Kanaries wonnen met 1-0 van KV Mechelen en de top zes ...

93
93
Kompany wint vlot met Bayern, Man Utd onderuit

In de Bundesliga en Premier League stonden er twee matchen op het programma. Bayern München ...

28
28
Anderlecht overklast op de Bosuil: één man krijgt volle laag

Royal Antwerp FC neemt het momenteel op tegen RSC Anderlecht. De Great Old heeft RSCA de eerste ...

491
491
'Overmars aan zet: Antwerp dreigt topdeal mis te lopen'

Voor de winterbreak krijgt Antwerp nog Anderlecht en Zulte Waregem over de vloer, maar ook op de ...

121
121
De Mil hard na 0 op 6: pijnpunt AA Gent blootgelegd

Rik De Mil blijft voorlopig wachten op zijn eerste overwinning als hoofdcoach van KAA Gent. Zijn ...

177
177
Leko doet boekje open: saillante details Gent-exit onthuld

Club Brugge won zondagmiddag op eigen veld met 2-1 van AA Gent. Een opsteker voor coach Ivan ...

285
285
Rode kaart helpt Barça, Belgen vieren in Coupe de France

FC Barcelona heeft een voor hun bijzonder mooi kalenderjaar op gepaste wijze afgesloten. Zo wonnen ...

36
36
Play-Off I in zicht: STVV klopt KVM in 'Duel der Revelaties'

Een week na de slipper op Anderlecht, heeft STVV in eigen huis aangeknoopt met een belangrijke zege. ...

75
75
Antwerp-Anderlecht: Oosting resoluut, Hasi verrast op middenveld

RSC Anderlecht wil zondagavond eindelijk nog eens een overtuigende prestatie buitenshuis neerzetten. ...

148
148
Nieuwe coach Genk? Simons reageert live voor camera's

KRC Genk wil vlak voor de jaarwissel zijn nieuwe hoofdcoach presenteren. De voorbije dagen leek het ...

2567
2567
Leko haalt zijn gram: "Maar één ploeg wou voetballen"

Amper twee weken na zijn veelbesproken vertrek, heeft Ivan Leko AA Gent opnieuw een loer gedraaid. ...

202
202
Pijnlijk! Club-spelers duwen mes nog dieper in Gentse wonde

Club Brugge heeft de veelbesproken editie van de 'Slag om Vlaanderen' tegen AA Gent naar zich ...

590
590
"Onaanvaardbaar" - Gent kent oorzaak zure nederlaag

Het is AA Gent dan toch niet gelukt om zijn ultieme revanche te nemen op Club Brugge. De Buffalo's ...

281
281
Perisic bevrijdt PSV, Atlético verslaat Witsel en co

In de Nederlandse Eredivisie heeft leider PSV zijn laatste match van 2025 al winnend afgesloten. ...

13
13
Met dank aan spitsen: Club ziet af, maar klopt Gent verdiend

Club Brugge heeft zondagmiddag de veelbesproken 'Slag om Vlaanderen' tegen AA Gent naar zich ...

222
222

Meer sportnieuws