Club Brugge ontdekt jong goud: 'Type-Kanté'

door
Club Brugge ontdekt jong goud: 'Type-Kanté'

Zaterdagavond maakte de 16-jarige Noah Mbamba zijn grote debuut bij Club Brugge. Daarmee was de talentvolle verdediger/middenvelder de jongste debutant bij Club sinds de invoering van het professionele voetbal. En ontgoochelen deed Mbamba allerminst. 


NDOMBELE – POGBA 

Het gaat hard voor Noah Mbamba. De 16-jarige youngster was dit seizoen één van de revelaties bij Club NXT, waar hij op het niveau van 1B meteen kon overtuigen. In februari dit jaar volgde voor de Belgische jeugdinternational een eerste profcontract waarmee Mbamba tot en met 2023 onder contract ligt bij Club Brugge. Sindsdien traint de tiener ook volop mee met de Brugse A-kern en mag hij straks tevens de eerstvolgende seizoensvoorbereiding aanvatten bij de grote jongens.

“Ik ben het type speler dat ervan houdt om te lopen met de bal en acties te maken”, verklaarde Noah Mbamba op de persconferentie ter gelegenheid van zijn eerste profcontract. “Ik neem een voorbeeld aan spelers zoals Ndombele van Tottenham. Paul Pogba, die ook op het middenveld speelt. Dat zijn spelers waar ik naar opkijk. Ik mik wel hoog”, klonk het erg ambitieus. Mbamba kan zowel als centrale verdediger als centrale middenvelder uit de voeten.



Noah Mbamba was begin dit seizoen nog niet klaar voor het veeleisende profvoetbal, maar door zijn opgedane ervaring bij Club NXT zette hij enorme stappen voorwaarts. Dat geldt niet alleen voor zijn speelminuten op het veld, maar evenzeer door de professionele begeleiding en het dagelijkse harde labeur in het Belfius Base Camp. Zonder die unieke vergaarde ervaring zou Mbamba op 16-jarige leeftijd wellicht geen vast lid van de Brugse A-kern zijn.

TYPE-KANTE 

Philippe Clement ging zondag zelfs nog een stapje verder want hij liet Noah Mbamba debuteren in de eerste ploeg van Club Brugge. Het jonge talent maakte deel uit van een drukbevolkt Brugs centraal middenveld, waarbij hij als laagste pion Mats Rits, Ruud Vormer en Hans Vanaken ondersteunde. “Technisch heeft hij een heel grote bagage maar ook fysiek zet hij grote stappen”, verklaarde Clement zijn keuze voor Mbamba op Eleven Sports. “Daarom wil ik hem nu ervaring laten opdoen.”



Noah Mbamba is een verdedigend ingestelde speler die voornamelijk andere spelers ondersteunt. Een soort waterdrager dus, een type-Ngolo Kanté zoals Het Nieuwsblad – met lichte zin voor overdrijving uiteraard – stelt. “Het is uitzonderlijk dit”, verklaarde Mbamba na de wedstrijd op de clubkanalen. “Vanaf het begin van de wedstrijd was ik geconcentreerd. Ik ben tevreden met mijn prestatie. Coach Philippe Clement gaf me voor de match niets speciaals mee.”

OVERTUIGEND

Noa Mbamba draaide tegen KRC Genk goed mee, maar het was duidelijk dat hij nog wat last had met het hoge tempo – logisch uiteraard als pas 16-jarige youngster. De jonge middenvelder bewees een alvast grote meerwaarde te zijn in het verdedigende werk. Met de sokjes omlaag schuwde hij het fysieke en recupererende werk allerminst. Daarnaast sprong ook zijn natuurlijke rust en flair in het oog. Mbamba mag aldus terugblikken op een geslaagd debuut in de Brugse hoofdmacht.

In zijn rol als meest teruggetrokken middenvelder werkte Noah Mbamba een heel erg efficiënte wedstrijd af. Hij telde onder alle basisspelers van Club Brugge bijvoorbeeld het minste geleden balverlies, tegen Genk verloor Mbamba om exact te zijn slechts drie keer de bal. Dat is algemeen gesteld een heel erg laag aantal voor een speler op zijn positie, en zeker al tegenover een tegenstander met zoveel kwaliteit in de ploeg. Dat smaakt dus alvast naar meer.



Dat weinig geleden balverlies heeft verschillende oorzaken. Noah Mbamba legde een uitstekende passing op de mat, bij Club Brugge passten enkel de centrale verdedigers Odilon Kossounou en Brandon Mechele nog zuiverder dan de 16-jarige. Daarnaast telde Mbamba het meeste aantal gewonnen defensieve duels (11) en allround duels (14) onder alle spelers van de landskampioen. Hij wordt er dus ongetwijfeld eentje om in de gaten te houden in het eerstvolgende voetbalseizoen. 

LEES OOK: 'Monsterbod geweigerd: Club Brugge verrast'

Moet Mbamba volgend seizoen voluit zijn kans krijgen?

Meest recent

Alderweireld tipt Garcia: "Dat moet defensie op WK zijn"

De Rode Duivels beginnen zaterdagavond helemaal aan hun voorbereiding op het WK. De eerste ...

3
3
Ito bezorgt Japan knappe zege, Canada wendt domper af

De Rode Duivels komen om 20u30 pas in actie, maar eerder op de avond kwamen ook enkele andere ...

3
3
'Monsterbod geweigerd: Club Brugge verrast'

Club Brugge weigerde in de winter een monsterbod en koos toen voor sportieve rust midden in de ...

184
184
'Klopp reikt Liverpool opvolger Salah op schoteltje aan'

Liverpool FC kondigde deze week aan dat Mohamed Salah na het seizoen vertrekt op Anfield. De Engelse ...

36
36
Basiself Duivels bekend: Garcia voorziet één grote verrassing

De Rode Duivels werken zaterdagavond in het Mercedes Benz-stadium te Atlanta een oefenwedstrijd af ...

169
169
Jonge Duivels U17 mogen na spektakelstuk naar WK én EK

Voor de Rode Duivels staat er in de komende dagen weinig op het spel, want zij spelen slechts twee ...

60
60
Club vs Union: Joos ziet belangrijk voordeel in titelstrijd

Na de interlandbreak is het tijd voor de laatste editie van de play-offs in de Jupiler Pro League. ...

56
56
'Kompany wil Man City enorme transferhak zetten'

De voorbije weken laaiden de geruchten weer op over een mogelijk vertrek van Vincent Kompany naar ...

51
51
Garcia kondigt opmerkelijk experiment aan bij Duivels

De Rode Duivels staan om 20u30 tegenover de Verenigde Staten. Het is de eerste oefenpartij die ze ...

93
93
U19: Tien Jonge Duivels doen geweldige zaak voor EK

Heel wat Belgische jeugdteams proberen in de komende dagen om een EK-ticket af te dwingen. De U19 ...

75
75
'Club eraan voor de moeite: transferplan Stankovic bekend'

Club Brugge staat voor alweer een zeer bewogen transferzomer. Net als een jaar geleden zal het weer ...

142
142
'PSV ziet kersverse Jonge Duivel naar België trekken'

Bij PSV lijken er weer enkele Belgen aan het doorbreken te zijn. Er wordt veel verwacht van de ...

125
125
'Geen Duivels, wel knaltransfer voor Mandela Keita'

De Rode Duivels nemen het om 20u30 op tegen de Verenigde Staten. Dat zal met enkele nieuwe namen in ...

74
74
'Club Brugge beeft: eerste topploeg in actie voor Tresoldi'

Club Brugge dreigt zijn speerpunt Nicolo Tresoldi al na amper één seizoen kwijt te ...

244
244
Extra boost Cercle: publiekslieveling blijft aan boord

Cercle Brugge wil zich in de Relegation Play-Offs zo snel mogelijk verzekeren van het behoud. Na de ...

66
66
'Deal van 9 miljoen: Premier League gek van JPL-revelatie'

De Jupiler Pro League zal ook komende zomer weer verschillende spelers voor de nodige miljoenen zien ...

84
84
Gent doet Pro League daveren: bom onder competitiehervorming

De Jupiler Pro League staat aan de vooravond van de laatste editie van de Play-Offs. Voorlopig toch ...

528
528
Duivels dilemma: man in vorm of ervaren Mechele in basis?

De Rode Duivels werken zaterdagavond in Atlanta een oefenwedstrijd af tegen de Verenigde Staten. ...

181
181
'Barça onder druk: eerste zomertransfer staat op klappen'

FC Barcelona is momenteel al drukke plannen aan het maken voor de komende zomermercato. De club zou ...

101
101
'Vertrek Karetsas krijgt vorm: Genks clubrecord verpulverd'

Ondanks de tegenvallende prestaties van de voorbije maanden, is KRC Genk op weg om serieus te cashen ...

528
528
Mignolet-dossier bereikt kookpunt: de drie opties voor Club

De sportieve leiding van Club Brugge gaat een drukke zomer tegemoet. Verschillende sterkhouders ...

754
754
'Kompany en co hard: international zonder pardon doorgestuurd'

Ook bij Bayern München wordt van de interland-break gebruik gemaakt om de krijtijnen voor ...

97
97
TRANSFERUURTJE: 'Barça lonkt naar Duivel, smaakmaker weg bij Club'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

147
147
Witsel duidelijk over speelkansen onder Garcia

Axel Witsel was jarenlang een vaste pion van de Gouden Generatie bij de Rode Duivels. Op zijn 37e ...

52
52
Garcia speelt open kaart over penibele situatie Lukaku

Romelu Lukaku werd opgenomen in de selectie van de Rode Duivels, maar gaf al meteen verstek. De ...

70
70

Meer sportnieuws