Club Brugge ontdekt jong goud: 'Type-Kanté'

door
Club Brugge ontdekt jong goud: 'Type-Kanté'

Zaterdagavond maakte de 16-jarige Noah Mbamba zijn grote debuut bij Club Brugge. Daarmee was de talentvolle verdediger/middenvelder de jongste debutant bij Club sinds de invoering van het professionele voetbal. En ontgoochelen deed Mbamba allerminst. 


NDOMBELE – POGBA 

Het gaat hard voor Noah Mbamba. De 16-jarige youngster was dit seizoen één van de revelaties bij Club NXT, waar hij op het niveau van 1B meteen kon overtuigen. In februari dit jaar volgde voor de Belgische jeugdinternational een eerste profcontract waarmee Mbamba tot en met 2023 onder contract ligt bij Club Brugge. Sindsdien traint de tiener ook volop mee met de Brugse A-kern en mag hij straks tevens de eerstvolgende seizoensvoorbereiding aanvatten bij de grote jongens.

“Ik ben het type speler dat ervan houdt om te lopen met de bal en acties te maken”, verklaarde Noah Mbamba op de persconferentie ter gelegenheid van zijn eerste profcontract. “Ik neem een voorbeeld aan spelers zoals Ndombele van Tottenham. Paul Pogba, die ook op het middenveld speelt. Dat zijn spelers waar ik naar opkijk. Ik mik wel hoog”, klonk het erg ambitieus. Mbamba kan zowel als centrale verdediger als centrale middenvelder uit de voeten.



Noah Mbamba was begin dit seizoen nog niet klaar voor het veeleisende profvoetbal, maar door zijn opgedane ervaring bij Club NXT zette hij enorme stappen voorwaarts. Dat geldt niet alleen voor zijn speelminuten op het veld, maar evenzeer door de professionele begeleiding en het dagelijkse harde labeur in het Belfius Base Camp. Zonder die unieke vergaarde ervaring zou Mbamba op 16-jarige leeftijd wellicht geen vast lid van de Brugse A-kern zijn.

TYPE-KANTE 

Philippe Clement ging zondag zelfs nog een stapje verder want hij liet Noah Mbamba debuteren in de eerste ploeg van Club Brugge. Het jonge talent maakte deel uit van een drukbevolkt Brugs centraal middenveld, waarbij hij als laagste pion Mats Rits, Ruud Vormer en Hans Vanaken ondersteunde. “Technisch heeft hij een heel grote bagage maar ook fysiek zet hij grote stappen”, verklaarde Clement zijn keuze voor Mbamba op Eleven Sports. “Daarom wil ik hem nu ervaring laten opdoen.”



Noah Mbamba is een verdedigend ingestelde speler die voornamelijk andere spelers ondersteunt. Een soort waterdrager dus, een type-Ngolo Kanté zoals Het Nieuwsblad – met lichte zin voor overdrijving uiteraard – stelt. “Het is uitzonderlijk dit”, verklaarde Mbamba na de wedstrijd op de clubkanalen. “Vanaf het begin van de wedstrijd was ik geconcentreerd. Ik ben tevreden met mijn prestatie. Coach Philippe Clement gaf me voor de match niets speciaals mee.”

OVERTUIGEND

Noa Mbamba draaide tegen KRC Genk goed mee, maar het was duidelijk dat hij nog wat last had met het hoge tempo – logisch uiteraard als pas 16-jarige youngster. De jonge middenvelder bewees een alvast grote meerwaarde te zijn in het verdedigende werk. Met de sokjes omlaag schuwde hij het fysieke en recupererende werk allerminst. Daarnaast sprong ook zijn natuurlijke rust en flair in het oog. Mbamba mag aldus terugblikken op een geslaagd debuut in de Brugse hoofdmacht.

In zijn rol als meest teruggetrokken middenvelder werkte Noah Mbamba een heel erg efficiënte wedstrijd af. Hij telde onder alle basisspelers van Club Brugge bijvoorbeeld het minste geleden balverlies, tegen Genk verloor Mbamba om exact te zijn slechts drie keer de bal. Dat is algemeen gesteld een heel erg laag aantal voor een speler op zijn positie, en zeker al tegenover een tegenstander met zoveel kwaliteit in de ploeg. Dat smaakt dus alvast naar meer.



Dat weinig geleden balverlies heeft verschillende oorzaken. Noah Mbamba legde een uitstekende passing op de mat, bij Club Brugge passten enkel de centrale verdedigers Odilon Kossounou en Brandon Mechele nog zuiverder dan de 16-jarige. Daarnaast telde Mbamba het meeste aantal gewonnen defensieve duels (11) en allround duels (14) onder alle spelers van de landskampioen. Hij wordt er dus ongetwijfeld eentje om in de gaten te houden in het eerstvolgende voetbalseizoen. 

LEES OOK: Club Brugge-stunt tegen Atlético: dit zeggen de cijfers

Moet Mbamba volgend seizoen voluit zijn kans krijgen?

Meest recent

Crisis bij Anderlecht: fans schreeuwen om dubbel ontslag

De zoveelste crisis bij RSC Anderlecht lijkt compleet. Na de recente 5 op 18 werd zondagmiddag ook ...

56
56
Over en uit Hasi? Scherp Standard mept Anderlecht knock-out

Zijn de dagen van Besnik Hasi als hoofdcoach van RSC Anderlecht geteld? In de match die absoluut ...

226
226
Club Brugge-stunt tegen Atlético: dit zeggen de cijfers

Club Brugge plaatste zich woensdag op indrukwekkende wijze voor de tussenronde in de Champions ...

35
35
Heldenrol Godts eindigt in nieuwe optater voor Ajax

In de Nederlandse Eredivisie blijft Ajax uiterst wisselvallig presteren. Na een dubbeslag van Mika ...

16
16
Anderlecht in nesten op Sclessin: "Hoe kan hij profvoetballer zijn?!"

Sclessin vormde zondagmiddag het decor van een immer geladen clash tussen aartsrivalen Standard en ...

261
261
'Coach geeft groen licht: Genk-transfer op de valreep'

KRC Genk beleefde een erg rustige wintermercato tot dusver. Maar daar kan daags voor het verstrijken ...

236
236
Sels incasseert mokerslag, extra Belg naar Eredivisie

Het einde van de wintermercato is in zicht en dus worden nog volop deals beklonken. Een aantal van ...

41
41
'Club Brugge krijgt cruciaal nieuws over komst Schjelderup'

Club Brugge wil vlak voor het sluiten van de winterse transfermarkt zijn selectie versterken ...

479
479
Opvallende transferdeal Anderlecht: ook bondscoach betrokken

RSC Anderlecht heeft deze week zijn vijfde uitgaande transfer van de wintermercato afgerond. Zo werd ...

520
520
Hasi verrast met debutant in basis, Standard zonder Epolo

De ogen van voetbalminnend België zijn zondagmiddag op Luik gericht. Daar nemen met Standard en ...

154
154
Clement onthult: "Welke Club-speler goede coach zou zijn?"

Philippe Clement levert momenteel uitstekend werk af als hoofdcoach van Norwich City. De oud-Rode ...

288
288
TU: 'Last-minute bom bij Club, transfers Trésor en Yaremchuk'

De winterse transferperiode nadert zijn ontknoping, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn ...

383
383
Somers krijgt krop in de keel door Cercle-supporters

Thibo Somers maakte de overstap van Cercle Brugge naar Royal Antwerp FC. De 26-jarige middenvelder ...

88
88
Clement in shock: De Vlieger voert heroïsche strijd

Geert De Vlieger beleefde onlangs een hallucinant avontuur. De voormalig doelman en huidige analist ...

72
72
Mourinho kan ogen niet geloven bij actie Courtois

De ongeziene ontknoping tussen Benfica en Real Madrid in de Champions League blijft nazinderen. In ...

80
80
Gerkens haalt ferm uit, Cinel in zak en as bij Cercle

Cercle Brugge vecht ook dit seizoen weer tegen de degradatie. Groen-Zwart dacht met een 8 op 12 de ...

274
274
‘Antwerp en Standard strijden om winterse toptransfer’

De wintermercato is bijna ten einde, maar de Belgische clubs willen nog toeslaan. Zo kijken Royal ...

267
267
‘Arne Engels maakt last-minute knaltransfer’

Arne Engels maakt een straffe opmars mee. De middenvelder koos in 2023 om Club NXT achter zich te ...

120
120
Code rood: ontploffingsgevaar voor Standard-Anderlecht

De klassieker tussen Standard Luik en RSC Anderlecht staat op het programma. De rivalenstrijd heeft ...

383
383
Verschueren laat Anderlecht daveren met duidelijk signaal

Enkele weken geleden werd Michael Verschueren officieel aangesteld als nieuwe voorzitter van RSC ...

623
623
'Transferbommetje Trésor en Stassin: verrassende deals'

Het wordt nog héél druk op deze wintermercato. Zo kunnen er een aantal Belgen nog van ...

73
73
Anderlecht met grote vraag: smaakmaker op de bank?

Nathan De Cat is dit seizoen onmisbaar bij RSC Anderlecht. De jongeling is zeker een groot talent, ...

284
284
Brusselmans fileert TV-show: “De Lamzak!”

Herman Brusselmans slaagde er opnieuw in om iedereen even te laten slikken. De schrijver/columnist ...

147
147
Blunders van Wilmots? "Te weinig voor Jupiler Pro League"

Standard kent alweer een zeer moeilijk seizoen. Ze moeten winnen van RSC Anderlecht om mee te ...

114
114
‘Club Brugge ontploft: Tzolis weg voor hallucinant bedrag’

Club Brugge voelt het bewegen rond Christos Tzolis: plots gaat het niet meer over óf hij ...

1330
1330

Meer sportnieuws