Anderlecht moet dringend ingrijpen na zware terugval

door
Anderlecht moet dringend ingrijpen na zware terugval

Vooreerst, het seizoen van Anderlecht is nu al geslaagd. Maar toch kunnen we niet heen om de mindere prestaties van Sporting in de huidige Champions' play-offs. Anderlecht won namelijk nog geen enkele wedstrijd in de play-offs en het spelbeeld onderging ook een negatieve wending. Anderzijds mag er ook niet vergeten worden dat de club nog in heropbouw is, weinig financiële slagkracht heeft én de jongste spelersgroep van het land bezit. Maar om het seizoen met een positieve noot af te kunnen sluiten, zal Vincent Kompany toch enkele correcties moeten doorvoeren.


HYPER-AMBITIEUS 

Mission accomplished. Nadat RSC Anderlecht zich kwalificeerde voor de Champions' play-offs, bemachtigde Sporting ondertussen tevens een Europees ticket voor het volgende seizoen. Door de bekerwinst van KRC Genk is elke ploeg uit de top vier – waaronder dus ook Anderlecht – namelijk verzekerd van een Europees ticket voor de eerstvolgende jaargang. Die Europese kwalificatie is op het sportief gebied mooi meegenomen maar is op het financiële vlak misschien wel nog belangrijker.



De Belgische recordkampioen realiseerde de plaatsing voor de Champions' play-off nochtans maar op het allerlaatste nippertje. Enkel een erg straffe eindspurt van 12 op 12 tegen Zulte Waregem, Antwerp FC, Club Brugge en Sint-Truiden bewerkstelligde de felbegeerde maar toch ietwat verrassende kwalificatie voor de nacompetitie. Maar wie dacht dat Anderlecht zich tevreden zou stellen met slechts een bijrolletje in de Champions' play-off, die kent de grenzeloze ambitie van Vincent Kompany niet, alsook niet de filosofie en identiteit van RSC Anderlecht.

MATHEMATISCH 

Want ook al bezit Anderlecht dit seizoen niet zo'n kwalitatieve spelerskern zoals in het verleden, de club heeft toch nog altijd een bepaalde status en reputatie te verdedigen. Voor de titelstrijd was Sporting uiteraard al veel langer uitgeteld, maar Vincent Kompany blijft zoals steeds veel scherpte, focus en hoge prestaties eisen van zijn spelers. En in de Champions' play-offs misschien zelfs nog wat meer. Bovendien haalde Anderlecht in de reguliere competitie onderling het meeste punten in verhouding met alle deelnemers in de Champions' play-offs. Met identiek dezelfde resultaten zoals in de reguliere competitie, zou Anderlecht mathematisch op de tweede plaats eindigen in de Champions' play-offs.



In datzelfde geval zou Club Brugge ook al de titel gepakt hebben na drie gespeelde wedstrijden, maar beide scenario's zijn ondertussen al helemaal achterhaald. Of hoe de play-offs toch altijd een dubbeltje op haar kant zijn. Op de koop toe trekt Anderlecht de sportieve revival van aan het eind van de reguliere competitie niet door in de Champions' play-offs. De ploeg van Vincent Kompany blinkt tegenwoordig opnieuw uit in wisselvalligheid en hervalt daarmee in haar oude gewoontes. Hoewel beide seizoensdoelstellingen van de club reeds gehaald werden, hoopte de technische staff als het bestuur toch stilletjes op nog meer knalprestaties in de laatste wedstrijden van de huidige jaargang.

MINDER KANSEN, EVENVEEL DOELPUNTEN

Na 34 wedstrijden in de reguliere competitie scoorde Anderlecht per match gemiddeld evenveel doelpunten als in 4 wedstrijden in de Champions' play-offs: Sporting lukt in beide seizoensfases namelijk 1,5 doelpunt per wedstrijd. Dat is evenwel geen impressionante frequentie, maar Anderlecht beschikt daarmee in de Champions' play-offs wel over een betere gemiddelde doelpuntenproductie dan Club Brugge (1) en Antwerp FC (1,25). Enkel Genk scoort in de laatste eindsprint van het seizoen met 2,25 goal per match aan een hoger gemiddelde dan Anderlecht.



Op gemiddelde basis scoort Anderlecht in de Champions' play-offs dus exact evenveel doelpunten als in de reguliere competitie. Maar anderzijds creëerde de ploeg van Vincent Kompany in de play-offs wel opvallend minder doelrijpe kansen dan in het eerste deel van de competitie. Dat betekent dus dat Anderlecht in de play-offs veel efficiënter presteert voor het doel, maar tegelijk ook minder (grote) doelkansen creëert. In vergelijking met de reguliere competitie namen de expected goals per wedstrijd namelijk met 22% af. Sporting brengt dus veel minder doelgevaar voort in de huidige nacompetitie.

OFFENSIEF MINDER

Er zijn trouwens nog meerdere indicatoren die wijzen op een offensieve terugval bij Anderlecht in de Champions' play-offs. Het aantal schoten naar het vijandige doel nam bijvoorbeeld af van 13 naar 11 stuks in vergelijking met de reguliere competitie. Deze constatering ligt dus helemaal in de lijn van de bovenvermelde bevinding dat Anderlecht minder (grote) kansen creëert maar wél efficiënter presteert in de zone van de waarheid: minder kansen maar toch evenveel doelpunten.



Anderlecht verschijnt in de Champions' play-offs ook minder vaak in de zestien meter van hun tegenstander. Er wordt door Sporting immers 14% minder trafiek genoteerd in het vijandige strafschopgebied, alsook maar liefst 43% minder effectieve balcontacten in de box van de tegenstander. Daarnaast is de ploeg van Vincent Kompany ook één vijfde minder efficiënt in al hun offensieve acties. En er worden tegenwoordig per wedstrijd ook 3 voorzetten minder gelanceerd dan in de reguliere competitie.

BALBEZIT EN PASSES

Het balbezit is niet heilig bij Anderlecht. Dat blijkt alvast uit het gemiddelde balaandeel van Paars-Wit dat dit seizoen 52% bedraagt, zowel de reguliere competitie als in de Champions' play-offs. Met dat vergaarde balbezit schaart Sporting zich trouwens bij de grijze middenmoot van de Jupiler Pro League. Maar opvallend genoeg telt Anderlecht per wedstrijd in de play-offs (517) opmerkelijk meer passes dan in de reguliere competitie (476). En ondanks die grote toename van de passes blijft de passing-zuiverheid in de Champions' play-offs op hetzelfde niveau hangen van in de reguliere competitie.



Die opmerkelijke constatering heeft vooral te maken met de intenties in het balbezit. In vergelijking met de passing in de reguliere competitie oriënteert het passing-spel van Anderlecht in de Champions' play-offs zich minder verticaal, maar wel eerder lateraal en in een achterwaartse richting. Met die evolutie zal Vincent Kompany ongetwijfeld niet tevreden zijn. Door die meer behouden spelopvatting lijdt Anderlecht wel minder balverlies, al is dat een logische evolutie gezien de minder verticale passing. Toch is het duidelijk dat Sporting een afname kent van de aanvallende intenties én intensiteit.

LEERGELD

Er valt dus wel iets te zeggen over de offensieve prestaties van Anderlecht in de Champions' play-offs. Maar ook op het defensief gebied valt er een negatieve evolutie waar te nemen. Sporting incasseert namelijk meer doelpogingen van haar tegenstanders en bijgevolg op gemiddelde basis tevens meer tegendoelpunten in vergelijking met de reguliere competitie. Toch mag de Belgische recordkampioen terugblikken op een geslaagde eerste jaargang met Vincent Kompany aan het roer. 



Anderlecht realiseerde dit seizoen met beperkte financiële middelen en ook de jongste spelerskern in de Jupiler Pro League namelijk een echt huzarenstukje. De huidige terugval in de Champions' play-off zal de jonge ploeg ook alleen maar helpen in hun verdere ontwikkeling, en volgend seizoen zal Sporting heel wat sportieve ervaringen rijker zijn. En mits wat gerichte versterking kan Anderlecht dan misschien wel meespelen voor de knikkers.

LEES OOK: 'Kompany diep geraakt: City-droom spat uiteen'

Speelt Anderlecht volgend seizoen voor de titel?

Meest recent

'Leko verlekkert zich: Club pakt zwaar uit op transfermarkt'

De sportieve leiding van Club Brugge zorgde deze week voor een schokgolf door een trainerswissel ...

31
31
'Nieuwe trainer AA Gent: Buffalo's op weg naar stunt'

Met achtereenvolgens Antwerp FC, Club Brugge en KVC Westerlo, staat KAA Gent voor een nog een pittig ...

201
201
‘Leko-shock bij Club Brugge: kleedkamer staat op springen’

In de kleedkamer van Club Brugge voelt iedereen dat er iets staat te gebeuren. Spelers die Leko nog ...

143
143
'Anderlecht verbaast met drastische transferbeslissing'

RSC Anderlecht staat voor een pittig einde van 2025 met duels tegen achtereenvolgens STVV, Antwerp ...

164
164
Union gelooft eigen ogen niet: "Mijn voetbalhart bloedt"

De eerste Champions League-campagne van Union SG dreigt te gaan stranden in de League Phase. De ...

78
78
Eerste basiself Leko: twee cruciale wissels bij Club Brugge

Na alle commotie van de voorbije dagen, moet Club Brugge woensdagavond weer vol aan de bak. In de ...

364
364
Degryse steekt tirade af nadat VAR Union nekt

Union is er dinsdagavond op het nippertje niet geslaagd om een knappe comeback tegen Olympique ...

142
142
De Ketelaere schittert, opluchting voor Barça en Liverpool

Er stond dinsdagavond nog heel wat Champions League-voetbal op het programma. Charles De Ketelaere ...

51
51
Anticlimax: Union strandt op milimeters van straffe comeback

Kwalificatie voor de play-offs van de Champions League wordt weer wat moeilijker voor Union. De ...

62
62
Beslissende De Ketelaere zorgt voor zeer straffe statistiek

Charles De Ketelaere stond dinsdagavond met Atalanta voor een lastige opdracht in de Champions ...

67
67
Jong Genk wint dankzij blitzstart prestigeduel tegen Futures

In de schaduw van de Champions League werd er dinsdagavond ook nog gevoetbald in de Challenger Pro ...

126
126
Arteta baalt om deze reden van trainerswissel bij Club

Dinsdag verzamelden de media in Brugge voor het traditionele persmoment aan de vooravond van de ...

302
302
Verrassende zet Anderlecht: spelers in etalage gezet

Anderlecht werd vorig weekend weer met de voetjes op de grond gezet, want het kreeg een 4-0 om de ...

231
231
Hayen komt met emotionele reactie op ontslag bij Club

Bij Club Brugge werd Ivan Leko dinsdag officieel aan de pers voorgesteld en woensdag zal de Kroaat ...

369
369
Bayern schrikt even, maar boekt nog vlotte CL-zege

In de Champions League mochten Bayern München en Sporting CP het om 18u45 tegen elkaar opnemen. ...

58
58
Rigaux over onvrede AA Gent: "In eer en geweten"

Club Brugge heeft 2025 afgesloten met beslissingen die Blauw-Zwart niet geliefd hebben gemaakt in de ...

401
401
De Zerbi komt met verrassende transferonthulling Vermeeren

Bij Olympique Marseille start Arthur Vermeeren wellicht in de basis tegen Union SG. De middenvelder ...

111
111
‘Salah uitgekotst: Liverpool zet icoon brutaal aan de deur’

Je voelt bijna de gêne in de kleedkamer. Een club die haar grootste icoon brutaal naar de deur ...

177
177
'Weggehoond' in België, nu waardevolle kracht bij Marseille

Union SG neemt het vanavond in het Lotto Park op tegen Olympique Marseille. Het is bij de Fransen ...

177
177
Verhuurde JPL-spelers: KV Mechelen en AA Gent heel tevreden

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

90
90
Ex-smaakmaker wil terug naar Union SG: "Waarom niet?"

Bij Union SG verkochten ze de afgelopen jaren héél veel spelers voor tientallen ...

130
130
Club Brugge-bestuur verdedigt ontslag Hayen: "Het was op"

Het tweede tijdperk van Ivan Leko als hoofdcoach van Club Brugge is officieel begonnen. Dinsdag ...

313
313
'Baro loopt blauwtje: AA Gent mag 2 coaches schrappen'

 Terwijl ex-coach Ivan Leko voor het eerst de pers te woord stond als trainer van Club Brugge ...

1070
1070
Van Gucht hangt het serieus uit: tv-bazen pisnijdig

Ruben Van Gucht jaagt heel wat vuurwerk door het medialandschap. Ingrijpende beslissingen zorgden ...

419
419
Leko speelt open kaart over verhuis van Gent naar Club

Na een hectische dag stond Ivan Leko dinsdag voor het eerst opnieuw op het oefenveld bij Club ...

302
302

Meer sportnieuws