Anderlecht moet dringend ingrijpen na zware terugval

976
Anderlecht moet dringend ingrijpen na zware terugval

Vooreerst, het seizoen van Anderlecht is nu al geslaagd. Maar toch kunnen we niet heen om de mindere prestaties van Sporting in de huidige Champions' play-offs. Anderlecht won namelijk nog geen enkele wedstrijd in de play-offs en het spelbeeld onderging ook een negatieve wending. Anderzijds mag er ook niet vergeten worden dat de club nog in heropbouw is, weinig financiële slagkracht heeft én de jongste spelersgroep van het land bezit. Maar om het seizoen met een positieve noot af te kunnen sluiten, zal Vincent Kompany toch enkele correcties moeten doorvoeren.


HYPER-AMBITIEUS 

Mission accomplished. Nadat RSC Anderlecht zich kwalificeerde voor de Champions' play-offs, bemachtigde Sporting ondertussen tevens een Europees ticket voor het volgende seizoen. Door de bekerwinst van KRC Genk is elke ploeg uit de top vier – waaronder dus ook Anderlecht – namelijk verzekerd van een Europees ticket voor de eerstvolgende jaargang. Die Europese kwalificatie is op het sportief gebied mooi meegenomen maar is op het financiële vlak misschien wel nog belangrijker.



De Belgische recordkampioen realiseerde de plaatsing voor de Champions' play-off nochtans maar op het allerlaatste nippertje. Enkel een erg straffe eindspurt van 12 op 12 tegen Zulte Waregem, Antwerp FC, Club Brugge en Sint-Truiden bewerkstelligde de felbegeerde maar toch ietwat verrassende kwalificatie voor de nacompetitie. Maar wie dacht dat Anderlecht zich tevreden zou stellen met slechts een bijrolletje in de Champions' play-off, die kent de grenzeloze ambitie van Vincent Kompany niet, alsook niet de filosofie en identiteit van RSC Anderlecht.

MATHEMATISCH 

Want ook al bezit Anderlecht dit seizoen niet zo'n kwalitatieve spelerskern zoals in het verleden, de club heeft toch nog altijd een bepaalde status en reputatie te verdedigen. Voor de titelstrijd was Sporting uiteraard al veel langer uitgeteld, maar Vincent Kompany blijft zoals steeds veel scherpte, focus en hoge prestaties eisen van zijn spelers. En in de Champions' play-offs misschien zelfs nog wat meer. Bovendien haalde Anderlecht in de reguliere competitie onderling het meeste punten in verhouding met alle deelnemers in de Champions' play-offs. Met identiek dezelfde resultaten zoals in de reguliere competitie, zou Anderlecht mathematisch op de tweede plaats eindigen in de Champions' play-offs.



In datzelfde geval zou Club Brugge ook al de titel gepakt hebben na drie gespeelde wedstrijden, maar beide scenario's zijn ondertussen al helemaal achterhaald. Of hoe de play-offs toch altijd een dubbeltje op haar kant zijn. Op de koop toe trekt Anderlecht de sportieve revival van aan het eind van de reguliere competitie niet door in de Champions' play-offs. De ploeg van Vincent Kompany blinkt tegenwoordig opnieuw uit in wisselvalligheid en hervalt daarmee in haar oude gewoontes. Hoewel beide seizoensdoelstellingen van de club reeds gehaald werden, hoopte de technische staff als het bestuur toch stilletjes op nog meer knalprestaties in de laatste wedstrijden van de huidige jaargang.

MINDER KANSEN, EVENVEEL DOELPUNTEN

Na 34 wedstrijden in de reguliere competitie scoorde Anderlecht per match gemiddeld evenveel doelpunten als in 4 wedstrijden in de Champions' play-offs: Sporting lukt in beide seizoensfases namelijk 1,5 doelpunt per wedstrijd. Dat is evenwel geen impressionante frequentie, maar Anderlecht beschikt daarmee in de Champions' play-offs wel over een betere gemiddelde doelpuntenproductie dan Club Brugge (1) en Antwerp FC (1,25). Enkel Genk scoort in de laatste eindsprint van het seizoen met 2,25 goal per match aan een hoger gemiddelde dan Anderlecht.



Op gemiddelde basis scoort Anderlecht in de Champions' play-offs dus exact evenveel doelpunten als in de reguliere competitie. Maar anderzijds creëerde de ploeg van Vincent Kompany in de play-offs wel opvallend minder doelrijpe kansen dan in het eerste deel van de competitie. Dat betekent dus dat Anderlecht in de play-offs veel efficiënter presteert voor het doel, maar tegelijk ook minder (grote) doelkansen creëert. In vergelijking met de reguliere competitie namen de expected goals per wedstrijd namelijk met 22% af. Sporting brengt dus veel minder doelgevaar voort in de huidige nacompetitie.

OFFENSIEF MINDER

Er zijn trouwens nog meerdere indicatoren die wijzen op een offensieve terugval bij Anderlecht in de Champions' play-offs. Het aantal schoten naar het vijandige doel nam bijvoorbeeld af van 13 naar 11 stuks in vergelijking met de reguliere competitie. Deze constatering ligt dus helemaal in de lijn van de bovenvermelde bevinding dat Anderlecht minder (grote) kansen creëert maar wél efficiënter presteert in de zone van de waarheid: minder kansen maar toch evenveel doelpunten.



Anderlecht verschijnt in de Champions' play-offs ook minder vaak in de zestien meter van hun tegenstander. Er wordt door Sporting immers 14% minder trafiek genoteerd in het vijandige strafschopgebied, alsook maar liefst 43% minder effectieve balcontacten in de box van de tegenstander. Daarnaast is de ploeg van Vincent Kompany ook één vijfde minder efficiënt in al hun offensieve acties. En er worden tegenwoordig per wedstrijd ook 3 voorzetten minder gelanceerd dan in de reguliere competitie.

BALBEZIT EN PASSES

Het balbezit is niet heilig bij Anderlecht. Dat blijkt alvast uit het gemiddelde balaandeel van Paars-Wit dat dit seizoen 52% bedraagt, zowel de reguliere competitie als in de Champions' play-offs. Met dat vergaarde balbezit schaart Sporting zich trouwens bij de grijze middenmoot van de Jupiler Pro League. Maar opvallend genoeg telt Anderlecht per wedstrijd in de play-offs (517) opmerkelijk meer passes dan in de reguliere competitie (476). En ondanks die grote toename van de passes blijft de passing-zuiverheid in de Champions' play-offs op hetzelfde niveau hangen van in de reguliere competitie.



Die opmerkelijke constatering heeft vooral te maken met de intenties in het balbezit. In vergelijking met de passing in de reguliere competitie oriënteert het passing-spel van Anderlecht in de Champions' play-offs zich minder verticaal, maar wel eerder lateraal en in een achterwaartse richting. Met die evolutie zal Vincent Kompany ongetwijfeld niet tevreden zijn. Door die meer behouden spelopvatting lijdt Anderlecht wel minder balverlies, al is dat een logische evolutie gezien de minder verticale passing. Toch is het duidelijk dat Sporting een afname kent van de aanvallende intenties én intensiteit.

LEERGELD

Er valt dus wel iets te zeggen over de offensieve prestaties van Anderlecht in de Champions' play-offs. Maar ook op het defensief gebied valt er een negatieve evolutie waar te nemen. Sporting incasseert namelijk meer doelpogingen van haar tegenstanders en bijgevolg op gemiddelde basis tevens meer tegendoelpunten in vergelijking met de reguliere competitie. Toch mag de Belgische recordkampioen terugblikken op een geslaagde eerste jaargang met Vincent Kompany aan het roer. 



Anderlecht realiseerde dit seizoen met beperkte financiële middelen en ook de jongste spelerskern in de Jupiler Pro League namelijk een echt huzarenstukje. De huidige terugval in de Champions' play-off zal de jonge ploeg ook alleen maar helpen in hun verdere ontwikkeling, en volgend seizoen zal Sporting heel wat sportieve ervaringen rijker zijn. En mits wat gerichte versterking kan Anderlecht dan misschien wel meespelen voor de knikkers.

LEES OOK: Alderweireld breekt bij Kompany-nieuws: "Waanzin is het!"

Speelt Anderlecht volgend seizoen voor de titel?

Meest recent

Exit bij Standard: "Na komst Euvrard was het snel over"

Bij Standard lieten ze afgelopen zomer een aantal spelers die het jaar voordien naar de Vurige Stede ...

9
9
Van Himst baalt enorm: "Hij had bij Anderlecht moeten blijven"

Bij RSC Anderlecht staat er druk op de ketel. Vooral door de bekeruitschakeling is er nu een soort ...

61
61
OHL krijgt harde kritiek na CL-afgang: "Het is alsof ze..."

OH Leuven is bij de vrouwen niet echt bezig aan een goed seizoen. De landskampioen heeft het toch ...

12
12
‘Lukaku niet welkom: Coucke woest op één man’

Marc Coucke droomt al maanden van een terugkeer van Romelu Lukaku naar Anderlecht. Vanuit Turkije ...

126
126
Ballon d’Or wordt nachtmerrie: Kane krijgt de volle laag

Harry Kane mag zich sinds maandagavond de beste voetballer ter wereld noemen. Maar lang niet ...

42
42
Antwerp legt de lat hoog: "Binnen de drie jaar..."

Royal Antwerp FC heeft officieel zijn Raad van Bestuur meegedeeld. Dat deden ze via de clubkanalen. ...

35
35
Standard liet JPL-topper schieten: "Sprak in de zomer met Wilmots"

Standard is niet goed bezig. De Rouches moeten dringend gaan winnnen, dat beseffen ze ook. Sportief ...

32
32
'Anderlecht heeft beslist: twee Renard-aanwinsten weg'

Bij RSC Anderlecht gaat er in januari wel wat gebeuren. Een aantal spelers zullen de club mogen ...

207
207
Miljoenen over de balk? Dure transfers bij Club en Union

Er is de nodige kritiek op de transfers van Antoine Sibierski. Dat vinden we toch wel wat ...

67
67
Ex-Genk spits zorgt voor euforie en grote woede in Nederland

Negen doelpunten in veertien wedstrijden en een publiek dat hem op handen draagt. Tolu Arokodare ...

73
73
Alderweireld breekt bij Kompany-nieuws: "Waanzin is het!"

Het nieuws sloeg vorige week in als een bom, ook bij mensen die Vincent Kompany door en door kennen. ...

52
52
Noa Lang verrast vriend en vijand: "Ik wil je hebben"

Noa Lang heeft op het voetbalveld al meermaals laten zien dat hij graag de aandacht naar zich toe ...

34
34
Doku en De Cuyper bikkelen: bekerconfrontatie wordt thriller

Wat een zenuwslopende avond voor Jeremy Doku en Maxim De Cuyper! Manchester City en Brighton moesten ...

84
84
Hein Vanhaezebrouck fileert ex-Club speler tot op het bot

Hein Vanhaezebrouck heeft bij Play Sports wel vaker een opvallende kijk op het voetbal. De analist ...

133
133
Kevin De Bruyne maakt furore als invaller bij Napoli

Kevin De Bruyne beleefde vanavond bij Napoli een wedstrijd met twee gezichten. De Rode Duivel begon ...

47
47
Straffe stoot van Mbangula: "Hopelijk niet de laatste"

Na een veelbelovende start van zijn carrière bij Juventus had Samuel Mbangula het de laatste ...

21
21
Overmars duikt plots op: de rel die zijn carrière veranderde

Marc Overmars was jarenlang een van de grootste namen in het Nederlandse voetbal. Bij Ajax groeide ...

86
86
Club Brugge mag nu al dromen van stevige CL-opsteker

Voor Club Brugge is de Champions League de laatste jaren het favoriete speelterrein geworden. ...

163
163
Kompany is weer thuis: Bayern maakt diagnose bekend

Er heersten de voorbije dagen grote zorgen over de gezondheid van Vincent Kompany. Onze landgenoot ...

154
154
OHL Women beleeft weer zwarte avond in Champions League

Het lijkt niet de campagne van OHL Women te gaan worden in de Champions League. Nadat ze nog ...

66
66
Sensatie in San Siro: Mbangula velt Milan met hattrick

AC Milan heeft woensdagavond een zeer slechte zaak gedaan in de Italiaanse titelstrijd. Het leed ...

62
62
"Tielemans zal spijt hebben van zijn keuze voor Man Utd"

Komend weekend wacht Manchester United in de Premier League een lastige verplaatsing naar Chelsea en ...

109
109
Cristiano Ronaldo valt alsnog in prijzen op Gouden Bal

Hij beschouwt zichzelf nog altijd als wellicht de beste speler ter wereld, maar de rest van de ...

69
69
Anderlecht-fans maken statement na pandoering in Gent

Anderlecht lijkt weer op de rand van een crisis te staan nadat het vorig weekend een 4-0 om de oren ...

316
316
'Mignolet schiet in actie voor revelatie Standard'

Standard gaat door een moeilijke periode, want het leed vorig weekend in Genk al zijn vierde ...

162
162

Meer sportnieuws