Vanaken slaat keihard terug met dubbele revanche

door
Vanaken slaat keihard terug met dubbele revanche

Hans Vanaken beleefde een erg woelige zevendaagse bij Club Brugge, maar hij sloot die bewogen en veelbesproken week alsnog af met een dubbele positieve noot. Na twee opeenvolgende startplaatsen op de bank werd hij in extremis de matchwinnaar tegen Antwerp. En daarnaast mag Vanaken zich ook opmaken voor het aankomende EK 2021.


ANDERLECHT EN GENK

Hans Vanaken is wellicht de meest besproken speler van de voorbije week. In de recente tweeklapper tegen Antwerp FC zette Philippe Clement de sterkhouder telkens naast de ploeg en dat zorgde voor ophef. Bij de achterban en bij media maar ook intern. Anderzijds was die veelbesproken beslissing van Clement ook wel terecht. In de Champions’ play-offs blonk de tweevoudige Gouden Schoen namelijk vooral uit door zijn sportieve onopvallendheid. Vanaken was niet meer zo dominant en beslissend zoals voorheen. Hij werd zo het slachtoffer van zijn eigen hoge standaarden.

In de eerste twee wedstrijden in de Champions' play-offs tegen RSC Anderlecht en KRC Genk startte Hans Vanaken aanvankelijk nog in de basis, maar na zijn erg matige match tegen de Limburgers nam Philippe Clement de onpopulaire beslissing om de Rode Duivel en tevens tweevoudig Gouden Schoen-winnaar uit zijn basiselftal te verwijderen. Tegen Genk speelde Vanaken nu ook niet zo dramatisch, hij zwalpte gewoon mee met de andere tegenvallende spelers rond hem. Maar toch was de kritiek er niet naast. Vanuit de media, La Dernière omschreef zijn prestatie bijvoorbeeld als spookachtig, maar zelfs ook vanuit de eigen achterban.



Na het tweeluik tegen RSC Anderlecht en KRC Genk was het duidelijk dat Hans Vanaken achter zijn beste vorm aanholde. Zijn prestaties op de mat beantwoordden dan ook niet meteen met de hooggespannen verwachtingen rond een speler van zijn kaliber en talent. Vooral op het offensief gebied bleek Vanaken een schim van zichzelf te zijn. Tegen Genk was hij zelfs één van de minst presterende Club-spelers in dat onderdeel. Slechts 33% van zijn aanvallende acties kenden toen een positief resultaat, waarbij enkel Bas Dost (0%) op dat vlak nog slechter functioneerde dan Vanaken.

ANTWERP EN ANTWERP

Na de twee tegenvallende matchen tegen RSC Anderlecht en KRC Genk in de Champions' play-offs moest Philippe Clement dus dringend ingrijpen in zijn ploeg. Collectief en individueel, waarbij Hans Vanaken het grootste en opvallendste slachtoffer was. In het tweeluik tegen Antwerp FC liet Clement zijn belangrijke middenvelder twee keer starten op de bank. “Ik wou meer infiltraties zien en daarom koos ik voor Rits op die positie”, verklaarde Clement zijn keuze voor de eerste match tegen Antwerp. “En omdat Balanta opnieuw fit is, heb ik meer opties. Met Genk had dit niets te maken. Het seizoen is slopend, ik zal al mijn middenvelders nodig hebben. Hans is trouwens heel goed ingevallen, dus dat is positief.”

Hoewel Philippe Clement verklaarde dat hij Hans Vanaken niet op de bank hield om hem fris te houden voor de rest van de Champions' play-offs, was dat toch de algemene verklaring bij tal van analisten en waarnemers. Elke andere vermeende reden stuitte vooral op onbegrip, gezien de grote waarde en het belang van Vanaken bij Club Brugge - ook al vertoefde hij in het begin van de nacompetitie niet meteen in topvorm. Bovendien heeft speler van zijn statuut en reputatie toch een bepaalde mate van krediet opgebouwd en blijft de 28-jarige nog steeds belangrijk in de ploeg van Club. Daarnaast was het Brugse spelbeeld tegen Antwerp zonder Vanaken heus niet beter dan mét Vanaken in de ploeg.



Die constatering kwam duidelijk tot uiting in de eerste wedstrijd tegen Antwerp FC waarin Hans Vanaken op de bank startte, alsook in de eerstvolgende match tegen The Great Old waarin hij opnieuw niet verscheen tussen de elf starters van Club Brugge. Twee wedstrijden op rij bankzitten bij Club Brugge, dat was voor Vanaken trouwens al geleden van het seizoen 2017-2018 onder Ivan Leko – een eeuwigheid geleden dus. En vorige zondag in het Jan Breydelstadion werd het gemis naar de draaischijf Vanaken nog meer duidelijk. Club Brugge mankeerde toen een zuivere passing, simpel voetbal en creativiteit. Een centraal trio met Mats Rits, Eder Balanta en Ruud Vormer mankeert toch een puur voetballend type zoals Vanaken.

VANAKEN SPREEKT (MET DE VOETEN)

“Natuurlijk is dit zuur - geen enkele voetballer begint graag op de bank,” verklaarde Hans Vanaken na zijn tweede startplaats op de bank tegen Antwerp FC. “Het is pijnlijk en niet fijn. Maar je moet er energie uit putten. Je kan het alleen maar aanvaarden, ook al ga je er niet mee akkoord. Je tracht de trainer te bewijzen dat hij fout zat. Dan is het leuk als je met zo'n beslissende penalty ook nog eens de ploeg helpt”, citeerde Het Laatste Nieuws. En Vanaken bewees zijn trainer dat hij fout zat. Na 45 minuten op de klok greep Philippe Clement terug naar de tweevoudige Gouden Schoen, wat op zich een logische tactische zet was. Met Vanaken in de ploeg werd het spel van Club Brugge meer gestroomlijnd met minder balverlies en ook een opmerkelijk betere passing. 



De Rode Duivel haalde tegen Antwerp maar liefst een passing-zuiverheid van 92%, de hoogste accuraatheid bij alle spelers bij Club Brugge en Antwerp FC, met uitzondering van Simon Mignolet en Ritchie De Laet - spelers op posities waar het risico op een verkeerde inspeelpass gevoelig lager ligt dan bij Hans Vanaken. Bovendien leverde hij in 49 afgehaspelde speelminuten acht passes naar de final third van de tegenstander af, wat een enorm aantal is in verhouding tot zijn speelgelegenheid. Bij Club telde zondag enkel Eduard Sobol (11) meer betreffende passes dan Vanaken. De Oekraïner speelde wel 47 minuten meer dan hem. Bovendien scoorde Vanaken zelf koelbloedig de winning-goal vanop de stip. 

DUBBELE CLIMAX

Onder alle spelers van Club Brugge legde Hans Vanaken zondag op het offensief vlak veruit de beste prestatie af. En daardoor nam hij toch wel een beetje sportieve revanche op zijn coach Philippe Clement. Bovendien kreeg Vanaken nog geen 24 uur na zijn winning-goal uitstekend nieuws te horen vanuit het kamp van de Rode Duivels: bondscoach Roberto Martinez nam Vanaken namelijk op in zijn selectie voor het aankomende EK 2021. Nochtans waren de meningen over een EK-deelname van Vanaken oorspronkelijk heel erg verdeeld maar door het telefoontje van Martinez haalt hij op heel korte termijn dus voor de tweede zijn gram. “Als kind heb elk EK en WK dat er was gekeken. Dan is het natuurlijk een droom om daar ooit zelf te staan”, aldus Vanaken op de Brugse clubkanalen. 

LEES OOK: Lukaku doet boekje open: zo denkt hij écht over Vanaken

Had Clement gelijk om Vanaken twee keer op de bank te zetten?

Meest recent

Charleroi herleeft: Bayat prikt naar De Mil

De strijd om de Champions' Play-Off blijft razend spannend. Vorig weekend nam AA Gent de zesde ...

14
14
Coosemans hard aangepakt: "Hij moet zich herpakken"

Voorlopig blijft Anderlecht ook in 2026 wisselvallig presteren. Drie dagen nadat het AA Gent nog ...

46
46
Transferblunder bij Genk? "Wil bewijzen dat ze fout waren"

Bij KRC Genk blijft de jeugdopleiding een belangrijk stokpaardje, maar niet elk groot talent weet ...

45
45
Bloedmooi model legt alles op tafel over Ruben Van Gucht

Ruben Van Gucht zorgde voor een absolute primeur afgelopen weekend. De VRT-journalist speelde een ...

69
69
'Anderlecht gaat hard: volgende aanwinst is binnen'

Bij Anderlecht lijkt de mercato stilaan helemaal op gang te komen. Na het vertrek van Cedric ...

208
208
TRANSFERUURTJE: 'Anderlecht slaat toe, Lang heeft knaltransfer beet'

De winterse transferperiode is losgebarsten, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in ...

229
229
Vandenbempt maakt Belgische clubs compleet af

Het is enorm spannend in de Jupiler Pro League. De strijd om de top 6 is volledig losgebarsten en de ...

202
202
Snoeiharde Degryse ziet waar het schoentje wringt bij Club

Club Brugge zit in de hoek waar de klappen vallen. Afgelopen speeldag ging het pijnlijk onderuit ...

271
271
‘Afrika Cup krijgt ferm staartje: FIFA grijpt stevig in’

De Afrika Cup stond bol van incidenten, maar op het einde trok Senegal aan het langste eind. ...

444
444
SK Beveren maakt vertrek spits wereldkundig

SK Beveren staat riant aan de leiding in de Challenger Pro League. Het lijkt nu al vast te staan dat ...

73
73
Euvrard likt zijn wonden: dit liep er grondig mis bij Standard

Een alweer zwak Standard verloor kansloos met 2-0 van Sporting Charleroi. Vincent Euvrard krijgt de ...

124
124
Vandenbempt ziet énorm groot probleem bij Club Brugge

Het onterechte ontslag van Nicky Hayen bij Club Brugge heeft niet voor beterschap gezorgd. ...

376
376
'Napoli en AS Roma krijgen ervaren Rode Duivel aangeboden'

AS Roma en Napoli zijn twee ploegen die strijden voor de landstitel in de Serie A, waar ...

73
73
Moet FCV Dender bod JPL-topclub(s) vrezen?

FCV Dender is al een tijdje beter bezig. Afgelopen weekend wonnen ze van een ontstellend zwak Royal ...

118
118
'KRC Genk en FC Utrecht openen transfergesprekken'

Bij KRC Genk was het tot dusver geen geslaagd seizoen. Nicky Hayen ziet dat er toch wel hiaten zijn ...

311
311
Verwerpelijke beelden: Marokkaanse ballenjongens over schreef in finale

Senegal heeft zondagavond de Africa Cup gewonnen ten koste van Marokko na een finale die om allerlei ...

304
304
Spanning in Brugge loopt op: bliksemontslag Leko?

In de Champions League neemt Club Brugge het dinsdagnamiddag op tegen Kairat Almaty. Voor de ...

943
943
Grote ambitie bij herboren Gent: "Gaan we voor vechten"

AA Gent heeft zich zondag op gepaste wijze gerevancheerd voor de bekeruitschakeling op RSC ...

133
133
'Overmars krijgt dubbele transferopdracht bij Antwerp'

Antwerp FC is tegenvallend aan de tweede seizoenshelft van de Jupiler Pro League. De Great Old zag ...

333
333
'Anderlecht maakt uitzondering: miljoenentransfer nabij'

RSC Anderlecht verloor zondagnamiddag met 4-2 op het veld van KAA Gent, daarbij werd andermaal ...

530
530
‘Paniek bij Club Brugge: Verhaeghe duwt Leko in problemen’

Het rommelt bij Club Brugge. Bart Verhaeghe duikt opnieuw op in de kleedkamer, en dat zet Ivan Leko ...

595
595
Penaltywoede bij Anderlecht: oud-ref spreekt duidelijke taal

KAA Gent won zondagmiddag met 4-2 van RSC Anderlecht en nam zo revanche voor de bekeruitschakeling ...

838
838
Waanzin op Africa Cup: nieuwe beelden en pittige details

Het is uiteindelijk Senegal geworden dat zondagavond beslag wist te leggen op de eindzege in de ...

291
291
Malaise bij Club Brugge: grote schuldige aangeduid

Club Brugge is zondag al vertrokken naar Kazachstan, waar dinsdag het Champions League-duel ...

704
704
'Done deal: Anderlecht is overbodige pion kwijt'

Anderlecht liep zondag tegen een serieuze sportieve domper aan door te gaan verliezen op het veld ...

460
460

Meer sportnieuws