Vanaken slaat keihard terug met dubbele revanche

1185
Vanaken slaat keihard terug met dubbele revanche

Hans Vanaken beleefde een erg woelige zevendaagse bij Club Brugge, maar hij sloot die bewogen en veelbesproken week alsnog af met een dubbele positieve noot. Na twee opeenvolgende startplaatsen op de bank werd hij in extremis de matchwinnaar tegen Antwerp. En daarnaast mag Vanaken zich ook opmaken voor het aankomende EK 2021.


ANDERLECHT EN GENK

Hans Vanaken is wellicht de meest besproken speler van de voorbije week. In de recente tweeklapper tegen Antwerp FC zette Philippe Clement de sterkhouder telkens naast de ploeg en dat zorgde voor ophef. Bij de achterban en bij media maar ook intern. Anderzijds was die veelbesproken beslissing van Clement ook wel terecht. In de Champions’ play-offs blonk de tweevoudige Gouden Schoen namelijk vooral uit door zijn sportieve onopvallendheid. Vanaken was niet meer zo dominant en beslissend zoals voorheen. Hij werd zo het slachtoffer van zijn eigen hoge standaarden.

In de eerste twee wedstrijden in de Champions' play-offs tegen RSC Anderlecht en KRC Genk startte Hans Vanaken aanvankelijk nog in de basis, maar na zijn erg matige match tegen de Limburgers nam Philippe Clement de onpopulaire beslissing om de Rode Duivel en tevens tweevoudig Gouden Schoen-winnaar uit zijn basiselftal te verwijderen. Tegen Genk speelde Vanaken nu ook niet zo dramatisch, hij zwalpte gewoon mee met de andere tegenvallende spelers rond hem. Maar toch was de kritiek er niet naast. Vanuit de media, La Dernière omschreef zijn prestatie bijvoorbeeld als spookachtig, maar zelfs ook vanuit de eigen achterban.



Na het tweeluik tegen RSC Anderlecht en KRC Genk was het duidelijk dat Hans Vanaken achter zijn beste vorm aanholde. Zijn prestaties op de mat beantwoordden dan ook niet meteen met de hooggespannen verwachtingen rond een speler van zijn kaliber en talent. Vooral op het offensief gebied bleek Vanaken een schim van zichzelf te zijn. Tegen Genk was hij zelfs één van de minst presterende Club-spelers in dat onderdeel. Slechts 33% van zijn aanvallende acties kenden toen een positief resultaat, waarbij enkel Bas Dost (0%) op dat vlak nog slechter functioneerde dan Vanaken.

ANTWERP EN ANTWERP

Na de twee tegenvallende matchen tegen RSC Anderlecht en KRC Genk in de Champions' play-offs moest Philippe Clement dus dringend ingrijpen in zijn ploeg. Collectief en individueel, waarbij Hans Vanaken het grootste en opvallendste slachtoffer was. In het tweeluik tegen Antwerp FC liet Clement zijn belangrijke middenvelder twee keer starten op de bank. “Ik wou meer infiltraties zien en daarom koos ik voor Rits op die positie”, verklaarde Clement zijn keuze voor de eerste match tegen Antwerp. “En omdat Balanta opnieuw fit is, heb ik meer opties. Met Genk had dit niets te maken. Het seizoen is slopend, ik zal al mijn middenvelders nodig hebben. Hans is trouwens heel goed ingevallen, dus dat is positief.”

Hoewel Philippe Clement verklaarde dat hij Hans Vanaken niet op de bank hield om hem fris te houden voor de rest van de Champions' play-offs, was dat toch de algemene verklaring bij tal van analisten en waarnemers. Elke andere vermeende reden stuitte vooral op onbegrip, gezien de grote waarde en het belang van Vanaken bij Club Brugge - ook al vertoefde hij in het begin van de nacompetitie niet meteen in topvorm. Bovendien heeft speler van zijn statuut en reputatie toch een bepaalde mate van krediet opgebouwd en blijft de 28-jarige nog steeds belangrijk in de ploeg van Club. Daarnaast was het Brugse spelbeeld tegen Antwerp zonder Vanaken heus niet beter dan mét Vanaken in de ploeg.



Die constatering kwam duidelijk tot uiting in de eerste wedstrijd tegen Antwerp FC waarin Hans Vanaken op de bank startte, alsook in de eerstvolgende match tegen The Great Old waarin hij opnieuw niet verscheen tussen de elf starters van Club Brugge. Twee wedstrijden op rij bankzitten bij Club Brugge, dat was voor Vanaken trouwens al geleden van het seizoen 2017-2018 onder Ivan Leko – een eeuwigheid geleden dus. En vorige zondag in het Jan Breydelstadion werd het gemis naar de draaischijf Vanaken nog meer duidelijk. Club Brugge mankeerde toen een zuivere passing, simpel voetbal en creativiteit. Een centraal trio met Mats Rits, Eder Balanta en Ruud Vormer mankeert toch een puur voetballend type zoals Vanaken.

VANAKEN SPREEKT (MET DE VOETEN)

“Natuurlijk is dit zuur - geen enkele voetballer begint graag op de bank,” verklaarde Hans Vanaken na zijn tweede startplaats op de bank tegen Antwerp FC. “Het is pijnlijk en niet fijn. Maar je moet er energie uit putten. Je kan het alleen maar aanvaarden, ook al ga je er niet mee akkoord. Je tracht de trainer te bewijzen dat hij fout zat. Dan is het leuk als je met zo'n beslissende penalty ook nog eens de ploeg helpt”, citeerde Het Laatste Nieuws. En Vanaken bewees zijn trainer dat hij fout zat. Na 45 minuten op de klok greep Philippe Clement terug naar de tweevoudige Gouden Schoen, wat op zich een logische tactische zet was. Met Vanaken in de ploeg werd het spel van Club Brugge meer gestroomlijnd met minder balverlies en ook een opmerkelijk betere passing. 



De Rode Duivel haalde tegen Antwerp maar liefst een passing-zuiverheid van 92%, de hoogste accuraatheid bij alle spelers bij Club Brugge en Antwerp FC, met uitzondering van Simon Mignolet en Ritchie De Laet - spelers op posities waar het risico op een verkeerde inspeelpass gevoelig lager ligt dan bij Hans Vanaken. Bovendien leverde hij in 49 afgehaspelde speelminuten acht passes naar de final third van de tegenstander af, wat een enorm aantal is in verhouding tot zijn speelgelegenheid. Bij Club telde zondag enkel Eduard Sobol (11) meer betreffende passes dan Vanaken. De Oekraïner speelde wel 47 minuten meer dan hem. Bovendien scoorde Vanaken zelf koelbloedig de winning-goal vanop de stip. 

DUBBELE CLIMAX

Onder alle spelers van Club Brugge legde Hans Vanaken zondag op het offensief vlak veruit de beste prestatie af. En daardoor nam hij toch wel een beetje sportieve revanche op zijn coach Philippe Clement. Bovendien kreeg Vanaken nog geen 24 uur na zijn winning-goal uitstekend nieuws te horen vanuit het kamp van de Rode Duivels: bondscoach Roberto Martinez nam Vanaken namelijk op in zijn selectie voor het aankomende EK 2021. Nochtans waren de meningen over een EK-deelname van Vanaken oorspronkelijk heel erg verdeeld maar door het telefoontje van Martinez haalt hij op heel korte termijn dus voor de tweede zijn gram. “Als kind heb elk EK en WK dat er was gekeken. Dan is het natuurlijk een droom om daar ooit zelf te staan”, aldus Vanaken op de Brugse clubkanalen. 

LEES OOK: Einde droomduo: Van Bommel breekt De Bruyne en Vanaken

Had Clement gelijk om Vanaken twee keer op de bank te zetten?

Meest recent

TRANSFERUURTJE: 'Genks goudhaantje gegeerd, Club aast op goalgetter'

De zomermercato zit er inmiddels op, maar heel wat clubs in binnen- en buitenland zijn nu al plannen ...

29
29
KBVB en Vincent Mannaert krijgen gouden raad

De Koninklijke Belgische Voetbalbond koos voor Mark van Bommel als opvolger van Rudi Garcia als ...

9
9
Nieuw stadion Union voor beladen Europese clash bekend

Royal Union SG kan niet in het eigen Joseph Marienstadion spelen tijdens Europese wedstrijden. Het ...

63
63
Nederland en Duitsland clashen: “Gewoon niet sportief”

Nederland en Duitsland speelden 1-1 gelijk namens de Nations League. Zowel voor Oranje als Die ...

35
35
Vuurdoop Mark van Bommel: onenigheid over basiself

Mark van Bommel staat voor zijn vuurdoop als bondscoach van België. De Nederlander werd ...

71
71
Harde realiteit De Bruyne bij Duivels: “Hij beseft dat”

De Rode Duivels kenden veel succes met de Gouden Generatie, maar er blijven niet veel spelers over. ...

45
45
Charles De Ketelaere stampt ferm na op Rudi Garcia

Na het WK werd Rudi Garcia ontslagen ondanks de goede resultaten. België haalde de kwartfinale ...

185
185
Jonge Duivels doen ontdekking voor Genk

De Jonge Duivels hebben donderdagavond weer een grote stap richting kwalificatie voor het EK U21 ...

81
81
Tielemans noemt belangrijke factor die niét veranderd is

Het zullen toch fel vernieuwde Rode Duivels zijn die straks om 20u45 aan hun campagne in de Nations ...

43
43
'Nu al grote druk op Mika Godts bij PSG'

Heel wat Rode Duivels versierden deze zomer een toptransfer, maar de meest straffe overgang was ...

88
88
Van Bommel hakt knopen door: deze 3 Duivels op tribune

Er staat de Rode Duivels een zeer pittig interlandluik te wachten, want ze moeten maar liefst vier ...

237
237
De Ketelaere spreekt duidelijk: "Lukaku is geen concurrent"

De Rode Duivels trappen om 20u45 hun nieuwe campagne in de Nations League op gang in Italië. ...

54
54
Mignolet maakt meteen indruk: Van Bommel strooit lof

De Rode Duivels beginnen straks in Italië aan een nieuw tijdperk. Sinds het WK is er immers ...

156
156
Swerts waarschuwt stevig ondanks grote stap richting EK U21

De Rode Duivels hopen vrijdagavond hun interlandluik goed te beginnen, maar in hun schaduw hebben de ...

39
39
Duitsland v Italië voor Tresoldi: Mancini gooit olie op vuur

Straks om 20u45 nemen de Rode Duivels het in de Nations League op tegen Italië. Daarbij kunnen ...

80
80
Einde droomduo: Van Bommel breekt De Bruyne en Vanaken

Spelen De Bruyne en Vanaken nog samen bij de Rode Duivels? Op het WK leek het dé oplossing, ...

162
162
Transferonthulling De Ketelaere: "Met hen was er contact"

Het was een zeer drukke transferzomer, waarin na het WK ook verschillende Rode Duivels een ...

83
83
Provocatie of misverstand? Rode kaart Israël gaat viraal

De Rode Duivels komen pas om 20u45 in actie, maar de Nations League werd donderdagavond al ...

155
155
Pikante onthulling: "Mancini wou Rode Duivels coachen"

De nieuwe campagne in de Nations League betekent voor heel wat landen een frisse start. Dat is ook ...

88
88
'Eerste basiself Van Bommel: 4 zeer opvallende wijzigingen'

Om 20u45 is het zover, want dan beginnen de Rode Duivels aan hun nieuwe campagne in de Nations ...

624
624
Eindelijk revanche? Mancini geeft Duivels mooi compliment

De Rode Duivels openen vrijdagavond hun Nations League-campagne met een bezoek aan Italië. En ...

135
135
Huiswerk voor Bruno: miljoenenaanwinst onder vergrootglas

Bij RSC Anderlecht besloot coach Vitor Bruno om de spelers die niet werden opgeroepen voor hun ...

434
434
Xavi en Klopp debuteren met punt: cruciale rol Van Bommel

De nieuwe editie van de Nations League is donderdagavond afgetrapt met een geweldige affiche. Zo ...

106
106
België met basisdebutant? Opvallende Duivel imponeert

In de Nations League nemen de Rode Duivels het vrijdagavond op tegen Italië. Het wordt ...

198
198
Jonge Duivels op EK-koers: strafschop beslist lastige avond

De nationale beloften hebben donderdagavond een nieuwe stap richting het EK U21 van komende zomer ...

168
168

Meer sportnieuws