Wesley of Samatta: de ideale opvolger(s) van Nmecha

1171 stemmen
Wesley of Samatta: de ideale opvolger(s) van Nmecha

Terwijl in Neerpede het ene na het andere talent zijn kribbel onder een profcontract zet, is Peter Verbeke tevens al bezig met de nabijere toekomst. Dé prioriteit voor komende zomer is uiteraard een verlengd verblijf van Lukas Nmecha, hoewel dat dossier niet vanzelfsprekend dreigt te worden. Zelfs als het speerpunt op post blijft, lijkt een nieuwe doublure voorin bovendien geen overbodige luxe. Wij helpen de sportief directeur van Anderlecht dus graag een handje vooruit met drie potentiële targets. Al hebben we een vermoeden dat zij ook vandaag al op zijn lijstje pronken.


Dat de Brusselaars reeds naarstig op zoek zijn naar een spits, als opvolger dan wel back-up van Nmecha, is geen geheim. Meer nog: in een recente resem interviews verschafte Verbeke meer uitleg bij het type dat men in het Lotto Park graag zou verwelkomen. Te beginnen met een paar parameters waarop Paars-Wit net afhaakt. Daarbij blijkt vooral het fysieke aspect doorslaggevend. Zo werd een terugkeer van Dieumerci Mbokani in de koelkast gestoken omdat hij te weinig kilometers maalt. Anderlecht wil dan ook een dynamischer profiel, die de hoeken induikt, gevaarlijk is op de counter, deelneemt aan de combinaties in het aanvalsspel én druk zet in balverlies. Net zoals manusje-van-alles Nmecha dus.

NMECHA 2.0
Diens voornaamste zwakte blijft zijn kopspel, iets waar Vincent Kompany volgend seizoen aan hoopt te werken met de Duitser. Sowieso kan hij wel wat extra wapens in zijn luchtmacht gebruiken. Toch blijft een grote, statische targetman taboe, dixit Verbeke, die ondanks tegenvaller als Kemar Roofe en Abdoulay Diaby op dat vlak dus nog altijd meegaat in Kompany zijn filosofie. Wat echter niet betekent dat iedere rijzige spits van tevoren wordt afgeschreven. Zo schieten bij de concurrentie pakweg Roman Yaremchuk en zelfs Paul Onuachu flink wat centimeters boven de grond uit, maar belemmert hen dat niet om zich zowel met als zonder bal vlot over het veld te begeven. Ook hun snelheid en techniek is bovengemiddeld. Zij zouden op die manier gerust passen in het voetbal dat Kompany, weliswaar iets gematigder in zijn aanpak dan een jaar geleden, voor ogen heeft. Hét belangrijkste criterium.



Vanzelfsprekend moet de nieuwe nummer negen ook doelpunten maken. Nmecha zit nu aan 18 stuks in 36 optredens, een fraai gemiddelde van een op twee, en heeft daarbij alsmaar minder strafschoppen nodig. De gouden standaard voor een spits is volgens Verbeke de combinatie van 'expected goals' met 'created chances'. Spelers die op dat gebied hoog scoren, bevinden zich in zijn zogenaamde 'buy box'. Met naast Nmecha, Yaremchuk en Onuachu ook Bas Dost en Fashion Sakala, die KV Oostende straks inruilt voor Rangers, in die categorie valt daar met zijn beperkt budget in de JPL evenwel weinig te rapen. Zelfs nu hij ten opzichte van vorige zomer iets minder zuinig te werk moet gaan, blijft creatief omspringen met de centen immers het devies. Op basis van al deze criteria identificeerden wij, helaas zonder alle data voorhanden, drie interessante opties. Mét weer een aantal oude bekenden.

Roko SIMIC (17, NK Lokomotiva)
Vorige week geraakte bekend dat Anderlecht een oogje heeft laten vallen op Roko Simic, meteen een bewijs dat gestalte toch welkom is. De 17-jarige Kroaat, een neef van voormalig Club Brugge-spits Josip Simic, meet tenslotte 1m90. De vergelijking met Erling Haaland verklapt echter dat hij niet zomaar een lange slungel is. Met zijn doorbraak bij NK Lokomotiva in de Kroatische eerste klasse gooide de zoon van Dario Simic, 100-voudig international, dit seizoen alvast hoge ogen. Zo staat hij naar verluidt op de lijst bij Rangers, diverse clubs uit de Serie A en … RB Salzburg, waar Haaland voor het eerst van zich liet spreken. Nikica Jelavic, ex-Zulte Waregem en een tijdje actief in de Premier League, looft hem als een van de grootste beloften in Kroatië en een toekomstige wereldtopper. Genoeg kapers op de kust dus.



Kompany en Verbeke moeten dan ook hun beste beentje voorzetten om hun slag thuis te halen, zeker omdat AC Milan – waar vader Dario speelde en Simic geboren werd – lonkt. De eerste vraag is dan wat het grapje moet kosten, want in Zagreb ligt de tiener nog tot 2023 onder contract. Gezien de interesse uit de grote competities ruikt men er dus vast al geld. Daarnaast is Simic zijn onmiddellijke impact een vraagteken. Hoewel zijn kracht, dribbels en diepgang Anderlecht ongetwijfeld kunnen bekoren, tikt hij voorlopig af op drie treffers in 22 duels. Qua prestige zou Paars-Wit na Kristian Arnstad opnieuw enkele buitenlandse kleppers aftroeven, en als zoveelste toevoeging aan de garde van jeugdig talent kan Simic tellen. Interessant met het oog op de toekomst dus, maar voor nu misschien toch liever een routinier?

Ally SAMATTA (28, Fenerbahçe)
Waarom dan niet iemand die de competitie als zijn broekzak kent? Ally Samatta vertoefde vier jaar in Genk, was daarbij goed voor 76 treffers en 20 assists in 191 matchen en had vooral in de titel van 2019 een groot aandeel. Ook in Europa zette de Tanzaniaan zijn naam meermaals op het scorebord, ervaring waar de jonge bende – nagenoeg allemaal maagd op het Europees toneel – zich volgend jaar aan kan optrekken. Bovendien is Samatta geen rijpe dertiger zoals Lior Refaelov, integendeel: ondanks mislukte passages bij Aston Villa en Fenerbahçe zit hij eigenlijk nog op de piek van zijn kunnen. Zo een extra 25-plusser kan de recordkampioen, waar quasi iedereen in die leeftijdscategorie op vertrekken staat, best gebruiken. Anderlecht denkt niet louter aan de toekomst, maar moet ook in het heden stappen zetten.



Wie weet vallen beiden wel te combineren. Indien de hoop op Nmecha wordt opgegeven, kunnen de Brusselaars namelijk Simic kopen én terwijl Samatta een jaartje lenen. Sowieso is zulk een constructie de enige manier om de vrij complete goalgetter, wiens profiel alvast prima in het plaatje van Verbeke past, aan boord te halen. Zelfs het kapitaalkrachtigere Genk, waar Dimitri de Condé toegaf dat een comeback op tafel ligt, kan niet hoger mikken dan een huurdeal. Al aast bij Club Brugge mogelijk ook Philippe Clement op een reünie. Hoe dan ook voldoet Samatta dus aan zowat alle vereisten in het Lotto Park, waar men niet op een leenspeler of vroegere concurrent meer of minder kijkt. In het geval van Diaby weliswaar zonder succes, maar diens beste dagen lagen wel reeds een pak verder achter zich.

Wesley MORAES (24, Aston Villa)
Percy Tau, Diaby, Refaelov: het lijstje van ex-Bruggelingen die Verbeke naar de hoofdstad loodste, dikt alsmaar aan. Of Wesley Moraes in die voetsporen wil treden, valt sterk te betwijfelen. Bij zijn afscheid van Jan Breydel twee jaar geleden was de Braziliaanse beer immers nog tot tranen toe bewogen. Sinds hij voor 25 miljoen naar Aston Villa vertrok, stapelde de pech zich evenwel op. Na anderhalf jaar in de lappenmand met een zware knieblessure is Wesley nu eindelijk op de weg terug, maar intussen telde zijn werkgever wel nog eens 10 miljoen méér neer voor Ollie Watkins. Een basisplaats in Birmingham zit er dus niet snel in, al lijken ze er ergens nog wel in de eenmalige Goddelijke Kanarie te geloven. In plaats van gewoon hun verlies te incasseren, kan een uitleenbeurt dan ook de ideale oplossing bieden.



Wie weet wel naar Anderlecht, waar Kompany zijn contacten in Engeland nog eens kan aanwenden. Én bovenal Verbeke hem nog kent van in Brugge. Qua type en zelfs op uiterlijk vlak lijkt Wesley alvast sprekend op Nmecha, zij het dan vijf centimeter groter. Net als de huidige topschutter van Paars-Wit is hij naast een matige kopper wel geen pure goalgetter, al leverde zijn laatste jaar bij Club toch 13 competitietreffers – met slechts één penalty – én 10 assists op. Een grote krachtpatser, die zoals Nmecha zowel sterk is met de rug naar doel áls zijn snelheid in de diepte kan benutten, en met zijn goede voeten tevens oog heeft voor zijn ploegmaats. In theorie een droom voor RSCA, hoewel het natuurlijk nog maar de vraag is in welke mate Wesley aan die kwaliteiten heeft ingeboet. En of de Brusselaars zulke gokjes na de slechte ervaringen in het verleden nog durven wagen.

LEES OOK: Club Brugge reageert fors na nazigroet

Wie lijkt u een betere spits voor Anderlecht?

Meest recent

Leko ontkracht kritiek op Verhaeghe: "Klopt niet"

Club Brugge staat op het punt om Dévy Rigaux te verliezen aan Feyenoord, met als gevolg de ...

91
91
'Code rood bij Antwerp: exit Jaecques & Haroun?'

Na een alweer teleurstellend seizoen is Antwerp aan bezinning toe. Komende zomer is er dan ook nog ...

96
96
'Witte rook bij Essevee: overeenkomst met nieuwe T1'

Ontsnappen aan de Relegation Play-Offs lukte niet, maar daarin bleek Zulte Waregem wel veruit de ...

108
108
'Kogel door de kerk: Anderlecht verkoopt De Cat'

Na de verloren bekerfinale was het andermaal een seizoen om snel te vergeten voor RSC Anderlecht. ...

585
585
Leko haalt gram: ultieme vernedering voor AA Gent?

Dankzij een spectaculaire 5-0 zege tegen Union diepte Club Brugge het gat met de eerste achtervolger ...

301
301
"Als je hem ziet spelen ..." - Vanaken vaste basisspeler op WK?

Met een vijf sterren-prestatie in de titelclash tegen Union SG, toonde Hans Vanaken zondag nog eens ...

142
142
'Bom in Manchester: Guardiola na slotspeeldag weg bij City'

De ontknoping van de Engelse titelstrijd draait op volle toeren. Maar maandagavond werd de Premier ...

140
140
'STVV op zucht van nieuwe spits, Cercle pakt miljoenen'

Het seizoen in het clubvoetbal loopt op zijn laatste benen. Heel wat ploegen zijn dan ook al ...

76
76
Gouden Schoen: winnaar eerste stemronde nú al bekend?

Het seizoen in het clubvoetbal zit er bijna op, tijd dus om de uitblinkers van de voorbije maanden ...

196
196
'Mourinho dropt enorme transferbom bij Real-comeback'

Een officiële aankondiging ontbreekt nog, maar alle signalen wijzen erop dat José ...

182
182
Coucke met grond gelijk gemaakt: "Net een oude ABBA-zanger"

Bijna negen jaar geleden verraste Marc Coucke de Belgische voetbalwereld door recordkampioen RSC ...

522
522
'Gheysens droomt van stunt met topcoach'

Antwerp zit opnieuw zonder trainer en op de Bosuil gonst het meteen van de geruchten. Paul Gheysens ...

617
617
Lardot velt verdict: Sykes ontsnapt, penalty voor RSCA?

Na de 5-0 zege van Club Brugge tegen Union lijkt de titelstrijd beslist. Op het optreden van Lothar ...

310
310
Haroun hakt knopen door: 4 slachtoffers bij Antwerp

Na nog geen halfjaar werd Joseph Oosting alweer bedankt voor bewezen diensten door Antwerp, dat de ...

570
570
Jan Breydel ontploft: Brugse fans in brand door één man

Club Brugge lijkt op weg naar de landstitel. Blauw-Zwart veegde gisteren de vloer aan met concurrent ...

465
465
'RSCA kan cashen: 30 miljoen voor voltreffers Renard'

De vierde plaats werd voorlopig veiliggesteld, maar tot zover het goede nieuws bij RSC Anderlecht. ...

650
650
Titelkoorts bij Club Brugge: feestplannen al onthuld

Zelf houden Ivan Leko en co hun voetjes nog op de grond, maar na de forfaitzege tegen Union lijkt ...

291
291
Van Gucht en Charlotte shockeren: “Namen beslissing samen”

Alsof alle ogen al niet genoeg op hen gericht waren, zorgen Ruben Van Gucht en Charlotte Van Looy ...

94
94
Vanderbiest met verrassend oordeel over punt in Anderlecht

KV Mechelen gaf in de slotfase alsnog een zege weg tegen RSC Anderlecht. Al verdienden de ...

277
277
Vandenbempt trekt héél pijnlijke conclusie over Anderlecht

RSC Anderlecht moet nog knokken om een Europees ticket te behalen. Dat is heel erg nodig voor de ...

322
322
KV Mechelen wacht af: ervaren pion mysterieus over vertrek

Bij KV Mechelen hopen ze nog een Europees ticket te behalen, wat voor de club fantastisch zou zijn. ...

179
179
Club Brugge reageert fors na nazigroet

Er was een groot feest na Club Brugge - Union SG, maar één fan zorgde ervoor dat hij ...

413
413
Club Brugge heeft beet en shopt in de Bundesliga

Club Brugge is volop bezig met het scouten van buitenlandse talenten, maar ze wisten ook al een ...

171
171
Hayen baalt: vier pionnen out voor Antwerp

KRC Genk moet aan de bak tegen Royal Antwerp FC. De Limburgers beseffen dat het van moeten is, want ...

266
266
Sibierski aan zet: blijft 'miscast' dan toch bij Anderlecht?

Bij RSC Anderlecht gaat er heel wat volk de club verlaten komende zomer. Over één ...

704
704

Meer sportnieuws