Wesley of Samatta: de ideale opvolger(s) van Nmecha

1171 stemmen
Wesley of Samatta: de ideale opvolger(s) van Nmecha

Terwijl in Neerpede het ene na het andere talent zijn kribbel onder een profcontract zet, is Peter Verbeke tevens al bezig met de nabijere toekomst. Dé prioriteit voor komende zomer is uiteraard een verlengd verblijf van Lukas Nmecha, hoewel dat dossier niet vanzelfsprekend dreigt te worden. Zelfs als het speerpunt op post blijft, lijkt een nieuwe doublure voorin bovendien geen overbodige luxe. Wij helpen de sportief directeur van Anderlecht dus graag een handje vooruit met drie potentiële targets. Al hebben we een vermoeden dat zij ook vandaag al op zijn lijstje pronken.


Dat de Brusselaars reeds naarstig op zoek zijn naar een spits, als opvolger dan wel back-up van Nmecha, is geen geheim. Meer nog: in een recente resem interviews verschafte Verbeke meer uitleg bij het type dat men in het Lotto Park graag zou verwelkomen. Te beginnen met een paar parameters waarop Paars-Wit net afhaakt. Daarbij blijkt vooral het fysieke aspect doorslaggevend. Zo werd een terugkeer van Dieumerci Mbokani in de koelkast gestoken omdat hij te weinig kilometers maalt. Anderlecht wil dan ook een dynamischer profiel, die de hoeken induikt, gevaarlijk is op de counter, deelneemt aan de combinaties in het aanvalsspel én druk zet in balverlies. Net zoals manusje-van-alles Nmecha dus.

NMECHA 2.0
Diens voornaamste zwakte blijft zijn kopspel, iets waar Vincent Kompany volgend seizoen aan hoopt te werken met de Duitser. Sowieso kan hij wel wat extra wapens in zijn luchtmacht gebruiken. Toch blijft een grote, statische targetman taboe, dixit Verbeke, die ondanks tegenvaller als Kemar Roofe en Abdoulay Diaby op dat vlak dus nog altijd meegaat in Kompany zijn filosofie. Wat echter niet betekent dat iedere rijzige spits van tevoren wordt afgeschreven. Zo schieten bij de concurrentie pakweg Roman Yaremchuk en zelfs Paul Onuachu flink wat centimeters boven de grond uit, maar belemmert hen dat niet om zich zowel met als zonder bal vlot over het veld te begeven. Ook hun snelheid en techniek is bovengemiddeld. Zij zouden op die manier gerust passen in het voetbal dat Kompany, weliswaar iets gematigder in zijn aanpak dan een jaar geleden, voor ogen heeft. Hét belangrijkste criterium.



Vanzelfsprekend moet de nieuwe nummer negen ook doelpunten maken. Nmecha zit nu aan 18 stuks in 36 optredens, een fraai gemiddelde van een op twee, en heeft daarbij alsmaar minder strafschoppen nodig. De gouden standaard voor een spits is volgens Verbeke de combinatie van 'expected goals' met 'created chances'. Spelers die op dat gebied hoog scoren, bevinden zich in zijn zogenaamde 'buy box'. Met naast Nmecha, Yaremchuk en Onuachu ook Bas Dost en Fashion Sakala, die KV Oostende straks inruilt voor Rangers, in die categorie valt daar met zijn beperkt budget in de JPL evenwel weinig te rapen. Zelfs nu hij ten opzichte van vorige zomer iets minder zuinig te werk moet gaan, blijft creatief omspringen met de centen immers het devies. Op basis van al deze criteria identificeerden wij, helaas zonder alle data voorhanden, drie interessante opties. Mét weer een aantal oude bekenden.

Roko SIMIC (17, NK Lokomotiva)
Vorige week geraakte bekend dat Anderlecht een oogje heeft laten vallen op Roko Simic, meteen een bewijs dat gestalte toch welkom is. De 17-jarige Kroaat, een neef van voormalig Club Brugge-spits Josip Simic, meet tenslotte 1m90. De vergelijking met Erling Haaland verklapt echter dat hij niet zomaar een lange slungel is. Met zijn doorbraak bij NK Lokomotiva in de Kroatische eerste klasse gooide de zoon van Dario Simic, 100-voudig international, dit seizoen alvast hoge ogen. Zo staat hij naar verluidt op de lijst bij Rangers, diverse clubs uit de Serie A en … RB Salzburg, waar Haaland voor het eerst van zich liet spreken. Nikica Jelavic, ex-Zulte Waregem en een tijdje actief in de Premier League, looft hem als een van de grootste beloften in Kroatië en een toekomstige wereldtopper. Genoeg kapers op de kust dus.



Kompany en Verbeke moeten dan ook hun beste beentje voorzetten om hun slag thuis te halen, zeker omdat AC Milan – waar vader Dario speelde en Simic geboren werd – lonkt. De eerste vraag is dan wat het grapje moet kosten, want in Zagreb ligt de tiener nog tot 2023 onder contract. Gezien de interesse uit de grote competities ruikt men er dus vast al geld. Daarnaast is Simic zijn onmiddellijke impact een vraagteken. Hoewel zijn kracht, dribbels en diepgang Anderlecht ongetwijfeld kunnen bekoren, tikt hij voorlopig af op drie treffers in 22 duels. Qua prestige zou Paars-Wit na Kristian Arnstad opnieuw enkele buitenlandse kleppers aftroeven, en als zoveelste toevoeging aan de garde van jeugdig talent kan Simic tellen. Interessant met het oog op de toekomst dus, maar voor nu misschien toch liever een routinier?

Ally SAMATTA (28, Fenerbahçe)
Waarom dan niet iemand die de competitie als zijn broekzak kent? Ally Samatta vertoefde vier jaar in Genk, was daarbij goed voor 76 treffers en 20 assists in 191 matchen en had vooral in de titel van 2019 een groot aandeel. Ook in Europa zette de Tanzaniaan zijn naam meermaals op het scorebord, ervaring waar de jonge bende – nagenoeg allemaal maagd op het Europees toneel – zich volgend jaar aan kan optrekken. Bovendien is Samatta geen rijpe dertiger zoals Lior Refaelov, integendeel: ondanks mislukte passages bij Aston Villa en Fenerbahçe zit hij eigenlijk nog op de piek van zijn kunnen. Zo een extra 25-plusser kan de recordkampioen, waar quasi iedereen in die leeftijdscategorie op vertrekken staat, best gebruiken. Anderlecht denkt niet louter aan de toekomst, maar moet ook in het heden stappen zetten.



Wie weet vallen beiden wel te combineren. Indien de hoop op Nmecha wordt opgegeven, kunnen de Brusselaars namelijk Simic kopen én terwijl Samatta een jaartje lenen. Sowieso is zulk een constructie de enige manier om de vrij complete goalgetter, wiens profiel alvast prima in het plaatje van Verbeke past, aan boord te halen. Zelfs het kapitaalkrachtigere Genk, waar Dimitri de Condé toegaf dat een comeback op tafel ligt, kan niet hoger mikken dan een huurdeal. Al aast bij Club Brugge mogelijk ook Philippe Clement op een reünie. Hoe dan ook voldoet Samatta dus aan zowat alle vereisten in het Lotto Park, waar men niet op een leenspeler of vroegere concurrent meer of minder kijkt. In het geval van Diaby weliswaar zonder succes, maar diens beste dagen lagen wel reeds een pak verder achter zich.

Wesley MORAES (24, Aston Villa)
Percy Tau, Diaby, Refaelov: het lijstje van ex-Bruggelingen die Verbeke naar de hoofdstad loodste, dikt alsmaar aan. Of Wesley Moraes in die voetsporen wil treden, valt sterk te betwijfelen. Bij zijn afscheid van Jan Breydel twee jaar geleden was de Braziliaanse beer immers nog tot tranen toe bewogen. Sinds hij voor 25 miljoen naar Aston Villa vertrok, stapelde de pech zich evenwel op. Na anderhalf jaar in de lappenmand met een zware knieblessure is Wesley nu eindelijk op de weg terug, maar intussen telde zijn werkgever wel nog eens 10 miljoen méér neer voor Ollie Watkins. Een basisplaats in Birmingham zit er dus niet snel in, al lijken ze er ergens nog wel in de eenmalige Goddelijke Kanarie te geloven. In plaats van gewoon hun verlies te incasseren, kan een uitleenbeurt dan ook de ideale oplossing bieden.



Wie weet wel naar Anderlecht, waar Kompany zijn contacten in Engeland nog eens kan aanwenden. Én bovenal Verbeke hem nog kent van in Brugge. Qua type en zelfs op uiterlijk vlak lijkt Wesley alvast sprekend op Nmecha, zij het dan vijf centimeter groter. Net als de huidige topschutter van Paars-Wit is hij naast een matige kopper wel geen pure goalgetter, al leverde zijn laatste jaar bij Club toch 13 competitietreffers – met slechts één penalty – én 10 assists op. Een grote krachtpatser, die zoals Nmecha zowel sterk is met de rug naar doel áls zijn snelheid in de diepte kan benutten, en met zijn goede voeten tevens oog heeft voor zijn ploegmaats. In theorie een droom voor RSCA, hoewel het natuurlijk nog maar de vraag is in welke mate Wesley aan die kwaliteiten heeft ingeboet. En of de Brusselaars zulke gokjes na de slechte ervaringen in het verleden nog durven wagen.

LEES OOK: OHL haalt zielloos Antwerp genadeloos door gehaktmolen

Wie lijkt u een betere spits voor Anderlecht?

Meest recent

Union SG zet Club Brugge extra onder druk

Union SG blijft indruk maken met de resultaten. Na een bijzonder povere bekerfinale stonden ze ...

100
100
Vandenbempt oordeelt: "Over twee jaar met België op EK"

Rudi Garcia maakte vandaag zijn WK-selectie bekend. Daar zaten niet echt verrassingen bij. De ...

75
75
Fans Antwerp zijn het beu: "Bol het af!"

Royal Antwerp FC is uitgegroeid tot een grijze middenmoter in de Jupiler Pro League. Het is ...

94
94
Aston Villa viert feest na demonstratie tegen Liverpool

In de Premier League speelde Aston Villa vanavond in eigen huis tegen Liverpool. Kon de thuisploeg ...

24
24
OHL haalt zielloos Antwerp genadeloos door gehaktmolen

De Europe Play-Offs zijn voor Antwerp uitgedraaid op een ware martelgang. The Great Old kende ...

47
47
'Real vindt akkoord: grote terugkeer Mourinho een feit'

Real Madrid kent een absoluut horrorjaar. De Koninklijke gaat van coach wisselen, dat staat vast. ...

176
176
Voormalig JPL-legende verovert hart van Miss België

Een voetballer die aanpapt met een Miss België? Het is zeker niet de eerste keer dat het ...

42
42
Euvrard komt met groot nieuws naar buiten

Standard speelt dit weekend een héél belangrijk duel tegen KRC Genk. Bij winst zetten ...

191
191
Vrancken héél tevreden: "Dit is historisch"

STVV kent een waanzinnig mooi seizoen. Zij willen de komende speeldagen het seizoen in schoonheid ...

78
78
Weelde bij Rode Duivels: Garcia laat waanzinnig elftal thuis

Rudi Garcia maakte zijn WK-selectie van 26 spelers bekend. Heel wat jongens vielen uit de boot. Het ...

349
349
Club-fans massaal geraakt door bericht Julie Vanloo

Julie Vanloo blijft niet bij de pakken zitten. Nadat de Belgian Cat onlangs opnieuw een zware ...

340
340
Hayen voert de druk op bij KRC Genk: "Cruciaal!"

KRC Genk staat voor een cruciaal duel tegen Standard. Wie wint lijkt op weg naar het winnen van de ...

149
149
‘PSG in shock door gigantisch plan van Kompany’

Bayern München davert. Vincent Kompany duwt zelf voor een transferstunt van 100 miljoen bij ...

195
195
Anderlecht-fans komen plots in opstand

RSC Anderlecht likt zijn wonden. De barslechte match tussen Union SG en Anderlecht werd in de ...

373
373
Beerschot neemt afscheid van ex-Rode Duivel

Beerschot speelt ook komend seizoen in de Challenger Pro League. De Kielse Ratten gaan de kern ...

48
48
Organisatie bekerfinale een flop: hallucinante taferelen

RSC Anderlecht verloor na een bijzonder zwakke bekerfinale al bij al verdiend met 3-1 na ...

194
194
De Mil broedt op debutant: blessuregolf bij AA Gent

Indien het niet alweer het kneusje van de Champions' Play-Offs wil worden, heeft AA Gent dringend ...

113
113
Coucke dient RSCA-fans & criticasters van antwoord

Met de verloren bekerfinale tegen Union is Marc Coucke alweer een teleurstelling rijker. Na afloop ...

415
415
'Antwerp tast in buidel: eerste zomeraankoop ligt vast'

Voor het derde jaar op rij dreigt Antwerp naast een Europees ticket te grijpen. Werk aan de winkel ...

412
412
'Van 30 miljoen naar gratis: stunt van Anderlecht'

Anderlecht speurt naar een ervaren verdediger die het niveau omhoog kan tillen, en plots duikt er ...

644
644
'Club Brugge dumpt topaankoop: miljoenen de vuilbak in'

Club Brugge gaat een lucratieve zomer tegemoet, waarin tal van smaakmakers de kassa zullen doen ...

753
753
Anderlecht verneemt verdict: De Cat in lappenmand?

Daags na de verloren bekerfinale tegen Union likt RSC Anderlecht zijn wonden. Niet alleen neemt de ...

295
295
Club Brugge zoekt doelman: Leko hakt knoop door

Zondag is het D-Day voor Club Brugge, dat dan Union over de vloer krijgt. Voor dat allicht ...

455
455
Anderlecht slikt bittere pil: einde seizoen sterkhouder

RSC Anderlecht heeft weinig tijd om stil te staan bij de verloren bekerfinale, want in de competitie ...

256
256
Leko sneert vlak voor titelkraker: “Heb ik toen geweend?”

Zondag staat de topper tussen Club Brugge en Union SG in het Jan Breydelstadion op het programma, de ...

309
309

Meer sportnieuws