Wesley of Samatta: de ideale opvolger(s) van Nmecha

door
Wesley of Samatta: de ideale opvolger(s) van Nmecha

Terwijl in Neerpede het ene na het andere talent zijn kribbel onder een profcontract zet, is Peter Verbeke tevens al bezig met de nabijere toekomst. Dé prioriteit voor komende zomer is uiteraard een verlengd verblijf van Lukas Nmecha, hoewel dat dossier niet vanzelfsprekend dreigt te worden. Zelfs als het speerpunt op post blijft, lijkt een nieuwe doublure voorin bovendien geen overbodige luxe. Wij helpen de sportief directeur van Anderlecht dus graag een handje vooruit met drie potentiële targets. Al hebben we een vermoeden dat zij ook vandaag al op zijn lijstje pronken.


Dat de Brusselaars reeds naarstig op zoek zijn naar een spits, als opvolger dan wel back-up van Nmecha, is geen geheim. Meer nog: in een recente resem interviews verschafte Verbeke meer uitleg bij het type dat men in het Lotto Park graag zou verwelkomen. Te beginnen met een paar parameters waarop Paars-Wit net afhaakt. Daarbij blijkt vooral het fysieke aspect doorslaggevend. Zo werd een terugkeer van Dieumerci Mbokani in de koelkast gestoken omdat hij te weinig kilometers maalt. Anderlecht wil dan ook een dynamischer profiel, die de hoeken induikt, gevaarlijk is op de counter, deelneemt aan de combinaties in het aanvalsspel én druk zet in balverlies. Net zoals manusje-van-alles Nmecha dus.

NMECHA 2.0
Diens voornaamste zwakte blijft zijn kopspel, iets waar Vincent Kompany volgend seizoen aan hoopt te werken met de Duitser. Sowieso kan hij wel wat extra wapens in zijn luchtmacht gebruiken. Toch blijft een grote, statische targetman taboe, dixit Verbeke, die ondanks tegenvaller als Kemar Roofe en Abdoulay Diaby op dat vlak dus nog altijd meegaat in Kompany zijn filosofie. Wat echter niet betekent dat iedere rijzige spits van tevoren wordt afgeschreven. Zo schieten bij de concurrentie pakweg Roman Yaremchuk en zelfs Paul Onuachu flink wat centimeters boven de grond uit, maar belemmert hen dat niet om zich zowel met als zonder bal vlot over het veld te begeven. Ook hun snelheid en techniek is bovengemiddeld. Zij zouden op die manier gerust passen in het voetbal dat Kompany, weliswaar iets gematigder in zijn aanpak dan een jaar geleden, voor ogen heeft. Hét belangrijkste criterium.



Vanzelfsprekend moet de nieuwe nummer negen ook doelpunten maken. Nmecha zit nu aan 18 stuks in 36 optredens, een fraai gemiddelde van een op twee, en heeft daarbij alsmaar minder strafschoppen nodig. De gouden standaard voor een spits is volgens Verbeke de combinatie van 'expected goals' met 'created chances'. Spelers die op dat gebied hoog scoren, bevinden zich in zijn zogenaamde 'buy box'. Met naast Nmecha, Yaremchuk en Onuachu ook Bas Dost en Fashion Sakala, die KV Oostende straks inruilt voor Rangers, in die categorie valt daar met zijn beperkt budget in de JPL evenwel weinig te rapen. Zelfs nu hij ten opzichte van vorige zomer iets minder zuinig te werk moet gaan, blijft creatief omspringen met de centen immers het devies. Op basis van al deze criteria identificeerden wij, helaas zonder alle data voorhanden, drie interessante opties. Mét weer een aantal oude bekenden.

Roko SIMIC (17, NK Lokomotiva)
Vorige week geraakte bekend dat Anderlecht een oogje heeft laten vallen op Roko Simic, meteen een bewijs dat gestalte toch welkom is. De 17-jarige Kroaat, een neef van voormalig Club Brugge-spits Josip Simic, meet tenslotte 1m90. De vergelijking met Erling Haaland verklapt echter dat hij niet zomaar een lange slungel is. Met zijn doorbraak bij NK Lokomotiva in de Kroatische eerste klasse gooide de zoon van Dario Simic, 100-voudig international, dit seizoen alvast hoge ogen. Zo staat hij naar verluidt op de lijst bij Rangers, diverse clubs uit de Serie A en … RB Salzburg, waar Haaland voor het eerst van zich liet spreken. Nikica Jelavic, ex-Zulte Waregem en een tijdje actief in de Premier League, looft hem als een van de grootste beloften in Kroatië en een toekomstige wereldtopper. Genoeg kapers op de kust dus.



Kompany en Verbeke moeten dan ook hun beste beentje voorzetten om hun slag thuis te halen, zeker omdat AC Milan – waar vader Dario speelde en Simic geboren werd – lonkt. De eerste vraag is dan wat het grapje moet kosten, want in Zagreb ligt de tiener nog tot 2023 onder contract. Gezien de interesse uit de grote competities ruikt men er dus vast al geld. Daarnaast is Simic zijn onmiddellijke impact een vraagteken. Hoewel zijn kracht, dribbels en diepgang Anderlecht ongetwijfeld kunnen bekoren, tikt hij voorlopig af op drie treffers in 22 duels. Qua prestige zou Paars-Wit na Kristian Arnstad opnieuw enkele buitenlandse kleppers aftroeven, en als zoveelste toevoeging aan de garde van jeugdig talent kan Simic tellen. Interessant met het oog op de toekomst dus, maar voor nu misschien toch liever een routinier?

Ally SAMATTA (28, Fenerbahçe)
Waarom dan niet iemand die de competitie als zijn broekzak kent? Ally Samatta vertoefde vier jaar in Genk, was daarbij goed voor 76 treffers en 20 assists in 191 matchen en had vooral in de titel van 2019 een groot aandeel. Ook in Europa zette de Tanzaniaan zijn naam meermaals op het scorebord, ervaring waar de jonge bende – nagenoeg allemaal maagd op het Europees toneel – zich volgend jaar aan kan optrekken. Bovendien is Samatta geen rijpe dertiger zoals Lior Refaelov, integendeel: ondanks mislukte passages bij Aston Villa en Fenerbahçe zit hij eigenlijk nog op de piek van zijn kunnen. Zo een extra 25-plusser kan de recordkampioen, waar quasi iedereen in die leeftijdscategorie op vertrekken staat, best gebruiken. Anderlecht denkt niet louter aan de toekomst, maar moet ook in het heden stappen zetten.



Wie weet vallen beiden wel te combineren. Indien de hoop op Nmecha wordt opgegeven, kunnen de Brusselaars namelijk Simic kopen én terwijl Samatta een jaartje lenen. Sowieso is zulk een constructie de enige manier om de vrij complete goalgetter, wiens profiel alvast prima in het plaatje van Verbeke past, aan boord te halen. Zelfs het kapitaalkrachtigere Genk, waar Dimitri de Condé toegaf dat een comeback op tafel ligt, kan niet hoger mikken dan een huurdeal. Al aast bij Club Brugge mogelijk ook Philippe Clement op een reünie. Hoe dan ook voldoet Samatta dus aan zowat alle vereisten in het Lotto Park, waar men niet op een leenspeler of vroegere concurrent meer of minder kijkt. In het geval van Diaby weliswaar zonder succes, maar diens beste dagen lagen wel reeds een pak verder achter zich.

Wesley MORAES (24, Aston Villa)
Percy Tau, Diaby, Refaelov: het lijstje van ex-Bruggelingen die Verbeke naar de hoofdstad loodste, dikt alsmaar aan. Of Wesley Moraes in die voetsporen wil treden, valt sterk te betwijfelen. Bij zijn afscheid van Jan Breydel twee jaar geleden was de Braziliaanse beer immers nog tot tranen toe bewogen. Sinds hij voor 25 miljoen naar Aston Villa vertrok, stapelde de pech zich evenwel op. Na anderhalf jaar in de lappenmand met een zware knieblessure is Wesley nu eindelijk op de weg terug, maar intussen telde zijn werkgever wel nog eens 10 miljoen méér neer voor Ollie Watkins. Een basisplaats in Birmingham zit er dus niet snel in, al lijken ze er ergens nog wel in de eenmalige Goddelijke Kanarie te geloven. In plaats van gewoon hun verlies te incasseren, kan een uitleenbeurt dan ook de ideale oplossing bieden.



Wie weet wel naar Anderlecht, waar Kompany zijn contacten in Engeland nog eens kan aanwenden. Én bovenal Verbeke hem nog kent van in Brugge. Qua type en zelfs op uiterlijk vlak lijkt Wesley alvast sprekend op Nmecha, zij het dan vijf centimeter groter. Net als de huidige topschutter van Paars-Wit is hij naast een matige kopper wel geen pure goalgetter, al leverde zijn laatste jaar bij Club toch 13 competitietreffers – met slechts één penalty – én 10 assists op. Een grote krachtpatser, die zoals Nmecha zowel sterk is met de rug naar doel áls zijn snelheid in de diepte kan benutten, en met zijn goede voeten tevens oog heeft voor zijn ploegmaats. In theorie een droom voor RSCA, hoewel het natuurlijk nog maar de vraag is in welke mate Wesley aan die kwaliteiten heeft ingeboet. En of de Brusselaars zulke gokjes na de slechte ervaringen in het verleden nog durven wagen.

LEES OOK: Winteraanwinst al spoorloos bij Anderlecht: oorzaak gekend

Wie lijkt u een betere spits voor Anderlecht?

Meest recent

Loting Europa League: zware dobber dreigt voor Genk

De tickets voor de 1/8ste finales van de Europese competities zijn verdeeld en er blijft nog ...

156
156
Zucht van opluchting: KRC Genk flikt het in verlengingen

KRC Genk heeft zich dan toch geplaatst voor de 1/8ste finales van de Europa League. Donderdagavond ...

119
119
UECL/UEL: AZ redt Nederlandse eer, 9 (!) Engelse clubs door

Donderdagavond worden de laatste tickets voor de 1/8ste finales van de Europa en Conference League ...

63
63
'Nieuwe topjob wenkt: grootmacht zet zinnen op Martinez'

Het Portugal van Roberto Martinez zakt komende zomer als één van de schaduwfavorieten ...

81
81
Ongelooflijk! Genk plots in nesten na monumentale blunder

KRC Genk ging donderdagavond op zoek naar zijn ticket voor de 1/8ste finales van de Europa League. ...

89
89
'Alle hens aan dek bij Club Brugge: zestal nu al grof wild'

Nu de Champions League-campagne erop zit, is het behalen van de 20ste landstitel uit de ...

187
187
UEL/UECL: Ngoy held bij Lille, Fiorentina voorkomt afgang

Donderdagavond worden de laatste tickets voor de 1/8ste finales van de Europa en Conference League ...

54
54
Belgisch goudhaantje voor PSV: contract tot 2030

Met Jorthy Mokio, Rayane Bounida en vooral Mika Godts, zijn er momenteel drie jonge Belgen die het ...

38
38
Winteraanwinst al spoorloos bij Anderlecht: oorzaak gekend

RSC Anderlecht beleefde een druk einde van de voorbije wintermercato. Zo nam men in extremis ...

664
664
Opstellingen Genk-Zagreb: Hayen kiest vervanger Karetsas

KRC Genk is de laatste overgebleven Belgische ploeg in Europa. De Limburgers hebben na de 1-3-zege ...

21
21
‘Taravel is genadeloos: Anderlecht-speler vernederd’

Jeremy Taravel maakt meteen een hard statement bij Anderlecht. Door Thorgan Hazard als valse negen ...

435
435
Boyata bekent kleur: "Of Vanaken mee zou kunnen bij Atlético?"

Club Brugge is er niet in geslaagd om zich voor het tweede jaar op rij te plaatsen voor de 1/8ste ...

224
224
Anderlecht terug? "Destijds werd dit niet getolereerd"

Nog vier speeldagen te gaan in de reguliere competitie en de strijd om de tickets voor de Champions' ...

411
411
Enorme uitdaging Beveren: "Heel ander verhaal dan 1B"

Het is amper eind februari en de eerste promovendus naar de Jupiler Pro League is al bekend. Zo is ...

236
236
Forfaitzege voor KV Kortrijk? "Er zijn rare dingen gebeurd"

SK Beveren verzekerde zich vorig weekend al van promotie, er ligt in de Challenger Pro League echter ...

171
171
'Toekomst Courtois gekend: Real neemt ingrijpende beslissing'

Thibaut Courtois toonde zich woensdagavond opnieuw van goudwaarde voor Real Madrid in het Champions ...

247
247
'Bayern ruikt zijn kans: supertransfer terug op tafel'

Bayern München speelde afgelopen weekend tegen Eintracht Frankfurt met vuur, maar wist ...

213
213
Makelaar klapt uit de biecht: "Antwerp in nieuwe handen"

De ambities zijn noodgedwongen even bijgesteld bij Antwerp, dat nu vooral de playdowns moet zien te ...

890
890
'KRC Genk kan cashen: topscouts massaal in tribune'

KRC Genk hoopt straks tegen Dinamo Zagreb door te stoten naar de achtste finale van de Europa ...

141
141
Annelien Coorevits verrast Deschacht: "Voelt als thuiskomen"

Olivier Deschacht en Annelien Coorevits vormden jarenlang een prachtig koppel in voetballand. Hij ...

141
141
Club Brugge ruikt jackpot: viertal bij Europese elite

Ondanks de harde cijfers tegen Atlético Madrid mag Club Brugge met opgeheven hoofd ...

332
332
'Hayen hakt knoop door: vervanger Karetsas lekt uit'

KRC Genk blijft straks wellicht over als de enige Belgische vertegenwoordiger op het Europese ...

145
145
Na pikante BV-storm: groot nieuws rond Van Gucht

Er hangt opnieuw groot nieuws in de lucht rond Ruben Van Gucht. Iets dat niet met een scoop of ...

404
404
'Anderlecht drukt door voor TD: topkandidaat bekend'

Nood breekt wet, zo verklaarde RSC Anderlecht enkele weken geleden de keuze om eerst een nieuwe ...

560
560
'Leko geeft fiat: Club Brugge flirt met oude bekende'

Het avontuur in de Champions League zit erop voor Club Brugge, waar de focus nu vol op de landstitel ...

473
473

Meer sportnieuws