Recordman Verbruggen laat Mignolet zijn hielen zien

door
Recordman Verbruggen laat Mignolet zijn hielen zien

Vorige zondag maakte Bart Verbruggen zijn groot debuut bij Anderlecht. Na één gespeelde wedstrijd heeft de 18-jarige Nederlander nog niet al zijn kwaliteiten kunnen aantonen, maar toch kunnen we al meerdere positieve signalen vaststellen. 


KOMPANY DURFT

“Er is geen moeilijkere positie om keuzes te maken dan in doel.” En toch durfde Vincent Kompany het aan. In de klassieker tegen Club Brugge verraste de coach van RSC Anderlecht vriend en vijand door de 18-jarige Bart Verbrugge te laten debuteren tussen de palen, en dat ten nadele van Timon Wellenreuther. Verbruggen werd daarmee de jongste doelman van Anderlecht in 40 jaar tijd en op het hoogste Belgische voetbalniveau zelfs de op vijf na jongste keeper uit de clubgeschiedenis.

Hoewel het geloof in Bart Verbruggen intern erg groot is, had er toch niemand verwacht dat Vincent Kompany de Nederlander tegen Club Brugge voor de leeuwen durfde te gooien. Over het ideale moment om iemand te lanceren kan altijd gediscussieerd worden, maar Kompany gaf toch blijk van een enorm vertrouwen in de onervaren doch erg talentvolle doelman. En Verbruggen beschaamde dat vertrouwen van zijn coach allerminst.



Voor die gedurfde en risicovolle zet werd Vincent Kompany bewierookt door verschillende waarnemers en analisten, al is het wel erg twijfelachtig of die kritieken even lovend zouden geweest zijn mocht Bart Verbruggen zondag wél door de mand gevallen zijn. De Nederlander had niet erg veel werk op te knappen tegen Club, maar hij maakte toch een goede indruk door zijn kalmte, sereniteit en voetenwerk. Vooral die eerste twee eigenschappen stonden in schril contrast met de onzeker ogende Timon Wellenreuther, de basisdoelman in de voorbije 22 competitiematchen. 

KROONJUWEEL 

Anderlecht heeft de komst van Bart Verbruggen vooral te danken aan Jelle Ten Rouwelaar, de keeperstrainer die in de voorbije zomer verhuisde van NAC Breda naar Sporting. In zijn zog nam Ten Rouwelaar ook Verbruggen mee. En dat was niet de minste. “Anderlecht berooft NAC van zijn kroonjuweel”, schreef de Nederlandse krant BN De Stem over die transfer. In België was Verbruggen nog een onbekende naam, maar in Nederland genoot hij wel een aanzienlijke reputatie. 

Bart Verbruggen werd omschreven als een van de grootste talenten in het Nederlandse voetbal. Bij NAC zette hij grote stappen onder Jelle en Rouwelaar, en mocht hij als 17-jarige ook vaak meetrainen met de A-kern en zelfs op de bank zitten bij de eerste ploeg. Het oorspronkelijk plan van Verbruggen was om binnen de looptermijn van zijn eerste profcontract, een verbintenis die voor 2,5 jaar bepaald werd, door te breken als eerste doelman bij NAC. Ambitieus en ijverig.



“Ik ben blij bij NAC, maar ik ben ook heel ambitieus”, verklaarde Bart Verbruggen in die periode aan BN De Stem. “Als er een grote club komt, wil ik altijd luisteren.” Die grote club werd uiteindelijk Anderlecht, dat Verbruggen verkoos boven Tobe Leysen (KRC Genk). Anderlecht betaalde 300 duizend euro aan NAC, maar de Nederlanders hebben nog allerlei bonussen te goed zoals bij zijn officiële debuut, het winnen van prijzen, plaatsing voor de Champions League en een x-aantal gespeelde wedstrijden.

SPELMAKER IN DOEL 

Bart Verbruggen bezit een enorm potentieel maar hij is vandaag nog geen afgewerkt product. Logisch op een pas 18-jarige leeftijd. Zijn kernkwaliteiten zijn vooral sterke reflexen en een uitstekend voetenspel. Tegen Club Brugge kon hij die reflexen nog niet etaleren maar zijn uitvoetballend vermogen wel. Bij de F'jes van zijn jeugdclub WDS'19 wisselde hij het keepen nog af met het voetballen en die voetballende bagage komt aldus goed van pas op het professionele niveau. En zeker al bij de veeleisende ideologie van Vincent Kompany. 

Tegen Club Brugge werd Bart Verbruggen alvast vaak gesolliciteerd bij de passing. In totaal kreeg hij 27 passes van zijn ploegmaats en dat is een enorm aantal. Timon Wellenreuther werd dit seizoen bijvoorbeeld gemiddeld 'maar' 16 keer per wedstrijd aangespeeld. Da's dus bijna een verdubbeling. De defensie van Anderlecht heeft wellicht meer vertrouwen in de kalmte en sereniteit van Verbruggen, dezelfde eigenschappen die de voorbije weken wat zoek waren bij Wellenreuther.



Dat hoge aantal ontvangen passes van Bart Verbruggen wordt nog meer indrukwekkender als we deze vergelijking opentrekken naar alle doelmannen in de Jupiler Pro League. Dit seizoen overtreft namelijk geen enkele doelman dat gemiddelde van 27 passes per wedstrijd. De dichtste achtervolgers Simon Mignolet (20), Gaetan Coucke (19), Jean Butez (19) en Hendrik Van Crombrugge (19) tellen toch een aanzienlijk lager toegespeelde passes dan Verbruggen. Al speelde de Nederlander weliswaar nog maar één competitiewedstrijd in de huidige jaargang. 

BELANGRIJKE KANTTEKENING 

Als Bart Verbruggen voor de rest van het seizoen tussen de palen blijft staan bij Anderlecht, wat overigens de verwachting is behoudens een snelle rehabilitatie van Hendrik Van Crombrugge, dan wordt die evolutie van zijn aantal verworven passes alvast enorm boeiend om volgen. Bovendien telt Verbruggen na één gespeelde wedstrijd ook het meeste aantal verstuurde passes onder alle doelmannen van de Jupiler Pro League. 't Is duidelijk dat Vincent Kompany ten volle wil profiteren van de rust aan de bal van Verbruggen, net zoals van zijn uitvoetballende skills.



Maar die uitvoetballende skills zullen wel nog verder gefinetuned moeten worden. Bart Verbruggen heerst weliswaar bij de passes op korte en middellange afstand, de Nederlander was tegen Club Brugge namelijk feilloos bij alle 20 van die verstuurde passes. Maar bij de passes over een langere afstand nam zijn accuraatheid een duik onder de 50 procent. Bij de zuiverheid van de passes op korte en middellange afstand is Verbruggen de primus onder alle doelmannen van de Jupiler Pro League, maar bij de passes over een langere afstand vinden we hem in de buik van de rangschikking terug.

BEVESTIGING 

Bart Verbruggen maakt dit seizoen een sterke indruk op Neerpede. De 18-jarige Nederlander werd maandenlang achter de schermen klaargestoomd voor het grote werk en door de negatieve vorm van Timon Wellenreuther raakte het debuut van Verbruggen in een stroomversnelling terecht. De clubleiding van Sporting nam zondag weliswaar het risico hem te verbranden – en met aldus met twee gedemotiveerde doelmannen te zitten – maar die berekende gok pakte uiteindelijk goed uit. 

“Ooit moet het moment komen om hem op het veld te zetten”, verklaarde Vincent Kompany zijn keuze voor Bart Verbruggen. “Als hij nu de slechtste man op het veld was, had dat onze mening niet veranderd over hem, maar hij heeft zijn wedstrijd gespeeld. Ondertussen hebben we ook wel genoeg expertise om jongeren te brengen. Of Bart nu zijn slechtste match ooit of zijn beste match ooit had gespeeld: we zouden sowieso rustig gebleven zijn met hem. Het laatste wat we nu moeten doen, is hem onder druk zetten.”



De start van Bart Verbruggen in het doel van Anderlecht was bemoedigend en veelbelovend, maar anderzijds werd hij zondag ook niet nadrukkelijk aan het werk gezet. Ook over zijn uitvoetballend vermogen moet er nog voorbehoud worden ingebouwd, maar ook hier zijn de eerste signalen overwegend positief. Het wordt dus vooral wachten op bevestiging door Verbruggen, die er wellicht zaterdag tegen Antwerp FC al kan komen. 

LEES OOK: 'Anderlecht en Genk strijden om Braziliaanse parel'

Is Verbruggen een betere doelman dan Wellenreuther?

Meest recent

Waanzinnig duel Messi-Dreyer kent straffe winnaar

Afgelopen nacht werd in de Major League Soccer de laatste speeldag van de reguliere competities ...

5
5
JPL-team ‘baalt’: "Arnautovic wilde nog niet komen"

De Jupiler Pro League heeft de afgelopen jaren heel wat grote namen gehad. Sommigen waren op retour, ...

15
15
Goudmijn van RSCA, Club en Genk: “Gaat topcarrière tegemoet"

In België wordt alle jaren gezegd dat de competitie verzwakt is, wat natuurlijk clichés ...

47
47
'Anderlecht en Genk strijden om Braziliaanse parel'

De transfermarkt mag dan wel momenteel gesloten zijn, maar de zoektocht naar vers talent stopt ...

52
52
Geweldig debuut voor Hubert: "Ik ben fier"

Er was de voorbije dagen heel wat verbazing over de aanstelling van David Hubert bij Union. De ...

42
42
Maarten Martens dompelt Ajax helemaal in crisis

Het lijkt stilaan helemaal crisis bij Ajax. De Amsterdammers leden zaterdagavond ook hun eerste ...

83
83
Tzolis geeft opvallende reden voor moeizame match Club

Club Brugge heeft zaterdag zijn opdracht volbracht in de Jupiler Pro League, maar dat kostte wel de ...

170
170
Hubert bewijst zich meteen: Union wint fel duel met Zebra’s

David Hubert heeft zijn debuut als hoofdcoach van Union Saint-Gilloise niet gemist. De kersverse T1 ...

51
51
TD Napoli komt met update over terugkeer Lukaku

Het loopt de laatste weken even wat minder bij Napoli. De Italiaanse titelverdediger kijkt aan tegen ...

69
69
Fraaie remontada van KVK in CPL, Futures vechten knap terug

Wat een comeback van KV Kortrijk! De Kerels leken zaterdagavond in de Ghelamco Arena op weg naar een ...

107
107
Jackers doorbreekt eindelijk de stilte na reeks foutjes

Club Brugge heeft zaterdag drie zakelijke punten gepakt aan Den Dreef. Het klopte OH Leuven met 0-1 ...

106
106
'Standard én Wilmots moeten zware straffen vrezen'

De elfde speeldag van de Jupiler Pro League krijgt maandagnamiddag nog een onverwachte afsluiter. ...

220
220
Opluchting bij Hayen, maar domper dreigt voor Bayern

Club Brugge heeft zaterdag gedaan wat het moest doen aan Den Dreef. Het pakte de drie punten tegen ...

382
382
Pocognoli ziet droomdebuut bij Monaco nog verpest

Zaterdagavond waren in Frankrijk vele ogen gericht op Sébastien Pocognoli. Onze landgenoot ...

153
153
Trossard matchwinnaar, Kompany wint klassieker, De Bruyne onderuit

Er werden in de vooravond in het buitenland heel wat interessante affiches afgewerkt. Vincent ...

54
54
Oktoberfest aan Den Dreef: Club spartelt voorbij sterk OHL

Club Brugge heeft zich uiteindelijk toch nog kunnen redden in Leuven. Op bezoek bij de voorlaatste ...

108
108
Antwerp dropt bom en dient klacht in na gestaakte match

De wedstrijd tussen Standard en Antwerp is vrijdag uiteindelijk helemaal ontspoord. Scheidsrechter ...

386
386
Charai na pover duel: "Toch ben ik tevreden"

La Louvière en KVC Westerlo bakten er weinig van. Het werd 0-0 na een matige partij. Beide ...

23
23
De Mos maakt Dolberg nu al met de grond gelijk

Aad de Mos is iemand die al altijd graag scoort met spraakmakende quotes. Hij had een groot ...

158
158
Club ziet af tegen OHL: "Zo 11 in het mandje tegen Bayern"

Club Brugge begon om 18u15 aan zijn match aan Den Dreef in Leuven. Hoe deed Blauw-Zwart het in de ...

154
154
Man Utd heeft eindelijk wereldtopper beet: "Beste niveau"

Manchester United hoopt dit weekend nog eens een statement te maken tegen een topploeg. Ze spelen ...

97
97
Deschacht velt oordeel: "De juiste man voor Anderlecht"

RSC Anderlecht kondigde deze week nog maar eens een (broodnodige) wijziging aan in het organigram. ...

133
133
Haaland de grote held, Witsel frustreert FC Barcelona

Om 16u stonden er heel wat duels op het programma in de Premier League. Zo was het uitkijken naar de ...

55
55
La Louvière en Westerlo stellen teleur, Oyen grote held

In de Jupiler Pro League en Challenger Pro League stonden er om 16u twee matchen genoteerd. La ...

43
43
Lokonga trefzeker, Bayern en Dortmund onder druk gezet

In de Bundesliga staat vanavond de absolute topper tussen Bayern München en Borussia Dortmund ...

28
28

Meer sportnieuws