Vreemde Antwerp-transfer roept vragen op

door
Vreemde Antwerp-transfer roept vragen op

Het handelen op de transfermarkt houdt altijd een bepaalde vorm van risico in. Toch kunnen die perikelen in veel gevallen tot een minimum herleid worden. Dat was mogelijk in het geval van Jae-ik Lee bij Antwerp FC bijvoorbeeld. Eén jaar na de komst van de Zuid-Koreaan besliste The Great Old om de aankoopoptie in zijn contract niet te lichten. Het relaas van deze vreemde transfer kent daarmee een weinig verrassende afloop.


TWEESPALT 

Luciano D'Onofrio zit op de wip bij Royal Antwerp FC. In een lijvig dossier van Gazet van Antwerpen werd de sportief directeur onlangs hard aangepakt. Er werd D'Onofrio, en bij uitbreiding ook zijn entourage binnen de club, verschillende zaken aangewreven die getuigen van weinig ethisch handelen. Mede daardoor zou de positie van D'Onofrio hoogst onzeker geworden zijn op de Bosuil. Zijn aflopend contract werd er nog steeds niet verlengd en er zou zelfs een ware machtsstrijd woeden, verdeeld in twee kampen: anti- en pro-D'Onofrio.

De vermeende verwijten richting Luciano D'Onofrio betreffen heel erg uiteenlopende onderwerpen op het sportief en extra-sportief vlak. Zo roept zijn behouden en ouderwets transferbeleid steeds meer vragen op. Dat is op zich wel vreemd, want mede dankzij de contacten en het netwerk van de Italo-Belg groeide Antwerp FC uit van een grijze tweedeklasser tot één van de grootste clubs in de Jupiler Pro League qua prestaties, omvang en structuur. Met dank aan D'Onofrio: ere wie ere toekomt.



Daarbij moet er wel genuanceerd worden dat het transferbeleid van Luciano D'Onofrio niet altijd even geslaagd was. Dankzij een indrukwekkend adressenboekje haalde hij klinkende namen naar de Bosuil zoals Dieumerci Mbokani, Steven Defour, Kevin Mirallas, Jelle Van Damme, Jordan Lukaku en Lior Refaelov. Anderzijds ontpopten ook minder bekende spelers zoals  Didier Lamkel Zé, Martin Hongla en Abdoulaye Seck zich tot absolute sterkhouders bij de club. Daarnaast zich Koji Miyoshi nog vol ongeduld te wachten om het stokje over te nemen van Lior Refaelov, wiens contract afloopt per 30 juni 2021.

OUDERWETS 

Luciano D'Onofrio slaagde erin om Antwerp terug op voetbalkaart te zetten met een heel beperkt transferbudget. De salarisvoorwaarden van voorgenoemde spelers zal wellicht tot de verbeelding spreken, maar grote transfersommen betaalde D'Onofrio zelden. En dat ondanks het feit dat de kapitaalkrachtige eigenaar Paul Gheysens nochtans meermaals verklaarde om de portefeuille te willen opentrekken om meer kwaliteit naar de club te halen. Maar telkens speelde D'Onofrio het klaar om zijn baas in te tomen. En net die ouderwetse transferstrategie, eerder georiënteerd op zijn eigen adressenboekje dan de interne scouting van de club, botst stilaan op grote kritiek. 



Om als voetbalclub de volgende belangrijke stappen vooruit te zetten, moet er niet alleen geïnvesteerd worden in de accomodaties en faciliteiten maar evenzeer in de spelersgroep. En dat werd in de voorbije jaren te weinig gedaan – op een sportief kwalitatieve wijze dan toch. Denk bijvoorbeeld hoe Luciano D'Onofrio zijn vrienden van Standard uit de nood hielp door Felipe Avenatti naar Antwerp te halen … Maar Antwerp realiseerde echter nog meerdere bedenkelijke transfers die vragen kunnen oproepen. Zoals die van Jae-ik Lee bijvoorbeeld, een 21-jarige centrale verdediger uit Zuid-Korea die vorige zomer naar Antwerp werd getransfereerd. 

ADELBRIEVEN 

In de vorige zomermercato stelden wij reeds de vraag of Jae-ik Lee wel een echte versterking kon betekenen voor Antwerp FC. De centrale verdediger had bijvoorbeeld amper 11 competitiewedstrijden op de teller bij Gangwon FC in de Koreaanse K League 1. In de competitie van zijn thuisland behoorde hij trouwens niet tot de beste spelers op zijn positie. Vervolgens trok Lee naar het Qatarese Al Rayyan, waar hij zelfs degradeerde van een basisspeler tot een bankzitter. Sportieve adelbrieven had hij dus niet meteen voor te leggen op clubniveau. Bij de Koreaanse U20 liep het echter wel wat beter voor Lee.



Tijdens het WK U20 in 2019 was Jae-ik Lee namelijk een basisspeler toen Zuid-Korea op een verrassende wijze de finale bereikte. In alle zeven gespeelde wedstrijden op het WK U20 was Lee een basisspeler en presteerde hij ook goed. Die knappe campagne leverde hem vervolgens zijn eerste A-selecties op bij Zuid-Korea, waar bondscoach Paulo Bento de evolutie van Lee nauwlettend bleef opvolgen. “Ik voelde aan dat dit het juiste moment was om bij het A-team te komen, en ons te tonen wat hij in z'n mars heeft”, verklaarde Bento aan de Koreaanse media nadat hij Lee voor het eerst selecteerde.

AFSCHEID 

Een 21-jarige Zuid-Koreaan, met amper ervaring in zijn thuisland en in Qatar. Van dergelijk profiel werd de doorsnee Antwerp-fan niet meteen wild. Toch drukte Antwerp door om Jae-ik Lee voor één seizoen te huren, met een aankoopoptie. “Ik heb in Qatar gespeeld bij Al-Rayyan voor één seizoen, ervoor in Zuid-Korea en nu dus hier. Ik ben een linksvoetige centrale verdediger en bouw graag op van achteruit”, was de eerste reactie van Lee na zijn transfer. 't Was in vorige zomer geen geheim dat Antwerp op zoek was naar een linksvoetige centrale verdediger, maar toch werd er gehoopt op een nieuwe speler die een directe impact kon maken. Lee was eerder een speler om de kern te vullen.



Bijna één jaar na zijn aankomst kwam Jae-ik Lee geen enkele seconde in actie voor Antwerp. Sterker nog, de Zuid-Koreaan haalde zelfs geen enkele keer de wedstrijdselectie bij de Great Old. Weinig verrassend werd de aankoopoptie onlangs niet gelicht in zijn huurcontract, waardoor Lee straks terugkeert naar zijn moederclub Al Rayyan. Mede door conditionele achterstand toen hij arriveerde in België, alsook door verschillende blessures, kon Lee niet doorzetten in Deurne-Noord. Maar echte kwaliteit of potentie komt altijd weleens bovendrijven. Al is het maar sporadisch. Bij Lee was dat dus nooit het geval.

LEKO

Het aantrekken van Jae-ik Lee was dus geen succes en dat was nochtans een risico dat op voorhand ingecalculeerd kon worden. Maar misschien was dat wel de slinkse betrachting van Luciano D'Onofrio? Toen Lee getransfereerd werd naar Antwerp was Ivan Leko er namelijk nog de coach. Het is een publiek geheim dat D'Onofrio niet achter de komst stond van de Kroaat, die eigenhandig werd binnengehaald door eigenaar Paul Gheysens. Leko vroeg in de zomer nadrukkelijk naar een voetballende linksvoetige centrale verdediger, en hij kreeg uiteindelijk Lee voorgeschoteld. In januari werd die zet weliswaar gecorrigeerd met de komst van Maxime Le Marchand. Toen Frank Vercauteren de nieuwe coach was.

LEES OOK: Kerk bejubelt Antwerp-ploegmaat: "Je ziet hem groeien"

Was dit een overbodige transfer?

Meest recent

AA Gent in de rats: De Mil met slecht rapport

Rik De Mil kreeg de afgelopen jaren heel veel lof. Soms terecht, soms wat overdreven. Zijn transfer ...

3
3
Westerlo mist unieke kans: "Wat als?"

Met nog drie speeldagen voor de boeg is de strijd om de top zes nog altijd niet gestreden. Ook ...

4
4
Bob Peeters doet plannen SK Beveren uit de doeken

De strijd om promotie naar en degradatie uit de Jupiler Pro League is nog volop aan de gang. ...

20
20
AA Gent in crisis: Degryse geeft duidelijk advies

AA Gent dreigt alweer naast de Champions' Play-Off te grijpen. De Buffalo's gaven vorig weekend hun ...

59
59
Italiaanse pers brengt geweldig nieuws over De Bruyne

Er is licht aan het einde van de tunnel voor de Belgen van Napoli. Romelu Lukaku kroonde zich vorig ...

26
26
Trainerswaarschuwing Anderlecht: "Niet zoals met Hubert"

Anderlecht boekte vorig weekend een klinkende zege tegen OH Leuven en zette zo een grote stap ...

137
137
'Straf Premier League-avontuur voor Will Still'

De voorbije jaren hebben de broertjes-Still een mooie naam voor zichzelf gemaakt in de ...

41
41
Jean-Marie Pfaff’s ingrijpende keuze zet Beveren op z’n kop

Het zijn intense en moeilijke jaren geweest voor Jean-Marie Pfaff. Eén van de beste ...

55
55
'Club Brugge gaat transferstrijd aan met Monaco'

Club Brugge lijkt voor een zeer drukke transferzomer te staan. Heel wat smaakmakers lijken na dit ...

138
138
'Real Madrid dropt in zomer stevige trainersbom'

Real Madrid beleeft een woelig seizoen. Het zette in januari Xabi Alonso alweer op straat. De ...

46
46
Dit is dé reden waarom Charleroi-Cub extra lang duurde

Club Brugge deed zondag een uitstekende zaak door na het puntenverlies van Union en STVV te gaan ...

613
613
TRANSFERUURTJE: 'Witte trainersrook bij Anderlecht, Barça dokt 30 miljoen'

De wintermercato is inmiddels een tijdje achter de rug, maar heel wat ploegen in binnen- en ...

324
324
Buitenaardse Messi helpt Inter Miami aan straffe comeback

Lionel Messi is inmiddels al 38 jaar, maar net zoals Cristiano Ronaldo blijft de Argentijn gaan op ...

39
39
Simon Mignolet deelt boodschap die blijft nazinderen

Wat zich gisteren in Charleroi afspeelde, was het soort voetbalavond dat nog lang blijft nazinderen. ...

348
348
Ramp voor Union: “Groot probleem, géén oplossing”

Union SG staat nog altijd aan de leiding in de Jupiler Pro League, maar Club Brugge sloop afgelopen ...

132
132
Albert compleet verrast over RSCA: "Monsterlijk!"

RSC Anderlecht is onder Jérémy Taravel weer beter bezig. Er is nog veel werk om van ...

370
370
Van Gucht haalt Brusselmans door gehaktmolen

Ruben Van Gucht en Herman Brusselmans zijn twee van onze bekendste en misschien ook wel meest ...

116
116
Club door oog van de naald: "Dat leek nergens op"

Club Brugge won met meer geluk dan kunde op het veld van Sporting Charleroi. Blauw-Zwart speelde een ...

168
168
Enorm probleem bij Union SG: "Te weinig voor een kampioen"

Wat Union SG liet zien tegen KVC Westerlo, dat deed pijn aan de ogen. Dat was zeker niet de eerste ...

71
71
Vragen bij RSCA-ster: "Kan hij dit ook in de PO's brengen?"

RSC Anderlecht won met 5-1 van OH Leuven. De Brusselaars speelden een uur lang best goed, voordien ...

272
272
Mignolet bedankt Charleroi: "We werden wat geholpen"

Club Brugge pakte de drie punten in Charleroi. Het deed dat in de 100ste minuut via een goal van ...

220
220
'STVV rekent op duurste transfer ooit van de club'

Bij STVV gaan ze komende zomer ongetwijfeld een resem sterkhouders de club zien verlaten. De ...

210
210
Commotie na sleutelfase: Club bevoordeeld op Mambourg?

Na een doelpunt van Joel Ordoñez in de 100ste minuut, ging Club Brugge zondagavond ...

803
803
Enorme mokerslag AA Gent: "In de kleedkamer ..."

AA Gent heeft zijn deelname aan de Champions' Play-Offs zelf te grabbel gegooid. Na twee ...

359
359
'Napoli met verstomming geslagen: De Bruyne verbaast bij terugkeer'

SSC Napoli boekte afgelopen weekend een cruciale zege na een doelpunt van Romelu Lukaku in de extra ...

390
390

Meer sportnieuws