Vreemde Antwerp-transfer roept vragen op

804 stemmen
Vreemde Antwerp-transfer roept vragen op

Het handelen op de transfermarkt houdt altijd een bepaalde vorm van risico in. Toch kunnen die perikelen in veel gevallen tot een minimum herleid worden. Dat was mogelijk in het geval van Jae-ik Lee bij Antwerp FC bijvoorbeeld. Eén jaar na de komst van de Zuid-Koreaan besliste The Great Old om de aankoopoptie in zijn contract niet te lichten. Het relaas van deze vreemde transfer kent daarmee een weinig verrassende afloop.


TWEESPALT 

Luciano D'Onofrio zit op de wip bij Royal Antwerp FC. In een lijvig dossier van Gazet van Antwerpen werd de sportief directeur onlangs hard aangepakt. Er werd D'Onofrio, en bij uitbreiding ook zijn entourage binnen de club, verschillende zaken aangewreven die getuigen van weinig ethisch handelen. Mede daardoor zou de positie van D'Onofrio hoogst onzeker geworden zijn op de Bosuil. Zijn aflopend contract werd er nog steeds niet verlengd en er zou zelfs een ware machtsstrijd woeden, verdeeld in twee kampen: anti- en pro-D'Onofrio.

De vermeende verwijten richting Luciano D'Onofrio betreffen heel erg uiteenlopende onderwerpen op het sportief en extra-sportief vlak. Zo roept zijn behouden en ouderwets transferbeleid steeds meer vragen op. Dat is op zich wel vreemd, want mede dankzij de contacten en het netwerk van de Italo-Belg groeide Antwerp FC uit van een grijze tweedeklasser tot één van de grootste clubs in de Jupiler Pro League qua prestaties, omvang en structuur. Met dank aan D'Onofrio: ere wie ere toekomt.



Daarbij moet er wel genuanceerd worden dat het transferbeleid van Luciano D'Onofrio niet altijd even geslaagd was. Dankzij een indrukwekkend adressenboekje haalde hij klinkende namen naar de Bosuil zoals Dieumerci Mbokani, Steven Defour, Kevin Mirallas, Jelle Van Damme, Jordan Lukaku en Lior Refaelov. Anderzijds ontpopten ook minder bekende spelers zoals  Didier Lamkel Zé, Martin Hongla en Abdoulaye Seck zich tot absolute sterkhouders bij de club. Daarnaast zich Koji Miyoshi nog vol ongeduld te wachten om het stokje over te nemen van Lior Refaelov, wiens contract afloopt per 30 juni 2021.

OUDERWETS 

Luciano D'Onofrio slaagde erin om Antwerp terug op voetbalkaart te zetten met een heel beperkt transferbudget. De salarisvoorwaarden van voorgenoemde spelers zal wellicht tot de verbeelding spreken, maar grote transfersommen betaalde D'Onofrio zelden. En dat ondanks het feit dat de kapitaalkrachtige eigenaar Paul Gheysens nochtans meermaals verklaarde om de portefeuille te willen opentrekken om meer kwaliteit naar de club te halen. Maar telkens speelde D'Onofrio het klaar om zijn baas in te tomen. En net die ouderwetse transferstrategie, eerder georiënteerd op zijn eigen adressenboekje dan de interne scouting van de club, botst stilaan op grote kritiek. 



Om als voetbalclub de volgende belangrijke stappen vooruit te zetten, moet er niet alleen geïnvesteerd worden in de accomodaties en faciliteiten maar evenzeer in de spelersgroep. En dat werd in de voorbije jaren te weinig gedaan – op een sportief kwalitatieve wijze dan toch. Denk bijvoorbeeld hoe Luciano D'Onofrio zijn vrienden van Standard uit de nood hielp door Felipe Avenatti naar Antwerp te halen … Maar Antwerp realiseerde echter nog meerdere bedenkelijke transfers die vragen kunnen oproepen. Zoals die van Jae-ik Lee bijvoorbeeld, een 21-jarige centrale verdediger uit Zuid-Korea die vorige zomer naar Antwerp werd getransfereerd. 

ADELBRIEVEN 

In de vorige zomermercato stelden wij reeds de vraag of Jae-ik Lee wel een echte versterking kon betekenen voor Antwerp FC. De centrale verdediger had bijvoorbeeld amper 11 competitiewedstrijden op de teller bij Gangwon FC in de Koreaanse K League 1. In de competitie van zijn thuisland behoorde hij trouwens niet tot de beste spelers op zijn positie. Vervolgens trok Lee naar het Qatarese Al Rayyan, waar hij zelfs degradeerde van een basisspeler tot een bankzitter. Sportieve adelbrieven had hij dus niet meteen voor te leggen op clubniveau. Bij de Koreaanse U20 liep het echter wel wat beter voor Lee.



Tijdens het WK U20 in 2019 was Jae-ik Lee namelijk een basisspeler toen Zuid-Korea op een verrassende wijze de finale bereikte. In alle zeven gespeelde wedstrijden op het WK U20 was Lee een basisspeler en presteerde hij ook goed. Die knappe campagne leverde hem vervolgens zijn eerste A-selecties op bij Zuid-Korea, waar bondscoach Paulo Bento de evolutie van Lee nauwlettend bleef opvolgen. “Ik voelde aan dat dit het juiste moment was om bij het A-team te komen, en ons te tonen wat hij in z'n mars heeft”, verklaarde Bento aan de Koreaanse media nadat hij Lee voor het eerst selecteerde.

AFSCHEID 

Een 21-jarige Zuid-Koreaan, met amper ervaring in zijn thuisland en in Qatar. Van dergelijk profiel werd de doorsnee Antwerp-fan niet meteen wild. Toch drukte Antwerp door om Jae-ik Lee voor één seizoen te huren, met een aankoopoptie. “Ik heb in Qatar gespeeld bij Al-Rayyan voor één seizoen, ervoor in Zuid-Korea en nu dus hier. Ik ben een linksvoetige centrale verdediger en bouw graag op van achteruit”, was de eerste reactie van Lee na zijn transfer. 't Was in vorige zomer geen geheim dat Antwerp op zoek was naar een linksvoetige centrale verdediger, maar toch werd er gehoopt op een nieuwe speler die een directe impact kon maken. Lee was eerder een speler om de kern te vullen.



Bijna één jaar na zijn aankomst kwam Jae-ik Lee geen enkele seconde in actie voor Antwerp. Sterker nog, de Zuid-Koreaan haalde zelfs geen enkele keer de wedstrijdselectie bij de Great Old. Weinig verrassend werd de aankoopoptie onlangs niet gelicht in zijn huurcontract, waardoor Lee straks terugkeert naar zijn moederclub Al Rayyan. Mede door conditionele achterstand toen hij arriveerde in België, alsook door verschillende blessures, kon Lee niet doorzetten in Deurne-Noord. Maar echte kwaliteit of potentie komt altijd weleens bovendrijven. Al is het maar sporadisch. Bij Lee was dat dus nooit het geval.

LEKO

Het aantrekken van Jae-ik Lee was dus geen succes en dat was nochtans een risico dat op voorhand ingecalculeerd kon worden. Maar misschien was dat wel de slinkse betrachting van Luciano D'Onofrio? Toen Lee getransfereerd werd naar Antwerp was Ivan Leko er namelijk nog de coach. Het is een publiek geheim dat D'Onofrio niet achter de komst stond van de Kroaat, die eigenhandig werd binnengehaald door eigenaar Paul Gheysens. Leko vroeg in de zomer nadrukkelijk naar een voetballende linksvoetige centrale verdediger, en hij kreeg uiteindelijk Lee voorgeschoteld. In januari werd die zet weliswaar gecorrigeerd met de komst van Maxime Le Marchand. Toen Frank Vercauteren de nieuwe coach was.

LEES OOK: Drukte op Bosuil: Antwerp kondigt nieuwe winger aan

Was dit een overbodige transfer?

Meest recent

Vanaken vertelt waarheid achter shirtwissel met Modric

Een doelpunt zat er net niet in, maar Hans Vanaken heeft met zijn invalbeurt tegen Kroatië toch ...

0
0
Eén Duivel maakt tongen los bij Iran: "Iedereen ongerust"

De Rode Duivels worden door de meeste kenners en waarnemers getipt als de grote favoriet om hun ...

30
30
'Heftig gevecht barst los: transferklapper Leandro Trossard'

Tijdens het komende wereldkampioenschap rekenen de Rode Duivels onder meer op Leandro Trossard om ...

41
41
Duivels-rel rond Vanaken: “Dit zal hij niet vergeten”

Hans Vanaken kreeg tegen Kroatië opnieuw een harde boodschap van Rudi Garcia. De middenvelder ...

368
368
'Club breekt de bank: absolute topaanwinst onderweg'

Club Brugge is het volgende lid van zijn kampioenenselectie kwijt. In navolging van Simon Mignolet ...

246
246
België - Tunesië: Garcia sleutelt aan basiself Rode Duivels

De Rode Duivels staan zaterdag voor hun laatste test richting het WK. In het Koning ...

177
177
Fans KRC Genk roeren zich: "Gebrek aan respect"

KRC Genk maakte het vertrek van Michel Ribeiro bekend. Die werkte 23 jaar voor de club. Dat gebeurde ...

252
252
Domper Duitsland: smaakmaker mogelijk out voor WK

Duitsland trekt zeker niet als favoriet naar het WK. Bondscoach Julian Nagelsmann kwam vandaag met ...

51
51
SK Beveren maakt volgende vertrekker wereldkundig

Bij SK Beveren is het akelig stil omtrent nieuwe spelers en een nieuwe coach. De Waaslanders ...

68
68
Vandenbempt en Joos voorspellen Belgische WK-ster

De Rode Duivels trekken met de nodige ambitie naar het WK. De kwartfinales bereiken is het doel. ...

141
141
KRC Genk licht optie niet: doelman gratis weg

KRC Genk is volop bezig met de evaluatie van de spelerskernen. Voor de eerste ploeg en Jong Genk ...

161
161
Red Flames verwennen fans met zesklapper

De Belgische Red Flames speelden vanavond aan Den Dreef tegen Luxemburg. Een zege was een bijna ...

86
86
'Geen Saibari? Kompany heeft Rode Duivel als Plan B'

Ismael Saibari lijkt op weg naar Bayern München. De aanvallende middenvelder van PSV heeft al ...

151
151
Wullaert licht tipje van de sluier omtrent volgende club

De Red Flames spelen vanavond tegen Luxemburg. Daar moeten ze ruim van kunnen winnen. Voor de goals ...

62
62
Keuze gemaakt? Garcia gaat niet mee met de hype

De Rode Duivels hebben op een aantal posities enorm veel weelde. Onder meer op het middenveld. Toch ...

171
171
Na Ribeiro weer meubelstuk weg bij KRC Genk: "Na 18 jaar"

Bij KRC Genk is er toch wel wat aan het gebeuren op de achtergrond. De Limburgers maakten het ...

162
162
Sporting Charleroi strikt voormalige speler van Standard

Sporting Charleroi gaat komende zomer de nodige sterkhouders de club zien verlaten. De Zebra's zijn ...

26
26
De Bruyne onder vuur: dit hakt er keihard in

Antonio Conte is weg bij Napoli en dat lijkt goed nieuws voor Kevin De Bruyne. Maar daardoor valt ...

191
191
Croonen verrast: KRC Genk met straf buitenlands akkoord

KRC Genk zet een volgende stap in de ontwikkeling van de club. De Limburgers gaan de club wereldwijd ...

433
433
'Real Madrid drukt door: Bayern reageert op monsterbod'

Real Madrid gaat voor een enorm grote verandering. Florentino Perez zal wellicht nog steeds de ...

285
285
Patro Eisden verrast iedereen met ervaren Belg

Patro Eisden zit niet stil op de transfermarkt. Ze stelden vandaag een volgende aanwinst voor. En ...

82
82
Coosemans out: Anderlecht stoomt nieuwe nummer 1 klaar

Hopelijk beseft Antoine Sibierski waaraan hij begonnen is, want de nieuwe sportieve baas van RSC ...

917
917
'KRC Genk breekt record: concreet bod op Karetsas'

KRC Genk gaat een erg drukke zomer tegemoet, want na een teleurstellend seizoen is er heel wat werk ...

529
529
'Overmars houdt adem in: rampscenario voor Antwerp'

Deels noodgedwongen trekt Antwerp meer dan ooit de kaart van de jeugd. Dat blijkt uit de ...

602
602
'Sibierski in shock: toptalenten weg bij Anderlecht?'

Met de doorbraak van Nathan De Cat vormde Neerpede het voorbije seizoen weer een lichtpunt in barre ...

412
412

Meer sportnieuws