Verrassende wending: RSCA grote favoriet tegen Club

door
Verrassende wending: RSCA grote favoriet tegen Club

In de aanstaande topaffiche tussen Anderlecht en Club Brugge is Paars-Wit de uitgesproken favoriet. Niet op basis van het volledige seizoen weliswaar, maar wel op basis van de laatste vier competitiewedstrijden. Anderlecht steekt tegenwoordig namelijk in een veel betere vorm dan Club. En dat vertaalt zich in verschillende factoren die straks misschien doorslaggevend kunnen worden in de Belgische klassieker.


INHAALBEWEGING INGEZET

In de voorbije jaren verloor de topmatch tussen RSC Anderlecht en Club Brugge veel van haar glans. Terwijl Sporting stelselmatig terugviel op het sportief en financieel gebied, zette Blauw-Zwart tegelijkertijd enorme stappen voorwaarts. De desbetreffende kloven tussen beide clubs was tegenwoordig nooit groter, waardoor de Belgische voetbalklassieker niet meer dezelfde magie bezit zoals voorheen. En toch wordt de match Anderlecht-Club Brugge ongelofelijk boeiend om volgen.

Club Brugge beleeft momenteel niet zijn beste periode van het seizoen, terwijl Anderlecht voor de zoveelste keer in de huidige jaargang een sportieve revival beleeft. Maar hoe de echte waardeverhoudingen op vandaag liggen, dat zal pas zondagavond blijken. Op papier beschikt Club over veel meer kwaliteit dan Anderlecht, maar Vincent Kompany lijkt onlangs de langverwachte succesformule gevonden te hebben. En dat is niets te laat. Met nog twee speeldagen te gaan in de reguliere competitie maakt Anderlecht nog altijd aanspraak op de kwalificatie voor de Champions Play-Off.



Op de persconferentie voor de topper weigerde Vincent Kompany toe te geven dat Anderlecht in de laatste weken de onderlinge sportieve kloof iets verkleind heeft. Nochtans wervelde Sporting zoals vanouds in de voorbije matchen tegen Antwerp en Zulte Waregem. “Dat zal op het veld moeten blijken”, verklaarde Kompany daarover. “De groep maakt progressie, wat ook logisch is. Het zijn jonge spelers en mijn rol is om dat proces te versnellen. Deze matchen zijn belangrijk om stappen te zetten en als speler zou ik altijd tegen Club Brugge willen spelen.”

DEFINITIEVE REVIVAL?

De huidige sportieve remonte van Anderlecht is best opvallend. Tegen een tienkoppig Zulte Waregem was de prestatie indrukwekkend, en die krachttoer werd maandag herhaald tegen Antwerp. Dit seizoen slaagde de ploeg van Vincent Kompany er slechts zelden in om zo’n wedstrijd te bevestigen, en zeker al geen drie matchen op een rij. Dat maakt de komende topmatch tegen Club Brugge leerrijk en misschien wel bepalend voor het sportieve succes op de korte termijn. 

Vincent Kompany bouwt op een degelijke defensie, de op één na minst gepasseerde van de Jupiler Pro Legue nota bene, maar eindelijk vindt de coach ook op het offensief gebied de succesformule. Waar Anderlecht eerder dit seizoen zo moeilijk doelrijpe kansen wist te creëren, en die ook zelden kon afwerken, lijkt de motor nu ook vooraan aan te slaan. Door Yari Verschaeren en Anouar El Hadj in steun te laten spelen van Lukas Nmecha, verloopt het aanvallend spel opeens heel wat vlotter.



Zo scoorde Anderlecht in de voorbije 4 competitiematchen gemiddeld 3 keer per wedstrijd, terwijl dat gemiddelde van Club Brugge in diezelfde periode slechts 1,75 is. De vele positiewissels en continue beweging zorgen ervoor dat het aanvallend spel veel onvoorspelbaarder is geworden. Opeens heeft Anderlecht geen problemen meer met de kansencreatie, doelgerichtheid, diepgang en doelpunten scoren. Dat komt ook dankzij het centrale duo op het middenveld Adrien Trebel-Albert Sambi Lokonga en het ontbolsteren van Majeed Ashimeru.

RSCA SCOORT MEER

Anderlecht steekt momenteel dus in een uitstekende vorm, waarbij het in de voorbije vier competitiematchen (tegen Antwerp, Zulte Waregem, KV Mechelen en Standard) maar liefst 12 doelpunten kon scoren en 4 tegentreffers incasseerde. Dat is een groot verschil met de voorbije vier wedstrijden van Club Brugge, dat in diezelfde periode 7 doelpunten maakte en ook 4 goals incasseerde. De Brugse tegenstanders van dienst waren KV Kortrijk, Antwerp, AA Gent en Charleroi. Zo scoorde Anderlecht dus bijna dubbel zoveel doelpunten als Club Brugge, terwijl beide clubs elk zelf 4 goals slikten.



Hoewel dit slechts een momentopname is, en een topmatch ook altijd een dubbeltje op z’n kant is, kan deze huidige vorm toch een bepalende factor worden in de match tussen Anderlecht en Club Brugge. Bovendien zullen de krachtverhoudingen tussen beide clubs niet zo ver meer uiteen liggen zoals de laatste onderlinge wedstrijd, toen Club Brugge met de vingers in de neus Anderlecht versloeg met een afgetekende 3-0. Anderzijds bewees Club Brugge dit seizoen bijna onaantastbaar te zijn, indien de juiste intensiteit en beleving aanwezig waren. 

FAVORIET MET NUANCE

Met Anderlecht en Club Brugge staan de twee ploegen met de minste tegentreffers in de Jupiler Pro League tegenover elkaar, maar dat betekent niet dat er gegarandeerd weinig doelpunten zullen vallen. We haalden eerder al aan dat Anderlecht enorm goed bij schot is in de voorbije vier competitiematchen, terwijl Club Brugge dit seizoen het meest aantal gescoorde doelpunten telt in de Belgische competitie. Bovendien creëerde Anderlecht in de laatste vier matchen heel wat doelrijpe kansen, een positieve evolutie die Vincent Kompany zondag uiteraard hoopt door te trekken tegen de autoritaire competitieleider.

Daarnaast is Anderlecht opeens heel wat efficiënter geworden voor het doel. Sporting scoorde in de laatste 4 competitiewedstrijden gemiddeld 3 doelpunten per match. Dat gemiddelde komt bijna perfect overeen met het gemiddelde expected goals in die periode. Het model van de expected goals meet het aantal doelpunten dat van een ploeg verwacht wordt op basis van de kwaliteit van de kansen. Bij Club Brugge is het verschil tussen de effectief gescoorde doelpunten en de expected goals in diezelfde periode heel wat groter, met respectievelijk 1,75 en 1,34 per match. Dat betekent dat Club bovenmatig efficiënt presteerde voor doel, maar weinig doelrijpe kansen creëerde.



Club Brugge creëerde in de laatste vier competitiematchen dus 1,34 doelrijpe kans per wedstrijd, terwijl dat gemiddelde bij Anderlecht op 2,99 ligt. Sporting creëerde dus dubbel zoveel kwalitatieve kansen per match dan Club Brugge in de betreffende periode. De ploeg van Philippe Clement is dus maar beter gewaarschuwd. Vincent Kompany hoopt dan weer dat zijn jongens niet hervallen in wisselvalligheid én dat Club niet bovenmatig efficiënt zal presteren in de box. Maar als deze trend bij Anderlecht en Club straks aanhoudt, dan is de kans dus heel reëel dat de thuisploeg toch enigszins mag hopen op de overwinning.

LEES OOK: Janssen speelt open kaart: van Antwerp naar Anderlecht?

Wie wint deze topper?

Meest recent

Club Brugge incasseert mokerslag: sterkhouder valt uit

Club Brugge won zondag de zogenaamde Slag om Vlaanderen tegen AA Gent, waar Rik De Mil de vele ...

197
197
Pro League neemt risico: Belgisch voetbal van de buis?

De soap omtrent de tv-rechten nadert zijn ontknoping. Althans tijdelijk, want een definitieve ...

174
174
Janssen speelt open kaart: van Antwerp naar Anderlecht?

Antwerp leek zondag op weg naar een vierde opeenvolgende zege, maar tegen RSC Anderlecht bleef het ...

352
352
'Leko luistert: Verhaeghe stelt veto bij Club Brugge'

In een meer dan ooit beladen Slag om Vlaanderen trok Club Brugge zondag aan het langste eind. Met ...

475
475
Jan Boskamp doodziek: “Dit had iedereen zien aankomen”

Jan Boskamp was jarenlang niet weg te denken van de Nederlandse en Vlaamse voetbaltelevisie. Met ...

758
758
Napoli pakt supercoppa: Lukaku en co vieren na vroeg kerstcadeau

Vlak voor de jaarwissel heeft SSC Napoli nog een mooie prijs aan het palmares toegevoegd. De ...

54
54
Hayen op wenken verdiend: versterking onderweg in Genk

KRC Genk heeft een nieuwe hoofdtrainer beet. Exact een week na het ontslag van Thorsten Fink, ...

891
891
Africa Cup: Broos wint meteen, viering Zambia gaat viraal

In Marokko wordt momenteel de Africa Cup of Nations afgewerkt. Maandag kwamen alvast twee Belgische ...

160
160
Overmars bezorgt Antwerp nieuwe toptransfer: "Heer en meester"

Een overwinning behalen tegen RSC Anderlecht zat er zondagavond net niet in, maar dat neemt geen ...

565
565
Strijdbijl begraven? Opvallend onderonsje na Club-Gent

Club Brugge won zondagmiddag met 2-1 van KAA Gent. Rond die wedstrijd hing dit keer wel een ...

371
371
Italië davert: pakt De Ketelaere snel zijn koffers?

In Italië zijn ze niet bang dat Charles De Ketelaere faalt—ze zijn bang dat ze hem ...

386
386
'Renard keert kar: toptarget Anderlecht lekt uit'

Ondanks de kritiek aan Olivier Renard zijn adres hadden heel wat zomeraanwinsten een flink aandeel ...

609
609
Genk-fan Brecel reageert fel na golf aan haatreacties

Nog geen tweeënhalf jaar geleden schreef Genk-fan Luca Brecel Belgische sportgeschiedenis. Als ...

395
395
Done deal: KRC Genk stelt Hayen voor als hoofdcoach

De kogel is door de kerk: Nicky Hayen is de nieuwe hoofdcoach van KRC Genk. Dat maakten de ...

368
368
'Winteroffensief in Brugge: exacte plannen Club onthuld'

Na het ontslag van Nicky Hayen wonden Bart Verhaeghe en Dévy Rigaux er geen doekjes om dat ...

550
550
Penaltyklucht in Antwerp-Anderlecht: Lardot velt verdict

Met een 2-2 gelijkspel hielden Antwerp en RSC Anderlecht mekaar zondag in evenwicht. Met dank aan ...

415
415
'Witte rook in Genk: De Condé hakt trainersknoop door'

Het ontslag van Thorsten Fink bracht voorlopig nog geen soelaas bij KRC Genk, dat ook in Charleroi ...

932
932
Club Brugge-bestuur kampt met grote vraagtekens na KAA Gent

Club Brugge won afgelopen speeldag van KAA Gent, maar toch zijn er nog heel wat twijfels bij ...

438
438
Anderlecht in vieze papieren: “Kunnen ze het vergeten”

RSC Anderlecht staat op een vierde plek in het klassement en moet STVV, Club Brugge en Union SG voor ...

438
438
Vanhaezebrouck verbaast: "Doodgeërgerd aan Vanaken"

Club Brugge won afgelopen speeldag de beladen Slag om Vlaanderen tegen KAA Gent. Door de overstap ...

461
461
'Belgische clubs komen met masterplan tégen DAZN'

De situatie met DAZN en de Pro League heeft gigantische gevolgen voor de Belgische clubs. Financieel ...

1244
1244
Viktor Verhulst onthult 'bizarre connectie' met Ronaldo

Viktor Verhulst en Cristiano Ronaldo in één zin, wie had dat ooit gedacht? De zoon van ...

30
30
Boeckx vloekt op struikelblok Andelecht: “Onverklaarbaar”

RSC Anderlecht hoopt dit seizoen weer mee voor de prijzen te spelen, maar de resultaten zijn nog te ...

260
260
Expert voorspelt ware nachtmerrie door DAZN-debacle

Het DAZN-debacle met de Pro League en de grote telecombedrijven blijft de gemoederen bezighouden. ...

463
463
Antwerp én Anderlecht bestolen? “Snap er niets van”

Het 2-2 gelijkspel tussen Royal Antwerp FC en RSC Anderlecht wordt daags na de topper nog fel ...

232
232

Meer sportnieuws