Verrassende wending: RSCA grote favoriet tegen Club

1665 stemmen
Verrassende wending: RSCA grote favoriet tegen Club

In de aanstaande topaffiche tussen Anderlecht en Club Brugge is Paars-Wit de uitgesproken favoriet. Niet op basis van het volledige seizoen weliswaar, maar wel op basis van de laatste vier competitiewedstrijden. Anderlecht steekt tegenwoordig namelijk in een veel betere vorm dan Club. En dat vertaalt zich in verschillende factoren die straks misschien doorslaggevend kunnen worden in de Belgische klassieker.


INHAALBEWEGING INGEZET

In de voorbije jaren verloor de topmatch tussen RSC Anderlecht en Club Brugge veel van haar glans. Terwijl Sporting stelselmatig terugviel op het sportief en financieel gebied, zette Blauw-Zwart tegelijkertijd enorme stappen voorwaarts. De desbetreffende kloven tussen beide clubs was tegenwoordig nooit groter, waardoor de Belgische voetbalklassieker niet meer dezelfde magie bezit zoals voorheen. En toch wordt de match Anderlecht-Club Brugge ongelofelijk boeiend om volgen.

Club Brugge beleeft momenteel niet zijn beste periode van het seizoen, terwijl Anderlecht voor de zoveelste keer in de huidige jaargang een sportieve revival beleeft. Maar hoe de echte waardeverhoudingen op vandaag liggen, dat zal pas zondagavond blijken. Op papier beschikt Club over veel meer kwaliteit dan Anderlecht, maar Vincent Kompany lijkt onlangs de langverwachte succesformule gevonden te hebben. En dat is niets te laat. Met nog twee speeldagen te gaan in de reguliere competitie maakt Anderlecht nog altijd aanspraak op de kwalificatie voor de Champions Play-Off.



Op de persconferentie voor de topper weigerde Vincent Kompany toe te geven dat Anderlecht in de laatste weken de onderlinge sportieve kloof iets verkleind heeft. Nochtans wervelde Sporting zoals vanouds in de voorbije matchen tegen Antwerp en Zulte Waregem. “Dat zal op het veld moeten blijken”, verklaarde Kompany daarover. “De groep maakt progressie, wat ook logisch is. Het zijn jonge spelers en mijn rol is om dat proces te versnellen. Deze matchen zijn belangrijk om stappen te zetten en als speler zou ik altijd tegen Club Brugge willen spelen.”

DEFINITIEVE REVIVAL?

De huidige sportieve remonte van Anderlecht is best opvallend. Tegen een tienkoppig Zulte Waregem was de prestatie indrukwekkend, en die krachttoer werd maandag herhaald tegen Antwerp. Dit seizoen slaagde de ploeg van Vincent Kompany er slechts zelden in om zo’n wedstrijd te bevestigen, en zeker al geen drie matchen op een rij. Dat maakt de komende topmatch tegen Club Brugge leerrijk en misschien wel bepalend voor het sportieve succes op de korte termijn. 

Vincent Kompany bouwt op een degelijke defensie, de op één na minst gepasseerde van de Jupiler Pro Legue nota bene, maar eindelijk vindt de coach ook op het offensief gebied de succesformule. Waar Anderlecht eerder dit seizoen zo moeilijk doelrijpe kansen wist te creëren, en die ook zelden kon afwerken, lijkt de motor nu ook vooraan aan te slaan. Door Yari Verschaeren en Anouar El Hadj in steun te laten spelen van Lukas Nmecha, verloopt het aanvallend spel opeens heel wat vlotter.



Zo scoorde Anderlecht in de voorbije 4 competitiematchen gemiddeld 3 keer per wedstrijd, terwijl dat gemiddelde van Club Brugge in diezelfde periode slechts 1,75 is. De vele positiewissels en continue beweging zorgen ervoor dat het aanvallend spel veel onvoorspelbaarder is geworden. Opeens heeft Anderlecht geen problemen meer met de kansencreatie, doelgerichtheid, diepgang en doelpunten scoren. Dat komt ook dankzij het centrale duo op het middenveld Adrien Trebel-Albert Sambi Lokonga en het ontbolsteren van Majeed Ashimeru.

RSCA SCOORT MEER

Anderlecht steekt momenteel dus in een uitstekende vorm, waarbij het in de voorbije vier competitiematchen (tegen Antwerp, Zulte Waregem, KV Mechelen en Standard) maar liefst 12 doelpunten kon scoren en 4 tegentreffers incasseerde. Dat is een groot verschil met de voorbije vier wedstrijden van Club Brugge, dat in diezelfde periode 7 doelpunten maakte en ook 4 goals incasseerde. De Brugse tegenstanders van dienst waren KV Kortrijk, Antwerp, AA Gent en Charleroi. Zo scoorde Anderlecht dus bijna dubbel zoveel doelpunten als Club Brugge, terwijl beide clubs elk zelf 4 goals slikten.



Hoewel dit slechts een momentopname is, en een topmatch ook altijd een dubbeltje op z’n kant is, kan deze huidige vorm toch een bepalende factor worden in de match tussen Anderlecht en Club Brugge. Bovendien zullen de krachtverhoudingen tussen beide clubs niet zo ver meer uiteen liggen zoals de laatste onderlinge wedstrijd, toen Club Brugge met de vingers in de neus Anderlecht versloeg met een afgetekende 3-0. Anderzijds bewees Club Brugge dit seizoen bijna onaantastbaar te zijn, indien de juiste intensiteit en beleving aanwezig waren. 

FAVORIET MET NUANCE

Met Anderlecht en Club Brugge staan de twee ploegen met de minste tegentreffers in de Jupiler Pro League tegenover elkaar, maar dat betekent niet dat er gegarandeerd weinig doelpunten zullen vallen. We haalden eerder al aan dat Anderlecht enorm goed bij schot is in de voorbije vier competitiematchen, terwijl Club Brugge dit seizoen het meest aantal gescoorde doelpunten telt in de Belgische competitie. Bovendien creëerde Anderlecht in de laatste vier matchen heel wat doelrijpe kansen, een positieve evolutie die Vincent Kompany zondag uiteraard hoopt door te trekken tegen de autoritaire competitieleider.

Daarnaast is Anderlecht opeens heel wat efficiënter geworden voor het doel. Sporting scoorde in de laatste 4 competitiewedstrijden gemiddeld 3 doelpunten per match. Dat gemiddelde komt bijna perfect overeen met het gemiddelde expected goals in die periode. Het model van de expected goals meet het aantal doelpunten dat van een ploeg verwacht wordt op basis van de kwaliteit van de kansen. Bij Club Brugge is het verschil tussen de effectief gescoorde doelpunten en de expected goals in diezelfde periode heel wat groter, met respectievelijk 1,75 en 1,34 per match. Dat betekent dat Club bovenmatig efficiënt presteerde voor doel, maar weinig doelrijpe kansen creëerde.



Club Brugge creëerde in de laatste vier competitiematchen dus 1,34 doelrijpe kans per wedstrijd, terwijl dat gemiddelde bij Anderlecht op 2,99 ligt. Sporting creëerde dus dubbel zoveel kwalitatieve kansen per match dan Club Brugge in de betreffende periode. De ploeg van Philippe Clement is dus maar beter gewaarschuwd. Vincent Kompany hoopt dan weer dat zijn jongens niet hervallen in wisselvalligheid én dat Club niet bovenmatig efficiënt zal presteren in de box. Maar als deze trend bij Anderlecht en Club straks aanhoudt, dan is de kans dus heel reëel dat de thuisploeg toch enigszins mag hopen op de overwinning.

LEES OOK: 'Anderlecht laat Huerta gaan: prijskaartje bekend'

Wie wint deze topper?

Meest recent

'Anderlecht laat Huerta gaan: prijskaartje bekend'

Naar eigen zeggen heeft RSC Anderlecht geen geduld tot het WK voorbij is om toe te slaan op de ...

5
5
'Witte rook in Genk: eerste zomeraanwinst een feit'

Dimitri de Condé verbond vorige week zijn toekomst nog eens tien jaar langer aan KRC Genk. ...

35
35
'Sibierski schiet in actie: Anderlecht mikt op stunt'

RSC Anderlecht gaat een al even drukke als onzekere zomer tegemoet. Terwijl het wemelt van de ...

101
101
Nilsson lucht hart: "Coach mocht mij niet opstellen"

Om de vele vertrekkers hun schoenen te vullen, rekent Club Brugge straks ongetwijfeld deels op ...

152
152
Ruben Van Gucht woedend: Hevig conflict achter de schermen

Ruben Van Gucht kwaad krijgen is blijkbaar niet zo moeilijk als sommigen denken. Achter zijn ...

203
203
'Uittocht Anderlecht: Huerta op zucht van straffe transfer'

RSC Anderlecht speurt momenteel volop naar een nieuwe hoofdtrainer. Ondertussen is sportief ...

315
315
'Post-Guardiola tijdperk: City vuurt transferraket af'

Manchester City is begonnen aan het post-Pep Guardiola tijdperk. Voorlopig is het nog even wachten ...

70
70
'Club richting recordtransfer: United onderneemt actie'

Club Brugge zag Aleksandar Stankovic vorige week voor een vaste som van 23 miljoen euro terugkeren ...

563
563
'Nieuwe trainer Anderlecht: buitenlandse naam op tafel'

Op maandag 22 juni staat bij RSC Anderlecht de eerste training van de voorbereiding gepland. ...

629
629
Daags voor openingsmatch: FIFA voert drastische WK-verandering door

Aanstaande donderdag is het eindelijk zover: dan wordt het wereldkampioenschap 2026 op gang getrapt. ...

331
331
Anderlecht aast op bekerheld: 'Vragen om problemen'

Anderlecht speurt opnieuw naar snelheid op de flank en komt uit bij een jonge bekerheld. Hij past in ...

442
442
Eriksen komt zelf met update: wat met toekomst?

Christian Eriksen maakte in 2020 al een hartstilstand mee tijdens het EK en sindsdien speelt de ...

71
71
‘Alarm vlak voor WK: openingsmatch plots op losse schroeven’

Het WK gaat donderdagavond van start, maar de openingsmatch tussen Mexico en Zuid-Afrika zorgt plots ...

215
215
Tielemans maakt fans warm voor WK met erg straffe taal

Youri Tielemans is onder bondscoach Rudi Garcia de aanvoerder van de Rode Duivels én de ...

72
72
KAA Gent slaat toe: jonge aanvaller uit Engeland binnen

KAA Gent heeft op de zomermercato een nieuw talent binnengehaald. Op de officiële kanalen laten ...

121
121
‘KRC Genk grijpt genadeloos in: duo op transferlijst’

Het seizoen is nog maar net gedaan of KRC Genk grijpt al genadeloos in. De Limburgers zullen komend ...

558
558
‘Pocognoli naar Anderlecht? Belangrijke hint bekend’

RSC Anderlecht is op zoek naar een nieuwe hoofdtrainer. Paars-Wit wil niet verder door met Jeremy ...

722
722
Origi stopt met voetballen: "Zeer jammer, hij had echt alles"

Divock Origi liet vandaag weten dat hij op amper 31-jarige leeftijd stopt met voetballen. De ...

230
230
Vandenbempt ziet één groot verschil bij de Rode Duivels

De Rode Duivels zijn onderweg naar Seattle in de Verenigde Staten. De Belgen trekken met vertrouwen ...

171
171
Origi hangt op 31-jarige leeftijd schoenen aan de haak

Divock Origi hangt op 31-jarige leeftijd de schoenen aan de haak. Dat heeft hij zopas meegedeeld via ...

192
192
Anderlecht heeft één groot probleem volgens Nilis

RSC Anderlecht kende alweer geen goed seizoen. Paars-Wit eindigde vierde en dat voor het tweede jaar ...

445
445
Lierse SK verrast met transfer bij Jupiler Pro League-club

Lierse SK wist met Christian Kouam vandaag al een speler te strikken, maar daar doen ze er nog ...

115
115
'Beweging op JPL-mercato: twee spelers in aantocht'

Het WK mag dan wel voor de deur staan, achter de schermen zijn de Belgische clubs ook bezig met het ...

125
125
AA Gent vindt versterking in de Challenger Pro League

AA Gent gaat een drukke mercato tegemoet. De Buffalo's willen versterking voor de korte termijn, ...

198
198
Heekeren laat fans Anderlecht nu al watertanden

RSC Anderlecht sloot een zwaar seizoen af als nummer vier. De Brusselaars haalden in januari heel ...

637
637

Meer sportnieuws