Verrassende wending: RSCA grote favoriet tegen Club

door
Verrassende wending: RSCA grote favoriet tegen Club

In de aanstaande topaffiche tussen Anderlecht en Club Brugge is Paars-Wit de uitgesproken favoriet. Niet op basis van het volledige seizoen weliswaar, maar wel op basis van de laatste vier competitiewedstrijden. Anderlecht steekt tegenwoordig namelijk in een veel betere vorm dan Club. En dat vertaalt zich in verschillende factoren die straks misschien doorslaggevend kunnen worden in de Belgische klassieker.


INHAALBEWEGING INGEZET

In de voorbije jaren verloor de topmatch tussen RSC Anderlecht en Club Brugge veel van haar glans. Terwijl Sporting stelselmatig terugviel op het sportief en financieel gebied, zette Blauw-Zwart tegelijkertijd enorme stappen voorwaarts. De desbetreffende kloven tussen beide clubs was tegenwoordig nooit groter, waardoor de Belgische voetbalklassieker niet meer dezelfde magie bezit zoals voorheen. En toch wordt de match Anderlecht-Club Brugge ongelofelijk boeiend om volgen.

Club Brugge beleeft momenteel niet zijn beste periode van het seizoen, terwijl Anderlecht voor de zoveelste keer in de huidige jaargang een sportieve revival beleeft. Maar hoe de echte waardeverhoudingen op vandaag liggen, dat zal pas zondagavond blijken. Op papier beschikt Club over veel meer kwaliteit dan Anderlecht, maar Vincent Kompany lijkt onlangs de langverwachte succesformule gevonden te hebben. En dat is niets te laat. Met nog twee speeldagen te gaan in de reguliere competitie maakt Anderlecht nog altijd aanspraak op de kwalificatie voor de Champions Play-Off.



Op de persconferentie voor de topper weigerde Vincent Kompany toe te geven dat Anderlecht in de laatste weken de onderlinge sportieve kloof iets verkleind heeft. Nochtans wervelde Sporting zoals vanouds in de voorbije matchen tegen Antwerp en Zulte Waregem. “Dat zal op het veld moeten blijken”, verklaarde Kompany daarover. “De groep maakt progressie, wat ook logisch is. Het zijn jonge spelers en mijn rol is om dat proces te versnellen. Deze matchen zijn belangrijk om stappen te zetten en als speler zou ik altijd tegen Club Brugge willen spelen.”

DEFINITIEVE REVIVAL?

De huidige sportieve remonte van Anderlecht is best opvallend. Tegen een tienkoppig Zulte Waregem was de prestatie indrukwekkend, en die krachttoer werd maandag herhaald tegen Antwerp. Dit seizoen slaagde de ploeg van Vincent Kompany er slechts zelden in om zo’n wedstrijd te bevestigen, en zeker al geen drie matchen op een rij. Dat maakt de komende topmatch tegen Club Brugge leerrijk en misschien wel bepalend voor het sportieve succes op de korte termijn. 

Vincent Kompany bouwt op een degelijke defensie, de op één na minst gepasseerde van de Jupiler Pro Legue nota bene, maar eindelijk vindt de coach ook op het offensief gebied de succesformule. Waar Anderlecht eerder dit seizoen zo moeilijk doelrijpe kansen wist te creëren, en die ook zelden kon afwerken, lijkt de motor nu ook vooraan aan te slaan. Door Yari Verschaeren en Anouar El Hadj in steun te laten spelen van Lukas Nmecha, verloopt het aanvallend spel opeens heel wat vlotter.



Zo scoorde Anderlecht in de voorbije 4 competitiematchen gemiddeld 3 keer per wedstrijd, terwijl dat gemiddelde van Club Brugge in diezelfde periode slechts 1,75 is. De vele positiewissels en continue beweging zorgen ervoor dat het aanvallend spel veel onvoorspelbaarder is geworden. Opeens heeft Anderlecht geen problemen meer met de kansencreatie, doelgerichtheid, diepgang en doelpunten scoren. Dat komt ook dankzij het centrale duo op het middenveld Adrien Trebel-Albert Sambi Lokonga en het ontbolsteren van Majeed Ashimeru.

RSCA SCOORT MEER

Anderlecht steekt momenteel dus in een uitstekende vorm, waarbij het in de voorbije vier competitiematchen (tegen Antwerp, Zulte Waregem, KV Mechelen en Standard) maar liefst 12 doelpunten kon scoren en 4 tegentreffers incasseerde. Dat is een groot verschil met de voorbije vier wedstrijden van Club Brugge, dat in diezelfde periode 7 doelpunten maakte en ook 4 goals incasseerde. De Brugse tegenstanders van dienst waren KV Kortrijk, Antwerp, AA Gent en Charleroi. Zo scoorde Anderlecht dus bijna dubbel zoveel doelpunten als Club Brugge, terwijl beide clubs elk zelf 4 goals slikten.



Hoewel dit slechts een momentopname is, en een topmatch ook altijd een dubbeltje op z’n kant is, kan deze huidige vorm toch een bepalende factor worden in de match tussen Anderlecht en Club Brugge. Bovendien zullen de krachtverhoudingen tussen beide clubs niet zo ver meer uiteen liggen zoals de laatste onderlinge wedstrijd, toen Club Brugge met de vingers in de neus Anderlecht versloeg met een afgetekende 3-0. Anderzijds bewees Club Brugge dit seizoen bijna onaantastbaar te zijn, indien de juiste intensiteit en beleving aanwezig waren. 

FAVORIET MET NUANCE

Met Anderlecht en Club Brugge staan de twee ploegen met de minste tegentreffers in de Jupiler Pro League tegenover elkaar, maar dat betekent niet dat er gegarandeerd weinig doelpunten zullen vallen. We haalden eerder al aan dat Anderlecht enorm goed bij schot is in de voorbije vier competitiematchen, terwijl Club Brugge dit seizoen het meest aantal gescoorde doelpunten telt in de Belgische competitie. Bovendien creëerde Anderlecht in de laatste vier matchen heel wat doelrijpe kansen, een positieve evolutie die Vincent Kompany zondag uiteraard hoopt door te trekken tegen de autoritaire competitieleider.

Daarnaast is Anderlecht opeens heel wat efficiënter geworden voor het doel. Sporting scoorde in de laatste 4 competitiewedstrijden gemiddeld 3 doelpunten per match. Dat gemiddelde komt bijna perfect overeen met het gemiddelde expected goals in die periode. Het model van de expected goals meet het aantal doelpunten dat van een ploeg verwacht wordt op basis van de kwaliteit van de kansen. Bij Club Brugge is het verschil tussen de effectief gescoorde doelpunten en de expected goals in diezelfde periode heel wat groter, met respectievelijk 1,75 en 1,34 per match. Dat betekent dat Club bovenmatig efficiënt presteerde voor doel, maar weinig doelrijpe kansen creëerde.



Club Brugge creëerde in de laatste vier competitiematchen dus 1,34 doelrijpe kans per wedstrijd, terwijl dat gemiddelde bij Anderlecht op 2,99 ligt. Sporting creëerde dus dubbel zoveel kwalitatieve kansen per match dan Club Brugge in de betreffende periode. De ploeg van Philippe Clement is dus maar beter gewaarschuwd. Vincent Kompany hoopt dan weer dat zijn jongens niet hervallen in wisselvalligheid én dat Club niet bovenmatig efficiënt zal presteren in de box. Maar als deze trend bij Anderlecht en Club straks aanhoudt, dan is de kans dus heel reëel dat de thuisploeg toch enigszins mag hopen op de overwinning.

LEES OOK: Gouden Schoen: grootste concurrent voor Tzolis bekend

Wie wint deze topper?

Meest recent

Van Himst verbaast iedereen met Gouden Schoen-favoriet

Zondagavond wordt de 72ste Gouden Schoen uitgereikt. In aanloop naar het Gala regent het aan ...

110
110
'Bayern verwent Kompany met supertransfer in 2026'

Zondagavond trapt het Bayern München van coach Vincent Kompany zijn tweede seizoenshelft op ...

58
58
Gouden Schoen: grootste concurrent voor Tzolis bekend

Als gerespecteerd commentator/analist mocht ook Peter Vandenbempt mee bepalen wie straks de Gouden ...

207
207
TRANSFERUURTJE: 'Kompany lonkt naar JPL, plotse exodus Antwerp'

De winterse transferperiode is losgebarsten, heel wat ploegen in binnen- en buitenland zijn druk in ...

123
123
Skoras open over exit Leko: “Pijnlijk, dat is het ergste”

KAA Gent zag coach Ivan Leko naar Club Brugge vertrekken. De Kroatische oefenmeester werd de ...

92
92
Courtois zint op wraak: oorlogstaal richting Barça

Thibaut Courtois is al jarenlang de absolute nummer 1 onder de lat bij Real Madrid. Toch is er ...

71
71
Vandenbempt maakt Gouden Schoen af: “Kwalijke evolutie”

Vanavond staat de Gouden Schoen op het programma. De grote favorieten zijn bekend en de winnaar zit ...

182
182
'Monstertransfer Jude Bellingham: 180 miljoen euro'

Jude Bellingham is één van de grootste voetbalsterren van het moment. Sinds zijn ...

131
131
‘Twist rond Van Den Bosch, Antwerp grijpt drastisch in’

Royal Antwerp FC dreigt deze wintermercato een ferme transferklap te incasseren. Twee centrale ...

412
412
Skoras doet boekje open over Club: “Zij waren niet eerlijk”

Michal Skoras maakte voor een kleine 2 miljoen euro de overstap van Club Brugge naar KAA Gent. Bij ...

277
277
'Galatasaray klopt aan bij Jupiler Pro League-topclub'

De Belgische ploegen zijn vooral bezig met uitgaande transfers, wat geen verrassing is. Door de ...

84
84
‘Anderlecht in shock: ijskoude douche bij Gouden Schoen’

Niemand zag dit aankomen bij Anderlecht. Wat een bekroning moest worden, dreigt plots misschien een ...

442
442
Miljoenendeal bij Patro: "Er kwam al een bod binnen"

Bij Patro Eisden draaien ze alweer een goed seizoen. De Limburgse tweedeklasser heeft alweer een ...

121
121
'Antwerp ferm verzwakt: twee basispionnen meteen weg'

Antwerp sloot 2025 af met een sterke reeks en houdt daardoor nog uitzicht op een plaats in de top ...

447
447
Anderlecht-drama? Hasi haalt schouders op

RSC Anderlecht moet aan de bak. Er staan zeer veel pittige duels op het programma de komende weken. ...

220
220
Gouden Schoen davert: onverwachte twist rond winnaar

De favoriet ligt voor de hand, maar de discussie is nog niet voorbij. Analisten, spelers en ...

368
368
Vanaken looft één RSCA'er: “Hij is redelijk indrukwekkend”

Hans Vanaken is al tien jaar aan het schitteren in België. De middenvelder van Club Brugge zag ...

573
573
Bliksemtransfer Leon Bailey naar de Jupiler Pro League?

Leon Bailey stond bij KRC Genk al snel te boek als een absoluut toptalent. De winger ging nadien ...

271
271
Megasolden bij Club, RSCA en Genk: wie hapt snel?

Bij Club NXT, RSCA Futures en Jong Genk spelen heel veel jonge talenten. Voor andere Belgische ...

167
167
Gouden Schoen: zijn dit de zes winnaars?

Vanavond kennen we de winnaar van de Gouden Schoen bij de dames en heren. Daarnaast zullen ook de ...

291
291
Belgisch talent debuteert bij PSV en mag hopen op meer kansen

PSV heeft zijn koppositie in de Eredivisie zaterdagavond nog wat verstevigd. Het boekte een ruime ...

60
60
Hasi baalt: "Daar veel interessante spelers voor Anderlecht"

Anderlecht hoopt klaar te zijn voor de tweede helft van het seizoen na een weekje onder de Spaanse ...

447
447
'Mokerslag Antwerp: volgende sterkhouder vertrekt'

Antwerp sloot 2025 af met een sterke reeks en houdt daardoor nog uitzicht op een plaats in de top ...

373
373
De Ketelaere kroont zich tot matchwinnaar bij Atalanta

Charles De Ketelaere is uitstekend begonnen aan 2026. De Rode Duivel was eerder deze week al ...

70
70
'Verrassende transferwending rond Joel Ordoñez'

Club Brugge staat nog voor een drukke wintermercato. Niet alleen zoekt het zelf naar versterking ...

400
400

Meer sportnieuws