Vermaelen en Denayer bezorgen Martínez hoofdpijn

door
Vermaelen en Denayer bezorgen Martínez hoofdpijn

Na de gemakkelijke 3-1 overwinning tegen Wales zijn er weinig lessen geleerd. Of het zou het tegendoelpunt van Harry Wilson moeten zijn. Daarnaast zit Roberto Martinez ook met een dilemma in zijn verdediging. Wie ziet de Spanjaard als een basisspeler op het komende Europees Kampioenschap: Thomas Vermaelen of Jason Denayer?


GEEN REFERENTIE 

Voor de start van de WK-kwalificatiecampagne werd Wales omschreven als de moeilijkste tegenstander in de poule van de Rode Duivels. Na de eerste speeldag in groep E, en ook na de eerste onderlinge confrontatie met de Welshmen, lijkt België aldus te freewheelen naar het WK 2022 in Qatar. De troepen van bondscoach Roberto Martinez moesten woensdag zelfs het gaspedaal niet intrappen om Wales te verslaan met 3-1. Toegegeven, de moeilijkheidsgraad lag ook niet bijster hoog.

De offensieve linie van de Rode Duivels ondernam tegen Wales veel doelpogingen, maar erg succesvol was de afwerking niet. Romelu Lukaku, Dries Mertens en Kevin De Bruyne, de meest vooruitgeschoven pionnen, waren zelfs nog erg zuinig. De Belgen scoorden bijvoorbeeld drie doelpunten, maar de expected goals lagen op amper twee stuks. Het was dus een erg knappe prestatie op het vlak van efficiëntie voor doel. 't Was woensdag niet spectaculair of erg aanvallend, maar wel heel resultaatgericht.



Een klein minpuntje bij de 3-1 overwinning van de Rode Duivels is het tegendoelpunt van Harry Wilson. Een knappe tegengoal trouwens. Maar dat neemt evenwel niet weg dat België in de laatste acht officiële wedstrijden slechts één keer de nul kon houden, en da's toch iets om in de gaten te houden voor de volgende matchen. Hoewel die recente tegendoelpunten geen al te grote gevolgen kenden, is het toch maar beter om in de nabije toekomst zo weinig mogelijk goals te incasseren.

DUIVELSE CONCURRENTIESLAG 

Om het aantal tegendoelpunten de kop in te drukken, rekent bondscoach Roberto Martinez op zijn ervaren defensief trio Toby Alderweireld, Jan Vertonghen en Thomas Vermaelen. Het verdedigende drietal is gecombineerd goed voor 305 interlands bij de Rode Duivels, maar tevens voor een hoge gemiddelde leeftijd van 33 jaar. Het aankomende Europees Kampioenschap wordt voor Alderweireld, Vertonghen en Vermaelen dus wellicht hun laatste klus bij de Rode Duivels.

't Is daarom geen toeval dat Roberto Martinez eerder dit jaar telefonisch contact opnam met Pascal Struijk, de Belgische Nederlander van Leeds United. Struijk is een centrale verdediger die het uitstekend doet in de Premier League, en die knappe evolutie – net zoals zijn dubbele nationaliteit – is Martinez dus niet ontgaan. Eerder probeerde de Spanjaard ook Dedryck Boyata, Zinho Vanheusden, Sebastiaan Bornauw, Elias Cobbaut en Hannes Delcroix uit als centrale verdediger.



Toch klopt er slechts één centrale verdediger nadrukkelijk aan de deur van het Belgische basiselftal. Jason Denayer ontpopt zich bij Olympique Lyon tot één van de meest gevreesde verdedigers in de Ligue 1, en die progressie trekt hij ook door bij de Rode Duivels. In de voorbije interlands ontgoochelde Denayer bijvoorbeeld nooit, en hij wordt vandaag zelfs gezien als een grote concurrent voor de geroutineerde Thomas Vermaelen. Een flinke concurrentieslag wenkt.

9 GEMISTE INTERLANDS

En net daarom sloot Thomas Vermaelen nipt op tijd terug aan bij de Rode Duivels. De 35-jarige verdediger zag in het voorbije anderhalve jaar maar liefst negen interlands aan zich passeren, want in die lange periode liet zijn ploeg Vissel Kobe hem niet terugkeren naar België om interlands af te werken. Ook de Japanse overheid volgde Vissel Kobe in hun getroffen maatregel, die genomen werd om de kans op een corona-besmetting zo goed als mogelijk in te perken. Voor de recent WK-kwalificatiematch tegen Wales dateerde de laatste interland van Vermaelen alweer van 16 november 2019 tegen Rusland.



Maar nu is Thomas Vermaelen dus eindelijk terug bij de Rode Duivels. De 78-voudige international doet dat tevens met een belangrijke achterliggende reden en daar maakt hij geen geheim van. Vermaelen wil namelijk naar het WK 2022 in Qatar. “Daarom ben ik ook hier”, verklaarde Vermaelen immers tijdens de persconferentie voor de match tegen Wales. “Ik wil laten zien dat ik die ambitie nog heb en dat ik dat ook nog kan.” Vermaelen wil Roberto Martinez dus overtuigen dat hij in de hiërarchie nog een trapje hoger staat dan de opkomende Jason Denayer.

MISTER 100 PROCENT 

In de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Wales liet Roberto Martinez alvast beide spelers aan bod komen. Elk één speelhelft trouwens. Alsof de Spanjaard al een inventaris opmaakte. Vermaelen liet alvast een sobere en goede indruk na. Dat was alvast een opsteker voor de 35-jarige, want zijn leeftijd, blessurehistorie en sportief niveau in de Japanse J-League spreken niet in het voordeel van Vermaelen. Maar als hij telkens zijn niveau haalt zoals tegen Wales, dan lijkt er allerminst een probleem te zijn.



In 45 minuten tijd is het echter weinig objectief om een sluitend oordeel te vellen, maar Thomas Vermaelen verloor blijkbaar weinig van zijn pure kwaliteiten. Vooral op het voetballend vlak dan wel, want zijn dalende snelheid en wendbaarheid is een ander verhaal. Vermaelen pakte woensdag uit met 81 passes, waarvan alle passes ook aankwamen bij een ploegmaat. Dat houdt dus een passing-zuiverheid in van maar liefst 100 procent. En dat is een indrukwekkende statistiek, zelfs als een centrale verdediger.

MARTINEZ TEVREDEN 

Thomas Vermaelen beschikt al zijn ganse spelerscarrière over een zuivere en strakke inspeelpass, en die kwaliteit demonstreerde hij woensdag tegen Wales dus ook. Maar op het voetballend vlak moest Jason Denayer in de tweede speelhelft allerminst onderdoen voor zijn tien jaar oudere ploegmaat. Denayer lukte 62 van zijn 63 verstuurde passes, wat een zuiverheid inhoudt van 98 procent – ook een meer dan degelijk cijfer. De 25-jarige verdediger scoorde dus ook goede punten bij Roberto Martinez. “Ik heb het gevoel dat hij een nieuwe speler geworden is”, verklaarde de Belgische bondscoach na afloop van de match.



“Zeker als je hem vergelijkt met de international die hij in 2016 was. Hij is zo hongerig en heeft de ambitie om één van de beste verdedigers ter wereld te worden. Als je hem zag invallen … Daar kan je als bondscoach alleen maar blij mee zijn. Ik ben 'very pleased' met zijn prestatie. Met die van Thomas (Vermaelen, nvdr.) ook, trouwens.” Vermaelen haalde woensdag niet alleen een hogere passing-accuraatheid dan Denayer, de verdediger van Vissel Kobe was trouwens ook vier procent efficiënter in al zijn aangegane acties. 

WIE IN DE BASIS? 

Een 35-jarige ervaren topverdediger op z'n retour, en een 25-jarige die de potentie bezit om wereldtop te worden. De persoonlijke situatie van Thomas Vermaelen en Jason Denayer is totaal verschillend, maar slechts één speler zal – behoudens ongelukken bij de andere centrale verdedigers – in de komende zomer starten als basisspeler op het Europees Kampioenschap. Beide spelers hebben de kwaliteit om titularis te zijn bij de Rode Duivels. Maar gelet op de geringe tegenstand in de komende interlands wordt het moeilijk om Vermaelen en Denayer stevig te testen. Het zal dus vooral zaak worden om zo weinig mogelijk individuele fouten te maken. En intussen uiteraard wedstrijdfit te blijven en gespaard van van blessures. Spannend wordt het sowieso. 


LEES OOK: ‘Mourinho deelt Roberto Martinez enorme uppercut uit’

Wie moet basisspeler worden op het EK?

Meest recent

'Engels krijgt zeer verrassende transferboodschap'

Tijdens de voorbije wintermercato grepen enkele Rode Duivels op de valreep nog naast een transfer. ...

12
12
Mulder is duidelijk over wat Anderlecht écht nodig heeft

Anderlecht belandde de voorbije weken in een zeer diepe crisis en moet midden in het seizoen plots ...

84
84
Zegereeks Man Utd eindigt, Napoli uit beker na misser Lukaku

Manchester United is er dinsdagavond niet in geslaagd om een vijfde overwinning op een rij te ...

22
22
'Anderlecht wrijft zich ondanks zware schorsing in handen'

Voor Anderlecht wordt donderdagavond nog maar eens cruciaal. Het probeert tegen Antwerp dan een ...

194
194
Chelsea en Tottenham beleven pijnlijke avond in PL

In de Premier League staat er deze week een midweekspeeldag op het programma. Dinsdagavond hebben ...

14
14
'Einde seizoen smaakmaker: woest Patro dient klacht in'

Patro Eisden beleefde vorig weekend een rollercoaster van een partij, waarin het uiteindelijk niet ...

131
131
Alderweireld verrast: "Hij was de beste trainer die ik had"

Toby Alderweireld zette vorige zomer een punt achter een zeer rijkgevulde spelerscarrière. ...

213
213
Deschacht doet Anderlecht zéér opmerkelijk trainersvoorstel

Anderlecht probeert zich donderdag te plaatsen voor de finale van de Croky Cup. Dat zal het wel ...

324
324
'Cercle en Charleroi balen: zware schorsingen dreigen'

De 24ste speeldag in de Jupiler Pro League bracht vorig weekend weer enkele verrassende resultaten. ...

54
54
Kane weg bij Bayern? Duitse club komt met statement

Bij Bayern München zit sportief directeur Max Eberl er bijna steevast bij tijdens de ...

144
144
Hubert reageert op crisis RSCA: "Hartverscheurend"

Union SG is weer bezig aan een uitstekend seizoen bezig. De Brusselaars kenden een goede campagne in ...

284
284
‘Courtois kookt over: stevige aanvaring met Arbeloa’

Bij Real Madrid rommelt het opnieuw — en deze keer staat Courtois pal tegenover Arbeloa. ...

139
139
Charleroi gaat voor megastunt: Cornelis slijpt de messen

Sporting Charleroi neemt het in de halve finale van de beker op tegen Union SG. In het Zwarte Land ...

61
61
Anderlecht geeft niet op: "We kunnen het"

RSC Anderlecht staat nog steeds op een vierde plaats. Maar om het seizoen alsnog te laten ...

370
370
Bayat-bom barst in Engeland: fans Watford viseren Still

Edward Still vertrok bij RSC Anderlecht om aan de slag te gaan bij Watford. Dat roept vragen op. Ook ...

113
113
Ajax verrast compleet met geflopte JPL-coach

Ajax is een beetje het Anderlecht geworden. Doorlopend personeelsverloop en steeds verder ...

88
88
Verhuurde JPL-spelers: droomdebuut in NL, Vazquez geniet

In de Jupiler Pro League hebben weer heel wat spelers de competitie tijdelijk verlaten voor een ...

56
56
Stoelendans in Anderlecht: volgend hoofd al op kapblok?

Het blijft maar rommelen bij RSC Anderlecht, waar zowel in de technische staf als de bestuurskamer ...

491
491
'Déjà vu: AC Milan wil opnieuw shoppen bij Club Brugge'

Club Brugge verwees in januari voor meer dan 100 miljoen aan aanbiedingen naar de prullenmand, maar ...

751
751
Coucke dropt bommetje: comeback Lukaku uitgesteld?

Na het ontslag van Besnik Hasi en Olivier Renard moet RSC Anderlecht alweer van nul beginnen. De ...

312
312
Ontploffingsgevaar bij Antwerp: fans viseren Gheysens

Antwerp hoopt donderdag tegen RSC Anderlecht een 1-0 voorsprong om te zetten in een ticket voor de ...

308
308
'Anderlecht zoekt TD: eerste kandidaten haken al af'

De zoektocht naar een T1 om Besnik Hasi op te volgen is momenteel prioritair, maar na het ontslag ...

1062
1062
Vannieuwkerke kruipt uit moeras: emoties laaien hoog op

Wie Karl Vannieuwkerke de voorbije jaren alleen maar kende als het vaste, vertrouwde gezicht van de ...

75
75
Coucke afgemaakt: “Lukaku schaamteloos als zelfverdediging”

De malaise bij RSC Anderlecht begint hoogtepunten te bereiken. Achter de schermen is er sprake van ...

523
523
‘Nieuwe topcoach bij Real: ambitieuze transferplannen’

Real Madrid is na het ontslag van Xabi Alonso op zoek naar een absolute topcoach. Momenteel neemt ...

195
195

Meer sportnieuws