Vermaelen en Denayer bezorgen Martínez hoofdpijn

759 stemmen
Vermaelen en Denayer bezorgen Martínez hoofdpijn

Na de gemakkelijke 3-1 overwinning tegen Wales zijn er weinig lessen geleerd. Of het zou het tegendoelpunt van Harry Wilson moeten zijn. Daarnaast zit Roberto Martinez ook met een dilemma in zijn verdediging. Wie ziet de Spanjaard als een basisspeler op het komende Europees Kampioenschap: Thomas Vermaelen of Jason Denayer?


GEEN REFERENTIE 

Voor de start van de WK-kwalificatiecampagne werd Wales omschreven als de moeilijkste tegenstander in de poule van de Rode Duivels. Na de eerste speeldag in groep E, en ook na de eerste onderlinge confrontatie met de Welshmen, lijkt België aldus te freewheelen naar het WK 2022 in Qatar. De troepen van bondscoach Roberto Martinez moesten woensdag zelfs het gaspedaal niet intrappen om Wales te verslaan met 3-1. Toegegeven, de moeilijkheidsgraad lag ook niet bijster hoog.

De offensieve linie van de Rode Duivels ondernam tegen Wales veel doelpogingen, maar erg succesvol was de afwerking niet. Romelu Lukaku, Dries Mertens en Kevin De Bruyne, de meest vooruitgeschoven pionnen, waren zelfs nog erg zuinig. De Belgen scoorden bijvoorbeeld drie doelpunten, maar de expected goals lagen op amper twee stuks. Het was dus een erg knappe prestatie op het vlak van efficiëntie voor doel. 't Was woensdag niet spectaculair of erg aanvallend, maar wel heel resultaatgericht.



Een klein minpuntje bij de 3-1 overwinning van de Rode Duivels is het tegendoelpunt van Harry Wilson. Een knappe tegengoal trouwens. Maar dat neemt evenwel niet weg dat België in de laatste acht officiële wedstrijden slechts één keer de nul kon houden, en da's toch iets om in de gaten te houden voor de volgende matchen. Hoewel die recente tegendoelpunten geen al te grote gevolgen kenden, is het toch maar beter om in de nabije toekomst zo weinig mogelijk goals te incasseren.

DUIVELSE CONCURRENTIESLAG 

Om het aantal tegendoelpunten de kop in te drukken, rekent bondscoach Roberto Martinez op zijn ervaren defensief trio Toby Alderweireld, Jan Vertonghen en Thomas Vermaelen. Het verdedigende drietal is gecombineerd goed voor 305 interlands bij de Rode Duivels, maar tevens voor een hoge gemiddelde leeftijd van 33 jaar. Het aankomende Europees Kampioenschap wordt voor Alderweireld, Vertonghen en Vermaelen dus wellicht hun laatste klus bij de Rode Duivels.

't Is daarom geen toeval dat Roberto Martinez eerder dit jaar telefonisch contact opnam met Pascal Struijk, de Belgische Nederlander van Leeds United. Struijk is een centrale verdediger die het uitstekend doet in de Premier League, en die knappe evolutie – net zoals zijn dubbele nationaliteit – is Martinez dus niet ontgaan. Eerder probeerde de Spanjaard ook Dedryck Boyata, Zinho Vanheusden, Sebastiaan Bornauw, Elias Cobbaut en Hannes Delcroix uit als centrale verdediger.



Toch klopt er slechts één centrale verdediger nadrukkelijk aan de deur van het Belgische basiselftal. Jason Denayer ontpopt zich bij Olympique Lyon tot één van de meest gevreesde verdedigers in de Ligue 1, en die progressie trekt hij ook door bij de Rode Duivels. In de voorbije interlands ontgoochelde Denayer bijvoorbeeld nooit, en hij wordt vandaag zelfs gezien als een grote concurrent voor de geroutineerde Thomas Vermaelen. Een flinke concurrentieslag wenkt.

9 GEMISTE INTERLANDS

En net daarom sloot Thomas Vermaelen nipt op tijd terug aan bij de Rode Duivels. De 35-jarige verdediger zag in het voorbije anderhalve jaar maar liefst negen interlands aan zich passeren, want in die lange periode liet zijn ploeg Vissel Kobe hem niet terugkeren naar België om interlands af te werken. Ook de Japanse overheid volgde Vissel Kobe in hun getroffen maatregel, die genomen werd om de kans op een corona-besmetting zo goed als mogelijk in te perken. Voor de recent WK-kwalificatiematch tegen Wales dateerde de laatste interland van Vermaelen alweer van 16 november 2019 tegen Rusland.



Maar nu is Thomas Vermaelen dus eindelijk terug bij de Rode Duivels. De 78-voudige international doet dat tevens met een belangrijke achterliggende reden en daar maakt hij geen geheim van. Vermaelen wil namelijk naar het WK 2022 in Qatar. “Daarom ben ik ook hier”, verklaarde Vermaelen immers tijdens de persconferentie voor de match tegen Wales. “Ik wil laten zien dat ik die ambitie nog heb en dat ik dat ook nog kan.” Vermaelen wil Roberto Martinez dus overtuigen dat hij in de hiërarchie nog een trapje hoger staat dan de opkomende Jason Denayer.

MISTER 100 PROCENT 

In de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Wales liet Roberto Martinez alvast beide spelers aan bod komen. Elk één speelhelft trouwens. Alsof de Spanjaard al een inventaris opmaakte. Vermaelen liet alvast een sobere en goede indruk na. Dat was alvast een opsteker voor de 35-jarige, want zijn leeftijd, blessurehistorie en sportief niveau in de Japanse J-League spreken niet in het voordeel van Vermaelen. Maar als hij telkens zijn niveau haalt zoals tegen Wales, dan lijkt er allerminst een probleem te zijn.



In 45 minuten tijd is het echter weinig objectief om een sluitend oordeel te vellen, maar Thomas Vermaelen verloor blijkbaar weinig van zijn pure kwaliteiten. Vooral op het voetballend vlak dan wel, want zijn dalende snelheid en wendbaarheid is een ander verhaal. Vermaelen pakte woensdag uit met 81 passes, waarvan alle passes ook aankwamen bij een ploegmaat. Dat houdt dus een passing-zuiverheid in van maar liefst 100 procent. En dat is een indrukwekkende statistiek, zelfs als een centrale verdediger.

MARTINEZ TEVREDEN 

Thomas Vermaelen beschikt al zijn ganse spelerscarrière over een zuivere en strakke inspeelpass, en die kwaliteit demonstreerde hij woensdag tegen Wales dus ook. Maar op het voetballend vlak moest Jason Denayer in de tweede speelhelft allerminst onderdoen voor zijn tien jaar oudere ploegmaat. Denayer lukte 62 van zijn 63 verstuurde passes, wat een zuiverheid inhoudt van 98 procent – ook een meer dan degelijk cijfer. De 25-jarige verdediger scoorde dus ook goede punten bij Roberto Martinez. “Ik heb het gevoel dat hij een nieuwe speler geworden is”, verklaarde de Belgische bondscoach na afloop van de match.



“Zeker als je hem vergelijkt met de international die hij in 2016 was. Hij is zo hongerig en heeft de ambitie om één van de beste verdedigers ter wereld te worden. Als je hem zag invallen … Daar kan je als bondscoach alleen maar blij mee zijn. Ik ben 'very pleased' met zijn prestatie. Met die van Thomas (Vermaelen, nvdr.) ook, trouwens.” Vermaelen haalde woensdag niet alleen een hogere passing-accuraatheid dan Denayer, de verdediger van Vissel Kobe was trouwens ook vier procent efficiënter in al zijn aangegane acties. 

WIE IN DE BASIS? 

Een 35-jarige ervaren topverdediger op z'n retour, en een 25-jarige die de potentie bezit om wereldtop te worden. De persoonlijke situatie van Thomas Vermaelen en Jason Denayer is totaal verschillend, maar slechts één speler zal – behoudens ongelukken bij de andere centrale verdedigers – in de komende zomer starten als basisspeler op het Europees Kampioenschap. Beide spelers hebben de kwaliteit om titularis te zijn bij de Rode Duivels. Maar gelet op de geringe tegenstand in de komende interlands wordt het moeilijk om Vermaelen en Denayer stevig te testen. Het zal dus vooral zaak worden om zo weinig mogelijk individuele fouten te maken. En intussen uiteraard wedstrijdfit te blijven en gespaard van van blessures. Spannend wordt het sowieso. 


LEES OOK: Rode Duivel plots afwezig: dit is er aan de hand

Wie moet basisspeler worden op het EK?

Meest recent

'Club Brugge en Genk strijden om tienersensatie'

De zomermercato moet bij de Belgische topclubs nog echt losbarsten. Zo is het bijvoorbeeld nog ...

26
26
'AC Milan neemt beslissing over transfer Karetsas'

Bij KRC Genk zien ze deze zomer verschillende sleutelpionnen vertrekken. Trainer Nicky Hayen is op ...

48
48
Rode Duivel plots afwezig: dit is er aan de hand

Voor de Rode Duivels gaat het WK verder nadat in de achtste finales vlot afgerekend werd met de ...

130
130
Albert kiest Duivelse elf: twee sterren blijven op de bank

De Rode Duivels hebben weinig tijd om na te genieten van hun klinkende zege tegen de Verenigde ...

138
138
Antwerp houdt ervaren pion alsnog aan boord

Voor Antwerp loopt de voorbereiding op het nieuwe seizoen voorlopig zeer stroef door de ...

42
42
Enorme woede bij Egypte: "Messi moest in toernooi blijven"

Egypte kwam dinsdagavond zeer dicht bij een enorme stunt op het WK. De voormalige tegenstander van ...

267
267
'KBVB neemt beslissing over Balogun-strijd met FIFA'

De Rode Duivels plaatsten zich dinsdagochtend voor de kwartfinale van het WK met een klinkende ...

201
201
Cercle laat verdediger gaan en verliest publiekslieveling

Bij Cercle Brugge staat de transferzomer zoals vanouds weer synoniem met het vertrek van heel wat ...

62
62
Broos hakt knoop door definitief door over toekomst

Hugo Broos deed het zeer goed op het WK. Hij bereikte met Zuid-Afrika de zestiende finales, waar ze ...

123
123
'Westerlo kent ongeziene mercato: wéér miljoenensom'

Wat een zomermercato voor KVC Westerlo. De Kemphanen kennen hun meest lucratieve transferperiode ...

164
164
Argentinië legt Egypte over de knie na doldwaze slotfase

Argentinië nam het om 18u in de achtste finales op tegen Egypte. De Argentijnen hadden het knap ...

88
88
'Geduld is op: Sibierski stuurt grootverdiener naar exit'

Het geduld bij Anderlecht wordt kleiner. Antoine Sibierski wil een nieuwe ploeg bouwen, en daar ...

624
624
'Anderlecht vreest: Ajax plots met zak vol geld'

Antoine Sibierski zal dringend een tandje gaan moeten bijsteken, want binnen een tweetal weken wacht ...

368
368
Straffe Rudi Garcia laat héél België opnieuw dromen

Het WK 2026 is al geslaagd voor de Rode Duivels. Rudi Garcia heeft (nog maar eens) zijn gram gehaald ...

195
195
'Club Brugge heeft eerste zomeraanwinst te pakken'

Hoewel er een hete zomer werd voorspeld, bleef het tot dusver opvallend rustig bij Club Brugge. Daar ...

566
566
Vanhaezebrouck voorspelt verrassing: wit konijn Garcia?

De wegen van Rudi Garcia zijn ondoorgrondelijk, maar voorlopig leveren ze wel het gewenste resultaat ...

369
369
'Grote kuis in Genk: spits bij grof huisvuil gezet'

Nicky Hayen staat op het punt om als een dief in de nacht naar Burnley te vertrekken, en dus moet ...

318
318
Garcia hakt knopen door: Vanaken in, De Bruyne out

Voor de tweede match op rij haalde Rudi Garcia zijn gram. Na de comeback tegen Senegal deden zijn ...

325
325
De Ketelaere doet monden openvallen met opvallend geheim

Soms is één avond genoeg om alle twijfels weg te vegen. Waar de kritiek de voorbije ...

220
220
'Sibierski in actie: Anderlecht-flop richting exit'

Op inkomend vlak staat de teller bij RSC Anderlecht intussen op twee nieuwkomers, maar op uitgaand ...

759
759
'Done deal: Genk verliest Hayen, opvolger al bekend?'

Als een donderslag bij heldere hemel dreigt KRC Genk op zoek te moeten gaan naar een nieuwe T1. ...

1080
1080
Update gezondheidstoestand Karel Snoeckx beroert iedereen

De voetbalwereld (en ver daarbuiten) is al dagenlang in de ban van een absurd geval van ...

156
156
Doku vs Yamal: “Hij zal ontploffen, schrijf maar op”

Jérémy Doku begon tegen de Verenigde Staten op de bank. De aanvaller begon in ...

273
273
Bizarre WK-stats Rode Duivels: Lukaku, Trossard én CDK

De Rode Duivels zitten in de kwartfinale van het WK in de Verenigde Staten, Mexico en Canada. Na een ...

179
179
Vandenbempt velt oordeel: “Enige minpunt bij Rode Duivels”

België is naar de kwartfinale op het WK 2026 na een knappe zege tegen gastland Verenigde ...

173
173

Meer sportnieuws